• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Γιατί, ποια η διαφορά ουλών και σημαδιών;
Όντως έχουν ένα point, γιατί αν το πρόβλημα δεν έχει παταχθεί στη ρίζα του, τα σημάδια θα επανεμφανιστούν και συνεπώς το πήλινγκ θα έχει πάει χαμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Aυτο που λέι η Ηlianna εχει δίκιο.
Ένας φίλος μου που πάιρνει χαπια για την ακμή ούτε με σαπούνι δεν πλένεται πόσο μάλλον να κάνει και peelings. Μαλακίες λέι ο δερμ. σου και καλό θα ήταν να πήγαινες σε κάποιον άλλον.
Επίσης για τις ουλές το χημικό πήλνιγκ δεν κάνει τίποτα,μόνο για ανανέωση του δέρματος και εξάλειψη υπολειπόμενων σημαδιών της ακμής(κόκκινα σημάδια κτλπ) ενδείκνυται το πήλνγκ.
Για τις ουλές χρησιμοποιείται το fractional laser με το οποίο μετά απο κάποιες συνεδρείες θα έχεις καλά αποτελέσματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το πηλινγκ στα σπυράκια είναι καταστροφικό, εκτός αν πρόκειται για χημικό που σου αναγεννά το δέρμα

Ρε παιδιά έχω κάνει χημικό πήλινγκ, με την τελευταία συνεδρία να έχει πραγματοποιηθεί το μήνα Νοέμβριο, και 4 μήνες μετά δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα. Πάω να τρελαθώ! Ο δερματολόγος μου είχε πει ότι το σύνολο το αποτελεσμάτων θα φανεί μετά από ένα εξάμηνο. Ακόμα όμως η παραμικρή βελτίωση! Είναι δυνατόν μια τόσο επεμβατική και πρωτοποριακή μέθοδος να αποτυγχάνει; Τι με συμβουλεύετε να κάνω τώρα; Να περιμένω ως τον επόμενο χρόνο για νέο πήλινγκ ή να καταφύγω σε καμιά άλλη θεραπεία; Είδα τις ουλές μου υπό το φως του ηλίου και ντρέπομαι να κυκλοφορήσω έξω! Δηλαδή είμαι σχεδόν σε απόγνωση. Πώς γίνεται οι άλλοι να έχουν τόσο καθαρή επιδερμίδα κι εμένα το πρόσωπό μου να είναι κατασημαδεμένο; Νιώθω αδικία.


edit: Τωρα το είδα. Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά. Απ'όσο ξερω, υπάρχει επιτυχία. Με κόπο μεν, αλλα έχει αποτελεσμα---> εχω μια γνωστή που άλλαξε δέρμα μέσα σε 2-3 χρόνια. Ήταν γεμάτη σπυράκια και σήμερα έχει στρώσει πολύ το δέρμα της με τα χημικά. Μήπως να έκανες υπομονή ή να ρωτούσες κι άλλο δερματολόγο;
Είσαι αρρεν; Μήπως ξυρίζεσαι και το επιβαρύνεις; Λεω γω τώρα, χωρίς να γνωρίζω και πολλά πανω στο θέμα. Προσωπικά όταν πετάω κάνα σπυράκι του βάζω μια κρεμούλα και ξεραίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Το πηλινγκ στα σπυράκια είναι καταστροφικό, εκτός αν πρόκειται για χημικό που σου αναγεννά το δέρμα
edit: Τωρα το είδα. Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά. Απ'όσο ξερω, υπάρχει επιτυχία. Με κόπο μεν, αλλα έχει αποτελεσμα---> εχω μια γνωστή που άλλαξε δέρμα μέσα σε 2-3 χρόνια. Ήταν γεμάτη σπυράκια και σήμερα έχει στρώσει πολύ το δέρμα της με τα χημικά. Μήπως να έκανες υπομονή ή να ρωτούσες κι άλλο δερματολόγο;
Είσαι αρρεν; Μήπως ξυρίζεσαι και το επιβαρύνεις; Λεω γω τώρα, χωρίς να γνωρίζω και πολλά πανω στο θέμα. Προσωπικά όταν πετάω κάνα σπυράκι του βάζω μια κρεμούλα και ξεραίνεται
Να σου πω εγώ τι πήγε στραβά. Ο πρώτος δερματολόγος, στον οποίον είχα πάει, ενώ ήμουν στο πατρικό μου, επειδή δεν καταδεχόταν να μου ζητήσει πολλά χρήματα αντιλαμβανόμενος την οικονομική μου στενότητα, έκανε δουλειές του ποδαριού και πασαλείμματα. Το κατάλαβα αυτό στην τελευταία συνεδρία, την οποία έκανα εδώ στην Αθήνα και έσκασα ένα εκατοστάρικο, όπου ήταν τρελή η διαφορά στο πόσο ζεστά και επιμελημένα έγινε η δουλειά.
Τώρα να τρέχω και σε άλλο δερματολόγο, τη στιγμή που σχεδόν κανένας δε συνεργάζεται με το ταμείο του Δημοσίου και σε χρεώνουν 50ρικα; Θα περιμένω για την προγραμματισμένη επίσκεψή μου στο νοσοκομείο σε εκείνον που μου γράφει τα χαπάκια, άμα είναι.
Ναι, είμαι άρρεν, αλλά πλέον ξυρίζομαι με μηχανή. Στα σπυράκια μου έχει παρατηρηθεί βελτίωση όσον αφορά τη συχνότητα εμφάνισής τους, αλλά το θέμα μου εμένα είναι τα σημάδια. Και βασικά εξηγήστε μου, ποια είναι η διαφορά ουλών και σημαδιών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα που το θεμα σου ειναι οι ουλες και εμενα ηταν ο μονος λογος που μπηκα στη διαδικασια να παρω χαπια..

οι ουλες ειναι τα σκαψιματα που εχεις στο προσωπο ενω τα σημαδια ειναι σαν καφε κηλιδες!!
οι ουλες αντιμετωπιζονται πιο δυσκολα αποτι τα σημαδια..

θα κανεις υπομονη να κανεις τη θεραπεια να τελειωσεις να περασουν και 3-4 μηνες και μετα να κανεις τα peeling σου ή laser και θα ειναι το προσωπο σου μια χαρα..
δυστυχως δεν εχεις κατι αλλο να κανεις εγω ειχα 3 καλοκαιρια να φορεσω τιραντακι απο τα σημαδια και στη παραλια πηγαινα πρωτα μονη μου να μαυρισει η πλατη μου για να μην ντρεπομαι..
μην δεχτεις ομως ξανα peeling στο προσωπο σου και οτιδηποτε τοσο ισχυρο μεχρι να τελειωσεις τη θεραπεια σου και κανε υπομονη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Περίμενε πρώτα να τελιώνεις με την ακμή και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με τα σημάδια.Δεν γίνεται να τα αντιμετωπίζεις ταυτόχρονα.
Σημάδια είναι,κόκκινα σημάδια απο παλαιότερα σπυράκια,μαύρα στίγματα,κηλίδες,ερυθρότητα,τέτοια.... για αυτά το πήλινγκ κάνει δουλειά.
Οι ουλές είναι οι εσοχές στο δέρμα μικρές ή μεγάλες τρύπες στο δέρμα. Αυτες αντιμετωπίζονται με laser αλλά θέλει αρκετές συνεδρίες και η καθεμία κοστίζει αρκετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να σου πω εγώ τι πήγε στραβά. Ο πρώτος δερματολόγος, στον οποίον είχα πάει, ενώ ήμουν στο πατρικό μου, επειδή δεν καταδεχόταν να μου ζητήσει πολλά χρήματα αντιλαμβανόμενος την οικονομική μου στενότητα, έκανε δουλειές του ποδαριού και πασαλείμματα. Το κατάλαβα αυτό στην τελευταία συνεδρία, την οποία έκανα εδώ στην Αθήνα και έσκασα ένα εκατοστάρικο, όπου ήταν τρελή η διαφορά στο πόσο ζεστά και επιμελημένα έγινε η δουλειά.
Τώρα να τρέχω και σε άλλο δερματολόγο, τη στιγμή που σχεδόν κανένας δε συνεργάζεται με το ταμείο του Δημοσίου και σε χρεώνουν 50ρικα; Θα περιμένω για την προγραμματισμένη επίσκεψή μου στο νοσοκομείο σε εκείνον που μου γράφει τα χαπάκια, άμα είναι.
Ναι, είμαι άρρεν, αλλά πλέον ξυρίζομαι με μηχανή. Στα σπυράκια μου έχει παρατηρηθεί βελτίωση όσον αφορά τη συχνότητα εμφάνισής τους, αλλά το θέμα μου εμένα είναι τα σημάδια. Και βασικά εξηγήστε μου, ποια είναι η διαφορά ουλών και σημαδιών;

Σε πιστεύω και σε καταλαβαίνω. Βεβαια αυτό με τα λεφτά είναι κάτι το σχετικό. Πιστεύω είναι θέμα που θα πέσεις, σε τι χέρια, ανεξαρτήτως δημοσίου-ιδωτικού και να εμπιστευτείς- το πιο βασικό. Κάνε υπομονή και σκέψου το συμφέρον σου. Αν θεωρήσεις πως πρεπει να δώσεις κάποια χρήματα- για την εμφάνισή σου πρόκειται και είναι σημαντικό για την ψυχολογική σου κατάσταση, κάνε τις οικονομίες σου και δώστα. Σε τέτοια θέματα δεν πρέπει κατ'εμέ να υπολογίζεται το κόστος, ακόμα κι αν κάνεις κάποιες θυσίες για λίγο καιρό. Καλή επιτυχία εύχομαι!

Πάντως για τα σημάδια και τις ουλές υπάρχουν κρέμες σαλιγκαριού επούλωσης- λογικά θα έπρεπε να σου είχε προτείνει κάποια τέτοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
παιδια δεν ειναι θεμα εμφανισης ειναι απαγορευτικο να επεμβαινεις με τον οποιοδηποτε τροπο στο προσωπο σου οταν παιρνεις τα χαπια ειναι παρα πολυ ευαισθητο το δερμα!!

εδω και το προσωπο σου σου λενε να το πλενεις μια φορα τη μερα και να το αποφευγεις για 2η ποσο μαλλον να κανεις κατι τοσο δυνατο!

πρεπει prwteas να κανεις υπομονη εγω ειχα φτασει σε σημειο να κλαιω καθε φορα που εβλεπα τη πλατη μου ή το μετωπο μου κι ετσι ειπα ως εδω και ξεκινησα τα χαπια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδια εμενα τωρα μου εχουν μειωθει τα σπυρακια..εβαζα ενα σαπουνι που λεγοταν εφακλαρ πολυ καλο...ομως επισης καποια τα σπαγα μου εχω κανει στο προσωπο κατι σαν ουλες-σημαδια..ξερεις κανεις τι μπορω να κανω για να επουλωθουν..δεν θελω να πω σε δερματολογο.ξερετε καμια καλη κρεμα..?..βοηθειααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Για τα σπυράκια στη πλάτη έχετε να προτείνετε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ξέρεις κανείς αν ισχύει ότι η σοκολάτα μεγαλώνει την ακμή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Απο οσο λεει [URL="https://veriapress.gr/2012/01/23/mipos-telika-i-sokolata-den-epireazi-tin-akmi/"https://veriapress.gr/2012/01/23/mipos-telika-i-sokolata-den-epireazi-tin-akmi/]εδω[/URL]Η σοκολάτα περιέχει μαγνήσιο, σίδηρο, χαλκό, φώσφορο, πρωτεΐνες, βιταμίνη Ε, καθώς και λιπαρά .Κάτι που ίσως δεν ξέρετε είναι ότι κανένα από αυτά τα συστατικά δεν επηρεάζει τα σπυράκια της ακμής. Αυτά που βλάπτουν είναι οι επιπρόσθετες ουσίες όπως είναι η ζάχαρη και οι υδατάνθρακες. Γι’ αυτό καλό θα είναι να μειωθεί έστω και λίγο η κατανάλωσή της. Βεβαια εγω οταν τρωω σοκολατα η αληθεια ειναι πως βγαζω λιιγα σπυρακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Απο οσο λεει [URL="https://veriapress.gr/2012/01/23/mipos-telika-i-sokolata-den-epireazi-tin-akmi/"https://veriapress.gr/2012/01/23/mipos-telika-i-sokolata-den-epireazi-tin-akmi/]εδω[/URL]Η σοκολάτα περιέχει μαγνήσιο, σίδηρο, χαλκό, φώσφορο, πρωτεΐνες, βιταμίνη Ε, καθώς και λιπαρά .Κάτι που ίσως δεν ξέρετε είναι ότι κανένα από αυτά τα συστατικά δεν επηρεάζει τα σπυράκια της ακμής. Αυτά που βλάπτουν είναι οι επιπρόσθετες ουσίες όπως είναι η ζάχαρη και οι υδατάνθρακες. Γι’ αυτό καλό θα είναι να μειωθεί έστω και λίγο η κατανάλωσή της. Βεβαια εγω οταν τρωω σοκολατα η αληθεια ειναι πως βγαζω λιιγα σπυρακια.

Σε ευχαριστώ πολύ Έλενα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Παιδιά το πιό βασικό απ'όλα, η αρχή και το τέλος είναι η συχνή περιποίηση και η καθαριότητα του δέρματος.
Απαραίτητο να ξεβαφόμαστε, να καθαρίζουμε μετά το σαπούνι και με λοσιόν ωστε να αφαιρούνται και τα τελευταια υπολείμματα μακιγιάζ. Το ίδιο και το πρωί ωστε να αφαιρούνται τα νεκρά κύτταρα.

Για πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις καλύτερα να απευθυνθείτε σε ειδικό δερματολόγο και όχι αισθητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ξέρεις κανείς αν ισχύει ότι η σοκολάτα μεγαλώνει την ακμή;

Η δερματολόγος μου, μου είπε πώς γενικά η σοκολάτα δεν επιδεινώνει την ακμή, αλλά ενδεχομένως κατά περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jomet

Νεοφερμένος

Η jomet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια καλησπερα! ειμαι ολοκαινουργια στην παρεα και θελησα να γραψω γιατι δυστυχως αντιμετωπιζω και εγω ακμη :/ ειμαι 19 χρονων και εμφανιζω ελαφρυα μορφης ακμη απο τα 15. τον τελευταιο καιρο το προβλημα επιδεινωθηκε και αρχισα να βγαζω κυστες με πυον και πολλα σπυρακια στα μαγουλα κυριως που αφηνουν εντονες κοκκινιλες. επισκεφτηκα δερματολογο και μου ειπε να κανω θεραπεια με curacne 20 mg. Μου ειπε οτι δν θα εχω παρενεργειες [δηλαδη να φουντωσουν τα σπυρακια] αλλα θα πρεπει να προσεχω πολυ τον ηλιο λογω φωτοευαισθησιας με τα φαρμακα. υπαρχει καποιος που να εχει κανει θεραπεια με την συγκεκριμενη αγωγη? εχει σιγουρο αποτελεσμα? εκτος απο φωτοευαισθησια και ξηροτητα στο δερμα εμφανοζονται κ αλλες παρενεργειες? ευχαριστω πολυ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
παιδια καλησπερα! ειμαι ολοκαινουργια στην παρεα και θελησα να γραψω γιατι δυστυχως αντιμετωπιζω και εγω ακμη :/ ειμαι 19 χρονων και εμφανιζω ελαφρυα μορφης ακμη απο τα 15. τον τελευταιο καιρο το προβλημα επιδεινωθηκε και αρχισα να βγαζω κυστες με πυον και πολλα σπυρακια στα μαγουλα κυριως που αφηνουν εντονες κοκκινιλες. επισκεφτηκα δερματολογο και μου ειπε να κανω θεραπεια με curacne 20 mg. Μου ειπε οτι δν θα εχω παρενεργειες [δηλαδη να φουντωσουν τα σπυρακια] αλλα θα πρεπει να προσεχω πολυ τον ηλιο λογω φωτοευαισθησιας με τα φαρμακα. υπαρχει καποιος που να εχει κανει θεραπεια με την συγκεκριμενη αγωγη? εχει σιγουρο αποτελεσμα? εκτος απο φωτοευαισθησια και ξηροτητα στο δερμα εμφανοζονται κ αλλες παρενεργειες? ευχαριστω πολυ !!!

Είχα και εγώ μία ελαφριά μορφή κυστικής ακμής, αλλά τα χάπια της θεραπείας ήταν τα Accuran. Είκαζω πάντως πως και το σκεύασμα που αναφέρεις είναι ισοτρετινοϊνη. Τον πρώτο καιρό έπερνα 4 χάπια την ημέρα, μετά λόγω απώλειας βάρους κατέληξα στα τρία. Κάθε μήνα έπρεπε να κάνω τσεκ απ για να ελέγχονται τα ηπατικά και τα τριγλυκερίδια, που ευτυχώς παρέμειναν σε φυσιολογικά επίπεδα.
Παρενέργιες δεν είχα σοβαρές, μόνο τον πρώτο καιρό πονούσε πολύ η μέση μου. Προληπτικά χρησιμοποιούσα καθημερινά αντηλιακό είτε ήλιο είχε, είτε σύννεφα, για να αποφευκτεί όπως είπες η φωτοευαισθησία, ενώ το καλοκαίρι που ο ήλιος είναι "δυνατός", σταμάτησα προσωρινά την αγωγή μέχρι τον Οκτώβρη, οπότε και τα ξανάρχισα. Στην περίπτωση μου οι παρενέργιες ήταν αυτές, ωστόσο στις οδηγίες της συσκευασίας αναφέρονται πάρα πολλές πιθανές! Γνώμη μου πάντως είναι πως αξίζει να υποβληθείς σε αυτήν τη θεραπεία γιατί το τελικό αποτέλεσμα είναι τέλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Τελειώνω θεραπεία με accuran σε ένα μήνα. :D

Το τι λιποζάν χαλάστηκε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Τελειώνω θεραπεία με accuran σε ένα μήνα. :D

Το τι λιποζάν χαλάστηκε... :P

Kαι κάνει και 5.5 ευρώ το τσουτσουνάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πώπω ναι. Kαι σαν το κλασσικό μπλε δεν υπάρχει.
Έχω ξεχάσει πώς ήταν τα χείλη μου πριν.
Ούτε για μήνα δε με φτάνει το ένα λιποζάν.:P
Θα μου μείνει η εξάρτηση στο τέλος, το πιστεύω! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top