Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης, αν οι γυναίκες κάθονταν στο σπίτι και μεγάλωναν παιδιά, ποιό το νόημα να γεννιούνται κόρες; Για να κάνουν ακριβώς το ίδιο; Μου μοιάζει με τα βακτήρια που αναπαράγονται χωρίς να ξέρουν γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επίσης, αν οι γυναίκες κάθονταν στο σπίτι και μεγάλωναν παιδιά, ποιό το νόημα να γεννιούνται κόρες; Για να κάνουν ακριβώς το ίδιο; Μου μοιάζει με τα βακτήρια που αναπαράγονται χωρίς να ξέρουν γιατί...


έχεις την εντύπωση ότι όλες οι γυναικες ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται Μάνες?

Η μάνα είναι κάτι σαν τη βασίλισσα στο μελίσι (για μένα)
Είναι ΙΕΡΟΣ όρος.... ΙΕΡΗ δουλειά.... και σίγουρα δεν ειναι για όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί κουε μήπως επειδή οι άντρες τρόμαξαν με το φεμινιστικό κίνημα προσπαθούν να μας πείσουν οτι έχει ίση αξία το να καθόμαστε στο σπίτι για να γυρίσουμε στα παλιά και βολικά γι'άυτούς;
Όπως και να το κάνουμε για μένα ΔΕΝ έχει ίση αξία. Δεν είναι δυνατόν να σε χαρτζηλικώνει ο άντρας σου και να έχεις την ίδια αξιοπρέπεια. Ακόμα και δουλειά κανονική να το θεωρήσουμε, ο εργοδότης θα είναι ο άντρας σου και αυτό απο μόνο του του δίνει "πριμ".
Πόσο βολικά είναι να δουλεύει μόνο ο άντρας?



Αχ βρε Ισιλιελ, όποτε απαντάς σε κάποιο θέμα μου σκέφτομαι "επιτέλους ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει και μπορεί και τα λέει πιο ήρεμα και λιγότερο παρεξηγίσμα απο μένα εννοώντας ακριβώς το ίδιο" :):)
Αν και δυστυχώς εγώ βλέπω ένα συντηρητισμό στη νέα γενιά, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά δεν βλέπω οι νέοι να ενδιαφέρονται να αλλάξουν απολύτως τίποτα, εκτός ολίγων εξαιρέσεων. Ακόμα και όλο το θέμα με τα πανεπιστήμια και τις πορείες και τη δήθεν επαναστατικότητα είναι για να διατηρήσουν, όχι για να αλλάξουν κάτι.
Κάποτε ήταν οι νόμοι που μας έκαναν μη ίσους και παλεύαμε να τους αλλάξουμε. Τώρα είναι τα μυαλά μας, και ούτε που μας ενδιαφέρει να τα αλλάξουμε.

Να αμφισβητείς και να αλλάζεις πράγματα προς το καλύτερο,οχι να αμφισβητείς για την αμφισβήτηση και να αλλάζεις χωρίς να σε ενδιαφέρει αν αυτό που φέρνεις (το νέο) είναι χειρότερο από το παλιό!

Η καταστροφή της κοινωνίας μας άρχισε από όταν η γυναίκα-μητέρα βγήκε από το σπίτι!
Μεγαλώνουμε παιδιά χωρίς στοργή (και ειδικά αυτή τη στοργή της μάνας)!
Παιδιά χωρίς καθοδήγηση,χωρίς την ολοκληρωτική παρουσία της μητέρας,επαναπαυόμενοι στο ότι τα υλικά αγαθά θα αναπληρώσουν τις χαμένες ώρες μητρικής φροντίδας και διδασκαλίας!
Και αυτές οι τύψεις μας οδηγούν(με το να μην είμσατε αυστηροί όταν πρέπει) στο να κάνουμε τα παιδιά μας ακόμη χειρότερα!
Γι'αυτό και η κοινωνία μας γέμισε βία,ναρκωτικά,αλητεία!
Ο θεσμός της οικογένειας ήταν και είναι το πρωταρχικό κύτταρο μιας ισορροπημένης κοινωνίας!
Και οικογένεια σημαίνει η γυναίκα στο σπίτι!
Καταστρέψτε τον θεσμό αυτόν και μετά καθείστε σε μιαν άκρη και απολαύστε την κοινωνία μας να καταρρέει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αυτο που θα έπρεπε να αλλάξουμε είναι να υπάρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ στη γυναίκα είτε είναι στην αγορά εργασίας είτε στο σπιτι.
Να υπάρχει κοινωνικη ασφαλιση και για τις οικοκυρες, να υπάρχει σύνταξη!
Δεν ειναι κατώτερες απο μας οι γυναικες που μεγαλωνουν παιδια σπιτι τους!
Ανωτερες ειναι!!! Που "θυσιάζουν" το κοινωνικό τους "φαινεσθαι" για να κάνουν κάτι το οποιο είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ απ το να πας ένα 8ωρο για δουλεια

Πόσο καλλιεργημένος και δημιουργικός μπορεί να είναι ένας άνθρωπος που κάθεται όλη μέρα σπίτι του; Και δεν μιλάω για τις τωρινές μαμάδες που παράτησαν τη δουλειά όταν έκαναν παιδιά ενώ άλλα σχεδιάζαν αρχικά. Μιλάω για τότε που ήταν καθιερωμένο, οπότε δεν σπούδαζαν κάν οι γυναίκες. Τελείωναν το σχολείο (και αυτό εαν) και παντρεύονταν. Τι πρότυπα θα περάσει στο παιδί της αυτή η μητέρα; Πως θα του εμφυσήσει όρεξη για μόρφωση και δημιουργία όταν τη βλέπει να μιζεριάζει πάνω απο ένα σφουγγαρόπανο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τελείωναν το σχολείο (και αυτό εαν) και παντρεύονταν. Τι πρότυπα θα περάσει στο παιδί της αυτή η μητέρα; Πως θα του εμφυσήσει όρεξη για μόρφωση και δημιουργία όταν τη βλέπει να μιζεριάζει πάνω απο ένα σφουγγαρόπανο;

Ενώ όλοι οι καλλιεργημένοι σημερινοί 40άρηδες (η ακόμα και 60άρηδες) είχαν μητέρες ανώτερα στελέχη σε πολυεθνικές ε?

Καταλαβαινεις τι λες?

Η μητέρα μου και η μητέρα των περισσοτέρων εδώ ήταν η γυναίκα-μητέρα που ανέφερες με το σφουγγαρόπανο!
Έβγαλε αλήτες αυτή η μάνα?
Είμαστε όλοι ακαλλιέργητοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πόσο βολικά είναι να δουλεύει μόνο ο άντρας?
Πολύ διότι όταν η γυναίκα ξέρει οτι αυτός φέρνει τα λεφτά στο σπίτι, αναγκάζεται να κάνει αυτό που θέλει εκείνος.
Η καταστροφή της κοινωνίας μας άρχισε από όταν η γυναίκα-μητέρα βγήκε από το σπίτι!
Μεγαλώνουμε παιδιά χωρίς στοργή (και ειδικά αυτή τη στοργή της μάνας)!
Παιδιά χωρίς καθοδήγηση,χωρίς την ολοκληρωτική παρουσία της μητέρας,επαναπαυόμενοι στο ότι τα υλικά αγαθά θα αναπληρώσουν τις χαμένες ώρες μητρικής φροντίδας και διδασκαλίας!
Και αυτές οι τύψεις μας οδηγούν(με το να μην είμσατε αυστηροί όταν πρέπει) στο να κάνουμε τα παιδιά μας ακόμη χειρότερα!
Γι'αυτό και η κοινωνία μας γέμισε βία,ναρκωτικά,αλητεία!
Ο θεσμός της οικογένειας ήταν και είναι το πρωταρχικό κύτταρο μιας ισορροπημένης κοινωνίας!
Και οικογένεια σημαίνει η γυναίκα στο σπίτι!
Καταστρέψτε τον θεσμό αυτόν και μετά καθείστε σε μιαν άκρη και απολαύστε την κοινωνία μας να καταρρέει!

Ενώ παλιότερα η κοινωνία ήταν ιδανική; Δεν υπήρχε εγκληματικότητα, αλητεία και ναρκωτικά; Ή μήπως όσα παιδιά προέρχονται απο οικογένειες που η μητέρα δεν δούλευε γίνονται καλύτεροι άνθρωποι; Διότι εγώ δεν έχω διαπιστώσει τίποτα τέτοιο. Ούτε είδα τα παιδιά που η μητέρα τους δούλευε να νιώθουν έλλειψη στοργής. Περισσότερη έλλειψη στοργής είδα σε σπίτια που η μητέρα δεν δούλευε, διότι είχε μπουχτίσει απο την ανία και τη ρουτίνα και ξέσπαγε στα παιδιά της με γκρίνια, νεύρα και υπερπροστατευτικότητα.

Ενώ όλοι οι καλλιεργημένοι σημερινοί 40άρηδες (η ακόμα και 60άρηδες) είχαν μητέρες ανώτερα στελέχη σε πολυεθνικές ε?

Καταλαβαινεις τι λες?

Η μητέρα μου και η μητέρα των περισσοτέρων εδώ ήταν η γυναίκα-μητέρα που ανέφερες με το σφουγγαρόπανο!
Έβγαλε αλήτες αυτή η μάνα?
Είμαστε όλοι ακαλλιέργητοι?

Βλέπεις εσύ γύρω σου ανθρώπους με όρεξη να δημιουργήσουν;
Διότι εγώ βλέπω παντού ανθρώπους χωρίς νεύρο, χωρίς όρεξη για ζωή, χωρίς όρεξη για μάθηση, χωρίς όρεξη για δημιουργία, να θέλουν να κάνουν τα ίδια ακριβώς που έκαναν και οι γονείς τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει και να τους προβληματίζει τίποτα (δεν αναφέρομαι στο e-steki αλλά γενικότερα στο τι βλέπω γύρω μου).
Επίσης, στις περιπτώσεις που δεν συμβαίνει αυτό, πιθανότατα αποτέλεσε πρότυπο ο πατέρας. Είναι σωστό αυτό; Η μητέρα θα κάνει τη "λάτζα" και μόνο ο πατέρας θα αποτελεί πρότυπο για το παιδί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βλέπεις εσύ γύρω σου ανθρώπους με όρεξη να δημιουργήσουν;
Διότι εγώ βλέπω παντού ανθρώπους χωρίς νεύρο, χωρίς όρεξη για ζωή, χωρίς όρεξη για μάθηση, χωρίς όρεξη για δημιουργία, να θέλουν να κάνουν τα ίδια ακριβώς που έκαναν και οι γονείς τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει και να τους προβληματίζει τίποτα (δεν αναφέρομαι στο e-steki αλλά γενικότερα στο τι βλέπω γύρω μου).
Επίσης, στις περιπτώσεις που δεν συμβαίνει αυτό, πιθανότατα αποτέλεσε πρότυπο ο πατέρας. Είναι σωστό αυτό; Η μητέρα θα κάνει τη "λάτζα" και μόνο ο πατέρας θα αποτελεί πρότυπο για το παιδί;


εχεις πάει στο τελείως άλλο άκρο....
επειδή κάποτε ΚΑΠΟΙΕΣ γυναικες ετρωγαν ξύλο κι ελεγαν ευχαριστω πασα μου ρίξε μου λιγο ακομα, θεωρείς (λανθασμένα κατ εμε) ότι η γυναικα που μεγαλώνει σπιτι της τα παιδια της ειναι υποδεέστερη αυτης που πάει για δουλειά.
Είναι πολυ άσχημο αυτό που έχεις στο μυαλό σου για τις γυναίκες που ειναι σπιτι τους, πολύ προσβλητικό, πολύ υποτιμητικό και καθόλου πραγματικό.
Γιαυτο και προφανώς έχεις αυτο το "μένος" για επαγγελματική καταξίωση και για τον φεμινισμό.
Δεν ειναι ακριβως όμως έτσι τα πραγματα.... τουλάχιστον όχι για μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η καταστροφή της κοινωνίας μας άρχισε από όταν η γυναίκα-μητέρα βγήκε από το σπίτι!
Μεγαλώνουμε παιδιά χωρίς στοργή (και ειδικά αυτή τη στοργή της μάνας)!
Παιδιά χωρίς καθοδήγηση,χωρίς την ολοκληρωτική παρουσία της μητέρας,επαναπαυόμενοι στο ότι τα υλικά αγαθά θα αναπληρώσουν τις χαμένες ώρες μητρικής φροντίδας και διδασκαλίας!
Και αυτές οι τύψεις μας οδηγούν(με το να μην είμσατε αυστηροί όταν πρέπει) στο να κάνουμε τα παιδιά μας ακόμη χειρότερα!
Γι'αυτό και η κοινωνία μας γέμισε βία,ναρκωτικά,αλητεία!
Ο θεσμός της οικογένειας ήταν και είναι το πρωταρχικό κύτταρο μιας ισορροπημένης κοινωνίας!
Και οικογένεια σημαίνει η γυναίκα στο σπίτι!
Καταστρέψτε τον θεσμό αυτόν και μετά καθείστε σε μιαν άκρη και απολαύστε την κοινωνία μας να καταρρέει!

Εχεις ένα δίκιο, το έχω σκεφτεί αρκετές φορές ΑΛΛΑ
Το να μην δουλεύει η γυναίκα συνεπάγεται ότι δεν έχει δικά της λεφτά.
Αυτό συνεπάγεται ότι είναι πλήρως εξαρτημένη οικονομικά από τον άντρα της.
Αυτό συνεπάγεται ότι αν ο άντρας γουστάρει, μπορεί να την μειώνει, να την κερατώνει ή ακόμα και να την χτυπάει χωρίς αυτή να μπορεί να κάνει τίποτα γι αυτό, γιατί πού θα πάει χωρίς λεφτα?
Αυτό που λέω μπορεί να ακούγεται λίγο τραγικό, αλλά μέχρι την δεκαετία του 50 που οι γυναίκες δεν δούλευαν στην Ελλάδα, ήταν κανόνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με Palladin.
Κουε, αν γυρίσει πίσω το ποτάμι, έτσι θα γίνουν τα πράγματα πάλι. Μπορείς να το βλέπεις όσο ρομαντικά θέλεις (και καλά κάνεις) αλλά αν το ζήσεις δεν νομίζω οτι θα ήταν τόσο "δημοκρατικη" η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εχεις ένα δίκιο, το έχω σκεφτεί αρκετές φορές ΑΛΛΑ
Το να μην δουλεύει η γυναίκα συνεπάγεται ότι δεν έχει δικά της λεφτά.
Αυτό συνεπάγεται ότι είναι πλήρως εξαρτημένη οικονομικά από τον άντρα της.
Αυτό συνεπάγεται ότι αν ο άντρας γουστάρει, μπορεί να την μειώνει, να την κερατώνει ή ακόμα και να την χτυπάει χωρίς αυτή να μπορεί να κάνει τίποτα γι αυτό, γιατί πού θα πάει χωρίς λεφτα?

Αυτό που λέω μπορεί να ακούγεται λίγο τραγικό, αλλά μέχρι την δεκαετία του 50 που οι γυναίκες δεν δούλευαν στην Ελλάδα, ήταν κανόνας


Η γυναίκα που ανέχεται όσα γράφεις και κάνει όσα γράφεις....
Είτε δουλεύει ειτε όχι θα είναι ΠΑΝΤΑ υπό! .-

Εμένα ο άντρας που θα με μείωνε επειδή αυτός δουλεύει κι εγώ όχι ενώ μεγαλώνω τα παιδιά μας, ΑΠΛΑ δεν θα ήταν άντρας μου....ποτέ όμως! δεν θα τον είχα παντρευτεί καν!
Αυτα τα φυντάνια.. φαίνονται από πριν, δεν είναι Kinder εκπληξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε, μην κρίνεις απο τη σημερινή εποχή. Παλιότερα ΟΛΟΙ (άντε ας πω σχεδόν όλοι να αφήσω ένα περιθώριο) τους κατα βάθος υποτιμούσαν τη γυναίκα και αυτό δεν κρύβεται. Και πες οτι παρασυρόσουν επειδή σου έδειχνε έναν άλλο εαυτό και τον παντρευόσουν. Τι θα έκανες μετά; Πως θα χώριζες χωρίς λεφτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εχεις ένα δίκιο, το έχω σκεφτεί αρκετές φορές ΑΛΛΑ
Το να μην δουλεύει η γυναίκα συνεπάγεται ότι δεν έχει δικά της λεφτά.
Αυτό συνεπάγεται ότι είναι πλήρως εξαρτημένη οικονομικά από τον άντρα της.
Αυτό συνεπάγεται ότι αν ο άντρας γουστάρει, μπορεί να την μειώνει, να την κερατώνει ή ακόμα και να την χτυπάει χωρίς αυτή να μπορεί να κάνει τίποτα γι αυτό, γιατί πού θα πάει χωρίς λεφτα?
Αυτό που λέω μπορεί να ακούγεται λίγο τραγικό, αλλά μέχρι την δεκαετία του 50 που οι γυναίκες δεν δούλευαν στην Ελλάδα, ήταν κανόνας

Τι λέτε ρε παιδιά τώρα?
Ξέρετε πόσοι μειώνουν,χτυπάνε,κερατώνουν τις γυναίκες τους και αυτές δουλεύουν και τους τα ακουμπάνε κιόλας?:confused:

Είναι λογική αυτή?
Και τα παιδιά μας εξαρτιόνται οικονομικά από μας...μήπως να βγουν στο μεροκάματο από τα 8 για να βρουν ανεξαρτησία και ισότητα?
Βλέπεις εσύ γύρω σου ανθρώπους με όρεξη να δημιουργήσουν;
Διότι εγώ βλέπω παντού ανθρώπους χωρίς νεύρο, χωρίς όρεξη για ζωή, χωρίς όρεξη για μάθηση, χωρίς όρεξη για δημιουργία, να θέλουν να κάνουν τα ίδια ακριβώς που έκαναν και οι γονείς τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει και να τους προβληματίζει τίποτα (δεν αναφέρομαι στο e-steki αλλά γενικότερα στο τι βλέπω γύρω μου).
Η νέα γενιά των 20 είναι αυτή που περιγράφεις ,η γενιά που μεγάλωσε με τη μητέρα "έξω" από το σπίτι...και όχι η γενιά της μάνας με το σφουγγαρόπανο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι λογική αυτή?
Και τα παιδιά μας εξαρτιόνται οικονομικά από μας...μήπως να βγουν στο μεροκάματο από τα 8 για να βρουν ανεξαρτησία και ισότητα?

Εσύ αντιμετωπίζεις τα παιδιά σου ως ίσα με σένα μέχρι να δουλέψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αντιμετωπίζω τα παιδιά μου σαν παιδιά μου και την γυναίκα μου σαν γυναίκα μου!
Κανείς δεν χρειάζεται να αλλάξει ρόλους για να αποδείξει στον άλλον κάτι!

Τέλος πάντων δεν νομίζω ότι οδηγεί πουθενά αυτή η συζήτηση!
Ζήσε τη ζωή σου (όπως και ο καθένας) όπως σου αρέσει και σου εύχομαι να μην το μετανοιώσεις ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αντιμετωπίζω τα παιδιά μου σαν παιδιά μου και την γυναίκα μου σαν γυναίκα μου!
Κανείς δεν χρειάζεται να αλλάξει ρόλους για να αποδείξει στον άλλον κάτι!
Το θέμα είναι ποιός ρόλος είναι σωστότερος; Διότι κάθε εποχή, διαφορετικούς ρόλους είχε το κάθε φύλο. Το ίδιο γινόταν και παλιότερα και με τους λευκούς και τους μαύρους, για να το χοντρύνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Το θέμα είναι ποιός ρόλος είναι σωστότερος; Διότι κάθε εποχή, διαφορετικούς ρόλους είχε το κάθε φύλο. Το ίδιο γινόταν και παλιότερα και με τους λευκούς και τους μαύρους, για να το χοντρύνω.

Έχεις ξεφύγει τελείως με όλο το θάρρος!
Πατέρας-Μητέρα-Παιδιά...ποιός ρόλος είναι σωστότερος ρωτάς?
Του Ριχάρδου του 3ου!:confused:
Τώρα μάλιστα, με τους μαύρους και τους λευκούς με αποστόμωσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ελάτε να βάλουμε και τον Ηρώδη στη συζήτηση.

Ή να κουρέψουμε το αυγό.

κουέ, το ξέρεις ότι συνεφωνώ μαζί σου. Η μάνα είναι ιερή.
Εγώ το έχω συζητήσει με τον δικό μου και φαντάζομαι ότι αν ρωτήσεις τον δικό σου την ίδια απάντηση θα πάρεις: μακάρι να βγάζει αρκετά λεφτά ο ένας από τους δυο μας για να μείνει ο άλλος σπίτι με το παιδί.

Πρώτη φορά πάντως διαβάζω προδικασμένες καταστάσεις: αν η μάνα δεν ήταν σπουδαγμένη και μεγάλωσε στο σπίτι κάνοντας τις δουλειές, το παιδί δεν θα πάει μπροστά.
Μανούλα μου, τι λένε?

Μη κρίνετε ορέ. Ας κοιτάξουμε ο καθένας τις καμπούρες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Το να είναι πρότυπο ο χ γονιός που φέρνει λεφτά στο σπίτι για ένα παιδί, είναι τελείως μα τελείως αποτέλεσμα μιας καταναλωτικής κοινωνίας.

Δλδ η μητέρα που δεν θα του δώσει το χαρτζιλίκι επειδή ο πατέρας -τύραννος σατράπης του σπιτιού όπως τον εμφανίζετε εδώ- του δίνει αυτός λεφτά, είναι λόγος για να αποτελέσει πρότυπο?:confused: Μόνο στην κοινωνία που το χρήμα παίζει τον πρωταρχικό ρόλο. Αν πιστεύετε πως σε τέτοια κοινωνία ζούμε και πως τα παιδιά πρέπει να μεγαλώσουν με αυτά τα πρότυπα, πάω πάσο.

Το αν μια μητέρα θα είναι πρότυπο για ένα παιδί επειδή δουλεύει είναι εντελώς λάθος. Δλδ αν είναι στο σπίτι και δεν δουλεύει δεν είναι άξια? Πιστεύω πως είναι πολύ πιο άξια ΜΑΝΑ, σε σχέση με μια που δουλεύει και φέρνει 3000 ευρώ στο σπίτι και μεγαλώνουν το παιδί της οι γιαγιάδες και οι νταντάδες.

Τώρα το αν μια γυναίκα δεν δουλεύει ή πιστεύει πως μόνο δουλεύοντας θα χαρακτηριστεί άξια και θα γίνει πρότυπο για τα παιδιά της, τότε αυτό μειώνει την αξία της μητρότητας και της ανατροφής ενός παιδιού και επίσης βλέπω πως υπάρχει ένα ανεξήγητο αίσθημα κατωτερότητας για την γυναίκα που δεν δουλεύει για χ λόγους.

Τέλος ένα παιδί θα το εκτιμήσει πολύ περισσότερο αργότερα αν η μητέρα του το έχει μεγαλώσει η ίδια και έχει περάσει ώρες μαζί του -όπως και ο πατέρας-, παρά αν βλέπει μια μάνα να τρέχει αγχωμένη να λείπει από το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα επειδή κάνει καριέρα και θέλει με αυτόν τον τρόπο να λέγεται ισάξια του άντρα της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menelia

Νεοφερμένος

Η Μενελία-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αγαπητέ maik85,ο άνθρωπος από την γέννηση του αποτελεί μιμητικό ον,γιατι η μίμηση προτύπων εκφράζει την ανάγκη του να καταξιωθεί κοινωνικά,ενώ παράλληλα αποτελεί αναγκαία προυπόθεση για την εσωτερική του ολοκλήρωση.
Τα παιδιά έχουν ανάγκη από πρότυπα λόγω του εύπλαστου της προσωπικότητας τους γιατι ακόμα δεν εχουν αναπτύξει ακόμα την κριτική τους ικανότητα άρα κατά συνέπεια θα ακολουθήσουν οποιοδήποτε "πρόχειρο" πρότυπο που υπάρχει στον κλειστό οικογενειακό τους κύκλο και όχι για το λόγο ότι τους το επιβάλλει κάποιος.
Στην σημερινή εποχή το κυριαρχο πρότυπο που υπαρχει είναι αυτο του οικονομικά και επαγγελματικά επιτυχημενου και όλα τα παιδια και ιδίως τα αγορια αυτό θέλουν να εξασφαλισουν άρα εν κατακλείδι θα το εκτιμησουν σε μεγαλύτερο ποσοστο σε αντιθεση με το μητρικο,πατρικό-στοργικο πρότυπο που δεν θα έχει μεγάλη έκταση στην σκέψη του μυαλού τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τέλος ένα παιδί θα το εκτιμήσει πολύ περισσότερο αργότερα αν η μητέρα του το έχει μεγαλώσει η ίδια και έχει περάσει ώρες μαζί του -όπως και ο πατέρας-, παρά αν βλέπει μια μάνα να τρέχει αγχωμένη να λείπει από το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα επειδή κάνει καριέρα και θέλει με αυτόν τον τρόπο να λέγεται ισάξια του άντρα της..

ΕΙΔΙΚΑ αργότερα εκτίμησα πολύ τη μητέρα μου που δεν παράτησε την καριέρα της για να με μεγαλώσει. Όταν ήμουν παιδί με ψιλοπείραζε που δεν έκανε πατσίτσια και πολύπλοκα φαγητά και δεν ήταν το σπίτι στην τρίχα (απουσία πάντως δεν ένιωσα ποτέ) όπως οι μαμάδες των φιλενάδων μου. Πλέον την ευγνωμονώ γι'αυτό. Και μάλιστα όχι μόνο επειδή έκανε καριέρα και αποτέλεσε για μένα πρότυπο αλλά ακόμα και για την τότε αρνητική για μένα συνέπεια να μην είναι το σπίτι "στην τρίχα" (δεν ήταν και αχούρι ε), με έκανε να μην είμαι υποχόνδρια όπως άλλες γυναίκες που βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top