Σχολιασμός φθηνών laptops

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
turbox και futzitzu πέτα τα,,κρατα τα αλλα
:P

Γιατι τετοια σταση απεναντι στα fujitsu;; Το Fujitsu μου αντεξε ηρωΐκα, απο απειρες πτωσεις, μεταφορες, χτυπιματα, ανοικτο ολο το 24ωρο και καθολου ευγενικη συμπεριφορα. Πεθανε λιγο πριν τα 5 του, επειδη του εριξα τσαΐ...

Παιδιά κακά τα ψέματα, δε νομίζω να χρειάζονται τα λάπτοπ πια. Οι περισσότεροι δεν τα βγάζουν ποτέ απο το σπίτι. Επιπλέον αν θες να σερφάρεις και είσαι έξω χρησιμοποιείς κινητό ή τάμπλετ. Αν θες να τρέχεις "βαριές" εφαρμογές, γιατί να μην πάρεις ένα desktop με τα μισά χρήματα;

Μπορει να ταξιδευεις συχνα, να το χρειαζεσε για δουλεια,να θες φοριτοτητα ακομα και μεσα στο σπιτι... Δεν το βγαζεις απο το σπιτι μονο αν το παρεις μαζι σου στην καφετερια για να σερφαρεις... Και ακομα και για σερφαρισμα, μπορει να μην θες ενα tablet που κοστιζει οσο ενα laptop....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
skroutz it!:P
με μια αναζητηση που εκανα με τα χαρακτηριστικα που θες,βρηκα τα εξης μοντελα:
εδω για σκληρο εβαλα την επιλογ που εχει 301-500 gb.
αυτο με το 495 το κραταω αν και δεν ξερω τι εγγυηση παιζει.

Παιδιά κακά τα ψέματα, δε νομίζω να χρειάζονται τα λάπτοπ πια. Οι περισσότεροι δεν τα βγάζουν ποτέ απο το σπίτι. Επιπλέον αν θες να σερφάρεις και είσαι έξω χρησιμοποιείς κινητό ή τάμπλετ. Αν θες να τρέχεις "βαριές" εφαρμογές, γιατί να μην πάρεις ένα desktop με τα μισά χρήματα;
Μαζι σου. Προτειμω desktop απο laptop. ωστοσο χρειαζετε να δουλευω εξω και γι αυτο θελω να παρω κατι.
Kronos εχεις να προτεινεις κατι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Πάρε Sony Vaio και είσαι μέσα στη σιγουριά,
όλα τα άλλα είναι απλά οδοντόκρεμες... και φύκια με κορδέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Πάρε Sony Vaio και είσαι μέσα στη σιγουριά,

ε δεν νομίζω να είναι μαζόχας, ώστε να θέλει να του καεί:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
ε δεν νομίζω να είναι μαζόχας, ώστε να θέλει να του καεί:hmm:
Γιατί να του καεί;; Οτι θές λές....
Τα βαιο είναι κορυφή σε όλα.... σαν μερσεντές ένα πράμα.
Αλλά δεν παίρνουν όλοι μερσεντές.... :whistle: βολεύονται και με Λάντα :P την ίδια δουλειά κάνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα βαιο είναι κορυφή σε όλα.... σαν μερσεντές ένα πράμα
Στις τιμες, στις ζημιες, στα προβληματα....

Νταξει, περα απο την πλακα, πολυ καλα τα vaio, αλλα συγκεκριμενα χαρακτιριστικα και τσιμπιμενες τιμες. Τσιμπιμενες επειδη προσφερει και καποια παραπανω πραγματα βεβαια, αλλα οταν σου ειναι δυσκολο να μαζεψεις το ποσο για να παρεις ενα λαπτοπ, δεν θα δωσεις και τα 50-100€ παραπανω για να vaio, ιδικα σε αυτα που βρησκονται σε χαμηλες τιμες.

Επισης, 2 vaio εχουν περασει απο χερια φιλων και τα δυο ητανε προβληματικα. Ολες οι αλλες μαρκες που εχω "ζησει" αρκετα κοντα δεν ειχαν τετοια θεματα απο την μανα τους, οσες φθορες ειχανε ητανε λογο χρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εμενα το ασερ 8 χρονια μου εζησε

και τα μερσεντες μονο ονομα και φιγουρα εχουν,,και ειναι σαπια πολλα
φιρμα και design marketing

κατι crazy σε amd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
sony vaio παιδια! εχω λαπτοπ sony vaio και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κανεις διαθεσιμος για συζητηση μπας και ξεμπλοκαρω και παρω καμια αποφαση;

Αν οι επιλογες παιζουν αναμεσα σε 3 συστιματα και αν υπολογισουμε μονο τον συνδιασμο επεξεργαστης-RΑΜ-καρτα γραφικων
Εχουμε το συστιμα Α: i3-8g(θα το παω στα 16)-2gb
Εχουμε το συστιμα Β: i5-4gb(θα το παω στα 8 )-1gb (ιδια ολα τα υπολοπα χαρακτιριστικα της καρτας γραφικων με το α, μονο η μνημη αλλαζει)
Εχουμε και το συστιμα Γ: amd quad (αντιστοιχο i5)- 6(θα το παω στα 8 )- 1gb

Στο συστιμα Γ ουσιαστικα φοβαμε την amd καθως δεν εχω επαφη και τα οσα διαβαζω στο internet ειναι απο το ενα ακρο μεχρι το αλλο... Γενικα το συστιμα Γ φαινετε πολυ καλο για να ειναι αληθινο και καπου αυτο με φοβιζει καπως παραπανω.
Για να αρχισει η σφαγη λοιπον... Καλητερα να εχω καλο επεξεργαστη; Μηπος να δωσω περισσοτερη βαση στην καρτα γραφικων; Η διπλασια RAM μηπος ειναι ο καλητερος φιλος του ανθρωπου;... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Πολύ χοντρικά...
Αν θες να κάνεις video processing ή να βλέπεις ταινίες HD θέλεις δυνατό επεξεργαστή.
Αν θες να παίζεις games θες δυνατή κάρτα γραφικών.

RAΜ πιστεύω ότι όσο πιο πολλή μπορείς να έχεις τόσο το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χαιρω πολυ!... Δεν θελω χοντρικα.. Θελω σφαγη! Την παραμικρη λεπτομερια! Να ακονισουν τα μαχαιρια τους τα fan boys της nvidia και της amd...! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η μνήμη μην σε νοιάζει, την ανεβάζεις. Επίσης, μην κολώσεις να πετάξεις και τελείως ένα slot αν σου "τρώει" χώρο. Όπως είχα γράψει πιο πάνω, έχω στο τωρινό laptop 2 θέσεις. Στην μία υπήρχε 1 x 4GB. Το πέταξα και έβαλα 2 x 8GB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Την μνημη οπως και να εχει θα την παω στο max που σηκωνει το συστιμα. Απλα το β και το γ πανε μεχρι 8, ενω το α μεχρι 16... θα μου πεις, τι θα τα κανω 16... Σε μερικα χρονια ομως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
κανε το συστημα Α να εχει i5 επεξεργαστη και τελος!ειναι η καλυτερη επιλογη! χαχα ... αν δεν γινετε ομως αυτο,θα προσπαθησω να σε ξεμπλοκαρω. αν δεν το θες για gaming (εννοω αν θα παιζεις''βαρια'' παιχνιδια) τοτε εισαι στο συστημα β!


Υ.Γ. βαρια παιχνιδια εννοω για την καρτα γραφικων, δηλαδη εγω που εχω το pes 11 και το gta eflc το pro evolution μπροστα στο gta μοιαζει φυλλαρακι στο αερα, ενω το gta ''πεδευει'' την καρτα γραφικων.ειναι αλλωστε απο τα βαρια παιχνιδια. αλλα και παλι μπορεις καπως να μειωσεις τα κολληματα την ωρα που παιζεις,αν κολλαει, μειωνοντας λιγο τα γραφικα κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν αλλαζαν τοσο ευκολα οι επεξεργαστες και οι καρτες γραφικων στα laptop καλα θα ητανε...! :P
Το θεμα στεφανε δεν ειναι να μειωνεις απο τα γραφικα, αλλα να παρεις οσο το δυνατων καλητερο μπορεις στα λεφτα σου, ωστε να τα μειωσεις λιγοτερο. ;)
Νομιζω πως εχω καταληξει βασικα... Οι ουσιαστικες διαφορες ως προς επεξεργαστη/καρτα γραφικων αναμεσα στα συστιματα αυτα ειναι μικρες, οι διαφορες στις λεπτομεριες ειναι πολλες και η διαφορα στην τιμη νομιζω πως θα το διευθετισει. Η διαφορα τους θα φανει σε μερικα χρονια και δεν μπορω φυσικα να ξερω τις απαιτησεις που θα εχουν τα παιχνιδια σε 1-2 χρονια απο τωρα... Θα παιξω την ζαρια και αν κερδισω, κερδισα, αλλιως... τι να κανουμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κανεις διαθεσιμος για συζητηση μπας και ξεμπλοκαρω και παρω καμια αποφαση;

Αν οι επιλογες παιζουν αναμεσα σε 3 συστιματα και αν υπολογισουμε μονο τον συνδιασμο επεξεργαστης-RΑΜ-καρτα γραφικων
Εχουμε το συστιμα Α: i3-8g(θα το παω στα 16)-2gb
Εχουμε το συστιμα Β: i5-4gb(θα το παω στα 8 )-1gb (ιδια ολα τα υπολοπα χαρακτιριστικα της καρτας γραφικων με το α, μονο η μνημη αλλαζει)
Εχουμε και το συστιμα Γ: amd quad (αντιστοιχο i5)- 6(θα το παω στα 8 )- 1gb

Στο συστιμα Γ ουσιαστικα φοβαμε την amd καθως δεν εχω επαφη και τα οσα διαβαζω στο internet ειναι απο το ενα ακρο μεχρι το αλλο... Γενικα το συστιμα Γ φαινετε πολυ καλο για να ειναι αληθινο και καπου αυτο με φοβιζει καπως παραπανω.
Για να αρχισει η σφαγη λοιπον... Καλητερα να εχω καλο επεξεργαστη; Μηπος να δωσω περισσοτερη βαση στην καρτα γραφικων; Η διπλασια RAM μηπος ειναι ο καλητερος φιλος του ανθρωπου;... :P

Μερικά πράγματα.

α) Ήθελα να ξερά τι σκατα χρήσεις κάνετε και θέλετε 16GB μνήμη στο pc σας. 8gb για μένα είναι υπέρ αρκετά.

β) H μνήμη της κάρτας γραφικών δε θα πρεπε να σε απασχολεί αν δεν παίζεις σε τρελά μεγάλες αναλύσεις ή πολλαπλές οθόνες. Συγκεκριμένα 1gb για <1080p είναι σίγουρα οκ και νομίζω και για 1080p δε θα δεις τρελή διαφορά.

γ) Όσον αφορά τους AMD η γνώμη μου είναι μακριά. Συνήθως πουλάνε φούμαρα και καλά μεγάλη συχνότητα αλλά σου παίζουνε μπινιά στην cache.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μερικά πράγματα.

α) Ήθελα να ξερά τι σκατα χρήσεις κάνετε και θέλετε 16GB μνήμη στο pc σας. 8gb για μένα είναι υπέρ αρκετά.

β) H μνήμη της κάρτας γραφικών δε θα πρεπε να σε απασχολεί αν δεν παίζεις σε τρελά μεγάλες αναλύσεις ή πολλαπλές οθόνες. Συγκεκριμένα 1gb για <1080p είναι σίγουρα οκ και νομίζω και για 1080p δε θα δεις τρελή διαφορά.

γ) Όσον αφορά τους AMD η γνώμη μου είναι μακριά. Συνήθως πουλάνε φούμαρα και καλά μεγάλη συχνότητα αλλά σου παίζουνε μπινιά στην cache.



α) τα 16, εδω που τα λεμε ειναι υπερβολη! Αλλα οταν περνεις ενα μηχανιμα που εχεις σκοπο να το κρατισεις χρονια, γιατι να περιοριστης σε μια μεγιστη μνημη τις ταξης των 8gb; Καποτε θεωρουσαμε υπερβολη τα 4 αλλωστε...

β)Τρελη διαφορα δεν θα δω, κατα πασα πιθανοτιτα, οπως και να εχει, καθως γενικα τα chip δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Αλλα οπως και να το κανουμε, οι σκεψεις μου δεν ειναι τοσο για τα τωρινα παιχνιδια, οσο για το τι θα κυκλοφορισει μεσα στην επομενη 3ετια (ισως και περισσοτερο). Για τωρα δλδ, ναι, ολες οκ ειναι με τις αναλυσεις που ουτος η αλλος μπορει να πιασει η οθονη τους (αντε να βαλω και μια εξωτερικη για καλητερη εικονα), αλλα τα δεδομενα αυτα αλλαζουν και θελω να ειμαι οσο πιο κοολ γινετε για οσο μεγαλητερο χρονικο διαστημα γινετε.

γ)Οταν η AMD μου δεινει 4mb l2 cache την στιγμη που η intel μου δεινει 3mb l3, δεν μου φαινετε ασχημο. Και γενικα απο οτι εχω καταλαβει η AMD εχει αρχισει να περνει το αιμα τις πισω τελευταια, φτιαχνοντας πολυ αρτια τσιπακια, σε σημεια που εχει μπει στο ματι τοσο τις intel οσο και της nvidia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εστιάζεις πολύ στο τι μπορεί να σηκώνει μερικά χρόνια μετά. Η πραγματικότητα είναι πως λόγω κάρτας γραφικών και μόνο σε 3 χρόνια δε θα σηκώνει σχεδόν τίποτα. Φυσικά θα πάρεις βέβαια ότι μπορείς καλύτερο, just saying.

Προσωπικά πάντως και για τη χρήση που λες και για το budget εγώ θα παιρνα desktop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
H συχνη μτακινηση με αναγκαζει να παρω λαπτοπ.... Θα θελα ενα desktop, αλλα που...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο ειναι αρκετο για ipod, για ολοκληρο gaming pc θα χρειαστω κατι αρκετα μεγαλο ωστε να μην ειμαι μονο εγω σε σκια, αλλα και ολη μου η παρεα... :P

Δεν εχεις και αδικο ρε Αγγελε, αλλα ηδη παραγκειλα laptop... :P αυτο συγκεκριμενα, ειπα να δωσω μια ευκαιρια στην amd, κοντα 15 χρονια intel, να δουμε αν ειμασταν fanboy δικαια ή αδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top