Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ενώ δεν καταλαβαίνεις τί λέω, συνεχίζεις να είσαι καλοπροαίρετη και ταυτοχρόνως ουδέτερη.

Η απορία μου είναι: πώς είναι δυνατό να σου δώσω να καταλάβεις την διαφορά ανάμεσα στην εκσπερμάτωση ενός Ανδρα και μιας εκσπερμάτωσης που προκύπτει απο τις διεισδύσεις που δηλώνουν μια μεσοβέζικη κατάσταση και σίγουρα Αφύσικη;

Ο ανδρικός εγκέφαλος δίνει σήμα για εκσπερμάτιση όταν ερεθιστεί ο προστάτης. Όταν τον παίζεις αυτό που κάνεις στην ουσία είναι να ερεθίζεις τον προστάτη σου, καθώς το εσωτερικό κομμάτι του πέους τον ακουμπάει με το πάνω κάτω. Λόγω της θέσης του προστάτη το ίδιο μπορεί να συμβεί και από πίσω, έτσι μπορείς να εκσπερματώσεις και από διείσδυση. Και ένα μηχάνημα να βάλεις μέσα σου που πατώντας ένα κουμπί κάνει μασάζ στον προστάτη θα έχεις οργασμούς πατώντας το κουμπί, απλά τα πράγματα.

Εγινε μια μελετη πριν τρια χρονια δεν την εχεις ακουσει.Για μια ουσια στο dna που μειωνεται και το dna θηλθκοποιειται.Περσυ ομως βγηκε μια αντιθετη μελετη να τη διαψευσει.

Δεν λεει κατι αυτο,αλλα λεει και πολλα

Όχι και πολιτικοποιείται το DNA ρε μεγάλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Εγινε μια μελετη πριν τρια χρονια δεν την εχεις ακουσει.Για μια ουσια στο dna που μειωνεται και το dna θηλθκοποιειται.Περσυ ομως βγηκε μια αντιθετη μελετη να τη διαψευσει.

Δεν λεει κατι αυτο,αλλα λεει και πολλα

Είναι μια μελέτη που λέει ότι το DNA θηλυκοποιείται. Είναι άλλη μια μελέτη που λέει ότι το DNA δε θηλυκοποιείται.

Αυτό δε λέει κάτι, αλλά λέει και πολλά.

...

SENSE
THIS POST MAKES NONE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ο ανδρικός εγκέφαλος δίνει σήμα για εκσπερμάτιση όταν ερεθιστεί ο προστάτης. Όταν τον παίζεις αυτό που κάνεις στην ουσία είναι να ερεθίζεις τον προστάτη σου, καθώς το εσωτερικό κομμάτι του πέους τον ακουμπάει με το πάνω κάτω. Λόγω της θέσης του προστάτη το ίδιο μπορεί να συμβεί και από πίσω, έτσι μπορείς να εκσπερματώσεις και από διείσδυση. Και ένα μηχάνημα να βάλεις μέσα σου που πατώντας ένα κουμπί κάνει μασάζ στον προστάτη θα έχεις οργασμούς πατώντας το κουμπί, απλά τα πράγματα.
Και είναι ποτέ δυνατό να παραδεχτούμε οτι ο βαθμός ικανοποίησης είναι ο ίδιος ή και να εξομοιώσουμε τους δύο τρόπους εκσπερμάτωσης ως ίσους; άρα και φυσιολογικούς;

Μήπως ο φυσιολογικός τρόπος είναι αναντικατάστατος;
Μήπως οι νεαροί θα πρέπει να ψάξουν πάρα πολύ πριν τους προκύψει ο αφύσικος τρόπος ικανοποίησης και αυτό γιατι όταν ακολουθήσουν τον αφύσικο θα δημιουργήσουν στον εαυτό τους μόνο προβλήματα σεξουαλικά και λιγώτερη ικανοποίηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Κάνεις πολλά λογικά άλματα. Επίσης θα το εκτιμούσα αν απαντούσες στο μήνυμα της Gate4 παραπάνω γιατί ειλικρινά με ενδιαφέρει.

Τα λογικά άλματα τώρα:
- το πρόβλημα και η ένστασή σου είναι, τελικά, ο βαθμός ικανοποίησης; Όχι κάτι άλλο; Όταν έγραψες σε προηγούμενη σελίδα ότι είσαι κατά του γάμου των ομοφυλοφίλων, εννοούσες ότι δε θες να παντρεύονται/συνάπτουν σύμφωνο συμβίωσης επειδή ανησυχείς ότι δεν έχουν αρκετά ικανοποιητικούς οργασμούς;

- στο παραπάνω ποστ σου, κάνεις μια εξίσωση δύο όρων. Εξισώνεις τον όρο "ίσος" με τον όρο "φυσιολογικός". Αρχικά, εφευρίσκεις την έννοια της "ισότητας" σε ένα πράγμα όπως η σεξουαλική ικανοποίηση, το οποίο είναι ακραία υποκειμενικό όπως κάθε άλλη ανθρώπινη λειτουργία. Είναι σαν να προσπαθείς να εξισώσεις αντικειμενικά αν ο μουσακάς είναι ίσος με τα γεμιστά. Δηλαδή τι σημαίνει "ίσος" σε αυτά τα πράγματα; Το πόσο φωνάζει η γυναίκα όταν τελειώνει; Η ποσότητα σπέρματος κατά την εκσπερμάτιση; Πόσο σέρτικο είναι το τσιγάρο μετά; Πώς το μετράς ακριβώς; Μετά λοιπόν από αυτή την άστοχη εισαγωγή της έννοιας της ισότητας, εν συνεχεία εξισώνεις το "ίσος" με το "φυσιολογικός" και χάνεται ολότελα η μπάλα. Ούτε το στοματικό σεξ είναι φυσιολογικό, υπό την έννοια ότι δεν οδηγεί στην τεκνοποίηση. Ούτε το να φιλάς το στήθος της κοπέλας σου είναι φυσιολογικό, υπό την ίδια έννοια. Τα κατακρίνεις και αυτά; Τα βρίσκεις και αυτά λάθος και "μη ίσα" με το "φυσιολογικό" σεξ, το οποίο είναι μόνο η κολπική διείσδυση κατ' εσέ; Επίσης μια φορά κι έναν καιρό θεωρούσαν φυσιολογική μόνο την ιεραποστολική στάση, συμφωνείς και με αυτό;

- τι εννοείς "μήπως ο φυσιολογικός τρόπος είναι αναντικατάστατος"; Είναι σίγουρα αναντικατάστατος για κάποια πράγματα, πχ αν θες να τεκνοποιήσεις. Αν όμως απλά θες να φτάσεις σε οργασμό, μπορείς να κάνεις κι άλλα πράματα εκτός από "φυσιολογικό σεξ". Μπορείς να αυτοϊκανοποιηθείς ή μπορείς να ζητήσεις απ' την κοπέλα σου να σου κάνει στοματικό. Οπότε όχι, ο φυσιολογικός τρόπος δεν είναι αναντικατάστατος έτσι γενικά και αόριστα, ο φυσιολογικός τρόπος είναι απλά άλλος ένας τρόπος να φτάνεις σε οργασμό, απλά προσφέρει και την οψιόν της τεκνοποίησης.

- γιατί πιστεύεις ότι έχουν σεξουαλικά προβλήματα και λιγότερη ικανοποίηση αυτοί που κάνουν "αφύσικο σεξ"; Θέλω να πω αυτό πού το βασίζεις; Το να κάνεις σεξ με τον τρόπο που θες και με τον άνθρωπο που θες εγγυάται ότι θα περάσεις καλά, θα ικανοποιηθείς, δε θα έχεις "σεξουαλικά προβλήματα". Στο σεξ αυτό που χρειάζεσαι είναι ελευθερία και έναν παρτενέρ που τον θες, δε χρειάζεσαι ούτε τρελά εσώρουχα ούτε να έχεις αντικειμενικές επιδόσεις. Αρκεί και μόνο να θες αυτόν που έχεις στο κρεβάτι σου. Αν ισχύουν αυτά, πώς προκύπτει η λιγότερη ικανοποίηση; Επίσης, αυτό λειτουργεί και αντίστροφα; Δηλαδή, ΟΛΑ τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια έχουν εγγυημένη μεγάλη ικανοποίηση και μηδενικά σεξουαλικά προβλήματα, αρκεί να κάνουν φυσιολογικό σεξ δηλαδή μόνο κολπική διείσδυση; Αν ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι κάνει 69 τότε έχουν μικρή ικανοποίηση;

Για το τέλος, μια ερώτηση. Τι γνώμη έχεις για την αντισύλληψη; Και, επειδή ίσως χαθεί στο μεγάλο κείμενο που έγραψα παραπάνω, τι γνώμη έχεις για αφύσικες πρακτικές στο σεξ (στοματικό, πρωκτικό, αυνανισμός/αμοιβαίος αυνανισμός, 69, δεν έχει σημασία, εννοώ όλα τα μη φυσιολογικά σύμφωνα με την έννοια του φυσιολογικού, δηλαδή όσα δεν οδηγούν στη σύλληψη);

Να σημειώσω στο τέλος ότι δεν ειρωνεύομαι σε κανένα σημείο του ποστ μου και ότι ειλικρινά και με μεγάλο ενδιαφέρον περιμένω μια απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πρέπει ορισμένοι να καταλάβουν κάτι. Οι άνθρωποι δεν κάνουν σεξ μόνο για αναπαραγωγή (αυτόν τον τρόπο όρισε ως φυσιολογικό ο απρόσεχτος) αλλά και για την ηδονή η οποία φυσικά μπορεί να επιτευχθεί με διάφορους τρόπους. Όπως είπα και πριν πως τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια κάνουν πρωκτικό σεξ, στοματικό σεξ, υπάρχει το "δάχτυλο" και γενικά διάφορα παιχνδάκια. Που πάει να πει ότι όλα αυτά είτε τα κάνουν ετεροφυλόφιλοι είτε ομοφυλόφιλοι είναι απλά τρόποι ηδονής. Κοινώς ο καθένας στο κρεβάτι του κάνει αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο. Που πάει να πει πως κανενός άλλου δεν του πέφτει λόγος επί του θέματος εκτός από τα άτομα που.. συνουσιάζονται. :redface: Αν απρόσεχτε είσαι κατά των γκέι γιατί θεωρείς ότι υπάρχει λιγότερη ικανοποίηση κατά τη διάρκεια του σεξ απλά σε λέω να μη σε νοιάζει για τον απλό λόγο ότι δεν είναι δική σου δουλεία η σεξουαλική ζωή του άλλου ανθρώπου. Αν για παράδειγμα εσένα δεν σε αρέσει να κάνεις στοματικό στην κοπέλα σου (τυχαίο παράδειγμα και το εσύ γενικό είναι) δεν θα έρθει να σε πει κάνεις "είναι δυνατόν; πως τολμάς;!;!;!". Αν συμμαζέψουμε αυτά που έχεις πει δεν θες να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι γιατί δεν σε αρέσει ο τρόπος που κάνουν σεξ. Με συγχωρείς αλλά αυτός δεν είναι λόγος και δεν μπορώ να το πάρω σοβαρά σαν επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Όχι κάνεις λάθος, μπορούν.
Ενταξει φιλε πιστευω οτι εισαι πολυ δηθεν για να το λες αυτο. Δηλαδη αν εσυ εκανες ενα γιο ο οποιος ηταν ομοφιλοφιλος και αντι να παντρευτει μια γυναικα και να κανει παιδια(πραγμα που δεν το θεωρω και απαραιτητο),σου εφερνε στο σπιτι ενα μαντραχαλο δυο μετρα και σου ελεγε οτι αυτος ο αντρας του τον βαζει απο πισω,εσυ δεν θα ειχες κανενα προβλημα ετσι ? Απλα καντο εικονα. Και θα πω κατι γενικο για να απαντησω σε ολους. Δεν θεωρω οτι πρεπει να απαγορευεται στους ομοφιλοφιλους να ειναι μαζι αφου αυτο προσταζει η φυση τους. Θεωρω ομως οτι ο γαμος ειναι για δυο ατομα που πραγματικα αγαπιουνται και οχι που την βρισκουν σεξουαλικα αφου μιλατε και για ηδονη. Οι ομοφιλοφιλοι που πραγματικα αγαπιουνται σημαινει οτι αγαπαει ο ενας το πνευμα του αλλου και απο την στιγμη που συμβαινει αυτο ο γαμος ειναι περιττος οπως και για τους ετεροφιλοφιλους. Αρα γιατι να θελουν 2 ομοφιλοφιλοι να παντερυτουν? Μηπως για να προκαλεσουν? Επισης θεωρω οτι ειναι για δυο ατομα τα οποια μπορουν να διαιωνισουν το ειδος αφου τα παιδια τους μπορουν να ενταχθουν σε υγιεις κοινωνικες ομαδες αρα κοινωνικοποιουνται ευκολοτερα. ξεκινοντας απο την οικογενεια. Αντιθετα οταν 2 ομοφιλοφιλοι υιοθετησουν ενα παιδι απο μωρο και εκεινο το παιδι ρωταει 'εγω γιατι δεν εχω μαμα?' ή 'εγω γιατι δεν εχω μπαμπα' τι θα του απαντησουν? Πως να το κανουμε ρε παιδια,τα οργανα του αντρα και της γυναικας ειναι σχεδιασμενα να συνδυαζονται μεταξυ τους απο τη φυση τους,για αυτο γινεται και η αναπαραγωγη με αυτο τον τροπο .Αλλιως αν μπορουσαν 2 ομοφιλοφιλοι να συνευρεθουν οι ανθρωποι θα επρεπε να εχουν και κοπλο και πεος. Επισης σταματηστε να ακυρωνετε τον ορο φυσιολογικο. Η λεξη φυσιολογικο προκυπτει απο την λεξη φυση. Δηλαδη αρνηστε την λεξη φυση?? Καλυτερα πριν αρχισετε να ακυρωνετε ορους και θεσμους για να υποστηριξετε αυτο που θελετε σκεφτειτε καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ενταξει φιλε πιστευω οτι εισαι πολυ δηθεν για να το λες αυτο. Δηλαδη αν εσυ εκανες ενα γιο ο οποιος ηταν ομοφιλοφιλος και αντι να παντρευτει μια γυναικα και να κανει παιδια(πραγμα που δεν το θεωρω και απαραιτητο),σου εφερνε στο σπιτι ενα μαντραχαλο δυο μετρα και σου ελεγε οτι αυτος ο αντρας του τον βαζει απο πισω,εσυ δεν θα ειχες κανενα προβλημα ετσι ? Απλα καντο εικονα.

Με το "όχι μπορούν, κάνεις λάθος" αναφερόμουν ακριβώς σε αυτό, στο ότι "ναι ΜΠΟΡΟΥΝ, γίνεται, είναι εφικτό", οπότε τη δηθενιά (???) δεν την αντιλαμβάνομαι ακριβώς. Το αν θα μου άρεσε να φαντάζομαι τον υποθετικό γιο μου να κάνει σεξ με άντρα είναι μια άλλη υπόθεση. Δε θα μου άρεσε να "κάνω εικόνα" ούτε με τον γιο μου να πηδάει άντρες ούτε γυναίκες, δε θα "έκανα εικόνα" τίποτε απ' τα δύο. Δε θα με αφορούσε τι κάνει με τον πισινό του ή με το πέος του ο γιος μου ή ο οποιοσδήποτε. Το μόνο που θα με ένοιαζε είναι να μην είναι κόπανος ή τσόκαρο ο/η σύντροφος του παιδιού μου. Τα υπόλοιπα τι με νοιάζουν ακριβώς;

Αντιθετα οταν 2 ομοφιλοφιλοι υιοθετησουν ενα παιδι απο μωρο και εκεινο το παιδι ρωταει 'εγω γιατι δεν εχω μαμα?' ή 'εγω γιατι δεν εχω μπαμπα' τι θα του απαντησουν?

Αν ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι χωρίσει τι γίνεται; Αν πεθάνει ο ένας απ' τους δύο γονείς τι γίνεται; Είσαι και κατά του διαζυγίου και του θανάτου, μην τυχόν ρωτήσει το παιδί "πού είναι η μαμά μου;"

Επίσης έχω γράψει ένα σεντόνι από πάνω, θα ήθελες να σχολιάσεις κάτι πάνω σε αυτό; Είσαι και κατά του 69, του πρωκτικού, του στοματικού κλπ μεταξύ ετεροφυλόφιλων ζευγαριών, μιας και αυτές οι πρακτικές δεν οδηγούν στη σύλληψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Παρατηρώντας τις , αρνητικές κατα κόρον, βαθμολογίες σε όλες τις απαντήσεις που θίγουν το θέμα "φυσιολογικότητα" θα έλεγα ότι η έννοια αυτή αποτελεί ταμπού στην συντριπτική πλειοψηφία των συμμετεχόντων σ'αυτή τη συζήτηση. Χωρίς όμως τον καθορισμό αυτής της έννοιας, η συζήτηση δεν έχει νόημα. Η "φυσιολογικότητα" και η "ομαλότητα" είναι έννοιες που ισχύουν παντα, απλά σε κάθε εποχή αλλαζει τι η πλειοψηφία αποφασίζει να θεωρεί τέτοιες. Τουτέστιν το παρόν θέμα επιχειρεί να αντιστρέψει αυτές τις έννοιες ώστε "φυσικό" και "ομαλο" να εδραιωθεί, το εως χθές διεστραμένο και ανώμαλο. Κάτι που στους συμμεετέχοντες σ'υτο το θέμα μάλλον ισχύει απο πλευράς ποσοστών. Οπότε γιατί να σκάει οποιοσδήποτε στρέιτ να αποδείξει οτιδήποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Έχω ρωτήσει 200 φορές το ίδιο πράγμα για να δω τις απόψεις εσάς των "στρέιτ" (γιατί όλοι οι υπόλοιποι που εκφράζουμε διαφορετική άποψη είμαστε, προφανώς, γκέι).

Τι γνώμη έχετε για τις αφύσικες πρακτικές στο σεξ όταν συμβαίνουν μεταξύ άντρα και γυναίκας; Πρωκτικό, 69, αυνανισμός κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Έχω ρωτήσει 200 φορές το ίδιο πράγμα για να δω τις απόψεις εσάς των "στρέιτ" (γιατί όλοι οι υπόλοιποι που εκφράζουμε διαφορετική άποψη είμαστε, προφανώς, γκέι)....

Λογικό δεν είναι αυτό που λες; Συμβαίνει σε κάθε συζήτηση. Ο καθε ένας κρίνεται τι είναι απο όσα λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Μη μπαίνεις στον κόπο δεν μπορούν να απαντήσουν. :P

Λολ εν τω μεταξύ αν ξαναγράψω "πρωκτικό, 69, αυνανισμός κλπ" θα τρελαθώ, 090 τα έχω κάνει τα ποστ μου. Αλλά τίποτα, με την περιέργεια θα μείνω, δε θα μάθω ποτέ πώς σκέφτονται "οι στρέιτ" (sic).

Λογικό δεν είναι αυτό που λες; Συμβαίνει σε κάθε συζήτηση. Ο καθε ένας κρίνεται τι είναι απο όσα λεει.

Τώρα σοβαρά, απάντησες μόνο στο μισό ποστ μου; Γελάω.

Και χρησιμοποίησες και τη φράση "ο καθένας κρίνεται τι είναι (σικ) απο όσα λέει"; Δηλαδή εγώ δεν είμαι στρέιτ, παρόλο που έχω σχέση με τον ίδιο άντρα πεντακόσια χρόνια τώρα, αλλά είμαι γκέι επειδή δεν είμαι ομοφοβική :!: Great success :!:

Οκ σύμφωνα με τη λογική σου ("ο καθε ενας κρινεται τι ειναι απο οσα λεει") κρίνω ότι έχεις ασύλληπτα βαρετή σεξουαλική ζωή, αφού για να λες όσα λες περί φύσης κλπ θεωρώ ότι ποτέ δε σου έχουν κάνει στοματικό και είναι κρίμα. Μια ζωή ιεραποστολικό, πωπω :( Τέλος πάντων δεν πειράζει, αρκεί να το κάνετε φυσιολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.


Κόμικς του Σπύρου Δερβενιώτη, για την Εφημερίδα των Συντακτών, με αφορμή τα 10 χρόνια του Athens Pride.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ίσως να είμαι λίγο αφελής, αλλά πρέπει να ρωτήσω αλλιώς θα μείνω με την περιέργεια: γιατί λέτε οτι η ομοφυλοφιλία δεν είναι 'φυσιολογική' και οτι είναι κάτι ανώμαλο? Μπορείτε να πείτε οτι ένας πίθηκος, ένα δελφίνι ή ένας πιγκουίνος είναι 'αφύσικος' και 'ανώμαλος'? Γιατί αυτά τα ζώα είναι μερικά μόνο από τα πολλά που συμμετέχουν σε ομοφυλοφιλικές σχέσεις.

Μάλλον οι άνθρωποι είμαστε πιο στενόμυαλοι ακόμα και από τα ζώα αφού δεν μπορούμε να αποδεχτούμε κάτι που συμβαίνει ελεύθερα στην φύση, μέσα στα πλαίσια της ανθρώπινης Ηθικής (και όχι της "ηθικης" που πλασάρουν μερικοί, αλλά του ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ) ως απολύτως ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ, ΑΚΑΚΟ και ΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Προς το παρόν τα μόνα επιχειρήματα που έχω ακούσει κατά του ομοφυλοφιλικού γάμου και της υιοθεσίας είναι οτι προσβάλεται η αίσθηση του ωραίου του κολλημένου στον μεσσαίωνα έλληνα, τον οποίο ευτυχώς δεν ρώτησε κανείς, και οτι 'χρειάζεται το μητρικό/πατρικό πρότυπο', χωρίς καμία αναφορά σε μονογονεικές οικογένειες.

Τα ίδια επιχειρήματα θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για κάθε καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Τα βαμμένα μαλλιά είναι 'αφύσικα', μου 'θίγουν την αίσθηση του ωραίου' και όσοι έχουν βαμμένα μαλλιά δεν θα έπρεπε να μπορούν να υιοθετίσουν ή να παντρευτούν.

Αντί να μας απασχολούν προβλήματα πολύ πιο σοβαρά από το τι είναι 'φυσιολογικό', θα μπορούσαμε να μιλάμε για αυτή την παλία καλή αξία που ονομάζεται ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ, τον οποίο δυστυχώς πολλοί εδώ μέσα φαίνεται να μην έχουν καν ακουστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κύκλους κάνουμε. Ψιτ, ομοφοβικοί, τα τάχα μου «επιχειρήματα» σας έχουν απαντηθεί χιλιάδες φορές, ακόμα και στο παρόν thread.

Έχει δε τρομερή πλάκα που βλέπεις άτομα που κάνει μπαμ ότι δεν έχουν ιδέα από ομοφυλόφιλους, δεν έχουν κανένα φίλο ομοφυλόφιλο, και έχουν και άποψη, μάλλον κρίνοντας από τις καρικατούρες που βλέπουν στην ελληνική τηλεόραση.

Πάμε πάλι, ορθή επανάληψη:
1. Από που προκύπτει η άποψη ότι η ομοφυλοφιλία είναι κυρίως σεξ;! WTF? Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι ακριβώς όπως νιώθετε εσείς για το άλλο φύλο, έτσι νιώθει ένας ομοφυλόφιλος για το ίδιο φύλο; Καμία διαφορά. Ίσα ίσα που πολλές φορές τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια αγαπιούνται περισσότερο, όπως γίνεται σε κάθε σχέση που νιώθεις ότι όλοι είναι εναντίον σου.
2. Στα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια δίνεται προτεραιότητα σε θέματα υιοθεσίας. Η εναλλακτική για τα παιδιά που υιοθετούνται από ομοφυλόφιλα ζευγάρια δεν είναι τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, είναι το ορφανοτροφείο.
3. Ο μόνος λόγος που σας φαίνεται τόσο ακαλαίσθητη η ιδέα ενός ομοφυλόφιλου ζευγαριού είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Έτσι τους φαινόταν πριν από 50 χρόνια ένα interracial ζευγάρι (πχ μαύρος με λευκή), τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιούσε ο κόσμος. Στους κύκλους μου πάντως σε άλλες χώρες, υπάρχουν πολλά ομοφυλόφιλα ζευγάρια, κάποια με παιδιά, κάποια όχι, και κανείς δεν τα αντιμετωπίζει περίεργα.
4. Ουσιαστικά το όλο θέμα περι παιδιών γίνεται για τους άντρες ομοφυλόφιλους; Διότι τα ζευγάρια λεσβιών μεγαλώνουν παιδιά από ανέκαθεν, αφού δεν χρειάζονται υιοθεσία, απλά ένα δότη σπέρματος.
5. Μονογονεϊκές οικογένειες υπάρχουν για χίλιους δύο λόγους (διαζύγιο, θάνατος, παιδί με δότη σπέρματος κτλ), και τα παιδιά μεγαλώνουν μια χαρά.
6. Παιδιά μεγαλώνουν στο εξωτερικό εδώ και χρόνια με ομοφυλόφιλες οικογένειες, έχουν γίνει πάρα πολλές έρευνες και δεν έχει βρεθεί κανένα πρόβλημα. Γιατί επιμένετε να το αγνοείτε αυτό;
7. Αν φυσιολογικό είναι αυτό που συμβαίνει στη φύση, τότε η ομοφυλοφιλία είναι μακράν πιο φυσιολογική από τους ομοφοβικούς. Ομοφυλοφιλία υπάρχει σχεδόν σε κάθε είδος, ομοφοβικοί μόνο σε ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Δύο αγαπημένες φωτογραφίες.9GhsBOo.png 1604967_1444294529119852_1008701168_n.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
2. Στα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια δίνεται προτεραιότητα σε θέματα υιοθεσίας. Η εναλλακτική για τα παιδιά που υιοθετούνται από ομοφυλόφιλα ζευγάρια δεν είναι τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, είναι το ορφανοτροφείο.
Ποιο απο τα δυο να είναι χειρότερο άραγε; Υπερ: Οι ομοφυλοφιλοι έχουν το καλύτερο προσδόκιμο για να βγάλουν χοντρά λεφτά σήμερα. Κατά: Μεγαλώνοντς με γκευ, και δη όταν βλεπει γύρω του όλους τους στρειτ κοινωνικά να καταποντίζονται, το πιο πιθανό είναι το παιδί να έχει τους θετους γονεις του για παράδειγμα επιτυχίας. Το δεύτερο όμως είναι "κατά" μόνο για έναν στρέιτ και σε επέκταση σε έκαναν κόσμο που θέλέι το στρειτ να συνεχίσει να θεωρείται το "στρειτ" ;)
Ομοφυλοφιλία υπάρχει σχεδόν σε κάθε είδος, ομοφοβικοί μόνο σε ένα.
Ο όρος ΟΜΟΦΟΒΙΚΟΙ είναι πλέον υπερβολικός. Ο όρος "στρειτ" αρκεί για να στιγματίσει κάποιον σαν ΠΟΛΥ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟ σε εναν κόσμο που προβάλονται σαν καλλιτεχνικά πρότυπα αντρες τρασεξουαλ που παριστάνουν τις γυναίκες ... με μούσια ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ποιο απο τα δυο να είναι χειρότερο άραγε; Υπερ: Οι ομοφυλοφιλοι έχουν το καλύτερο προσδόκιμο για να βγάλουν χοντρά λεφτά σήμερα. Κατά: Μεγαλώνοντς με γκευ, και δη όταν βλεπει γύρω του όλους τους στρειτ κοινωνικά να καταποντίζονται, το πιο πιθανό είναι το παιδί να έχει τους θετους γονεις του για παράδειγμα επιτυχίας. Το δεύτερο όμως είναι "κατά" μόνο για έναν στρέιτ και σε επέκταση σε έκαναν κόσμο που θέλέι το στρειτ να συνεχίσει να θεωρείται το "στρειτ" ;)
Ο όρος ΟΜΟΦΟΒΙΚΟΙ είναι πλέον υπερβολικός. Ο όρος "στρειτ" αρκεί για να στιγματίσει κάποιον σαν ΠΟΛΥ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟ σε εναν κόσμο που προβάλονται σαν καλλιτεχνικά πρότυπα αντρες τρασεξουαλ που παριστάνουν τις γυναίκες ... με μούσια ! :clapup:
Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά παιδιά που μεγαλώνουν σε οικογένεια με μητέρα και πατέρα μπορεί να γίνουν γκέι. Πάρτο χαμπάρι και μη χτυπιέσαι για αυτό το θέμα. Όσο αφορά την κονσίτα στην οποία αναφέρεσαι επαναλαμβανόμενα θα σε πω το εξής: Θα ήταν προτιμότερο να συνειδητοποιήσεις ότι μερικοί άνθρωποι είναι απλώς διαφορετικοί σε πολλά θέματα. Είτε αυτό είναι η σεξουαλικότητα, το χρώμα, η θρησκεία, η ιδεολογία, η καταγωγή και άλλα πολλά. Πρέπει ο καθένας να είναι ο εαυτός του και να μη καταπιέζεται από στερεότυπα. Επίσης η ομοφυλοφιλία υπάρχει αιώνες τώρα οπότε δεν θα αλλάξει κάτι επειδή βγήκε η κονσίτα και τραγούδησε στη γιουροβίζιον. Αν θες να αποκαλείς τον εαυτό σου "άνθρωπο" θα πρέπει να ΣΈΒΕΣΑΙ τον συνάνθρωπο σου. Όχι μόνο σεβασμό δεν δείχνεις αλλά είσαι επιθετικός απέναντι σε αυτήν την ομάδα ανθρώπων χωρίς κανέναν λόγο. Όσο για το ότι είσαι ομοφοβικός και προσπαθείς να το καλύψεις με ηλίθια επιχειρήματα δεν χρειάζεται να το σχολιάσω καν νομίζω. Και δεν υπάρχει κανόνας που να λέει ότι όλοι οι οργανισμοί είναι "στρέιτ". Ομοφυλοφιλικές σχέσεις υπάρχουν στη φύση είτε σ'αρέσει είτε όχι και δεν πρόκεται να αλλάξει αυτό οπότε κόψε την γκρίνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Buggs:

1. Ο κάθε άνθρωπος είναι πολύ περισσότερο από τη σεξουαλική του ταυτότητα ή το gender identity του. Γιατί θεωρείς ότι η γυναίκα αυτή αποτελεί πρότυπο λόγω αυτών και όχι πχ του μουσικού της ταλέντου;
2. Αν δηλαδή εγώ κερδίσω στη γιουροβίζιον, το implied μήνυμα είναι "γίνετε όλοι στρέιτ γυναίκες"; Δε βγάζει νόημα αυτό που υπονοείς.
3. Επιμένεις να μπερδεύεις ομοφυλόφιλους με τράνς, πράγμα που τονίζει την άγνοια σου και για τους 2.
4. Το να «κατηγορείς» όσους διαφωνούν μαζί σου ως ομοφυλόφιλους (διότι στο δικό σου μυαλό είναι βρισιά), είναι καραμπινάτο ad hominem fallacy.
5. Ομοφυλόφιλος δε γίνεσαι επειδή είδες άλλους ομοφυλόφιλους και σου φάνηκε καλή ιδέα. Στο έχουν πει τόσα άτομα μέχρι τώρα, δε λες να καταλάβεις. Δε σου λέω να υιοθετήσεις μια άποψη επειδή την έχουν πολλά άτομα, αλλά ψάξτο λίγο, κάνε ένα google search, δεν κοστίζει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Πάντως οι ομοφοβικοί, να ξέρετε ότι πέρα από το γεγονός ότι η στάση σας είναι άδικη, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να διαμορφώνετε και περιορισμένη άποψη τόσο για τον κόσμο των ανθρώπων όσο, ακόμα και τον ίδιο σας τον περίγυρο.
Αυτό το λέω, γιατί προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι στα άτομα τα οποία είναι ανοιχτόμυαλά και δεκτικά και το εκπέμπουν στους άλλους, οι άνθρωποι τους εμπιστεύονται πιο εύκολα, πράγματα που η κοινωνία θεωρεί ταμπού (πχ κάποιος μπορεί να το δηλώσει ότι είναι ομοφυλόφιλος, αμφισεξουαλικός ή ότι έχει δοκιμάσει με το ίδιο φύλο ή ότι έχει κάποια χ γούστα στο κρεβάτι). Έτσι τα ανοιχτόμυαλα άτομα αποκτούν μια πιο πραγματική εικόνα για τον κόσμο, όχι μόνο γιατί τους αποκαλύπτεται, αλλά και επειδή όταν γίνεται αυτό, ξέρουν να αξιοποιούν αυτή την αποκάλυψη (aka δε βλέπουν ό,τι θέλει μια στενόμυαλη πλευρά του εαυτού τους να δουν).

Άλλωστε, αμφιβάλλω πραγματικά αν οι αντίθετοι και γεμάτοι ταμπού και προκαταλήψεις για την ομοφυλοφιλία, που γράφουν σε αυτό το θέμα, έχουν πραγματική εμπειρία του κόσμου και των ανθρώπων που τους περιβάλει.
Να ξέρετε ότι με τη στάση σας, καθιστάτε την κοινωνία απλά πιο υποκριτική και δήθεν. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως Buggs πρέπει να είσαι πολύ frustrated αν
Α) Απεχθάνεσαι τους gay, και
Β) Νομίζεις ότι όσοι δεν μοιραζονται τις απόψεις σου είναι gay

Άρα δηλαδή νιώθεις σαν να περιτρυγιρίζεσαι από ανθρώπους που απεχθάνεσαι. Όσο δε ο κόσμος γίνεται πιο ανοιχτόμυαλος, τόσο θα νομίζεις ότι αυξάνονται οι gay! :P No wonder που γράφεις λες και έχεις PTSD.

Πραγματικά παιδιά, φανταστείτε για λίγο πόσο φρικτό πρέπει να είναι να ζεις με τα delusions που έχει ο Buggs. Ο άνθρωπος χρειάζεται therapy από επαγγελματία, όσοι προσπαθείτε να κάνετε λογική συζήτηση χάνετε το χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top