Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Τι σημαίνει "πάει πολύ" και τι σημαίνει "δεν θα μου άρεσε"; Και μένα δεν μου αρέσουν τα σκυλάδικα. Να απαγορεύσουμε λοιπόν τα σκυλοτράγουδα και να βάλουμε λουκέτο στα μαγαζιά που τα παίζουν. Τι λες;
Συζητάμε για ένα κοινωνικό ζήτημα που χρίζει αντικειμενικής αντιμετώπισης. Αν μπορείς να μου πεις σε τι υστερεί ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων από ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλων στην ανατροφή ενός παιδιού ή κάποιο άλλο σοβαρό επιχείρημα -πέραν του τι "δεν θα σου άρεσε"- θα το εκτιμούσα. Γιατί κι εγώ δεν έχω καταλήξει εντελώς αλλά τείνω να είμαι υπέρ εφόσον τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι θετικά στις υιοθεσίες (άσε που είμαι και αντίθετη στις απαγορεύσεις γενικότερα).

ΥΓ. Διαπιστώνω ότι κάποιες "απαγορευμένες" λέξεις ενοχλούνε ακόμα στις πολιτισμένες κοινωνίες μας, lol! Το σχόλιο για τις μαλακισμένες προκαταλήψεις ήταν γενικότερο επειδή είπε η enrose ότι τα παιδιά που ζουν σε οικογένειες ομοφυλόφιλων θα βιώνουν προκαταλήψεις επειδή η κοινωνία δεν είναι open minded ενώ και στα λόγια της διακρίνεται μια προκατάληψη απέναντι σε αυτές τις οικογένειες. Απάντησα λοιπόν - γενικεύοντας για τις προκαταλήψεις κάθε μορφής- ότι τις πολεμάμε, δεν τις αναπαράγουμε.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα ποστ, και αυτό φαίνεται. Αρχικά, να ξαναπώ πως η ανατροφή ενός παιδιού δεν έχει να κάνει με το φύλο του γονέα, αλλά με την ικανότητα του στη διαπαιδαγώγηση, τις αρχές και την αγάπη που έχει να προσφέρει στο παιδί. Είχα αναφέρει πως μπορεί δύο ομοφυλοφιλοι να μεγαλώσουν με μεγαλύτερη αγάπη το παιδί απο μία μάνα και ένα πατέρα που αδιαφορούν.
Δεν μίλησα ποτέ για απαγόρευση, και δεν είμαι η αρμόδια ωστε να κάνω κάτι τέτοιο, το χω ξαναπεί. Εσυ είσαι αυτή που μιλάς απόλυτα."Πάει πολύ" σημαίνει φτάνει πια, δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να βλέπω μία τέτοια εικόνα γύρω μου, είναι έξω απο τα νερά μου, απο τα πρότυπα μου και απο τα φυσικά πρότυπα, δεν θα μου άρεσε απλά, τι δεν καταλαβαίνεις?:hmm: Μην με αναγκάζεις να αναμασάω τα λόγια μου, αν θες να με καταλάβεις περισσότερο διάβασε πιο πίσω.
Η απαγορευμένη λέξη είναι η "μαλακισμένη προκατάληψη"? Δεν νομίζω να αντέδρασα για την λέξη αυτή καθε αυτή, όσο για τον τρόπο που την είπες, το πως την τοποθέτησες μέσα στην πρόταση και πως χαρακτήρισες εμμέσως πλην σαφώς εμένα. Αν αυτό που θεωρώ ονομάζεται προκατάληψη, τότε ναι είμαι προκατηλημένη, παλαιών αρχών και κολλημένη με τον θεσμό της οικογένειας όπως μας τον δίδαξαν οι γονείς, παππούδες και η ιστορία μας.
Με το τρόπο που χαρακτήρισες τα δικά μου πιστεύω "μαλακισμένες προκαταλήψεις" θα μπορούσα να κάνω και εγώ το ίδιο για τη δική σου θεωρεία, αλλά δεν είμαι εδώ για να κρίνω τα λεγόμενα του καθενός αλλα για να συζητάω, έχει μεγάλη διαφορά!
Εχω όμως ακόμη την απορία μιας και δεν απάντησες στο προηγούμενο ερώτημά μου, πως τις πολεμας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα ποστ, και αυτό φαίνεται. Αρχικά, να ξαναπώ πως η ανατροφή ενός παιδιού δεν έχει να κάνει με το φύλο του γονέα, αλλά με την ικανότητα του στη διαπαιδαγώγηση, τις αρχές και την αγάπη που έχει να προσφέρει στο παιδί. Είχα αναφέρει πως μπορεί δύο ομοφυλοφιλοι να μεγαλώσουν με μεγαλύτερη αγάπη το παιδί απο μία μάνα και ένα πατέρα που αδιαφορούν.
Ωραία. Συμφωνώ κι εγώ. Οπότε πού το πρόβλημα με τις οικογένειες των ομοφυλόφιλων;

Δεν μίλησα ποτέ για απαγόρευση, και δεν είμαι η αρμόδια ωστε να κάνω κάτι τέτοιο, το χω ξαναπεί.
Τοποθετήθηκες "υπέρ" της απαγόρευσης των υιοθεσιών προηγουμένως. Γι' αυτό το είπα:
Στην υιοθεσία όμως έίμαι κάθετη. Δεν θα πρέπει να υιοθετούν παιδιά.

Εσυ είσαι αυτή που μιλάς απόλυτα.
Να υπενθυμίσω τι έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου:
...Γιατί κι εγώ δεν έχω καταλήξει εντελώς αλλά τείνω να είμαι υπέρ...κλπ

"Πάει πολύ" σημαίνει φτάνει πια, δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να βλέπω μία τέτοια εικόνα γύρω μου, είναι έξω απο τα νερά μου, απο τα πρότυπα μου και απο τα φυσικά πρότυπα, δεν θα μου άρεσε απλά, τι δεν καταλαβαίνεις?:hmm: Μην με αναγκάζεις να αναμασάω τα λόγια μου, αν θες να με καταλάβεις περισσότερο διάβασε πιο πίσω.
Σε αυτό σου απάντησε με χαρακτηριστικά παραδείγματα η Λία. Είχα γράψει προηγουμένως ότι ένα κοινωνικό ζήτημα όπως η υιοθεσία παιδιών προσπαθούμε να το προσεγγίσουμε αντικειμενικά. Να εξετάσουμε τις παραμέτρους, να δούμε τι θετικά (ή αρνητικά) μπορούν να προκύψουν, να μελετήσουμε πώς μεγαλώνουν τα παιδιά σε μια οικογένεια ομοφυλόφιλων (έρευνα) και να εξάγουμε συμπεράσματα. Ξαναλέω ότι σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής δεδομένα τα παιδιά δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα. Αν έχεις να μου παραθέσεις κάποιο άλλο επιχείρημα ή έρευνα που να δείχνει το αντίθετο, κανένα πρόβλημα ρίξτο να το συζητήσουμε. Αλλά την προσωπική σου αισθητική μην την μπλέκεις με θέματα που πρέπει να προσεγγίζονται αντικειμενικά.
Η απαγορευμένη λέξη είναι η "μαλακισμένη προκατάληψη"? Δεν νομίζω να αντέδρασα για την λέξη αυτή καθε αυτή, όσο για τον τρόπο που την είπες, το πως την τοποθέτησες μέσα στην πρόταση και πως χαρακτήρισες εμμέσως πλην σαφώς εμένα. Αν αυτό που θεωρώ ονομάζεται προκατάληψη, τότε ναι είμαι προκατηλημένη, παλαιών αρχών και κολλημένη με τον θεσμό της οικογένειας όπως μας τον δίδαξαν οι γονείς, παππούδες και η ιστορία μας.
Με το τρόπο που χαρακτήρισες τα δικά μου πιστεύω "μαλακισμένες προκαταλήψεις" θα μπορούσα να κάνω και εγώ το ίδιο για τη δική σου θεωρεία, αλλά δεν είμαι εδώ για να κρίνω τα λεγόμενα του καθενός αλλα για να συζητάω, έχει μεγάλη διαφορά!
Να μην αναπαράγουμε μαλακισμένες προκαταλήψεις γενικότερα είχα πει, εξήγησα με ποια αφορμή. Δεν έχω πρόβλημα να ασκήσεις κριτική στις απόψεις μου, γιατί όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου τις απόψεις για να τους ασκούμε κριτική τις έχουμε ώστε να καταλήγουμε σε όσο το δυνατόν πιο σωστά συμπεράσματα.
Εχω όμως ακόμη την απορία μιας και δεν απάντησες στο προηγούμενο ερώτημά μου, πως τις πολεμας?
Τις προκαταλήψεις τις πολεμάς με ποικίλους τρόπους: ενημέρωση, συζητήσεις εντός και εκτός φόρουμ, ένα σύνθημα σε τοίχο, μέσω της Τέχνης (μια ταινία, ένα τραγούδι ή μια φωτογραφία με νόημα) μέχρι εκδηλώσεις ευαισθητοποίησης κ.α κινητοποιήσεις και πολλά άλλα. Αν ρωτάς εμένα προσωπικά, συνήθως μέσω συζήτησης αλλά και μήνυμα σε τοίχο έχω γράψει, και σχολική εργασία + παρουσίαση πριν 3 χρόνια είχα κάνει σχετικά με προκαταλήψεις και ανάλογα κάθε φορά τι δυνατότητα έχω, προσπαθώ να τις αντιμετωπίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγω παντος τοσα χρονια στην "τελεια" κοινωνια των ετεροφυλων οικογενειων, εχω δει αρκετα κακα παραδειγματα αλλα και λαμπρα παραδειγματα. Τα ομοφυλοφυλα ζευγαρια εχουν τις ιδιες πιθανοτητες με τα ετεροφυλα να μεγαλωσουν σωστα η οχι τα παιδια τους. Οσο για το σχολιο που αναφερθηκε παραπανω για το πως θα φωναζουν τους γονεις του τα παιδια....Seriously??? Αυτο ειναι επιχειρημα?? Ας τον φωναζει Μητσο Τακη Σακη Βαγγελη η Μαρια Ελενη Αγλαια εαν ειναι γυναικειο το ζευγαρι. Επειδη το παιδι σε φωναζει μπαμπα/μαμα δεν σε κανει αυτοματα τον τελειο γονεα. Και για τις σκηνες του "μπαλαμουτιασματος".... Εχεις ρωτησει ποτε παιδι που ειδε τους "στρειτ" γονεις του στην δραση τι ψυχολογικα του δημιουργησε???

Και κλεινοντας, εαν οι "στρειτ" οικογενειες ειναι τοσο "μικρες" ωστε να ασχολουνται με το τι γινεται στην "μη στρειτ" οικογενεια, πραγματικα λυπαμε.... Μπορουμε καλυτερα σαν ειδος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...............Και για τις σκηνές του "μπαλαμουτιασματος".... Εχεις ρωτήσει ποτέ παιδί που είδε τους "στρειτ" γονείς του στην δράση τι ψυχολογικά του δημιούργησε???
Αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι είναι τραυματικές εμπειρίες. Χμ, να σουπω, πιστεύω ότι σε αυτό το σημείο απαιτείται να συνδράμει ο κ. Ψυχολόγος.
Απλά θα χωρίσω την ερώτηση σου σε δυο σκέλη :
α. βλέπει το παιδί τους φυσιολογικούς γονείς του σε περιπτύξεις, όπως τις εννοείς
και β, βλέπει τον έναν θετό πατέρα του με τον άλλο θετό πατέρα, σε περιπτύξεις.
Και για να προχωρήσουμε την συζήτηση, θα σε ρωτήσω εσένα πώς θα εξηγήσει στο μυαλό του αρχικά και στους φίλους του το παιδί, ξεχωριστά τις δυο σκηνές.
Και κλείνοντας, εάν οι "στρειτ" οικογένειες είναι τόσο "μικρές" ώστε να ασχολούνται με το τι γίνεται στην "μη στρειτ" οικογένεια, πραγματικά λυπάμαι.... Μπορούμε καλύτερα σαν είδος....
Ναι, είμαστε όλοι όσοι έχουμε άποψη εδώ μέσα μικροί και με ποικίλους τρόπους. Άλλοτε δόκιμους και άλλοτε λιγότερο δόκιμους και αποδεκτούς.
Οι τρόποι σας καθιστούν μεγάλους. Ε και τί να γίνει τελικά;
Παραδέχομαι τις εμμονές μου. Αυτά που σκέφτομαι, μου είναι αδύνατο να τα ξεπουλήσω. Μου είναι αδύνατο να τα διαπραγματευτώ.



Υ.Γ. νεαρέ μέρκουρη, όπως (ίσως) θα κατάλαβες, μου είναι αδιάφορο το τι κάνουν οι γκέι.
Απλά δεν μπορώ να συμβάλω με την δική μου αδιαφορία στην προβολή της δήθεν καταπίεσης των από την κοινωνία. Ούτε και να συμφωνήσω στο να τους επιτραπεί η παραχώρηση παιδιών. Και λέω παραχώρηση γιατι δεν δέχομαι να ονομάσω διαφορετικά αυτή την πράξη σε δύο άνδρες. Αυτές είναι οι απόψεις μου. Οποιος θέλει τις καταλαβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εδώ μια τροφή για σκέψη.Ακόμα και σε αναπτυγμένες κοινωνίες όπως πχ το Βέλγιο δεν έχει ξεκαθαριστεί το καθεστώς για παρένθετες μητέρες ειδικά σε ότι αφορά τα γκει ζευγάρια.

Η παρακάτω ιστορία είναι η πραγματικότητα δυο πατεράδων που περιμέναν για πάνω από χρόνο το μωράκι τους το οποίο είχε εγκλωβιστεί στην Ουκρανία λόγο προβλήματος που δημιούργησε το Βέλγιο.Προσοχή είναι ιδιαίτερα συγκινητικό βίντεο,αν δεν θέλεται να στεναχωρηθήτε παρακαλώ μη το δείτε.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η παρακάτω ιστορία είναι η πραγματικότητα δυο πατεράδων που περιμέναν για πάνω από χρόνο το μωράκι τους το οποίο είχε εγκλωβιστεί στην Ουκρανία λόγο προβλήματος που δημιούργησε το Βέλγιο.Προσοχή είναι ιδιαίτερα συγκινητικό βίντεο,αν δεν θέλεται να στεναχωρηθήτε παρακαλώ μη το δείτε.
Η ποιο κάτω ιστορία, είναι από έναν ναυτικό, που είχε ξεμπαρκάρει σε ένα λιμάνι κατά σύμπτωση της Ουκρανίας.
Σε κάποιο μπάρ, βρέθηκε με μια ουκρανή και πήραν σύντομα τον δρόμο για το σπίτι της.
Ως εδώ καλά, όμως η μεγάλη του έκπληξη ήταν μόλις μπήκε στο σπίτι.
Δυο δωμάτια όλα κι όλα. Το ένα περίμενε τον ναυτικό να απολαύσει την Ουκρανή.
Ωραιότατη, ψηλή ξανθιά και με παράξενα μάτια.
Το άλλο δωμάτιο, είχε ανθρώπους! Τους γονείς της, τον άνδρα της και τα δυο ανήλικα παιδιά της.
Σοκ έπαθε ο άνθρωπος. Οπου φύγει φύγει.
Το διαταύτα φίλοι μου, είναι ότι η ανέχεια καθιστά τους ανθρώπους ευάλωτους σε κάθε χρηματική ανταλλαγή. Κάθε είδους εκπτώσεις ωθείτε να δεχτεί.
Ως συμπέρασμα βλέπω τους ανθρώπους να έχουν χάσει κάθε μέτρο.
Μια σύγχρονη Βαβυλώνα. Ένα σύγχρονο αλαλούμ.
Όταν ακούς σήμερα να ονομάζουν γονείς, ανθρώπους οι οποίοι επιθυμούν να έχουν τον ρόλο των φυσικών γονιών, αντιλαμβάνεσαι ότι εσύ μιλάς μια άλλη γλώσσα.
Ελληνικούς χαρακτήρες χρησιμοποιείς, αλλά το νόημα δεν είναι το ίδιο.

Και τι εννοώ, λέγοντας ότι το νόημα δεν είναι το ίδιο;

Ναι, αναμφισβήτητα μπορούν να ταΐσουν το μωρό οι άνδρες.
Ναι, αναμφισβήτητα μπορούν να το κάνουν μπάνιο και πολλά άλλα ακόμα.
Εδώ θα πω ότι και εγώ ανέλαβα όλες αυτές τις πράξεις. Δεν υπάρχει κάτι που ως άνδρας, να μην έχω κάνει για τα παιδιά μου.

Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι σήμερα όταν έρχονται τα παιδιά μου στο σπίτι γιατι απουσιάζουν από την πόλη που ζώ, αγκαλιάζουν την γυναίκα μου και εμένα.
Αλλά με την μητέρα τους έχουν μια σχέση εντελώς διαφορετική.
Την μητέρα τους την πειράζουν την φιλάνε, είναι τρυφερά μαζί της και θα ήταν αφύσικο να είναι και με εμένα. Όχι πως δεν έχουμε επικοινωνία. Αλλά υπάρχει η διαφορά. Είναι διακριτός ο ρόλος μας ως γονείς.

Υ.Γ.1. Μπορεί να αυτοβαπτίζονται ως γονείς, όμως Μάνα είναι μία.
Καμιά λέξη δεν μπορεί να αντικαταστήσει το νόημα της. Συνώνυμα δεν υπάρχουν. Ετσι απλά.
Και δεν πρόκειται να κατεβάσω την συζήτηση περι θηλασμού και άλλα.
Θα ξεφύγουμε κατά πολύ.

Υ.Γ. 2. Πάνο, βλέπω πως είσαι πέραν του δέοντος ενήμερος στο θέμα.
Και σίγουρα δεν περιμένω να απαντήσεις.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Υ.Γ. 2. Πάνο, βλέπω πως είσαι πέραν του δέοντος ενήμερος στο θέμα.
Και σίγουρα δεν περιμένω να απαντήσεις.:redface:
Και εσύ αγαπητέ έχεις πέραν του δέοντος άποψη για την ομοφυλοφιλία και τον ομοφυλοφιλικό έρωτα (στον τρόπο που τοποθετήσε για αυτή δηλαδή), πράγμα που μου κάνει κι εμένα εντύπωση προσωπικά. :whistle:

Πιστεύω σε μερικές δεκαετίες η κοινωνία να είναι λιγότερο υποκριτική στο θέμα, οπότε και τα παιδιά με ομοφυλόφιλους θετούς ή μη γονείς, δεν θα αντιμετωπίζουν προβλήματα. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι την ομοφοβία οι ίδιοι οι ενήλικοι την περνάνε στα παιδιά τους. Οι περισσότεροι που είναι κατά της υιοθεσίας και χτυπιούνται ότι τα παιδιά θα αντιμετωπίσουν ρατσισμό αν υιοθετηθούν από ομόφυλα ζευγάρια, οι ίδιοι παράγουν ομοφοβικές αντιλήψεις τις οποίες είμαι σίγουρος ότι θα τις περνάνε και στα παιδιά τους.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και εσύ αγαπητέ έχεις πέραν του δέοντος άποψη για την ομοφυλοφιλία και τον ομοφυλοφιλικό έρωτα (στον τρόπο που τοποθετήσε για αυτή δηλαδή), πράγμα που μου κάνει κι εμένα εντύπωση προσωπικά. :whistle:
Εχω άποψη;
Κατα δική σου ομολογία, φαίνεται οτι κατέχω λεπτομέρειες.
Πάντως το μόνο που μπορώ να πω, είναι : <<Εσύ είπες>>.
..............................

Εχουμε τον Ψυχολόγο Πάνο και έναν υποψήφιο δικηγόρο του (διορισμένο ή όχι; ), τον Scandalaco Πέτρο
[FONT=&quot]Πετράκη, λόγο διαφοράς ηλικίας σε αποκαλώ έτσι, λίγη ψυχραιμία δεν βλάπτει. [/FONT]

Υ.Γ. ζήλεψα το σφύριγμα σου Πέτρο. :)

ακόμα άλλο ένα Υ.Γ. σου χάρισα και μια θετική απο εμένα. Υπάρχει λόγος, αλλά δεν είναι δημοσιοποιήσημος. :)
[/quote].........
Η απάντηση πιθανότητα να κρύβεται στην βιολογία.
Επιστημονικές μελέτες έχουν υποδείξει ότι οι άνθρωποι γενικότερα βρίσκουν τις γυναικείες φωνές … πιο ευχάριστες από ότι οι αντρικές. Φαίνεται ότι είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις μία γυναικεία αρεστή γενικότερα φωνή, από ότι μία αντρική σύμφωνα με τον καθηγητή Clifford Nass του Stanford University, συγγραφέα του βιβλίου «Τhe Man Who Lied to His Laptop: What Machines Teach Us About Human Relationships».
Είναι μία πολύ πλέον πολύ καλά εδραιωμένη άποψη ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ανεπτυγμένος και σχεδιασμένος ώστε να αρέσκεται στις γυναικείες φωνές. Ένα αξιοσημείωτο περιστατικό, ωστόσο, είναι αυτό στην Γερμανία, όπου η BMW αναγκάστηκε να ανακαλέσει αυτοκίνητα της σειράς 5 στα τέλη του 1990, μετά τη σωρεία κλήσεων που δέχθηκε από παραπονούμενους οδηγούς που αρνιόντουσαν να δεχθούν οδηγίες από μία γυναίκα.
Από την άλλη εκπρόσωπος τύπου αρνήθηκε να αιτιολογήσει την επιλογή της γυναικείας φωνής για την Siri στην Αμερική, αλλά ούτε γιατί στην Αγγλία είναι άντρας, παρά τις υποδείξεις των Βρετανών χρηστών που ζητάνε μία γυναικεία φωνή.


Ποιο πάνω φαίνεται καθαρά οτι ακόμα και η φωνή δεν είναι το ίδιο αρεστή απο όλους.
Πόσο μάλλον ένα παιδί να μεγαλώνει ακούγοντας πάντα δύο ανδρικές φωνές.

Να τολμήσω να ονομάσω ψυχολογικό ακρωτηριασμό των παιδιών, το εν λόγο εγχείρημα;

Ναι, έτσι το χαρακτηρίζω.
Τα υπόλοιπα είναι δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Απο οτι ειδα στα παραπανω βιντεο το ζευγαρι φαινοταν αρκετα νορμαλ για γκει ζευγαρι(τουλαχιστον εαν τους εβλεπα στον δρομο δεν θα τους περνουσαν για γκει, οχι με ενοχλει αλλα τελοσπαντων) και φανηκε να ενδιαφερονται πραγματικα για το παιδι.
Και προτιμω αυτο το ζευγαρι απο χιλιαδες αλλα ετεροφυλικα ζευγαρια που μεγαλωνουν παιδια μεσα στην αδιαφορια και στην μιζερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Απο οτι ειδα στα παραπανω βιντεο το ζευγαρι φαινοταν αρκετα νορμαλ για γκει ζευγαρι(τουλαχιστον εαν τους εβλεπα στον δρομο δεν θα τους περνουσαν για γκει, οχι με ενοχλει αλλα τελοσπαντων) και φανηκε να ενδιαφερονται πραγματικα για το παιδι.
Και προτιμω αυτο το ζευγαρι απο χιλιαδες αλλα ετεροφυλικα ζευγαρια που μεγαλωνουν παιδια μεσα στην αδιαφορια και στην μιζερια.
Αυτό που έχω αντιληφθεί και κάθε λίγο μου δίνετε ακόμα μια απόδειξη, είναι η τύφλωση που προκύπτει στα επιχειρήματα σας. Και τί εννοώ ποιο πάνω;
Είναι φανερό το οτι συγκρίνεις διαλυμένες οικογένειες και τις δυσκολίες που πραγματικά βιώνουν τα παιδιά που ζουν μέσα σε αυτές, ομολογώ πολύ άσχημες είναι οι συνθήκες, με την ωραιοποιημένη εικόνα δύο νεαρών.

Συμπέρασμα: ούτε η μία, ούτε και η άλλη περίπτωση μπορούν να αποτελέσουν αντιπροσωπευτικό δείγμα για να συμβάλλουν θετικά στην ανταλλαγή απόψεων στο θέμα που συζητάμε.

Υ.Γ. θα περίμενα ποιο δυνατά επιχειρήματα και όχι μονόπλευρες τοποθετήσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν αντιλεγω οτι οι στρειτ οικογενειες μπορουν να μεγαλωσουν σωστους και ωριμους μελλοντικα ανθρωπους. Για τους ιδιους ακριβους λογους που μπορει και ενα ομοφυλο ζευγαρι.
Οπως σου ειχα πει και προσωπικα, ειμαι ανοιχτος σε συζητηση και επιχειρηματα, λογικα ομως. Οχι του τυπου "δεν συμφωνω με την ιδεα του ομοφυλοφιλου, κατα συνεπεια και του ομοφυλου ζευγαριου και των διεκδικησεων του". Αλλιως δεν εχουμε να συζητησουμε για τιποτα. Αποψη μου, αποψη σου ας τις κρατησουμε για την παρτυ μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Απο οτι ειδα στα παραπανω βιντεο το ζευγαρι φαινοταν αρκετα νορμαλ για γκει ζευγαρι(τουλαχιστον εαν τους εβλεπα στον δρομο δεν θα τους περνουσαν για γκει, οχι με ενοχλει αλλα τελοσπαντων)

Η ομοφυλοφιλία δεν φαίνεται :redface: είναι κάτι άυλο και εκφράζεται με το να καυλώνεις με άτομα του ιδίου φύλου με εσένα :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω οτι οι στρειτ οικογένειες μπορούν να μεγαλώσουν σωστούς και ώριμους μελλοντικά ανθρώπους. Για τους ιδίους ακριβώς λόγους που μπορεί και ένα ομόφυλο ζευγάρι.
..........
Εδώ υπάρχει ένα σημείο μοναχά που θέλω να μου εξηγήσεις. Μόνο ένα!

Γιατί, στις τοποθετήσεις σου δεν έχεις ως αφετηρία μία φυσιολογική στρέιτ οικογένεια και ξεκινάς από διαλυμένες οικογένειες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Γιατι οπως και εσυ στο παρελθον αναφερθηκες σε ιδεαζουσες να το πω περιπτωσεις γκει καταστασεων.
Αλλα ειμαι διαθεσιμος να ξεκινησουμε απο την αρχη εαν το επιθυμεις και εσυ. Tabula rasa που λενε.

Η ομοφυλοφιλία δεν φαίνεται είναι κάτι άυλο και εκφράζεται με το να καυλώνεις με άτομα του ιδίου φύλου με εσένα

Καλα μην παιρνεις και ορκο. Εαν πας στη Μυκονο ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβεις απο μακρια τις προτιμησεις του καθενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Η ομοφυλοφιλία δεν φαίνεται :redface: είναι κάτι άυλο και εκφράζεται με το να καυλώνεις με άτομα του ιδίου φύλου με εσένα :angelnot:


Το ακούω και γώ συχνά αυτό.Πως ακριβώς ''φαίνεται'' η σεξουαλική προτίμηση κάποιου όταν δε την έχει εκδηλώσει ο ίδιος?Προφανώς σε αρκετή μερίδα κόσμου υπάρχουν συγκεκριμένα στερεότυπα που θέλουν τους γκει να συμπεριφέρονται με τον άλφα η βήτα τρόπο ,τις λεσβίες επίσης κ.ο.κ. Είναι σημαντικό να διαχωρίσουμε τη συμπεριφορά από τη σεξουαλικότητα.Η ανθρώπινη συμπεριφορά δεν είναι κριτήριο σεξουαλικότητας κάποιου,αυτά τα συμπεράσματα αναφερόνται νομίζω περισσότερο σε διάφορα στερεότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ακριβώς είναι πολύ συχνή η σύγχυση του κοινωνικού φύλου με τον σεξουαλικό προσανατολισμό ! Άλλο βιολογικό φύλλο, άλλο κοινωνικό φυλλο και άλλο σεξουαλικός προσανατολισμός !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ακριβώς είναι πολύ συχνή η σύγχυση του κοινωνικού φύλου με τον σεξουαλικό προσανατολισμό ! Άλλο βιολογικό φύλλο, άλλο κοινωνικό φυλλο και άλλο σεξουαλικός προσανατολισμός !


Θα είχα μια αντίρρηση στην ορολογία κοινωνικό φύλο μιας και αυτό αποτελεί construct με διάφορα biases. Νομίζω είναι πιο '''αποδεκτό'' στη mainstream Ψυχολογία τουλάχιστον να μιλάμε για τη διάκριση συμπεριφοράς από τη σεξουαλικότητα.'Οπως όλοι οι ετεροφυλόφιλοι δεν είναι το ίδιο έτσι και οι γκει δεν είναι το ίδιο μεταξύ τους.Γενίκευση και καλούπι συμπεριφορών αναφέρεται σε στερεότυπα φρονώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Λέγοντας κοινωνικό φύλλο εννοώ την συμπεριφορά εκείνη που σχετίζεται με το πόσο ''αρρενωπός'' ή θηλυπρεπής '' είναι κανείς και η οποία αλλάζει από περίοδο σε περίοδο και οφείλονται φυσικα στα στερεοτυπα καθε χρονου και περιοχης . πχ στις μέρες μας το ξέσπασμα σε κλάματα θεωρείται ως γυναικεία συμπεριφορά ενώ η έκφραση οργης ως μια καθαρά ανδρική συμπεριφορά . Παραξενευόμαστε όταν βλεπουμε εναν ανδρα να κλαίει ή μια γυναίκα να θυμώνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Υ.Γ. 2. Πάνο, βλέπω πως είσαι πέραν του δέοντος ενήμερος στο θέμα.
Και σίγουρα δεν περιμένω να απαντήσεις.:redface:

Επειδή αυτό έχει αρχίσει να γίνεται κουραστικό.Να πω για δεύτερη ή τρίτη φορά πως δεν είμαι ομοφυλόφιλος και είμαι σίγουρος πως εαν ήμουν δε θα είχα κάποιο πρόβλημα να το αναφέρω ανοιχτά.

Να σημειώσω ότι έχω εργαστεί στο πλευρό της Βρετανικής Κυβέρνησης ως σύμβουλος Ψυχολόγος σε ένα από τα φιλοδοξότερα πρότζεκτς στο κόσμο κατά της ομοφοβίας και έχω διατελέσει σύμβουλος και για τον Καναδά για μικρότερο χρονικό διάστημα.Θεωρώ ότι έχω καλή εμπειρία για το ζήτημα και έχω δει και ζήσει αρκετά καλά μερικά από τα πράγματα που αναφέρω εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι είναι τραυματικές εμπειρίες. Χμ, να σουπω, πιστεύω ότι σε αυτό το σημείο απαιτείται να συνδράμει ο κ. Ψυχολόγος.



Τι εγινε ρε Μαξιμε...? Λειπουν οι γατοι και χορευει το ποντικι?!
Εχεις γινει ιδιαιτερως εμπαθης προς τους αλλους και μαλιστα χωρις κανενα λογο.
Εχεις συνειδητοποιησει οτι εδω και παρα παρα πολλες σελιδες δε "διαβαζεις" τις αναρτησεις των αλλων?

Απλά θα χωρίσω την ερώτηση σου σε δυο σκέλη :
α. βλέπει το παιδί τους φυσιολογικούς γονείς του σε περιπτύξεις, όπως τις εννοείς
και β, βλέπει τον έναν θετό πατέρα του με τον άλλο θετό πατέρα, σε περιπτύξεις.
Και για να προχωρήσουμε την συζήτηση, θα σε ρωτήσω εσένα πώς θα εξηγήσει στο μυαλό του αρχικά και στους φίλους του το παιδί, ξεχωριστά τις δυο σκηνές.


Καταρχας ολα ειναι θεμα παιδειας.
Ενα παιδι, αγαπητε Μαξιμε, το οποιο μεγαλωνει σε μια οικογενεια με ομοφυλοφιλους γονεις μαθαινει να μην κρινει τους αλλους απο τις σεξουαλικες προτιμησεις τους. Εν ολιγοις, αυτου του ειδους παρωχημενες αντιληψεις δε βρισκουν εδαφος προσφορο, ωστε να καλλιεργηθουν.
Κατα δευτερον, ποιος σου ειπε οτι ειναι πρεπον ενα παιδι να ειναι μαρτυρας σεξουαλικων περιπτυξεων γενικοτερα. Δηλαδη ελεος...
Και απο ποτε παιρνει ενα παιδι τη ντουντουκα και δινει εξηγησεις για το τι γινεται μεσα στο σπιτι του...?!
Να με συγχωρεις, αλλα τα επιχειρηματα σου ειναι το λιγοτερο αστεια.

Ναι, είμαστε όλοι όσοι έχουμε άποψη εδώ μέσα μικροί και με ποικίλους τρόπους. Άλλοτε δόκιμους και άλλοτε λιγότερο δόκιμους και αποδεκτούς.
Οι τρόποι σας καθιστούν μεγάλους. Ε και τί να γίνει τελικά;
Παραδέχομαι τις εμμονές μου. Αυτά που σκέφτομαι, μου είναι αδύνατο να τα ξεπουλήσω. Μου είναι αδύνατο να τα διαπραγματευτώ.


Δε σου ζηταει κανεις να ξεπουλησεις τις αντιληψεις σου...
Το να "ακουσεις" ομως μια διαφορετικη, αντιθετη αποψη απο τη δικη σου και να προβληματιστεις χωρις να βαζεις τοιχο μπροστα σου, ειναι το λιγοτερο που μπορεις να κανεις.
Αλλα οπως ειπα, ολα μα ολα ειναι θεμα παιδειας.

Υ.Γ. νεαρέ μέρκουρη, όπως (ίσως) θα κατάλαβες, μου είναι αδιάφορο το τι κάνουν οι γκέι.
Απλά δεν μπορώ να συμβάλω με την δική μου αδιαφορία στην προβολή της δήθεν καταπίεσης των από την κοινωνία. Ούτε και να συμφωνήσω στο να τους επιτραπεί η παραχώρηση παιδιών. Και λέω παραχώρηση γιατι δεν δέχομαι να ονομάσω διαφορετικά αυτή την πράξη σε δύο άνδρες. Αυτές είναι οι απόψεις μου. Οποιος θέλει τις καταλαβαίνει.


Τις αποψεις σου ολοι τις καταλαβαινουν. Αυτο δε σημαινει οτι δεν τις κρινουν΄ή πως θα συμφωνησουν με αυτες. Οπως ακριβως κανεις κι εσυ αλλωστε.

Αυτό που έχω αντιληφθεί και κάθε λίγο μου δίνετε ακόμα μια απόδειξη, είναι η τύφλωση που προκύπτει στα επιχειρήματα σας. Και τί εννοώ ποιο πάνω;

Είναι φανερό το οτι συγκρίνεις διαλυμένες οικογένειες και τις δυσκολίες που πραγματικά βιώνουν τα παιδιά που ζουν μέσα σε αυτές, ομολογώ πολύ άσχημες είναι οι συνθήκες, με την ωραιοποιημένη εικόνα δύο νεαρών.

Συμπέρασμα: ούτε η μία, ούτε και η άλλη περίπτωση μπορούν να αποτελέσουν αντιπροσωπευτικό δείγμα για να συμβάλλουν θετικά στην ανταλλαγή απόψεων στο θέμα που συζητάμε.

Υ.Γ. θα περίμενα ποιο δυνατά επιχειρήματα και όχι μονόπλευρες τοποθετήσεις.



Παραθετοντας καποιος το παραδειγμα της διαλυμενης οικογενειας, θελει να δειξει πως σημασια δεν εχει το φυλο του ατομου που μεγαλωνει και διαπαιδαγωγει ενα παιδι, αλλα η ποιοτητα αυτου.
Εαν δυο ανδρες ή δυο γυναικες ειναι ικανοτεροι, τοτε χιλιες φορες αυτοι, παρα ενα ζευγαροι ετεροφυλοφιλων που ειναι ακρως ακαταλληλοι για πολλους και διαφορους λογους.
Διοτι αυτο που εχω παρατηρησει μεχρι σημερα ειναι πως παρα πολλοι απ' αυτους που γινονται γονεις, δε θα επρεπε να ειχαν γινει. Δυστυχως, ακομα και η δημιουργια οικογενειας μας εχει περασει ως αυτοσκοπος, ειτε κανουμε γι αυτο ειτε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top