Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ρε σι,Ιατρικη σπουδαζεις,εξυπνος ανθρωπος εισαι,γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις απλα πραγματα?

Καλά, το ότι σπουδάζει κανείς Ιατρική δεν σημαίνει ότι είναι και έξυπνος. Μην το δένεις και κόμπο δηλαδή ;)
:worry:
Iσως εχεις δικιο. Αλλά όταν βλέπω τον σερβιτόρο να ζητάει λογαριασμό το χέρι μου πάει μόνο στο πορτοφόλι του :hmm:

Στο πορτοφόλι του σερβιτόρου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Isiliel:
Μα δεν είπα ότι δεν πρέπει να καλεί η γυναίκα (μα καλά, περίμενες τέτοια άποψη από μένα; ), είπα ότι lets face it, συνήθως ΔΕΝ καλεί στην αρχή. Είτε από ντροπή, είτε επειδή δυστυχώς το θεωρεί μειωτικό (τα περι πριγκίπισσας που λέγαμε...).
Επίσης, δεν διαλέγει πάντα μέρος αυτός που καλεί. Στις δικές μου εμπειρίες συνήθως καθορίζεται από κοινού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Το κέρασμα γενικά σαν πράξη, έχει αξία όταν γίνεται από καρδιάς. Όταν ο άλλος κερνάει από υποχρέωση κοινωνική ή προσωπική, να το βράσω. :D

Α μπράβο, είπες τη μαγική φράση. Εγώ πάντως εδώ μέσα πολύ λίγους ΑΝΤΡΕΣ (το λέω με κεφαλαία γιατί εννοώ μόνο τους άντρες του φόρουμ) είδα να λένε οτι κερνάνε με την καρδιά τους κι επειδή το γουστάρουν. Οι περισσότεροι είπαν για υποχρέωση, ντροπή, κοινωνική ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλά, το ότι σπουδάζει κανείς Ιατρική δεν σημαίνει ότι είναι και έξυπνος. Μην το δένεις και κόμπο δηλαδή ;)


Στο πορτοφόλι του σερβιτόρου; :confused:
(όχι αυτο έιναι κλεψιά και δεν είναι σωστό)
μου εννούσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εγώ πάντως εδώ μέσα πολύ λίγους ΑΝΤΡΕΣ (το λέω με κεφαλαία γιατί εννοώ μόνο τους άντρες του φόρουμ) είδα να λένε οτι κερνάνε με την καρδιά τους κι επειδή το γουστάρουν. Οι περισσότεροι είπαν για υποχρέωση, ντροπή, κοινωνική ηθική.
Α, όχι, εγώ πάντα κερνώ με την καρδιά μου, είναι θέμα όπως έγραψα χαρακτήρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@Isiliel:
Μα δεν είπα ότι δεν πρέπει να καλεί η γυναίκα (μα καλά, περίμενες τέτοια άποψη από μένα; ), είπα ότι lets face it, συνήθως ΔΕΝ καλεί στην αρχή. Είτε από ντροπή, είτε επειδή δυστυχώς το θεωρεί μειωτικό (τα περι πριγκίπισσας που λέγαμε...).
Επίσης, δεν διαλέγει πάντα μέρος αυτός που καλεί. Στις δικές μου εμπειρίες συνήθως καθορίζεται από κοινού.
Εντάξει τώρα μιλάμε για technicalities. Ούτε στο ίδιο άτομο δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Πάντως, για να κλείσω μια συζήτηση που άνοιξε πολλά ποστ παραπάνω, μην νομίζετε ότι είστε φεμινίστριες επειδή πληρώνετε τον λογαριασμό. Η δυναμική του φεμινισμού δεν αρχίζει και τελειώνει εκεί. Υπάρχουν πολλά που έχει ακόμη να κάνει ο φεμινισμός, γι' αυτό τα απλά, ας τα λύσουμε καλύτερα αναμεταξύ μας.

Καλώ επίσης τη Χιμέλα να μας πει σε κάποιο σχετικό topic με ποιο τρόπο ο φεμινισμός έκανε κακό στις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Άρα είναι θέμα ευγένειας να πληρώσει και η γυναίκα στο πρώτο ραντεβού.
Άρα όσες δεν κερνάτε είστε αγενείς;

Κατά πρώτον μιλάω μόνο για το πρώτο ραντεβού και κατά δεύτερον, εγώ ως κυριότερο λόγο για να με κεράσει δεν ανέφερα την ευγένεια, αλλά το ότι δείχνει πως με φροντίζει. Και χωρίς αυτό να είναι απόλυτο φυσικά, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μου αρέσει να έχω δίπλα μου έναν τέτοιο άντρα - κάποια άλλη προφανώς μπορεί να προτιμά κάτι άλλο, οπότε να μη δίνει καμία σημασία. Και επαναλαμβάνω εδώ πως ποτέ δεν πάω σε ακριβό μέρος στο πρώτο ραντεβού, οπότε η φοβερή απαίτησή μου είναι να με κεράσουν ένα καφέ ή ένα ποτό που κάνει το πολύ δέκα ευρώ! Και βασικά δεν έχω καν την απαίτηση, απλώς αν ο άλλος δεν κάνει την κίνηση, πληρώνω εγώ και είμαι οκ με αυτό και μετά θεωρώ πως δεν μου κάνει για σύντροφος γιατί του λείπει ένα χαρακτηριστικό που ψάχνω (όπως είπα και πριν, εννοείται βέβαια πως αυτό δεν είναι απόλυτο, γιατί μπορεί να το κάνει για τα μάτια του κόσμου, αλλά οπωσδήποτε αποτελεί μια ένδειξη, ένα "τεστ" που περνά με επιτυχία).

Ωραια ολα αυτα και κατανοητά. Εκεινο που δεν καταλαβαινει ο κοσμος, ειναι το γιατι αποτελει ευγενεια και ολα τα θετικα που ανεφερες, ....μονο αν πληρωσει ο αντρας. Γιατι δεν ισχυουν και αν πληρωσει η γυναικα ; Δε θα αισθανθει κ ο αντρας (οχι ο καρα-συντηρητικος, αυτος θα χαλαστει κιολας), οτι τον φροντιζετε ; Οτι δεν ειστε τσιγγουνες ή παρτακηδες ;

Για μενα ερχομαστε σε μια συγκρουση που απορρεει απο την ισοτητα των φυλλων. Φαινεται να θελετε τα οφελη της....αλλά σας χαλαει κιολας γιατι προκαλει αλλαγες στους ψυχολογικους "ρολους" αντρα κ γυναικας. Εχουμε κολλησει κ καπως στους ρολους.

Αν μονο σκεφτειτε οτι ο μονος λογος που κατα παραδοση (και γιατι ειναι το "ωραιο") πληρωνει ο αντρας περισσοτερο....ειναι γιατι απλα πριν 150 χρονια οι περισσοτερες γυναικες δε δουλευαν, δεν ειχαν οικονομικη αυτονομια, ουτε την ψυχολογικη ανωση του εργαζομενου και αυτοσυντηρουμενο και ανεξαρτητου.

Αρα,..απλα ενα κοινωνικο στερεοτυπο, που ενω φυγαμε απο εκει (ισοτητα, εκατομυρια γυναικες στον εργατικο τομεα κλπ),...σε καποια θεματα θελετε να μεινουμε εκει. Και αν τουλαχιστον ηταν σε θεματα σχετικα με ρομαντισμο, με ερωτικο παιχνιδι κλπ, απολυτως αποδεκτο. Αλλά στο οικονομικο ; Ειναι κριμα. :/:

Μα θα τον φροντίσω κι εγώ ..την επόμενη φορά και γενικώς. Είπα ήδη πως ποτέ δεν έχω δεχτεί να πληρώνει μόνο ο άλλος. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΕΥΡΩ - άμα φαληρίζει κάποιος με δέκα ευρώ, ε τι να πω;;!!


Ξεχνάς όμως πως το να πληρώσει ο άντρας στο 1ο ραντεβού επί της ουσίας είναι κοινωνική σύμβαση. Το κάνει το 99% των ανδρών, ανεξάρτητα από το αν πραγματικά το θέλει ή το πιστεύει, απλά για να μην του κολλήσουν την ετικέτα του κάφρου. Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι επειδή ο χ σου πληρώνει τον καφέ/ποτό/μπριζόλα σε σκέφτεται και θέλει να σε φροντίσει και νομίζω πως είναι λίγο αφελές αν το δέχεσαι έτσι. Μπορεί να είναι ερωτευμένος, μπορεί να του αρέσεις, μπορεί απλά να του αρέσουν τα οπίσθιά σου, μπορεί να του είσαι αδιάφορη, μπορεί να έχει μετανιώσει που πρότεινε το ραντεβού. Όπως και να 'χει θα πληρώσει όμως, επειδή δεν επιθυμεί να "κακοχαρακτηριστεί" για τους τρόπους του.

Έχω βγει πάρα πολλά πρώτα ραντεβού και νομίζω πως μπορώ να καταλάβω πότε ο άλλος πληρώνει επειδή θέλει και πότε επειδή νιώθει πως έτσι πρέπει. Αλλά ακόμα κι αν το κάνει γιατί αυτό θεωρεί πως είναι το σωστό, και πάλι δεν μπορώ να αισθανθώ άσχημα που πλήρωσε δέκα ευρώ για μένα - ούτε να αισθανθώ πως με πληρώνει ή γίνεται χορηγός ή δεν ξέρω τι άλλο υπερβολικό ακούστηκε εδώ μέσα! Πέρα από αυτό μου έχει τύχει δύο φορές να βγάλει ο άλλος πεντάευρω και τελικά πλήρωσα εγώ (δεν έχω χειρότερο από το μισά - μισά). Και τέλος πάντων ο Φαντασμένος νομίζω με καλύπτει απόλυτα:

Και φορώντας την γραβάτα μου για να μιλήσω σοβαρά, έχω να πω: Το κέρασμα σε 1-2-3 ραντεβού είναι θέμα καθαρά σαβουάρ βιβρ και καθόλου δεν έχει να κάνει με θέση ανωτερότητας ή όχι.

(πςςςςς πως τα λέω έτσι επίσημα και ωραία)

Προφανώς αν κάποιος γίνει χορηγός και πληρώνει τα πάντα λογικό να τον λες χαζό και το γκομινάκι κολ γκερλ.

Αλλά

Το να πληρώσεις ένα γκαιφέ ειδικά όταν βγαίνεις πρώτη φορά δεν είναι καθόλου σπουδαίο, απεναντίας είναι ανάξιο τέτοιας έκτασης. Όσο ηλίθιο και αν είναι να μετράς τον άλλο με την κίνηση που κάνει να πληρώσει, άλλο τόσο είναι γελοίο είναι να τσακώνονται ποιος θα πληρώσει και να το ανάγουν στην πάλη των δύο φύλων (σαν πάλη των τάξεων ακούστηκε, βίβα λα ρεβολουσιόν)

Παρεπιπτόντως κάνω ΠΑΝΤΑ την κίνηση να βγάλω το πορτοφόλι μου, δεν θεωρώ ποτέ δεδομένο πως θα με κεράσουν στο πρώτο ραντεβού. Και επίσης αν τελικά πάμε και σε δευτερο μαγαζί, οπωσδήποτε πληρώνω εγώ, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που έπεσα σε άντρες που δεν "σήκωναν" με τίποτα, οπότε αν προέκυπτε δεύτερο ραντεβού, έλεγα πως θέλω να πάω στην τουαλέτα και πλήρωνα για να μη με ξανακεράσουν.

Αυτή ακριβώς η νοοτροπία υπάρχει. Ότι και καλά "μας κάνουν χάρη" που κυκλοφορούν μαζί μας και γι' αυτό πρέπει να κερνάμε εμείς οι άντρες. Εν τη αύτη περιπτώσει μάλλον ο άντρας είναι που κάνει την χάρη και ασχολείται με την κάθε τυχάρπαστη.


Συγγνώμη, αλλά ορισμένες δεν είναι ούτε του πεντακοσάρικου (σε δρχ).
Αν το πάμε έτσι, κι εγώ αξίζω πάρα πολλά. Γιατί να μην μου το δείξει η κοπέλα με 1-2 τραπέζια;

Και ποιος σου είπε πως δεν θα στο δείξει; Πρέπει να στο δείξει στο πρώτο ραντεβού; Δεν είναι εντελώς ασέξουαλ να είναι και οι δύο με τα πορτοφόλια τους και να προσπαθούν να μοιράσουν το ποσό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είναι εντελώς ασέξουαλ να είναι και οι δύο με τα πορτοφόλια τους και να προσπαθούν να μοιράσουν το ποσό;
Όχι. :P Το sexual ή το asexual ξεκινά αμέσως μετά. ;)
Όπως μάθει φυσικά κανείς και όπως αγαπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ίσι, πρόσφατα ήμουν σε ένα ραντεβού, ο λογαριασμός ήταν 11 ευρώ, ο τύπος έβγαλε πεντάευρω (αυτό που έπινε είχε 6 ευρώ!) και για τρια λεπτά ψάχναμε και οι δύο τα πορτοφόλια μας για ψιλά, ο σερβιτόρος περίμενε από πάνω μας και τελικά εγώ έβγαλα ένα εικοσάευρω, το έδωσα και ησυχάσαμε. Πήρα τα ρέστα μετά, αυτός ήθελε να πάρω και το πεντάευρω, φυσικά αρνήθηκα και φύγαμε και εννοείται πως δεν τον ξαναείδα γιατί ήξερα πως είναι άνθρωπος που είναι διευθυντής σε τράπεζα και άρα δεν νομίζω πως δεν είχε έντεκα ευρώ (ή έστω έξι να πληρώσει την μαλακία που έπινε) και θεωρώ απίστευτη γυφτιά αυτό που έκανε. Και πέρα από την αμηχανία της σκηνής, σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ασφάλεια ή φροντίδα μαζί του, χαρακτηριστικά που ψάχνω σε κάποιον.


Και βασικά η λέξη που ήθελα δεν είναι ασέξουαλ, αλλά ντεκαυλέ (είπα όμως να δείξω ανατροφή :redface: :lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ίσι, πρόσφατα ήμουν σε ένα ραντεβού, ο λογαριασμός ήταν 11 ευρώ, ο τύπος έβγαλε πεντάευρω (αυτό που έπινε είχε 6 ευρώ!) και για τρια λεπτά ψάχναμε και οι δύο τα πορτοφόλια μας για ψιλά, ο σερβιτόρος περίμενε από πάνω μας και τελικά εγώ έβγαλα ένα εικοσάευρω, το έδωσα και ησυχάσαμε. Πήρα τα ρέστα μετά, αυτός ήθελε να πάρω και το πεντάευρω, φυσικά αρνήθηκα και φύγαμε και εννοείται πως δεν τον ξαναείδα γιατί ήξερα πως είναι άνθρωπος που είναι διευθυντής σε τράπεζα και άρα δεν νομίζω πως δεν είχε έντεκα ευρώ (ή έστω έξι να πληρώσει την μαλακία που έπινε) και θεωρώ απίστευτη γυφτιά αυτό που έκανε. Και πέρα από την αμηχανία της σκηνής, σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ασφάλεια ή φροντίδα μαζί του, χαρακτηριστικά που ψάχνω σε κάποιον.


Και βασικά η λέξη που ήθελα δεν είναι ασέξουαλ, αλλά ντεκαυλέ (είπα όμως να δείξω ανατροφή :redface: :lol:)
Το ενδεχομενο να ξεχασε το σκεφτηκες?Ξερεις ανθρωπος ειναι οσο και αν εσυ θελεις να τον βλεπεις σαν ρομποτ.Μπορει επισης ΟΝΤΩΣ να μην ειχε εκεινη την στιγμη και να μην το εκανε επιτηδες.Επισης μπορει να τα ειχε σε αλλο παντελονι,να συναιβει κατι τελοσπαντων αλλα εσυ μην χασεις.Αμεσως να τον αποριψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Οπως εσείς δεν βγαίνετε ραντεβού με κάποιον που δεν θα κεράσει έτσι κι εγώ δεν συνηθίζω να ξαναβγώ ραντεβού με κάποια που δεν βάζει καν το χέρι στην τσέπη. Μία φορά το έκανα, με κάποια που ήξερε ότι δεν είχε ή τουλάχιστον έτσι έλεγε. Ελεγε ότι δεν της δίνανε οι δικοί της από τη μέρα που πήγε στο τμήμα για κάτι που έκανε. Η κοπέλα ήταν μπλεγμένη με συμμορίες, ναρκωτικά κλπ αλλά δεν είχε ευρώ όχι για τα τσιγάρα, αλλά για τίποτα.
Κάποια στιγμή σε σκηνή τσακωμού της είπα κάτι, ένα παράπονο μου βγήκε, ότι έκανα τόσα γι' αυτήν και δεν τα εκτίμησε, και μου είπε το εξής "μόνος σου τα έκανες, δεν στο ζήτησε κανείς"

Τώρα που το θυμήθηκα. Είχαμε βγει με κάτι σκανδιναβες και μας λέγανε ότι στη χώρα του κερνάνε οι κοπέλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
H απόλυτη επιλογή avatar είναι γλυκούλι avatar σαν το δικό μου.
Not? Γιατί στην θέση σου θα μπορούσαν κάλλιστα να πάρουν έναν σκύλο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το ενδεχομενο να ξεχασε το σκεφτηκες?Ξερεις ανθρωπος ειναι οσο και αν εσυ θελεις να τον βλεπεις σαν ρομποτ.Μπορει επισης ΟΝΤΩΣ να μην ειχε εκεινη την στιγμη και να μην το εκανε επιτηδες.Επισης μπορει να τα ειχε σε αλλο παντελονι,να συναιβει κατι τελοσπαντων αλλα εσυ μην χασεις.Αμεσως να τον αποριψεις
Μην ανησυχείς και έβγαλε ένα ματσάκι χαρτονομίσματα και άφησε το πεντάευρω. Αλλά εάν για κάποιο λόγο δεν είχε χρήματα, δεν έχω θέμα, στοματάκι νομίζω είχε να μιλήσει αν υπήρχε κάποιο θέμα του τύπου "ξέχασα το πορτοφόλι μου" ή "ουπς, τα χρήματα μου τα έχω σε άλλο παντελόνι" ή ακόμα και "είμαι άνεργος αυτή την περίοδο, σε πειράζει να τα μοιραστούμε;" Αλλά πεντάευρω, ενώ αυτό που πίνει κάνει παραπάνω και μια ώρα αμηχανία μπροστά στον σερβιτόρο.. σόρρυ, αλλά δεν θέλω να το ξαναζήσω.
Να επαναλάβω για χιλιοστή φορά πως μιλάω για δέκα ή το πολύ είκοσι ευρώ - κάποιος που δεν έχει την διάθεση να διαθέσει τέτοιο ευτελές για μένα ποσό στο πρώτο μας ραντεβού, μάλλον δεν θα έχει την διάθεση να μου διαθέσει και οτιδήποτε άλλο γενικά στη σχέση μας, άρα αυτομάτως δεν βρίσκω λόγο να έχω εγώ την αντίστοιχη διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατά πρώτον μιλάω μόνο για το πρώτο ραντεβού και κατά δεύτερον, εγώ ως κυριότερο λόγο για να με κεράσει δεν ανέφερα την ευγένεια, αλλά το ότι δείχνει πως με φροντίζει.
Και γιατί να μην του δείξεις εσύ ότι τον φροντίζεις;

Και ποιος σου είπε πως δεν θα στο δείξει; Πρέπει να στο δείξει στο πρώτο ραντεβού;
Οκ, και γιατί τότε να σου δείξει ο άντρας στο πρώτο-πρώτο ραντεβού πόσο σε εκτιμά; Κέρνα τον εσύ και στο δείχνει αυτός στα επόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ρε συ Ζωρζ, τα έχεις ισοπεδώσει όλα. Ισότητα έχουμε, δεν είμαστε ίσα και όμοια. Παραδοσιακά ο άντρας είναι το ισχυρό φύλο και αυτό δεν σημαίνει πως είναι ο μαλάκας, αλλά υποτίθεται πως εκείνος κυνηγάει - στο πλαίσιο του κυνηγιού λοιπόν, μου φαίνεται πολύ λογικό να έχει εκείνος τον έλεγχο στο πρώτο ραντεβού. Και μέσα στον έλεγχο συμπεριλαμβάνεται και το να πληρώσει τον λογαριασμό, άλλωστε συνήθως εκείνος έχει προτείνει και την έξοδο, οπότε βγάζει και νόημα. Αν σε αυτό προσθέσεις και το ότι δείχνει πως σε φροντίζει και σε νοιάζεται, όπως ήδη εξηγήσα, καταλαβαίνεις γιατί θεωρώ αυτονόητο πως ένας άντρας που με θέλει και μου ζητά ραντεβού, δεν θα έχει θέμα να πληρώσει δέκα ευρώ για μένα. Επαναλαμβάνω πως αυτό το θεωρώ δεδομένο όταν ο άλλος έχει την οικονομική δυνατότητα - αν για οποιονδήποτε λόγο δεν την έχει, τότε αλλάζει το θέμα. Αλλά αν πρέπει να πάρει πρώτα για να δώσει και κάθεται και μετράει το δεκάευρω και καταλήξουμε να μετράμε και τα ψιλά, ε, τότε σόρρυ δεν μου κάνει. Και δεν με απασχολεί καθόλου τι γνώμη μπορεί να σχηματίσει ο άλλος για μένα από αυτό, αφού όπως ήδη είπα, εγώ ψάχνω κάτι άλλο και έχω παρατήρησει πως οι άνθρωποι που γενικά θέλουν να δίνουν (δεν εννοώ οικονομικά), δεν έχουν πρόβλημα ποτέ για τέτοια μικροποσά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ρε συ Ζωρζ, τα έχεις ισοπεδώσει όλα. Ισότητα έχουμε, δεν είμαστε ίσα και όμοια. Παραδοσιακά ο άντρας είναι το ισχυρό φύλο και αυτό δεν σημαίνει πως είναι ο μαλάκας, αλλά υποτίθεται πως εκείνος κυνηγάει - στο πλαίσιο του κυνηγιού λοιπόν, μου φαίνεται πολύ λογικό να έχει εκείνος τον έλεγχο στο πρώτο ραντεβού. Και μέσα στον έλεγχο συμπεριλαμβάνεται και το να πληρώσει τον λογαριασμό, άλλωστε συνήθως εκείνος έχει προτείνει και την έξοδο, οπότε είναι και πιο λογικό. Αν σε αυτό προσθέσεις και το ότι δείχνει πως σε φροντίζει και σε νοιάζεται, όπως ήδη εξηγήσα, καταλαβαίνεις γιατί θεωρώ αυτονόητο πως ένας άντρας που με θέλει και μου ζητά ραντεβού, δεν θα έχει θέμα να πληρώσει δέκα ευρώ για μένα. Επαναλαμβάνω πως αυτό το θεωρώ δεδομένο όταν ο άλλος έχει την οικονομική δυνατότητα - αν για οποιονδήποτε λόγο δεν την έχει, τότε αλλάζει το θέμα. Αλλά αν πρέπει να πάρει πρώτα για να δώσει και κάθεται και μετράει το δεκάευρω και καταλήξουμε να μετράμε και τα ψιλά, ε, τότε σόρρυ δεν μου κάνει. Και δεν με απασχολεί καθόλου τι γνώμη μπορεί να σχηματίσει ο άλλος για μένα από αυτό, αφού όπως ήδη είπα, εγώ ψάχνω κάτι άλλο και έχω παρατήρησει πως οι άνθρωποι που γενικά θέλουν να δίνουν (δεν εννοώ οικονομικά), δεν έχουν πρόβλημα ποτέ για τέτοια μικροποσά.
Δεν τα εχει ισοπεδωσει ολα.Απλα εφαρμοζει κατα γραμμα την λεξη ισοτητα που λετε οτι θελετε

Παραδοσιακα ο αντρας πλακωνε στο ξυλο την γυναικα?Αυτο γιατι δεν σε αρεσει?Παραδοση και αυτο.Μηπως γιατι δεν σε συμφερει?Μηπως χρησιμοποιεις την ισοτητα εκει που σε βολευει και αλλου οχι?Τοσο απλο ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν τα εχει ισοπεδωσει ολα.Απλα εφαρμοζει κατα γραμμα την λεξη ισοτητα που λετε οτι θελετε

Παραδοσιακα ο αντρας πλακωνε στο ξυλο την γυναικα?Αυτο γιατι δεν σε αρεσει?Παραδοση και αυτο.Μηπως γιατι δεν σε συμφερει?Μηπως χρησιμοποιεις την ισοτητα εκει που σε βολευει και αλλου οχι?Τοσο απλο ειναι.

Αυτή η ερώτηση θα μπορούσε να στραφεί και προς εσένα αντιστοίχως. Μήπως χρησιμοποείς την ισότητα μόνο και εκεί που σε βολεύει και αλλού όχι;
Αν σου έλεγε κανείς "Ο άντρας είναι το ισχυρό φύλο" θα το δεχόσουν και θα κόμπαζες όλο περηφάνεια!
Αν σου πει όμως "Ο άντρας είναι το ισχυρό, οπότε οφείλει να πληρώσει το πρώτο ραντεβού" ξαφνικά όλα αλλάζουν. οκ! :hehe:


Ον τοπικ δε με απασχολεί και πολύ το θέμα. Δε θα χαλάσει η εικόνα μου για κάποιον αν δεν κεράσει το πρώτο/δεύτερο ραντεβού, αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε θα το εκτιμήσω κι όταν το κάνει. Μετά χαράς δέχομαι και προσφέρω κεράσματα στο υποψήφιο μπόιφρεντ, στο μπόιφρεντ, σε φίλους. Άλλωστε όλα αυτά που συζητάτε σε μακροχρόνιες σχέσεις δεν έχουν νόημα. Μάλλον είναι θέμα που απασχολεί τους πρώτους μήνες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δεν τα εχει ισοπεδωσει ολα.Απλα εφαρμοζει κατα γραμμα την λεξη ισοτητα που λετε οτι θελετε

Παραδοσιακα ο αντρας πλακωνε στο ξυλο την γυναικα?Αυτο γιατι δεν σε αρεσει?Παραδοση και αυτο.Μηπως γιατι δεν σε συμφερει?Μηπως χρησιμοποιεις την ισοτητα εκει που σε βολευει και αλλου οχι?Τοσο απλο ειναι.

ελεος. -.-
καποιος πεταξε αυτη τη βλακεια με το ξυλο και την αναμασατε ολοι εδω και ποσα ποστ. οι παππουδες μου παντως δεν ειχαν ακουμπησει τις γιαγιαδες μου αν και δεν ξερω τωρα τι προτυπα ειχατε εσεις στα σπιτια σας. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ κερνάω πάντα είναι κακό αυτό ; πολύ δύσκολα δέχομαι εγώ το κέρασμα.

απευθύνομαι στα κορίτσια του forum. :)


βασικά ποτέ δεν ένιωσα ότι χάνω τα λεφτά ή κάτι τέτοιο. (Δε με ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα χρήματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν τα εχει ισοπεδωσει ολα.Απλα εφαρμοζει κατα γραμμα την λεξη ισοτητα που λετε οτι θελετε

Παραδοσιακα ο αντρας πλακωνε στο ξυλο την γυναικα?Αυτο γιατι δεν σε αρεσει?Παραδοση και αυτο.Μηπως γιατι δεν σε συμφερει?Μηπως χρησιμοποιεις την ισοτητα εκει που σε βολευει και αλλου οχι?Τοσο απλο ειναι.
Αν ο μόνος λόγος που δεν πλακώνεις την γυναίκα σου στο ξύλο είναι η ισότητα παρόλο που θεωρείς πως παραδοσιακά θα έπρεπε, είναι προφανές πως έχουμε εντελώς διαφορετικές κοσμοθεωρίες και δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω στον παραλογισμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top