Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σε ένα πολιτικά οργανωμένο σύνολο ανθρώπων, το δικαίωμα νόμιμης επιβολής από την δημόσια εξουσία και τα πρόσωπα που την ασκούν, δεν μπορεί να έχει εκδικητικό χαρακτήρα, ούτε καν "προς παραδειγματισμό", δεν καρφώνουμε πλέον τα κομμένα κεφάλια των "εγκληματιών" σε παλούκια!
Ειδάλλως σκόπιμο θα ήταν, για πλήρη απόδοση..."δικαιοσύνης", τους ενόχους να καταδικάζουν οι συγγενείς των θυμάτων!
Το ζητούμενο είναι η προστασία, η αποτροπή και η συνέτιση ή θεραπεία, όπου είναι εφικτό!
Αυτά "επιτυγχάνονται" με την αποσύνδεση των αδύναμων κρίκων αρχικά από την "αλυσίδα" της συμβίωσης εκείνων που υπακούουν σε καθορισμένους νόμους και κανόνες, και την ένταξη τους σε ειδικά προγράμματα!
Στις μη αναστρέψιμες καταστάσεις, αρχίζουμε σταδιακά ένα κύκλο βασανιστηρίων, προχωράμε σε ακρωτηριασμούς μελών και καταλήγουμε στο θάνατο του ενόχου με τόσο φρικτό τρόπο, όσο και η αξιόποινη πράξη του αλλά και όσο ....ευρυζωνικό τρόπο σκέψης διαθέτουν μερικοί μερικοί.....:mad:

Πήρε πράγματι πολλά χρόνια να κατανοήσουν οι κοινωνίες των ανθρώπων πως η εξουσία φανερώνει το ποιόν εκείνου που την ασκεί αλλά και αυτός που την ασκεί φανερώνει το....ποιόν της!
 
 
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Παλιότερα ήμουν υπέρ της θανατικής ποινής, έχοντας επιχειρήματα όπως "αν σου σκοτώσουν εσένα το παιδί, δε θα θες να δεις νεκρό το δολοφόνο;". Είχα όμως μια πολύ εποικοδομητική συζήτηση με μια κοπέλα που μου κατέρριψε όλα μου τ επιχειρήματα (μερικά τα έχετε θέσει κι εδώ) ένα ένα. Τα βασικά επιχειρήματα τα είπε η Κλέφτρα στην πρώτη σελίδα. Όσο για το δικό μου κύριο επιχείρημα, η απάντηση ήταν οτι ο δικαστής δε θα κρίνει με βάση συναισθηματικά κριτήρια ούτε κριτήρια εκδίκησης, αλλά χωρίς συναισθηματισμούς, αντικειμενικά. Δεν μπορεί να αποφασίσει ο άμεσα ενδιαφερόμενος γιατί διακατέχεται από συναισθηματική φόρτιση.

Αυτό όμως που επιβάλλεται είναι να αλλάξει τελείως το σύστημα των φυλακών, που θα έπρεπε να είναι (γιατί τώρα δεν είναι) σωφρονιστικό. Ο δράστης δηλαδή πρέπει να μπει στη διαδικασία να σκεφτεί την πράξη του και να μετανιώσει ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. Πρέπει να γίνει επίσης δυνατή η επανένταξή του στην κοινωνία.

Σκοπός της ποινής, γράφει ο Μπεκαρία, δεν είναι η εκδίκηση, αλλ’ ο σωφρονισμός αυτού που διέπραξε το αδίκημα και ο παραδειγματισμός των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δηλαδή αν το δικαστήριο κρίνει κάποιον αθώο, εσύ είσαι υπέρ του να τον εκτελέσουμε αν πιστευουμε ότι το δικαστήριο έκανε λάθος?:confused:
οχι... δεν εννοω αυτο φυσικα.. θελω να πω ανεξαρτητως του τι πιστευουμε
εμεις και το δικαστηριο αν αυτος ειναι ΟΝΤΟΣ ΕΝΟΧΟΣ τοτε θελει σκοτωμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Οκ ομολογώ ότι αδυνατό να το κατανοήσω αυτό...Δλδ το δικαστήριο τον κρίνει αθώο. Και μετά? Ποιος θα κρίνει αν είναι ΟΝΤΩΣ ΕΝΟΧΟΣ εφόσον το δικαστήριο (που είναι και το αρμόδιο) τον έχει κρίνει αθώο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Οκ ομολογώ ότι αδυνατό να το κατανοήσω αυτό...Δλδ το δικαστήριο τον κρίνει αθώο. Και μετά? Ποιος θα κρίνει αν είναι ΟΝΤΩΣ ΕΝΟΧΟΣ εφόσον το δικαστήριο (που είναι και το αρμόδιο) τον έχει κρίνει αθώο?
Προτείνω να δεις λίγο Dexter και θα καταλάβεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Οκ ομολογώ ότι αδυνατό να το κατανοήσω αυτό...Δλδ το δικαστήριο τον κρίνει αθώο. Και μετά? Ποιος θα κρίνει αν είναι ΟΝΤΩΣ ΕΝΟΧΟΣ εφόσον το δικαστήριο (που είναι και το αρμόδιο) τον έχει κρίνει αθώο?
ο λογος που λεει ειναι οτι ειναι για σκοτωμα... δε το εννοω στη κυριολεξια.. θ;α τους αξιζε δλδ να πεθανουν! εγινα καταννοητη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Κανείς δεν μπορεί να κρίνει αν κάποιος άλλος οφείλει να πεθάνει.

Και να δείτε όλοι Dexter όπως είπε ο αποπάνω γιατί είναι η σειρά με τους καλύτερα δομημένους χαρακτήρες άνετοτατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Κανείς δεν μπορεί να κρίνει αν κάποιος άλλος οφείλει να πεθάνει.

Και να δείτε όλοι Dexter όπως είπε ο αποπάνω γιατί είναι η σειρά με τους καλύτερα δομημένους χαρακτήρες άνετοτατα.
δηλαδη αν καποιος εσενα σου βιαζε το παιδακι σου ,θες να μου πεις οτι δε θα ηθελες να τον δεις νεκρο??
επαναλαμβανω παντως εγω οτι ειμαι κατα της θανατικης ποινης αλλα απλως πιστευω οτι οι παιδεραστες θα θελαν σκοτωμα με το εγγλημα που χουν διαπραξει! δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που στις φυλακες μεχρι και οι χειροτεροι δολοφονοι τους κανουν τη ζωη μαρτυριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δύσκολη απάντηση, κι αυτό γιατί υπαγορεύεται τόσο από κάποιες απόψεις που αποτελούν καταστάλαγμα γνώσεων όσο και από καθαρά συγκινησιακά - υποκειμενικά κριτήρια.

Και εξηγούμαι:

Θεωρητικά έχω επιφυλάξεις απέναντι στην επιβολή της θανατικής ποινής καθώς δεν είναι ποτέ απόλυτα βεβαιωμένη μια δίκαιη δίκη, ή η πλήρης παράθεση όλων των στοιχείων. Πολλές φορές έχουμε βρεθεί μπροστά σε δίκες που η εμφάνιση ενός στοιχείου ή μιας μαρτυρίας μπορεί να αλλάξει άρδην τα δεδομένα. Ή σε δίκες που η αντικειμενικότητα και αποστασιοποίηση των δικαστών (άνθρωποι γαρ και αυτοί) δεν είναι δεδομένη.

Από την άλλη, υπάρχουν δυο-τρία πράγματα που απλά δε μπορώ να συγχωρήσω ως άτομο και δυσκολεύομαι στην ιδέα ότι μπορεί να συγχωρήσει η κοινωνία που με εκπροσωπεί και που είμαι μέλος της.
Μιλάω για το βιασμό, το εμπόριο ναρκωτικών, την παιδεραστία και last but not at all least την προδοσία ως έγκλημα κατά του κράτους (νομίζω ότι εν καιρώ πολέμου, δεν έχει καταργηθεί η θανατική ποινή σε αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρη).
Όταν σε περιπτώσεις τέτοιων εγκλημάτων υπάρχει η μαρτυρία του ίδιου του θύματος, ή η ομολογία του δράστη, δε μπορώ εύκολα να σταθώ στον σοφρωνιστικό χαρακτήρα της δικαιοσύνης.

Αλήθεια, πόσο αντικειμενικοί μπορούμε να είμαστε απέναντι σε ένα τέτοιο ζήτημα?
Ιδιότητες όπως του γονιού, βιώματα του περιβάλλοντος μας, πόσο μας επηρεάζουν? Είναι σε βαθμό που να αναιρεί θεωρητικά ή στην πράξη έστω και εν μέρει λογικές, "πολιτισμένες" αν θέλετε αντιλήψεις και θέσεις που κατά καιρούς εκφράζουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΑ(ΠΖ)....JIM

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καθε μορφη ζωης ειναι σεβαστη. Ακομα και αυτη του ποιο αισχρου δολοφωνου!!!!


Ειμαι κατα της θανατικης ποινης .


Δεν ειμαστε ζωα , ΑΝΘΡΩΠΟΙ ειμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
δηλαδη αν καποιος εσενα σου βιαζε το παιδακι σου ,θες να μου πεις οτι δε θα ηθελες να τον δεις νεκρο??

Tι σχέση έχει το τι θα ήθελα με το τι πρέπει να συμβεί;

Έχω επιθυμήσει να πεθάνουν άνθρωποι για πολύ πιο light λόγους αλλά δε λέει κάτι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δεν διάβασα το θέμα αλλά είμαι κατά,
θεωρώ πολύ εύκολο να ενοχοποιηθεί κάποιος για κάτι που δεν έκανε, από κάποιο άλλο κακοπροαίρετο άτομο. Ειδικά σε μια χώρα με μεγάλη διαφθορά, μερικοί ψευδομάρτυρες, ένα καλοστημένο σενάριο και λίγο λάδωμα στα σωστά σημεία και στέλνεις κάποιον στην κρεμάλα "νόμιμα" :/:

Επίσης η ύπαρξη θανατικής ποινής για ένα έγκλημα που έπραξε κάποιος θα καθορίσει την ακόλουθη συμπεριφορά του. Κάποιος που καταζητήται για να εκτελεστεί θα κάνει τα πάντα για να σώσει το τομάρι του πχ. να σκοτώσει όποιον αποτελεί κίνδυνο στο να συλληφθεί με αποτέλεσμα περισσότερα θύματα.

Όσο για αυτούς που λέγεται ότι τους "αξίζει" η θανατική ποινή, στην πράξη το να σαπίσουν όλη τους τη ζωή στη φυλακή θα κρατήσει το ίδιο ασφαλείς τους καλούς πολίτες.

Όσο για τον παραδειγματισμό δε νομίζω ότι στέκει πρακτικά μιας και τα εγκλήματα στα οποία υπάρχει θανατική ποινή διαπράττονται συνήθως υπό μη διαυγή πνευματικά άτομα (δεν είμαι και ειδικός όμως) τα οποία εκείνη την στιγμή δεν θα σκεφτούν την ποινή που ίσως τους επιβληθεί αν συλληφθούν. Δεν νομίζω πως κάποιος που κατακρεουργεί έναν άνθρωπο, ή που μετά από μια ληστεία σκοτώνει έναν αστυνομικό (που ίσως του ρίχνει) για να ξεφύγει, θα σκέφτεται την ενδεχόμενη ποινή.

Τα μόνα "καλά" για την θανατική ποινή κατά την γνώμη μου είναι μάλλον το ότι είναι πολύ πιο οικονομική από την ισόβια φυλάκιση και ότι κάποιοι άνθρωποι θα απολαύσουν τον θάνατο του εγκληματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Tι σχέση έχει το τι θα ήθελα με το τι πρέπει να συμβεί;

Έχω επιθυμήσει να πεθάνουν άνθρωποι για πολύ πιο light λόγους αλλά δε λέει κάτι αυτό!
μα τι λεω εγω η καψερη τοση ωρα?? λεω τι θα ΗΘΕΛΑ οχι τι πρεπει! νιωσε με λιγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ου φονεύσεις!!! Και, η κρίση ανήκει στο Θεό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ου φονεύσεις!!! Και, η κρίση ανήκει στο Θεό...

Στο ποιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο ? :P

Βέβαια, μοιάζει δίκαιο η κρίση περί των φονικών να αφήνεται στον μάστερ-κίλλερ...:worry:

Σε εκείνον που αφήνει σε κώμα 17 συναπτά έτη μια άτυχη παιδούλα, άραγε για να δώσει το ερέθισμα για τροποποίηση του ιταλικού νομοσχεδίου περι ευθανασίας; Για να δει πως είναι κάποιος να σαπίζει σε ένα κρεβάτι τρώγοντας χυλούς ή για να ...δοκιμάσει τους συγγενείς;

Πάντως, χθές βράδυ δεν ήταν ο θεός εκείνος που την σκότωσε.
Οι δικοί της έδωσαν τέλος στο αργό, φριχτό, μαρτυρικό βασανιστήριο που βίωνε..

Ο θεός τη βασάνισε. Δε τη σκότωσε. Οπότε όλα μέλι γάλα, δικέ μου. :) Σωστά;


Ελουάνα το κορίτσι του θεού. Great story. Πραγματεύεται την επι 17 χρόνια δολοφονία της. Αυτό θα πει "θανατική ποινή". Όλα τα άλλα μπροστά σε αυτό μοιάζουν με τσίμπημα μύγας.

Άραγε τι θα της πει κει πάνω; Λιώνω από περιέργεια.

σχετικό:



υγ. Νωέα, για τα στίγματα γνωρίζεις κάτι; Σε ακουμπάει λέει ο (κάποιος) θεός και γεμίζεις πληγές και αίμα. Ενδιαφέρον άγγιγμα για κάποιον που σου χάρισε τη ζωή και σε κρατάει σε αυτήν παρά τη πιθανότητα να σε πατήσει τρενοταξιφορτηγονταλίκα (που είναι θεϊκά μεγάλη).


Εδώ βήχουμε.

...

Χάρισμά σας ο κωμικοτραγικός θεός σας.

Εδώ γελάμε και ρίχνουμε κι ένα βηχάκι αμαλάχι. (στο βήχα δε φταίει ο θεός. Έκανα μπάνιο και μετά βγήκα στα ρεύματα. Να'μαστε δίκαιοι, έτσι; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μερικά θέματα είναι τόσο διαχρονικά...

Στο μυαλό μου, στην ιδεολογία μου, σε ό,τι με αποτελεί, ξέρω και υιοθετώ την ποινή που σκοπό έχει κυρίως να σοφρωνίσει τον δράστη ενός εγκλήματος, ούτε αποκλειστικά να τον τιμωρήσει, ούτε αποκλειστικά να τον χρησιμοποιήσει σαν εξιλαστήριο θύμα για σκοπούς κοινής αποτροπής, παρόλο που στην ποινολογία υπάρχουν κι αυτοί οι σκοποί, ίσως μια ποινή που τελικά επιβάλλεται να πρέπει να τα ικανοποιεί ταυτόχρονα όλα.

Ο τερματισμός της ζωής ενός ανθρώπου έρχεται σε αντίθεση με το σκοπό ύπαρξης και τη φιλοσοφία των ποινών, δεν είναι ποινή, γι'αυτό και δεν την υποστηρίζω, ακόμα και στις περιπτώσεις των πιο άγριων και νοσηρών εγκλημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μερικά θέματα είναι τόσο διαχρονικά...

..................
Ο τερματισμός της ζωής ενός ανθρώπου έρχεται σε αντίθεση με το σκοπό ύπαρξης και τη φιλοσοφία των ποινών, δεν είναι ποινή, γι'αυτό και δεν την υποστηρίζω, ακόμα και στις περιπτώσεις των πιο άγριων και νοσηρών εγκλημάτων.

Μαζί σου!

Στο ποιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο ? :P

Βέβαια, μοιάζει δίκαιο η κρίση περί των φονικών να αφήνεται στον μάστερ-κίλλερ...:worry:


Πάντως, χθές βράδυ δεν ήταν ο θεός εκείνος που την σκότωσε.


Ο θεός τη βασάνισε. Δε τη σκότωσε. Οπότε όλα μέλι γάλα, δικέ μου. :) Σωστά;



...

Χάρισμά σας ο κωμικοτραγικός θεός σας.

Αγαπητέ μου Δεσμώτη, προφανώς αναφέρεσαι στον "ανθρωποκτόνο διάβολο" και όχι στον "φιλέσπλαχνο Θεό". Συνεπώς:λάθος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
προφανώς αναφέρεσαι στον "ανθρωποκτόνο διάβολο" και όχι στον "φιλέσπλαχνο Θεό". Συνεπώς:λάθος !

Προφανώς....
Άλλωστε ο δέβολος, ανθρωποκτόνος η οτιδήποτε άλλο (κατά το δοκούν) πάντα έβγαζε..."λάδι" τον θεό, φιλέσπλαχνο η οτιδήποτε άλλο, κάτι σαν ...αφεντικό που για τα λάθη φταίει ο υπάλληλος του!
Απορώ τι συζητάμε ακόμη, ήδη οι 4τραπύρηνοι θεωρούνται ξεπερασμένη τεχνολογία....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Κατά για πολλούς λόγους που αναφέρθηκαν και γιατί όπως δεν θα θέλαμε σε εμάς να κάνουν κάτι τέτοιο έτσι δεν πρέπει να επικροτούμε και εμείς αυτήν την πράξη. Προσπαθήσαμε τόσο πολλοί να ξεπεράσουμε εποχές σκοταδισμού αν κάποιος συμφωνεί με την εφαρμογή της θανατικής ποινής θα είναι σαν να γυρνάει εκατοντάδες χρόνια πίσω στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προφανώς....
Άλλωστε ο δέβολος, ανθρωποκτόνος η οτιδήποτε άλλο (κατά το δοκούν) πάντα έβγαζε..."λάδι" τον θεό, φιλέσπλαχνο η οτιδήποτε άλλο, κάτι σαν ...αφεντικό που για τα λάθη φταίει ο υπάλληλος του!
Απορώ τι συζητάμε ακόμη, ήδη οι 4τραπύρηνοι θεωρούνται ξεπερασμένη τεχνολογία....:hmm:

Πνευματώδες το "δέβολος", πράγματι! Αλλά σκέτο "ανθρωποκτόνος" και τίποτε άλλο...Το "κατά το δοκούν" είναι χρήσιμο στους "επαγγελματίες της πίστης"( παπάδες, ραβίνους, τραπεζίτες, εμπόρους κλπ κλπ κλπ), στους αδιάφορους και στους "χλιαρούς" εν γένει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top