Βαφή μαλλιών με henna

Orkisious

Νεοφερμένος

Η Χριστοφυλλιά Όρκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η body quality χένα έχω διαβάσει ότι κάνει και για βαμμένα μαλλιά.
Πρέπει να γράφει στο σακουλάκι της ότι περιέχει 100% Lawsonia inermis και τίποτε άλλο.
Η σκόνη έχει μια γκριζο-πράσινη απόχρωση.
Και δυναμώνει τα μαλλιά, οπότε εγώ που έχω και λεπτά και τα έχω βάψει (πριν από 4 εβδομάδες), λέω να το δοκιμάσω.
Αλλά δεν μπορώ να βρω...

Ξέρετε μήπως πού μπορώ να βρω χένα (σε μορφή σκόνης, όχι πάστας) στη Θεσσαλονίκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
όχι χέννα σε βαμμένο μαλλι......

Δείτε εδώ :
Πώς χρωματίζει ;
Η χένα παράγει ένα κόκκινο-πορτοκαλί μόριο, με την ονομασία Lawsone, που βρίσκεται στα φύλλα του φυτού, και σε υψηλότερη συγκέντρωση στους μίσχους. Έχει την ιδιότητα να δημιουργεί δεσμούς με τις πρωτεΐνες και με αυτό τον τρόπο μπορεί να δώσει χρώμα στην επιδερμίδα, στα μαλλιά, στα νύχια, αλλά και να χρησιμοποιηθεί ως βαφή για μάλλινα, μεταξωτά και δερμάτινα υφάσματα. Έτσι, για παράδειγμα, στην περίπτωση των μαλλιών, το χρωματικό μόριο διεισδύει στον άξονα της τρίχας, δημιουργεί δεσμούς με την κερατίνη της και δίνει μια φυσική, κοκκινωπή απόχρωση.



Πώς να βάψετε τα μαλλιά σας
Στο δυτικό κόσμο μια από τις κυριότερες χρήσεις της χένας είναι η βαφή των μαλλιών. Η φυτική χένα είναι σε μορφή σκόνης και αναμειγνύεται με χυμό λεμονιού ή νερό για να δώσει μια πηχτή πάστα. Oξειδώνεται με οτιδήποτε μεταλλικό έρθει σε επαφή και γι’ αυτό δεν εφαρμόζεται ποτέ με πινέλο ή μπουκαλάκι με μεταλλικές μύτες, αλλά ανακατεύεται μόνο σε πλαστικό δοχείο με πλαστικό ή ξύλινο κουτάλι, σπάτουλα ή πινέλο. Το μείγμα της χένας πρέπει να ετοιμαστεί 6-12 ώρες πριν το εφαρμόσετε σε καθαρά, στεγνά μαλλιά.
1. Ετοιμάστε το μείγμα, ανάλογα με το μήκος των μαλλιών σας. Θα χρειαστείτε περίπου 100 γρ. χένας σε σκόνη για κοντά μαλλιά, 300 γρ. για μαλλιά στο μήκος των ώμων και 500 γρ. για πολύ μακριά μαλλιά. Ρίξτε σιγά-σιγά το χυμό λεμονιού ή το νερό ανακατεύοντας, μέχρι να δημιουργηθεί μια παχύρρευστη πάστα.
2. Φορέστε απαραιτήτως γάντια, πάρτε αρκετή ποσότητα πάστας με τα χέρια σας και ξεκινήστε την εφαρμογή από το πίσω μέρος του κεφαλιού, προχωρώντας σταδιακά προς την κορυφή. Σιγουρευτείτε ότι η χένα εισχωρεί σε κάθε τούφα κάνοντας μασάζ με τα δάχτυλα.
3. Όταν τελειώσετε την εφαρμογή σε όλα τα μαλλιά, περάστε μια πλαστική μεμβράνη ή σακούλα στο κεφάλι σας. Η ζέστη που δημιουργείται βοηθά τη χένα να εισχωρήσει καλύτερα. Μην ξεχάσετε να σκουπίσετε αμέσως την επιδερμίδα γύρω από τα μαλλιά σας για να αποφύγετε λεκέδες.
4. Περιμένετε 2-4 ώρες, ανάλογα με πόσο έντονο θέλετε να είναι το αποτέλεσμα. Ξεβγάλετε διεξοδικά με χλιαρό νερό και λουστείτε με το συνηθισμένο σας σαμπουάν.

Tipς: ● Επειδή το αποτέλεσμα εξαρτάται από το φυσικό χρώμα της τρίχας και την υφή της, πριν αποφασίσετε να περάσετε με χένα όλα τα μαλλιά σας, μπορείτε να κάνετε ένα απλό τεστ: Μαζέψτε μερικές τρίχες από τη χτένα σας, περάστε τις με το μείγμα και δείτε ακριβώς το χρωματικό αποτέλεσμα που θα έχει στα μαλλιά σας.
● Το «πραγματικό» χρώμα που έδωσε η χένα θα φανεί περίπου σε 3-4 ημέρες. Συνήθως, το πρώτο αποτέλεσμα είναι πολύ πιο κοκκινωπό από αυτό που θα είναι στη συνέχεια.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilenaAg

Νεοφερμένος

Η MarilenaAg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το εχει επιχειρησει καμια σας? τι αποτελεσμε ειχε? εγω εχω κανονικα σκουρο καστανο μαλλι και τα εβαψα προσφατα κοκκινα με κανονικη βαφη. λεω την επομενη φορα να δοκιμασω κοκκινη henna. λετε να πιασει?
καπου ακουσα οτι εφοσον τα εχω βαψει ηδη πρεπει να περιμενω καποιους μηνες γ να φυγει κ μετα ν το δοκιμασω, αλλιώς θα αντιδρασει η henna με τη βαφη κ θα κανει κακο στο μαλλι. ισχυει κατι τετοιο?

Το επιχειρησα εγω και το εβαψα την ιδια αποχρωση με το φυσικο μου δηλαδη καστανο μονο που ηθελα να κρυψω κατι ξανθιες ανταυγειες που ειχα. Δεν ειδα ΚΑΜΙΑ διαφορα απολυτως και δηθεν γυαλιζει το μαλλι ουτε αυτο το ειδα και οταν πηγα μετα απο μια εβδομαδα στην κομμωτρια μου, μου ειπε οτι δεν ειναι τοσο αθωες οσο φαινονται καθως φουσκωνουν την τριχα και υπαρχει μεγαλος κινδυνος να σπασει η τριχα. Το μετανιωσα και εχω την απορια αν μπορω να απομακρυνω την χεννα απο τα μαλλια μου και τουλαχιστον να τα βαψω στο φυσικο μου για να υσηχασω! Δεν θελω να τα κοψω γιατι προσπαθω με τοσο κοπο να τα μακρυνω. Αν ξερει καποια καμια λυση ας μου προτεινει! Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το μείγμα της χένας πρέπει να ετοιμαστεί 6-12 ώρες πριν το εφαρμόσετε σε καθαρά, στεγνά μαλλιά.

:confused: Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Εγώ το ετοιμάζω και το εφαρμόζω αμέσως, σε νωπά μαλλιά. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δεσποινα7442

Νεοφερμένος

Η δεσποινα7442 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ciela τελικά δοκίμασες; Έχω μείνει με το φυσικό μου σκούρο καστανό μέχρι τα αυτιά και το βαμμένο να έχει γίνει από τον καλοκαιρινό ήλιο χάλκινο :( Κάτι γυφτέ τέλος πάντων. Διαβάζω στο ίντερνετ οι μισοί λένε κάνει για βαμμένα η χένα οι υπόλοιποι όχι. Έχω πολύ αδύναμα μαλλιά, δε μπορώ να κάνω πειράματα δυστυχώς :(

Και εγώ τώρα τα έβαψα τα μαλλιά μου με χένα.. και εγώ έχω πολύ αδύναμα μαλλιά. Κάνω μία δοκιμή μπας και δυναμώσουν λίγο.. πάντως η χένα είναι καλύτερη από τις μπογιές του εμπορείου, γιατί είναι φυτική και δεν επιβαρύνει την τρίχα. Πιάνει επάνω σε βαμμένα- αυτό είναι καλό. Αλλά η δικιά μου απορία είναι : Πιάνει μετά η βαφή του εμπορείου πάνω στη χένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Πρέπει να περιμένεις μέχρι να απομακρυνθεί η χένα τελείως..Το λένε οι βαφές του εμπορίου στις οδηγίες χρήσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elem

Νεοφερμένος

Η elem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα! Πού μπορώ να βρω 100% φυσική χέννα στη Θεσσαλονίκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Καλημέρα! Πού μπορώ να βρω 100% φυσική χέννα στη Θεσσαλονίκη

Από το Καπάνι αγόρασα εγώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweden

Νεοφερμένος

Η Leonee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αχχχ να κανω μια ερωτηση. Εγω ειχα βαψει τα μαλλια μου πριν 3 χρονια με χενα, δεν ειδα διαφορα βεβαια, μονο οτι εγιναν πιο λαμπερα. Τωρα φετος τα εβαψα με βαφη εμποριου... ελπιζοντας να τα ξανοιξω... αλλα τιποτα!!! Δεν αποκτουν παρα εναν τονο κοκκινωπο... και πριν 2 εβδομαδες τα ξαναβαψα παλι αλλα τπτ. Πως θα πετυχω το ξανθο του κουτιου... επιτελους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τι χρώμα είναι τα μαλλιά σου φυσικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
αχχχ να κανω μια ερωτηση. Εγω ειχα βαψει τα μαλλια μου πριν 3 χρονια με χενα, δεν ειδα διαφορα βεβαια, μονο οτι εγιναν πιο λαμπερα. Τωρα φετος τα εβαψα με βαφη εμποριου... ελπιζοντας να τα ξανοιξω... αλλα τιποτα!!! Δεν αποκτουν παρα εναν τονο κοκκινωπο... και πριν 2 εβδομαδες τα ξαναβαψα παλι αλλα τπτ. Πως θα πετυχω το ξανθο του κουτιου... επιτελους???

Το ξανθό του κουτιού μόνη σου με βαφές εμπορίου δε το πετυχαίνεις, είναι δύσκολο. Πχ και το 10 να πάρεις, που' ναι ανοιχτό ξανθό, δε θα σου βγει καν ξανθό αν το μαλλί σου είναι καστανό, θα ανοίξει αλλά όχι σε τέτοιο σημείο. Αυτό το πετυχαίνεις με ντεκαπάζ σε κομμωτήριο και όχι μόνη σου, αλλά στο γαμάει το μαλλί :/

Όσο για το κουτί που λες. Μην το εμπιστεύεσαι τόσο. Νομίζω ότι για να βγει αυτό που θες στη πραγματικότητα πρέπει να παίρνεις 1-2 τόνους πιο ανοιχτή απόχρωση, αλλά και πάλι στο καστανό με απλή βαφή δύσκολα να ανοίξει, εκτός κι αν το ανοίγεις λίγο λίγο συχνά ή πετάξεις καμιά ανταυγια.

Πάρε και τη γνώμη καμιάς κομμώτριας.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
αχχχ να κανω μια ερωτηση. Εγω ειχα βαψει τα μαλλια μου πριν 3 χρονια με χενα, δεν ειδα διαφορα βεβαια, μονο οτι εγιναν πιο λαμπερα. Τωρα φετος τα εβαψα με βαφη εμποριου... ελπιζοντας να τα ξανοιξω... αλλα τιποτα!!! Δεν αποκτουν παρα εναν τονο κοκκινωπο... και πριν 2 εβδομαδες τα ξαναβαψα παλι αλλα τπτ. Πως θα πετυχω το ξανθο του κουτιου... επιτελους???
Ποτέ κανένα μαλλί δεν θα πετύχει το ίδιο ξανθό που φαίνεται στη φωτογραφία του κουτιού, γιατί κάθε μαλλί έχει διαφορετική φυσική απόχρωση, έχει υποστεί διαφορετική χημική επεξεργασία, έχουν διαφορετική απορροφητικότητα τα μαλλιά στη βαφή που εφαρμόζεται σε αυτά , εξαρτάται ο χρόνος που αφήνεις τη βαφη στο μαλλί και πολλοι άλλοι παράγοντες που είναι πιο κατάλληλοι κομμωτες ή κομμώτριες να σου τους εξηγήσουν.....
Σημασία έχει το χρώμα που θα βγει να σε ικανοποιεί.....τελικά!
Και σωστά σε ρωταει η kaleidoscope..... Ποιο είναι το φυσικό σου χρώμα;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweden

Νεοφερμένος

Η Leonee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το φυσικό μου είναι καστανό ανοιχτό!!
το εκανα 1 φορά χένα, και μετα φετος το Μαρτιο βαφη ξανθο 7.3 ελεγε το κουτι,αλλα δε βγηκε το επιθυμητο. Τωρα τα κανω παλι ξανθο ανοιχτο, ανοιξε λιγο, αλλα κ παλι..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Με χένα τα βάφω εδώ και δυο χρόνια.. έχω δοκιμάσει ξανθό (δεν έπιασε), καστανό, κόκκινο..
Είμαι πολύ ευχαριστημένη, απλά εμένα μου έκανε πολύ ψαλίδα γιαυτό πλέον κάνω κάποια μάσκα μετά την βαφή..
Ακομη και η τιμή συμφέρει, ένα κουτί κρατάει για 2 βαφές και να φανταστείς έχω μακρύ μαλλί (καλά όχι πολύ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λάντα

Νεοφερμένος

Η Λάντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κοριτσια θελω να κανω μια ερωτηση πανω στο θεμα..εχω σκουρα καστανα μαλλια σχεδον μαυρα και θελω να δοκιμασω την κοκκινη henna..τι χρωμα θα μ βγει?πως ακριβως την χρησιμοποιουν και ποσο καιρο κραταει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
κοριτσια θελω να κανω μια ερωτηση πανω στο θεμα..εχω σκουρα καστανα μαλλια σχεδον μαυρα και θελω να δοκιμασω την κοκκινη henna..τι χρωμα θα μ βγει?πως ακριβως την χρησιμοποιουν και ποσο καιρο κραταει?

κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι χρώμα θα σου βγεί.. έχει να κάνει με το πόση ώρα θα την αφήσεις, την ποιότητα της τρίχας και το ποια χένα θα χρησιμοποιήσεις.. εγώ που χω φυσικό καστανόξανθο-μου χε βγει πολύ έντονο κόκκινο που μετά πορτοκάλιζε με το καιρό.. λογικά σε σενα θα βγει σκούρο κόκκινο, αλλά και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρη..
στην ουσία είναι μόνιμη βαφή και δεν την "ξεφορτώνεσαι" εύκολα.. είναι σαν βερνίκι, δεν φεύγει.. αλλα δεν έχει χημικά και δεν καταστρέφει την τρίχα όπως η βαφή.. απλά αν βάλεις χένα, φρόντισε να βάλεις και κάποια μάσκα μετά.. εμένα μου χε κάνει πολλή ψαλίδα..
είναι σε μορφή πράσινης σκόνης, οπότε με ζεστό νερό φτιαχνείς μια "λάσπη" και την απλώνεις στα μαλλιά σου με γάντια, έτσι όπως κάθε βαφή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilenaAg

Νεοφερμένος

Η MarilenaAg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πως μπορω να ''ξεφορτωθω'' μια βαφη χεννα; Βασικα τα εχω κανει πριν 6 μηνες και δεν μου αρεσε καθολου το αποτελεσμα! Δεν ειδα καν αποτελεσμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
πως μπορω να ''ξεφορτωθω'' μια βαφη χεννα; Βασικα τα εχω κανει πριν 6 μηνες και δεν μου αρεσε καθολου το αποτελεσμα! Δεν ειδα καν αποτελεσμα!

δεν ξέρω για τα δικά σου μαλλιά, αλλά εγώ προχτές που τα έβαψα, έβαλα μέσα στη βαφή 40άρι οξυζενέ.. στην ουσία δεν την ξεφορτώθηκα, αλλά "κάλυψα" την χένα.. το δικό μου αποτέλεσμα είναι καλό, σε καμία περίπτωση όμως δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο.. εξαρτάται απο την τρίχα σου, το χρώμα.. λες οτι δεν είδες καν αποτέλεσμα, άρα αν είναι κοντά στο φυσικό σου άστο! άλλωστε αν τα έβαψες μια φορά μόνο, τότε θα βγεί πιο εύκολα.. εγώ τα έβαφα 4 χρόνια, οπότε "πότισε" η τρίχα.. καλή επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λάντα

Νεοφερμένος

Η Λάντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι χρώμα θα σου βγεί.. έχει να κάνει με το πόση ώρα θα την αφήσεις, την ποιότητα της τρίχας και το ποια χένα θα χρησιμοποιήσεις.. εγώ που χω φυσικό καστανόξανθο-μου χε βγει πολύ έντονο κόκκινο που μετά πορτοκάλιζε με το καιρό.. λογικά σε σενα θα βγει σκούρο κόκκινο, αλλά και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρη..
στην ουσία είναι μόνιμη βαφή και δεν την "ξεφορτώνεσαι" εύκολα.. είναι σαν βερνίκι, δεν φεύγει.. αλλα δεν έχει χημικά και δεν καταστρέφει την τρίχα όπως η βαφή.. απλά αν βάλεις χένα, φρόντισε να βάλεις και κάποια μάσκα μετά.. εμένα μου χε κάνει πολλή ψαλίδα..
είναι σε μορφή πράσινης σκόνης, οπότε με ζεστό νερό φτιαχνείς μια "λάσπη" και την απλώνεις στα μαλλιά σου με γάντια, έτσι όπως κάθε βαφή :)
αχα..ευχαριστω για την πληροφορια..βεβαια τωρα ψιλοαλλαξα γνωμη και λεω να σκουρινω το φυσικο μ και να παρω μαυρη χενα:P..αλλα με εχουν τρομαξει λγ τα κοριτσια γτ λενε οτι δεν βγαινει και πολυ καλη...:confused:

Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο μαύρο και κόκκινο, μόνο αυτά τα 2 έχει το κατάστημα από όπου τα παίρνω.
Είναι συσκευασμένα σε διαφανή σελοφάν αυτά που αγοράζω. Το κατάστημα είναι άσχετο με βαφές, πουλάει διάφορα είδη σπιτιού και το έχουν μουσουλμάνοι. Σκέφτομαι τι θα κάνω αν για κάποιο λόγο σταματήσουν να φέρνουν ή κλείσει το μαγαζί... Επίσης είναι πολύ φτηνές, κάνει 2-3 ευρώ το σακουλάκι, που φτάνει άνετα για μαλλιά μέσου μήκους.
Αγοράζεις λοιπόν αυτή τη σκόνη και την αναμειγνύεις με νερό μέχρι να γίνει ομοιογενής πολτός. Αν θες μπορείς να προσθέσεις κι άλλα συστατικά, ώστε να γίνει σαν μάσκα μαλλιών (π.χ. αυγό, λάδι κλπ). Ο πολτός βρωμάει αρκετά, ειδικά αν βάλεις και αυγό! Επίσης το νερό που θα χρησιμοποιήσεις μπορείς να βάλεις και χαμομήλι, ώστε ουσιαστικά να γίνει αφέψημα χαμομηλιού. Υποτίθεται πως έτσι γίνεται πιο ανοιχτή η απόχρωση.
Απλώνεις λοιπόν το μείγμα στα μαλλιά καλά, τυλίγεσαι με σακούλες για να μην κάνεις όλο τον τόπο χάλια και περιμένεις. Εγώ συνήθως τα αφήνω γύρω στις 3-4 ώρες για να είμαι σίγουρη ότι θα πιάσει καλά η βαφή. Μετά ξεπλένεις, και είσαι έτοιμη!
Προσοχή: να βάλεις βαζελίνη στους κροτάφους σου και στις παρυφές του τριχωτού στο μέτωπο γιατί αλλιώς θα κοκκινίσει και το δέρμα σου σε αυτές τις περιοχές και θα κάνει 2-3 μέρες μέχρι να φύγει τελείως.
απο οτι ειδα πιο πανω εχουμε το ιδιο χρωμα μαλλι (σκουρο καστανο.σχεδον μαυρο)το μαυρο πως σου ειχε βγει?προτιμας το μαυρο η το κοκκινο?και που ειναι αυτο το μαγαζι που λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
αχα..ευχαριστω για την πληροφορια..βεβαια τωρα ψιλοαλλαξα γνωμη και λεω να σκουρινω το φυσικο μ και να παρω μαυρη χενα:P..αλλα με εχουν τρομαξει λγ τα κοριτσια γτ λενε οτι δεν βγαινει και πολυ καλη...:confused:

δεν ξέρω κοπέλα μου, η μαύρη είναι η μόνη που δεν έχω δοκιμάσει.. εμένα η μόνη που δεν μου έπιασε ήταν η ξανθιά.
Κατά τα άλλα και καστανή, κόκκινη, ανοιχτή καστανή, πυρόξανθη..μια χαρά πιάσανε.. :D
δοκίμασε εσύ σε μια μικρή τούφα για να μην χτυπάς το κεφάλι σου (μαζί με την χένα) στον τοίχο μετά:P
καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top