Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θεωρει πως οι δουλειες του σπιτιου ειναι καθαρα και μονο γυναικεια υποθεση
αν σου ελεγε πως ειναι περισσοτερο γυναικεια υποθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Γιατί είναι περισσότερο γυναικεία υπόθεση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί είναι περισσότερο γυναικεία υπόθεση;
κοιτα γυρω σου και θα καταλαβεις...
η οργανωση (πολλων ελαφρων εργασιων ακομη παραπανω)πχ ειναι η ουσια του "νοικοκυριου"..και γιαυτο εκει αποδιδουν περισσοτερο-καλυτερα(κατα μεσο ορο βεβαια ,όχι όλες απαραιτητα) οι γυναικες..
μπορω να σου δειξω και μελετες σχετικες αλλα δεν εχει νοημα..τα βλεπουμε γυρω μας ,αν θελουμε να δουμε..;)


Αμοιβαία τα ...αισθήματα και από τις φεμινίστριες πάντως, να είσαι βέβαιος.

ως αρσενικο ,αγαπαω όλες τις γυναικες!μονο και μονο επειδη υπαρχουν....:);):huglove::huglove:


τα υπολοιπα ειναι απλως παιχνιδια για εχουμε ενδιαφερον μαζι τους...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Χμμ... για να είμαι ειλικρινής στο σπίτι πολλές φορές έχουν προσφερθεί και με έχουν βοηθήσει ξαδέρφια μου σερνικά, ο καλύτερός μου φίλος με την κοπέλα του , το αγόρι, ο μπαμπας etc. Το βρήκα ευγενικό εκ μέρους τους αλλά δεν σκέφτηκα "Α κοίτα να δεις!Ένα σερνικό με βοηθάει στο σπίτι!" αλλά "Αχ τι καλά, προσφέρονται νε με διευκολύνουν". Γιααα δείξε καμιά μελέτη. Συζήτηση να γίνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια...
Όσο είμαι σε μία σχέση η οποία είναι απλά μία σχέση και δεν υπάρχει το θέμα της συγκατοίκησης δεν έχω ποτέ την απαίτηση να κάνει η κοπέλα μου κάποια δουλειά στο σπίτι...
Ωστόσο σκέφτομαι ότι οι δουλειές του σπιτιού (...όταν και όποτε αυτό ανοίξει...) θα είναι υπόθεση της γυναίκας...Και μόνο σε περίπτωση που θελήσει κάποια βοήθεια θα είμαι πρόθυμος να τη βοηθήσω...Δε νομίζω ότι θα γίνει ποτέ συμφωνία για να μοιραστούν οι δουλειές του σπιτιού...
Για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσετε όλες το κήρυγμα δεν έχω πρόβλημα να απλώσω τα ρούχα ή να ρίξω ένα σκούπισμα ή να πάω για ψώνια στο σούπερ μάρκετ...Αλλά να ξυπνήσουμε το πρωί και να πούμε αυτά τα κάνεις εσύ και αυτά εσύ δε νομίζω να γίνει...Σε περίπτωση που η κοπέλα μου / γυκαίκα μου δε θα έχει χρόνο τότε ναι θα είμαι εκεί να τη βοηθήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσετε όλες το κήρυγμα δεν έχω πρόβλημα να απλώσω τα ρούχα ή να ρίξω ένα σκούπισμα ή να πάω για ψώνια στο σούπερ μάρκετ...Αλλά να ξυπνήσουμε το πρωί και να πούμε αυτά τα κάνεις εσύ και αυτά εσύ δε νομίζω να γίνει...Σε περίπτωση που η κοπέλα μου / γυκαίκα μου δε θα έχει χρόνο τότε ναι θα είμαι εκεί να τη βοηθήσω...
Καλά Κώστα δεν το περίμενα αυτό από σένα.

Δεν καταλαβαίνω αυτή τη "βοήθεια" πραγματικά. Γιατί λέγεται "βοήθεια" ενώ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ;
Μπαίνω στη θέση σας για να καταλάβω τον τρόπο που σκέφτεστε και εξοργίζομαι. Δε θα μπορούσα με τίποτα να συγκατοικώ με κάποιον και να αφήνω τον άλλον να εργάζεται για το σπίτι, λες και εγώ δεν κατοικώ σε αυτό και να τον "βοηθάω" όποτε έχω όρεξη.

Φυσικά και δε θα έχει χρόνο Κώστα, πως θα έχει δηλαδή από τη στιγμή που θα εργάζεται;
Τον ελεύθερό σου χρόνο θα τον περνάς για τον εαυτό σου και κείνη για τις δουλειές του σπιτιού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Καλά Κώστα δεν το περίμενα αυτό από σένα.

Δεν καταλαβαίνω αυτή τη "βοήθεια" πραγματικά. Γιατί λέγεται "βοήθεια" ενώ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ;
Μπαίνω στη θέση σας για να καταλάβω τον τρόπο που σκέφτεστε και εξοργίζομαι. Δε θα μπορούσα με τίποτα να συγκατοικώ με κάποιον και να αφήνω τον άλλον να εργάζεται για το σπίτι, λες και εγώ δεν κατοικώ σε αυτό και να τον "βοηθάω" όποτε έχω όρεξη.

Φυσικά και δε θα έχει χρόνο Κώστα, πως θα έχει δηλαδή από τη στιγμή που θα εργάζεται;
Τον ελεύθερό σου χρόνο θα τον περνάς για τον εαυτό σου και κείνη για τις δουλειές του σπιτιού;

Κατάλαβες από τα όσα έγραψα το "όταν θα έχω όρεξη";;;
Όχι...
Κατά πρώτον, λοιπόν, να μην κάνεις την τρίχα τριχιά και να μην υπερβάλλεις όταν διαβάζεις κάτι που δε σου αρέσει αλλά να ρωτάς όπως κάνεις στο τέλος του ποστ σου...
Κατά δεύτερον, δεν είμαι τόσο ανεύθυνος ώστε να αποποιούμαι τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού...Εφόσον η κυρία του σπιτιού δεν προλαβαίνει να μαγειρέψει και να σκουπίσει τότε το ένα από τα δύο θα αναγκαστεί να το κάνει ο κύριος του σπιτιού...Το δεν προλαβαίνει το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει...Δεν προλαβαίνει επειδή δουλεύει και αργεί να γυρίσει ή έχει και δουλειά να κάνει στο σπίτι...Δεν προλαβαίνει επειδή έχει κανονίσει να δει μία φίλη της...Δεν προλαβαίνει επειδή επειδή επειδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Κατάλαβες από τα όσα έγραψα το "όταν θα έχω όρεξη";;;
Όχι...
Κατά πρώτον, λοιπόν, να μην κάνεις την τρίχα τριχιά και να μην υπερβάλλεις όταν διαβάζεις κάτι που δε σου αρέσει αλλά να ρωτάς όπως κάνεις στο τέλος του ποστ σου...
Δεν υπερέβαλα. Ναι αυτό καταλαβαίνω εγώ όταν κάποιος λέει: δεν έχω πρόβλημα να ρίξω ΕΝΑ σκούπισμα κλπ
Και η όλη μου ένσταση εντοπίζεται στο "βοήθεια" όπως είπα.
Γιατί είναι δική τους δουλειά στην οποία εσύ θα συμμετέχεις βοηθώντας;

Κατά δεύτερον, δεν είμαι τόσο ανεύθυνος ώστε να αποποιούμαι τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού...Εφόσον η κυρία του σπιτιού δεν προλαβαίνει να μαγειρέψει και να σκουπίσει τότε το ένα από τα δύο θα αναγκαστεί να το κάνει ο κύριος του σπιτιού...Το δεν προλαβαίνει το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει...Δεν προλαβαίνει επειδή δουλεύει και αργεί να γυρίσει ή έχει και δουλειά να κάνει στο σπίτι...Δεν προλαβαίνει επειδή έχει κανονίσει να δει μία φίλη της...Δεν προλαβαίνει επειδή επειδή επειδή...
Ποια η διαφορά στους λόγους, με δεδομένο ότι εργάζεται και η ίδια τις ίδιες ώρες με σένα ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Κατάλαβες από τα όσα έγραψα το "όταν θα έχω όρεξη";;;
Όχι...
Κατά πρώτον, λοιπόν, να μην κάνεις την τρίχα τριχιά και να μην υπερβάλλεις όταν διαβάζεις κάτι που δε σου αρέσει αλλά να ρωτάς όπως κάνεις στο τέλος του ποστ σου...
Κατά δεύτερον, δεν είμαι τόσο ανεύθυνος ώστε να αποποιούμαι τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού...Εφόσον η κυρία του σπιτιού δεν προλαβαίνει να μαγειρέψει και να σκουπίσει τότε το ένα από τα δύο θα αναγκαστεί να το κάνει ο κύριος του σπιτιού...Το δεν προλαβαίνει το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει...Δεν προλαβαίνει επειδή δουλεύει και αργεί να γυρίσει ή έχει και δουλειά να κάνει στο σπίτι...Δεν προλαβαίνει επειδή έχει κανονίσει να δει μία φίλη της...Δεν προλαβαίνει επειδή επειδή επειδή...

Φαίνεται όμως σαν να θεωρείς a priori πως οι δουλειές είναι υποχρέωση της γυναίκας και ότι ο δικός σου ρόλος είναι λίγο έως πολύ υποστηρκτικός. Γιατί δε σου αρέσει η ιδέα του να μοιράζονται εξαρχής στα δύο οι δουλειές του σπιτιού ανάλογα με τις ειδικές συνθήκες (το πρόγραμμα του καθενός δηλαδή);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Γιατί είναι δική τους δουλειά στην οποία εσύ θα συμμετέχεις βοηθώντας;

Είναι δική της δουλειά από την άποψη ότι ξέρει καλύτερα πως να οργανώνει ένα σπίτι...Αν με ρωτήσεις γιατί έχω μία τέτοια άποψη θα σου απαντήσω ότι προέρχεται από την οικογένειά μου...Ακριβώς για αυτόν το λόγο λοιπόν θεωρώ ότι θα τη βοηθάω στις διάφορες υποχρεώσεις του σπιτιού...Δεν προλαβαίνει να τα κάνει όλα μόνη της εννοείται αυτό...

Ποια η διαφορά στους λόγους, με δεδομένο ότι εργάζεται και η ίδια τις ίδιες ώρες με σένα ακριβώς;

Καμία διαφορά δεν υπάρχει...Αναφέρθηκαν δύο τέτοιοι λόγοι για να σου δώσω να καταλάβεις ότι υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί η κυρία του σπιτιού να μην έχει χρόνο...
Λόγοι συντρέχουν βέβαια και για τον κύριο του σπιτιού...Μπορεί κι εκείνος να μην έχει χρόνο να τη βοηθήσει στις δουλειές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Είναι δική της δουλειά από την άποψη ότι ξέρει καλύτερα πως να οργανώνει ένα σπίτι...Αν με ρωτήσεις γιατί έχω μία τέτοια άποψη θα σου απαντήσω ότι προέρχεται από την οικογένειά μου...Ακριβώς για αυτόν το λόγο λοιπόν θεωρώ ότι θα τη βοηθάω στις διάφορες υποχρεώσεις του σπιτιού...Δεν προλαβαίνει να τα κάνει όλα μόνη της εννοείται αυτό...

Εδώ πάλι θα αναφέρω το επιχείρημα της Μιchelle, ότι έστω και αληθεύει αυτό, ότι δηλαδή ξέρει καλύτερα να οργανώνει ένα σπίτι. Αυτομάτως πρέπει να επωμίζεται την ευθύνη; Επιπλέον, από πότε το να ξεσκονίζεις ή να βάζεις σκούπα ή να πλένεις απαιτεί κάποια ειδική δεξιότητα; Και επειδή η οικογένειά μας ή το ευρύτερο περιβάλλον μάς έχει εμφυσήσει ορισμένες απόψεις δε σημαίνει ότι θα πορευόμαστε μ' αυτές σε ολόκληρη τη ζωή μας. Νομίζω ότι άνθρωποι της γενιάς μας έχουν όλα τα φόντα αλλά και την υποχρέωση να κάνουν υπερβάσεις και να αντισταθμίζουν παντός είδους κοινωνικές αδικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το γιατί συνέχεια σε τέτοιου είδους topics πιάνουμε την γυναίκα και τον άντρα και ποτέ δεν πιάνουμε τον άνθρωπο.

Τέσπα, θα αναγκαστώ να βρεθώ κι εγώ τώρα σε αυτή τη θέση, για να πω αυτό που σκέφτομαι. Ζω μόνος μου και έχω αναλάβει όλο το νοικοκυριό του σπιτιού μου εδώ και 2,5+ χρόνια. Δεν έχω ούτε τη μάνα μου, όυτε κάποια άλλη να με βοηθά σε αυτό, μόνο μια πρώην με βοηθούσε κάποιες φορές που ερχόταν να με δει, επειδή το ήθελε πραγματικά. Όποτε, πρώτον, κατάλαβα το ότι όποιος μένει σε ένα σπίτι, έχει ευθύνη για το νοικοκυριό του, είτε μένει μόνος του, είτε μαζί με 124332544343646 άτομα. Οτιδήποτε άλλο συνεπάγεται ανευθυνότητα. Δεύτερον, κάποιες δουλειές του νοικοκυριού, π.χ. το καθάρισμα με ηλεκτρική σκούπα, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα για μια γυναίκα, ας κάνουμε τουλάχιστον αυτές τις δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Εδώ πάλι θα αναφέρω το επιχείρημα της Μιchelle, ότι έστω και αληθεύει αυτό, ότι δηλαδή ξέρει καλύτερα να οργανώνει ένα σπίτι. Αυτομάτως πρέπει να επωμίζεται την ευθύνη; Επιπλέον, από πότε το να ξεσκονίζεις ή να βάζεις σκούπα ή να πλένεις απαιτεί κάποια ειδική δεξιότητα; Και επειδή η οικογένειά μας ή το ευρύτερο περιβάλλον μάς έχει εμφυσήσει ορισμένες απόψεις δε σημαίνει ότι θα πορευόμαστε μ' αυτές σε ολόκληρη τη ζωή μας. Νομίζω ότι άνθρωποι της γενιάς μας έχουν όλα τα φόντα αλλά και την υποχρέωση να κάνουν υπερβάσεις και να αντισταθμίζουν παντός είδους κοινωνικές αδικίες.

Την ευθύνη της οργάνωσης ναι μπορεί να την επωμιστεί...Αφού μπορεί και οργανώνει καλύτερα τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού γιατί να μην την επωμιστεί;;;Το να κάνει ολες τις δουλειές στο σπίτι όχι...
Καμία δουλειά (...και γενικότερα υποχρέωση μέσα στο σπίτι...) δεν απαιτεί ιδιαίτερες δεξιότητες...
Δε θεωρώ ότι είναι κοινωνική αδικία το να οργανώνεται ένα σπίτι από μία γυναίκα...Και εφόσον δουλεύει μια χαρά δεν υπάρχει κατά την άποψή μου και λόγος να αλλάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Βλεπω εδω τις γυναικες να απορουν πολλες φορες γιατι οι αντρες δεν θεωρουν τις δουλειες σαν κατι που πρεπει να κανει ενα ζευγαρι μαζι αλλα σαν "προνομιο" των γυναικων που αμα τυχει τις βοηθανε κιολας..

Η απαντηση ειναι απλη..Οι περισσοτεροι απο εμας (τουλαχιστον αν κρινω απο το περιβαλλον μου) μεγαλωσαμε σε μια πατριαρχικη οικογενεια που το να σηκωθει ο αντρας να κανει μονος του τον καφε θεωρειται παραλογο..Μεγαλωνοντας καποιοι/ες απορριπτουν αυτο το προτυπο και πορευονται σε μια συγκατοικηση με νεες δικες τους ιδεες, καποιοι/ες ομως συνεχιζουν εχοντας αυτο το προτυπο στο μυαλο τους..

Και δεν ειναι μονο αντρες αυτοι που συνεχιζουν να εχουν αυτο το προτυπο στο μυαλο τους..Μια γνωστη μου οταν ετυχε να δουλευει περισσοτερες ωρες απο τον αντρα της και επιασε αυτος και εβαλε πλυντηριο ξενερωσε απιστευτα επειδη λεει αυτες δεν ειναι δουλειες για αντρες..

Ευτυχως εκει εξω κυκλοφορουν πολλων ειδων μυαλα σε αυτα τα θεματα,οποτε ο καθενας/καθεμια ας βρει αυτο που του αξιζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...]Οι περισσοτεροι απο εμας (τουλαχιστον αν κρινω απο το περιβαλλον μου) μεγαλωσαμε σε μια πατριαρχικη οικογενεια που το να σηκωθει ο αντρας να κανει μονος του τον καφε θεωρειται παραλογο.[...]

Μόλις θυμήθηκα κάτι που διηγήθηκε πρόσφατα η μαμά μου. Θυμάται λέει πολύ καθαρά από όταν ήταν κοριτσάκι μια μέρα τη γιαγιά της (την προγιαγια μου δηλαδή) που ήρθε στο σπίτι τους κλαίγοντας απαρηγόρητη γιατί είδε το γιο της (θείος της μαμάς μου που έμενε στο ακριβώς διπλανό σπίτι) να κουβαλάει μια λεκάνη με ρούχα στην ταράτσα για να τα απλώσει η γυναικα του.:eek: Μια ώρα προσπαθούσαν να τη συνεφέρουν την καημένη τη γιαγιούλα "Μα να βλέπει η γειτονιά τον Αλέκο μου, το λεβέντη μου, δυο μετρα παλικάρι με τη λεκάνη στα χερια. Αχ, έζησα για να το δω κι αυτό..." και δώστου κλάμα γοερό!:P:P:P

Αχ αθάνατη ελληνική οικογένεια, όπου τα αγόρια είναι παιδιά και τα κορίτσια είναι κορίτσια.:whistle: (δεν ξέρω αν το λένε και αλλου, στη Λάρισα όμως ακόμα και τώρα την ακούς τη συγκεκριμένη ορολογία!) Τι να περιμένεις μετά?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι ικανοτητες χρειαζονται για να μαθει κανεις να πλενει π.χ. πιατα?
Μονο του ερχεται, πως ακριβως?

Βλέποντας το λίπος να ξεραίνεται πάνω σ'ένα σωρό από πιάτα άμα δεν τα πλύνει η γυναίκα σου μια εβδομάδα ολόκληρη, αναγκάζεσαι να το κάνεις εσύ. Παίζω και μαθαίνω στην κουζίνα (aka Τα χρονικά του καψονοέρωτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
υπαρχουν και οι ικανοτητες του καθενος περα απο τις συνηθειες που εμαθες απο το σπιτι σου...
μην τα ριχνουμε όλα στην επιδραση του περιβαλλοντος.....
εγω πχ ποτε δεν ήμουν της πολλης καθαριοτητας ενω η αδελφη μου ήταν...κανεις δεν μας εμαθε αυτο το πραγμα...μονο του ερχεται.....υπαρχει και αυτη η πλευρα...

Έχεις μείνει ποτέ μόνος σου;;;

Αχ αθάνατη ελληνική οικογένεια, όπου τα αγόρια είναι παιδιά και τα κορίτσια είναι κορίτσια.:whistle: (δεν ξέρω αν το λένε και αλλου, στη Λάρισα όμως ακόμα και τώρα την ακούς τη συγκεκριμένη ορολογία!) Τι να περιμένεις μετά?:/:

:redface::redface::redface:
Αυτό το λέω κι εγώ...Έτσι το άκουγα πάντα βέβαια να λέγεται κι έτσι μου έχει κολλήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αν θες τέτοια γυναίκα δίπλα σου, να θυμάσαι ότι θα πρέπει κι εσύ να είσαι αναλόγων προσόντων

Καλά του τα λες, αλλά και οι γυναίκες που θέλετε να τα κάνουμε όλα εμείς, και να τα αποκτήσουμε όλα εμείς, πρέπει να είστε αναλόγων προσόντων με αυτά του φιλότιμου άντρα, γιατί από ένα σημείο και μετά σας βαριέται, τον κουράζετε και σας μένει η σκούπα του φιλότιμου στο χέρι τελικά. Αυτή είναι η μοίρα για τις αλαζονικές γυναίκες. Τί έχω κι όχι τι μου λείπει για να κρύψω τα δικά μου κενά, αυτό είναι το κρίσιμο ερώτημα που πρέπει η κάθε μία να απευθύνει στον εαυτό της πρωτού συναναστραφεί έναν άντρα. Αυτό όχι μόνο για τις δουλειές του σπιτιού, αλλά από όλες τις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλά του τα λες, αλλά και οι γυναίκες που θέλετε να τα κάνουμε όλα εμείς, και να τα αποκτήσουμε όλα εμείς, πρέπει να είστε αναλόγων προσόντων με αυτά του φιλότιμου άντρα, γιατί από ένα σημείο και μετά σας βαριέται, τον κουράζετε και σας μένει η σκούπα του φιλότιμου στο χέρι τελικά. Αυτή είναι η μοίρα για τις αλαζονικές γυναίκες. Τί έχω εγώ για να ζητάω από τον άλλον, κι όχι τι μου λείπει για να κρύψω τα δικά μου κενά, αυτό είναι το κρίσιμο ερώτημα που πρέπει η κάθε μία να απευθύνει στον εαυτό της πρωτού συναναστραφεί έναν άντρα. Αυτό όχι μόνο για τις δουλειές του σπιτιού, αλλά από όλες τις απόψεις.


Σορρυ αλλά μάλλον μιλάμε ο ένας για μήλα κι ο άλλος για πορτοκάλια
Γιατί μια γυναίκα που δουλεύει 8ωρο, χρειάζεται 2 ώρες πήγαινε έλα απ το σπίτι στη δουλειά, έχει ένα παιδί που πάει σχολείο και φροντίζει και το σπίτι ενώ ο άντρας απλά πάει για δουλειά και γυρίζει σπίτι, μόνο "κενά" δεν έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σορρυ αλλά μάλλον μιλάμε ο ένας για μήλα κι ο άλλος για πορτοκάλια
Γιατί μια γυναίκα που δουλεύει 8ωρο, χρειάζεται 2 ώρες πήγαινε έλα απ το σπίτι στη δουλειά, έχει ένα παιδί που πάει σχολείο και φροντίζει και το σπίτι ενώ ο άντρας απλά πάει για δουλειά και γυρίζει σπίτι, μόνο "κενά" δεν έχει

Kαλά, δεν έχω αυτό στο νου μου, μιλάω για σχέσεις χωρίς παιδιά και χωρίς οχτάωρα. Απλές σχέσεις πολύ πριν τη σοβαρή δέσμευση. Σας βρίσκω εξαιρετικά απαιτητικές δυσανάλογων προσόντων με ελάχιστες εξαιρέσεις. Συνήθως μόνο εκείνες που έχουν πραγματικά πολλά και ουσιαστικά προσόντα δεν ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα. Αυτό έχω διαπιστώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top