• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φίμωση

giorgos_pap

Νεοφερμένος

Ο giorgos_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Ειπα να γραψω κι εγω εδω τον πονο μου. :(
Εχω φιμωση πεους. Συγκεκριμενα ολικη φιμωση. Δηλαδη το 'κεφαλι' ειναι παντα καλυμμενο απο δερμα. Δεν βγαινει εξω ποτε. Το προβλημα αυτο με ανυσηχει ιδιαιτερα στο θεμα σεξ, αλλα και γενικοτερα στην υγεια μου. Εχω επικοινωνησει με αρκετους γιατρους χειρουργους ανδρολογους και αλλοι θεωρουν πως η περιτομη ειναι απαραιτητη και μονοδρομος γιατι θα ποναω, ματωνω κλπ, και αλλοι μου ειπαν οτι και ετσι οπως ειμαι μπορω να κανω σεξ χωρις προβλημα (ειδικα αν εχω και προφυλακτικο ωστε να προστατευτω και απο ασθενειες), απλα καλυτερα να κανω περιτομη για λογους υγειας (να καθαριζεται η βαλανος) και καλυτερης απολαυσης. Επειδη το εψαξα το θεμα και στο ιντερνετ, βρηκα πως η περιτομη μπορει μεν να ακουγεται πως ειναι καλη κτλ και να την κανουν πολλοι, αλλα εχει και πολλες παρενεργειες, οπως ελλειψη στυσης καθως περνουν τα χρονια κτλ.. Και οτι η διατηρηση του δερματος πανω απο τη βαλανο ειναι πολυ σημαντικη και στο σεξ και για να μην ξερενεται η βαλανος.
Δεν ξερω τι να κανω... Ανησυχω πολυ στη αποφαση που θα παρω, μην κανω λαθος και εχω προβληματα σε ολη μου τη ζωη...
Γι αυτο θετω εδω το ερωτημα, να μου πειτε οσοι γνωριζετε ή σας εχει τυχει, σχετικα με το θεμα αυτο... Με προφυλακτικο μπορω να κανω κανονικα σεξ χωρις προβλημα; Εχει κανεις κανει σεξ με φιμωση; Ειναι επωδυνο; Εχει κανει κανεις περιτομη; Εχει προβληματα;
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά για το πρόβλημα σου υπάρχει πιο απλή λύση πιστεύω. Μπορείς να πάρεις κάτι αλοιφές , νομίζω είναι στεροειδή και να τις επαλεψεις έτσι ώστε να χαλαρώσει σιγά σιγά το δέργμα. Σε συνδυασμό με ασκήσεις να τραβάς δηλαδή λιγο λίγο σιγά σιγά το δέρμα προς τα πίσω θα έρθεις με τον καιρό στα κανονικά σου επίπεδα. Με το σεξ τις πρώτες φορές το δερμα τραβιέται πίσω εκ φύσεως οπότε ναι για λίγο θα νιώθεις κάποια δυσφορία αλλά μετά θα περάσει.

Προσωπικά είμαι κατά της περιτομής για πολλούς λόγους. Βέβαια δεν είμαι γιατρός να το ξεκαθαρίζουμε ότι γράφω είναι προσωπική γνώμη απ οτι εχω διαβάσει και εγω και απο φίλους που έχουμε συζητήσει, δεν έχω γνώμη ειδικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα σου πω τα λίγα που γνωρίζω για το θέμα
(δεν είμαι ειδικός για αυτο πρέπει να εμπιστευτείς τον ιατρό σου (ο οποίος να έχει ειδικότητα ουρολόγου-ανδρολόγου).

Αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα σου είναι κληρονομικό πιθανό να το έχουν και άλλοι συγγενείς σου (Πατέρας, Θείος, Παππούς) και να ζουν με αυτό χωρίς πρόβλημα.

Το επικίνδυνο δεν είναι η φίμωση αλλά μια πιθανή επιπλοκή της. Πρακτικά δε μπορείς να τραβήξεις το δέρμα που βρίσκεται γύρω από το πέος από ένα σημείο και πριν. (Μερικές φορές όμως αυτό μπορεί να συμβεί με βίαιες κινήσεις (και να έχεις δυσκολία να ξαναφέρεις το δέρμα στην κανονική του κατάσταση). Θα δημιουργηθεί πίεση γύρω από το πέος και αν δεν γίνουν οι κατάλληλες ενέργειες θα κινδυνέυει για νέκρωση σε ένα μεγάλο μέρος του πέου σου). Στο sex υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα γιατί γίνονται βίαιες κινήσεις.

Για αυτό η χειρουργική επέμβαση στην φίμωση δεν είναι θεραπεία από μια αρρώστια αλλά πρωτογενής πρόληψη και η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κάνεις χειρουργίο γιατί θα σε προφυλάξει από έναν δυνητικό κίνδυνο που μπορεί να σου συμβεί ή να μη σου συμβεί. Η περιτομή μόνο καλό έχει να σου προσφέρει.

Όσο αφορά την χειρουργική επέμβαση η διαδικασία είναι σχετικά σύντομή με τοπική αναισθησία. Στην αρχη ενδέχεται να έχεις δυσκολεία στην ούρηση (και λίγο τσούξιμο). Το πιο ενοχλητικό είναι το τραύμα που θα δημιουργηθεί το οποίο θα επουλωθεί μετά από 22 μέρες περίπου και επιβάλλει καλό καθαρισμό και πολλές αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgos_pap

Νεοφερμένος

Ο giorgos_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Θελω να διευκρινισω τα εξης:

Μάριε, για τις αλοιφες που λες, εχω ακουσει κι εγω, αλλα επειδη δεν εχω μερικη φιμωση, αλλα ολικη (δηλαδη η βαλανος δεν βγαινει ουτε σε στυση, αλλα ουτε σε χαλαρη κατασταση), οι αλοιφες δεν μπορουν να με κανουν τιποτα συμφωνα με τους γιατρους που ρωτησα.

Γιωργο, οχι δεν το ειχαν συγγενεις μου απ' οσο γνωριζω. Ο πατερας μου παντως δεν ειχε ποτε τετοιο προβλημα. Μονο κατι με τον χαλινο ειχε, απ οτι μου ειπε, και τον ειπε παλια ο γιατρος οτι μπορει να κανει επεμβαση, χωρις να ειναι απαραιτητο, αλλα δεν εκανε. Εγω δεν μπορω να τραβηξω το δερμα καθολου προς τα πισω. Δεν γινεται να ανοιξει το δερμα τοσο, οσο να μπορεσει να αποκαλυφθει η βαλανος. Δηλαδη αυτο που αναφερεις για νεκρωση (την παραφιμωση απ' οτι μ' εχουν πει οι γιατροι οτι λεγεται), αποκλειεται να μου συμβει. Το θεμα ειναι αν μπορω να κανω σεξ χωρις να τεινει να κατεβει το δερμα για να αποκαλυφθει η βαλανος... Αν παει να συμβει κατι τετοιο, βιαια μαλιστα, πιστευω πως θα σκιστει το δερμα και θα ματωσω. Αυτο φοβαμαι... Παντως θελω να διευκρινισω πως ετσι οπως ειμαι δεν εχω κανενα προβλημα ή πονο. Γιατι απ οτι ακουσα, καποιοι εχουν προβληματα πχ και κατα τον αυνανισμο, οπως πονο, αιμα κτλ. Εγω δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα. Ωστοσο δεν ξερω στο σεξ τι θα συμβει... Και ανησυχω μην γινω και ρεζιλι στην κοπελα. Οσο γι αυτο που λες, οτι η περιτομη μονο καλο μου κανει, καποιοι ειδικοι εχουν διαφορετικη γνωμη:
https://www.paidiatros.gr/index.php?cid=10&id=814&st=2
Ριξε αν θες μια ματια στα "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΣΘΙΑΣ (ΠΕΡΙΤΟΜΗ)" και ακριβως πανω απο αυτη την παραγραφο στο κατα ποσο σημαντικη ειναι η ακροποσθια...
Με αυτα που διαβαζω και ακουω ανησυχω πολυ στο τι αποφαση να παρω. Μου φαινεται πως το προβλημα μου ειναι τελικα πολυ σοβαρο και οτι και να κανω, θα εχω μελλοντικα πολλα προβληματα. Εχω απελπιστει... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνεις περιτομή. Εδώ κάνουν τόσοι και τόσοι που δεν έχουν πρόβλημα, διότι έχει και κοινωνικά οφέλη.
Και πιο όμορφο θα είναι, και δεν θα έχεις προβλήματα προώρης εξπερμάτωσης, και θα είναι πιο καθαρό.
Στο εξωτερικό σε χώρες που συνηθίζεται η περιτομή, οι άνδρες με μη περιτμημένο πέος χλευάζονται από τις γυναίκες, οι οποίες το βρίσκουν (δικαίως) απωθητικό. Είσαι σίγουρος ότι δεν θα μείνεις εκεί για υπολογίσιμο διάστημα ποτέ;

Τι παρενέργειες διάβασες δηλαδή ότι έχει η περιτομή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνεις περιτομή. Εδώ κάνουν τόσοι και τόσοι που δεν έχουν πρόβλημα, διότι έχει και κοινωνικά οφέλη.
Κοινωνικά οφέλη; Ποια είναι αυτά; :confused:
Και πιο όμορφο θα είναι, και δεν θα έχεις προβλήματα προώρης εξπερμάτωσης, και θα είναι πιο καθαρό.
Στο εξωτερικό σε χώρες που συνηθίζεται η περιτομή, οι άνδρες με μη περιτμημένο πέος χλευάζονται από τις γυναίκες, οι οποίες το βρίσκουν (δικαίως) απωθητικό.
Υπερβάλλεις μου φαίνεται. Γιατί να είναι απωθητικό το απερίτμητο πέος; :worry: Εμένα μια χαρά μου φαίνονται και τα δύο. Είναι τόοοσο μεγάλος ο αριθμός των περιτμημένων στο εξωτερικό που έφτασαν οι απερίτμητοι να χλευάζονται; :worry:

Τι παρενέργειες διάβασες δηλαδή ότι έχει η περιτομή;
Δες το link που δίνει το παλικάρι παραπάνω και θα καταλάβεις.


Αν παει να συμβει κατι τετοιο, βιαια μαλιστα, πιστευω πως θα σκιστει το δερμα και θα ματωσω. Αυτο φοβαμαι...
Εδώ έχεις ένα σημαντικό δεδομένο. Δηλαδή έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, θα φοβάσαι κάθε φορά που θα έρχεσαι σε επαφή με γυναίκα και αυτό θα σου δημιουργήσει προβλήματα κατά τη σεξουαλική επαφή.
Ο φόβος δηλαδή θα είναι το πρόβλημά σου, όχι το ίδιο το πέος σου.
Αντίστοιχη περίπτωση συμβαίνει σε κάποιες γυναίκες που γεννούν με τη βοήθεια περινεοτομής όταν αρχίζουν να έχουν σεξουαλικές επαφές μετά τον τοκετό. Φοβούνται δηλαδή μην ανοίξει η περιοχή και αποφεύγουν το σεξ χωρίς να υπάρχει πραγματικός λόγος.
Σε κάθε περίπτωση, ο φόβος είναι σίγουρα ανασταλτικό της ευχαρίστησης. Λάβε το αυτό υπόψιν σου στην απόφασή σου.

Και ανησυχω μην γινω και ρεζιλι στην κοπελα.
Αυτό ειδικά είναι κάτι που δεν πρέπει να το σκέφτεσαι! Μια κοπέλα που σε αγαπάει (αν μάλιστα είναι ενημερωμένη) θα αντιμετωπίσει την κατάσταση με τον δέοντα σεβασμό και τη δέουσα κατανόηση. (Μην ξεχνάς ότι οι γυναίκες είμαστε εξοικειωμένες με το αίμα. ;))

Με αυτα που διαβαζω και ακουω ανησυχω πολυ στο τι αποφαση να παρω. Μου φαινεται πως το προβλημα μου ειναι τελικα πολυ σοβαρο και οτι και να κανω, θα εχω μελλοντικα πολλα προβληματα. Εχω απελπιστει... :(
Κανένας λόγος απελπισίας! Μην αφήσεις την απελπισία σου να γίνει τελικά το πρόβλημά σου!
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κάνει περιτομή και βιώνουν τις χαρές του έρωτα εξίσου με τους υπόλοιπους.
Χωρίς να είμαι γιατρός, πιστεύω πως η ευχαρίστηση στο σεξ είναι κατά ένα πολύ μεγάλο μέρος εγκεφαλική σε άνδρες και γυναίκες. Το όργανό μας είναι το μέσον, δεν είναι η αποκλειστική πηγή της ευχαρίστησης. Ο ερεθισμός της περιοχής καθορίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό, από τον ερεθισμό του εγκεφάλου μας. :P Εάν είσαι συμφιλιωμένος με το πέος σου και με το κορμί σου (όποια κι αν είναι τελικά η απόφασή σου) δεν πιστεύω ότι θα έχεις κανένα πρόβλημα στη σεξουαλική σου ζωή.

Μην απελπίζεσαι. Αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου! Εάν δεν νιώθεις έτοιμος να πάρεις απόφαση, ρώτησε κι άλλους ειδικούς. Μάθε περισσότερα από πηγές που εμπιστεύεσαι, αλλά μην απελπίζεσαι.

Δες επίσης και αυτό το θέμα εδώ: https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=3636&page=9
Στην τελευταία σελίδα έχει γράψει ένα παλικάρι που έχει κάνει περιτομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοινωνικά οφέλη; Ποια είναι αυτά; :confused:
Γράφω παρακάτω. :)
Υπερβάλλεις μου φαίνεται. Γιατί να είναι απωθητικό το απερίτμητο πέος; :worry: Εμένα μια χαρά μου φαίνονται και τα δύο. Είναι τόοοσο μεγάλος ο αριθμός των περιτμημένων στο εξωτερικό που έφτασαν οι απερίτμητοι να χλευάζονται; :worry:
Απλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα, έχουμε συνηθίσει τα απερίτμητα πέη, γι'αυτό σου φαίνεται περίεργο.
Πάντως εμένα λογικό μου φαίνεται: Είναι τόσο πιο όμορφο το περιτμημένο πέος, που μόνο τη σύγκριση να κάνεις...

Δες το link που δίνει το παλικάρι παραπάνω και θα καταλάβεις.
Κάθε εγχείριση έχει ένα μικρό ποσοστό επιπλοκών.
Η ευαισθησία στην περιοχή ναι, μειώνεται, αλλά αυτό χρησιμεύει στον περιορισμό της πρόωρης εξπερμάτισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Είναι τόσο πιο όμορφο το περιτμημένο πέος, που μόνο τη σύγκριση να κάνεις...
Διόλου τυχαιο μαλλον που τα λογής πεϊκά ομοιώματα ειναι (μόνο)...περιτμημένα!!:D:P:P:D

Προφανώς η κατασκευή τους βασιστηκε σε απαντήσεις γυναικών.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γράφω παρακάτω. :)

Και πιο όμορφο θα είναι, και δεν θα έχεις προβλήματα προώρης εξπερμάτωσης, και θα είναι πιο καθαρό.
Αυτοί είναι οι κοινωνικοί λόγοι; :worry: Αλλού πήγε το μυαλό μου... anyway.

Απλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα, έχουμε συνηθίσει τα απερίτμητα πέη, γι'αυτό σου φαίνεται περίεργο.
Πάντως εμένα λογικό μου φαίνεται: Είναι τόσο πιο όμορφο το περιτμημένο πέος, που μόνο τη σύγκριση να κάνεις...
Ο μόνος τρόπος να απαντήσω είναι με εικόνες (τις οποίες αντλώ από τη wiki)... όποιος σοκάρεται ας μην ανοίξει το spoiler:
Τελικά η wiki απαγορεύει τη χρήση της εικόνας χωρίς άδεια, γι' αυτό όποιος θέλει να δει ας πάει ως εκεί:

Περιτμημένο πέος:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Flaccid_and_erect_penis.jpg

Απερίτμητο πέος:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Erection_Homme2.jpg

Την ώρα που χρειάζεται να είναι "όμορφο" και τα δύο είναι εξίσου μεγαλόπρεπα και όμορφα. :D
Τις υπόλοιπες ώρες βρίσκεται προστατευμένο στο "σακούλι" του και προσωπικά το βρίσκω εξ' ίσου όμορφο. :redface:
Άλλωστε το ωραίο είναι υποκειμενικό.
Το πρώτο είναι εκτεθειμένο και κινδυνεύει ευκολότερα από τραυματισμούς.

Η ευαισθησία στην περιοχή ναι, μειώνεται, αλλά αυτό χρησιμεύει στον περιορισμό της πρόωρης εξπερμάτισης.
Άνδρας δεν είμαι φυσικά, αλλά το να θες να τελειώσεις και να μην μπορείς, είναι πολύ διαφορετικό από το να αργείς εσκεμμένα να τελειώσεις για να παρατείνεις τη σεξουαλική απόλαυση. Δεν διευκρινίζεται από το άρθρο τι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είναι τόσο πιο όμορφο το περιτμημένο πέος, που μόνο τη σύγκριση να κάνεις...

Λοιπόν Λία, έχω μια φαντασίωση μαζί σου και θα ήθελα να τη μοιραστώ με τους συνομιλητές.

Φαντάσου λέει η ελληνική παροικία στις ΗΠΑ να είχε τόσο μεγάλη επιρροή και δύναμη, όση έχει η εβραϊκή και να κατάφερνε να πείσει τους χαζοαμερικάνους να κάνουν μόδα τη φουστανέλα και το τσαρούχι.:clapup:

Ε λοιπόν, έρχομαι σε οργασμό και μόνο που σε σκέφτομαι να επιχειρηματολογείς για να μας πείσεις ότι η φουστανέλα είναι ομορφότερη από το παντελόνι και τα τσαρούχια απ' το σκαρπίνι ρε άτιμη...:hehe: :rofl:

Αγαπητέ φίλε, απ' όσα διάβασα, αν και δεν είμαι όπως κατάλαβες θιασώτης της περιτομής, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για τη δική σου περίπτωση αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση. Η ολική φίμωση δεν θεραπεύεται με λιγότερο παρεμβατικές χειρουργικές επεμβάσεις, ή σωστότερα αυτές (πχ πλαστική της ακροποσθίας κλπ) έχουν ποσοστά επιτυχίας περίπου στο 20%. Από την άλλη, το να το αφήσεις ως έχει δεν μου φαίνεται πολύ καλή ως λύση, αφενός για τους ψυχολογικής φύσεως λόγους που έχει ήδη αναπτύξει η Isiliel, αφετέρου για λόγους υγιεινής, αφού η πλήρης φίμωση αυξάνει την πιθανότητα ουρολοιμώξεων κλπ.

Γνώμη μου φυσικά, δεν είμαι ειδικός, αλλά όπως είδες οι παρενέργειες της περιτομής δεν είναι δα και τόσο τρομερές και όπως είδες είναι κάτι που σε πολλές γυναίκες αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Την ώρα που χρειάζεται να είναι "όμορφο" και τα δύο είναι εξίσου μεγαλόπρεπα και όμορφα. :D
Τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση!:):D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος να απαντήσω είναι με εικόνες
Την ώρα που χρειάζεται να είναι "όμορφο" και τα δύο είναι εξίσου μεγαλόπρεπα και όμορφα. :D
Έχεις δίκιο Ίσι, εάν το κάλλος ενός πέους, είχε να κάνει με το αν ήταν περιτμημένο ή όχι, θα είχαν λύσει όλοι οι.... αδικημένοι τα προβλήματα τους!
Πάντως οι φωτό βρε παιδί μου πολύ.... μίζερες :eek: να υποθέσω εκείνος που τις ανέβασε στην wiki, σκέφθηκε την ψυχολογία των θεατών...;
Ξέρεις, μπροστά στα "βάσανα" των άλλων νοιώθουμε εμείς ευτυχείς! :hehe:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο..

και ερωτώ:
Δεν είναι φανερό από την βρεφική/παιδική ηλικία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_pap

Νεοφερμένος

Ο giorgos_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καταρχην να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας στο προβλημα μου.
Καποια σχολια μου σχετικα με τα οσα αναφερετε:
Καταρχην πιστευω (χωρις να ειμαι ειδικος) πως εχει διαφορα να κανεις περιτομη σε μικρη ηλικια ή και απο μωρο ακομα, απ' οτι να την κανεις ενηλικας. Ηρω, ειναι φανερο, αλλα πολλα παιδια καταφερνουν να εμφανισουν την βαλανο σε μεγαλυτερη ηλικια, πχ 17-18... Γι αυτο συχνα οι ιατροι ειναι επιφυλακτικοι στην επεμβαση απο μικρη ηλικια, διοτι μπορει και να μην ειναι αναγκαια τελικα. Κι εγω περιμενα πως το προβλημα αυτο θα το ξεπερνουσα σταδιακα με τα χρονια, ωστοσο πλεον ειμαι 21 ετων και δεν χωραει αμφισβητηση οτι εχω φιμωση-ολικη μαλιστα... :confused:
Σχετικα με το προβλημα προωρης εκσπερματωσης, οτι δηλαδη η περιτομη λυνει αυτο το προβλημα, θα ηθελα να αναφερω πως δεν εχω τετοιο προβλημα. Σαν επιχειρημα υπερ δηλαδη (στην περιπτωση μου) δεν στεκει...
Ο φοβος που σχολιαζεις Isiliel (και σε ευχαριστω πολυ για τα λογια στηριξης :)) ναι ειναι σημαντικος παραγοντας για μενα, γιατι εχω ακουσει οτι αμα σκιστει το δερμα στη διαρκεια του σεξ, τοτε την γ... στον πονο(συγνωμη για την εκφραση:P).
Κι επειδη ο φιλος Great Chaos αναφερει πως οι παρενεργειες της περιτομης δεν ειναι δα και τοσο τρομερες (!), σας παραθετω ακριβως τις παρενεργειες, οπως ακριβως αναφερονται στο link που εδωσα παραπανω:

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΣΘΙΑΣ (ΠΕΡΙΤΟΜΗ)
Η απώλεια της ακροποσθίας με την περιτομή δημιουργεί κερατινοποίηση και ξήρανση της βαλάνου, μείωση της αισθητικότητας του πέους (διατομή των νευρικών ινών των αισθητικών υποδοχέων) και μείωση του εύρους των κινήσεων κατά τη σεξουαλική επαφή. H περιτομή εμφανίζει σημαντικές μετεγχειρητικές επιπλοκές, συνήθεις (αιμορραγία, φλεγμονή, οίδημα, δυσουρικά ενοχλήματα)34,35,36,37 και μη συνήθεις (συρίγγια, υποσπαδίας, επισπαδίας,
στροφή πέους, κάμψη πέους, εμβυθισμένο πέος, νευρίνωμα κολοβώματος ακροποσθίας, λεμφοίδημα, νέκρωση του πέους, facitis, θάνατοι από αιμορραγία ή σηψαιμία κ.α.)36-49. Το 5-10% των περιτομηθέντων εμφανίζει στένωση του έξω στομίου της ουρήθρας λόγω μειωμένης αιμάτωσης, εξαιτίας της απολίνωσης της αρτηρίας του χαλινού σε συνδυασμό με
τον ερεθισμό λόγω τριβής18,50-53. Είναι μεγάλος ο αριθμός των περιτομηθέντων που παραπονείται για πόνο, τραυματισμό, αιμορραγία, προβλήματα στύσης κατά τη συνουσία και γενικότερα προβλήματα σεξουαλικής συμπεριφοράς37,54-58.
Οι παλαιότερες απόψεις ότι η περιτομή προστατεύει από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα59-65 (γονόκοκκο, ωχρά σπειροχαίτη, ακροχορδόνες, χλαμύδια, έρπητα, papillomavirus και HIV56), τον πεϊκό καρκίνο66 και τις ουρολοιμώξεις28,67,68,69
δεν ευσταθούν πλέον.


Συγνωμη που ισως φανω καπως, αλλα προσπαθηστε να ερθετε στη θεση μου... Εγω μονο που τα διαβασα τρελαθηκα! Και αντε να μην σταθω στους θανατους απο αιμορραγια κτλ, που ισως ειναι παρα πολυ σπανιοι, αλλα στο οτι "Είναι μεγάλος ο αριθμός των περιτομηθέντων που παραπονείται για πόνο, τραυματισμό, αιμορραγία, προβλήματα στύσης κατά τη συνουσία και γενικότερα προβλήματα σεξουαλικής συμπεριφοράς " ε δεν νομιζω οτι θεωρειται ελαφριας μορφη παρενεργεια... Και ειλικρινα δεν με ενδιαφερει το τι κανει ο περισσοτερος κοσμος στο εξωτερικο! Ο αλλος μπορει να παει να πνιγει, θα πνιγω κι εγω;;:confused:


Δειτε και τι αναφερει το αρθρο σχετικα με το ποσο σημαντικη ειναι η διατηρηση της ακροποσθιας (που αν κανω περιτομη, αφαιρειται):

Η ακροποσθία παίζει σημαντικό ρόλο στην προστασία της βαλάνου και γενικότερα του ουρογεννητικού συστήματος και συγχρόνως συμμετέχει στη λειτουργία της σεξουαλικής επαφής με τους κάτωθι τρόπους15,17,19,21,24-29:
- Καλύπτει τη βάλανο του πέους προστατεύοντάς την από τριβή, ξήρανση και τραυματισμό.
- Το υγρό που καλύπτει το βλεννογόνο της ακροποσθίας, ενυδατώνοντας τη βάλανο, εμποδίζει την κερατινοποίησή της και προστατεύει τη νεύρωσή της. Τα συστατικά του υγρού αυτού έχουν αντιμικροβιακή και αντι-ιική δράση.
- Τα κύτταρα του Langerhans που περιέχονται στην ακροποσθία φαίνεται ότι μπορούν να
παρέχουν αντίσταση στο HIV και σε λοιμώξεις της ουρογεννητικής οδού.
- Προστατεύει το έξω στόμιο της ουρήθρας από στένωση.
- Προστατεύει τη βάλανο από τριβή και πόνο κατά τη συνουσία.
- Διευκολύνει την κίνηση του πέους κατά τη σεξουαλική επαφή.
- Συμμετέχει στην ερωτική διέγερση μέσω των φερορμονών, που εκκρίνονται από αδένες που περιέχονται σʼ αυτή.
- Συμμετέχει στην ερωτική ευχαρίστηση (ερεθισμός πέους - εκσπερμάτιση), η οποία απαιτεί την κατάλληλη συνοχή του νευροαισθητηριακού μηχανισμού (συμπαθητικού παρασυμπαθητικού) του πέους.
- Συγκρατεί λειαντικά υγρά, όπως το προστατικό υγρό που εκκρίνεται προ της εκσπερμάτισης.
- Προσφέρει δέρμα για πλαστική των βλεφάρων σε περιπτώσεις τραυματισμών ή εγκαυμάτων.



Και επιτρεψτε μου να παραθεσω και ενα αποσπασμα απο το https://www.men24.gr/html/ent/598/ent.53598.asp....
"Σύμφωνα με κάποιες από τις έρευνες που έχουν γίνει για το θέμα όσοι έχουν κάνει περιτομή βιώνουν δυσκολία στην επίτευξη και διατήρηση της στύσης". :eek:


Τελος παντων... Εψαξα το θεμα και σε ξενες πηγες στο ιντερνετ και βρηκα πολυ χρησιμες πληροφοριες... Οπως για παραδειγμα:
https://wiki.answers.com/Q/Can_you_have_sex_with_phimosis

Καθησυχαστηκα πολυ...

Αυτη τη στιγμη ειμαι πιο κοντα στο να μην κανω την επεμβαση... Και ο Θεος βοηθος!!!!:worry:











 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φίλε Γιώργο, το πρώτο που πρέπει να θυμάσαι, είναι ότι το internet δεν μπορεί ποτέ να υποκαταστήσει τον προσωπικό γιατρό που με επιμέλεια έχεις διαλέξει και γνωρίζει την περίπτωσή σου εκ του σύνεγγυς.

Το πιο αθώο φάρμακο από το φαρμακείο σου αν κοιτάξεις, θα βρεις δεκάδες παρενέργειες. Αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος χρειάζεται να το χρησιμοποιήσει θα τις αντιμετωπίσει απαραίτητα, μάλιστα συνήθως αυτές συμβαίνουν σε ένα πολύ μικρό ποσοστό ασθενών.
Ο γιατρός είναι εκείνος που αξιολογεί την περίπτωση, δίνει το κατάλληλο φάρμακο και παρακολουθεί τον ασθενή ώστε να προλάβει τυχόν παρενέργειες.

Έπειτα, το γεγονός ότι η περιτομή έχει γίνει υπόθεση ρουτίνας στο εξωτερικό και προτείνεται σε κάθε αρσενικό βρέφος χωρίς να υπάρχει πραγματικός λόγος, είναι μια σοβαρή αιτία ώστε οι γιατροί να αρχίσουν να παρουσιάζουν την κακή πλευρά της, μπας και καταλάβει ο κόσμος ότι δεν είναι απαραίτητη εκεί που δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να εφαρμόζεται σε περιπτώσεις που είναι χρήσιμη!
Currently, the practice of newborn circumcision is very common. It has been estimated that 60%-75% of all males in the United States are circumcised. This number, of course, varies depending upon ethnicity and religious affiliation. (https://www.medicinenet.com/circumcision_the_medical_pros_and_cons/article.htm)
Ο μόνος που μπορεί πραγματικά να σε διαφωτίσει είναι ο γιατρός σου. Μοιράσου μαζί του τα ευρήματά σου και τους φόβους που σου δημιουργήθηκαν και συζήτησε μαζί του τα θετικά και τα αρνητικά κάθε απόφασης. Δεν είσαι γιατρός για να αποφασίσεις μόνος σου.

Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι βρίσκονται στη θέση που είσαι εσύ τώρα, ανάμεσα σε δύο αντικρουόμενες ιατρικές γνωματεύσεις και τρελαίνονται. Σε καταλαβαίνω. Όμως το να αποφασίσεις μόνος σου με βοήθεια το διαδίκτυο, σίγουρα δεν είναι ο πιο ασφαλής και επιστημονικός τρόπος.

Βρες έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι, που έχει αρκετή επαγγελματική συνείδηση ώστε να σε κατατοπίσει πλήρως για τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε περίπτωσης και έπειτα πάρε την απόφασή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_pap

Νεοφερμένος

Ο giorgos_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Isiliel καταρχην σ'ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και τις συμβουλες σου. Οχι δεν αποφασιζω μονος μου με βαση το ιντερνετ. Απλα εθεσα τον προβληματισμο μου εδω και εψαξα και σε αλλες ιστοσελιδες (ελληνικες και ξενες) για το προβλημα μου, διοτι οπως ανεφερα και στο πρωτο μου μηνυμα, οι ιατρικες γνωμες που ελαβα, διιστανται και γι' αυτο ηθελα να δω αλλοι που εχουν παρομοιο προβλημα με το δικο μου, πως το αντιμετωπιζουν...
Η αληθεια ειναι οτι παντα ειχα και εχω μια επιφυλαξη στους γιατρους. Οχι οτι δεν εμπιστευομαι την Ιατρικη Επιστημη, απλα υπαρχουν τοσοι πολλοι γιατροι που ο καθενας θα σου πει αλλα. Μου εχει τυχει παλιοτερα σε μια μικροεπεμβαση ρουτινας, ο γιατρος παρα την φημη του, να κανει λαθος! Επισης σε ενα δερματολογικο προβλημα που αντιμετωπιζα, ενας πολυ εμπειρος ιατρος καταφερε και με ειχε κανει χειροτερα! Τελος παντων...
Οσο για την περιτομη, επιμενω πως δεν θελω να κανω αν δεν επειγει. Κι ας φαινεται η ευκολη λυση... Ποτε δεν πρεπει να εμπιστευομαστε ευκολα κανεναν, ακομα και αν ειναι ειδικος. Το βλεπω καπως, αν θες, οπως ο τεχνικος που θα σου προτεινει φορματ για ευκολια (και οχι μονο...) αν κολλησει ο υπολογιστης σου ιο. Κι ομως υπαρχουν πολλες λυσεις που μπορεις να γλιτωσεις το φορματ για πλακα! Η ευκολη λυση δεν ειναι παντα και η καλυτερη! Ποσο μαλλον σε ενα ιατρικο θεμα...
Φοβαμαι (και πιστευω πως ειναι λογικο) μηπως εχω παρενεργειες απο την περιτομη (ή ακομη μηπως κατι δεν παει καλα στην επεμβαση). Δεν ξερω πια ποιον να πρωτακουσω... Οσο για την Αμερικη, αν δεν κανω λαθος, ολα τα νεογεννητα υποβαλλονται σε περιτομη για λογους υγειας δηθεν... Αλλα επαναλαμβανω πως πρεπει να υπαρχει διαφορα στο να κανεις περιτομη απο τη βρεφικη σου ηλικια, απ οτι να την κανεις ενηλικας. Και επειτα δεν με ενδιαφερει ειλικρινα το τι κανει ο αλλος κοσμος. Και ποσο μαλλον οι ΗΠΑ που προωθουν στα νεογνα ακομα και τσιπακια σιγα σιγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Να πω, κατ αρχήν, ότι έχω ακούσει την έκφραση "γλυκοτσούτσουνος" για τους Εβραίους. Μια και δεν έχω ίδια πείρα δεν μπορώ να σας πω γιατί το λένε αλλά σαφώς πρέπει να έχει να κάνει με το θέμα της περιτομής.:D

Ξέρω ότι σε ένα ποσοστό αγοριών κάνουνε περιτομή όταν είναι μικρά λόγω φύμωσης και πιστεύω ότι η φωτογραφία του wiki αφορά ενήλικα που του έγινε περιτομή όταν ήταν μικρός οπότε και το δέρμα είχε συνηθίσει να στέκεται σε συγκεκριμένη θέση. Δεν είμαι σίγουρη αν όταν κάνεις την περιτομή μεγάλος δεν θα μπορείς να "κουκουλώνεσαι" όταν δεν είσαι σε στύση.;)
Το λέω αυτό γιατί ξέρω άνθρωπο που χωρίς να έχει ολική φίμωση κατά τις πρώτες φορές που έκανε σεξ τον "τράβαγε" και τον πονούσε αυτό το τέντωμα του δέρματος ώσπου κάποια μέρα είχε πιό οξύ πόνο και λίγο αίμα, και μετά απλοποιήθηκαν τα πράγματα και ούτε πόνος, ούτε τραβήγματα. Εμένα αυτό μου είχε φανεί λίγο σαν περιτομή με την εννοια ότι κόπηκε αυτή η σύνδεση που ομολογώ ότι δεν ξέρω πως την λένε. Αυτός λοιπόν ο άνθρωπος δεν έχει "ακουκουλωτο" πέος αν και έχω την εντύπωση ότι το βάζει εκείνος μέσα αλλά αυτό παραμένει εκεί, όταν δεν είναι σε στύση. Όποτε αν είναι έτσι κάποιες από τις παρενέργειες αποφεύγονται. Ρώτα το γιατρό σου για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaye

Νεοφερμένος

Ο vaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια. Ειπα να γραψω κι εγω εδω τον πονο μου. :(
Εχω φιμωση πεους. Συγκεκριμενα ολικη φιμωση. Δηλαδη το 'κεφαλι' ειναι παντα καλυμμενο απο δερμα. Δεν βγαινει εξω ποτε. Το προβλημα αυτο με ανυσηχει ιδιαιτερα στο θεμα σεξ, αλλα και γενικοτερα στην υγεια μου. Εχω επικοινωνησει με αρκετους γιατρους χειρουργους ανδρολογους και αλλοι θεωρουν πως η περιτομη ειναι απαραιτητη και μονοδρομος γιατι θα ποναω, ματωνω κλπ, και αλλοι μου ειπαν οτι και ετσι οπως ειμαι μπορω να κανω σεξ χωρις προβλημα (ειδικα αν εχω και προφυλακτικο ωστε να προστατευτω και απο ασθενειες), απλα καλυτερα να κανω περιτομη για λογους υγειας (να καθαριζεται η βαλανος) και καλυτερης απολαυσης. Επειδη το εψαξα το θεμα και στο ιντερνετ, βρηκα πως η περιτομη μπορει μεν να ακουγεται πως ειναι καλη κτλ και να την κανουν πολλοι, αλλα εχει και πολλες παρενεργειες, οπως ελλειψη στυσης καθως περνουν τα χρονια κτλ.. Και οτι η διατηρηση του δερματος πανω απο τη βαλανο ειναι πολυ σημαντικη και στο σεξ και για να μην ξερενεται η βαλανος.
Δεν ξερω τι να κανω... Ανησυχω πολυ στη αποφαση που θα παρω, μην κανω λαθος και εχω προβληματα σε ολη μου τη ζωη...
Γι αυτο θετω εδω το ερωτημα, να μου πειτε οσοι γνωριζετε ή σας εχει τυχει, σχετικα με το θεμα αυτο... Με προφυλακτικο μπορω να κανω κανονικα σεξ χωρις προβλημα; Εχει κανεις κανει σεξ με φιμωση; Ειναι επωδυνο; Εχει κανει κανεις περιτομη; Εχει προβληματα;
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας...

το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω, πριν 2 μερες εκανα περιτομη. εχω ενοχλησεις οσον αφορα την τριβη της βαλανου πανω στο ρουχο η οποια ειναι γυμνη πλεον και επισης με ενοχλουν τα ραμματα. ελπιζω ολες οι ενοχλησεις και οι πονοι να περασουν συντομα! ομολογω πως δεν ηξερα για αυτες τις επιπτωσεις που εχεις ποσταρει και τωρα που τις διαβασα ειμαι ιδιαιτερα ανησυχος για το τι μπορει να συμβει! η αλοιφη οπως προειπες δεν ξερω αν θα βοηθουσε στην περιπτωση μας μιας και ειναι ολικη φιμωση που σημαινει οτι δεν κατεβαινει η ακροποσθια με καμια δυναμη και οσο την πιεζεις να κατεβει ποναει υπερβολικα! οποτε αν θελεις την γνωμη μου τωρα που το περασα κι εγω σκεψου το καλα και αν ειναι να προβεις σε χειρουργικη επεμβαση απαιτησε μερικη περιτομη που σημαινει να μπορει να καλυπτει την βαλανο το δερμα σε φαση χαλαρωσης τουλαχιστον οσο περισσοτερο γινεται και να μην αφαιρεθει ολοκληρο, οποτε θα μοιαζει περισσοτερο φυσιολογικο και θα εχεις και ολα τα ευεργετηματα! εγω ειλικρινα ειμαι μετανιωμενος και φοβαμαι οτι επεσα σε χερια χασαπιδων και το κυριοτερο οτι ενω το εκανα για να βελτιωσω την ζωη μου (υγεια σωματικη και ψυχολογικη) θα συμβει το αντιθετο (αν και ηδη μου εχει κερασει τις πρωτες δοσες). φανταζομαι οτι ενα προβλημα που ειχα πριν και ηταν η αδυναμια εκσπερματισης θα συνεχιστει και τωρα και ισως να προστεθει και η αδυναμια στυσης πλεον. ισως οι περισσοτεροι που εκθειαζουν την περιτομη να μην εχουν ιδεα για τι προκειται ή απλως να σταθηκαν τυχεροι ως ενα ποσοστο (μικρο) απο οσους εχουν κανει. τις αρνητικες συνεπειες τις διαβαζα πριν λιγο και σε αλλα ελληνικα και ξενα φορουμ και λεω τοτε που το κοιτουσα πως δεν επεσα πανω σε αυτα, αλλα τωρα! να υποθεσω οτι η κατασταση μου πλεον ειναι μη αναστρεψιμη?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε vaye (καλωσήλθες παρεμπιπτόντως) 2 μέρες έχουν περάσει, κάνε λίγη υπομονή πριν βγάλεις συμπεράσματα. Έχω γνωστό που έχει κάνει περιτομή σε μικρή ηλικία λόγω φίμωσης και κανένα πρόβλημα δεν έχει (απεναντίας, μου έχει πει ότι οι γυναίκες το λατρεύουν).
And keep us updated, φαντάζομαι θα βοηθήσεις πολύ κόσμο που το σκέφτεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνεις περιτομή. Εδώ κάνουν τόσοι και τόσοι που δεν έχουν πρόβλημα, διότι έχει και κοινωνικά οφέλη.
Και πιο όμορφο θα είναι, και δεν θα έχεις προβλήματα προώρης εξπερμάτωσης, και θα είναι πιο καθαρό.
Στο εξωτερικό σε χώρες που συνηθίζεται η περιτομή, οι άνδρες με μη περιτμημένο πέος χλευάζονται από τις γυναίκες, οι οποίες το βρίσκουν (δικαίως) απωθητικό. Είσαι σίγουρος ότι δεν θα μείνεις εκεί για υπολογίσιμο διάστημα ποτέ;

Τι παρενέργειες διάβασες δηλαδή ότι έχει η περιτομή;

Αν υπήρχε κουμπάκι "Edit" στο post σου, θα έβαζα [citation needed] σχεδόν σε κάθε πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top