Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
παντως προσωπικα εγω προσεχω τη διατροφη μου...αποφευγω τα γλυκα..τ ξερω ειναι δυσκολο αλλα τρωω ελαχιστο κι ετσι το απολαμβανω και περισσοτερο..(λατρευω σοκολατα..)..και προσπαθω ν κανω σχεδον καθε μερα με το στεπερ κ κοιλιακους..εντομεταξυ κανω κ σχολειο γυμναστικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ασχετο...! Το θεμα ειναι να κανεις καλο υπνο, το τι ωρες θα τον κανεις ειναι ασχετο!...

Καθόλου άσχετο. Είναι καλύτερο να κοιμόμαστε βράδυ, παρά μέρα. Κάτι με το φως, δε θυμάμαι τι ακριβώς όμως. Αν είναι να κοιμάσαι μέρα, καν' το σε πολύ σκοτεινό δωμάτιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dennispapado

Νεοφερμένος

Ο dennispapado αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και οχι μονο με την μεση, σε καθε μερος του σωματος μπορεις ναπαθεις ζημια....



Η αναπνοες ειναι το λιγοτερο μπροστα σε διαφορα λαθη στην εκτελεση ασκησεων που γινονται...
Και ιδικα οταν αυτα τα λαθοι γινονται με βαρη, επειδη ποτε δεν εμαθες την σωστη εκτελεση και εισαι στην αρχη ενθουσιασμενος κλπ και φορτωνεις κιλα χωρις να ξερεις που πρεπει να σταματισεις...

(Εγω την "επαθα" προσφατα με τους κοιλιακους... Δεν ειχα χρονο να παω γυμναστιριο και για να μην παει "χαμενη" η μερα εκανα οτι μπορουσα σπιτι, και αλλο το πατωμα, αλλο ο παγκος για κοιλιακους... Και να που ειμαι στην 3η μερα και ακομα να ξεπιαστουν...! Δεν επαθα καμια χοντρη ζημια ευτιχος, αλλα τραυματισα τους μυς μου περισσοτερο απο οτι επρεπε και το πληρωνω με πονο ακομα και στις πιο απλες κινισεις...!)





Ασχετο...! Το θεμα ειναι να κανεις καλο υπνο, το τι ωρες θα τον κανεις ειναι ασχετο!...

Αν ρωτησεις ενα γιατρο δεν νομιζω να συμφωνει.....αλλο να κοιμασαι 12 -7 το πρωι και αλλο 5-12 το μεσημερι...αλλο 7ωρο το ενα αλλο το αλλο....νομιζω οτι ειναι ευνοητο γιατι...ο υπνος απο τις 12-3 το βραδυ δεν συγκρινεται με αλλο τριωρο μεσα στη μερα...οι γιατροι το λενε...

τα τυρια τι ρολο βαρανε???

βαρανε μεγαλο ρολο γιατι τα περισσοτερα ειναι πολυ παχυντικα...π.χ. φετα...!!!ασε που αμα εχουμε κανα λαδερο τρωμε κανα μισοκιλο ετσι για πλακα...οι διαιτολογοι με το λαδερο συστηνουν 60γρ. τυρι.ποσα ειναι 60γρ;;;;2 φετες τυρι του τοστ............

δεν ξερω μπανιο..:P
γενικα δεν ειμαι για θαλασσα,,ειμαι στεριανος..:D


μια ερωτηση,οι καμψεις και αναλογες ασκησεις αντιστασεις ή βαρακια

πρεπει να ειναι αργα ή γρηγορα?

γιατι γρηγοτερα κανεις περισσοτερα ευκολοτερα,,ενω αν τα κανεις αργαα,,ψοφας..

πχ.εκρηξη οταν ανεβαινεις στις καμψεις..αργα οταν κατεβαινεις...το ιδιο και στα βαρακια...το κατεβασμα οσο πιο αργο γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Με το περπάτημα ποια σημεία γυμνάζονται ακριβώς; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Το κλασικό περπάτημα, γυμνάζει κυρίως τα πόδια. Χρησιμοποιώντας και τα χέρια και έχοντας ίσια πλάτη και σφιχτή κοιλιά όσο περπατάς, γυμνάζει και αυτά (χέρια / ώμους, κοιλιακους αντίστοιχα).
Κάνει καλό σε όλα πάντως, βλέπεις διαφορά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
πολύ καλή λύση για να γυμναστεί κάποιος θεωρώ πως είναι και ο χορός...ανάλογα με το τι θα επιλέξεις μπορείς να γυμναστείς στοχευμένα ή συνολικά και το σίγουρο είναι πως αν κάνεις κάτι το οποίο σου αρέσει ή ακόμα καλύτερα το θαυμάζεις δεν θα βαρεθείς κιόλας!
plus είναι μια καλή ευκαιρία να γνωρίσεις νέους ανθρώπου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το κλασικό περπάτημα, γυμνάζει κυρίως τα πόδια.
αν εισαι απο 15-55 ετων σε σχετικα καλη φυσικη κατασταση το περπατημα δεν γυμναζει τιποτα

Αν ρωτησεις ενα γιατρο δεν νομιζω να συμφωνει.....αλλο να κοιμασαι 12 -7 το πρωι και αλλο 5-12 το μεσημερι...αλλο 7ωρο το ενα αλλο το αλλο....νομιζω οτι ειναι ευνοητο γιατι...ο υπνος απο τις 12-3 το βραδυ δεν συγκρινεται με αλλο τριωρο μεσα στη μερα...οι γιατροι το λενε...
δεν εχει ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα.

εχει, αλλα οχι ιδιαιτερα μεγαλη, αν ειχε οι ανθρωποι που δουλευουν νυχτερινες βαρδιες θα ειχαν διαφορα προβληματα, αλλα γενικος ΔΕΝ εχουν.

Βαλε τα ποδια στην μεσεα ημερα για να ξεκουρασεις το πανω μερος του σωματος.
αν δεν παιρνεις φαρμακα το να κανεις μια φορα την εβδομαδα ποδια ειναι αντιπαραγωγικο, ο λογος ειναι οτι τα ποδια ως οι μεγαλυτερες μυικες ομαδες του σωματος (γλουτοι, τετρακεφαλοι, μοιριεοι δικεφαλοι, γαμπες ειναι κατα μαζα πανω απο το 65% των μυων του σωματος) στρεσαρουν τον οργανισμο συστεμικα προκαλοντας ενδοκρινη αντιδραση οχι μονο παρακρινη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
αν εισαι απο 15-55 ετων σε σχετικα καλη φυσικη κατασταση το περπατημα δεν γυμναζει τιποτα
Αχ μη μου λες τέτοια :P
Εγώ με περπάτημα και χορό-γυμναστική είδα διαφορά πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
αν εισαι απο 15-55 ετων σε σχετικα καλη φυσικη κατασταση το περπατημα δεν γυμναζει τιποτα



δεν ίσχυει με την καμία!το περπάτημα συμβάλλει απίστευτα στην καλή φυσική κατάσταση και χρησιμοποιείται και για ιατρικούς σκοπούς βέβαια είναι σίγουρα πολύ πιο αποτελεσματικό το γρήγορο περπάτημα ή το τρέξιμο αλλά ακόμα και το να περπατάς απλά φτάνει για να γυμναστείς απλά θέλει περισσότερο χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ρωτησεις ενα γιατρο δεν νομιζω να συμφωνει.....αλλο να κοιμασαι 12 -7 το πρωι και αλλο 5-12 το μεσημερι...αλλο 7ωρο το ενα αλλο το αλλο....νομιζω οτι ειναι ευνοητο γιατι...ο υπνος απο τις 12-3 το βραδυ δεν συγκρινεται με αλλο τριωρο μεσα στη μερα...οι γιατροι το λενε...

Καθόλου άσχετο. Είναι καλύτερο να κοιμόμαστε βράδυ, παρά μέρα. Κάτι με το φως, δε θυμάμαι τι ακριβώς όμως. Αν είναι να κοιμάσαι μέρα, καν' το σε πολύ σκοτεινό δωμάτιο.

δεν εχει ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα.

εχει, αλλα οχι ιδιαιτερα μεγαλη, αν ειχε οι ανθρωποι που δουλευουν νυχτερινες βαρδιες θα ειχαν διαφορα προβληματα, αλλα γενικος ΔΕΝ εχουν.

Οπως λεει και ο εποτε δεν ειναι τραγικα μεγαλη αυτη η διαφορα, και η διαφορες δεν εχουν να κανουν με το αν θα αδυνατισεις, η θα βαλεις μυικη μαζα κλπ...

αν δεν παιρνεις φαρμακα το να κανεις μια φορα την εβδομαδα ποδια ειναι αντιπαραγωγικο, ο λογος ειναι οτι τα ποδια ως οι μεγαλυτερες μυικες ομαδες του σωματος (γλουτοι, τετρακεφαλοι, μοιριεοι δικεφαλοι, γαμπες ειναι κατα μαζα πανω απο το 65% των μυων του σωματος) στρεσαρουν τον οργανισμο συστεμικα προκαλοντας ενδοκρινη αντιδραση οχι μονο παρακρινη

Δεν καταλαβα τι ακριβος ενοεις. Βασικα δεν εχω ιδεα τι ειναι η ενδοκινη και η παρακρινη ανριδραση οποτε εκει εχασα το νοημα... :P
Θα προτινες δηλαδη 2 φορες την εβδομαδα ποδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τι ακριβος ενοεις. Βασικα δεν εχω ιδεα τι ειναι η ενδοκινη και η παρακρινη ανριδραση οποτε εκει εχασα το νοημα...
Θα προτινες δηλαδη 2 φορες την εβδομαδα ποδια;

Χοντρικα πολυ ενδοκρινης ειναι μια διαδικασια που ξεκινα οταν ο εγγεφαλος λεει στο σωμα σου να παραγει καποια ουσια (τυπικα μια ορμονη) η οποια θα επιδρασει σε ΟΛΟ τον οργανισμο.

Παρακρινης ειναι μια διαδικασια που συμβαινει τοπικα μονο οπου υπαρχει αναγκη.

Σαν ενα πιο μηχανικο αναλογο ειναι για παραδειγμα αν στο σπιτι σου χαλασει ο νεροχυτης θα τον επισκευασεις (παρακρινης αποκρυση), αν ομως χαλασει ο νεροχυτης, ο νυπτηρας και η μπανιερα μαλλον θα κανεις ανακαινηση σε ολα τα υδραβλικα του σπιτιου οπερ θα φτιαξεις και την μπανιερα κτλ.

Οταν κανεις προπονηση και στρεσαρεις μεγαλες μυικες ομαδες το σωμα αντιδρα ενδοκρινος γιατι καταλαβαινει οτι χρειαζεσαι ολοκληρος δουλεια, για παραδειγμα παραγει αυξητικη ορμονη που σαν αμεσα αποτελεσματα εχει την καυση λιπους και σαν εμεσα (μεσω της σωματομεδινης) την αναπλαση της μυικης μαζας.

Αν κανεις ομως προπονηση μονο το δικεφαλο του χεριου σου το σωμα ΑΠΛΑ παραγει τα τοπικα εκδοχα της σωματομεδινης στα κυταρα του δικεφαλου (τεχνικα ειναι ενα splice variant της σωματομεδινης που λεγεται MGF απο το Mechano Growth Factor) και θα ανακατασκευασει την ζημια εκει.

Αν αυτο που ψαχνεις ομως ειναι η αναδιαρθροση ολοκληρης της σωματικης συστασης θες το πρωτο.

οποτε ναι ποδια 2-3 φορες την βδομαδα απλα οχι με τεραστιο προπονητικο ογκο καθε φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δηλαδη αν κρατισω το προγραμμα μου οπως εχει (δεν ειναι ιδιετερα βαρη) και απλος προσθεσω μια μερα ποδια, θα αποκτισω περισσοτερη μυικη μαζα σε ολο το σωμα;
Πολυ καλο για να ειναι αληθινο μου ακουγετε...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δηλαδη αν κρατισω το προγραμμα μου οπως εχει (δεν ειναι ιδιετερα βαρη) και απλος προσθεσω μια μερα ποδια, θα αποκτισω περισσοτερη μυικη μαζα σε ολο το σωμα;
Πολυ καλο για να ειναι αληθινο μου ακουγετε...!

yep αυτο θα γινει. Γιατι πολυ καλο για να ειναι αληθινο? Θα κουραζεσαι περισοτερο, η προπονηση ποδιων ειναι κουραστικη.

και δεν αναφερομαι στα leg curl και leg extension αυτα εινια αχρηστα.

Squat, deadlift και ο θεος βοηθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πριν λιγο που μετρηθηκα βγαινω 122 και κατι λογω ρουχων κιλα..

το Μαη ημουν 130..
18 κιλα
χωρις γυμναστικη
:P
απλα με κοψιμο του υπερβολικου ενδιαμεσου φαγητου κλπ

ε,,τωρα για να φτασω εκατο το βλεπω οτι πεφτει ο ρυθμος και θα χρειαστει να κανω κατι τακτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
yep αυτο θα γινει. Γιατι πολυ καλο για να ειναι αληθινο? Θα κουραζεσαι περισοτερο, η προπονηση ποδιων ειναι κουραστικη.

και δεν αναφερομαι στα leg curl και leg extension αυτα εινια αχρηστα.

Squat, deadlift και ο θεος βοηθος

Το ειπα στον γυμναστη στο γυμναστιριο μου και μου ειπε οτι δεν εχει ιδιετερη διαφορα. Τα ποδια ειναι οι μυς που εργαζονται καθε μερα ουτος η αλλος, και προκειμενου να κανω 2 η 3 φορες ποδια, θα πρεπει να κοψω και απο τον διαδρομο και το ποδηλατο και εκτος αυτου η μια προπονηση που κανω λογο της εντασης της ειναι περιπου το ιδιο αποτελεσματικη με 2-3 πιο χαμηλης εντασης, και στον δρομο για ογκο η μια με ενταση ειναι πιο καλη απο 2-3 . Ωστωσω μου μου ειπε αν θελω να δοκιμασω να βαλω μια μερα ποδια μεσοβδομαδα και μια στο τελος της βδομαδας για να το δοκιμασω πως λειτουργει στο δικο μου σωμα. Αλλα ξερω ηδη τι αποτελεσμα εχει το προγραμμα που κανω και θα το κρατησω γιατι ειμαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα. Αργοτερα ισως το δοκιμασω.

Α, και επισης Deadlifts, squat κλπ χρησιμοποιουν τους περισσοτερους μυς μας, για αυτο παραγουν ενδοκρινες, οχι λογο του μεγεθους των μυων των ποδιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λιποδιαλύτες, πρωτεΐνες και τεστοστερόνη είναι επικίνδυνα συμπληρώματα; Έχει αρχίσει να παίρνει ένας φίλος και πιστεύει ότι είναι αθώα επειδή τα πουλάνε ελεύθερα, αλλά εγώ τα φοβάμαι και θέλω να τον κάνω να το ψάξει λίγο παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το ειπα στον γυμναστη στο γυμναστιριο μου και μου ειπε οτι δεν εχει ιδιετερη διαφορα.

Ρωτησε τον τις εξις δυο ερωτησεις:

1) Πως ο νευρικος ιστος αποροφα γλυκοζη
2) Για ποιο λογο τα ΜΣΑΦ καθυστερουν την αποκατασταση μετα απο προπονηση

Αν δεν ξερει να σου απαντησει τι σε κανει να πιστευεις οτι ειχε οποιαδηποτε ιδεα για οτιδηποτε αλλο?

Τα ποδια ειναι οι μυς που εργαζονται καθε μερα ουτος η αλλος, και προκειμενου να κανω 2 η 3 φορες ποδια, θα πρεπει να κοψω και απο τον διαδρομο και το ποδηλατο και εκτος αυτου η μια προπονηση που κανω λογο της εντασης της ειναι περιπου το ιδιο αποτελεσματικη με 2-3 πιο χαμηλης εντασης, και στον δρομο για ογκο η μια με ενταση ειναι πιο καλη απο 2-3 .

Οταν στην προπονητικη θεωρια λεμε "ενταση" εννοουμε το ποσοστο επιστρατευσης κινητηριων μοναδων και *οχι* την κουραση που αισθανεσαι.

Ητοι, το να τρεξεις μαραθωνιο θα σε εξαντλησει αλλα ΔΕΝ ειναι προπονηση με μεγαλη ενταση, απο την αλλη το να κανεις ΜΙΑ ολυμπιακη αρση σε μεγιστα κιλα θα σε αφησει σχετικα ξεκουραστο και διεγερμενο αλλα ΕΧΕΙ μεγαλη ενταση.

Η προπονηση με χαμηλη ενταση αλλα μεγαλο ογκο (οπως πχ το πολυ περπατημα, η το τζοκινγκ) κανει καλο στη καρδια αλλα κατα βαση ΜΕΙΩΝΕΙ τα επιπεδα αναβολικων ορμονων.

Αυτος ειναι ο λογος που οι αθλητες αποστασεων και αντοχης (μαραθονιος, 400 εμποδια κτλ) ειναι προς το αδυνατοι και λιποβαρεις ενω οι αθλητες δυναμης (σπριντερ, αρσηβαριστες) ειναι μυωδεις και με λιγο λιπος.

Ως εκ τουτου η προπονηση στο διαδρομο και το ποδηλατο ουδεμια σχεση εχει με την προπονηση στα ποδια. Μπορεις να κανεις και τα δυο. Βασικα ΠΡΕΠΕΙ να κανεις και τα δυο δινοντας μια εμφαση στις καλες διατασεις και την καλη σταση του σωματος ωστε να αποφυγεις τραυματισμους υπερχρησιας.

Α, και επισης Deadlifts, squat κλπ χρησιμοποιουν τους περισσοτερους μυς μας, για αυτο παραγουν ενδοκρινες, οχι λογο του μεγεθους των μυων των ποδιων.

Παραγουν τι? Ενδοκρινες? Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, υπαρχει το ενδοκρινες συστημα, ητοι ορμονες που απελευθερονται με σημα κεντρικο και αφορουν ολο το σωμα και παρακρινες συστημα, δηλαδη ορμονες που εκλυονται τοπικα. Δεν υπαρχει ουσια που να λεγετε ενδοκρινη.

Οι αρσεις και τα καθισματα χρησημοποιουν σαν κυριους αγωνιστες τους τετρακεφαλους και τους γλουτους και σαν συναγωνιστες τις γαμπες τους δικεφαλους και τους ψωιτες σαν σταθεροποιητες τους κοιλιακους και τους ραχιεους.

Οταν λεω γυμναστικη ποδιων αυτο εννοω, γιατι κατα βαση δεν υπαρχει αλλος τροπος να γυμνασεις τα ποδια σου.

Πολυ δε περισοτερο οταν η μυικη μαζα των ποδιων ειναι κατα βαρος ΠΑΝΩ απο το 50% της ολικης μυικης μαζας (Skeletal muscle mass and distribution in 468 men and women).

Αλλα ξερω ηδη τι αποτελεσμα εχει το προγραμμα που κανω και θα το κρατησω γιατι ειμαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα.

Το προγραμμα σου (ποδια ομοι, πλατη δικεφαλα, στηθος τρικεφαλα η κατι αναλογο αυτου) ειναι παιδι των body builder της δεκαετιας του 70 που ειχαν μολις ανακαλυψει το dianabol και το deca. Οσοι δεν εινια φαρμακωμενοι μεχρι τα αυτια κανουν αλλα πραγματα. Οι στιβικοι (που επισις παιρνουν φαρμακα αλλα για αλλο λογο και σε μικροτερες ποσοτητες απο τους bodybuilders) δουλευουν ποδια τρεις φορες τη βδομαδα (και κανουν και σπριντ!).

Το ιδιο και οι αρσηβαριστες.

Και ιδου το αποτελεσμα:




Βεβαια αυτοι παιρνουν αναβολικα και ειναι 1 στο δισεκατομμυριο γονιδιακα, αλλα ακομα και ετσι κατα κανονα το να προπονεις ποδια συχνα ειναι ΠΟΛΥ πιο αποτελεσματικο.

Το πιο απλο πραγμα που μπορεις να δεις, πηγαινε σε ενα συλογο αρσης βαρων και δες τους αθλητες, μετα στο γυμναστηριο σου και δες τους αθλουμενους.

Εχουν την ιδια γενετικη κατανομη, ειναι απλα τυχαιοι τυποι, αλλα ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ οι αρσηβαριστες (πιτσιρικακια και νεοι δηλαδη που απλα γραφτικαν ενα αθλημα) ειναι σε σαφως καλυτερη κατασταση απο τους λαπαδες του γυμναστηριου που μερα μπαινει μερα βγαινει ειναι ακριβως οι ιδιοι

Λιποδιαλύτες, πρωτεΐνες και τεστοστερόνη είναι επικίνδυνα συμπληρώματα;

τεστοστερονη μπορεις να βρεις μονο σε φαρμακειο με ιατρικη συνταγη.

πρωτεινες ειναι απλα γαλα σε σκονη, δεν ειναι επικινδυνο ουτε στο ελαχιστο το σωμα σου δεν μπορει να καταλαβει αν ειναι κοτοπουλο η σκονη.

λιποδιαλυτες ειναι απλα καφεινη, ειναι οσο επικυνδηνο οσο ο καφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
τεστοστερονη μπορεις να βρεις μονο σε φαρμακειο με ιατρικη συνταγη.


Ο συγκεκριμένος παίρνει από το internet χωρίς καμία συνταγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staxtopouta

Νεοφερμένος

Η Staxtopouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ΠΝτως παιδιά αν πραγματικά θέλετε να χάσετε κιλά πρέπει όχι να μην τρώτε αλλα να τρώτε πολλές πρωτεΐνες να αποφεύγετε τηγανιτα ψωμί σοκολάτες και πολλά πολλα φρούτα και νερό ααααααα και γιαοσους είναι στην ανάπτυξη γαλακτοκομικά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top