[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμενα

Θελω να ρωτησω τις αποψεις σας για τα καλλυντικα Dust + Cream σε σχεση με προιοντα σephora, estee lauder, kat von d, και mac


Με mac δεν νομίζω ότι συγκρίνονται καν... Για κάποιο λόγο είναι ακριβουτσικα τα προϊόντα της mac :P ο,τι δίνεις παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
εξαρταται και τι θελεις απο το dust and cream, για παραδειγμα ενα πρασινο κονσιλερ και μια ελαφρια πουδρα κανουν τη δουλεια τους για μενα, τα κραγιον ομως χρειαζεται να τα δουλεψεις λιγο παραπανω εαν αγορασεις. με estee lauder δε νομιζω να συγκρινονται αν και δεν εχω αγορασει τη συγκεκριμενη, ερχεται στο 1/4 της τιμης η dust and cream?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμενα

Θελω να ρωτησω τις αποψεις σας για τα καλλυντικα Dust + Cream σε σχεση με προιοντα σephora, estee lauder, kat von d, και mac

Estée Lauder? Mac? Ας μη συγκρίνουμε τις π@&€(ες με τις βούρτσες παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Χαίρεται! :)
Έχω το εξής πρόβλημα...Δεν έχω βρει κάποιο αποσμητικό που να με καλύπτει τελείως.
Ενώ φροντίζω πάντα να μην υπάρχουν τρίχες στην περιοχή της μασχάλης, κάνω καθημερινά μπάνιο και φοράω αποσμητικό, παρατηρώ ότι μετά από λίγο θα μου έρθει στη μύτη έστω και μία ελάχιστη μυρωδιά(και χωρίς να κάνω κάποια έντονη φυσική δραστηριότητα για να πεις ότι ίδρωσα).
Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό αποσμητικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Να φροντίζεις να μην είναι το δέρμα σου υγρό όταν βάζεις αποσμητικό. Και να μη φοράς πάλι τα ίδια ρούχα μετά το μπάνιο. Επίσης τα βαμβακερά ρούχα πάντα βοηθάv.
Εγώ χρησιμοποιώ ένα αποσμητικό από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένη. Είναι από τη σειρά body splash της fresh line ( έχει διάφορες μυρωδιές επέλεξε κάποια δυνατή όπως την Apollo η την Poseidon).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, χρησιμοποιώ Noxzema roll on (γιατί τα σπρέι δεν έχουν καλή διάρκεια) και δεν είχα πρόβλημα με τη μυρωδιά.
Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει κι άλλες εταιρείες, αλλά δεν είχαν καθόλοθ διάρκεια, έπρεπε να ανανεώνω πολλές φορές μέσα στην ημέρα για να μην μυρίζει.
Οπότε Noxzema από μένα, βάζω το πρωί και μέχρι και το επόμενο πρωί δεν μυρίζει καθόλου! (νταξ αν παω γυμναστήριο ανανεώνω πριν :P )
Γενικά έχω τεράστιο θέμα με τις μυρωδιές και μόνο αυτό με καλύπτει, και για άντρες και για γυναίκες!!!!!.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Koρίτσιαααα!

Πήρε καμία το ανοιξιάτικο cherrybox ;;; <3

Εγώ το ερωτεύτηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κρέμες απο το jumbo?
Θεέ και Κύριε


Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτή;Κυμαίνεται στην ίδια τιμή πάνω κάτω και είναι επίσης ενυδατική όπως θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Καταγραφή.PNG
    Καταγραφή.PNG
    325.6 KB · Εμφανίσεις: 129

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πριν χρόνια πάντως είχα δει το Κουτί της Πανδώρας και εκεί έλεγαν οτι όποια κρέμα και να βάλεις, είτε των 2 ευρώ είτε των 500 ευρώ, είναι το ίδιο και το αυτό. Κι οτι υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση και ψέμα σχετικά με το τι κάνει η κάθε κρέμα. Εφευρίσκουν πράγματα που ακούγονται επιστημονικά αλλά δεν είναι. Η δύναμη της φιλαρέσκειας νικάει για άλλη μια φορά και πλουτίζουν στις πλάτες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενα φθηνο πραγμα μπορει να ειναι εξισου καλο με ενα ακριβο.


εχω να παω σε ενα γαμο και θελω κατι να παρω.....πουδρα η μεικ απ; εχω κανονικη επιδερμιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Θα πάρεις μεικ απ για μία φορά; Γιατί δε δανειζεσαι λίγο μεικ απ από μια φίλη ή συγγενή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχω και αλλες υποχρεωσεις.αλλωστε τα καλλυντικα,οπως και η οδοντοβουρτσα, δεν πρεπει να δανειζονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Μη κάνεις το λάθος να δανειστείς καλλυντικά απο κανέναν.Δεν ξέρεις τι δερματικό θέμα μπορεί να έχει μια φίλη σου.

Όσον αφορά την ερώτηση σου, προτίμησε make up και όχι πούδρα. Η πούδρα βαραίνει την επιδερμίδα και σπάει ειδικά στις ρυτίδες έκφρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κρέμες απο το jumbo?
Θεέ και Κύριε


Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτή;Κυμαίνεται στην ίδια τιμή πάνω κάτω και είναι επίσης ενυδατική όπως θες.
άσχετο, η τζονσον έχει κατηγορηθεί πολλές φορές ότι τα προιόντα της είναι καρκινογόνα και την έχουν πάει πολλές φορές στα δικαστήρια, και έχει πληρώσει τεράστια ποσά ως "αποζημίωση" σε ανθρώπους που έχουν απόδειξει ότι είχαn καρκίνο εξ' αιτίας προιόντων τους.
Δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να αποδείξεις κάτι τέτοιο, αλλά το είχα διαβάσει πριν καιρό και μου έκανε πολύ κακή αίσθηση, καθώς τα προιόντα τους απευθύνονται κυρίως σε μωρά/παιδιά.
Ενα φθηνο πραγμα μπορει να ειναι εξισου καλο με ενα ακριβο.


εχω να παω σε ενα γαμο και θελω κατι να παρω.....πουδρα η μεικ απ; εχω κανονικη επιδερμιδα
Γιατί δε βλέπεις μια ελαφριά BB Cream ή μια αντηλιακή με χρώμα;;
Αν δεν έχεις και ιδιαίτερο πρόβλημα με σημάδια, νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.
Τώρα αν επιλέξεις make up, σε καλές τιμές μπορείς να βρεις από Loreal, Maybelline, Catrice etc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
άσχετο, η τζονσον έχει κατηγορηθεί πολλές φορές ότι τα προιόντα της είναι καρκινογόνα και την έχουν πάει πολλές φορές στα δικαστήρια, και έχει πληρώσει τεράστια ποσά ως "αποζημίωση" σε ανθρώπους που έχουν απόδειξει ότι είχαn καρκίνο εξ' αιτίας προιόντων τους.
Δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να αποδείξεις κάτι τέτοιο, αλλά το είχα διαβάσει πριν καιρό και μου έκανε πολύ κακή αίσθηση, καθώς τα προιόντα τους απευθύνονται κυρίως σε μωρά/παιδιά.


Ναι, έχεις δίκιο και εγώ έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο:hmm:
Ωστόσο όχι για τις κρέμες της Τζόνσον αλλά για το ταλκ, το οποίο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο εισπνεoντας το.
Βρήκα ένα ακρετά ενδιαφέρον άρθρο εδώ :



Μπορεί το ταλκ να προκαλέσει καρκίνο των ωοθηκών;



Πιθανότατα, όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή ταλκ, επίσης γνωστό και ως μωρουδιακή πούδρα, ή κάποιο άλλο προϊόν που να το περιέχει σαν συστατικό. Το ταλκ χρησιμοποιείται ποικιλοτρόπως αλλά κυρίως σε καλλυντικά, πούδρες προσώπου και σε προϊόντα περιποίησης βρεφών. Ωστόσο, πρόσφατες μελέτες έχουν δείξει ότι λόγω ορισμένων συστατικών του, η υπερβολική χρήση αυτών των προϊόντων μπορεί να συνδεθεί με τον καρκίνο των ωοθηκών.

Τι είναι το ταλκ;

Το ταλκ αποτελείται κατά κύριο λόγο από τάλκη ή από πυριτικό μαγνήσιο, το οποίο προκύπτει από την ανάμειξη του πυριτίου με το μαγνήσιο, το οξυγόνο και το υδρογόνο. Στη φυσική του μορφή, το ταλκ περιέχει μια τοξική ουσία που είναι κυρίως γνωστή με την ονομασία αμίαντος και σύμφωνα με πολυάριθμες μελέτες μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη διαφόρων μορφών καρκίνου. Ωστόσο, από το 1970 στην Αμερική, θεσπίστηκαν κανόνες για τη μη χρήση αμιάντου στο ταλκ.
Στις μέρες μας, το ταλκ χρησιμοποιείται κυρίως ως βασικό συστατικό στα καλλυντικά προϊόντα όπως επίσης και για άλλα προϊόντα που διατίθενται στην αγορά για χρήση κυρίως από τις γυναίκες. Βασικός στόχος του είναι να απορροφά την υπερβολική λιπαρότητα ή υγρασία διατηρώντας το δέρμα στεγνό, προλαμβάνοντας το σχηματισμό εξανθημάτων. Γι΄αυτό το λόγο, πολλές γυναίκες το χρησιμοποιούν σαν προϊόν γυναικείας υγιεινής καθώς διατηρεί την ευαίσθητη περιοχή στεγνή και χωρίς δυσάρεστες οσμές.

Ωστόσο, η Αμερικανική Αντικαρκινική Εταιρεία προειδοποιεί ότι σύμφωνα με διάφορες μελέτες θα μπορούσε να υπάρχει σχέση μεταξύ της χρήσης ταλκ στην περιοχή των γεννητικών οργάνων με την ανάπτυξη του καρκίνου των ωοθηκών. Όλες οι μελέτες συμφώνησαν στο ότι η εφαρμογή ταλκ στη συγκεκριμένη περιοχή του σώματος, έχει ως αποτέλεσμα τη μεταφορά του στη μήτρα, στις σάλπιγγες και στις ωοθήκες, προκαλώντας φλεγμονές στα εσωτερικά όργανα ενώ παράλληλα δημιουργεί ένα ιδανικό περιβάλλον για την ανάπτυξη καρκινικών κυττάρων.
Η χρήση ταλκ ως προϊόντος περιποίησης και καθαρισμού βρεφών μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση καρκίνου των ωοθηκών σε μεταγενέστερο στάδιο της ζωής καθώς τα σωματίδια της τάλκης που μεταφέρονται μέσω του γυναικείου αναπαραγωγικού συστήματος μπορούν να παραμείνουν αποθηκευμένα στις ωοθήκες για πολλά χρόνια, προκαλώντας πιθανότατα σοβαρές ασθένειες κατά την εφηβική ηλικία.
Μια μελέτη που διεξήχθη το 1971, έδειξε ότι τα σωματίδια της τάλκης ανιχνεύονταν στο 75% των όγκων που ερευνήθηκαν. Μια άλλη μελέτη, που διεξήχθη σε 8 χώρες από 19 διαφορετικούς ερευνητές, έδειξε ότι οι γυναίκες που εφαρμόζουν προϊόντα με ταλκ στην ευαίσθητη περιοχή παρουσιάζουν 30% με 60% μεγαλύτερο κίνδυνο ανάπτυξης καρκίνου των ωοθηκών.
Παρά το γεγονός ότι η Αμερικανική Αντικαρκινική Εταιρεία έχει αποστείλει αρκετές προειδοποιήσεις για τη σχέση μεταξύ του καρκίνου των ωοθηκών και του ταλκ, η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) δεν προχώρησε στην απόσυρση από την αγορά των προϊόντων που χρησιμοποιούν ως βάση τους το ταλκ, ούτε ανάγκασε τους κατασκευαστές να προσθέτουν μια ετικέτα που να περιγράφει ξεκάθαρα τους κινδύνους της μακροχρόνιας χρήσης αυτών των προϊόντων και ιδίως στην περιοχή των γεννητικών οργάνων.
Προειδοποιήσεις σχετικά με τη χρήση ταλκ


Εν τούτοις, μετά την προβολή των αποτελεσμάτων των πολυάριθμων μελετών που έχουν διεξαχθεί σε όλο τον κόσμο σχετικά με τα ταλκ, αρκετές υπηρεσίες υγείας καθώς και μερικές εμπορικές ονομασίες του ταλκ αποφάσισαν να προειδοποιήσουν τον κόσμο σχετικά με τη σωστή χρήση αυτών των προϊόντων.
Η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής δεν συστήνει πλέον τη χρήση της μωρουδιακής πούδρας σαν μέσο θεραπείας και πρόληψης των εξανθημάτων από τις πάνες. Αυτή η απόφαση ελήφθη εφόσον ανακαλύφτηκε ότι το ταλκ μπορεί να φθείρει τους πνεύμονες ενός βρέφους και να προκαλέσει σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα.
Το ταλκ με την εμπορική επωνυμία Johnson & Johnson περιέχει μια ετικέτα, με την οποία προτείνει το προϊόν να χρησιμοποιείται μόνο για εξωτερική χρήση και ότι πρέπει να αποφεύγεται η χρήση του πάνω σε δέρμα με εκδορές ή η επαφή του με τα μάτια και τη μύτη καθώς μπορεί να προκαλέσει αναπνευστικά προβλήματα.
Ο Συνασπισμός για την Πρόληψη του Καρκίνου στην Αμερική πρότεινε το εξής: τα προϊόντα που περιέχουν ταλκ θα πρέπει να φέρουν μια προειδοποιητική ετικέτα που να αναφέρει ξεκάθαρα τη σχέση του ταλκ με τον αυξημένο κίνδυνο ανάπτυξης του καρκίνου των ωοθηκών όπως η ακόλουθη: «Η τακτική χρήση του ταλκ σε γυναικεία γεννητικά όργανα μπορεί να αυξήσει σημαντικά τον κίνδυνο καρκίνου των ωοθηκών.»
https://meygeia.gr/mpori-talk-na-prokalesi-karkino-ton-oothikon/


Και επίσης έχω την εντύπωση οτι μια γυναίκα που μήνυσε την εν λόγω εταιρία για καρκίνο δικαιώθηκε.
(Αν βρω το σχετικό άρθρο στο ιντερνετ θα το επισυνάψω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Νε δικαιώθηκε, και εγώ για τη περίπτωσή της είχα διαβάσει, που μέσα στο άρθρο έλεγε ότι έχει γίνει το ίδιο 3-4 φορές σε διαφοτερικά άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δε βλέπεις μια ελαφριά BB Cream ή μια αντηλιακή με χρώμα;;
Αν δεν έχεις και ιδιαίτερο πρόβλημα με σημάδια, νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.
Τώρα αν επιλέξεις make up, σε καλές τιμές μπορείς να βρεις από Loreal, Maybelline, Catrice etc
Τέλεια ιδέα! Η bb μπαίνει με πινέλο η με τα χέρια? Θέλει ενυδάτικη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αααα!! Και εγώ ενδιαφέρομαι για ΒΒ. Έχει την καλύπτικοτητα του make up όμως;
Ψάχνω και εγώ μια λύση για πρωί για να μη φοράω make up τόσο πολύ. To make up να το χω πιο πολύ για βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top