Ενοικίαση σπιτιού: τι να προσέξουμε

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Το χρώμα του σπιτιού δε λαμβάνεται υπόψη καθώς μπορείς να το βάψεις. :)
Αν λες πάλι για την πολυκατοικία, προσωπικά δεν έχω δει ούτε μαύρη ούτε φουξ πολυκατοικία. :P

άτσε λε.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
να προσέξεις επίσης να είναι ευάερο, ευήλιο και ευάνετο.... :whistle:

Ειναι και απ' αυτα....

tsarachaf μονος σου μενεις? 70τμ για 1 ατομο εμενα μου φενοντε υπεραρκετα παντως, η τιμη πολυ καλη για δεδομενα Αθηνας τουλαχιστον
Στην Αθηνα εγω για 40τμ εινα 350e αλλα ειναι νεοκτιστη πολυκατοικια,για φοιτητες παρεχει και δωρεαν ιντερνετ και χωρις κοινοχρηστα! Ειναι και κοντα στο πανεπιστημιο

Οταν το πρωτοειδα δεν ημουν πολυ παρατηρητικος,μπηκαμε το ειδα και το κλεισαμε σε 5 λεπτα,τον ιδιοκτητη ρωτησα για τα βασικα αλλα ευτυχως στο τελος δικαιωθηκα για την επιλογη γιατι ειναι ολα σε αριστη κατασταση :-)

Δες και για Θεσ/νικη ειναι και μεγαλο και φτηνο...

Ναι μονος μου μενω, αλλα χωραει ανετα και 2ο ατομο...

Εγω δεν το εκλεισα τοσο γρηγορα, αλλα ηταν το μονο που μου εκανε κλικ απο την αρχη... Και μου εκατσε πολυ καλα...

Το χρώμα του σπιτιού δε λαμβάνεται υπόψη καθώς μπορείς να το βάψεις. :)
Αν λες πάλι για την πολυκατοικία, προσωπικά δεν έχω δει ούτε μαύρη ούτε φουξ πολυκατοικία. :P

Καλα μπορει να υπαρχει και κανενας κατεστραμενος που να την βαψει τετοιο χρωμα... Αλλα ενταξει δεν εχει και τρελη σημασια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zervos82

Νεοφερμένος

Ο zervos82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά, η ασφάλεια πλέον είναι πολύ σημαντικό πράγμα για το σπίτι που θα επιλέξετε... Πόρτες ασφαλείας, σύγχρονα κουφώματα, καλοί γείτονες κτλ είναι πολύ σημαντικά κριτήρια πιστεύω για να επιλέξεις ένα σπίτι σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Γεια σας !!!

Εχω μια απορια και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει....

Σκοπευω να νοικιασω ενα διαμερισμα σε λιγες μερες και πολυ πιθανον να θελει σχεδιο απο ηλεκτρολογο. Αποσο ξερω κοστιζει αρκετά..... Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν τα εξοδα αυτα επιβαρινουν τον ιδιοκτητη ή εμενα που θα το νοικιασω..... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γεια σας !!!

Εχω μια απορια και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει....

Σκοπευω να νοικιασω ενα διαμερισμα σε λιγες μερες και πολυ πιθανον να θελει σχεδιο απο ηλεκτρολογο. Αποσο ξερω κοστιζει αρκετά..... Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν τα εξοδα αυτα επιβαρινουν τον ιδιοκτητη ή εμενα που θα το νοικιασω..... :hmm:

Τον ιδιοκτήτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ηλεκτρολογικο σχεδιο εχει το σπιτι απο την αρχη που κατασκευαστηκε. Ο ιδιοκτητης οφειλει να το εχει για παν ενδεχομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ωραια!! Σε ευχαριστω πολυ :)

Αποσο γνωρίζω αν έχουν περάσει 14 χρόνια χρειάζεται καινούργιο.

Μια φίλη μου που της ζήτησαν σχέδιο στη ΔΕΗ τα πλήρωσε όλα μόνη της.... Ο ιδιοκτήτης έκανε τον Κινέζο!! Για αυτό ρωτάω... Να είμαι σίγουρη.... μη μου την φέρει :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αποσο γνωρίζω αν έχουν περάσει 14 χρόνια χρειάζεται καινούργιο.

Μια φίλη μου που της ζήτησαν σχέδιο στη ΔΕΗ τα πλήρωσε όλα μόνη της.... Ο ιδιοκτήτης έκανε τον Κινέζο!! Για αυτό ρωτάω... Να είμαι σίγουρη.... μη μου την φέρει :-P

Καλά εννοείται πως θα του το ζητήσεις πρώτα πριν ξεκινήσεις την οποιαδήποτε διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Αυτό θα κάνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μόνο αν είναι δικό σου το σπίτι επιβαρύνεσαι με αυτό το έξοδο που είναι γύρω στα 85-90 ευρώ, ανάλογα τον ηλεκτρολόγο. Σε περίπτωση ενοικίασης, σαφώς και επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Ελέγχουμε τις συσκευές, υδραυλικά κτλ πριν νοικιάσουμε.
Βέβαια, το απρόσμενο πάντα ελλοχεύει: π.χ. το πλυντήριο να λειτουργεί χαρά και, λίγο μετα αφού το βάλεις μπρος, να αντικρίσεις τα απόνερά του να αναβλύζουν απ’το σχαράκι του πατώματος τουαλέτας και να αρχίσεις τα μπινελίκια τσαλαβουτώντας στην γκαρσονιέρα με τη σφουγγαρίστρα στο χέρι.

Καλό είναι να υπάρχει πιστοποιητικό για το πόσο ενεργοβόρο είναι το ακίνητο :
https://www.econews.gr/2015/12/08/energeiaka-pistopoiitika-127352/
https://www.econews.gr/2012/01/09/energeiako-pistopoiitiko-enoikia/

Ο θερμοσίφωνας πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση, με καλό θερμοστάτη και να είναι εγκατεστημένος σε κάνα πατάρι. Όχι καμιά μπακατέλα με ελαττωματικό θερμοστάτη και μέσα στην τουαλέτα. Διότι έτσι και τον ξεχάσεις για πολλή ώρα αναμμένο… μπορεί να γίνει κάνα μπαμ, να σου’ρθει ο θερμοσίφωνας στο κεφάλι και να πέσεις απ’την λεκάνη τραυματισμένος, χεσμένος, τρομοκρατημένος, κι απο σπασμένο σωλήνα του νερού βρεγμένος.
Επιδίωξε να έχει ηλιακό θερμοσίφωνα, εξοικονομείς ενέργεια και χρήματα.

Το ακίνητο πρέπει να έχει (το δικό του) μετρητή KWh. Απ’την πρώτη μέρα που το νοικιάζεις να σημειώσεις την ένδειξη του μετρητή ώστε να την έχεις ως αφετηριακή και να κάνεις στο όνομά σου τον λογαριασμό της ΔΕΗ, να ξέρεις τι σου γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Παρακαλώ θα ήθελα την βοηθειά σας:
Από το 2009 μένω με ενοίκιο σε ένα δυάρι είχα δώσει εγγύηση ένα μήνα και ανανέωνα το συμβόλαιο κάθε δύο χρόνια γιατί δεν ήξερα πόσο θα μείνω.Απλώς προβληματίζομαι τώρα για το λόγο ότι το συμβόλαιο λήγει στις 31/08/16 έχω κάποια οικονομικά ΄προβλήματα και ενημέρωσα τον σπιτονοικοκύρη μου από τον Μάϊο ότι θέλω να φύγω γιατί δεν έχω την δυνατότητα να τον πληρώσω και μου είπε να μείνω μεχρι να λήξει το συμβόλαιο κ μετά ν φύγω ,το καλότις υπόθεσης είναι ότι του βρήκα νέο ενοικιαστή και μου είπε εντάξει και στις 30 ιουνίου θα το ξενοικιάσω.Το ερωτημά μου είναι ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ Η΄ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κανονικα θα το δει πρωτα και αν εχεις κανει ζημιες θα στην κρατησει. Συνηθως οταν δεν υπαρχουν προβληματα στο σπιτι, την εγγυηση την κλεινεις στο τελευταιο νοικι. Αντι να του δωσεις πρωτη Ιουνιου νοικι και να στο δωσει πισω οταν φυγεις, δεν του δινεις καθολου. Αλλα αυτο θα το εχετε συννενοηθει μεταξυ σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ζημιές δεν έχει μόνο ένα βάψιμο χρειάζεται...Απλώς επειδή φεύγω νωρίτερα φοβόμουν αλλά πάλι καλά βρήκα μια φίλη μου και το νοικιάζει επί τόπου οπότε κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τη πάρω πίσω.Σιγά ένα βάψιμο πόσο να κάνει; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μη γραφεις με κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις. Αν μπει η φιλη σου καρφι μετα απο σενα μπορειτε να το βαψετε εσεις. Το ποσο κανει εξαρταται απο πολλους παραγοντες (επιφανεια, ποσες γωνιες εχει, τι χρωμα θα παρεις, αν θα ζητησει ο μαστορας φιξ ποσο ή μεροκαματο κ.ο.κ.)

Τωρα ειδα οτι τελικα εχουμε Ιουνιο :P

Οποτε θα την παρεις πισω αν ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οκκκκκ με μικρα λοιπον,προσπαθησα να βρω ατομο για να μην εχω θεματα μεχρι τον αυγουστο γιατι το ταμειον ειναι μειον :( και για να παρω την εγγυση αν ισχυει τελικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χρειάζεται να βάψεις το σπίτι για να πάρεις την εγγύηση εκτός και αν έχεις βάψει τους τοίχους με άλλα χρώματα από αυτά που είχε ο ιδιοκτήτης όταν νοίκιασες, ή αν οι τοίχοι έχουν φανερές φθορές στο χρώμα τους, βρωμιές κτλ. Το βάψιμο πάει συνήθως με το δωμάτιο, όχι με το μεροκάματο, επειδή ένα δυάρι διαμέρισμα βάφεται σε λιγότερο από μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν το πηρε φρεσκοβαμμενο θα πρεπει να το παραδωσει ετσι αλλα επειδη μπαινει φιλη της μπορουν να το παρακαμψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
δεν είναι υποχρεωμένη να βάψει το σπίτι..αυτο πρώτη φορα εδω το ακούω.
δεν λέω για σοβαρές ζημιές, αλλά η συντήρηση φυσικών φθορών του σπιτιού αφορά τον ιδιοκτήτη.
ακόμα και αν αρνηθεί να σου δώσει την εγγύηση δεν θέλει πολλά πολλά...πιστολιάζεις από μόνη σου το τελευταίο νοίκι και την κάνεις με ελαφρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εξαρταται τι εχει συμφωνησει με τον ιδιοκτητη. Επισης αν εχει ζημιες που τις προκαλλεσε η ιδια τοτε θα πρεπει να πληρωσει. Δεν λεμε για φθορα λογω χρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top