Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Well said :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Τότε θα πω ένα μικρό παραμύθι:
Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα αγόρι κι ένα κορίτσι. Ήταν μαζί από πολύ μικρά και σαν φίλοι έβγαιναν πολλές φορές μαζί και πάντα πλήρωνε ο καθένας τα δικά του. Κάποια στιγμή μεγαλώνοντας, η παιδική τους φιλία αναβαθμίστηκε σε σχέση. Έτσι πήγαν μαζί για καφέ, πρώτη φορά σα ζευγάρι. Την ώρα του λογαριασμού, η κοπέλα έβγαλε το πορτοφόλι της. Το αγόρι της είπε: "Τώρα που είσαι το κορίτσι μου και είναι η πρώτη μας φορά, θέλω να τηρήσουμε το έθιμο και να με αφήσεις να κεράσω εγώ". Εκείνη συμφώνησε με ένα φιλί. Από την επόμενη φορά, πλήρωνε όποιος είχε, όποιος τύχαινε, όποιος προλάβαινε, όποιος διέθετε ψιλά και δεν το σκεφτόταν κανείς τους. Πολύ γρήγορα, επειδή τα έξοδα αυξάνονταν, δημιούργησαν κοινό ταμείο σε ένα πορτοφολάκι, στο οποίο έβαζαν και οι δύο όσα μπορούσαν και πλήρωναν από αυτό. Αρκετά αργότερα, άνοιξαν και κοινό λογαριασμό στην τράπεζα.

Πολύ σωστό .Ειδικά αυτό για το κοινό ταμείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τότε θα πω ένα μικρό παραμύθι:
Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα αγόρι κι ένα κορίτσι. Ήταν μαζί από πολύ μικρά και σαν φίλοι έβγαιναν πολλές φορές μαζί και πάντα πλήρωνε ο καθένας τα δικά του. Κάποια στιγμή μεγαλώνοντας, η παιδική τους φιλία αναβαθμίστηκε σε σχέση. Έτσι πήγαν μαζί για καφέ, πρώτη φορά σα ζευγάρι. Την ώρα του λογαριασμού, η κοπέλα έβγαλε το πορτοφόλι της. Το αγόρι της είπε: "Τώρα που είσαι το κορίτσι μου και είναι η πρώτη μας φορά, θέλω να τηρήσουμε το έθιμο και να με αφήσεις να κεράσω εγώ". Εκείνη συμφώνησε με ένα φιλί. Από την επόμενη φορά, πλήρωνε όποιος είχε, όποιος τύχαινε, όποιος προλάβαινε, όποιος διέθετε ψιλά και δεν το σκεφτόταν κανείς τους. Πολύ γρήγορα, επειδή τα έξοδα αυξάνονταν, δημιούργησαν κοινό ταμείο σε ένα πορτοφολάκι, στο οποίο έβαζαν και οι δύο όσα μπορούσαν και πλήρωναν από αυτό. Αρκετά αργότερα, άνοιξαν και κοινό λογαριασμό στην τράπεζα.

Oh come oooooooooon, είστε η πρότυπη σχέση στο θέμα "πριγκίπισσα-πρίγκηπας στο άλογο--> happy ending", δεν μπορούμε να σας χρησιμοποιούμε σαν παράδειγμα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε Δία για απλή σχέση λέμε και το πήγες σε γάμο. Επίσης δεν ξεκινάνε όλες οι σχέσεις με μια φίλη που την γνωρίζεις χρόνια, πολλές φορές ίσα που την ξέρεις την κοπέλα και θες να την γνωρίσεις παραπάνω. Αυτό με το "κοινό πορτοφόλι" είναι πολύ παράξενο εκτός και αν το κοιτάτε πολύ σοβαρά με την κοπέλα.

Εγώ είμαι της άποψης ή ο καθένας τα δικά του ή την μια φορά εγώ την άλλη εσύ. Στο πρώτο ραντεβού θα κάνω την πράξη να κεράσω, όχι επειδή πιστεύω ότι αυτά είναι ανδρικά κλπ ούτε επειδή νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνεται στα πρώτα ραντεβού, αλλά επειδή έτσι θα νιώσω καλύτερα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Στο πρώτο ραντεβού θα κάνω την πράξη να κεράσω, όχι επειδή πιστεύω ότι αυτά είναι ανδρικά κλπ ούτε επειδή νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνεται στα πρώτα ραντεβού, αλλά επειδή έτσι θα νιώσω καλύτερα εγώ.

τι εννοείς ότι θα νιώσεις καλύτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τι εννοείς ότι θα νιώσεις καλύτερα?

Είναι μια καλή πράξη γενικά. Καλά δεν λέω ότι θα το έκανα σίγουρα αλλά αν με έκανε να νιώσω καλά γιατί όχι.

Edit: δεν λέω ότι είναι απαραίτητο να το κάνουν όλοι ή ότι θα το κάνω εγώ. Γενικά αν νιώθεις ότι θες να κεράσεις μπορείς να το προτείνεις δεν είναι κάτι κακό. Κακό γίνεται όταν ο άλλος "περιμένει" το κέρασμα ή το απαιτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Μη με φάτε βρε παιδιά. Το δήλωσα από την αρχή ότι πρόκειται για παραμύθι. (Αν διαβάζατε "προχωρημένα θέματα κβαντομηχανικής", θα είχατε κι εσείς παρόμοιες εμπνεύσεις).
Ρε Δία για απλή σχέση λέμε και το πήγες σε γάμο. ..... Αυτό με το "κοινό πορτοφόλι" είναι πολύ παράξενο εκτός και αν το κοιτάτε πολύ σοβαρά με την κοπέλα.
Έλεος Johnny! Δηλαδή, αν ένα νεανικό ζευγαράκι έχουν από κοινού ένα πορτοφολάκι με 20 - 30€ σε κέρματα για να πληρώνουν τους καφέδες τους, σημαίνει ότι πάνε για γάμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μη με φάτε βρε παιδιά. Το δήλωσα από την αρχή ότι πρόκειται για παραμύθι. (Αν διαβάζατε "προχωρημένα θέματα κβαντομηχανικής", θα είχατε κι εσείς παρόμοιες εμπνεύσεις).
Έλεος Johnny! Δηλαδή, αν ένα νεανικό ζευγαράκι έχουν από κοινού ένα πορτοφολάκι με 20 - 30€ σε κέρματα για να πληρώνουν τους καφέδες τους, σημαίνει ότι πάνε για γάμο;

Δεν πήγα να σε φάω απλώς ομολογώ ότι δεν το έχω δει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δεν πήγα να σε φάω απλώς ομολογώ ότι δεν το έχω δει :)

Ο Δίας μας, μας περιγράφει πολλές φορές παραμυθάκια που δεν έχουμε δει εμείς οι κοινοί θνητοί. Get used to it. Χαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά με φέρνει σε πολύ άβολη θέση όταν πληρώνει το αγόρι. Ναι ωραία κίνηση μεν, δείχνει ενδιαφέρον, αλλά νιώθω άσχημα.
Ακόμα και από το πρώτο ραντεβού, το δίκαιο είναι να πληρώνει ο καθένας τα δικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Το μισά μισά το θεωρώ κάπως βλακεία.Δηλαδή αν εγώ πιω 4-5 ποτά και η κοπέλα 1-2 γιατί να χρεωθεί και τις δικές μου καταχρήσεις;Κατά τα άλλα νομίζω πως στο πρώτο ραντεβού πληρώνει ο άνδρας και στη συνέχεια ο καθένας τα δικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σε όλα τα μικροέξοδα (καφέδες, φαί κτλ) ο άντρας πρέπει να πληρώνει ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ναι, ο άντρας πρέπει να πληρώνει. και μετά μας λέτε πως έχουμε double standards και μόνο παραπονιόμαστε και δε θέλουμε να πληρώνουμε τίποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

norbit

Νεοφερμένος

Ο norbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κερασμα το προτεινω μονο για πρακτικους λογους. αν πχ μου περισσευαν χρηματα, θα ηθελα πραγματικα να κερασω ( η καποιον φιλο η καποια κοπελα, απο θεληση κ κατανοηση κ μονο και οχι για καποιο εθιμο του κερασματος..) τωρα ειναι κ λιγο γελοιο φτωχο φοιτητουδια οπως εμεις, να μαζευουμε τις πενταροδεκαρες μας ( αχ αδικη ζωηη..) για να κερασουμε τον αλλον η αλλη μονο κ μονο για την παραδοση του ισχυρου αντρα η για καποια αλλη γελοια προκαταληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ναι, ο άντρας πρέπει να πληρώνει. και μετά μας λέτε πως έχουμε double standards και μόνο παραπονιόμαστε και δε θέλουμε να πληρώνουμε τίποτα :P

:P άσε να λέμε


κερασμα το προτεινω μονο για πρακτικους λογους. αν πχ μου περισσευαν χρηματα, θα ηθελα πραγματικα να κερασω ( η καποιον φιλο η καποια κοπελα, απο θεληση κ κατανοηση κ μονο και οχι για καποιο εθιμο του κερασματος..) τωρα ειναι κ λιγο γελοιο φτωχο φοιτητουδια οπως εμεις, να μαζευουμε τις πενταροδεκαρες μας ( αχ αδικη ζωηη..) για να κερασουμε τον αλλον η αλλη μονο κ μονο για την παραδοση του ισχυρου αντρα η για καποια αλλη γελοια προκαταληψη

Φίλε μου υπάρχουν ένα σωρό πράγματα να κάνεις που δε χρειαζονται λεφτά. Ποιο το νόημα να πας σε ένα high class εστιατόριο π.χ. του Μπουρτίνι και ο καθενας να πληρώνει με τα λεφτά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Στο πρώτο ραντεβού συμβολικά κερνάει το αγόρι, στα επόμενα ο καθένας πληρώνει τα δικά του. Είναι μια τυπικότητα που γενικά δεν είναι κακό να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ :1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Πρόσφατα έζησα και την υπερβολή του "ο καθένας τα δικά του". Ζευγάρι Σκωτσέζων 23-24 ετών 2 χρόνια μαζί, όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουν, ζήτησαν χωριστό λογαριασμό! Αυτός έφαγε κρέας κι εκείνη ψάρι, οπότε υπήρχε διαφορά της τάξης της μισής λίρας!! Έλεος;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top