Tο πρώτο σας αυτοκίνητο

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Χμμμ...

θεωρητικά πάντα το πρώτο αυτοκίνητο είναι αυτό που μας πήραν οι γονείς...ένα μεταχειρισμένο Lancia Y με μηχανικό τιμόνι (μπλιαχ :P) αλλά κατά τ' άλλα πολυ γλυκούλι... Το θέμα ήταν ότι το είχε καβατσώσει για τα καλά ο αδερφός...και έπρεπε να δεχτώ και την υστερία..μηνννννννννννννννν γρατσουνίσεις τις ζάντες...μηννννννννννννν κάνεις το άλλο...οπότε το πήρα χμμμ...5 φορές όλες κι όλες ....

Οπότε το πρώτο μου αυτοκίνητο το πήρα αισίως το καλοκαίρι στα χέρια μου με δικά μου λεφτά... Οι βενζίνες στο Βόλο είναι των γονιών μου καθώς και τα σερβις...Η ασφάλεια είναι όλη δικιά μου....

Η ανάγκη για τουτού δημιουργήθηκε από τις αλλεπάλληλες αλλαγές πόλεων...η κατάσταση δεν παλεύονταν απλά...και από την εξάρτηση των άλλων που θα πάμε, τι ώρα θα γυρίσουμε ή ότι πριν πάρω αυτοκίνητο είχα κάνει τους ταξιτζήδες απλά πλούσιους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ηξερα να οδηγώ απο καιρό όμως εδώ στην Ελλάδα ολοι οδηγούν με πολύ διαφορετικό τρόπο.και απο αρχή φοβόμουν πάρα πολύ.Για πρώτο αυτοκίνιτο διάλλεξα RENAUT twingo.μικρό αμάξι και τι ευχαριστίθικα πολύ.τώρα έχω πάρει TERIOS και το λατρευω.:inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
mazda 323F
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το πρώτο μου αυτοκίνητο που δεν το κράτησα και πολύ ήταν ένα πολύ μεταχειρισμένο Γιούκο από έναν φίλο μου με μηχανή Fiat, 1100 κιβικά.
Τώρα έχω ένα Micra αυτόματο (το πήρα καινούργιο) και είμαι πολύ ευχαριστημένος, όχι τόσο για το Micra, αλλά για το αυτόματο που με έχει βολέψει πάααρα πολύ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το σχολείο με περίμενε ήδη το σαραβαλάκι της μητέρας μου, το οποί με έβγαλε ασπροπρόσωπη 4 ολόκληρα χρόνια!;) Παραλλήλως έκακα τις οικονομίες μου και σήμερα αγόρασα ένα απόλυτο αμάξι για μένα, με αρκετούς ίππους και μάχημο. Μου αρέσει η οδηγήση και ιδιαίτερα η ταχύτητα(οχι όμως η τα΄χυτητα των άλλων;) ), το προσέχω όπως προσέχουν οι άντρες τα αυτοκίνητά τους. Σε ο,τι αφορά τη δική σου ερώτηση, φυσικά και δεν είναι παράλογο όμως υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες, πχ- έχουν οι δικοί σου χρήματα να στο αγοράσουν? και το βασικότερο, σε εμπιστεύονται αρκετά?
....

ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Να το πάρουμε από την αρχή...

Το πρώτο αμάξι που οδήγησα ήταν του πατέρα μου, αυτό που έχει ακόμη δηλαδή.... Toyota corolla sedan, μοντέλο του '95... Τον είχα πρήξει πριν καν τελειώσω το σχολείο, να με βάλει μέσα να με μάθει όταν είχαμε πάει για Πάσχα στο εξοχικό μου... Πάντα τον παρακολουθούσα όταν οδηγούσε και είχα το στυλ του, αλλά ποτέ δεν μπορεσα να καταλάβω (μέχρι εκείνη την ευλογημένη στιγμή που με έβαλε στο αμάξι) πως μπαίνει η πρώτη... Δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι πρέπει να αφήνεις λίγο λίγο τον συμπλέκτη για να φύγει το τετράτροχο :P Αφού το έμαθα, το πήρα το αμάξι του και έκοβα βόλτες μέσα στα οικόπεδα, ώσπου με έχασε γιατί του βγήκα από άλλο στενό! Οκ κατάλαβε ότι εγώ σαν οδηγός δεν θα φοβάμαι :)

Πήρα δίπλωμα 13-8-2003 και τον χειμώνα του ίδιου έτους εγώ ζαχάρωνα το πεζό 206 που είχε βγει. Η μητέρα μου ήθελε καινούργιο, ο πατερας μου το σκεφτόταν... Τελικά μου πήραν ένα μεταχειρισμένο, παλιό, πεζό 205, μοντέλο του 92 και έμαθα πάνω σε αυτό. Και καλυτερα γιατί μετά από 6 χρόνια οδήγησης, θεωρώ τον εαυτό μου σαφώς αρκετά έμπειρη!

Φέτος, λοιπόν, σκεφτόντουσαν οι δικοί μου να μου αγοράσουν πλέον ένα πιο καινούργιο αυτοκίνητο γιατί το άξιζα λέει. Η μάνα μου ήθελε καινούργιο, ο πατέρας μου προτιμούσε πάλι κανα μεταχειρισμένο, αλλά πιο καινούργιο και στρωμένο αμάξι. Τελικά υπερίσχυσε το καινούργιο :D και μου πήραν το kia pro_ceed, το οποίο και διάλεξα εγώ και πήρα το οκ από τον φάδερ. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, αγαπάω τρελά το καινούργιο μου αυτοκίνητο, η διάθεσή μου έχει αλλάξει πολύ, νιώθω ότι οδηγάω και πετάω ένα πράγμα!!!!!

οπότε και τα 2 τουτιά, όπως καταλάβατε, ήταν δώρο από τους γονείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ax!! μολις πηρα το διπλωμα πηρα και το αυτοκινητο της μαμας μου , το seat ibiza, το αγαπουσα τοσο πολυ αυτο το αυτοκινητο!
ατην ουσια με αυτο εμαθα να οδηγω!!
αλλα μετα το πουλησα:( και πηραμε πριν 1,5 χρονο το vitara!!
μπλιαξ!!
δεν μου αρεσουν τα τζιπ, γι αυτο ο καλος μου ο μπαμπακας μου πηρε το καλοκαιρι το καινουριο μου αυτοκινητακι!!!
ενα αυτοκινητο που ηθελα καιρο,που αντιπροσωπευει εμενα!!
(βεβαια το ηθελα και αυτο σε ροζ... αλλα το πηρα σε μαυρο):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν το έχω πάρει ακόμα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
το αυτοκινητακι μου, το πήρα με δικα μου λεφτα........
ζουμ ζουμμμμμμμμμμμμμμμμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Το πρώτο μου αυτοκίνητο, ένα subaru 600, το πήρα φυσικά με δικά μου λεφτά και το είχα ώσπου δεν πήγαινε πια.:clapup:



Σε χρυσαφί χρώμα - ξεκίνησε - ώσπου το τράκαρα (δεν έφταιγα εγώ) και του βάλαμε μπλε σκούρο φτερό κι λευκό παρμπρίζ.:redface:

Δε θα το ξεχάσω ποτέ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeyTsav

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
HYUNDAI GETZ το πρώτο μου αμαξάκι... Περίπου δικό μου δηλαδη διότι στα χαρτιά είναι του πατέρα μου αλλά μόνο εγώ το κινώ... Χα!!
Στα 18 μου μολίς έβγαλα το δίπλωμα άρχισε να μου το δίνει σιγά-σιγά...!! Τώρα το χω πάρει μονοπώλειο :P
Είμαι φοιτήτης και βοηθάει απίστευτα στις μετακινήσεις.. Εκτός απτίς μέρες που γίνεται χαμός απο κίνηση και τις μέρες που δεν βρίσκω με τίποτα πάρκινγκ... Σχεδόν πάντα δηλαδή :P
Τελικά άρχισα να οδηγάω και μηχανάκι... Αυτό πραγματικά είναι το κάτι άλλο... Εκμηδενίζει τις αποστάσεις μέσα στην πόλη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Το πρώτο ήταν Fiat 125.
Πραγματικά τα panzer ξεκινούν.Τι Mercedes και Porsche όλοι πρόσεχαν μην πέσω επάνω τους(εκτός από αυτούς που είχαν Yugo):D
Όλο σίδερο και ποιος μας πιάνει(όταν φυσικά δεν έκανε τερτίπια στην αλλάγη από 1 σε 2:P)
Τώρα χρησιμοποιώ το Corrola '91 του πατρός μου.Μιλάμε για τεχνολογία έχει και αλάρμ.:clapup:

Το καλύτερο ήταν ότι επειδή τα παραπάνω έχουν μηχανικό τιμόνι και σκληρά πετάλ όταν πήγα να οδηγήσω αυτόματο 206 στην Τσεχία πήγα να σκοτωθώ.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ο αρραβωνιαστκος μου επειδη εχει δικο του συνεργειο και επιχειρηση με αυτοκινητα,τοτε δεν ειχαμε αρραβωνιαστει ακομη μου εκανε δωρο το αμαξι που μου αρεσε στα 18 γενεθλια μου,περιττο να πω οτι ειχα σοκαριστει......φυσικα μεχρι να παρω το διπλωμα δεν οδηγουσα,μολις ομως το πηρα εκανα βολτες σε ολη τη Σαλονικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Tι λατρεμενο θεμααα!!! Πρωτο μου αυτοκινητο ΕΙΝΑΙ(Ναι τωρα μου το δωσαν οι γονεις!!!)το citroen xsara picasso με ηλιοροφες και τα συναφη! δεν εχω κολλησει με κοπελα,δεν εχω κολλησει με τον αθλητισμο και τη φυσικοχημεια...εχω κολλησει ομως με το citroen..αχχχχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αχ να σας πω κι εγω τον πονο μου...

Το δικο μου πρωτο αμαξι ειναι ενα Fiat Punto του 2001 (νομιζω??)... Μονο που... Παρ' ολο που πλεον το αποκαλω αυτοκινητο μου, δεν το εχω οδηγησει... Γιατι ειναι αυτο που μου εταξε ο πατερας μου αν τα πηγαινα καλα στις πανελληνιες, απο την Β' Λυκειου ακομα που δεν διαβαζα...

Αλλα ακομα δεν εχω κλεισει τα 18 και δεν μπορω να βγαλω διπλωμα....:mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
το δικο μου πρωτο αμαξι ηταν το εξης:
:redface: εκανε πολλα χιλιομετρα το καημενο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top