Μικρές απορίες και προβλήματα με το mouse

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εδώ και 3 ημέρες το mouse μου δεν ανταποκρίνεται πάντα. Δηλαδή όταν bootαρω είναι μια χαρά για κάμποση ώρα αλλά ξαφνικά σταματάει και δεν επανέρχεται παρά μόνο με restart.

Είναι Microsoft optical ενσύρματο και τα 'χει τα χρονάκια του, το θέμα όμως είναι πως ακόμα κι αν πάρω ένα καινούργιο που έχω στο μυαλό μου, μήπως εξακολουθήσω να έχω τα ίδια προβλήματα; :hmm:
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να επιρρεάζεται από το digitizer; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εδώ και 3 ημέρες το mouse μου δεν ανταποκρίνεται πάντα. Δηλαδή όταν bootαρω είναι μια χαρά για κάμποση ώρα αλλά ξαφνικά σταματάει και δεν επανέρχεται παρά μόνο με restart.

Είναι Microsoft optical ενσύρματο και τα 'χει τα χρονάκια του, το θέμα όμως είναι πως ακόμα κι αν πάρω ένα καινούργιο που έχω στο μυαλό μου, μήπως εξακολουθήσω να έχω τα ίδια προβλήματα; :hmm:
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να επιρρεάζεται από το digitizer; :hmm:


Καταρχήν σταμάτα να κάνεις restart θα χαλάσει το μηχάνημα. Μπορείς να βγάλεις το μηχάνημα απο την πρίζα και να το μεταφέρεις σε ποιό δροσερή θέση όπως είναι το πατάρι η το μπάνιο, με αυτό τον τρόπο η θερμοκρασία του μηχανήματος θα πέσεις και τα restart.... θα γίνονται σε ποιό δροσερό περιβάλλον. :P

Δεν έχω ακούσει για microsoft περιφερειακό να χαλάει οπότε μάλλον για προβοκάτωρα της logitech σε κόβω, όπως και να έχει δοκίμασε να καθαρίσειςτο ποντίκι σου πολύ προσεκτικά. Το πληντήριο ρούχων σε πρόγραμμα για ευαίσθητα μπορεί να βοηθήσει σε αυτό αλλα προς Θεού μην χρησιμοποιείσεις στην ίδια πλύση μαλακτικό και φυσικά μην το βάλεις με τα λευκά.

Σύμφωνα με έρευνα του ΣΜΕΤ (ξέρει κανένας τι είναι το ΣΜΕΤ?) το digitizer, το optimizer και το συνθεσαιζερ δεν έχουν αποδειχθεί ότι επιρεάζουν τα ποντίκια απο την άλλη βέβαια το ίδιο λέγαν και για τα αεροζόλ και την τρύπα του όζοντος.

Πάντως η λύση που προτείνω είναι να αγοράσεις ένα καινούργιο ηλεκτρονικό υπολογιστή, μια τοστιέρα, έναν ηλιακό, ένα xbox και μία ψωμιέρα, έτσι ώστε και το ποντίκι να μην σου δουλέψει θα έχεις τόσα άλλα πράγματα να ασχοληθείς που δεν θα σε ενδιαφέρει!:P Ctlr+Alt τοστ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α ρε John...! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχήν πρέπει να μας πεις αν υπήρξε κάτι χαρακτηριστικό στη ζωή του ποντικιού που το έκανε να δει τη ζωή να περνά μπρος από τα μάτια του, όπως μια πτώση (είτε του ίδιου είτε της τάσης) ή το όραμα του Choronzon του άρχοντα της Αβύσσου. :P

Επίσης καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις σε μια άλλη USB ή αν δεν είναι USB (μιας και έχει τα χρονάκια του) να το δοκιμάσεις σε άλλο PC. Ελπίζω να μην είσαι ερημίτης και δεν υπάρχουν PC γύρω σου, ώστε να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο ποντίκι δανεικό. :worry:

Πάντως αν το ποντίκι είναι USB και οτιδήποτε δοκιμάσεις στη θύρα USB που το έχεις (όπως flashάκι) δουλεύει, τότε σίγουρα το PC σου δεν είναι τρελό και άρα αν πάρεις νέο ποντίκι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αυτά... Μακάρι η δύναμη των Ταρώ να είναι μαζί σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχμ.... alarm.... n00b in da house... :redface:
υπάρχει περίπτωση να θέλει απλά καθάρισμα? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Nope, δε θέλει καθάρισμα...καθαρίζω πολύ τακτικά και το keyboard και το mouse.

Πριν από λίγες ώρες έσβησε και το κόκκινο φωτάκι του. Ήρθε η ώρα για νέο mouse! :D

EDIT & UPDATE: The Mouse Resurection:D: Μάλλον έχει πρόβλημα η USB θύρα. Το έβαλε η κόρη μου σε άλλη και τώρα δουλεύει και πάλι μια χαρά!

Γίνεται να καεί μια USB θύρα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Nope, δε θέλει καθάρισμα...καθαρίζω πολύ τακτικά και το keyboard και το mouse.

Πριν από λίγες ώρες έσβησε και το κόκκινο φωτάκι του. Ήρθε η ώρα για νέο mouse! :D

EDIT & UPDATE: The Mouse Resurection:D: Μάλλον έχει πρόβλημα η USB θύρα. Το έβαλε η κόρη μου σε άλλη και τώρα δουλεύει και πάλι μια χαρά!

Γίνεται να καεί μια USB θύρα; :hmm:

Βρε μήπως έσπασαν οι συνδέσεις της θύρας με τη μητρική και γι αυτό δουλεύει όποτε θέλει; Εξάλλου η έλλειψη φωτός στο ποντίκι σημαίνει ότι ούτε ρευματάκι τραβάει, οπότε αυτό ενισχύει την άποψή μου μιας και η USB τροφοδοτεί τις συσκευές που είναι καρφωμένες επάνω της, εξαιρουμένης της περίπτωσης που έχεις εξωτερικό τροφοδοτικό (πχ σε USB εκτυπωτή) και τραβάει από κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν είχαν σπάσει οι συνδέσεις με τη μητρική δε θα έπρεπε να έχουν νεκρώσει όλα τα USB που ανήκουν στην ίδια "ομάδα" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αν είχαν σπάσει οι συνδέσεις με τη μητρική δε θα έπρεπε να έχουν νεκρώσει όλα τα USB που ανήκουν στην ίδια "ομάδα" ;

Θα σε γελάσω, δεν γνωρίζω ακριβώς που συνδέεται τι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συχνα δε κανει καλη επαφη, ή τσακιζει το καλωδιο. Μου εχει συμβει σε τετοιο ποντικι. Πηρα αλλο τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το Σάββατο λέω να πάρω το Natural Wireless Laser Mouse 6000.

Μείον ένα καλώδιο...κάτι είναι κι αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κοίτα και σε logitech, π.χ. αυτό https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570225. Βοηθάει πολύ στο scrool η νέα ροδέλα της Logitech. Ωστόσο για μεσαίο κλικ πατάς άλλο πλήκτρο. Ωστόσο δεν ξέρω τι είναι καλύτερο ποιοτικά, μιας τα 3 τελευταία ποντίκια ήταν logitech αρά εδώ και 1-2 χρόνια έχω χάσει τις εξελίξεις της microsoft
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
will do, thanks!!!

Το μόνο πράγμα που εμπιστεύομαι τη Microsoft είναι τα ποντίκια της πάντως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το μόνο πράγμα που εμπιστεύομαι τη Microsoft είναι τα ποντίκια της πάντως....
lol...
πάντως στο γραφείο έχω ένα Logitech αγορασμένο εδώ και 5? ίσως και παραπάνω χρόνια και δεν μου χει κάνει ποτέ τπτ... το αυτό ισχύει και για το μικρό που έχω για το λάπτοπ...
Και wireless της logitech που έχω χρησιμοποιήσει [δεν το έχω εγώ] εδώ και 3 χρόνια δουλεύει problem-free
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
lol...
Δεν είναι απόλυτο αυτό, π.χ. το Logitech mx1000 χάλασε μέσα σε 6 μήνες η ροδέλα, και σιγά σιγά (μετά από 2-3 χρόνια) αρχίζει και τα φτύνει η μπαταρία. ενώ σε ένα άλλο για laptop χάλασε το δεξί κλικ σε 2-3 μήνες. Από την άλλη όσα microsoft είχα, κανένα δεν χάλασε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ναι ε? :confused:
Καλά υποθέτω ότι είναι και λίγο "τυχερό" το όλο θέμα, και απλά πάμε βάση ... πιθανοτήτων. Πχ. το μοναδικό mouse που έχει χαλάσει ever σε μένα είναι ...Microsoft (~8 ετών βέβαια! :P).. όχι ότι το χα ψάξει και τρελά όταν είχα πάρει οποιοδήποτε από τα Mouse μου, να πω την αλήθεια περισσότερο βάση τιμής είχα κινηθεί... ;):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω το απλό οπτικό ενσύρματο της Microsoft και εδώ και 2 χρόνια δεν μου έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα. Τώρα αν θέλετε wireless και ιστορίες δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να βγάζουν αυτά...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι ε? :confused:
Καλά υποθέτω ότι είναι και λίγο "τυχερό" το όλο θέμα, και απλά πάμε βάση ... πιθανοτήτων. Πχ. το μοναδικό mouse που έχει χαλάσει ever σε μένα είναι ...Microsoft (~8 ετών βέβαια! :P).. όχι ότι το χα ψάξει και τρελά όταν είχα πάρει οποιοδήποτε από τα Mouse μου, να πω την αλήθεια περισσότερο βάση τιμής είχα κινηθεί... ;):redface:
Μεταξύ αυτών των δύο εταιριών δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά, ο κάθενας αγοράζει ότι αρέσει και ότι έχει συνηθίσει. π.χ. οι drivers της logitech μου φαίνονται πιο πλήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τελικά ο ποντικός τα τίναξε και στη νέα USB κι έτσι σήμερα πήρε το δρόμο για τον κάλαθο των αχρήστων και τη θέση του πήρε ένα microsoft wireless laser 5000. Τίποτα fancy, ...λειτουργεί. (Το ίδιο και όλες οι USB, ευτυχώς, γιατί καλύτερα να χάσεις ένα ποντίκι παρά μια USB...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrNikosG

Νεοφερμένος

Ο DrNikosG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω δυο ποντίκια ασύρματα. Ένα τις Microsoft και ένα της Logitech. Στο desktop που χρησιμοποιώ κυρίως της Logitech και έχω το σωστά περασμένους drivers το ποντίκι σέρνεται. Δηλαδή η κίνηση του δεν είναι ούτε smooth και πολλές φορές παγώνει.

Αν στο Desktop βάλω το Microsoft όλα τζιτζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top