Παιδιά με ταλέντο

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λοιπόν.. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό κομμάτι του φόρουμ, αλλά πιστεύω πως εδώ είναι το καταλληλότερο μέρος να το γράψω.

Αυτές τις μέρες έχουν ακουστεί πολλά για τον Μαικλ Τζακσον, για την παιδική ηλικία που δεν έζησε, την καλλιτεχνική του υπόσταση, την ανθρώπινη πλευρά του.. Από τη δική μου σκοπιά, ο άνθρωπος αυτός όσο ζούσε αδικήθηκε τόσο πολύ, πικράθηκε τόσο πολύ, πολεμήθηκε τόσο πολύ :( και αυτό εξαιτίας ενός τρόπου ζωής που ο ίδιος δεν επέλεξε να ζήσει.. Αφήνω ένα ερωτηματικό εδώ, μιας και από κάποια στιγμή και έπειτα ίσως ήταν επιλογή του, χωρίς όμως να εξετάζω ποιοι είναι οι παράγοντες που οδήγησαν σε αυτή του την επιλογή- ότι δηλαδή απλά ήταν κάτι που του εμφυσήθηκε από το οικογενειακό του περιβάλλον, μιας και από τα 5 του χρόνια "έμαθε" να είναι πρώτα καλλιτέχνης και μετά όλα τα υπόλοιπα.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, πόσο άδικο ήταν αυτό- το ότι δεν έζησε παιδική ηλικία.. Το ότι δεν του δόθηκε η ευκαιρία να ζήσει παιδική ηλικία. :( Το ότι αντιμετωπίστηκε από παιδάκι σαν καλλιτέχνης, επαγελματίας, μηχανή παραγωγής χρήματος, από την ίδια του την οικογένεια.

Και το ερώτημα είναι το εξής.. Αν διαβλέπατε στο παιδί σας κάποιο ταλέντο- μεγάλο ταλέντο- θα επιτρέπατε να εισαχθεί από τόσο μικρή ηλικία σε έναν κόσμο τόσο σκληρό όσο αυτόν της μουσικής βιομηχανίας, του θεάματος κλπ., ας πούμε της "σοου μπιζ";..
Ένα ταλέντο, λένε, πρέπει να καλλιεργείται. Μα τα παιδιά-θαύματα είναι -τελικώς- ευτυχισμένα;.. Ενδόμυχα, όλοι μας, πιστεύουμε ότι είναι, γιατί αυτά θεωρούμε (παίρνουμε ως δεδομένο, μάλλον) πως κάνουν αυτό που αγαπούν, κι εμείς χαιρόμαστε να τα βλέπουμε και να τα ακούμε.


-Αν το παιδί έχει αυτό το χάρισμα, μα δεν το αγαπάει αυτό στο οποίο τυγχάνει να έχει το ταλέντο;.. (θα έπρεπε να κάνουμε κάτι απλώς επειδή τυχαίνει να είμαστε καλοί σε αυτό; )
-Αν ο γονιός όντας περήφανος, χάσει το μέτρο, και "ξεχάσει" πως το παιδί είναι απλά ένα παιδί που θέλει να παίξει και όχι να δουλέψει και μάλιστα σκληρά, όπως απαιτεί το ταλέντο (φορτίο, θα το έλεγα;..
-Μπορεί ένα παιδί να τα σηκώσει όλο αυτό το βάρος;.. Ή μαζί με αυτό, έρχεται και ένα πακέτο από υποχρεώσεις και μία κάποια ευθύνη- να ανταποκριθεί στις προσδοκίες όλων;


Από την άλλη
Αν το παιδί έχει εξαιρετικό ταλέντο, αυτό πώς το αφήνεις να πάει χαμένο; Θα έλεγε κάποιος πως σε αυτά τα πράγματα απαιτούνται θυσίες.

Πάντως, εγώ θα έλεγα.. says who? a grown up
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
γλυκο μου εχεις μεγαλο δικαιο:) κατα συμπτωση τωρα βλεπω ενα αφιερωμα στον μαικλ τζακσον και οντως ειναι τρομερο το πως εζησε αυτος ο ανθρωπος απο μικρος...
ειχε δοξα , λεφτα αλλα δεν ξερω για ευτυχια..:/: ασε που αμα ριμαξεις τη ψυχη ενος παιδιου τι να τα κανει ολα αυτα. ποτε δεν θα μπορουσαν να αντικαταστησουν την αγαπη και την παιδικοτητα που δεν εζησε.

το κακο ειναι οτι μετα λυπης μου βλεπω γονεις συνεχως να σπρωχνουν τα παιδια τους, οταν δουν οτι εχουν ταλεντο (ή οχι καποιες φορες) να ενταχθουν στον χωρο του θεαματος και της δοξας.

ματαιοδοξια των γονιων εγω θα το ελεγα. το μικρο παιδακι τι ξερει απο αυτα?

τι εμποδιζει τον καθε γονιο και το καθε παιδι να καλλιεργησει το ταλεντο του, να το μελετησει και οταν πια ειναι σε ηλικια να αποφασιζει μονο του για τη ζωη του να κανει οποιες επιλογες θελει.

εγω το θεωρω εντελως λαθος αυτο που γινεται στα παιδακια... τους στερουν οτι πιο σημαντικο στη ζωη τους για χαρη ποιου πραγματος? της δοξας? των λεφτων? αυτα ομως δεν φτιαχνουν ψυχουλες.. καταστρεφουν ψυχουλες...:/:

για ακομα μια φορα ευχομαι οι γονεις να κοιταζουν το καλο των παιδιων τους και οχι να βγαζουν μεσω των παιδιων τους ολα τα αποθημενα , ματαιοδοξιες και χαμενα ονειρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ξέρω ότι η άποψη μου μοιάζει μηδενιστική ίσως αλλά ούτε καν θα καλλιεργούσα το ταλέντο του παιδιού μου αν δεν μου το ζητούσε ενώ θα απαγόρευα την έκθεση του στη show biz μέχρι κάποια ηλικία (παιδικά κ' πρώτα εφηβικά χρόνια). Το ταλέντο δεν χάνεται αλλά δεν έχει καμμιά σημασία, ειδικά στις τέχνες, χωρίς "άποψη" ή "θέμα". Αν δεν γίνεις ολοκληρωμένος άνθρωπος, συναισθηματικά ώριμος, τι να το κάνεις το ταλέντο? Ξέρω πολλά ταλέντα που δεν έχουν στόχο και λόγο. Είχαν τόσα μπράβο σε μικρή ηλικία για κάτι που δεν έχουν κοπιάσει να αποκτήσουν (είναι ΧΑΡΙΣΜΑ) που μούδιασε η ικανότητα τους να ψάχνουν, να θέλουν κάτι πέρα από τα μπράβο.
Από την άλλη αν κάτι τους αρέσει τόσο ώστε να θέλουν μόνα τους να αφιερώσουν τον χρόνο και την πειθαρχία που χρειάζεται για να προχωρήσουν θα προσπαθούσα να είμαι στήριγμα και βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Λοιπον δεν ειμαι σιγουρη..Απο τη μια δεν θα ηθελα να υποβαλλω το παιδι μου στη διαδικασια μιας υπερβολικα γρηγορης ωριμανσης η να το κανω να αντιμετωπισει καταστασεις πριν την ωρα του...Απο την αλλη αν ειχε καποιο ταλεντο νομιζω οτι δεν θα ηταν και στο μεγιστο βαθμο ωστε να χαρακτηριστει παιδι θαυμα..Οποτε θα το καλλιεργουσα χωρις να το υποβαλλω ομως σε οτιδηποτε που θα του στερουσε την παιδικη του ηλικια..Νομιζω οτι θα το εστελνα να παρει καποια μαθηματα,εφοσον δω οτι του αρεσει το οποιοδηποτε αντικειμενο στο οποιο εχει ταλεντο,αλλα μεχρι εκει..Αφου θα του προσφερα οτι καλυτερο απο πλευρα γνωσης θα το αφηνα να επιλεξει αν θα ασχολουνταν επαγγελματικα οταν ηταν σε μια μεγαλυτερη ηλικια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ξέρω ότι η άποψη μου μοιάζει μηδενιστική ίσως αλλά ούτε καν θα καλλιεργούσα το ταλέντο του παιδιού μου αν δεν μου το ζητούσε ενώ θα απαγόρευα την έκθεση του στη show biz μέχρι κάποια ηλικία (παιδικά κ' πρώτα εφηβικά χρόνια). Το ταλέντο δεν χάνεται αλλά δεν έχει καμμιά σημασία, ειδικά στις τέχνες, χωρίς "άποψη" ή "θέμα". Αν δεν γίνεις ολοκληρωμένος άνθρωπος, συναισθηματικά ώριμος, τι να το κάνεις το ταλέντο? Ξέρω πολλά ταλέντα που δεν έχουν στόχο και λόγο. Είχαν τόσα μπράβο σε μικρή ηλικία για κάτι που δεν έχουν κοπιάσει να αποκτήσουν (είναι ΧΑΡΙΣΜΑ) που μούδιασε η ικανότητα τους να ψάχνουν, να θέλουν κάτι πέρα από τα μπράβο.
Από την άλλη αν κάτι τους αρέσει τόσο ώστε να θέλουν μόνα τους να αφιερώσουν τον χρόνο και την πειθαρχία που χρειάζεται για να προχωρήσουν θα προσπαθούσα να είμαι στήριγμα και βοήθεια.


Γιατι τοσο απολυτη;Ενταξει εχεις εν μερει δικιο,αλλα με ενα μετρο σιγουρα τα πραγματα θα πηγαιναν καλα..Και δεν ειναι ολων τα παιδια ο επομενος Μichael Jackson...Γιατι λοιπον να μην τα βοηθησουμε;Και ενταξει στα παιδικα αλλα και στα πρωτα εφηβικα;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Γιατι τοσο απολυτη;Ενταξει εχεις εν μερει δικιο,αλλα με ενα μετρο σιγουρα τα πραγματα θα πηγαιναν καλα..Και δεν ειναι ολων τα παιδια ο επομενος Μichael Jackson...Γιατι λοιπον να μην τα βοηθησουμε;Και ενταξει στα παιδικα αλλα και στα πρωτα εφηβικα;;;;;

Γιατί μου φαίνεται πιο σημαντικό να αγαπάει κάτι κάποιος και να θέλει να του δωθεί παρά να έχει ευκολία. Είναι πολύ εύκολο να αποπροσανατολιστείς όταν έχεις εμφανές ταλέντο που έχει αναγνωριστεί από τα παιδικά σου χρόνια, γιατί όλοι περιμένουν από σένα να το αναπτύξεις και συνήθως με τρόπους που αφορούν το γενικό "γούστο" και όχι την ουσία - και αυτό το λέω και για τους δασκάλους.
Τα πρώτα εφηβικά χρόνια η γνώμη του "περίγυρου" αποκτά τρελλή βαρύτητα σε σχέση με τη γνώμη της οικογένειας και οι ανασφάλειες χτυπάνε κόκκινο γιατί ψαχνόμαστε να τοποθετηθούμε στον μεγάλο άγνωστο κόσμο αυτόνομα. Η υποχρεωτική έκθεση σε μια τέτοια ηλικία είναι πανεύκολο να δημιουργήσει στρεβλώσεις οπτικής, επιπλέον ανασφάλειες κλπ. Ο χώρος της show biz είναι γεμάτος "εθισμούς" ψυχολογικούς και σωματικούς, γεμάτος μόδες που είναι πολύ εύκολο να τις υιοθετήσει ένας έφηβος - με την αναγκη να ανήκει, και εκεί που αλλού θα αποτελούσαν ένα σφάλμα ή μια δοκιμή εκεί μπορούν να γίνουν must με άνεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Γιατί μου φαίνεται πιο σημαντικό να αγαπάει κάτι κάποιος και να θέλει να του δωθεί παρά να έχει ευκολία. Είναι πολύ εύκολο να αποπροσανατολιστείς όταν έχεις εμφανές ταλέντο που έχει αναγνωριστεί από τα παιδικά σου χρόνια, γιατί όλοι περιμένουν από σένα να το αναπτύξεις και συνήθως με τρόπους που αφορούν το γενικό "γούστο" και όχι την ουσία - και αυτό το λέω και για τους δασκάλους.
Τα πρώτα εφηβικά χρόνια η γνώμη του "περίγυρου" αποκτά τρελλή βαρύτητα σε σχέση με τη γνώμη της οικογένειας και οι ανασφάλειες χτυπάνε κόκκινο γιατί ψαχνόμαστε να τοποθετηθούμε στον μεγάλο άγνωστο κόσμο αυτόνομα. Η υποχρεωτική έκθεση σε μια τέτοια ηλικία είναι πανεύκολο να δημιουργήσει στρεβλώσεις οπτικής, επιπλέον ανασφάλειες κλπ. Ο χώρος της show biz είναι γεμάτος "εθισμούς" ψυχολογικούς και σωματικούς, γεμάτος μόδες που είναι πολύ εύκολο να τις υιοθετήσει ένας έφηβος - με την αναγκη να ανήκει, και εκεί που αλλού θα αποτελούσαν ένα σφάλμα ή μια δοκιμή εκεί μπορούν να γίνουν must με άνεση.

Εχεις καποιο δικιο αλλα επιμενω οτι δεν πρεπει να αποθαρρυνουμε τοσο πολυ καποιον..Το να αγαπας κατι ειναι πολυ σημαντικο βεβαια,αλλα το ενα δεν αποκλειει το αλλο..Το εμφυτο ταλεντο παρεχει καποιες διευκολυνσεις αλλα δεν σε εμποδιζει να αγαπας αυτο που κανεις...Δηλαδη αν δεις οτι το παιδι σου εχει μεγαλη - πολυ μεγαλη,κλιση σε κατι και εντυπωσιακο ταλεντο θα του στερησεις την ευκαιρια να πετυχει με το να χασει ισως πολυτιμα χρονια εκπαιδευσης και καθοδηγησης;Και δεν λεω να μην επαγρυπνεις και να το προφυλασσεις..Να εισαι εκει να το βοηθας και να το κατευθυνεις,αλλα αστο να καλλιεργησει αυτα που εχει..Και αργοτερα θα ηθελες να εχεις τυψεις οτι στερησες απο το παιδι σου το κατι παραπανω;Ο κοσμος της show biz ειναι δυσκολος βεβαια,αλλα δεν ειναι απαραιτητο να τρελαθεις η να εχεις ψυχολογικα προβληματα απλα και πανω επειδη εισαι διασημος...Αλλα επιμενω στο οτι δεν καταφερνει καθε παιδι ακομα και ταλαντουχο να γινει διασημο...Και σαφως δεν ειναι υποχρεωτικο αν εχει ταλεντο να το αξιοποιησει με λαθος τροπο...Δωστου τα εφοδια,τις συμβουλες,την καθοδηγηση σου,την εκπαιδευση που θα το κανει καλυτερο στο ειδος του και αστο μετα να επιλεξει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
εγω το θεωρω εντελως λαθος αυτο που γινεται στα παιδακια... τους στερουν οτι πιο σημαντικο στη ζωη τους για χαρη ποιου πραγματος? της δοξας? των λεφτων? αυτα ομως δεν φτιαχνουν ψυχουλες.. καταστρεφουν ψυχουλες...:/:

για ακομα μια φορα ευχομαι οι γονεις να κοιταζουν το καλο των παιδιων τους και οχι να βγαζουν μεσω των παιδιων τους ολα τα αποθημενα , ματαιοδοξιες και χαμενα ονειρα...[/quote]




Δεν πιστευω οτι καθε γονιος που ενθαρρυνει το παιδι του θελει να βγαλει λεφτα η να αποκτησει δοξα...Και γιατι θεωρεις δεδομενο οτι αν αρχισει απο μια μικρη ηλικια να εξασκει κατι θα καταστραφει η ψυχουλα του η δεν θα εχει καλα παιδικα χρονια;Οσο για αυτο με τις παλιες ματαιοδοξιες και τα ονειρα εχεις καποιο δικιο....Δυστυχως υπαρχουν καποιοι τετοιοι ανοητοι γονεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εχεις καποιο δικιο αλλα επιμενω οτι δεν πρεπει να αποθαρρυνουμε τοσο πολυ καποιον..Το να αγαπας κατι ειναι πολυ σημαντικο βεβαια,αλλα το ενα δεν αποκλειει το αλλο..Το εμφυτο ταλεντο παρεχει καποιες διευκολυνσεις αλλα δεν σε εμποδιζει να αγαπας αυτο που κανεις...Δηλαδη αν δεις οτι το παιδι σου εχει μεγαλη - πολυ μεγαλη,κλιση σε κατι και εντυπωσιακο ταλεντο θα του στερησεις την ευκαιρια να πετυχει με το να χασει ισως πολυτιμα χρονια εκπαιδευσης και καθοδηγησης; Και δεν λεω να μην επαγρυπνεις και να το προφυλασσεις..Να εισαι εκει να το βοηθας και να το κατευθυνεις,αλλα αστο να καλλιεργησει αυτα που εχει..Και αργοτερα θα ηθελες να εχεις τυψεις οτι στερησες απο το παιδι σου το κατι παραπανω;
Κατ'αρχήν δεν μίλησα για αποθάρρυνση... είπα πως άμα αποφασίσουν ΜΟΝΑ τους να "αφιερώσουν τον χρόνο και την πειθαρχία που χρειάζεται για να προχωρήσουν θα προσπαθούσα να είμαι στήριγμα και βοήθεια". Αυτό όμως έχει σχέση με την διαδικασία μάθησης και όχι με την διαδικασία έκθεσης.
Θεωρώ τον ποιοτικό χρόνο μεγαλύτερο παράγοντα στην εκμάθηση της ουσίας από τον χρόνο αυτό καθ'εαυτό. Η εκμάθηση πραγμάτων σε μικρή ηλικία σου παρέχει μόνο τεχνική ευκολία που ίσως αργότερα χρειαστεί να αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρόνο για να αποκτήσεις (στην περίπτωση του εξαίρετου ταλέντου ούτε καν αυτό μερικές φορές). Η εκμάθηση πραγμάτων σε μεγαλύτερη ηλικία επιτρέπει την κριτική γνώση και την γνώση σε βάθος που συνάδει με την ψυχική ωρίμανση.
Ο κοσμος της show biz ειναι δυσκολος βεβαια,αλλα δεν ειναι απαραιτητο να τρελαθεις η να εχεις ψυχολογικα προβληματα απλα και πανω επειδη εισαι διασημος...Αλλα επιμενω στο οτι δεν καταφερνει καθε παιδι ακομα και ταλαντουχο να γινει διασημο...Και σαφως δεν ειναι υποχρεωτικο αν εχει ταλεντο να το αξιοποιησει με λαθος τροπο...
Έχεις γνωρίσει διάσημους ανθρώπους? Η πραγματικότητα τους δεν είναι η πραγματικότητα μας. Οι άνθρωποι κατα κόρον δεν τους φέρονται φυσιολογικά και εκείνοι συνηθίζουν σε αυτό το μοτίβο και τα φυσιολογικά τους φαίνονται λίγα. Αυτό αν το ζήσει ένα παιδί τι ελπίδες έχει να ξεφύγει?
Αν δε καλλιεργηθούν φρούδες ελπίδες, ζήσει στιγμές διασημότητας και όλο αυτό τελειώσει γρήγορα, ξέρεις το βάρος της απογοήτευσης σε μια παιδική ψυχή ή ίσως ακόμα χειρότερα σε μια εφηβική ψυχή?
Το ταλέντο μπορεί να αξιοποιηθεί, ή τουλάχιστον να εκτεθεί σε οποιαδήποτε ηλικία. Όταν εκτίθεται σε μικρή ηλικία συνήθως γίνεται με την έννοια του "αξιοπερίεργου". Το θεωρώ απίστευτο βάρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Helen D

Νεοφερμένος

Η Helen D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας,αν γνωριζει καποιος παρακαλω ας μου απαντησει ;)

Εχω εναν μικρο αδερφο ο οποιος εχει εφεση στο να φτιαχνει φιγουρες απο χαρτι,πλαστικο,σελοτειπ,γενικοτερα απλα υλικα που βρισκονται στο σπιτι. Φτιαχνει απιθανα πραγματα και οποιοι ετυχε να τα δουν λενε πως πρεπει να αξιοποιησει αυτη την ταση τωρα που ειναι νωρις και οτι καποιος πρεπει να τα δει για να αξιολογησει το ταλεντο του. Γνωριζει καποιος που θα μπορουσαμε να απευθυνθουμε? Προγραμματα ακροασεων ή εκθεσεων ή κατι τετοιο?

Ευχαριστω προκαταβολικα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μπορείτε να πουλάτε ότι φτιάχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν μας είπες την ηλικία του αδερφού σου. Αν είναι πολύ μικρός, γνώμη μου είναι να μην τον πίεσετε ως προς κάτι, αφήστε τον να δημιουργεί ότι θέλει με την ησηχία του και αν του αρέσει πραγματικά θα αποζήτισει ο ίδιος τον δρόμο του.
Αν ήδη ο ίδιος ζητάει να μάθει κάτι παραπάνω, τότε να τον βοηθίσετε με κάθε τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top