Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οσο για την ανικανοτητα που ειπες,πολλές φορές προσπάθησα ας πούμε να τον μάθω να σιδερώνει αλλα.........
Χαζός είναι να μάθει να σιδερώνει; :whistle: Αφού υπάρχει κάποιος να το κάνει γι' αυτόν. ;) Αν έμενε μόνος του, μια χαρά θα είχε μάθει ΚΑΙ να σιδερώνει. Ανάγκα και θεοί πείθονται. Να δεις εγώ τι ωραία που έμαθα να κάνω όλες τις δουλειές όταν έμεινα μόνη μου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Χαζός είναι να μάθει να σιδερώνει; :whistle: Αφού υπάρχει κάποιος να το κάνει γι' αυτόν. ;) Αν έμενε μόνος του, μια χαρά θα είχε μάθει ΚΑΙ να σιδερώνει. Ανάγκα και θεοί πείθονται. Να δεις εγώ τι ωραία που έμαθα να κάνω όλες τις δουλειές όταν έμεινα μόνη μου. :D

"Πραγματικά" μόνος/η όμως...

Γιατί με το που διάβασα το μνμ σου μου ήρθαν στο μυαλό κάτι φίλοι που "καυχόνται" ότι μένουν μόνοι και τα κάνουν όλα μόνοι τους αλλά να...σίδερο πχ δεν κάνουν γιατί ...δεν ξέρουν από αυτά...

Για αυτό "φορτώνουν" τα ρούχα στη μανούλα μια φορά τη βδομάδα η οποία φυσικά και είναι πάντα πρόθυμη να κάνει όσα ο ...κανακάρης της "δεν είναι σωστό να κάνει"!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι σωστά, ισχύουν αυτά... :P Εγώ π.χ. ήξερα άτομο που σπούδαζε στην Αγγλία και στις γιορτές κουβαλούσε δύο βαλίτσες με άπλυτα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μα το φοβερο με τους αντρες ειναι το εξης! οταν ειναι μονοι κανουν τα παντα και σφουγγαρισμα και πλυσιμο των ρουχων στο χερι αμα λαχει και πιατα και μπανια απο ολα. αμα μπει γυναικα μεσα στο σπιτι ουτε το παραθυρο δεν ανοιγουν μονοι τους, ουτε νερο απο το ψυγειο δεν πιανουν να πιουν!!!
θελουν να νιωσουν πασαδες με υπηρετρια τρομαρα τους μερικοι μερικοι :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
μα το φοβερο με τους αντρες ειναι το εξης! οταν ειναι μονοι κανουν τα παντα και σφουγγαρισμα και πλυσιμο των ρουχων στο χερι αμα λαχει και πιατα και μπανια απο ολα. αμα μπει γυναικα μεσα στο σπιτι ουτε το παραθυρο δεν ανοιγουν μονοι τους, ουτε νερο απο το ψυγειο δεν πιανουν να πιουν!!!
θελουν να νιωσουν πασαδες με υπηρετρια τρομαρα τους μερικοι μερικοι :fool:

Και ξερεις ποιος φταιει πραγματικα γι' αυτο??

Οι γυναικες... Οι οποιες εχουν μια ψυχωση με τις δουλειες του σπιτιου...

Ξερεις τι καβγαδες εχω ριξει με φιλες μεσα στο σπιτι επειδη θελαν ντε και καλα να πλυνουν τα πιατα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε ειναι που δεν σου τυχε να καθεσαι και να σου λεει ο αλλος θελω φρουτο και να μην πηγαινει να παρει μονος, θελω νερο και να μην πηγαινει να παρει, θελω τοστ... και ενα λεπτο πριν μπεις σπιτι ολα αυτα τα εκανε μια χαρα μονος...

το λαθος γινεται στις αρχες μιας σχεσης που εμεις οι γυναικες για λογους εντυπωσιασμου θες, για λογους βλακειας θες, για λογους κοινωνικους τρεχουμε σαν τα σκυλακια να τα κανουμε ολα, και να υπηρετουμε τον πασα. αμα συνηθισεις τον αλλο σε μια κατασταση μετα ειναι λογικο να μην του καλοφανει αν του το κοψεις αποτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
οι γυναίκες είναι ο καλύτερος φίλος του άντρα

υπάρχουν για να μας υπηρετούν πιστά ( μου άρεσε αυτό το καλά σκυλάκια)

κι εμείς αγαπάμε όλες τις γυναίκες καθεμία για τα δικά της προσόντα
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου, τον βοηθουσα με τις δουλειες, μαλιστα στη γιορτη του που περιμενε κοσμο, επειδη δεν ειχε καθαρισει το σπιτι σωστα, πηγα αρκετη ωρα πριν και του το καθαρισα εγω. μαλιστα την επομενη, επειδη κοιμηθηκα εκει και εκεινος ελειπε στη σχολη οταν ξυπνησα, του το καθαρισα απο το χαλι της προηγουμενης νυχτας.

ειμαι θυμα?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εξαρτάται. Αν στο ανταποδώσει με κάποιο τρόπο, όχι.

Αν δείχνει με τη συμπεριφορά του ότι το θεωρεί δεδομένο, ναι (και αυτός μεγάλο γαιδούρι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
οι γυναίκες είναι ο καλύτερος φίλος του άντρα

υπάρχουν για να μας υπηρετούν πιστά ( μου άρεσε αυτό το καλά σκυλάκια)

κι εμείς αγαπάμε όλες τις γυναίκες καθεμία για τα δικά της προσόντα
:)
Δικη μου ειναι η αρνητικη μεγαλη καρδια εχετε οποτε θα κατανοειτε και τους λογους φανταζομαι ...........:P

στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου, τον βοηθουσα με τις δουλειες, μαλιστα στη γιορτη του που περιμενε κοσμο, επειδη δεν ειχε καθαρισει το σπιτι σωστα, πηγα αρκετη ωρα πριν και του το καθαρισα εγω. μαλιστα την επομενη, επειδη κοιμηθηκα εκει και εκεινος ελειπε στη σχολη οταν ξυπνησα, του το καθαρισα απο το χαλι της προηγουμενης νυχτας.

ειμαι θυμα?:worry:
φυσικα και οχι πολλες φορες μαλιστα καποια πραγματα εχουν αξια γιατι τα κανουμε χωρις να μας τα ζητουν απλα γιατι το νιωθουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
βρε ειναι που δεν σου τυχε να καθεσαι και να σου λεει ο αλλος θελω φρουτο και να μην πηγαινει να παρει μονος, θελω νερο και να μην πηγαινει να παρει, θελω τοστ... και ενα λεπτο πριν μπεις σπιτι ολα αυτα τα εκανε μια χαρα μονος...

το λαθος γινεται στις αρχες μιας σχεσης που εμεις οι γυναικες για λογους εντυπωσιασμου θες, για λογους βλακειας θες, για λογους κοινωνικους τρεχουμε σαν τα σκυλακια να τα κανουμε ολα, και να υπηρετουμε τον πασα. αμα συνηθισεις τον αλλο σε μια κατασταση μετα ειναι λογικο να μην του καλοφανει αν του το κοψεις αποτομα.

Ελεος... Τετοια κανετε... Και μετα παραπονιεστε... Εγω τους λογους, βλακειας θα τους ελεγα...

στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου, τον βοηθουσα με τις δουλειες, μαλιστα στη γιορτη του που περιμενε κοσμο, επειδη δεν ειχε καθαρισει το σπιτι σωστα, πηγα αρκετη ωρα πριν και του το καθαρισα εγω. μαλιστα την επομενη, επειδη κοιμηθηκα εκει και εκεινος ελειπε στη σχολη οταν ξυπνησα, του το καθαρισα απο το χαλι της προηγουμενης νυχτας.

ειμαι θυμα?:worry:

Ε, δες... Και λιγο θυμα εισαι... Αλλα εξαρταται κι απο τον φιλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειμαι θυμα?:worry:
οχι,,καλος ανθρωπος-γυναικα..;)
που φτασαμε..να θεωρουμε θυμα οποιον βοηθαει τους αλλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου, τον βοηθουσα με τις δουλειες, μαλιστα στη γιορτη του που περιμενε κοσμο, επειδη δεν ειχε καθαρισει το σπιτι σωστα, πηγα αρκετη ωρα πριν και του το καθαρισα εγω. μαλιστα την επομενη, επειδη κοιμηθηκα εκει και εκεινος ελειπε στη σχολη οταν ξυπνησα, του το καθαρισα απο το χαλι της προηγουμενης νυχτας.

ειμαι θυμα?:worry:

οχι αυτο ειναι αλλο. το να βοηθησεις ενα φιλο καποια στιγμη δεν σε κανει θυμα, φτανει να το εκτιμα.
το να εισαι μεσα σ'ενα σπιτι ομως και ο αλλος να σου λεει θελω νερο, θελω φρουτο, ανοιξε το παραθυρο, βαλε τραπεζι, πλυνε τα πιατα λες και εισαι καμια δουλαρα του ε τοτε ναι ΘΥΜΑ λεγεται αυτο.. τα χω περασει και ξερω, και απο θεμα συγκατοικου φοιτητρια και σε σχεση γιαυτο σου λεω.. το λαθος ειναι απο την αρχη να μην καλομαθαινεις τον αλλο και μετα αντι να το εκτιμα κιολας σου δινει και ενα ευχαριστω που φασκελωνεσαι οσο ζεις..

τιπ προς ολες τι γυναικες. οσο πιο πολλα λεμε οτι ξερουμε να κανουμε τοσο το χειροτερο. οσο πιο αχρειστες ειμεθα για τα ματια των αλλων τοσο το καλυτερο, γιατι δεν καταφερα ακομα να λεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ακομα να το καταλαβω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcstefan7

Νεοφερμένος

Ο Mcstefan7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
οχι αυτο ειναι αλλο. το να βοηθησεις ενα φιλο καποια στιγμη δεν σε κανει θυμα, φτανει να το εκτιμα.
το να εισαι μεσα σ'ενα σπιτι ομως και ο αλλος να σου λεει θελω νερο, θελω φρουτο, ανοιξε το παραθυρο, βαλε τραπεζι, πλυνε τα πιατα λες και εισαι καμια δουλαρα του ε τοτε ναι ΘΥΜΑ λεγεται αυτο.. τα χω περασει και ξερω, και απο θεμα συγκατοικου φοιτητρια και σε σχεση γιαυτο σου λεω.. το λαθος ειναι απο την αρχη να μην καλομαθαινεις τον αλλο και μετα αντι να το εκτιμα κιολας σου δινει και ενα ευχαριστω που φασκελωνεσαι οσο ζεις..

τιπ προς ολες τι γυναικες. οσο πιο πολλα λεμε οτι ξερουμε να κανουμε τοσο το χειροτερο. οσο πιο αχρειστες ειμεθα για τα ματια των αλλων τοσο το καλυτερο, γιατι δεν καταφερα ακομα να λεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ακομα να το καταλαβω. :/:

Θέμα ατόμου είναι πιο πολύ...Το καλύτερο είναι να μοιραστούν οι δουλειές και να κάνει ο καθένας οτι είναι πιο αποδοτικός...πχ ο ενασς μαγειρεύει η άλλη σκουπίζει...Έτσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι και δεν κουράζεται κανείς ή εκμεταλεύεται τον άλλον...:D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
τιπ προς ολες τι γυναικες. οσο πιο πολλα λεμε οτι ξερουμε να κανουμε τοσο το χειροτερο. οσο πιο αχρειστες ειμεθα για τα ματια των αλλων τοσο το καλυτερο, γιατι δεν καταφερα ακομα να λεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ακομα να το καταλαβω. :/:
Αυτό δεν είναι λύση ουσιαστική. Μπορείς να λες "θέλεις να σου δείξω να το κάνεις γιατί, δόξα τω Θεώ, εχω αρκετές δικές μου δουλειές να τελειώσω". Γιατί να πρέπει να δείχνουμε ανίκανες όταν δεν είμαστε? Ο άλλος ας προσπαθήσει να γίνει ικανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα απλα απο προσωπικη εμπειρια και απο φιλες θα σου πω οτι δυστυχως καποιοι αντρες αρνουνται γενικοτερα να κανουν ακομα και πραγματα που ξερουν και μπορουν. εχω φιλη μου που μου λεει προτιμω να τα κανω εγω γιατι οποτε του πω να κανει κατι εκτος του οτι θα κανει δυο βδομαδες να το κανει θα το κανει και χαλια στο τελος. ετσι προτιμω να τα κανω ολα εγω για να μην σπαζουν και τα νευρα μου κιολας απο πανω.

ειναι θεμα χαρακτηρα. οταν ο αλλος εχει κατανοηση γενικοτερα θα βοηθησει και στο σπιτι και θα κανει οτι μπορει. αν δεν εχει κατανοηση σαν ανθρωπος και ειναι της σχολης των πασαδων τοτε κατσε να βγαλεις ακρη με τετοια ατομα. δεν βγαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
εχω φιλη μου που μου λεει προτιμω να τα κανω εγω γιατι οποτε του πω να κανει κατι εκτος του οτι θα κανει δυο βδομαδες να το κανει θα το κανει και χαλια στο τελος. ετσι προτιμω να τα κανω ολα εγω για να μην σπαζουν και τα νευρα μου κιολας απο πανω.
Πες στη φίλη σου ότι με κάθε χρόνο που θα προστίθεται οι δουλειές πάντα θα αυξάνονται, ποτέ δεν θα μειώνονται, και πάντα θα τις κάνει εκείνη αν δεν αποδεχτεί ότι πρέπει και ο άλλος να αναλάβει κάποια πράγματα και ΟΠΩΣ τα κάνει. Όταν θα είναι δικές του δουλειές στο τέλος θα τις κάνει καλά.
ειναι θεμα χαρακτηρα. οταν ο αλλος εχει κατανοηση γενικοτερα θα βοηθησει και στο σπιτι και θα κανει οτι μπορει. αν δεν εχει κατανοηση σαν ανθρωπος και ειναι της σχολης των πασαδων τοτε κατσε να βγαλεις ακρη με τετοια ατομα. δεν βγαζεις.
Το θέμα είναι τι θες έναν άνθρωπο χωρίς κατανόηση? Αν αφήσουμε στην άκρη ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ που είναι σημαντικότατο στοιχείο, όταν δεν υπάρχει ούτε κατανόηση τελικά που είναι η αγάπη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι θες έναν άνθρωπο χωρίς κατανόηση? Αν αφήσουμε στην άκρη ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ που είναι σημαντικότατο στοιχείο, όταν δεν υπάρχει ούτε κατανόηση τελικά που είναι η αγάπη?
Ξέρεις τι? Μπαίνουν διάφορες παράμετροι στη μέση.
Έχω στο μυαλό μου ένα συγκεκριμένο φίλο μου που είναι "τίγκα" στην κατανόηση αλλά η μανούλα του [αααχ αυτές οι αγορομάνες!!!] τον έχει κάνει πραγματικά ...άχρηστο και επειδή τον έχω δει και στο πατρικό του (είναι παλιός συμμαθητής και γνωριζόμαστε από πιτσιρίκια) ακόμα και σήμερα που έχει φτάσει 30 χρονών παθαίνω "εγκεφαλικό" στις διακοπές μιας και η μαμά του τον γαλουχεί με τρόπο που θέλω να τη...χτυπήσω!
Και εξηγούμαι:
Το παιδί μένει μόνο του εδώ στην Αθήνα και όλα τα χρόνια που ήταν μόνος του ερχόταν μια γυναίκα και τον ...ξεβρώμιζε 2 φορές την εβδομάδα. Τώρα το έχουμε γυρίσει στη 1 φορά τη βδομάδα. Η κοπέλα του τον έχει...στρώσει σχετικά (πρακτικά μένουν μαζί πλέον αν και όχι "επίσημα") οπότε έχει μάθει να κάνει ...στοιχειώδεις δουλειές όπως
-αν τα ρούχα έχουν μπει στο πλυντήριο (διαφορετικά θα είχαμε θρηνίσει όοοολα τα άσπρα!) ξέρει -ανάλογα με το αν είναι χρωματιστά ή όχι- να βάλει απορυπαντικό και το πλυντήριο μπροστά. Τελευταία τα απλώνει κιόλας!
-τα πιάτα ξεπλένονται πριν τα παρατήσει στο νεροχύτη και όταν μιλάμε για "εύκολα" όπως πιάτα και ποτήρια τα πλένει κιόλας!
-έχει...εκπαιδευτεί να μην πετά ρούχα δεξιά και αριστερά, να αδειάζει τασάκια κτλ κτλ.
Όλα αυτά με ... άπειρη υπομονή από την κοπέλα τους και επειδή και ο ίδιος έχει κατανόηση, μιας και πριν από αυτήν την κοπέλα δεν έκανε...απολύτως τπτ.

Και γυρνάμε στο πατρικό... Και η αγαπητή μανούλα ότι έχει κάνει η κοπέλα του το διαγράφει σε μια στιγμή. Και όταν λέω το διαγράφει εννοώ ότι αν πχ. σηκωθεί από το μεσημεριανό φαγητό και πάει να ..μαζέψει το πιάτο του να το πάει στο νεροχύτη (Ω τι δυσκολία!) η μανούλα παθαίνει παράκρουση που ο ... πασάς της κάνει τέτοιες γυναικείες δουλειές. Με την κοπέλα του υπάρχει ...ακύρηχτος πόλεμος μιας και η ... τεμπέλα αντί να κάθεται να τα κάνει μόνη της του έμαθε να ...ξεχωρίζει τις..μάυρες κάλτσες από τα λευκά σώβρακα ξέρω γω!!
Φαντάζομαι ότι άμα του μάθει να μαγειρεύει (καμιά μακαρονάδα μην φανταστείτε!) την αγαπημένη μανούλα μπορεί και να τη χάσουμε από ανακοπή καρδιάς που η μέγαιρα η γκόμενα τον έχει βάλει στο βρακί της ... "μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!!"

Και όπως καταλαβαίνετε κάθε φορά που γυρνάει από διακοπές από τα 5 βήματα που έχει προχωρήσει έχει χάσει τα 4... (γιατί φυσικά ποιός δεν ..βολεύεται να τον υπηρετούν!?!?!? :whistle:)

Δεν είναι θέμα κατανόησης μονάχα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα κατανόησης μονάχα... :/:
Όχι λοιπόν είναι και θέμα απογαλακτισμού λοιπόν. Αν δεν καταλάβει αυτό το παιδί ότι η μάνα του κατά έναν τρόπο το ευνουχίζει και στην ουσία προσπαθεί να τον κρατήσει "μη ανεξάρτητο" και κάτω από τις δικές τις φόρμουλες ζωής δεν πρόκειται να λυθεί αυτό. Όμως όταν βλέπεις κατανόηση ελπίζεις ότι κάποτε θα καταλάβει πραγματικά ο άλλος. Αν σε βλέπει να σκίζεσαι και το θεωρεί δουλειά σου δεν υπάρχει καν ελπίδα ή αγάπη.
Είναι πολύ αστείο γιατί τα αγόρια επειδή πολλές φορές "δικαιούνται" κατά την γνώμη των γονιών τους τα πάντα δεν αναγκάζονται να "σπάσουν αυγά" για τίποτα οπότε απογαλακτίζονται πιο δύσκολα από τα κορίτσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Παιδιά το θέμα της προσωπικής αυτοσυντήρησης (π.χ. πλύσιμο ρούχων, πλύσιμο πιάτων, ξεσκόνισμα, καθάρισμα δωματίου ή γραφείου, τακτοποίηση αντικειμένων,...κτλ) δεν έχει να κάνει με το φύλο. Νομίζω ότι ανεξαρτήτως φύλου, το να ξέρει κάποιος ή κάποια βασικά πράγματα αυτοσυντήρησης είναι δείγμα πολιτισμένου ανθρώπου, ανεξαρτήτως πτυχίων και παπλωμάτων. Σε όλες τις φάσεις της ζωής μας, δεν θα είμαστε πάντα με συντροφιά αλλά και πάλι, ο άνθρωπος με τον οποίο μοιράζουμε την ζωή μας, δεν είναι δούλος-α. Θα τύχουν και στιγμές που θα ζούμε για κάποιο διάστημα μόνοι μας.

Εντάξει, εντός επιτρεπτών ορίων αν υπάρχει κάποιες φορές φόρτος εργασίας, λογικό είναι να υπάρχει μια κατανόηση και μια αμοιβαία βοήθεια. Ένα σπίτι δεν φέρνεται εις πέρας, μόνο με την συνδρομή ενός ατόμου...ειδικά αν υπάρχουν και παιδιά, γατιά, σκυλιά,...κτλ.

Προσωπικά, ας φοιτώ και μένω με τους γονείς μου, έχω μάθει να αυτοσυντηρούμαι και να αυτοεξυπηρετούμαι. Εκ φύσεως δεν βλέπω τους γονείς μου σαν δούλους δικούς μου. Βοηθάω και εγώ από την πλευρά μου όσο μπορώ και ειδικότερα θέματα που αφορούν εμένα τα διεκπεραιώνω εγώ. Δεν περιμένω από την μαμά να πλύνει το τζιν για το Πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top