• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ψηλά τακούνια, πόσο βλάπτουν;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ως γνωστόν, το τακουνι φαινεται να βελτιώνει την εμφανιση της γυναικας, μακραινοντας το ποδι, σηκώνοντας το "πορτμπαγκαζ", αυξανοντας το υψος κλπ. Αυτό, σε συνδυσμό με τη σημασια της εμφανισης της γυναικας (νοοτροπια,ΜΜΕ κλπ) καθως και της ανασφαλειας (όπου υπαρχει), κανουν τις περισσοτερες γυναικες να σκαρφαλωνουν ολο και περισσοτερο σε ψηλα τακουνια.

Αγνοόντας όμως τις επιπτώσεις. Ειναι καπως σπανιο να μην υπάρχει και καποια θυσια, όταν ωφελουμαστε απο κατι. Εκεινο που μενει να αποφασισει η καθε γυναικα, ειναι το πόσο ειναι διατεθιμένη να θυσιασει αυτα που πρεπει, για να ωφεληθει αυτα που θελει. Πρεπει να τα ξερει ομως.

Τα θετικα, τα γνωριζει, τα ζει. Καποια αρνητικά επισης. Πχ πόνος στα ποδια, σκληρίες, πληγες κλπ. Ομως δεν ειναι αυτα τα καθημερινα τα χειρότερα, μας λεει η επιστημη.

Oι ορθοπεδικοί χαρακτηριζουν τα ψηλοτακουνα "μηχανικά, ορθοπεδικα ανθυγειινα" και τη θεση του ποδιού "ανατομικά λάθος".

Mερικά από τα προβληματα είναι :

- πονος σπονδυλικης στηλης
- χρόνιος πονος ή οστεοαρθριτιδα γονατων
- συρρικνωση γαστροκνημιων μυων και αχιλλειου τενοντα
- καλοι
- σκληρίες (διογκονεται το σημειο που δεχεται συχνη μηχανικη πιεση)
- πονος και διογκωση στη βαση του μεγαλου δακτυλου
- πονοι από συμπιεση νευρων
- παραμορφωση δακτυλων σε καμψη (hammertoes)*
- φλεγμονή του θυλάκου της μεταταρσιοφαλαγγικής αρθρωσης του μεγάλου δακτύλου του ποδιού
- κακωσεις ακρας ποδός και ποδοκνημικής από πτωσεις

*



Το ποδι πιέζεται με τα παπουτσια που στενευουν αποτομα και συμπιεζουν τα δακτυλα τοσο στο φαρδος οσο και στο μηκος. Απο τις μηχανικες πιεσεις στο πελμα δημιουργουνται διογκωσεις, καλοι, σκληριες, εγκαυματα. Αυξανονται οι φθορες στην αρθρωση του γονατος καθως αυτο δεχεται 22-26% περισσοτερη πιεση (ειτε ειναι λετο το τακουνι ειτε πιο φαρδυ). Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην τρεφεται πολυ καλα ο χονδρος της αρθρωσης και με τα χρονια (αναλογα και με το dna και τη διατροφη του καθενος) να παρουσιαζει αρθριτιδα.

Mε λιγα λογια,το ανθρωπινο ποδι, δεν ειναι φτιαγμενο για να φοραει στενα ψηλα παπουτσια.

Για να μην απογοητευτειτε τελειως, ανακαλυψαν οτι δεν ειναι το τελειως φλατ παπουτσι το καλυτερο. Μεχρι 3 ποντους τακουνι ειναι μια χαρα. Αλλά το οτι δε πρεπει να στενευει μπροστα, ισχυει.

Και προσωπικά δε βρισκω και ιδιαιτερα κομψο ενα παπουτσι, που αντι απλα να δινει καποιες γραμμες πιο γλυκες στο ποδι, να το παραμορφωνει για να το κανει οσο πιο αποτομα λεπτο μπροστα, γινεται ! και το κακομοιρο να ειναι σα να προσπαθει να δραπετευσει ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Δε χρειάζεται να σκαρφαλώνουμε στα τακούνια της Victoria Beckham, βλέπω πολλές φίλες της μαμάς μου, αλλά και την ίδια, να παιδεύονται με προβλήματα στα πέλματα, τη μέση και τα γόνατα, από την επιμονή τους να φορούν χρόνια τώρα τακούνια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κατι μου λεει οτι η αναγνωση απ'τις συμφορουμιτισσες θα σταματησει στο
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Ως γνωστόν, το τακουνι φαινεται να βελτιώνει την εμφανιση της γυναικας, μακραινοντας το ποδι, σηκώνοντας το "πορτμπαγκαζ"
:P.

ps. ακου πορτ μπαγκαζ:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εμένα πάντως ποτέ δε μου φάνηκαν ελκυστικά τα παπούτσια με ψηλά τακούνια. Και όσο για το ύψος που δίνουν δε το θεωρώ πιο όμορφο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσον αφορά το τακούνι οκ, υπάρχουν και κομψά παπούτσια με κοντό τακούνι. Ωστόσο, τα παπούτσια που μπροστά είναι φαρδιά είναι τόσο απαίσια που ο,τι και να λέτε περί ορθοπεδικών, δεν πρόκειται να τα βάλω. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κατι μου λεει οτι η αναγνωση απ'τις συμφορουμιτισσες θα σταματησει στο :P.
ps. ακου πορτ μπαγκαζ:confused:
LOL Soorryy βιαζομουν και το "οπισθια" και "πισινος" δε μαρεσαν :P μη πετροβολησετε ! :P

Όσον αφορά το τακούνι οκ, υπάρχουν και κομψά παπούτσια με κοντό τακούνι. Ωστόσο, τα παπούτσια που μπροστά είναι φαρδιά είναι τόσο απαίσια που ο,τι και να λέτε περί ορθοπεδικών, δεν πρόκειται να τα βάλω. :pfff:
Μισο..ποσο φαρδια μπροστα δλδ ; για βαλε καμια εικονα να παιξουμε μπαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μισο..ποσο φαρδια μπροστα δλδ ; για βαλε καμια εικονα να παιξουμε μπαλα...
Οτιδήποτε πιο φαρδύ από μυτερό (όχι κατσαριδοκτόνα μυτερό, αυτό είναι εξίσου άκομψο) προσωπικά μου φαίνεται ακαλαίσθητο. :)

Όχι ότι δεν έχει τύχει να βάλω και τέτοια (ορισμένες φορές έχει μεγαλύτερη σημασία η άνεση) αλλά μου φαίνονται τόσο άκομψα όλα που προσπαθώ να τα αποφεύγω. Άλλωστε αυτά που φοράω τώρα είναι και μυτερά μπροστά και ανετότατα. Σημασία έχει για την άνεση (όπως την αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον, δεν είμαι και ορθοπεδικός) το πόσο χαμηλό είναι τακούνι, όχι πόσο μυτερό είναι το παπούσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βαλε μια φωτογραφια γιατι απο μυτερο σε μυτερο, μπορει να μιλαμε για αλλο πραγμα. :)

Το τακουνι ειναι αλλο θεμα, και το στενο στα δακτυλα/μυτερο, αλλο. Και τα 2 εχουν σημασια , για διαφορετικο λογο, οπως αναφερω στο αρχικο ποστ. :) Το τακουνι ειναι περισσοτερο για ποδοκνημικη και γονατο. Τα υπολοιπα σημεια του παπουτσιου, για ολα τα άλλα που ανεφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα ψηλα τακουνια είναι ασκηση που κανει καλο στη γυναικα(μυικα και ορμονικα αποδειχτηκε) ,απλα με μετρο....όχι συνεχεια,και μονο σε ειδικες περιπτωσεις γιορτων εξοδων κλπ ....
Προβλημα έχουν αυτες που κυκλοφορουν συνεχεια με τακουνια,...Για μενα λιγο γελοιες...
Οποτε παν μετρον άριστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως εγώ έχω φίλη που με φλατ δεν μπορεί να περπατήσει. Και δεν ξέρω πως το κάνει, ενώ συνήθως την ζηλεύω, διότι εγώ αν μείνω μισή ώρα όρθια με τακούνι μεγαλύτερο των 5 εκατοστών, το πόδι μου θα πονάει σχεδόν παντού! :D
Πάντως Γιδάκι τα τακούνια που έβαλες είναι πιο άνετα απ' όσο νομίζεις, διότι είναι ψηλά και μπροστά - έχω προσωπική εμπειρία, πρόσφατα αγόρασα κάτι παρόμοια σε ύψος και είναι πιο βολικά κι από άλλα χαμηλότερα, που όμως μπροστά είναι εντελώς φλατ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τα ψηλα τακουνια είναι ασκηση που κανει καλο στη γυναικα(μυικα και ορμονικα αποδειχτηκε) ,απλα με μετρο....
Αμφιβάλλω. Καποια ερευνα ;

Ντινα αυτο που λες για τα παπουτσια που εβαλε το Γιδι δε μου ακουγεται λογικο. Σημασια εχει οτι το ποδι αν προσεξεις ειναι σχεδον 90 μοιρες κατακορυφα ! κι ας εχει και μπροστα πατο. Δε θα μπορουσε να μην εχει αλλωστε με τετοιο τακουι αφου δε θα εφτανε να πατησει κατω.

Το ποδι δεν ειναι σχεδιασμενο να στηριζει το βαρος του σωματος με την ακρη των μεταταρσίων (το πελμα λιγο πριν τα δακτυλα). Ειναι καταδικασμενο να αποκτησει προβληματα. Και δεν ειναι μονο το κοντοφθαλμο "αν με ποναει καθημερινα". Ειναι οι μακροχρονιες επιπτωσεις στις αρθρωσεις. Και οταν λεμε μακροχρονιες, δεν εννοοουμε οταν φτασετε 80 :P

H φιλη σου που "δε μπορει" με φλατ, απλά δεν προσπαθει αρκετα επειδη εχει συνηθησει τα ψηλα. Δε μπορει να μας πεισει τωρα οτι το ανατομικα σχεδιασμενο για χιλιαδες χρονια ανθρωπινο ποδι της, δε μπορει να περπατησει αμα δε φοραει ψηλοτακουνο ! Θα πεσει φωτια να μας καψει ! "οποιος δε θελει να ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει" πες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αλήθεια σου λέω, περπατάει σαν χαζή με φλατ και μετά την πονάει η μέση της! :blink:

Για τα αλλα ψηλοτάκουνα, άμα θες να στα δώσω να δεις ποσο βολικά είναι :P
Και να σου δώσω και άλλα πιο χαμηλά μετά να συγκρίνεις! :P
(σου λέω είναι πιο βολικά, δεν σου λέω πως είναι σαν τα χαμηλοτάκουνα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να μη μου δωσεις, εχω δικα μου :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
:D Καλημέρα σε όλους!

...προσωπική εμπειρία:
Συνάδελφος με κομψό αλλά άνετο και σχετικά (όχι πολύ) φαρδύ τακούνι 6-7 εκ. το εκτίμησα, μετά από 14 ώρες δουλειά είχε τόσο πρησμένα πόδια που νόμιζες ότι θα σκιζόταν το καημένο το παπουτσάκι,
Εγώ πάλι με 16 ώρες στην τσίτα (έως και τσίτα αυτοπροσώπως μπορώ να πω γιατί έπαιζε και πτήση στα ενδιάμεσα) και την αγαπημένη μου μπότα ιππασίας (2 εκατοστούλια και πολύ μας είναι) τα κατάφερα σαφώς καλύτερα.

(Άσε που βλέπω μεγάλες γυναίκες στα 50-60-70 να κάνουν πεντικιούρ και να αποκαλύπτονται μικρές παραμορφώσεις στα δάχτυλα των ποδιών από το παρατεταμένο στρίμωγμα σε στενά παπούτσια συν το γεγονός ότι η παρατεταμένη χρήση τακουνιών αλλάζει τη διαμόρφωση του τένοντα στο πίσω μέρος του ποδιού μειώνοντας την ελαστικότητα του και "κονταίνοντας" τον όπως λένε κάποιοι γιατροί)

Όπως και να 'χει κορίτσια, θεωρώ ότι το τακούνι, μαζί με μια πλειάδα άλλων must στην καθημερινή μας εμφάνιση έχει να κάνει με πρότυπα που συντηρούνται και διαιωνίζονται αφ' ενός εξωτερικά επειδή είναι θέμα αγοράς ή επιθυμιών των αρσενικών και αφ' ετέρου εσωτερικά γιατί απλά τα έχουμε ενστερνιστεί λες και η διαδικασία της φυσικής επιλογής ορίζει πλέον ότι πετυχαίνουν μόνο τα σετ ψηλοτάκουνα-βάψιμο-ντεκολτέ.

Δεν θα ξεχάσω μια μέρα που πήγα κομμωτήριο για χτένισμα και το χαριτωμένα ενοχλητικό κοπαδάκι των κομμωτριών - βοηθών (που κατά τά άλλα κάνουν μια σεβαστή και κοπιαστική δουλειά με ορθοστασία και πολλές δυσκολίες για όχι και τόσο καλές αμοιβές φαντάζομαι) μαζεύτηκε πάνω από το κεφάλι μου ρωτώντας επίμονα γιατί δεν βάφω τα γκρίζα! Φυσικά το γιατί "έτσι θέλω" και "δε μπαίνω στη διαδικασία της βαφής-δίχρωμης ρίζας-ραντεβού στο κομμωτήριο-πειραματισμοί στο σπίτι-μου αρέσει το μαλλί μου όπως είναι υγιέστατο πυκνό και κυματιστό και δεν το ταλαιπωρώ" δεν τις πτόησε καθόλου. Επέμεναν να με πείσουν, με έχασαν από πελάτισσα....

Να κάνω μια ερώτηση?

Πόσες νιώθουν πραγματικά άνετα και "ασφαλείς" με την εμφάνιση τους να βγουν έξω μια συνηθισμένη μέρα δουλειάς εντελώς άβαφτες? Και γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν αρνητικό για την εμφάνιση τους δηλ?
Είμαστε σίγουρες ότι μας χρειάζονται όσα κάνουμε για να δείχνουμε όμορφες ενώ μια άλλη προσέγγιση ίσως να έδειχνε τελικά πόσο πραγματικά όμορφες είμαστε?
Γιατί πρέπει το πάνω μέρος του ματιού να είναι μπλε-πράσινο-καφέ ή δεν ξέρω τι άλλο για να δείξει ένα ωραίο πρόσωπο?
(εντάξει 3 ερωτήσεις :redface:, παρασύρθηκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Να μη μου δωσεις, εχω δικα μου :pfff:
Όπα της…:P


Lorien, πολύ χρήσιμο το θέμα… ως γνωστόν, είμαι λάτρης του κάλου / σωστού υποδήματος…:P

…οι μπαλαρίνες πώς τα καταφέρνουν, που είναι τόσες ώρες στις μύτες των ποδιών? Άραγε η καλή γυμναστική είναι η λύση? Δηλαδή… υπάρχει κάποιος μηχανισμός άμυνας του ποδιού, που να τον βοήθα να προσαρμόζεται σε μια θέση που δεν σχεδίασε η φύση γι' αυτό?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βαλε μια φωτογραφια γιατι απο μυτερο σε μυτερο, μπορει να μιλαμε για αλλο πραγμα. :)

Δεν βρήκα φωτογραφία, οπότε σχεδίασα τη μύτη που εννοώ στο περίπου:
shoe.gif

Πάντως σίγουρα δεν εννοώ κάτι σαν αυτό:
https://www.mylovelybigfeetblog.com/...6/phpthumb_generated_thumbnailjpgcaxckaad.jpg

το οποίο το θεωρώ εξίσου απαίσιο με αυτά που έχουν στρογγυλή ή τετράγωνη μύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Όπα της…:P


Lorien, πολύ χρήσιμο το θέμα… ως γνωστόν, είμαι λάτρης του κάλου / σωστού υποδήματος…:P

…οι μπαλαρίνες πώς τα καταφέρνουν, που είναι τόσες ώρες στις μύτες των ποδιών? Άραγε η καλή γυμναστική είναι η λύση? Δηλαδή… υπάρχει κάποιος μηχανισμός άμυνας του ποδιού, που να τον βοήθα να προσαρμόζεται σε μια θέση που δεν σχεδίασε η φύση γι' αυτό?:hmm:

Βασικά δεν είναι θέμα γυμναστικής...σίγουρα οι ασκήσεις βοηθάνε να αποκτήσει μια γυναίκα ισσοροπία αλλά πληροφοριακά οι μπαλαρίνες φοράνε ειδικές πουέντ που στην μύτη έχουν γύψο και για αυτό είναι τόσο σταθερές!!;)
Αν βρω φωτό των πουέντ σε τομή, για να φαίνεται το εσωτερικό, θα την ανεβάσω...
Και επείσης να προσθέσω ότι οι επαγγελματίες μπαλαρίνες έχουν απίστευτους πόνους στην μέση και το πόδι τους είναι εντελώς παραμορφωμένο από τις πουέντ...θυμάμαι μάλιστα ότι είχα δει σε κάποιο ντοκυμαντέρ τα πέλματα του Μπαρίσνικοφ και είναι μεσ' τους κάλους και τις πληγές!!:confused:

Όλα έχουν το κόστος τους σε αυτήν την ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
…οι μπαλαρίνες πώς τα καταφέρνουν, που είναι τόσες ώρες στις μύτες των ποδιών? Άραγε η καλή γυμναστική είναι η λύση? Δηλαδή… υπάρχει κάποιος μηχανισμός άμυνας του ποδιού, που να τον βοήθα να προσαρμόζεται σε μια θέση που δεν σχεδίασε η φύση γι' αυτό?:hmm:
Δυστυχως οχι. Οι μπαλαρινες ισως εχουν τα πιο ασχημα και καταπονημενα ποδια που μπορεις να βρεις ! Η γυμναστικη τους επιτρεπει να κανουν τις κινησεις που θελουν, και να μη μεινουν με καμια αρθρωση στο χερι. Και πάλι εχουν χρονια προβληματα με τενοντιτιδες, καταγματακια, θλασεις κλπ. Οσο για τα υπολοιπα, εχουν ποδια γεματα καλους, πληγες και υπερκερατωσεις αφου μονο ετσι μπορουν να συνεχισουν το μπαλετο.





Δεν βρήκα φωτογραφία, οπότε σχεδίασα τη μύτη που εννοώ στο περίπου:
View attachment 3735

Πάντως σίγουρα δεν εννοώ κάτι σαν αυτό:
https://www.mylovelybigfeetblog.com/...6/phpthumb_generated_thumbnailjpgcaxckaad.jpg

το οποίο το θεωρώ εξίσου απαίσιο με αυτά που έχουν στρογγυλή ή τετράγωνη μύτη.
Nαι αυτο στο λινκ ειναι εμετικο. Αυτο που σχεδιασες παντως, να ξερεις οτι δεν ειναι και τοσο καλο για το ποδι.
Για παραδειγμα, (αν και τα 2 μυτερα) θεωρω (απο τις 2 φωτο απο κατω) πιο κομψα της 1ης παρα της 2ης :



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Lorien στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι και το παπούτσι.
Πάντως έχεις δίκιο, δεν είχα το συγκεκριμένο τύπο μύτης στο μυαλό μου όταν έλεγα για αυτές που θεωρώ άσχημες. :)

Επίσης λόγω εποχής είχα περισσότερο στο μυαλό μου μπότες/μποτάκια, όχι γόβες. Στις γόβες έχω άλλα κριτήρια. (επίσης οι γόβες ο,τι μύτη και να χουν ποτέ δεν είναι άνετες :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top