Συγγενείς: Εσείς τι σχέσεις έχετε;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Καμία επαφή. Θα ήθελα με κάποιους από αυτούς να έχω σχέσεις, για τους περισσότερους όμως είναι πραγματικά πολύ καλύτερα που δε τους βλέπω καθόλου. Μερικοί φαίνεται δε σταθήκαμε τυχεροί σ' αυτό. Δε τους επιλέγεις βέβαια, αλλά αν δε κάνεις αυτό που θέλουν ή αν δε συμπεριφερθείς όπως έχουν χαράξει οι ίδιοι στο μυαλό τους, σου κόβουν την ΄΄καλημέρα΄΄, έχουν μούτρα ως το πάτωμα, λένε κακίες, δε θέλουν να σε βλέπουν μπροστά τους, είτε είναι μακρινοί, είτε είναι οι πιο κοντινοί (στα χαρτιά) συγγενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που ο άλλος μπορεί να είναι ο μεγαλύτερος μαλάκας εν ζωή αλλά άπαξ και αποκτήσει πρόβλημα υγείας παίρνει συγχωροχάρτι και τώρα πρέπει να τον νταντεύουμε και να ανεχόμαστε και χειρότερα με ξεπερνάει. Τέσα ο παθολογικός αλτρουισμός σκοτώνει. Συνίσταται μια υγιής δόση μισανθρωπισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σαφώς έχει τύχει να μου πουν χοντράδες οι συγγενείς μου. Ωστόσο, δεν μου αρέσει να κολλάω σε μια αρνητική συμπεριφορά και όταν χρειάζεται, εφεσιβάλλω τις αποφάσεις μου. Σήμερα που έφυγε ο πατέρας μου από τη ζωή (να μην κουράζω με λεπτομέρειες, μιας κι έκανα λόγο σε άλλο μήνυμα) οι συγγενείς μου ήταν δίπλα μου και ανέλαβαν υποχρεώσεις που εγώ δεν είχα το κουράγιο να αναλάβω (λ.χ. τις επαφές με το γραφείο τελετών). Εγώ τους έδωσα μόνο τα χρήματα. Όταν κάποιος/α μου συμπαραστέκεται, δεν το ξεχνάω κι αφήνω στην άκρη τα όποια αρνητικά μου έχουν πει στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΜαριτάκης

Νεοφερμένος

Ο ΝΜαριτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οι σχέσεις με τους συγγενείς είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία. Πιο καλές σχέσεις έχω με τα ξαδέλφια μου στην Αμερική, παρά με τους συγγενείς που μένουν στην ίδια πόλη με μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Tα λόγια τα παίρνει ο αέρας. Ωστόσο, στη δύσκολη στιγμή που περνάω οι συγγενείς μου με στηρίζουν πάρα πολύ. Δεν μας άφησαν καθόλου μόνες μας. Είναι γεγονός βέβαια ότι κι εγώ είχα στηρίξει τα εξαδέλφια μου σε ανάλογες στιγμές. Επομένως, κρατάμε την ουσία. Μπορεί να έχουμε διαφορετική γνώμη σε κάποια θέματα με τα εξαδέλφια μου, αλλά και στις χαρές και στις λύπες είμαστε ενωμένοι/ες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μπορεί να έχουμε διαφορετική γνώμη σε κάποια θέματα με τα εξαδέλφια μου, αλλά και στις χαρές και στις λύπες είμαστε ενωμένοι/ες.
Αυτό είναι που μετράει τελικά στις οικογένειες, η αλληλεγγύη στα δύσκολα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis2013

Νεοφερμένος

Ο Takis2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Υπάρχει αυτό που λέμε (όχι για όλους βέβαια), "μακριά κι αγαπημένοι". Είναι απλο το πράγμα. Κάνω παρέα μόνο με άτομα που μπορώ να συνεννοηθώ και με τους άλλους έχω μόνο τις τυπικές σχέσεις. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δεν μπορίς να τους αντέξεις με τίποτα. Αλλά.. anyway.. μόνο τους φίλους επιλέγουμε, όχι τους συγγενείς.. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Με τους συγγενείς μου θα έλεγα ότι έχω πολύ καλή σχέση, κυρίως διότι γλεντάμε μαζί στα ευχάριστά και είμαστε ενωμένοι στα δυσάρεστα. Αυτή την περίοδο είναι άρρωστος ένας θείος μου και πηγαίνω συχνά στο νοσοκομείο και τον επισκέπτομαι και βοηθάω τα ξαδέλφια μου και τη θεία μου όπου μου το ζητήσουν. (Το οφειλω εξάλλου. Όταν ήταν άρρωστος ο μπαμπάς μου, αλλά κι όταν πέθανε, είχα κι εγώ ανάλογη συμπαράσταση). Περιορίζομαι όμως σε ό,τι μου ζητήσουν. Δεν είμαι παρεμβατική ούτε παίρνω αποφάσεις στο τι θα κάνουν. Γιατί το λέω αυτό; Πολλές φορές, όταν ο/η άλλος/η προσφέρει βοήθεια, γίνεται παρεμβατικός και θέλει να παίρνει το δικό σου θέμα στα χέρια του κι αυτό είναι λάθος. Λόγου χάρη, δεν μου πέφτει λόγος να κρίνω τις αποφάσεις που πήραν τα ξαδέλφια μου αναφορικά με το αν διάλεξαν τον κατάλληλο γιατρό να χειρουργήσει τον θείο μου ή αν επέλεξαν το κατάληλο νοσοκομείο. Συμπαραστέκομαι, αλλά είμαι διακριτκή. Πριν πολλά χρόνια όμως που είχε αρρωστήσει η μητέρα μου, επειδή ήμουν μικρή δεν είχα την πυγμή να βάλω τα όρια μου και κάποιοι συγγενείς ένιωσα ότι μου είχαν πάρει τον αέρα. Λ.χ. Μια θεια μου που φιλουξενούσαμε στο σπίτι μου έκανε συνέχεια υποδείξεις πώς θα σκουπίσω, πώς θα τινάξω, πώς θα βράσω τα μακαρόνια, πώς θα στρώσω τα κρεβάτια κτλ. Εγώ όμως αναγνωριζοντας πόσο μας είχε βοηθήσει δεν τις έλεγα ότι με πιέζει η συμπεριφορά της, ενώ καταπιεζόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι σχέσεις με τους δικούς μου συγγενείς είναι χλιαρές (στην καλύτερη περίπτωση) έως ψυχρές (στην χειρότερη). Κακές γλώσσες λένε ότι είμαι ιδιόρρυθμος άνθρωπος, γι' αυτό δύσκολα στεριώνω καλή σχέση με συγγενή (και με ανθρώπους γενικότερα). Πάντως και από τα αδέλφια μου που είναι βολικοί άνθρωποι δεν ακούω τα καλύτερα για το σόι. Άρα δεν είμαι ιδιόρρυθμος χαρακτήρ! (πρόφαση βρήκα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,793 μηνύματα.
Με τους συγγενεις μου απο το σοι της μητερας μου εχουμε υπερβολικα καλες σχεσεις! Το σπιτι της θειας μου υπηρξε σαν δικο μου πολλες φορες... και τα ξαδερφια μου τα νιωθω αδερφια μου!Τωρα με το σοι του πατερα μου επειδη μενει αλλου δεν ειναι οτι δεν εχουμε καλες σχεσεις, απλως τα τυπικά για το θεαθήναι!

Nταξ, δεν ξέρω τι ληγμένα έπαιρνα όταν το έγραφα αυτό :confused: Είχα το ακαταλόγιστο ήμουν 17 και δεν είχα τα μυαλά και την κριτική σκέψη που έχω τώρα.
Σε προσωπικό επίπεδο, πλέον, δεν έχω σχέσεις με τους συγγενείς μου, γενικά. Τα πολύ βασικά πράγματα και απ'το τηλέφωνο, καθώς δεν υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία και χημεία μεταξύ μας, με μερικά ξαδέρφια ως εξαιρέσεις. Μιλάμε απλά επειδή πρέπει να μιλάμε και αυτό ήταν. Με βλέπουν με μισό μάτι επειδή δεν είμαι το κλασικό 20χρονο ελληνόπουλο και πολλές φορές έχω πάρει πρέφα ότι μια θεία μου - την εκθείαζα παραπάνω κιόλας λολ- έχει πει στους γονείς μου διάφορα του τύπου να με προσέχουν γιατί είμαι λίγο στον κόσμο μου, εκτός πραγματικότητας, τι θα απογίνω κτλ.
Like sorry for being an introvert.

Οι σχέσεις με τους δικούς μου συγγενείς είναι χλιαρές (στην καλύτερη περίπτωση) έως ψυχρές (στην χειρότερη). Κακές γλώσσες λένε ότι είμαι ιδιόρρυθμος άνθρωπος, γι' αυτό δύσκολα στεριώνω καλή σχέση με συγγενή (και με ανθρώπους γενικότερα). Πάντως και από τα αδέλφια μου που είναι βολικοί άνθρωποι δεν ακούω τα καλύτερα για το σόι. Άρα δεν είμαι ιδιόρρυθμος χαρακτήρ! (πρόφαση βρήκα :P)
Για ακόμη μια φορά, ταυτίζομαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μακριά και αγαπημένοι.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως πέρα απ' τα αστεία, έχω παρατηρήσει ότι οι σχέσεις με τους συγγενείς μου δεν ήταν πάντα έτσι. Όταν ήμουν μικρότερος, ήταν σαφώς καλύτερες με μερικούς, παρόλο που δεν μεσολάβησε κάτι άσχημο (π.χ. το θάψιμο που ανέφεραν μερικοί). Αλλάζουν καμιά φορά οι σχέσεις μας με τους ανθρώπους (και με τους συγγενείς μας) χωρίς να συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
και με μενα το ιδιο ακριβως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Έχω δύο ξαδέρφους που δεν έχω δει ποτέ. Ούτε σε γάμους, ούτε σε συναθροίσεις, τίποτα απ΄όσο θυμάμαι.
Μπορεί κάλλιστα όλο το σόι να μου έχει πει ψέματα για την ύπαρξή τους, δεν το έχω εξακριβώσει ακόμα και μάλλον ούτε πρόκειται.
Δε θα λεγα κι ότι με ενδιαφέρει η αλήθεια είναι :P

Κατά τ' άλλα, "Γεια σου θείε/θεία/ξάδερφε/ξαδέρφη" και μία απάντηση στο τυπικό "τι κάνεις" που θα ερωτηθεί και είμαστε καλά.
Δεν έχω γνωρίσει η αλήθεια είναι τα ξαδέρφια μου σε τέτοιο βαθμό ώστε να ξέρω αν τα συμπαθώ ή όχι, όποια γνώμη έχω σχηματίσει περιορίζεται στις λίγες μαζώξεις μας και σε ό,τι ακούω γι' αυτά. Είχα την τύχη να βρίσκονται κοντά ηλικιακά με τα αδέρφια μου οπότε σε οτιδήποτε οικογενειακό να με ψιλοκλάνουν και να μιλάνε μεταξύ τους.
Όσον αφορά θείους/θείες, απλά ok. Υπάρχουν άτομα που συμπαθώ και υπάρχουν και άτομα που θεωρώ αδιάφορα.
(Εκτός από μια γυναίκα θείου βασικά, που δεν τηνε χωνεύω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Βλεπω ολοι τους λατρευετε τους συγγενεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως με τους περισσότερους συγγενείς μου τα πάω από πολύ καλά ως άριστα.
Μην μας ματιάξω, πάντα ήμασταν μεγάλο, φασαριόζικο, και αγαπημένο σόι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ πάντως με τους περισσότερους συγγενείς μου τα πάω από πολύ καλά ως άριστα.
Μην μας ματιάξω, πάντα ήμασταν μεγάλο, φασαριόζικο, και αγαπημένο σόι...

...eww... :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Οι καλές σχέσεις με τους συγγενείς μας, κρατάνε όσο ζουν οι μεγαλύτεροι από αυτούς. Θείοι, θείες κλπ.
΄Οταν αυτοί δεν υπάρχουν πια, δεν υπάρχει και τίποτα να κρατάει τις σχέσεις. Περιμένετε λίγα χρόνια ακόμα, ή πολλά (πράγμα που το εύχομαι) και θα το δείτε.
Τα ξαδέλφια κάνουν δικές τους οικογένειες και η πρώτη τους προτεραιότητα είναι αυτές, ακόμα και σε βάρος όλων των άλλων, ακόμα και δικό σας.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,441 μηνύματα.
Οι καλές σχέσεις με τους συγγενείς μας, κρατάνε όσο ζουν οι μεγαλύτεροι από αυτούς. Θείοι, θείες κλπ.
΄Οταν αυτοί δεν υπάρχουν πια, δεν υπάρχει και τίποτα να κρατάει τις σχέσεις. Περιμένετε λίγα χρόνια ακόμα, ή πολλά (πράγμα που το εύχομαι) και θα το δείτε.
Τα ξαδέλφια κάνουν δικές τους οικογένειες και η πρώτη τους προτεραιότητα είναι αυτές, ακόμα και σε βάρος όλων των άλλων, ακόμα και δικό σας.:(

Καλα ο καθενας απο μια ηλικια και μετά θα κοιτάξει την οικογενεια του και την πάρτη του. Δεν ειναι θεμα μονο συγγενειας αυτο. Κάνουν και δικές τους παρέες οι παντρεμενοι και βγαινουν μεταξυ τους αν εσυ εισαι σινγκλ δεν έχεις κανενα κοινο μαζι τους οποτε δεν θα κάνετε παρέα.

Για να μεινω ομως και ον τοπικ έχω γνωρισει ανθρωπους και φιλους που μου φέρθηκαν καλυτερα και απο συγγενεις. Ειναι θεμα χαρακτηρα αν ο άνθρωπος ξέρει να εκτιμάει θα εκτιμήσει ειτε την φιλια ειτε την συγγένεια αν ειναι παρτάκιας ή κωλοχαρακτήρας και αδερφος να ειναι θα στην κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top