Με αφορμή τον Κώδικα Ντα Βίντσι

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Βρε παιδια..για μισο λεπτο....ο κωδικας ντα βιντσι,ειναι ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ (και πολυ κακο μαλιστα κατα την αποψη μου...) και ολα αυτα που γραφει ειναι μυθοπλασιες,το λεει ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ στην εισαγωγη του.Ειναι δυνατον να κανουμε διατριβη,και αν ειναι αληθινα αυτα που γραφει...πανω στις μυθοπλασιες του μπραουν;;.ο ανθρωπος βρηκε εναν καταπληκτικο τροπο να πουλησει και να ασχοληθουν ολοι μαζι του,εκτος του ότι ειναι ενα παρα πολυ κακο κακεκτυπο του ουμπερτο εκο...να μην πω για τις τεραστιες ανακριβειες που γραφει για τον ντα βιντσι,και τους πινακες του..οποιος εχει ασχοληθει..γνωριζει ότι γραφει μπουρδες,και με το συμπαθειο δηλαδη...βιπερακι για παραλια ειναι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο Ιησούς Χριστός προτίμησε να παντρευτεί ολόκληρη την ανθρωπότητα, παρά μόνον μία γυναίκα κι αυτό κάνει τη διαφορά του ενός "ζυγού" από τον άλλον.
Έλα τώρα!
Και άλλοι άνθρωποι αγάπησαν την ανθρωπότητα, αλλά άλλο τόσο αγάπησαν και κάποια γυναίκα.

Απλά ο δημιουργός του Ιησού, φοβήθηκε εκείνη την εποχή να μιλήσει για πάθη. Στην ουσία ήθελε να "πολεμήσει" τα πάθη, αν άρχισε να κάνει διακρίσεις στα πάθη, το έργο του θα ήταν πολύ δύσκολο αφού υπήρχε πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα οι παραλήπτες να λάβουν λάθος το μήνυμα.

Εξάλλου εκείνη την εποχή αν μιλούσες για αγάπες, έρωτες και άλλα ρομαντικά στοιχεία, παίζει να σε τρώγανε ζωντανό. Ίσως για αυτό το λόγο "επέτρεψαν" να κυκλοφορήσει η φήμη ότι κάτι τρέχει με την Μαγδαληνή. Δεν του χαλάει το image. Δεν μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση, ότι με δεδομένη την βίαια και την λογοκρισία της εποχής εκείνη δεν μπορούσαν να ελέγχουν μια τόσο βασική πληροφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο Ιησούς Χριστός προτίμησε να παντρευτεί όλόκληρη την ανθρωπότητα,
παρά μόνον μία γυναίκα κι αυτό κάνει τη διαφορά του ενός "ζυγού" από τον άλλον.
Για να ποστάρω σε αυτή τη συζήτηση, κάνω μία πολύ βασική παραδοχή αλλά οκ, θα συνεχίσω σε αυτό το πνεύμα!:D
Ποια επιβεβαιωμένη πηγή το αποδεικνύει αυτό? Άλλωστε, υπάρχει μία βασική διαφορά μεταξύ ολόκληρης της ανθρωπότητας και της μίας γυναίκας! Γιατί για την ανθρωπότητα η αγάπη δεν είναι ερωτική, όπως με την μία ενδεχόμενη γυναίκα...
Γιατί εν κατακλείδι, τι περισσότερο είναι η παντρειά από έναν επιλεγμένο ζυγό;
Εγώ μπορεί να συμφωνώ σε αυτό, αλλά νομίζω ότι θα υπάρξουν πολλοί άνθρωποι που θα διαφωνήσουν..
Και από την στιγμή που ήταν Θεάνθρωπος ποια η δυσκολία του στο να επωμιστεί δυο .. επιλεγμένους ζυγούς?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Εξάλλου εκείνη την εποχή αν μιλούσες για αγάπες, έρωτες και άλλα ρομαντικά στοιχεία, παίζει να σε τρώγανε ζωντανό. ...

Παραβλέπεις μάλλον, ότι μιλάμε για το απόγειο της ρωμαϊκής έκλυσης των ηθών!

... Γιατί για την ανθρωπότητα η αγάπη δεν είναι ερωτική, όπως με την μία ενδεχόμενη γυναίκα...

Είναι, και μάλιστα μέχρις αυτοθυσίας! Τέτοιας μάλιστα, που υπερβαίνει της δύναμης που απαιτείται για να παρακαμφθούν και οι όποιοι σεξουαλικοί πειρασμοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Έλα τώρα!
Και άλλοι άνθρωποι αγάπησαν την ανθρωπότητα, αλλά άλλο τόσο αγάπησαν και κάποια γυναίκα.

Ξέρεις, η κάθε περίπτωση ανθρώπου είναι διαφορετική και δεν κρίνεται κάποιος από το τί τυχόν είχαν κάνει κάποιοι άλλοι στο παρελθόν. Αυτό δεν είναι καν επιχείρημα...

Απλά ο δημιουργός του Ιησού, φοβήθηκε εκείνη την εποχή να μιλήσει για πάθη. Στην ουσία ήθελε να "πολεμήσει" τα πάθη, αν άρχισε να κάνει διακρίσεις στα πάθη, το έργο του θα ήταν πολύ δύσκολο αφού υπήρχε πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα οι παραλήπτες να λάβουν λάθος το μήνυμα.

Ξέρεις Παναγιώτη, όταν γίνεται μια συζήτηση και κάποιος υιοθετεί μια άποψη η οποία δεν είναι κοινώς αποδεκτή όπως το ότι ο Χριστός δεν υπήρξε ιστορικό πρόσωπο, καλό είναι να την θέτει υπό αίρεσιν και όχι να την τονίζει επιδεικτικά ως κάτι το θέσφατο... Τώρα για το υπόλοιπο, ουδέν σχόλιο...

Εξάλλου εκείνη την εποχή αν μιλούσες για αγάπες, έρωτες και άλλα ρομαντικά στοιχεία, παίζει να σε τρώγανε ζωντανό. Ίσως για αυτό το λόγο "επέτρεψαν" να κυκλοφορήσει η φήμη ότι κάτι τρέχει με την Μαγδαληνή. Δεν του χαλάει το image. Δεν μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση, ότι με δεδομένη την βίαια και την λογοκρισία της εποχής εκείνη δεν μπορούσαν να ελέγχουν μια τόσο βασική πληροφορία.

Απορώ από ποιές ακριβώς πηγές βασίζεται η γνώση σου για τη Ρωμαϊκή περίοδο και τη «βίαια λογοκρισία»(!) της εποχής. Μην ξεχνάς ακόμη ότι τους χριστιανούς οι Ρωμαίοι δεν τους σκότωναν εξαιτίας της διδασκαλίας τους (άλλωστε μια ακόμη θρησκεία δεν είχε και πολλή σημασία στην πανσπερμία που αποτελούσε αυτή τη μεγάλη αυτοκρατορία) αλλά επειδή αυτοί αρνούνταν να προσκυνήσουν τον Ρωμαίο αυτοκράτορα ως θεό.

Τώρα για τη φήμη με τη Μαρία τη Μαγδαληνή, είναι καθαρά Φραγκικής προέλευσης ώστε να στηρίξει η δυναστεία των Μεροβίγγιων τη βασιλεία της διασπείροντας τις φήμες ότι είναι απευθείας απόγονοι του Χριστού. Άλλωστε όλοι αυτοί οι βάρβαροι λαοί αντιμετώπιζαν τις έννοιες της εξουσίας και της διαδοχής με όρους καθαρά κληρονομικούς σύμφωνα με τη φεουδαρχική τους παράδοση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Άλλωστε, υπάρχει μία βασική διαφορά μεταξύ ολόκληρης της ανθρωπότητας και της μίας γυναίκας

αυτό είναι αλήθεια
είναι πολύ πιο απλό να κατανοήσεις ολόκληρη την ανθρωπότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν ξερω... εμενα μου αρεσει καπως η υποθεση... χωρις ωστοσο να ισχυριζομαι οτι αποτελει ιστορικη αληθεια :/

Εξάλλου, ποιον να πάρει κανείς πιο σοβαρά, τον Dan Brown ή τη Βίβλο? :P Ιδού η απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Εξάλλου, ποιον να πάρει κανείς πιο σοβαρά, τον Dan Brown ή τη Βίβλο? :P Ιδού η απορία

Ακριβώς τέτοιου είδους απορίες και διλήμματα αξιοποιούν κάποιοι Δανιήλ( Νταν) και Κάμερον, για να οικονομούν με τα ποικίλα σκουπίδιά τους, καλή μου, νομίζω:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Δεν ξερω... εμενα μου αρεσει καπως η υποθεση... χωρις ωστοσο να ισχυριζομαι οτι αποτελει ιστορικη αληθεια :/

Εξάλλου, ποιον να πάρει κανείς πιο σοβαρά, τον Dan Brown ή τη Βίβλο? :P Ιδού η απορία

μα πως να ισχυριστεις καλε ότι ειναι αληθεια,αφου και ο ιδιος στην εισαγωγη του γραφει ότι ειναι μυθοπλασιες;;; τα αυτονοητα θα συζηταμε;;και για να μην θιξω το θεμα του χριστου..,να θιξω λοιπον αυτα που λεει για τον Ντα Βιντσι και τους πινακες του,που ειναι και το αντικειμενο που εχω σπουδασει.Δεν υπαρχει καμια ιστορικη αληθεια για τις οργανωσεις που λεει ότι ηταν κλπ...και όσο για τις "αναλησεις" που κανει στο έργο του.."μυστικος δειπνος" ειναι εντελως αναληθεις,πιασαρικες...γελοιες περα για περα...και δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα.Μεχρι και στα πανεπιστημια της Ιταλιας,στο μαθημα της ιστοριας της τεχνης οι καθηγητες εκαναν ολοκληρες διαλλεξεις,για να δειξουν την παραποιηση που εκανε ο ντα μπραουν στην "ερμηνεια" του μυστικου δειπνου..
Αυτο που με εκνευριζει πραγματικα,δεν ειναι που ο ντα μπραουν εγραψε αυτο το βιβλιο...αυτο που με εκνευριζει ειναι ότι ενω ο ιδιος γραφει οτι ειναι μυθοπλασιες,εμεις επιμενουμε να το ψαχνουμε και να αναρρωτιομαστε αν ειναι...:crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy:..η πληρης παρανοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ακριβώς τέτοιου είδους απορίες και διλήμματα αξιοποιούν κάποιοι Δανιήλ( Νταν) και Κάμερον, για να οικονομούν με τα ποικίλα σκουπίδιά τους, καλή μου, νομίζω:redface:...
Εχεις απολυτο δικιο, ομως ποτε μου δεν ξοδεψα δεκαρα για αυτα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Με συγουριά δεν μπορούμε να πούμε τίποτα,γιατί δεν έχουμε στοιχεία,απλά πιστεύουμε όσα 'έχουμε μάθει απο τους γονείς μας ,απο το σχολείο.Θυμάμαι ενας καθηγητής θρησκευτικών πάντα μας έλεγε οτι αμα βάλουμε τη λογική σε σχέση με τη πίστη δεν θα πιστέψουμε τίποτα.Και είχε δικειο,αμα ψάξουμε για το Χριστό,για το παράδεισο δεν θα βρούμε επαρκείς στοιχεία,οπότε ή πιστη μας είτε γκρεμίζεται είτε συνεχίζουμε χωρίς να επηρεαζόμαστε απο άλλες συνθήκες.

Κι ομως δεν ειχε καθολου δικιο... Αν ψαξεις στο φορουμ μας μπορεις να βρεις παμπολλα παραδειγματα ανθρωπων που βαζουν την λογικη και παλι πιστευουν...

Δεν είναι απαραίτητο να παντρευτεί κανείς, για να λογίζεται ως άνθρωπος, νομίζω:redface:...

Αλλα δεν ειναι και απαραιτητο να ειναι ανυπανδρος, για να εχει θεϊκη υποσταση... Ετσι δεν ειναι??

Βρε παιδια..για μισο λεπτο....ο κωδικας ντα βιντσι,ειναι ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ (και πολυ κακο μαλιστα κατα την αποψη μου...) και ολα αυτα που γραφει ειναι μυθοπλασιες,το λεει ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ στην εισαγωγη του.Ειναι δυνατον να κανουμε διατριβη,και αν ειναι αληθινα αυτα που γραφει...πανω στις μυθοπλασιες του μπραουν;;.ο ανθρωπος βρηκε εναν καταπληκτικο τροπο να πουλησει και να ασχοληθουν ολοι μαζι του,εκτος του ότι ειναι ενα παρα πολυ κακο κακεκτυπο του ουμπερτο εκο...να μην πω για τις τεραστιες ανακριβειες που γραφει για τον ντα βιντσι,και τους πινακες του..οποιος εχει ασχοληθει..γνωριζει ότι γραφει μπουρδες,και με το συμπαθειο δηλαδη...βιπερακι για παραλια ειναι..:)

Βασικα ειναι ελαφρως πιο βαρυ απο βιπερακι... Και ναι ειναι κατα βασην μυθοπλασιες...

Αλλα και παλι, το θεμα δεν αφορα τον ιδιο τον κωδικα, αλλα την πιθανοτητα να υπηρχε οντως σχεση του Ιησου με την Μαρια την Μαγδαληνη ή ακομη και με οποιαδηποτε αλλη γυναικα(θα ελεγα εγω)...

Και φυσικα εγω προσωπικα δεν θα το θεωρουσα καθολου απιθανο... Και φυσικα, δεν πιστευω επισης οτι θα υπηρχε καποιο προβλημα πιστης για εναν χριστιανο αν ηξερε εξ' αρχης οτι ο Ιησους ηταν παντρεμενος...

Και θυμαμαι να κανω την ερωτηση αυτη στον καθηγητη των θρησκευτικων μου, τι προβλημα θα ειχαμε αν ηταν ο Ιησους παντρεμενος δηλαδη κι αρχισε να παραλληρει για κανα 5λεπτο και να λεει ασυναρτησιες ανευ νοηματος... Αλλα ποτε δεν καταλαβα το γιατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παραβλέπεις μάλλον, ότι μιλάμε για το απόγειο της ρωμαϊκής έκλυσης των ηθών!
Ναι πράγματι έτσι είναι. Ωστόσο εγώ αναφερόμουν σε "ευαίσθητα" συναισθήματα. Το σεξ έχει 1024 διαφορετικές εκδοχές.

Ξέρεις, η κάθε περίπτωση ανθρώπου είναι διαφορετική και δεν κρίνεται κάποιος από το τί τυχόν είχαν κάνει κάποιοι άλλοι στο παρελθόν. Αυτό δεν είναι καν επιχείρημα...
Πράγματι, ωστόσο εγώ είπα ότι δεν είναι αναγκαία προϋπόθεση να μην αγαπάς κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο έτσι ώστε να αγαπάς την ανθρωπότητα.

Ξέρεις Παναγιώτη, όταν γίνεται μια συζήτηση και κάποιος υιοθετεί μια άποψη η οποία δεν είναι κοινώς αποδεκτή όπως το ότι ο Χριστός δεν υπήρξε ιστορικό πρόσωπο, καλό είναι να την θέτει υπό αίρεσιν και όχι να την τονίζει επιδεικτικά ως κάτι το θέσφατο...
Εγώ αυτό πιστεύω, εσύ πιστεύεις κάτι άλλο. Ωστόσο η συζήτηση δεν αφορά αυτή την διαφορά μας. Δεν επιτρέπετε να δηλώνω και να θεωρώ ότι δεδομένες τις απόψεις μου μόνο και μόνο επειδή δεν χαίρουν ευρείας αποδοχής; Φασίστας είσαι; Όπως δεν σε υποχρέωσα την διαβάζεις τα κείμενα μου, σε παρακαλώ μην με υποχρεώνεις για το τι θα γράφω.

Απορώ από ποιές ακριβώς πηγές βασίζεται η γνώση σου για τη Ρωμαϊκή περίοδο και τη «βίαια λογοκρισία»(!) της εποχής.
Δηλαδή εκείνη την εποχή μπορούσε ο οποιοσδήποτε να λέει το οτιδήποτε; Τότε γιατί τον Μεσσία σου τον κρέμασαν;
Μην ξεχνάς ακόμη ότι τους χριστιανούς οι Ρωμαίοι δεν τους σκότωναν εξαιτίας της διδασκαλίας τους (άλλωστε μια ακόμη θρησκεία δεν είχε και πολλή σημασία στην πανσπερμία που αποτελούσε αυτή τη μεγάλη αυτοκρατορία) αλλά επειδή αυτοί αρνούνταν να προσκυνήσουν τον Ρωμαίο αυτοκράτορα ως θεό.
Αν ήμουν δικτάτορας και συγχρόνως αρρωστημένος όταν θα κρεμούσα τους Αριστερούς (εγώ θα διάλεγα το πλάγιο κρέμασμα, μάλιστα το κεφάλι προς τα αριστερά :P) θα παραδεχόμουν νομίζεις ότι τους κρέμασα επειδή είναι αριστεροί; Θα έλεγε διάφορα ότι είναι τρομοκράτες ή ότι άλλο με συμβούλευε το επιτελείο μου.

Τώρα για τη φήμη με τη Μαρία τη Μαγδαληνή, είναι καθαρά Φραγκικής προέλευσης ώστε να στηρίξει η δυναστεία των Μεροβίγγιων τη βασιλεία της διασπείροντας τις φήμες ότι είναι απευθείας απόγονοι του Χριστού. Άλλωστε όλοι αυτοί οι βάρβαροι λαοί αντιμετώπιζαν τις έννοιες της εξουσίας και της διαδοχής με όρους καθαρά κληρονομικούς σύμφωνα με τη φεουδαρχική τους παράδοση...
Με ενδιαφέρει πολύ αυτή η εκδοχή, μπορείς να μου πεις περισσότερα ή να μου επιδείξεις κάποια πηγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και θυμαμαι να κανω την ερωτηση αυτη στον καθηγητη των θρησκευτικων μου, τι προβλημα θα ειχαμε αν ηταν ο Ιησους παντρεμενος δηλαδη κι αρχισε να παραλληρει για κανα 5λεπτο και να λεει ασυναρτησιες ανευ νοηματος... Αλλα ποτε δεν καταλαβα το γιατι...

Ρώτησες αυτό το πράγμα στο Super Mario???:eek::eek::eek:
Και ζει ακόμη???:eek::eek:

σόρρυ για το off-topic!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πράγματι, ωστόσο εγώ είπα ότι δεν είναι αναγκαία προϋπόθεση να μην αγαπάς κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο έτσι ώστε να αγαπάς την ανθρωπότητα.

Η αγάπη προς έναν άνθρωπο δεν αναιρεί την αγάπη προς όλους τους ανθρώπου. Από την άλλη όμως, η σχέση μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας και δη η ερωτική είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Ο Χριστός δεν είχε γυναίκα όχι εξαιτίας περιφρόνησης προς το γάμο αλλά επειδή ως νέος Αδάμ, είχε τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου πριν την πτώση από τον Παράδεισο που σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη ο Αδάμ και η Εύα δεν είχαν συζυγική σχέση όπως σήμερα την εννοούμε αλλά απέκτησαν μετά την πτώση.


Εγώ αυτό πιστεύω, εσύ πιστεύεις κάτι άλλο. Ωστόσο η συζήτηση δεν αφορά αυτή την διαφορά μας. Δεν επιτρέπετε να δηλώνω και να θεωρώ ότι δεδομένες τις απόψεις μου μόνο και μόνο επειδή δεν χαίρουν ευρείας αποδοχής; Φασίστας είσαι; Όπως δεν σε υποχρέωσα την διαβάζεις τα κείμενα μου, σε παρακαλώ μην με υποχρεώνεις για το τι θα γράφω.
Αγαπητέ Παναγιώτη, δε σε υποχρέωσε κανείς να πεις ή να μην πεις κάτι. Εγώ απλώς τόνισα ότι καλό θα ήταν να είσαι πιο διαλεκτικός σε θέματα τα οποία είναι υπό αίρεσιν και για τα οποία δεν έχει αποφασίσει η επιστημονική κοινότητα. Φυσικά, αν επιθυμείς δε λαμβάνεις υπόψιν την προτροπή μου. Δεν είσαι υποχρεωμένος άλλωστε.


Δηλαδή εκείνη την εποχή μπορούσε ο οποιοσδήποτε να λέει το οτιδήποτε; Τότε γιατί τον Μεσσία σου τον κρέμασαν;
Μάλλον μου φαίνεται ότι αναφέρεσαι στη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία και έχεις στο μυαλό σου τη Σοβιετική Ρωσία ή τη Μαοϊκή Κίνα. Στη Ρωμαϊκή περίοδο, το μόνο το οποίο τους ένοιαζε ήταν να μην υπάρχουν επαναστάσεις και να μη διαταράσσεται η θέση του αυτοκράτορα. Για τα υπόλοιπα δεν πολυσκοτίζονταν οι Ρωμαίοι. Το Χριστό πάντως ο Πιλάτος τον σταύρωσε (και δεν τον κρέμασε...) όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά επειδή τον εκβίασαν οι Εβραίοι ότι αν δεν το κάνει, θα χάσει την εύνοια του Καίσαρα. Απλώς φοβήθηκε τη θεσούλα του... Οι Εβραίοι τώρα τον οδήγησαν στο Σταυρό για τελείως διαφορετικούς λόγους και κυρίως γιατί καυτηρίασε την υποκρισία των Φαρισαίων και κατέδειξε την αρρωστημένη θρησκευτικότητά τους η οποία τους είχε οδηγήσει σε τυπολατρεία.

Αν ήμουν δικτάτορας και συγχρόνως αρρωστημένος όταν θα κρεμούσα τους Αριστερούς (εγώ θα διάλεγα το πλάγιο κρέμασμα, μάλιστα το κεφάλι προς τα αριστερά :P) θα παραδεχόμουν νομίζεις ότι τους κρέμασα επειδή είναι αριστεροί; Θα έλεγε διάφορα ότι είναι τρομοκράτες ή ότι άλλο με συμβούλευε το επιτελείο μου.
Οι Χριστιανοί δεν έκαναν επαναστάσεις προκειμένου να ανατρέψουν τον Καίσαρα ενώ ήσαν κατά κύριο λόγο πιστοί στο Ρωμαϊκό κράτος. Το πρόβλημα πολλών Ρωμαίων Αυτοκρατόρων αλλά και κατωτέρων αξιωματούχων ήταν ότι αφ' ενός όπως είπα δεν προσκυνούσαν τον Αυτοκράτορα ως Θεό άρα αμφισβητούσαν ένα κυρίαρχο στοιχείο της Αυτοκρατορικής ιδεολογίας και αφ' ετέρου με τη ζωή τους έλεγχαν τον έκλυτο βίο στον οποίο είχε περιπέσει η Ρωμαϊκή αστική τάξη.


Με ενδιαφέρει πολύ αυτή η εκδοχή, μπορείς να μου πεις περισσότερα ή να μου επιδείξεις κάποια πηγή;

Ο ίδιος ο κώδικας Ντα Βίντσι το αναφέρει αυτό.

Για περισσότερες λεπτομέρειες κοίτα εδώ και πιο συγκεκριμένα σε αυτήν την παράγραφο από Γάλλο ερευνητή την οποία παραθέτω:

«Και το κεντρικό θέμα αυτού του ιστορικού-αποκρυφιστικού θρίλερ, που λαμβάνει χώρα στο Παρίσι και πιο συγκεκριμένα μέσα στο μουσείου του Λούβρου, ποιο είναι; Μα φυσικά, η μυστική εταιρεία Priory of Sion! Ένας οργανισμός εμπιστευμένος με το έργο της διαφύλαξης και μεταλαμπάδευσης ενός μυστικού, το οποίο, χάρις στο Βατικανό, έχει ʽκουκουλωθείʼ από το αίμα και την βία, επί αιώνες. Το μυστικό αυτό είναι το ʽγεγονόςʼ πως ο Ιησούς είχε τελέσει γάμο με την Μαρία τη Μαγδαληνή και είχε κάνει και παιδιά μαζί της. Παιδιά, των οποίων οι μυστικοί απόγονοι ήσαν οι Μεροβίγγειοι ! Απόγονοι, που ακόμα υπάρχουν και ζούνε στο Παρίσι, και που –σύμφωνα με το βιβλίο πάντα- ονομάζονται…. Plantard!! Ακριβώς το ίδιο όνομα με τον πρώην νεωκόρο!»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ο Χριστός ήταν άνθρωπος.
Ο Χριστός ήταν Θεός.

Ο Χριστός δεν είχε ερωτικές σχέσεις, διότι το σεξ δεν είναι μέρος της ανθρώπινης υπόστασης. Είναι δημιούργημα του διαβόλου, όπως είναι η σοκολάτα, το κοκορέτσι, το τσιγάρο, ο wankel κινητήρας κ.λπ.

Η αγάπη προς έναν άνθρωπο δεν αναιρεί την αγάπη προς όλους τους ανθρώπου. Από την άλλη όμως, η σχέση μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας και δη η ερωτική είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Ο βούρκος της ηδονής κάνει τα ζευγάρια να αναπτύσσουν μίσος προς τους άλλους ανθρώπους.
Παραδείγματα:
-Άνδρας που δέχεται στοματικό σεξ με ευχαρίστηση: Πιθανόν να γίνει κλέφτης
-Γυναίκα που δέχεται πρωκτικό σεξ με ευχαρίστηση: Μπορεί να γίνει δολοφόνος
-12 γυναίκες που συμμετέχουν σε λεσβιακό όργιο: Ύποπτες για σχεδιασμό πυρηνικής βόμβας

Ο Χριστός δεν είχε γυναίκα όχι εξαιτίας περιφρόνησης προς το γάμο αλλά επειδή ως νέος Αδάμ, είχε τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου πριν την πτώση από τον Παράδεισο που σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη ο Αδάμ και η Εύα δεν είχαν συζυγική σχέση όπως σήμερα την εννοούμε αλλά απέκτησαν μετά την πτώση.

Οι φαρμακευτικές εταιρίες ψάχνουν εδώ και δεκαετίες να βρουν στοιχεία για την ποικιλία του απαγορευμένου μήλου. Αν μπορέσουν να βάλουν τα δραστικά συστατικά του σε ένα χάπι, το Viagra θα είναι παρελθόν. Το κυνήγι της ηδονής θα απειλήσει και πάλι την ανθρωπότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Η Μαρια η Μαγδαληνη όντως δεν εχει καμια σχεση με εκδιδομενη γυναικα.Η Καινη διαθηκη την αναφερει ως γυναικα που επασχε απο δαιμονια,την οποια και θεραπευσε ο Χριστος,όπως και παρα πολλους αλλους εκεινη την εποχη.Κυριως απο τη λογοτεχνια επικρατησε ότι η Μαγδαληνη ήταν εκδιδομενη.Δεν τα λεω εγω αυτα..όποιος έχει σπουδάσει Θεολογικη τα γνωριζει πολυ καλα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Αλλα δεν ειναι και απαραιτητο να ειναι ανυπανδρος, για να εχει θεϊκη υποσταση... Ετσι δεν ειναι??...

Δεν είναι το σεξ που αφαιρεί τη "θεϊκή υπόσταση", αλλά η αδυναμία μπροστά στους πειρασμούς, σε όποιους πειρασμούς. Ο Ιησούς Χριστός (κι όχι σκέτο "Χριστός", όπως συνηθίζουν μερικοί φίλοι...) έλαβε το "στώμεν καλώς" από τα τάγματα αγγέλων και δαιμόνων( "λειτουργικά πνεύματα του Θεού", κατά τον Παύλο), αμέσως μετά την απόρριψη και του τρίτου πειρασμού:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η αγάπη προς έναν άνθρωπο δεν αναιρεί την αγάπη προς όλους τους ανθρώπου. Από την άλλη όμως, η σχέση μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας και δη η ερωτική είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Ο Χριστός δεν είχε γυναίκα όχι εξαιτίας περιφρόνησης προς το γάμο αλλά επειδή ως νέος Αδάμ, είχε τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου πριν την πτώση από τον Παράδεισο που σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη ο Αδάμ και η Εύα δεν είχαν συζυγική σχέση όπως σήμερα την εννοούμε αλλά απέκτησαν μετά την πτώση.
Μπούρδες, ο Ιησούς αν πραγματικά αγαπούσε την ανθρωπότητα όφειλε να διδάξει την αγάπη με αφετηρία τις σχέσεις δυο αντίθετων φίλων (ήδη το θέμα είναι πολύπλοκο, ας μην το κάνουμε ακόμη πιο πολύπλοκο μπλέκοντας ομοφυλοφιλία). Για παράδειγμα ο Osho έκανε το ίδιο και νομίζω έγινε πολύ πιο κατανοητός και αποδεκτός σε αυτό το θέμα.

Και στην τελική, άνθρωπος χωρίς ερωτικής σύντροφο είναι κάτι καταστροφικό ή έστω κάτι μη ολοκληρωμένο. Μάλιστα πιστεύω αυτή η παράμετρος προστέθηκε πολύ έπειτα από την Εκκλησία, για καλύτερη χειραγώγηση των πιστών. Έναν χαρούμενο άνθρωπο δεν μπορείς να του πεις "Πρόσεξε, θα πας στην κόλαση". Για να είσαι πραγματικά χαρούμενος σημαίνει ότι α) έχεις επίγνωση β) ζεις στο παρών. Δεν μπορείς να είσαι χαρούμενος επειδή σκέφτεσαι το παρελθόν ή έχεις σχεδιάσει κάτι για το μέλλον.

Μάλλον μου φαίνεται ότι αναφέρεσαι στη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία και έχεις στο μυαλό σου τη Σοβιετική Ρωσία ή τη Μαοϊκή Κίνα.
Βασικά έχω στο μυαλό μου κάτι σαν Ιερά εξέταση
Στη Ρωμαϊκή περίοδο, το μόνο το οποίο τους ένοιαζε ήταν να μην υπάρχουν επαναστάσεις και να μη διαταράσσεται η θέση του αυτοκράτορα. Για τα υπόλοιπα δεν πολυσκοτίζονταν οι Ρωμαίοι. Το Χριστό πάντως ο Πιλάτος τον σταύρωσε (και δεν τον κρέμασε...) όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά επειδή τον εκβίασαν οι Εβραίοι ότι αν δεν το κάνει, θα χάσει την εύνοια του Καίσαρα. Απλώς φοβήθηκε τη θεσούλα του... Οι Εβραίοι τώρα τον οδήγησαν στο Σταυρό για τελείως διαφορετικούς λόγους και κυρίως γιατί καυτηρίασε την υποκρισία των Φαρισαίων και κατέδειξε την αρρωστημένη θρησκευτικότητά τους η οποία τους είχε οδηγήσει σε τυπολατρεία.

Οι Χριστιανοί δεν έκαναν επαναστάσεις προκειμένου να ανατρέψουν τον Καίσαρα ενώ ήσαν κατά κύριο λόγο πιστοί στο Ρωμαϊκό κράτος. Το πρόβλημα πολλών Ρωμαίων Αυτοκρατόρων αλλά και κατωτέρων αξιωματούχων ήταν ότι αφ' ενός όπως είπα δεν προσκυνούσαν τον Αυτοκράτορα ως Θεό άρα αμφισβητούσαν ένα κυρίαρχο στοιχείο της Αυτοκρατορικής ιδεολογίας και αφ' ετέρου με τη ζωή τους έλεγχαν τον έκλυτο βίο στον οποίο είχε περιπέσει η Ρωμαϊκή αστική τάξη.
Ακριβώς αυτό, δεν είναι λογοκρισία να κυνηγάς μια ομάδα ανθρώπων με συγκεκριμένες πεποιθήσεις μόνο και μόνο επειδή φοβάσαι πολιτικές προεκτάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο βούρκος της ηδονής κάνει τα ζευγάρια να αναπτύσσουν μίσος προς τους άλλους ανθρώπους.
Παραδείγματα:
-Άνδρας που δέχεται στοματικό σεξ με ευχαρίστηση: Πιθανόν να γίνει κλέφτης
-Γυναίκα που δέχεται πρωκτικό σεξ με ευχαρίστηση: Μπορεί να γίνει δολοφόνος
-12 γυναίκες που συμμετέχουν σε λεσβιακό όργιο: Ύποπτες για σχεδιασμό πυρηνικής βόμβας

Δηλαδή ο Εφραίμ τι από όλα αυτά έκανε??:D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Και στην τελική, άνθρωπος χωρίς ερωτικής σύντροφο είναι κάτι καταστροφικό ή έστω κάτι μη ολοκληρωμένο.

Όχι απαραίτητα... :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top