Τι θα θέλατε να γίνετε πραγματικά στη ζωή σας;

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σύμφωνα με την υπόθεση όσο περισσότερα χρήματα έχεις τόσο πιο πολύ άγχος έχεις. Άρα τα χρήματα αυξάνουν το άγχος είτε αναλογικά ή εκθετικά. Συνεπώς αν μειώσεις τα χρήματα θα μειώσεις και το άγχος. Δεδομένο ότι ο μέσος Έλληνας είναι μέσα στο άγχος ενώ δεν έχει χρήματα καταλήγουμε αν όχι σε άτοπο, τουλάχιστο σε αντιφατικό συμπέρασμα.

Αυτό διότι το άγχος του Έλληνα μπορεί να παράγεται από κάτι άλλο. Έτσι το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να συγκρίνουμε τους Έλληνες με λεφτά και τους Έλληνες χωρίς λεφτά για να διαπιστώσουμε αν όντος παίζει κάποιος άλλος παράγοντας.


Πόσο άγχος φαίνεται να έχει? Και αν θες μεγαλύτερο δείγμα μπορείς να εξετάσεις και τους 300. Επιπλέον η κοινή λογική λέει πως αυτός που έχει λεφτά μπορεί απλά να ζει από αυτά και να κάνει ότι θέλει χωρίς να τον νοιάζει τίποτα. Πρέπει να είναι πολύ αγχωτική τέτοια ζωή.


Εξαρχής συμφωνούσα στο ότι περισσότερα χρήματα δεν οδηγούν απαραίτητα σε περισσότερο άγχος. Και καταλαβαίνω τη λογική σου. Απλά for fun είπα ότι δεν είναι άτοπο( το οποίο άσχετα με το "fun" κομμάτι, όντως δεν είναι). Αλλά σα λογική, αυτή του "γιατρού" , όπως είπες και εσύ, είναι εσφαλμένη.

Αλλά μιας και ανοίξαμε συζήτηση, λίγο άκυρη βέβαια, είναι βέβαιο ότι υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που προκαλούν άγχος. Για να μπορούσαμε να αποδείξουμε αυστηρά τη σχέση του άγχους με τα χρήματα, θα έπρεπε να πάρουμε άτομα, τα οποία διαφέρουν μόνο στο εισόδημα(όχι απλά ένα τυχαίο δείγμα), πράγμα το οποίο είναι αδύνατο να συμβεί, για τους προφανείς λόγους. Άρα αυστηρή απόδειξη ποτέ δε θα μπορέσει να υπάρξει.Άτοπο θα ήταν αν αποδεικνύαμε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπε ο φόκος, όπως προείπα. Δηλαδή, αν βρίσκαμε άτομα πανομοιότυπα, με μόνη μόνη διαφορά,ανάμεσα στις άπειρες, το εισόδημα και μπορούσαμε με κάποιον τρόπο να μετρήσουμε το άγχος. Can't happen. Και είναι αυτονόητο ότι δε λέω κάτι που δε θα το θεωρείς προφανές.

Είμαι σε τέτοιο μουντ τώρα, that's all.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και δεν μπορείς να αποδείξεις με μαθηματική ακρίβεια οτιδήποτε για τους ανθρώπους καθώς είμαστε βιολογικά όντα και η βιολογία δεν είναι φυσική ή μαθηματικά. Μπορείς να βέβαια να κάνεις στατιστική απόδειξη. Δεν χρειάζεται όπως λες να πάρεις δύο ακριβώς ίδιους ανθρώπους, αλλά ένα μεγάλο δείγμα παρόμοιων ανθρώπων και να τα εξετάσεις ως προς το δίπολο άγχος-χρήματα και αν βρεις πολύ ισχυρό correlation τότε μπορείς να διατυπώσεις και την αντίστοιχη θεωρία.

Εγώ είμαι πάντα σε τέτοιο μουντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Προφανώς και δεν μπορείς να αποδείξεις με μαθηματική ακρίβεια οτιδήποτε για τους ανθρώπους καθώς είμαστε βιολογικά όντα και η βιολογία δεν είναι φυσική ή μαθηματικά. Μπορείς να βέβαια να κάνεις στατιστική απόδειξη. Δεν χρειάζεται όπως λες να πάρεις δύο ακριβώς ίδιους ανθρώπους, αλλά ένα μεγάλο δείγμα παρόμοιων ανθρώπων και να τα εξετάσεις ως προς το δίπολο άγχος-χρήματα και αν βρεις πολύ ισχυρό correlation τότε μπορείς να διατυπώσεις και την αντίστοιχη θεωρία.

Εγώ είμαι πάντα σε τέτοιο μουντ.

Μα το θέμα είναι ότι με τι κριτήρια θα ομαδοποιήσεις τους ανθρώπους. Επειδή είμαστε βιολογικά όντα, όπως σωστά είπες, είναι αδύνατο να ομαδοποιήσεις τους ανθρώπους, στον βαθμό που χρειάζεται. Το άγχος μπορεί να προέρχεται από τα όνειρα, στόχους του καθενός, την οικογένεια, το παρελθόν, το γενετικό ιστορικό(i guess...), υγεία κλπ κλπ. Και άντε να διαπιστώσεις και ότι τα στοιχεία που σου δίνουν είναι αληθή... ωωω κουράστηκα και με την σκέψη της διαδικασίας. Εδώ απλά λες : η λογική υπαγορεύει ότι τα χρήματα προσφέρουν ανέσεις, δεν έχεις πλέον να φοβάσαι για την επιβίωση, άρα είσαι πιο καλά από κάποιον άλλο. Αλλά μόνο με τη λογική πιστεύω γίνεται :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να κάνεις επίσης "πριν και μετά" έρευνα στα ίδια άτομα. Αν είσαι δισεκατομμυριούχος ας πούμε και σε καίει τόσο πολύ το θέμα, μπορείς να επιλέξεις 30 χρεωμένους Έλληνες και να αποπληρώσεις όλα τους έξοδα και να τους εξασφαλίσεις σίτιση, σπίτι, διακοπές κτλ για όλη τους την υπόλοιπη ζωή. Είμαι αρκετά σίγουρος πως τα επίπεδα άγχους που θα μετρήσεις μετά από μερικά χρόνια θα είναι δραματικά μειωμένα.

Αλλά και λογικά να το σκεφτείς, το άγχος πηγάζει από τον κίνδυνο ή από τον φόβο κινδύνου. Όταν έχεις χρήματα δεν χρειάζεται να δουλεύεις, άρα δεν έχεις το άγχος της δουλειάς, δεν έχεις το άγχος της επιβίωσης, και γενικώς μπορείς να λύσεις τα περισσότερα από τα προβλήματα που σου προκαλούν άγχος. Άρα νομίζω το να λέμε ότι όσο πιο πολλά λεφτά έχεις τόσο μεγαλύτερο το άγχος νομίζω είναι άτοπο.

Είμαι σίγουρος βέβαια ότι ο γιατρός το έλεγε υπό την σκοπιά του επιχειρηματία. Όπου ναι μεν έχεις λεφτά αλλά έχεις και πολλές ευθύνες και ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Λογικά σίγουρα βγάζει νόημα. Και όντως αυτός ο τρόπος μπορεί να είναι αποτελεσματικός. Βέβαια, χρειάζονται πολλοί πολλοί παραπάνω από 30. Και θέλει πάλι να κάνεις μια έρευνα για το παρελθόν τους, για να καλύψεις όσο μεγαλύτερο φάσμα γίνεται. Η διαδικασία συνεχίζει να είναι εξαιρετικά δύσκολη, όσα λεφτά και να έχεις, αλλά σίγουρα θα βγάλεις αποτελέσματα πιο αξιόπιστα, από ότι αν δούλευες με διαφορετικά άτομα. Αλλά, με τη λογική, όπως είπαμε, είναι προφανές το συμπέρασμα. Για ποιο λόγο να το επαληθεύσουμε? Δηλαδή, αν σου βγάλουν την πέτσα με νυχοκόπτη σίγουρα θα πονέσεις πιο πολύ, από το αν ξέρω εγώ, σου βγάζαν μία μία τις τρίχες του σώματος(μάλλον, ας υποθέσουμε πως ναι), εμείς χαζοί είμαστε να το εξακριβώσουμε ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μεχρι σημερα που μιλαμε οσα ηθελα να κανω και να γινω τα εζησα. Απωθυμενα δηλαδη μηδενικα. Απο εδω και στο εξης αισθανομαι πως η ζωη μου αλλαζει δραματικα απο ολες τις αποψεις κι εχω μπει σε διλημματα. Μου εχουν δοθει δυο κλαρακια, ενα απο τα οποια πρεπει να διαλεξω. Το καθε ενα απο αυτα με οδηγει και καπου αλλου. Ο κρονος εχει κανει για τα καλα την δουλεια του...

Και τελικα διαλεξα;)

*συνεχιστε σεις, εγω γραφω τα δικα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ευτυχισμένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top