Συζήτηση για... τρίχες!

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι αν βάλεις λεμόνι στα μαλλιά και κάτσεις στον ήλιο ανοίγει το χρώμα τους από δύο έως τρεις τόνους..Ξέρετε αν ισχύει ή είναι μύθος; :P
Εγώ που το δοκίμασα είναι μύθος. Άσε που: 1. το λεμόνι αν μπει στο δέρμα του κεφαλιού σου προκαλεί ερεθισμούς ενώ 2. στην τρίχα γενικά την ξηραίνει και την σπάει. Επίσης,ο ήλιος είναι βλαβερός.:P
έχω ακούσει ότι ισχύει, αλλά επίσης και ότι ξεραίνει την τρίχα. Αν το δοκιμάσεις μην φέρεις το λεμόνι σε επαφή με το δέρμα του κεφαλιού γτ μπορεί να σου προκαλέσει ερεθισμό. Αν θες τη γνώμη μου δοκίμασε χαμομήλι καλύτερα.
Ή σε μιξ. Λεμόνι και χαμομήλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ που το δοκίμασα είναι μύθος. Άσε που: 1. το λεμόνι αν μπει στο δέρμα του κεφαλιού σου προκαλεί ερεθισμούς ενώ 2. στην τρίχα γενικά την ξηραίνει και την σπάει. Επίσης,ο ήλιος είναι βλαβερός.:P

Ή σε μιξ. Λεμόνι και χαμομήλι.

Ευχαριστώ!Απλώς βαριέμαι να μαζεύω χαμομηλια τώρα.. :P Και για ξίδι διάβασα κάπου αλλά δεν αντέχω την μυρωδιά του με τίποτα!
Επίσης αν θες να τα κοκκινίσεις βάζεις κανέλα μέσα στο μαλακτικό.Αυτό ξέρετε αν ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ευχαριστώ!Απλώς βαριέμαι να μαζεύω χαμομηλια τώρα.. :P Και για ξίδι διάβασα κάπου αλλά δεν αντέχω την μυρωδιά του με τίποτα!
Επίσης αν θες να τα κοκκινίσεις βάζεις κανέλα μέσα στο μαλακτικό.Αυτό ξέρετε αν ισχύει;
Ναι. Απλά την άφησα για 7ωρο στα μαλλιά.Την άφησα να δράσει όλο το βράδυ και κοιμήθηκα με πλαστικό σκουφάκι. Μου βγήκε κάτι σε πορτοκαλο-κόκκινο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ναι. Απλά την άφησα για 7ωρο στα μαλλιά.Την άφησα να δράσει όλο το βράδυ και κοιμήθηκα με πλαστικό σκουφάκι. Μου βγήκε κάτι σε πορτοκαλο-κόκκινο.:P


Αλήθεια;Βασικά εξαρτάται και από το χρώμα των μαλλιών σου!Απλώς μου φαίνεται περίεργο γιατί νομίζω ότι δεν κάνει να αφήνεις για πολλή ώρα το μαλακτικό στα μαλλιά..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αλήθεια;Βασικά εξαρτάται και από το χρώμα των μαλλιών σου!Απλώς μου φαίνεται περίεργο γιατί νομίζω ότι δεν κάνει να αφήνεις για πολλή ώρα το μαλακτικό στα μαλλιά..:hmm:
Ναι ξέχασα να κάνω μία διευκρίνηση.:redface: Επειδή σκόπευα να το αφήσω τόση ώρα γιατί τόσην έλεγε η συνταγή και είχα τον ίδιο φόβο με αυτόν που αναφέρεις είχα χρησιμοποιήσει condioner που είναι τα παιδικά (Johnson ήταν) που είναι πιο απλά στη σύνθεση των συστατικών τους και γενικά είναι πιο κιούτ.:P
Επίσης προσπάθησε να βάλεις τη λιγότερη δυνατή ποσότητα στις ρίζες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ναι ξέχασα να κάνω μία διευκρίνηση.:redface: Επειδή σκόπευα να το αφήσω τόση ώρα γιατί τόσην έλεγε η συνταγή και είχα τον ίδιο φόβο με αυτόν που αναφέρεις είχα χρησιμοποιήσει condioner που είναι τα παιδικά (Johnson ήταν) που είναι πιο απλά στη σύνθεση των συστατικών τους και γενικά είναι πιο κιούτ.:P
Επίσης προσπάθησε να βάλεις τη λιγότερη δυνατή ποσότητα στις ρίζες.:P

Χαχαχα οκ ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! :) Κι εγώ σκεφτόμουν να μην βάλω πολύ στις ρίζες γιατί ποτέ δεν ξέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Όσον αφορά το όμπρε στα σγουρά, είναι το ίδιο όμορφο με τα ίσια.
Εγώ βτω σκέφτομαι να κάνω όμπρε να ξεκινάει από πολύ πάνω, θέλω να γίνω λίγο ξανθιά εν ολίγοις. Όπως τα' χει κάνει η Βανέσα.

Έχω ήδη ομπρε, αλλά έχω 150 αποχρώσεις κόκκινου πάνω, 239 αποχρώσεις ξανθού, 34 αποχρώσεις καστανού. Πφφ. Κι άντε να γίνει το κόκκινο ξανθό-ξανθό.:(
Η συγκεκριμένη κοπέλα έχει σπαστό μαλλί, δεν έχει σγουρό. Αν το μαλλί σου είναι έτσι, το ομπρέ θα δείχνει ωραίο. Αλλά αν είναι πολύ σγουρό -που συνήθως συνοδεύεται και με φούντωμα- τότε το ομπρέ δεν ταιριάζει.

Έχω ακούσει ότι αν βάλεις λεμόνι στα μαλλιά και κάτσεις στον ήλιο ανοίγει το χρώμα τους από δύο έως τρεις τόνους..Ξέρετε αν ισχύει ή είναι μύθος; :P
Δοκίμασε καλύτερα χαμομήλι. Πάρε από το σούπερ μάρκετ τα φακελάκια που υπάρχουν, βάλτα σε ζεστό νεράκι και πέρνα το στο μαλλί. Ανοίγει πολύ το χρώμα αν το κάνεις σωστά, ανάλογα βέβαια και το μαλλί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εμένα που εδώ και ένα μήνα περίπου μου έχει καρφωθεί να κόψω τα μαλλιά μου έτσι:





τι έχετε να πείτε?
Έχω αρκετά μακρύ μαλλί περίπου σε αυτό το μήκος:



αλλά θέλω να κάνω μια αλλαγή και να τα κόψω:redface:
So, what do you think?:happy:

πι.ες. έχω κάνει και όμπρε στα μαλλιά και όταν τα κόψω θα ξανακάνω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εμένα που εδώ και ένα μήνα περίπου μου έχει καρφωθεί να κόψω τα μαλλιά μου έτσι:





τι έχετε να πείτε?
Έχω αρκετά μακρύ μαλλί περίπου σε αυτό το μήκος:

αλλά θέλω να κάνω μια αλλαγή και να τα κόψω:redface:
So, what do you think?:happy:

πι.ες. έχω κάνει και όμπρε στα μαλλιά και όταν τα κόψω θα ξανακάνω :redface:
Περιττό να πω ότι το δικό σου μαλλί είναι υπέροχο αλλά και κοντό με λίγη μπούκλα θα μου άρεσε το ίδιο. Για διαφώτισέ με περί ombre.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Περιττό να πω ότι το δικό σου μαλλί είναι υπέροχο αλλά και κοντό με λίγη μπούκλα θα μου άρεσε το ίδιο. Για διαφώτισέ με περί ombre.:redface:

ωωω θενκ γιου βερυ μουτς:happy:

Το έκανα στο σπίτι και με βαφή ξανθιά, αυτήν που βάφει η μάνα μου τα μαλλιά της :P
Βγήκε πολύ ωραίο και δεν ξανθαίνει απότομα απλά ανοίγει προς το καστανό ανοιχτό προς ξανθό σκούρο στις άκρες...

Aυτή είναι η βαφή που χρησιμοποίησα:


Σοβαρά, θα μου την δώσει και θα πάω να τα κόψω :|
Τα είχα καρέ μικρή στην 1η δημοτικού και ήταν πολύ γούτσι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
κοριτσια μου εγω παντως λεω να κανετε υπομονη ως τον σεπτεμβρη και μετα να τα κουρεψετε πολυ σε μηκος,
να τα βαψετε κλπ. και αυτο γιατι το καλοκαιρι ετσι κι αλλιως θα ταλαιπωρηθουν παρα πολυ τα καημενα, και τον σεπτεμβρη θα θελουν μια καλη ανανεωση
οι ακρες. μην ξχνατε οτι και το πιο ωραιο χρωμα να καταφερετε, αν η ποιοτητα της τριχας δεν ειναι καλη, το αποτελεσμα δεν θα ναι ωραιο.
υπομονη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κατ'εμε το ombre ταιριαζει περισσοτερο σε ισια και μακρια μαλλια..επισης,πιο φυσικο και καλαισθητο φαινεται σε κοπελες με ανοιχτο χρωμα μαλλιων..αν ειναι σκουρο καστανο και ombre ξανθο,μου φαινεται λιγο out.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
^^ Το κατάξανθο όμπρε σε καστανό σκούρο είναι όντως λίγο περίεργο :confused:
Αλλά εγώ χρησιμοποίησα τόσο μεγάλο νούμερο στην βαφή γιατί δεν άνοιγε με τίποτα το σκασμένο το μαλλί.
Φαντάσου, με 10αρι ξανθό βγήκε ανοιχτό καστανό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη κοπέλα έχει σπαστό μαλλί, δεν έχει σγουρό. Αν το μαλλί σου είναι έτσι, το ομπρέ θα δείχνει ωραίο. Αλλά αν είναι πολύ σγουρό -που συνήθως συνοδεύεται και με φούντωμα- τότε το ομπρέ δεν ταιριάζει.

Αν αναφέρεσαι σε μένα, έχω μονίμως ίσιο μαλλί κι έχω ήδη όμπρε οπότε ξέρω ότι το λίγο παραπάνω θα' ναι οκ, αλλά και σε μπούκλα ατελείωτη το όμπρε μ' αρέσει.



@_fairygirl_
επειδή έχω δει το μαλλί σου ότι είναι εκ του φυσικού του καστανόξανθο, απορώ γιατί ΑΚΟΜΑ δε το' χεις κάνει όμπρε. Θα φαίνεται τέλειο και τελείως φυσικό, μη το φοβάσαι καθόλου.

Όσον αφορά τις βαφές του σούπερ μάρκετ με 20άρι οξυζενέ, και 10-12 νούμερο βαφής να πάρετε, αν είστε καστανές δε θα πιάσει. Πάρτε 30άρι οξυζενέ για να πιάσει, αλλά προσοχή στα πειράματα.
Επίσης υπάρχει κι αυτή η σειρά που' ναι ειδικά για ombre.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πειράζει που δεν σκαμπάζω γρι από βαφές;:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εσύ που' χεις ανοιχτό μαλλί, δε χρειάζεσαι 30άρι οξυζενέ, ένα 20άρι είναι οκ (όπως αυτό που πόσταρε η Vivian. σε κουτάκι, που το βρίσκεις και στο σούπερ μάρκετ) , αλλά αν το φοβάσαι να πας σε κομμωτή καλύτερα.


Εμένα που εδώ και ένα μήνα περίπου μου έχει καρφωθεί να κόψω τα μαλλιά μου έτσι:





τι έχετε να πείτε?
Έχω αρκετά μακρύ μαλλί περίπου σε αυτό το μήκος:



αλλά θέλω να κάνω μια αλλαγή και να τα κόψω:redface:
So, what do you think?:happy:

πι.ες. έχω κάνει και όμπρε στα μαλλιά και όταν τα κόψω θα ξανακάνω :redface:

ΤΕΛΕΙΟ κούρεμα. Το σκεφτόμουν από πέρυσι να το κάνω, αλλά φοβάμαι ότι θα κλαίω. Πολύ ωραίο πάντως, αν θες αλλαγή κάντο,αλλά να' σαι 100% σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΟ κούρεμα. Το σκεφτόμουν από πέρυσι να το κάνω, αλλά φοβάμαι ότι θα κλαίω. Πολύ ωραίο πάντως, αν θες αλλαγή κάντο,αλλά να' σαι 100% σίγουρη.

Παιδί μου, πεθαίνω για αυτό το μαλλί...Αλλά και εγώ φοβάμαι οτι θα κλαίω μετά:P

Είμαι ακόμα στην φάση "μου αρέσει πολύ αλλά αν δεν μου πηγαίνει?" και μετά σκέφτομαι:
"Σιγά μωρέ, ένα απλό κουρεματάκι είναι, ας το τολμήσω...":P

Θα το κάνω όμως, που θα πάει;
Σε κανα μήνα με βλέπω με κοντά μαλλιά....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εχω να παω σε βαπτιση και γαμο. τα μαλλια μου ειναι μεσαιου μηκους ισια με αηδιαστικο σπασιμο.anyway,θελω να παω κομμωτήριο και να κσνω ελαφρη σπασιμο αλλά και πλεξουδα. κατι σαν μιξ των παρακατω φωτο
τι λετε; καμια αλλη προταση;15402_thumb_311x250.jpg

easy-waterfall-braid-tutorial-14.jpg

πλεξουδα-μπροστα.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
καμια ιδεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πφφφ δε ξέρω, πολύ κλασσικά και λίγο ξεπερασμένα μου φαίνονται.
Εγώ θα πρότεινα κάτι πιο απλό, ή έστω ένα από τα δύο που λες, κι όχι και τα δύο μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top