Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Όραμα στην πολυεθνική. Χμμ..

Πρόσφατα διάβαζα συνέντευξη στελέχους της εταιρείας, που έλεγε πως κατέχουν μόνο το 10% της αγοράς της Β.Αμερικής και 2% του υπόλοιπου κόσμου και πως θέλουν να αυξήσουν αυτά τα ποσοστά. Θεμιτό. Δεν νομίζω όμως να το κάνουν αυτό για να μεγεθύνουν το όποιο όραμά τους. Να μεγεθύνουν το όραμα των ταμείων τους, ίσως. Είναι δυνατόν μια πολυεθνική να έχει όραμα διαφορετικό από τα ακόμα μεγαλύτερα κέρδη? Νομίζω ωραίο παραμυθάκι για να συγκινείται ο κόσμος τα περί οράματος σε μια πολυεθνική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

Larry Flynt

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Τα Starbucks, όπως και τα Applebees, Fridays, Rubys και όλα τα συναφή είναι για 1 φορά το εξάμηνο.

Τα ελληνικά ανάλογα είναι ανώτερα.

Δε μου αρέσει που το ποτήρι είναι πλαστικό, τα τραπέζια τους και το ότι είναι self service. Μου θυμίζει κυλικείο σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panovito

Νεοφερμένος

Ο panovito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τα Starbucks είναι η fast-food εκδοχή της καφετέριας. Το θεωρώ αδιανόητο να με χρεώνουν κατά μέσο όρο με ?6, για ένα αμφίβολης ποιότητας υγρό που ελάχιστα θυμίζει καφέ, που για να τον παραγγείλεις πρέπει να μιλάς δέκα λεπτά και που μάλλον τρώγεται παρά πίνεται, σερβιρισμένο σε πλαστικό -ακόμη κι αν κάτσεις εκεί.

Το μόνο πετυχημένο που βρίσκω σ' αυτή την αλυσίδα είναι το marketing που εφαρμόζει και που έχει καταφέρει να πείσει τους καταναλωτές ότι τα ζουμιά που σερβίρει είναι ποιοτικά. Σε συνδυασμό με ένα χαριτωμένο, πιασάρικο και "εναλλακτικό" λογότυπο, το πακέτο μοιάζει δελεαστικό. Στην εποχή που ζούμε, όπου κυριαρχεί το νάυλον, το πλαστικό και το "γυαλιστερό", τα Starbucks βρίσκονται στη "φυσική τους θέση".

Έχουμε μάθει όλοι να καταπίνουμε αμάσητο ό,τι μας σερβίρουν, χωρίς καμία δεύτερη σκέψη και χωρίς να χαλάμε τη ζαχαρένια μας. Την ποιότητα πρέπει να την αναζητούμε μόνοι μας, όχι μέσα από τα πλαστικά προϊόντα μιας τεράστιας πολυεθνικής, η οποία απέκτησε τον όγκο της λόγω επιθετικών εξαγορών και αφανισμού των μικρών επιχειρήσεων, σε όσες χώρες δραστηριοποιείται. Και μην ξεχνάμε κάτι: το "πάω για καφέ" για τους Έλληνες σημαίνει κάτι πολύ περισσότερο από το μπαίνω-πίνω-φεύγω των πεφωτισμένων Δυτικών. Σημαίνει συναναστροφή, κοινωνικότητα, χαλάρωση, συζήτηση, παρέα. Γι' αυτό και η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα όπου τα Starbucks διαθέτουν πιο αναπαυτικές καρέκλες, όχι τις άβολες πλαστικές των fast-food που σκοπό έχουν να σε κάνουν να αδειάσεις το τραπέζι όσο το δυνατόν συντομότερα για να κάτσει νέος πελάτης. Όσοι έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό θα το έχουν παρατηρήσει.

Και κάτι τελευταίο: ποιός ξέρει από πού δανείστηκαν τα Starbucks το όνομά τους;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γενικά τα λες ωραία, LOL! :)

Τα Starbucks είναι η fast-food εκδοχή της καφετέριας. Το θεωρώ αδιανόητο να με χρεώνουν κατά μέσο όρο με ?6, για ένα αμφίβολης ποιότητας υγρό που ελάχιστα θυμίζει καφέ, που για να τον παραγγείλεις πρέπει να μιλάς δέκα λεπτά και που μάλλον τρώγεται παρά πίνεται, σερβιρισμένο σε πλαστικό -ακόμη κι αν κάτσεις εκεί.

αλλα ας είμαστε και πιο δίκαιοι: πλαστικό παίρνεις μονο για τα κρύα ροφήματα αν καθίσεις το μαγαζί και τα καθίσματα είναι ίδια παντού σχεδόν.
Κατά t' αλλα συμφωνώ! Αυτό για το όνομα κάποιος το έχει ήδη απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panovito

Νεοφερμένος

Ο panovito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γενικά τα λες ωραία, LOL! :)
αλλα ας είμαστε και πιο δίκαιοι: πλαστικό παίρνεις μονο για τα κρύα ροφήματα αν καθίσεις το μαγαζί και τα καθίσματα είναι ίδια παντού σχεδόν.
Δεν αδικώ κανέναν, τη γνώμη μου λέω... :)
Αυτό για το όνομα κάποιος το έχει ήδη απαντήσει.
Δεν το είδα, mea culpa... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Έχουμε μάθει όλοι να καταπίνουμε αμάσητο ό,τι μας σερβίρουν, χωρίς καμία δεύτερη σκέψη
κοίτα γενικώς δεν διαφωνώ μαζί σου
ΑΛΛΑ παραβλέπεις κάποια σημαντικά πράγματα
Εγώ ας πούμε προτιμώ να καταπίνω το "αμφιβόλου ποιότητας υγρό" που σερβίρουν τα στάρμπακς, παρά να εισπνέω το καπνό των δεκάδων άλλων θαμώνων μιας οποιασδήποτε άλλης καφετέριας και βρωμάνε μετά τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου, επειδή ΚΑΜΙΑ άλλη δεν έχει πραγματικό χώρο μη καπνιστών

επίσης προτιμώ να κάθομαι στις άνετες πολυθρόνες τους παρά στις ξύλινες καρέκλες.

Βασικά είναι θέμα απαιτήσεων. Για μένα ποιο σημαντικό είναι να αισθάνομαι άνετα και όχι πχ να παίξω τάβλι, ή να πιω αποκλειστικά φραπέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν έχω συμπαθήσει τα Starbucks, είναι ακριβώς γι' αυτό που λες Palladinάκι, για το χώρο μη καπνιστών. :)



Ωστόσο εγώ ποτέ δεν το 'χω βιώσει μιας και όποτε πηγαίνω εκεί, οι Starbucks-lovers καπνίζουν και καθόμαστε στο κρύο. :cold:
Το καλοκαίρι πάει στο καλό, υποφέρεται, αλλά το χειμώνα με τπτ.


Υ.γ.: Το όραμα των Starbucks για την αναδόμηση του Ιράκ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μάλλον πρέπει να μάθουν να βγαίνουν έξω μονο για το τσιγάρο... συνήθεια είναι όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αν έχω συμπαθήσει τα Starbucks, είναι ακριβώς γι' αυτό που λες Palladinάκι, για το χώρο μη καπνιστών. :)

Ωστόσο εγώ ποτέ δεν το 'χω βιώσει μιας και όποτε πηγαίνω εκεί, οι Starbucks-lovers καπνίζουν και καθόμαστε στο κρύο. :cold:
ωχ κρίμα! κοίτα, εγώ πηγαίνω εκεί μόνο με συγκεκριμένα άτομα που ξέρω ότι δεν καπνίζουν (είναι προμελετημένο το έγκλημα):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εδω παλι δεν καπνιζει κανενας πουθενα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panovito

Νεοφερμένος

Ο panovito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
κοίτα γενικώς δεν διαφωνώ μαζί σου
ΑΛΛΑ παραβλέπεις κάποια σημαντικά πράγματα
Εγώ ας πούμε προτιμώ να καταπίνω το "αμφιβόλου ποιότητας υγρό" που σερβίρουν τα στάρμπακς, παρά να εισπνέω το καπνό των δεκάδων άλλων θαμώνων μιας οποιασδήποτε άλλης καφετέριας και βρωμάνε μετά τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου, επειδή ΚΑΜΙΑ άλλη δεν έχει πραγματικό χώρο μη καπνιστών

επίσης προτιμώ να κάθομαι στις άνετες πολυθρόνες τους παρά στις ξύλινες καρέκλες.

Βασικά είναι θέμα απαιτήσεων. Για μένα ποιο σημαντικό είναι να αισθάνομαι άνετα και όχι πχ να παίξω τάβλι, ή να πιω αποκλειστικά φραπέ
Δεν παραβλέπω τίποτα. :)
Όπως είπες κι εσύ, είναι θέμα προτεραιοτήτων: εσύ προτιμάς να καταπίνεις σκουπίδια κι εγώ να τα αναπνέω. Εξάλλου, το θέμα του thread είναι "Η γνώμη σας για τα Starbucks", την οποία και είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αναλόγως τι αρέσει στον καθένα. Εγώ θέλω να καπνίζω, να πίνω φρέντο, να παίζω τάβλι και να μιλάω. Έχουν απόλυτο δίκαιο βέβαια οι μη καπνιστές, γιατί είναι πολύ ενοχλητικό, ιδιαίτερα το χειμώνα που είναι κλειστός ο χώρος. Αλλά ακόμη κι αν δεν κάπνιζα, πάλι δεν θα υιοθετούσα τον τρόπο ζωής που πλασάρουν. Είμαι πιό "παραδοσιακή" και για μένα ποιότητα είναι κάτι διαφορετικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τα Starbucks είναι η fast-food εκδοχή της καφετέριας. Το θεωρώ αδιανόητο να με χρεώνουν κατά μέσο όρο με ?6, για ένα αμφίβολης ποιότητας υγρό που ελάχιστα θυμίζει καφέ, που για να τον παραγγείλεις πρέπει να μιλάς δέκα λεπτά και που μάλλον τρώγεται παρά πίνεται, σερβιρισμένο σε πλαστικό -ακόμη κι αν κάτσεις εκεί.

Το μόνο πετυχημένο που βρίσκω σ' αυτή την αλυσίδα είναι το marketing που εφαρμόζει και που έχει καταφέρει να πείσει τους καταναλωτές ότι τα ζουμιά που σερβίρει είναι ποιοτικά. Σε συνδυασμό με ένα χαριτωμένο, πιασάρικο και "εναλλακτικό" λογότυπο, το πακέτο μοιάζει δελεαστικό. Στην εποχή που ζούμε, όπου κυριαρχεί το νάυλον, το πλαστικό και το "γυαλιστερό", τα Starbucks βρίσκονται στη "φυσική τους θέση".

Έχουμε μάθει όλοι να καταπίνουμε αμάσητο ό,τι μας σερβίρουν, χωρίς καμία δεύτερη σκέψη και χωρίς να χαλάμε τη ζαχαρένια μας. Την ποιότητα πρέπει να την αναζητούμε μόνοι μας, όχι μέσα από τα πλαστικά προϊόντα μιας τεράστιας πολυεθνικής, η οποία απέκτησε τον όγκο της λόγω επιθετικών εξαγορών και αφανισμού των μικρών επιχειρήσεων, σε όσες χώρες δραστηριοποιείται. Και μην ξεχνάμε κάτι: το "πάω για καφέ" για τους Έλληνες σημαίνει κάτι πολύ περισσότερο από το μπαίνω-πίνω-φεύγω των πεφωτισμένων Δυτικών. Σημαίνει συναναστροφή, κοινωνικότητα, χαλάρωση, συζήτηση, παρέα. Γι' αυτό και η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα όπου τα Starbucks διαθέτουν πιο αναπαυτικές καρέκλες, όχι τις άβολες πλαστικές των fast-food που σκοπό έχουν να σε κάνουν να αδειάσεις το τραπέζι όσο το δυνατόν συντομότερα για να κάτσει νέος πελάτης. Όσοι έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό θα το έχουν παρατηρήσει.

Και κάτι τελευταίο: ποιός ξέρει από πού δανείστηκαν τα Starbucks το όνομά τους;;)
Καλά μην τρελαθούμε κιόλας και πιστέψουμε οτι τρώμε οτιδήποτε μας σερβίρουν. Εδώ το εν λόγω μαγαζί είναι μονίμως άδειο, παρόλο που τα γύρω καφέ είναι γεμάτα, δείγμα της εκτίμησης που χαίρει στην τοπική κοινωνία.


κοίτα γενικώς δεν διαφωνώ μαζί σου
ΑΛΛΑ παραβλέπεις κάποια σημαντικά πράγματα
Εγώ ας πούμε προτιμώ να καταπίνω το "αμφιβόλου ποιότητας υγρό" που σερβίρουν τα στάρμπακς, παρά να εισπνέω το καπνό των δεκάδων άλλων θαμώνων μιας οποιασδήποτε άλλης καφετέριας και βρωμάνε μετά τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου, επειδή ΚΑΜΙΑ άλλη δεν έχει πραγματικό χώρο μη καπνιστών

επίσης προτιμώ να κάθομαι στις άνετες πολυθρόνες τους παρά στις ξύλινες καρέκλες.

Βασικά είναι θέμα απαιτήσεων. Για μένα ποιο σημαντικό είναι να αισθάνομαι άνετα και όχι πχ να παίξω τάβλι, ή να πιω αποκλειστικά φραπέ
Ξύλινες καρέκλες έχουν τα starbucks και μάλιστα αρκετά κακόγουστες.
Επίσης δεν ισχύει καμία απαγόρευση καπνίσματος, από όσο μου έχουν πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το καπνισμα οντως απαγορευεται πειρατη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
το καπνισμα οντως απαγορευεται πειρατη!
Nαι το ξέρω. Αλλά δεν τηρείται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ας βαλουμε μια "ζυγαρια" με βαση καποια που αναφερθηκαν :

- αμφιβολου ποιοτητας καφες
- πολυεθνικη : ιδεολογικη αντιθεση
- καποια καθισματα σε μερικους χωρους και μαγαζια, μη αναπαυτικα
- καποια ροφηματα σε πλαστικο ποτηρι.
- σελφ σερβις (κοπος να παραγγειλεις,μεταφερεις τα ροφηματα,αναμνηση καντινας)

+ απαγορευση καπνισματος (σε οσα πηγα, τηρειται)
+ ποικιλια ροφηματων, καποιες εναλλακτικες ιδεες
+ πολλά αναπαυτικα καθισματα/καναπεδες
+ χαμηλος θορυβος
+ σελφ σερβις (δεν θα γινουν λαθη λογω σερβιτορου, δεν θα δωσεις φιλοδωρημα :P )
+ επιτελους δεν ακους αλλη μια ανεγκεφαλη συζητηση ταβλιδόρων απο διπλα, με καταιγιστική συνοδεια "κλακ!" απο τα πούλια που κοπανανε ! ( λες και αυτο κανει την κινηση πιο κουλ, πιο απειλιτικη ή κερδιζει έξτρα ποντους ! )

Παντως, αν και σπανια θα πιω καφε, νομιζω οτι ο καφες τους ειναι αισθητα πιο ακινδυνος για την υγεια απο τον καπνο τσιγαρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Larry Flynt

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Σβήσε το πολυεθνική και το τάβλι. Το πρώτο γιατί δεν είναι "πρακτικό" επιχείρημα και το δεύτερο γιατί δεν έχει σε όλες τις καφετέριες τάβλι.

Επίσης καλό θα ήταν να συγκρίνουμε QoS με καφετέριες που είναι στα ίδια επίπεδα ακρίβειας με το Starbucks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι επειδη δεν ειναι "πρακτικο" ; Ανακεφαλαιωση κανω...

Ταβλι , ναι δεν εχει παντου, αλλά στις περισσοτερες και εν πασει περιπτωσει για εμφαση το ανεφερα. :)

Οσο για τις τιμες. Ποση διαφορά τιμης (σε σχεση με την ποσοτητα) δλδ εχει το Starbucks ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top