Υγιεινή διατροφή

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εχω παρατηρησει σε πολλα μηνυματα την λεξη "απαχο". Γιατι συνεχιζει να υπαρχει αυτη η δαιμονοποιηση των λιπαρων εφοσον νεες ερευνες εχουν δειξει το αντιθετο; Προσωπικα δεν παιρνω τιποτα που να εχει πανω την λεξη light ή να εχει μειωμενα λιπαρα. Το λιπος ειναι μια παρα πολυ καλη πηγη βιταμινων και ενεργειας. Φυσικα δεν λεω να τρωμε μονο λιπος, αλλα ουτε πρεπει να το αποκλειουμε και απο την διατροφη μας.

Ακριβώς! Και οι σωστοί διατροφολόγοι, απαγορεύουν τα "άπαχα". Όλα όσα έχουν την ένδειξη light, έχουν άλλα... χημικά. Και τα λιπίδια έχουν την αξία τους. Όχι βέβαια να τρεφόμαστε μόνο με αυτά, αλλά να έχουμε μία ισορροπημένη διατροφή. Πλέον, light δεν τρώω/πίνω τίποτα. Η διατροφή μου είναι πλήρως ισορροπημένη. Θα πάρω καθημερινά και την πρωτεΐνη μου, και τον υδατάνθρακά μου, και τα λιπαρά μου, όλα σε σωστό συνδυασμό και ορθή ποσότητα.
Το κορυφαίο είναι, που βλέπω συχνά κάτι τύπισσες που δε προσέχουν γενικά τη διατροφή τους, και αν τους δώσεις πχ μία Coca-cola, θα σε ρωτήσουν αν είναι light ή zero, γιατί χρησιμοποιούν μόνο "άπαχα" προϊόντα!! :hehe:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HarissonFord

Νεοφερμένος

Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τα λιπαρά οξέα είναι απαραίτητα για τον οργανισμό για τη σύνθεση στεροειδών ορμονών, των κυτταρικών μεμβρανών κλπ.
Οπότε,δεν πρέπει συνεχώς να τα ενοχοποιούμε.Αυτό που χρειάζεται είναι να τα καταναλώνουμε με μέτρο κι όχι ασύστολα (γιατί αυτό θα λειτουργήσει αρνητικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ειλικρινά τρώω τα ακριβώς αντίθετα από εσένα!!!
Και όλα όσα αναφέρεις ούτε καν που τα αγγίζω...ή για να τα αγγίξω θα πρέπει να με στήσεις στον τοίχο με το πιστόλι στον κρόταφο... :P
Ξέρω ότι αυτό που κάνω είναι μέγιστο σφάλμα,αλλά τι να κάνω...Δεν μπορώ...Κακές συνήθειες...

Έχω πολύ ευαίσθητο στομάχι. Έτσι και κάνω κανένα αστείο και καταναλώσω κάτι ανθυγιεινό, λ.χ. έναν καφέ εσπρέσο ή μια τροφή συντηρημένη (λ.χ. τόνο σε κονσέρβα), θα διαλυθώ. Ίσως όμως η ευαισθησία αυτή να είναι και η άμυνά μου, γιατί έτσι προφυλάγομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ουσιστικά ο άνθρωπος είναι καρποφάγο ον. Ο οργανισμος του είναι φτιαγμένος να τρώει φρούτα, λαχανικά, όσπρια, ξηρούς καρπούς. Αυτά. Όλα τα υπόλοιπα είναι υπαίτια προβλημάτων. Δεν είναι τυχαίο το ότι αυτά δεν μαςπειράζουν. Αν συνεχίζω να τρώω γιαούρτι, τυρί, κρέας και ψάρι, είναι γιατί μου το έχει επιβάλλει ο γιατρός μου. Το 75% της διατροφής μου είναι καρποφαγική. Δεν κάνω καμία διαιτα. Τρώω την ποσοτητα που θέλω. Από υγιεινές τροφές, όμως! Κοινώς, προσπαθώ να ακολουθώ τη διατροφή του πιθήκου. Όταν το κάνω, νιώθω απίστευτη ευεξία. Μόνο απ' τα δέντρα δεν κρεμιέμαι.:P Αυτή είναι η μια άποψη με την οποία και τάσσομαι.
Σε όλα βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος. Υπάρχουν άνθρωποι που λένε ότι αν δεν φάνε κρέας, νιώθουν ατονία. Μάλλον κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Επίσης, το θέμα της διατροφής ίσως σχετίζεται και με την ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου με την έννοια ότι κάθε τροφή έχει διαφορετική επίδραση για κάθε άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,980 μηνύματα.
Ψοφουσα για κουάκερ αποψε μετά απο 30 λεπτά τρεξιματάκι έξω χαλαρά. Οποτε σε ενα ταπεράκι έβαλα 1 κεσεδάκι 200γρ γιαουρτι κουάκερ , σταφιδες και μέλι.

https://tinypic.com/view.php?pic=35mlbpk&s=9#.XGSDSqBS_IU

https://tinypic.com/view.php?pic=35ivv68&s=9#.XGSDzKBS_IU

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ψοφουσα για κουάκερ

παιζει να ναι οτι πιο οξυμωρο εχω ακουσει ποτε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,980 μηνύματα.
παιζει να ναι οτι πιο οξυμωρο εχω ακουσει ποτε μου


Με το γιαουρτι ανακατεμενο και σταφιδες και μέλι ειναι ΤΕΛΕΙΟ! Καιρο έχω να φάω και ταχινάκι ή φυστικοβουτυρο με μελι σε ψωμι.

Αυτο ειναι το πρωινο μου. Και στην δουλειά.

Μια μπανάνα , κουακερ (μεσα σε τάπερ) + σταφιδες , ένα μελακι σε συσκευασια των 20γρ. Και 1 γιαουρτι

και μια αραβικη πιτα με 2 φέτες τυρι μιλνερ.

Οποτε κατα τις 9 τσιμπάω την μπανανα. Κατα τις 10-11 θα βγάλω το γιαουρτι απο το ψυγειο θα το ριξω μέσα στο τάπερ που έχω το κουάκερ και τις σταφιδες θα ανοιξω το μέλι. Και μετα κατα τη 1 θα ψησω στην τοστιέρα την πιτα με το τυράκι μέσα.

Πωπω αυριο έχω να καθαρισω και πατάτες να τις ψησω με σαρδελα που έχω. Ευτυχως απο αποψε καθάρισα την κουζινα να κάνω δουλειά αυριο (μολις γυρισω απο την δουλειά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιζει να ναι οτι πιο οξυμωρο εχω ακουσει ποτε μου

Δοκίμασε να τη βράσεις έως ότου γίνει χυλός (παχύρευστος ή λεπτόρευστος - όπως επιθυμείς), και βάλε μέσα ό,τι τραβάει η ψυχούλα σου από μέλι, ξύσμα πορτοκαλιού, μοσχοκάρυδο, σοκολάτα, κανέλα, σταφίδες κλπ. Το ξύσμα πορτοκαλιού το απογειώνει, εάν σ' αρέσει η γεύση του, οπότε θα έλεγα να το κρατήσεις ως βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,980 μηνύματα.
Δοκίμασε να τη βράσεις έως ότου γίνει χυλός (παχύρευστος ή λεπτόρευστος - όπως επιθυμείς), και βάλε μέσα ό,τι τραβάει η ψυχούλα σου από μέλι, ξύσμα πορτοκαλιού, μοσχοκάρυδο, σοκολάτα, κανέλα, σταφίδες κλπ. Το ξύσμα πορτοκαλιού το απογειώνει, εάν σ' αρέσει η γεύση του, οπότε θα έλεγα να το κρατήσεις ως βάση.


Εγω δεν την βράζω πάντως απλα μου αρέσει να την βρέχω με χυμο πορτοκαλιού ή να την νωπιζω μέσα σε γιαουρτι.

Αποψε ψοφουσα για μια σοκολατα βεβαια μετά τον ύπνο οποτε πηγα και κτυπησα 1 μεγάλη τομπλερον !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Δοκίμασε να τη βράσεις έως ότου γίνει χυλός (παχύρευστος ή λεπτόρευστος - όπως επιθυμείς), και βάλε μέσα ό,τι τραβάει η ψυχούλα σου από μέλι, ξύσμα πορτοκαλιού, μοσχοκάρυδο, σοκολάτα, κανέλα, σταφίδες κλπ. Το ξύσμα πορτοκαλιού το απογειώνει, εάν σ' αρέσει η γεύση του, οπότε θα έλεγα να το κρατήσεις ως βάση.

πολυ διαδικασια ρε παιδακι μου αστο θα παραμεινω το παιδι των coco pops
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,980 μηνύματα.
Ta coco pops έχουνε ζάχαρες οπως και ολα τα "φιτνεσ" εκει εξω που βαφτιζονται φιτνεσ.

Φιτνεσ και ζάχαρη δεν πάει μαζι λυπάμαι. Φιτνεσ ειναι το κουακεράκι σου , με το γιαουρτάκι ή τη σταφιδα και βεβαια αν θες να το νοστιμέψεις υπάρχουν τροπο

να βαλεις λιγο κακο να βαλεις λιγη κανελα λιγο μηλο λιγο μέλι και να φτιάξεις μπάρες απο κουάκερ ή κουακεροπιτα.

Κοκο ποπς και γυμναστηριο δεν πάνε μαζι το λέμε οχι τιποτα αλλο για να μην χάνετε τσαμπα το χρονο σας.
Πηγαινεις γυμναστηριο και λες μα τι δεν κανω καλά αφου τρωω και τα νέα φιτνεσσ της ΝΕΣΤΛΕ!

Ναι ελα ομως που δεν ειναι φιτνεσ και ειναι απλα μάρκετινκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Φιτνεσ ειναι το κουακεράκι σου , με το γιαουρτάκι ή τη σταφιδα και βεβαια αν θες να το νοστιμέψεις υπάρχουν τροπο
Πρέπει να παραδεχτούμε σαν ανθρωπότητα κάποια στιγμή ότι οι σταφίδες είναι απαίσιες και το γιαούρτι για την αντιβίωση. Λευτεριά στα σοκολατένια δημητριακά. :bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πρέπει να παραδεχτούμε σαν ανθρωπότητα κάποια στιγμή ότι οι σταφίδες είναι απαίσιες και το γιαούρτι για την αντιβίωση. Λευτεριά στα σοκολατένια δημητριακά. :bounce:
Για το γιαούρτι συμφωνώ (εκτός κι αν το τιγκάρεις με 5 - 6 κουταλιές ζάχαρη :devil:), αλλά η σταφίδα είναι ωραία! Εγώ όποτε έχω πρωινό πρόγραμμα πηγαίνω στο φούρνο και παίρνω ένα μικρό σταφιδόψωμο. :friends:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Για το γιαούρτι συμφωνώ (εκτός κι αν το τιγκάρεις με 5 - 6 κουταλιές ζάχαρη :devil:), αλλά η σταφίδα είναι ωραία! Εγώ όποτε έχω πρωινό πρόγραμμα πηγαίνω στο φούρνο και παίρνω ένα μικρό σταφιδόψωμο. :friends:
Αν ήταν να φάω κάτι από τα δύο θα έτρωγα γιαούρτι. Οι σταφίδες κριντζάρουν το είναι μου. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί ταλαιπωρείσαι με σταφίδες και ξύσματα κλπ. και δεν αγοράζεις whey, θα σου λύσει τα χέρια και θα γλυτώνεις και χρόνο...επίσης μπορείς να παίρνεις έτοιμο ασπράδι αυγού από ΑΒ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Τα οφ τόπικ μεταφέρθηκαν στην Κουβεντούλα χωρίς θέμα, ας κρατήσουμε το θέμα αυτό για την υγιεινή διατροφή και γενικότερα ας κρατήσουμε ένα επίπεδο. Μερσί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πρέπει να παραδεχτούμε σαν ανθρωπότητα κάποια στιγμή ότι οι σταφίδες είναι απαίσιες και το γιαούρτι για την αντιβίωση. Λευτεριά στα σοκολατένια δημητριακά. :bounce:


Διαφωνώ για τις σταφίδες αλλά γελασα τόσο πολύ για το γιαούρτι. Το τρώω και εγώ μόνο όταν παίρνω αντιβιωση. Αν και κακό κάνουμε αλλά τεσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Διαφωνώ για τις σταφίδες αλλά γελασα τόσο πολύ για το γιαούρτι. Το τρώω και εγώ μόνο όταν παίρνω αντιβιωση. Αν και κακό κάνουμε αλλά τεσπα.
Έχετε φάει γεμιστά πολίτικα με σταφίδες και κουκουνάρια; Χάνετε! :yes:

Πάντως το στραγγιστό γιαούρτι είναι φανταστικό. Πολύ ωραίο επίσης είναι το καλοκαίρι το αϊράνι που είναι πολύ δροσιστικό. Αντί να πιεις αναψυκτικά, πολύ πιο υγιεινό και χορταστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχετε φάει γεμιστά πολίτικα με σταφίδες και κουκουνάρια; Χάνετε! :yes:

Πάντως το στραγγιστό γιαούρτι είναι φανταστικό. Πολύ ωραίο επίσης είναι το καλοκαίρι το αϊράνι που είναι πολύ δροσιστικό. Αντί να πιεις αναψυκτικά, πολύ πιο υγιεινό και χορταστικό.

H γιαγιά μου που είναι από την Πόλη, βάζει στα γεμιστά κάποιες φορές εκτός από κουκουνάρι και μικρά κομματάκια από μελιτζάνα. Άλλο πράγμα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έχετε φάει γεμιστά πολίτικα με σταφίδες και κουκουνάρια; Χάνετε! :yes:

Πάντως το στραγγιστό γιαούρτι είναι φανταστικό. Πολύ ωραίο επίσης είναι το καλοκαίρι το αϊράνι που είναι πολύ δροσιστικό. Αντί να πιεις αναψυκτικά, πολύ πιο υγιεινό και χορταστικό.


Ναι!!!!
Και εγώ έτσι φτιάχνω τα γεμιστά. Και είναι πραγματικά υπεροχα. Οποίος έχει φάει από τα χεράκια μου, όχι να το παινευτω αλλά...
Αναψυκτικά δεν πίνω, όπως και οτιδήποτε έχει ζάχαρη. Γλυκο έχω να φαω από τα Χριστουγεννα που έφαγα ένα μελομακαρονο και αυτό επειδή με κέρασαν και ντράπηκα να πω «όχι».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top