Αμαλία Καλυβίνου: Μία συγκλονιστική μαρτυρία για την ιατρική περίθαλψη στην Ελλάδα

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
https://fakellaki.blogspot.com/

Νομίζω ότι όλοι θα πρέπει να το διαβάσουν αυτό. Δεν μπορώ να πω τίποτε άλλο παρά ότι είμαι συγκλονισμένη από το γολγοθά που πέρασε και εξακολουθεί να περνάει η Αμαλία και την δύναμη με την οποία αντιμετωπίζει το πρόβλημα της.

Η ιστορία της ας μας βάλει σε σκέψεις για το κατά πόσο ανθρώπινη είναι η Χώρα στην οποία που ζούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το χρήμα είναι πιο συμαντικό απο τον άνθρωπο, δεν μπορω να πιστέψω τι άνθρωποι είναι αυτοί που λένε έτσι απλά Ε!!! αυτά έχει η ζωή, λυπάμε τους γονείς αυτών που έκαναν αγόνες για να σπουδάσουν γιατρούς τέρατα, λοιπάμε που όλα αυτά γίνοντε απο σπουδασμένουν που θεωρούντε κάτι στην κοινονία, Μακάρι να γινόταν κάτι να γινόταν καλά, μακάρι να βρεί έναν γιατρό και ανθρώπους που να την στηρίξουν, μακάρι να σταματήσει εδώ το μαρτήριο.....

Μπράβο άντζη που μας θύμησες πόσο συμαντικό είναι να είσαι άνθρωπός και πάλι μπράβο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πω πω.. έχω πάθει σοκ.. δεν ξέρω τι να πω καν.. μου έρχεται απλά να κλαίω για πάντα.

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Η κοπέλα καλά κάνει και τα χώνει όπως τα χώνει και καλά κάνει και είναι τόσο παραστατική μπας και θυμηθούμε τι στην ευχή σημαίνει υγεία και ενδιαφέρον για το συνάνθρωπο. Αν δεν έχεις κουμπάρο, παππού, γκόμενο/α, κολλητό που να είναι γιατρός, πόσο δε όταν είσαι άγνωστος και δεν έχεις λεφτά για να πληρώσεις ξένους και καλούς γιατρούς, είσαι καταδικασμένος να πεθάνεις αν αρρωστήσεις. Ναι, οι άρρωστοι σε αυτή τη χώρα, δε γιατρεύονται αν δεν ανήκουν στις ανωτέρω 2 κατηγορίες. Απλά πεθαίνουν.

Να ταν και μόνο οι γιατροί πάει στα κομμάτια... Λίγοι ενδιαφέρονται για το καλό του δίπλα! Και κάτι άλλο θίγει αυτό το άρθρο αλλά μην αμελήσετε να το δείτε και να το καταδικάσετε. Πρέπει να διορθωθεί επιτέλους και είναι η......


ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!!!:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Κράτα γερά ρε Αμαλία...κράτα γερά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
:'(:'(:'(

διαβασα το ποστ της angie ann... και συγκλονιστηκα στην κυριολεξια...
καθε μερα δοξαζω το θεο που μου στειλε αυτο που εχω κι οχι εναν καρκινο... καθε μερα λεω ευχαριστω για τη μερα που περασε και ειμαι ορθια και ζω...
περισυ τετοιο καιρο κι εγω περνουσα μια πολυ ασχημη φαση με το θεμα της υγειας μου.. επρεπε να ειμαι μερα παρα μερα στο νοσοκομειο αλλιως θα πεθαινα...
ουσιαστικα και η κοπελα στο αρθρο κι εγω και πολλοι αλλοι παλευουμε για να ζησουμε... ανατριχιαζω και μονο που το λεω... ευτυχως για μενα οι συνθηκες ζωης μου εγιναν ΠΟΛΥ καλυτερες...εκανα εγχειρηση και ειμαι μια χαρα... για την κοπελα στο αρθρο ομως οχι...κι αυτο με στεναχωρει αφανταστα...
ανατριχιασα ολοκληρη με ολο αυτο που διαβασα... δυστυχως η κοινωνια μας ετσι ειναι...:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διάβασα όλα τα κείμενα στο blog μονορούφι... Τραγικό... :( :( :(
Μακάρι όλα να πάνε όσο καλά γίνεται για την καημένη την κοπέλα :(
:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
:/: είναι απάνθρωπο αυτό, έχουν χαθεί όλα απλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Έχει μερικές ημέρες που η ελληνική μπλογκόσφαιρα αναφέρεται στο θέμα της Αμαλίας. Μάλιστα στο τελευταίο της ποστ (νομίζω) απάντησαν ο Γ. Παπανδρέου και ο Αβραμόπουλος. Οι πληροφορίες ως τώρα θέλουν ως γνήσιο το σχόλιο του Αβραμόπουλου, αλλά ακόμη δεν έχει διαπιστωθεί τίποτα για το σχόλιο του Παπανδρέου.

Και τα δύο σχόλιά τους όμως είναι άκρως ψυχρά, έως και απάνθρωπα. Λες και δεν τους άγγιξε καθόλου η ιστορία της Αμαλίας και απλά βρήκαν άλλο ένα βήμα να περιαυτολογήσουν για την πολιτική τους... Κρίμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αυτό που έχει περιγράφει η κοπέλα είναι ΕΓΚΛΗΜΑ. Και δυστυχώς γίνονατι πολλά τέτοια εγκλήματα στα ελληνικά νοσοκομεία. Αν δεν έχεις χρήμα...τίποτα δεν κινείται. Κι αν έχεις πάλι δεν είναι βέβαιο ότι θα γλυτώσεις, καθώς πολλοί κοιτάνε να σου φάνε όσα μπορούνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Έχει μερικές ημέρες που η ελληνική μπλογκόσφαιρα αναφέρεται στο θέμα της Αμαλίας. Μάλιστα στο τελευταίο της ποστ (νομίζω) απάντησαν ο Γ. Παπανδρέου και ο Αβραμόπουλος. Οι πληροφορίες ως τώρα θέλουν ως γνήσιο το σχόλιο του Αβραμόπουλου, αλλά ακόμη δεν έχει διαπιστωθεί τίποτα για το σχόλιο του Παπανδρέου.

Και τα δύο σχόλιά τους όμως είναι άκρως ψυχρά, έως και απάνθρωπα. Λες και δεν τους άγγιξε καθόλου η ιστορία της Αμαλίας και απλά βρήκαν άλλο ένα βήμα να περιαυτολογήσουν για την πολιτική τους... Κρίμα :(

Απαραδεκτοι και οι δυο....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Διαβασα οτι η Αμαλια Καλυβινου πεθανε.
Αγωνιστηκε εναντια σε ενα κρατος αδιαφοριας και σε γιατρους αρρωστους
αλλα δεν τα καταφερε. Μεχρι την τελευταια στιγμη, της εφερναν εμποδια για να φερει το μονο φαρμακο ισως που θα τη βοηθουσε.

Το μαθημα ζωης κι αγωνα που μας εδωσε ειναι ανεκτιμητο.

RIP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι, είναι αλήθεια ότι έφυγε... :( Τουλάχιστον έφυγε πολεμώντας. Ο,τι και να πει κανείς είναι πολύ λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ανατρίχιασα... Ε όχι ρε γμτ, that's not fair :( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δυστυχώς η ζωή δεν είναι δίκαιη,παρόλο που έτσι θέλουμε να πιστεύουμε...:(
RIP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Πραγμάτικά κρίμα για την κοπέλα. :( Τουλάχιστον δεν τα παράτησε μέχρι τέλους. Μακάρι όλοι να είχαμε τέτοια δύναμη στη θέση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πιστευα οτι σ'αυτη την περιπτωση κατι θα πηγαινε διαφορετικα (οπως σε καθε αλλο κρουσμα που ακουω..).
Πραγματικα κριμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ειλικρινά, δεν πιστεύω σε εκδικήσεις και τιμωρίες...
αλλά για τους παρακάτω γιατρούς, τους οποίους κατονομάζε η Αμαλία στο blog της, με μαρτυρίες... εύχομαι να λάβουν αυτό που τους αξίζει. Και θα 'ναι άσχημο...


- Χρυσικόπουλο Θεόδωρο, χειρουργό ορθοπεδικό στρο ΚΑΤ και στο ιδιωτικό του ιατρείο στο Αιγάλεω
- Ζαμπέλη Θωμά(και την ομάδα του) , καθηγητή Νευρολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών , στο Αιγηνήτειο νοσοκομείο
- Πανυπέρη Αχιλλέα, νευρολόγο στο Λοιμωδών και το Δρομοκαίτειο και το ιδιωτικό του ιατρείο στην οδό Μπουμπουλίνας στο Μουσειο
- Στάμο Κωνσταντίνο ,καθηγητή Ορθοπεδικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, ΄πρώην διευθυντή Ορθοπεδικής κλινικής στο ΚΑΤ , νυν διευθυντή της αντίστοιχης κλινικής στο Ερρίκος Ντυνάν, στο ιδιωτικό του ιατρείο στο Πεδίον του Αρεως
- Θούα Βασίλειο, καθηγητή Ρευματολογίας στο Πανεπ. Αθηνών, στο ιδιωτικό του ιατρείο στη Βασιλίσσης Σοφίας
- Παπαδημητρίου Αλέξανδρο , καθηγητή Νευρολογίας , π. διευθυντή της Νευρολογικής κλινικής στον Ερυθρό Σταυρό
- Τεσσέρη Ιωάννη, καθηγητή Νευροχειρουργικής του Πανεπ.Αθηνών, πρώην διευθυντή της Νευροχειρουργικής κλινικής του Ερυθρού Σταυρού, νυν χειρουργου στη Γενική ΚΞλινική Αθηνών, στο ιδιωτικό τρου ιατρείο στο Κολωνάκι
- Καραγεωργίου Κλημεντίνη, καθηγήτρια Νευρολογίας του Πανεπ. Αθηνών, διευθύντρια της Νευρολογικής κλινικής του Γενικού Κρατικου Αθηνών "Γ.Γεννηματάς" , μετά των βοηθών της : Λυμπερόπουλου,καθηγητή (νευρο)ακτινολογίας και Παναγόπουλου, νευρολόγου










Καληνύχτα, Αμαλία...
Λυπάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
:'(:'( Τί να πώ... Απλά μόνο απορώ πώς υπάρχουν τέτοια καθήκια που δεν δίνουν δεκάρα για τον πόνο του συνανθρώπου τους, που δεν κάνουν τίποτα παραπάνω παραμόνο οτι πρέπει για να τα οικονομήσουν, που μπορούν κ κοιμούνται ήσυχοι το βράδυ ενω έχουν καταστρέψει ζωές ή έχουν κλείσει την πόρτα σε άλλες επειδή πολύ απλά δεν είχαν να τους πληρώσουν... Θεός και μόνος στόχος τους το χρήμα?? Δεν υπάρχει ψυχή ρε παιδιά??? Τί σκατά όρκο έδωσαν??? ΝΤΡΟΠΗ!!! ΑΛΗΤΕΣ!!!! ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ αφού αυτοί δεν έχουν την ψυχή για να μπορέσουν να ντραπούν.... Για μένα πρέπει σε κάθε ασθενή να βλέπεις την μάνα, τον πατέρα, τον αδελφό, το παιδί σου... Να τον πονάς όσο θα πόναγες τον εαυτό σου..... Δεν θέλω να λέω τέτοια πράγματα ΑΛΛΑ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορώ να μην τον πώ... Η κόλαση κ ο παράδεισος είναι εδώ στη γή... Ας πάρει ο καθένας τους οτι του αξίζει!!! Πραγματικά!

Ο εφιάλτης τελείωσε.. Καλό ταξίδι Αμαλία...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν ηξερα οτι και εδω εχει ανοιξει θεμα για την αμαλια...
ειχα να λαβω μειλ της απο την προηγουμενη εβδομαδα.. ανησυχησα βασικα.
και τωρα ειναι που το συζητουσα με την καγιρα και την τραβελ λοβερ, η αμαλια πεθανε την παρασκευη.:(


καλο ταξιδι αμαλιτσα..


:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω τι να γράψω, εκτός από ένα καλό ταξίδι.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top