Εδώ κάνουμε δίαιτα!

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
οι αρχαιο ελληνες δεν ειχαν ουτε το ενα ουτε το αλλο..

ειχαν και μεσο ορο ζωης 40 χρονια βεβαια...

και εννοειτε πως ειχαν και διαβητη, και ηταν χοντροι και απολλα

οχι τοσο πολυ οσο εμεις γιατι δεν ειχαν προσβαση σε τοση διαθεσημη τροφη αλλα οσοι ειχαν μια χαρα στρουμπουλοι ηταν.

Συγγνώμη; Το μέλι προκαλεί διαβήτη και παχαίνει; ...... ρε παιδιά, εγώ νόμιζα ότι το μέλι είναι από τις πιο υγιεινές τροφές.

το μελι οπως οτιδηποτε αλλο (ακομα και η πρεζα) σε μετρο ειναι μια χαρα και εχει εξαιρετικες λειτουργιες και δρασεις.

σε υπερκαταναλοση ναι ως απλος υδατανθρακας παιχαινει και προκαλει διαβητη. Point is αν ειναι να τρως 3 κουταλιες μελι τη μερα, βαλε η μελι η ζαχαρι η οτι αλλο σου αρεσει δεν κανει καμια διαφορα αν ειναι να τρως 30 κουτελιες μελι τη μερα παλι βαλε οτι θες γιατι παλι δεν κανει καμια διαφορα ειτε μελι ειτε ζαχαρη θα την πατησεις.

αντιλιπτο?

(και ναι η πρεζα ως οπιοειδες εχει εξαιρετικες χρησεις, ρωτα οποιονδηποτε εχει κανει εγχειρηση να σου πει)

αυτο που λεω εξ αρχης ειναι οτι τα παντα ειναι στην δοσολογια και την χρηση, οι διαφορες ειναι ελαχιστες επι του πρακτικου και το ζητημα ιεναι καθαρα θερμοδυναμικο.

το ιδανικο ειναι να μην τρως ουτε μελι ουτε ζαχαρη, αν πρεπει να τρως τρωγε λιγο απο οποιοδηποτε σου αρεσει καλυτερα, αν πρεπει να τρως πολυ μην τρως κανενα και φαε ασπαρταμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.tatiana

Νεοφερμένος

Η τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...!ειμαι καινουρια στην παρεα και ενδιαφερομαι πολυ για θεματα που εχουν να κανουν με τη διατροφη,οποτε λεω να πω κι εγω την αποψη μου για το τελευταιο θεματακι σχετικα με την ασπαρταμη κι αν τελικα ειναι ενα επιπλεον κακο για την υγεια μας....Προσφατα διαβασα για καποιες μελετες που εγιναν και απενοχοποιουν τους ισχυρισμους προηγουμενων μελετων που χαρακτηριζουν την ασπαρταμη ως καρκινογονη ουσια.Μαλιστα η ασπαρταμη οχι απλα δν κανει κακο στην υγεια αλλα αντιθετως βοηθα πολυ κοσμο που ειναι εξαρτημενος απο τη ζαχαρη να χασει πιο ευκολα κιλα.τωρα σχετικα με τα πειραματα στα ποντικια,θεωρω οτι αν αντικαθιστουσαμε την ασπαρταμη με ζαχαρη και τα ταιζαμε αποκλειστικα και μονο με αυτη σε καθημερινη βαση,θα ειχαμε παρομοια αποτελεσματα....αυτα απο μενα!(και αν καποιος εχει αλλη αποψη,please μη με παρει απο τα μουτρα..:)..!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ναι ετσι ειναι τα πραγματα μην τρελενεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α,και μην ξεχναμε οτι το μελι εχει λιγοτερες θερμιδες απο τη ζαχαρη σε βαρος(στα 100 γραμ οπως μετραμε ολες τις τροφες και μεγαλυτερη γλυκύτητα..ετσι μια κουταλια μελι φτανει επειδη ειναι πιο πυκνο..ενω ζαχαρη χρεαζονται 2-3 κουταλιες..εγω στο κακαο τουλαχιστον ετσι εχω δει..

αυτα ειναι τα κυριοτερα πλεονεκτηματα του οπως και το οτι διαλυεται πιο αργα στο αιμα σε γλυκοζη απο τη ζαχαρη..οποτε ..αν βαλουμε μεσα και τις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια..που το μελι ειναι γεματο ενω η ζαχαρη δεν εχει ιχνος-οντας σκαρτες θερμιδες-...


μελι vs ζαχαρη= 1!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.tatiana

Νεοφερμένος

Η τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!!διαβασα αρκετες απο τις συζητησεις σας στο φορουμ και περισσοτερο για το θεμα διαιτα-διατροφη και ομολογω οτι ζηλεψα την παρεουλα σας....!παιδευομαι κι εγω χρονια με το θεμα διαιτα,οχι τοσο γιατι εχω μεγαλο προβλημα με το βαρος μου,οσο γιατι λογω ορισμενων ορμονικων διαταραχων εχω την ταση να βαζω πολυ ευκολα κιλα,οποτε πρεπει να βρισκομαι συνεχως σε διαιτα.παρολα αυτα,καταφερα με θεραπειες να ξεπερασω το προβλημα,οποτε ειμαι αποφασισμενη πλεον να χασω μια και καλη τα κιλακια που με ''βαραινουν'' ωστε να ανεβει και η ψυχολογια μου...δεν εχω αναγκη απο διαιτολογουσ και τετοια,οτι κανω το κανω μονη μου,αφου εχω αρκετα καλη προσωπικη εμπειρια...!το μονο που θελω ειναι ισωσ λιγη παρεουλα και γιατι οχι υποστηριξη ωστε να γινει πιο διασκεδαστικη η δυστυχως αναγκαια αυτη αγγαρεια που ονομαζεται ΔΙΑΙΤΑ!!οποτε οσες πιστες(και γιατι οχι και πιστοι!) προσελθουν!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Καλώς Ήρθες Στο Club Λοιπόν Τατιάνα Μου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.tatiana

Νεοφερμένος

Η τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλως σας βρηκα gatouni...!κι εσυ θεματακι μ'αυτα τα ατιμα τα κιλα εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Ναι κάνω κι εγώ διατροφή αυτή την περίοδο..κ για εμένα το φαγητό δε φαντάζεσαι τι αξία έχει.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.tatiana

Νεοφερμένος

Η τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι κάνω κι εγώ διατροφή αυτή την περίοδο..κ για εμένα το φαγητό δε φαντάζεσαι τι αξία έχει.............

Δε νομιζω οτι εχει να κανει τοσο με την αξια του φαγητου γενικα...νομιζω οτι εχει να κανει περισσοτερο με την ιδεα της στερησης ορισμενων πραγματων.Για μενα τουλαχιστον το προβλημα δεν ειναι στην ποσοτητα του φαγητου,οσο στη σκεψη οτι δεν μπορω να το φαω το καταραμενο το γλυκο(κυριως παγωτο,που ειναι και η αδυναμια μου) οποτε μου ερθει..;)

το καλο ειναι οτι μετα την πρωτη βδομαδα δεν καταλαβαινω τιποτα.δεν παει να μου φερουνε του κοσμου τα καλα,δεν επηρεαζομαι.Αλλα πως περναει αυτη η βδομαδα...?!!Ελπιζω τωρα που θα εχω παρεα να περασει πιο ευκολα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
κι εγώ τρελαίνομαι για παγωτό..είμαι πολυ του φαγητού εγώ αλλά οκ σε σχέση με τόσα που έχω φάει είμαι μια χαρά..εσύ τώρα άρχισες δίαιτα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.tatiana

Νεοφερμένος

Η τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κι εγώ τρελαίνομαι για παγωτό..είμαι πολυ του φαγητού εγώ αλλά οκ σε σχέση με τόσα που έχω φάει είμαι μια χαρά..εσύ τώρα άρχισες δίαιτα??

Μολις σημερα....:( αλλα δεν πτοουμαι!Λιγη θεληση θελει,λιγο πεισμα,πολλα ονειρα(!!) και δεν θα το καταλαβουμε για ποτε θα δουμε το επιθυμητο αποτελεσμα(ή καλυτερα νουμερο στη ζυγαρια!;)).Απλα απο δω και περα θελω να ενταξω και τη γυμναστικη στην ολη προσπαθεια για ακομα καλυτερα αποτελεσματα!

Εσυ κανεις καιρο διαιτα?θελεις να μου πεις καποια πραγματακια για να εχω και καποια εικονα περιπου?για παραδειγμα ποσα κιλα θελεις να χασεις,ποσα εχεις καταφερει ως τωρα...τετοια..αν θελεις βεβαια!για να παρω κι εγω λιγο κουραγιο.....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω ημουν 130 κιλα το μαιο..και τωρα ειμαι 122..επειδη εδω και 2-3 μηνες ξεκινησα περιπατους το απογευμα 1-3 χιλ...
και σιγα σιγα πεφτει το βαρος..ο στοχος ειναι τα 100 κιλα..οπου ειμαι καλα,χωρις κοιλιες κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Για μενα τουλαχιστον το προβλημα δεν ειναι στην ποσοτητα του φαγητου,οσο στη σκεψη οτι δεν μπορω να το φαω το καταραμενο το γλυκο(κυριως παγωτο,που ειναι και η αδυναμια μου) οποτε μου ερθει..

Μα δεν μπορεις...Μπορεις να κατουρας οπου θελεις οποτε θελεις? Οχι...ειναι το ιδιο πραγμα, ειναι η συνηθεια, παγωτο θα τρως ορισμεενς φορες τη βδομαδα που θα το εχεις προγραμματισει απο πριν.

Και ξεκινα βαρη.

εδω και 2-3 μηνες ξεκινησα περιπατους το απογευμα 1-3 χιλ...

Βαρη, κανε βαρη, αστους τους περιπατους, δεν θα σου κανουν τιποτα περισοτερο απο καλους και πονεμενη μεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Βαρη, κανε βαρη, αστους τους περιπατους, δεν θα σου κανουν τιποτα περισοτερο απο καλους και πονεμενη μεση.


Γιατί θα κάνουν οι περίπατοι πονεμένη μέση?
Το περπάτημα λένε ότι είναι το καλύτερο. Τι σχέση έχει με τη μέση, και πως την επιβαρύνει?
Ξεκινήσαμε πριν λίγες μέρες περιπάτους, νομίζοντας ότι θα κάνουμε καλό στην υγεία μας.
Εξήγησέ το σε παρακαλώ μην ιδρώνουμε τζάμπα....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το περπάτημα είναι η καλύτερη άσκηση, το λένε όλοι οι γιατροί.
Αρκεί να μην γίνεται διακεκομένα, π.χ. πηγαίνουμε βόλτα στα μαγαζιά και σταματάμε να κοιτάξουμε τις βιτρίνες, το συνεχές περπάτημα το οποίο θα είναι πάνω από 20 λεπτά της ώρας, γιατί τα πρώτα 20 λεπτά προ-θερμαίνεται ο οργανισμός και μετά αρχίζει να καίει λίπη και ζάχαρα.
Το λέει ένα περιπατητής, έχω ρωτήσει γνώμες, γιατρούς, το έχω ερευνήσει το θέμα, και θεωρώ το περπάτημα το καλύτερο όλων και το κάνω όσο περισσότερο μπορώ.
Ένα καλό περπάτημα κρατάει τουλάχιστον 40 λεπτά της ώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
1.5 χιλ σε μιση ωρα ειναι καλα?
και 3 χιλ περιπου σε 1 ωρα..στη φυση εννοειται..
και μπορει και με καμια σταση..αλλα λιγα λεπτα..αν λαχανιασω πολυ...

ειναι οντως η καλυτερη ασκηση..λειτουργει ολο το σωμα καλυτερα.-μεχρι και το εντερο..πχ-

αυτοι οι περιπατοι αν ειναι μερα παρα μερα η και καθε μερα μερικες φορες καλα ειναι?
εγω το ειδα στο σωμα μου..στην αρχη ψοφαγα γρηγορα..μετα κουραζομουν ελαχιστα..

στην αρχη βαριομουν λιγο τους περιπατους,αλλα αν το κανεις συνηθεια..σου αρεσει...
και μιλαμε για απογευμα παντα 7-9 η ωρα..(νομιζω οτι για περιπατο το απογευμα ειναι η καλυτερη ωρα..ο οργανισμος ειναι πιο δυνατος,ενω το πρωι οχι και τοσο..
ποτε καις περισσοτερο?τωρα που θα ερθουν τα κρυα ή το καλοκαιρι που δυσκολευομουν καπως με τον ιδρωτα ,τη ζεστητην υγρασια κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχω να κάνω μία δυσάρεστη (για μένα!) δήλωση...
Δεν έχω την δυναμη να κάνω δίαιτα...Ξέρω ότι πρέπει να χάσω 10 κιλά που έχω πάρει μέσα σε 2 χρόνια...Ειλικρινά κάθε προσπάθεια που έχω κάνει έχει βρεθεί στο κενό...Σκεφτόμουν τον διαιτολόγο αλλά δεν μπορώ να επιβαρρύνω τους δικούς μου με ένα τέτοιο οικονομικό βάρος.
Πφφφ...το είπα και ξαλάφρωσα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μην κανεις διαιτα..περπατα...πηγαινε με τις σκαλες..στην πολη ειναι πιο ευκολο να πηγαινεις περπατωντας για πολλες δουλειες...

αν καθημερινα περπατας τουλαχιστον κανα χιλιομετρο θα χασεις σταθερα και σιγουρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Μάρω μου μην στεναχωριέσαι...:console:

10 κιλάκια δεν είναι και τίποτα το τραγικό βρε συ. Άσε που υπάρχουν τρόποι να χάσεις μερικά κιλά και μόνη σου, χωρίς την βοήθεια διαιτολόγου. :) Για αρχή μην τσιμπολογάς -μπισκοτάκια, σοκολατούλες, πατατάκια, παγωτά...κομμένα- τουλάχιστον σε καθημερινή βάση. Σταμάτα να πίνεις ανθρακούχα και προσπάθησε γενικά να ακολουθείς μια σχετικά ισσοροπημένη διατροφή. Πίνε και κανένα πράσινο τσάι, καλό κάνει, τονώνει τον μεταβολισμό.

Ένα καλό πρωϊνό, ενα φυσιολογικό μεσημεριανό και για βράδυ κάτι πιο ελαφρύ -κανένα φρουτάκι ή γιαούρτι. Αυτά σε συνδιασμό με λίγη άσκηση μπορούν να κάνουν θαύματα...βάλε το mp3 στα αυτιά και ξεκίνα περπάτημα και 'συ. :P Αν περπατάς 1 ωρίτσα την ημέρα και κάνεις και μια καλή διατροφή, εε δεν μπορεί, όλο και κάτι θα χάσεις. Απλά θέλει λίγη αποφασιστικότητα και αυτοπειθαρχία. Εκεί είναι το στοίχημα...:);)

π.ςς το περπάτημα δεν κάνει καλό ΜΟΝΟ από την άποψη οτι καις λίπος. Κάνει πολύ καλό ΚΥΡΙΩΣ στην καρδιά αλλά και στα αγγεία. Επομένως, ας μην κολλάμε μόνο με τα βάρη...καλά και αυτά, αλλά κάποιος που θέλει να αλλάξει διατροφικές συνήθειες, χρειάζεται παραπάνω δουλίτσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι περπατάω σχεδόν κάθε μέρα περίπου 2χλμ...με τις δουλειές κτλ...
Ίσως πρέπει να περπατάω λίγο πιό γρήγορα και καθημερινά ανεξάρτητα των δουλειών που έχω...
Επίσης το καλοκαίρι έμαθα ποδήλατο και πήγαινα αρκετά συχνά βόλτες...ίσως να το ψιλοβαρέθηκα είδικά εδώ στο Μαρούσι που δεν έχω που να πάω...

Μα τί άλλο να κάνω?Είμαι food-addicted γι'αυτό έχω πάρει απόφαση ότι δεν μπορώ να το κόψω...έτσι ψάχνω άλλους τρόπους να χάσω κανένα κιλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top