Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είμαι οπωσδήποτε κατά.
Δεν μπορείς να τιμωρήσεις τον φόνο με φόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
τι σου κάνει η προκεχωρημένη νομομάθεια. :eek:

Είσαι υπερ μιας παράνομης πρακτικής, καλησπέραααα! :redface:

Οι απόψεις, ακόμη κι όταν έρχονται σε αντίθεση με τους νόμους, δεν απαγορεύονται. Άλλωστε, στον ποινικό κώδικα αναφέρεται ρητά ότι η σκέψη δεν μπορεί να ποινικοποιηθεί. Ακόμη κι αν βγω δημόσια και πω ότι θέλω να σκοτώσω τον τάδε, κανείς δεν μπορεί να ασκήσει δίωξη.
Και ναι, όταν ένας "άνθρωπος" έχει καταδικαστεί για παιδεραστία, καταδικάζεται σε φυλάκιση κι όταν αποφυλακίζεται το επαναλαμβάνει και ούτω καθεξής, τότε αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να σωφρονιστεί. Απέτυχε. Το ίδιο συμβαίνει με τους κατά συρροή δολοφόνους.

Υ.Γ. Και σε παρακαλώ, σταμάτα τις ειρωνείες. (τι σου κάνει η προκεχωρημένη νομομάθεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Οι απόψεις, ακόμη κι όταν έρχονται σε αντίθεση με τους νόμους, δεν απαγορεύονται. Άλλωστε, στον ποινικό κώδικα αναφέρεται ρητά ότι η σκέψη δεν μπορεί να ποινικοποιηθεί.
ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ! ΜΗΔΑΜΙΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΑ ΤΗΣ ΑΝΟΜΙΑΣ!
είδες βρε γουτσουλίνι μου νεογενν. (:baby::baby::baby::baby:)
που μόλις απέδειξες μόνος σου (απλώς συνδυάζοντας δυο θρεντς)
ότι η νομομάθεια δεν είναι το άπαν?

μπαϊδεγουεϊ, ο νόμος περι μη εκτέλεσης ακόμη και τέτοιων
ανθρωπόμορφων τεράτων όπως οι καθ΄εξιν
βιαστές κ δολοφόνοι σου είναι σεβαστός
ή σε περίπτωση που σου βιάσουν κάποιο δικό σου πρόσωπο
θα αυτοδικήσεις και δε θα σεβαστείς το νόμο?

Καταλαβαίνεις γιατί ρωτάω,
αν όχι, να σου πω:

γιατί είναι εύκολο πράγμα να κατευθύνεις τους πάντες
σε ένα σταθερό πλάνο και σύνολο πρακτικών
ακόμα κι υπο μορφή ευχολογίων
(πχ να στε νομομαθείς κι ας διαφωνείτε με τους νόμους)
όταν εμείς οι ίδιοι δεν το κάνουμε για πάρτη μας.

Βλέπεις δε ζεις στην Αριζόνα του τέξας, unlucky you. :worry::worry:


Ακόμη κι αν βγω δημόσια και πω ότι θέλω να σκοτώσω τον τάδε, κανείς δεν μπορεί να ασκήσει δίωξη.
αν το πεις σε police officer, ή κάποιο αξιωματούχο,
και έχει και κανα δυο συναδέλφους δίπλα του,
έμπλεξες μεγάλε.
(μόνο και μόνο αν του πεις ότι φοράει στραβά τη γραβάτα :))

ή επίσης φαντάσου το σουρεάλ σενάριο να πεις κάτι τέτοιο,
να σε ακούσει κάποιος
και μετά από 2 μέρες να σκοτώνεται με έναν απροσδιόριστο τρόπο
αυτός που απείλησες πάνω στα στιγμιαία νευράκια σου,
χωρίς να έχεις καμιά ανάμιξη ή γνώση επι του γεγονότος.
Έχεις όμως πειστικό άλλοθι?
Το καλό που σου θέλω τις 2 τελευταίες μέρες να είχες βγει με φίλους
και να μην σάπιζες στη νόβα. :worry:

είσαι ο βασικός ύποπτος, καλησπέεεραααα! :P

γέννημα ανομίας
γέννημα της ανομίας μπορεί να είναι κι αυτός που συστήνει
να είναι νομομαθείς οι πολίτες ενός κράτους
όταν το κράτος παράγει συντηρεί κ προάγει την διαφθορά,
και την ίδια στιγμή κάποιοι αυτόκλητοι ρομαντικοί σωτήρες
του με την επίφαση της ελευθερίας της σκέψης να λένε
εγώ έχω άλλη άποψη για αυτό τον νόμο ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΞΕΡΩ.
:confused::confused:


Κάθε λαός έχει τη δική του κουλτούρα, ιδιοσυγκρασία και νοοτροπία. Ό,τι θεωρούμε εμείς ορθό, δεν σημαίνει ότι το θεωρούν και οι υπόλοιποι. Σαφώς γενικά θέματα όπως ο φόνος, η ληστεία, η απάτη, η φοροδιαφυγή κ.λπ. αφορούν κάθε λαό, αλλά υπάρχουν και πάμπολλα άλλα ειδικής φύσεως που έχουν άμεση σχέση με την ιδιοσυγκρασία του λαού.
με αυτό ουσιαστικά μας λες
πως οι νόμοι έρχονται και παρέρχονται
και οι τιμωρίες για αντικειμενικά εγκλήματα
μπορεί να είναι μπορεί και να μην είναι,
ανάλογα τη φύση των εγκλημάτων, την ιδιοσυγκρασία
των δικαστικών αρμοδίων.

άρα με ποια κριτήρια νομοθετούμε
και με ποια νομομαθούμε.

κι αν αυτά είναι πολύ υποκειμενικά και λεπτά
και εμφωλεύουν σε αυτά πάντα τα προσωπικά μας
αντιληπτικά φίλτρα, ΤΙ σκατά μας λες για νομομάθειες και
ανάβεις φωτιές?

μανιταράκια του δάσους έφαγες?

αν σε χαλά η ειρωνεία, εγώ έτσι θα απαντάω
για να γίνεις ο ΧΟΥΛΚ.

more green, pls.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Αν ο σκοπός σου είναι να εκνευρίζεις τους συνομιλητές σου, τότε μπορώ να σε αντιμετωπίσω ανάλογα φίλε. Ως ένα κοινό τρολλάκι.
Ας πάμε παρακάτω:

Για να διαπιστώσεις πόσο κακό τρολλινγκ κάνεις (θέλεις λίγη δουλειά ακόμη), η νομομάθεια ασχολείται με τους υφιστάμενους νόμους, τους οποίους πρέπει να σεβόμαστε. Ο σεβασμός πηγάζει από την τήρηση των νόμων από πλευράς μας.


μπαϊδεγουεϊ, ο νόμος περι μη εκτέλεσης ακόμη και τέτοιων
ανθρωπόμορφων τεράτων όπως οι καθ΄εξιν
βιαστές κ δολοφόνοι σου είναι σεβαστός
ή σε περίπτωση που σου βιάσουν κάποιο δικό σου πρόσωπο
θα αυτοδικήσεις και δε θα σεβαστείς το νόμο?

Πρέπει να κάνεις ένα φρεσκάρισμα στα ελληνικά σου, γιατί μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφει ο άλλος. Μιλάμε για νόμους και στο συγκεκριμένο θέμα η θανατική ποινή δεν αποτελεί αυτοδικία. Αν θες να σου εξηγήσω τι είναι η αυτοδικία, έχω όλη την καλή διάθεση να το κάνω.
Επίσης, το γεγονός ότι θα ήθελα να θεσπιστεί θανατική ποινή γι' αυτές τις περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι δεν πειθαρχώ στους υφιστάμενους νόμους! Θα απειθαρχούσα, δεν θα τους σεβόμουν, αν στην πράξη τους αγνοούσα. Όσο κι αν διαφωνώ με ένα νόμο, εάν ισχύει, θα τον τηρήσω γιατί η πολιτεία λειτουργεί με αυτό το νομικό σύστημα. Αυτό λέγεται νομομάθεια. Επίσης, αυτό δεν με εμποδίζει να καταθέτω τη γνώμη μου ακόμη κι επί νομικών θεμάτων.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

είδες βρε γουτσουλίνι μου νεογενν. ()
που μόλις απέδειξες μόνος σου (απλώς συνδυάζοντας δυο θρεντς)
ότι η νομομάθεια δεν είναι το άπαν?

Τώρα, τι σχέση έχει η διαφθορά, με την ελευθερία σκέψης και την νομομάθεια, το αφήνω στο μπερδεμένο τρολλομυαλουδάκι σου, το οποίο ψάχνει απεγνωσμένα τρόπους να εκνευρίσει κάποιον ή να γελοιοποιήσει ένα θέμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής σε κατά συρροή δολοφόνους και παιδεραστές.

Γιαυτες τις κατηγοριες,υπαρχει η ψυχιατρικη,you know.Καθως και η κοινωνικη ψυχολογια.

Αμα πετουσαμε στα ''σκουπιδια'',και εδω ακομη χειροτερα,αμα καθαριζαμε οτι δεν γουσταραμε,δεν θα βρισκαμε ποτε τα αιτια.Δεν ειναι λυση αυτη η ακραια πολιτικη κατι αγανακτισμενων που ακομη διακατεχονται απο ζωωδη αισθηματα για λυτρωση και αλλες παραφιλολογιες.

Εκτος απο το δικαιωμα στην ζωη,το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρουμε τα αιτια που οδηγουν σε αυτη την συμπεριφορα,για να φτασουμε στο επιπεδο να μην υπαρχει καν,και οχι απλως να την αντιμετωπιζουμε.

Αμα θες θανατικη ποινη,στην ζουγκλα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Γιαυτες τις κατηγοριες,υπαρχει η ψυχιατρικη,you know.Καθως και η κοινωνικη ψυχολογια.

Αμα πετουσαμε στα ''σκουπιδια'',και εδω ακομη χειροτερα,αμα καθαριζαμε οτι δεν γουσταραμε,δεν θα βρισκαμε ποτε τα αιτια.Δεν ειναι λυση αυτη η ακραια πολιτικη κατι αγανακτισμων που ακομη διακατεχονται απο ζωωδη αισθηματα για λυτρωση και αλλες παραφιλολογιες.

Εκτος απο το δικαιωμα στην ζωη,το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρουμε τα αιτια που οδηγουν σε αυτη την συμπεριφορα,για να φτασουμε στο επιπεδο να μην υπαρχει καν,και οχι απλως να την αντιμετωπιζουμε.

Αμα θες θανατικη ποινη,στην ζουγκλα.:)

Με συγκινεί η συμπαράστασή σας στους παιδεραστές και τους δολοφόνους. Έχετε δίκιο, είναι απλώς άνθρωποι με ψυχολογικά. Κάποιοι απλοί άνθρωποι παιδεραστές που τυγχάνει να έχουν δουλειές, οικογένειες, ένα ολόκληρο προφίλ πίσω από το οποίο κρύβουν τα αίσχη τους. Τι κι αν βίασαν αθώες ψυχούλες, ξανά και ξανά. Το μόνο που χρειάζονται είναι φαρμακευτική αγωγή και φυσικά, να βρούμε το "κύτταρο" που τους ωθεί στην παιδεραστία. Με συγκινείτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
πιστεύω πως σε κάποιες περιπτώσεις είναι απαραίτητη

Σημίτης, Παπανδρέου, Καραμανλής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οσο και να μην αρεσει σε μερικους σε καποιες περιπτωσεις ναι ειμαι υπερ της θανατικης ποινης. Και γενικα αυτα που ειπε ο νεογεννητος εχουν βαση. Συγνωμη αλλα η παιδεραστεια θεωρω οτι εχει να κανει και με ψυχολογικο προβλημα και με προτιμηση γιατι δεν γινεται να ειναι ο αλλος παντρεμενος με παιδια με δουλεια και ομως να εχει βιασει τοσα παιδιακια (ντροπη!). Και ειλικρινα οταν καποιος σκοτωνει 1,2,3....10 φορες... ε ελεος πια. Κατι πρεπει να του κανεις διαφορετικο αφου βλεπεις οτι δεν καταλαβαινει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Kατά της θανατικής ποινής.Σε ένα σύστημα που θέλει να λέγεται σωφρονιστικό δεν μπορείς αξιωματικά να σκοτώσεις τον άλλον,έτσι πέφτεις απλώς στο επίπεδό του.Ας δοθεί ότι ποινή να 'ναι,ο θάνατος δεν ταιριάζει στην κοινωνία που θέλουμε να έχουμε,είναι τελείως εκδικητικής φύσεως ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Κατά.
Προάγει τη βία και δεύτερον, αν τιμωρηθεί το λάθος άτομο;;;;
Επίσης, σε καμία περίπτωση δεν έχει σωφρονιστικό χαρακτήρα.
Είναι ωστόσο κάποιες φορές που ακούω για εγκλήματα τόσο σοκαριστικά που σκέφτομαι ότι πραγματικά κάποια άτομα δεν αξίζει να ζουν.
Σίγουρα όμως υπάρχουν κατάλληλες τιμωρίες για γι'αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα και αν πολλά πρόσωπα εγώ προσωπικά θα τα έστελνα στην ηλ. καρέκλα, θεωρώ πως είναι απάνθρωπο. Η τιμωρία του εγκλήματος με έγκλημα δεν ειναι λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ζωή είναι πολύτιμη.Μονο ο Χριστός εχει εξουσία στην Ζωή.Εμεις το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να στείλουμε φυλακή.Το εγκλημα δεν θα αλλάξει τον εγκληματία.Μπορεί ο εγκληματίας όσο ζει να αλλάξει γνώμη και να μετανοησει οσον αφορα το λάθος του.Η πολιτεία δεν έχει τετοιο δικαιωμα.

Βεβαια τωρα που ο Ανθρωπος συμπεριφερεται και εγκληματεί χωρίς φόβο η απειλή του Θανατου μπορεί κάποιους να τους φοβίσει και να συνετιστούν αλλα λυση δεν θα δωσει.

Μπορουμε με πράξεις Αγάπης να θεραπεύσουμε τον Αρρωστο,αλλα όχι να τον σκοτώσουμε.

Τωρα όσοι σκοτώνουν συνειδητά και απο οικονοικά συμφέροντα και πάλι η πιο καλή λύση είναι η φυλακή.

Η ζωη έχει Αξια,μακρια ο φόνος και ο Θανατος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πόσο αξίζει η ανθρώπινη ζωή; Στην ερώτηση αυτή, διατυπωμένη γενικά, δεν υπάρχει απάντηση αν δεν προσδιορισθούν το μέτρο και το κριτήριο βάσει του οποίου γίνεται η κρίση. Αν όμως το ερώτημα τεθεί ως εξής: «Πόσο αξίζει η ζωή ενός δολοφόνου ή ενός βιαστή και δολοφόνου ή ενός ληστή, βιαστή και δολοφόνου;», τότε μπορεί να δοθεί απάντηση.

Ας πάρουμε σαν παράδειγμα την περίπτωση ενός βιαστή και δολοφόνου όπως αυτού που βίασε και σκότωσε τη νεαρή κοπέλα στην Πάρο ή του άλλου που βίασε και έκαψε την άτυχη κοπέλα στην Ξάνθη πριν από μερικές εβδομάδες ή εκείνου που πριν από καιρό μπήκε στο διαμέρισμα μιας ηλικιωμένης γυναίκας και τη βίασε, τη λήστεψε και τη σκότωσε.

Πόσο αξίζει η ζωή ενός τέτοιου εγκληματία για την κοινωνία;

Ενας τέτοιος άνθρωπος είναι πηγή δυστυχίας για όλους. Φέρνει ντροπή και θλίψη στην οικογένειά του, φέρνει τον θάνατο στα θύματά του και τη δυστυχία στις οικογένειές τους, και ακόμη φέρνει στενοχώρια και φόβο στους άλλους ανθρώπους. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να τεθεί το συγκεκριμένο ερώτημα: Πρέπει ένας τέτοιος εγκληματίας να αντιμετωπίζει την ποινή του θανάτου ή είναι αρκετό να δικάζεται και να τιμωρείται με φυλάκιση, έστω, ισόβια;

Σε δύσκολα ζητήματα όπως αυτό, όπου η προδιάθεση, η κρίση και η εμπειρία του καθενός παίζουν σημαντικό ρόλο, δεν υπάρχουν εύκολες απαντήσεις. Πιστεύω όμως ότι η κοινωνία έχει να ωφεληθεί από την επαναφορά της θανατικής ποινής για δύο κυρίως λόγους. Πρώτον, η αποτροπή τέτοιων εγκλημάτων. Αν οι ειδεχθείς δολοφόνοι των παραπάνω περιπτώσεων ήξεραν ότι θα τους περίμενε η κρεμάλα, είναι αμφίβολο αν θα έκαναν αυτά που έκαναν. Λέγεται ότι στις ΗΠΑ υπάρχει ένας άγραφος και μυστικός νόμος σύμφωνα με τον οποίο εκείνος που θα σκοτώσει αστυνομικό θα εκτελεστεί πριν φθάσει στο δικαστήριο. Στις ΗΠΑ σπάνια δολοφονούνται αστυνομικοί. Αν αυτό δεν πείθει, σκεφθείτε την περίπτωση της Σιγκαπούρης όπου η κατοχή ναρκωτικών τιμωρείται με θάνατο και το αποτέλεσμα είναι ότι δεν υπάρχει χρήση ναρκωτικών.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι το λαϊκό αίσθημα και τα αγαπημένα πρόσωπα του θύματος απαιτούν ικανοποίηση. Δεν αποτελεί ικανοποίηση η ισόβια φυλάκιση που σημαίνει ότι σε μερικά χρόνια, έστω 20 ή 25, ο δολοφόνος θα κυκλοφορεί ελεύθερος ανάμεσά μας, απειλώντας νέες αθώες ζωές.

Το άρθρο 7, παρ. 3 του Συντάγματος απαγορεύει τη θανατική ποινή πλην περιπτώσεων εθνικής προδοσίας. Σε αυτό το ζήτημα, όπως και σε άλλα, π.χ. στο θέμα της ευθύνης υπουργών, στο θέμα του αριθμού των βουλευτών κτλ., η αναθεώρηση είναι αναγκαία.

Δεν νομίζω ότι οι περισσότεροι πολιτικοί νοιάζονται για τον λαό ή για τον περιορισμό της εγκληματικότητας που μαστίζει τη χώρα. Πιστεύω όμως ότι αν στο εγγύς μέλλον ένας δικαστής διαβάσει την «εις θάνατον» ετυμηγορία του δικαστηρίου για ειδεχθείς βιαστές και δολοφόνους, πολλοί Ελληνες θα νιώσουν ανακούφιση και ίσως ευχαρίστηση.
Ο κ. Θ. Π. Λιανός είναι ομότιμος καθηγητής Πολιτικής Οικονομίας στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Πηγή

Το παραπάνω άρθρο ίσως να μην κομίζει γλαύκα εις Αθήνας, πολλά έχουν ήδη ειπωθεί υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής από διάφορα βήματα όπως και εδώ φυσικά.

Θα ήθελα όμως να σταθώ στην τελευταία φράση του κειμένου, στο "πολλοί Ελληνες θα νιώσουν ανακούφιση και ίσως ευχαρίστηση".
Ανακούφιση κι ευχαρίστηση λοιπόν, σε μια εποχή που οι Έλληνες οργίζονται από την ατιμωρησία των πολιτικών, από την ασυλία των κάθε λογής μεγαλοσχημόνων και την αδυναμία αντιμετώπισης των διαρθρωτικών αδυναμιών της κοινωνίας μας που αντικατοπτρίζονται στην πολιτική και την οικονομία.
Όλα αυτά με την προσθήκη της καθημερινής εγκληματικότητας που γίνεται πιο βίαιη επειδή αγγίζει την ίδια τη ζωή των απλών και εν πολλοίς ανυπεράσπιστων ανθρώπων μπορεί να οδηγήσουν την κοινωνία σε εκρηκτικές αντιδράσεις και ίσως βρισκόμαστε πλέον στο σημείο όπου μια παρόμοια αλλαγή θα μπορούσε παρά τη δραστικότητα της να έχει θετικά αποτελέσματα.

Να τονίσω εδώ πως δεν αδικώ όποιον εκ θρησκευτικών ή ηθικών πεποιθήσεων ορμώμενος δηλώνει πως η ανθρώπινη ζωή είναι ιερή και μόνο ο Θεός μπορεί να επιβάλλει τιμωρία.

Όμως, δε μπορώ να παραγνωρίσω το γεγονός ότι στα πλαίσια μιας οργανωμένης κοινωνίας, οι δομές της οφείλουν και να προλάβουν και να καταστείλουν το έγκλημα ιδιαίτερα στις τόσο ειδεχθείς μορφές του.
Το τί θα κάνει ο όποιος θεός, οι όποια ή ο νόμος του κάρμα είναι μια άλλη διαδικασία που εκτυλίσσεται σε εντελώς διαφορετικά επίπεδα και σε κάθε περίπτωση δεν επηρεάζεται από τις ανθρώπινες ενέργειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ακόμα και αν πολλά πρόσωπα εγώ προσωπικά θα τα έστελνα στην ηλ. καρέκλα, θεωρώ πως είναι απάνθρωπο. Η τιμωρία του εγκλήματος με έγκλημα δεν ειναι λύση

συμφωνώ μαζί σου:D έχω και εγώ μερικά πρόσωπα να στείλω στην ηλεκτρική καρέκλα αλλά αν τα στείλω θα χαρακτηρίσουν απάνθρωπη και σκληρή :P και συμφωνώ και 100% με την τελευταία πρόταση σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
συμφωνώ μαζί σου:D έχω και εγώ μερικά πρόσωπα να στείλω στην ηλεκτρική καρέκλα αλλά αν τα στείλω θα χαρακτηρίσουν απάνθρωπη και σκληρή :P και συμφωνώ και 100% με την τελευταία πρόταση σου :)



Έχω μια λίστα με πρόσωπα :hehe: αλλά είπαμε είναι απάνθρωπο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μια ενδιαφέρουσα (και κάπως creepy :worry:) εναλλακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
χαράς ευαγγέλια θα ηταν μια είδηση για επαναφορά της θανατικής ποινής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Έχω μια λίστα με πρόσωπα :hehe: αλλά είπαμε είναι απάνθρωπο :redface:

εγώ έχω ολόκληρο βιβλίο...Δηλαδή σελίδες ολόκληρες αλλά αν κάνω κάτι θα με πουν κακιά και απάνθρωπη:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Καλύτερα να τους στέλνουν σε ξερονήσια να σπάνε πέτρες, παρά θανατική ποινή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Σου εύχομαι να σου μπει ένας ήπιος λαθραίος, να μην στα φάει όλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top