Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
"Κάντε τα πράγματα όσο πιο απλά γίνεται, αλλά όχι απλούστερα" - A. Einstein

Εν προκειμένω, μάλλον τα λες τόσο απλά που καταλήγεις να μην λες τίποτα.

Όσο για τη γλώσσα, είμαι απόλυτα βέβαιη ότι δεν αποτελεί αυτή πρόβλημα στο να καταλάβεις τι γράφω παραπάνω, διότι εν προκειμένω, ακόμα και αν διαγράψεις κάθε μη ελληνική έκφραση, στέκεται μια χαρα νοηματικά. Οπότε καλύτερα κράτα τις εθνικ(ιστικ)ές κορώνες για κανένα άλλο ποστ. :)

Φιλικά, πάντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
"Κάντε τα πράγματα όσο πιο απλά γίνεται, αλλά όχι απλούστερα" - A. Einstein

Εν προκειμένω, μάλλον τα λες τόσο απλά που καταλήγεις να μην λες τίποτα.

Όσο για τη γλώσσα, είμαι απόλυτα βέβαιη ότι δεν αποτελεί αυτή πρόβλημα στο να καταλάβεις τι γράφω παραπάνω, διότι εν προκειμένω, ακόμα και αν διαγράψεις κάθε μη ελληνική έκφραση, στέκεται μια χαρα νοηματικά. Οπότε καλύτερα κράτα τις εθνικ(ιστικ)ές κορώνες για κανένα άλλο ποστ. :)

Φιλικά, πάντα. :)

Ηρέμησε!
Νομίζω ότι έχασες την ψυχραιμία σου...
Τέλος πάντων, επειδή η συζήτηση εκτροχιάστηκε και έτσι κι αλλιώς η αντιπαράθεση μαζί σου δεν μου προσφέρει τίποτα το σταματάω εδώ...
Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Κάτι που έχει συμβεί δισεκατομμύρια φορές ως τώρα δεν αποτελεί θαύμα, by definition.

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι σκοπός ζωής κάθε ανθρώπου το να γεννήσει και να μεγαλώσει παιδιά και αυτό ίσως να είναι και το σωστότερο (κυρίως για τα ίδια)! Τα παιδιά δεν είναι κούκλες γι'αυτό και δεν αξίζουν να έρχονται στα χέρια ακατάλληλων ανθρώπων, που δεν έχουν ούτε τη νοητική ικανοτητα, ούτε τα απαραίτητα αποθεματα αγάπης για να τα μεγαλώσουν όπως πρέπει!

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα! Κάθε γέννηση, κάθε ανθρώπου είναι ένα θαύμα! Όσα δισεκατομμύρια φορές κι αν επαναληφθεί ανά τους αιώνες! Επιχείρημα γι'αυτό μπορώ να δώσω αλλά φαντάζομαι ότι θα το αντιληφθούν μόνο όσοι πιστεύουν κάπου, σε κάποιο Θεό που (κατά τη δική μου προσωπική άποψη) δημιούργησε τον κόσμο!

Κάθε γέννηση λοιπόν είναι συνδημιουργία! Ο Θεός δίνει στον άνθρωπο την (αποκλειστικά δική του) ικανότητα να δημιουργήσει ένα νέο πλάσμα που όμως δεν θα είναι η συνέχειά του, ούτε ένα μέρος του εαυτού του αλλά ένας ξεχωριστός και μοναδικός άνθρωπος που μπορεί μόνος του να σκεφτεί, να προοδεύσει και να δημιουργήσει! Και ναι, για μένα αυτό είναι ένα επαναλαμβανόμενο θαύμα...

Ίσως να μην μπορούν όλοι να το συνειδητοποιήσουν, αλλά αν κάποιος ζήσει από κοντά μία πολύτεκνη οικογένεια, που μπορεί να μην είναι ιδιαιτέρως πλούσια, αλλά οι γονείς έχουν κάποιες αξίες και κάποια ιδανικά με τις οποίες και μεγαλώνουν τα παιδιά τους, τότε ίσως καταφέρει να συνειδητοποιήσει το θαυμαστό αυτό γεγονός της γέννησης ενός ανθρώπου!

Α! Και για να μην βγω οφτόπικ: Φυσικά και θα ήθελα να κάνω παιδιά, όταν θα είμαι έτοιμη σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς να τους δώσω ό,τι χρειάζονται (όχι υλικά αλλά κυρίως πνευματικά)! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα! Κάθε γέννηση, κάθε ανθρώπου είναι ένα θαύμα! Όσα δισεκατομμύρια φορές κι αν επαναληφθεί ανά τους αιώνες! Επιχείρημα γι'αυτό μπορώ να δώσω αλλά φαντάζομαι ότι θα το αντιληφθούν μόνο όσοι πιστεύουν κάπου, σε κάποιο Θεό που (κατά τη δική μου προσωπική άποψη) δημιούργησε τον κόσμο!

E, προφανώς γι'αυτό δεν το αντιλαμβάνομαι. :P
Υποθέτω ότι εμπίπτει και αυτό στα διάφορα πιστεύω των ανθρώπων που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, οπότε δεν έχει νόημα οποιαδήποτε συζήτηση επ'αυτού, δεδομένου ότι ξεκινάμε από εντελώς διαφορετικό αξιωματικό σύστημα όσον αφορά τον κόσμο γύρω μας. Οπότε, ας συμφωνήσουμε απλά ότι ...διαφωνούμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
E, προφανώς γι'αυτό δεν το αντιλαμβάνομαι. :P
Υποθέτω ότι εμπίπτει και αυτό στα διάφορα πιστεύω των ανθρώπων που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, οπότε δεν έχει νόημα οποιαδήποτε συζήτηση επ'αυτού, δεδομένου ότι ξεκινάμε από εντελώς διαφορετικό αξιωματικό σύστημα όσον αφορά τον κόσμο γύρω μας. Οπότε, ας συμφωνήσουμε απλά ότι ...διαφωνούμε. :)

Σαφώς! Η πρόθεσή μου δεν ήταν να σε πείσω ότι αυτό που λέω εγώ είναι το σωστό, παρά μόνο να ακουστεί και η αντίθετη άποψη ούτως ώστε ο καθένας που θα διαβάσει αυτό το thread να μην ακούει απόψεις από τη μία τους μόνο πλευρά! Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις (και κάποιες φορές έχει και περισσότερες!).

Απλά όταν εκφράζουμε κάποιες "ισοπεδωτικές" απόψεις ας διευκρινίζουμε ότι είναι προσωπική και μόνο άποψη!

Φιλικά (πάντα!) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ισοπεδωτική και ακραία είναι η άποψη που δεν βασίζεται σε υπερφυσικές δυνάμεις αλλά μόνο στην ορθή λογική, και οφείλει να εκφράζεται με ...disclaimer;

Πραγματικά, ζω σε λάθος κόσμο... :/:

PS: Πάντως προφανώς ο καθένας εκφράζει την άποψη του, όπως έχω ξαναπεί το βρίσκω εντελώς άσκοπο να προσθέτω σε κάθετι που γράφω κάτι του στυλ "αλλά αυτή είναι απλώς η άποψη μου" απλά για να ακουστεί πιο μετριοπαθές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ισοπεδωτική και ακραία είναι η άποψη που δεν βασίζεται σε υπερφυσικές δυνάμεις αλλά μόνο στην ορθή λογική και οφείλει να εκφράζεται με ...disclaimer;

Πραγματικά, ζω σε λάθος κόσμο... :/:

Ακραία δεν είναι, αλλά είναι ισοπεδωτική από τη στιγμή που είναι κάθετη και αναιρεί τα πιστεύω ή ακόμα και τη στάση ζωής πολλών ανθρώπων!

Ως προσωπική άποψη βέβαια θα ήταν απολύτως αποδεκτή από τη στιγμή που ο κάθε άνθρωπος είναι νοήμων ον και μπορεί να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του όποια κι αν είναι αυτή! :)

edit: Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να εννοείται το ότι είναι η προσωπική σου άποψη, αλλά όταν λαμβάνεις μέρος σε μια συζήτηση με διαφορετικούς ανθρώπους και γνώμες καλό είναι να διευκρινίζεται, όχι για να ακουστεί πιο μετριοπαθές αλλά για να μπορεί ο διάλογος να γίνεται γονιμότερος και να μην επηρεάζονται οι κρίσεις και οι απόψεις των υπολοίπων... Και προτού μου απαντήσεις ότι ο καθένας μπορεί να σκεφτεί μόνος του και να δημιουργήσει την άποψή του, σου θυμίζω ότι μας διαβάζουν παιδιά που ακόμα χτίζουν τις προσωπικότητές τους ακόμα και μέσα από διάφορα φόρουμς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, εξίσου ισοπεδωτική είναι και η δική σου. Επίσης αναιρεί τα πιστεύω πολλών ανθρώπων. :)

Επίσης, πρόσθεσα ένα PS παραπάνω, ρίξε μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, εξίσου ισοπεδωτική είναι και η δική σου. Επίσης αναιρεί τα πιστεύω πολλών ανθρώπων. :)

Επίσης, πρόσθεσα ένα PS παραπάνω, ρίξε μια ματιά.

Η διαφορά της δικής μου άποψης σε σχέση με τη δική σου είναι ότι διευκρίνισα ότι λέω απλώς την προσωπική μου άποψη και σεβάστηκα την γνώμη όσων είπαν ότι δεν θεωρούν απαραίτητο αλλά ούτε καν ουσιώδες το να αποκτούν παιδιά!

Εξάλλου εγώ δεν σχολίασα τίποτα παραπάνω από τη συγκεκριμένη φράση που είπες την οποία έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα (αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν από σένα ή από κάποιον άλλον). Δεν μπορείς λοιπόν να λες σε μια μητέρα που έχει αφιερώσει τη ζωή της στα παιδιά της και θυσιάζεται μέρα και νύχτα γι'αυτά ότι αυτό που κάνει δεν έχει και πολύ νόημα γιατί το ίδιο έχουν κάνει δισεκατομμύρια μητέρες στον κόσμο... Ακριβώς όπως κι εγώ δεν μπορώ να σε αναγκάσω να κάνεις παιδιά γιατί εγώ πιστεύω ότι έτσι μόνο θα ολοκληρωθείς ως άνθρωπος ή ο,τιδήποτε άλλο από τη στιγμή που εσύ δεν νιώθεις αυτή την ανάγκη! :)

(Απάντησα στο ps σου. Κοίτα λίγο το πρηγούμενο ποστ μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν έχει νόημα, είπα ότι δεν είναι θαύμα.

Πρέπει να είναι θαύμα δηλαδή για να έχει νόημα; Τι ματαιοδοξία είναι αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν έχει νόημα, είπα ότι δεν είναι θαύμα.

Πρέπει να είναι θαύμα δηλαδή για να έχει νόημα; Τι ματαιοδοξία είναι αυτή;

Μα θαύμα το θεωρούν αυτές οι γυναίκες (ή οι άντρες)! Αλλιώς πως θα έβρισκαν τόση δύναμη; Και πραγματικά χρειάζεται πολύ!

υγ: Τι ορίζεις αλήθεια εσύ θαύμα; Ρωτάω γιατί η λέξη "θαύμα" για μένα παραπέμπει σε κάτι θεολογικό, σε κάτι πέρα από τα ανθρώπινα... οπότε ίσως η διαφωνία μας να έγκειται απλά στον ορισμό της λέξης και άρα να είναι ανούσια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ok.

Η αποτρίχωση στο μπικίνι είναι ένα θαύμα. :look:


(πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω κάτι πιο σοβαρό σε μια δήλωση του στυλ "είναι θαύμα γιατί έτσι πρέπει να πιστεψω για βρω τη δύναμη να το κάνω". Ε μην το κάνεις τότε! :confused: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ok.

Η αποτρίχωση στο μπικίνι είναι ένα θαύμα. :look:


(πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω κάτι πιο σοβαρό σε μια δήλωση του στυλ "είναι θαύμα γιατί έτσι πρέπει να πιστεψω για να το κάνω". Ε μην το κάνεις τότε! :confused: )

Χμμμ... μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε! Εγώ δεν εννοούσα ότι πείθουν τον εαυτό τους ότι είναι θαύμα γιατί αυτό πρέπει να πιστέψουν για να το κάνουν!

Αυτό που είπα είναι ότι επειδή το θεωρούν θαύμα (το ίδιο το παιδί και τον ερχομό του στη ζωή τους) το αντιμετωπίζουν ως τέτοιο... Ως κάτι, δηλαδή, που αξίζει ολοκληρωτική αφοσίωση και προσοχή και αξίζει να περάσουν πάρα πολλές δυσκολίες γι'αυτό! Και αν έχεις ποτέ σου νιώσει την έννοια της λέξης θυσία πιστεύω ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις αυτό που λέω! Ελπίζω τουλάχιστον... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
υγ: Τι ορίζεις αλήθεια εσύ θαύμα; Ρωτάω γιατί η λέξη "θαύμα" για μένα παραπέμπει σε κάτι θεολογικό, σε κάτι πέρα από τα ανθρώπινα... οπότε ίσως η διαφωνία μας να έγκειται απλά στον ορισμό της λέξης και άρα να είναι ανούσια! :)
Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο ...δεσμό με τη λέξη, οπότε με καλύπτει ο ορισμός που δίνει το λεξικό:
(Ενδεικτικά: https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/search.html?lq=θαύμα&sin=all )

Εν προκειμένω, ούτε ανεξήγητο είναι, ούτε αναπάντεχο, ούτε πέρα από τα ανθρώπινα. Το έχει εξηγήσει πλήρως η επιστήμη, είναι εντελώς αναμενόμενο, και είναι ο,τι πιο ανθρώπινο.

ΥΓ: Πάντως οφείλω να σου αναγνωρίσω ότι δεν χάνεις την ψυχραιμία σου όπως αρκετοί όταν συζητούν με κάποιον με τον οποίο υπάρχει τέτοια διάσταση απόψεων. Μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο ...δεσμό με τη λέξη, οπότε με καλύπτει ο ορισμός που δίνει το λεξικό:
(Ενδεικτικά: https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/search.html?lq=θαύμα&sin=all )

Εν προκειμένω, ούτε ανεξήγητο είναι, ούτε αναπάντεχο, ούτε πέρα από τα ανθρώπινα. Το έχει εξηγήσει πλήρως η επιστήμη, είναι εντελώς αναμενόμενο, και είναι ο,τι πιο ανθρώπινο.

θαύμα : καθετί που γίνεται παρά τους φυσικούς νόμους, που δεν μπορεί να το εξηγήσει ο ανθρώπινος νους και που συνήθ. αποδίδεται σε θεϊκή παρέμβαση

Εκεί είναι οι λέξεις κλειδιά: αποδίδεται σε θεική παρέμβαση! Αυτός ακριβώς είναι και ο δικός μου ορισμός λοιπόν για τη συγκεκριμένη λέξη, πέρα από ιδιαίτερους δεσμούς! Και με βάση αυτόν τον ορισμό και το δικό μου πιστεύω για τη γέννηση ενός ανθρώπου, όντως κάθε γέννηση είναι ένα θαύμα γιατί όντως οφείλεται σε θεική παρέμβαση κατά την άποψή μου όπως ακριβώς εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ!

Όσο για το τι έχει εξηγήσει η επιστήμη και τι προσπαθεί ακόμα να εξηγήσει μέσω διάφορων θεωριών αποτελεί θέμα άλλης συζήτησης η οποία δεν είναι της παρούσης... Θεωρίες υπάρχουν πολλές, αλλά αποδείξεις λίγες... κι έτσι οι θεωρίες έρχονται και παρέρχονται...

Υγ: Ξέρεις χαίρομαι να γνωρίζω διαφορετικές απόψεις κι εκτιμώ τους ανθρώπους που μπορούν να τις υποστηρίξουν έχοντας γνώσεις αλλά και ταυτόχρονα μιλώντας πολιτισμένα! Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε για να χάσω την ψυχραιμία μου και καμμία μας δεν προσπαθεί να πείσει την άλλη! Έχουμε απλώς μια αντιπαράθεση απόψεων... οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τελικά, πάνω απ'όλα, σοφία είναι να μπορείς να καταλάβεις και να αποδεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι εντελώς διαφορετικοί από σένα. Και ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοί κατά οποιοδήποτε τρόπο.

Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω κατακτήσει τη σοφία, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ. Κάποιοι βλέπω ότι δεν έχουν καν ξεκινήσει. How sad.


δεν ειναι οτι δε μπορεις να δεχθεις οτι καποιοι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι. απλα επετρεψε μου αυτους που εχουν παιδια να τους θαυμαζω σε αντιθεση με αυτους που δεν εχουν. για να το φερω στα δικα σου δεδομενα, εσυ θαυμαζεις μια γυναικα που εχει μεγαλη καριερα και στοχους πανω σε αυτη την καριερα. για μενα αξια θαυμασμου ειναι αυτη που εχει γεννησει και μεγαλωνει σωστα και με αγαπη τα παιδια της.

γενικα εχω σε μεγαλη εκτιμηση και σεβασμο ανθρωπους που εχουν πολλα παιδια και τα εχουν αναθρεψει σωστα. γιατι θεωρω οτι αυτος ειναι ο σκοπος που ερχεται καθε ανθρωπος στη γη.

μαρμαθς +1 σε ολα τα ποστς σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Τελικά, πάνω απ'όλα, σοφία είναι να μπορείς να καταλάβεις και να αποδεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι εντελώς διαφορετικοί από σένα. Και ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοί κατά οποιοδήποτε τρόπο.
Παντως το να μπορεσεις να αποδεχτεις και να καταλαβεις την διαφορετικοτητα ενος ανθρωπου ειναι και το μεγαλυτερο θεμελιο για την σωστη διαπαιδαγωγηση και εξελιξη ενος παιδιου!! Γι'αυτο και ο λογος της θετικης μου..

Περαν της ολης συζητησης η λια μολις εδωσε το πιο ισχυρο προσον που πρεπει να εχει ενας σωστος γονιος(και δεν ξερω αν εγινε αθελα της:P)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και εγώ θέλω παιδάκια!:clapup:

Είναι απλά τέλεια:D
Ξεχνάς όλα τα προβλήματα της καθημερινότητας και γενικά νιώθεις άλλος άνθρωπος!
Ήρθαν τα ανιψάκια μου για 4 μέρες και δεν μπορώ να τα βγάλω από την σκέψη μου!
Είναι ναζιάρικααααααααααααααα:clapup::clapup::D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
Ξεχνάς όλα τα προβλήματα της καθημερινότητας και γενικά νιώθεις άλλος άνθρωπος!

ξεχνάς τα μέχρι τότε προβλήματα σου μέχρι να έρθουν αυτά και να σου δημιουργήσουν άλλα:P

καλά σκάω:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Και εγώ θέλω παιδάκια!:clapup:

Είναι απλά τέλεια:D
Ξεχνάς όλα τα προβλήματα της καθημερινότητας και γενικά νιώθεις άλλος άνθρωπος!
Ήρθαν τα ανιψάκια μου για 4 μέρες και δεν μπορώ να τα βγάλω από την σκέψη μου!
Είναι ναζιάρικααααααααααααααα:clapup::clapup::D:D

Μόνη σου είπες τις μαγικές λέξεις:
"ανιψάκια" ;) και "4 μέρες" ;)
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top