Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,028 μέλη και 2,416,120 μηνύματα σε 75,336 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 635 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος ή "χαζός";

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε: στις 09:54, 17-05-09:

'παν μετρον αριστον' , 'everything in moderation' ειναι το κλειδι σε ολα. οτιδηποτε εχει ανακαλυφθει μπορει να χρησιμοποιηθει ειτε προς ωφελος μας ειτε για το κακο μας. (βλεπε διασπαση του ατομου και ατομικη βομβα, ελπιζω να το λεω σωστα)

η τηλεοραση αδιαμφησβητιτα εχει εξελιχθει ποιοτικα ανουσια αλλα ειναι μεσον ενημερωσης μερικες φορες .
το ιντερνετ επισης εχει και αυτο τα αρνητικα του αλλα παλι παρεχει σορια πληροφοριων.
τα κινητα προκαλουν κακο στην υγεια , λιγοστεψαν την επικοινωνια λογω σμς
αλλα παλι ειναι χρησιμα ιδιαιτερως εκτος σπιτιου.

ολα μας εχουν κανει κακο στην κοινωνικοποιηση και στις διαπροσωπικες σχεσεις μας αλλα δεν φταινε οι ανακαλυψεις εμεις φταιμε που δεν ξερουμε να τις χρησιμοποιουμε επικοδομητικα και με μετρο.

θα μου πεις ειναι και τι του προσφερεις του αλλου να δει για να μπορει να το χρησιμοποιησει επικοδομητικα. σ'αυτη την περιπτωση υπαρχει η επιλογη παντα. αμα δε σου κανει κατι δεν το παρακολουθεις πολυ απλα. εκει φαινεται και ποση προσωπικη κριση διαθετει το ατομο και τι θεωρει σημαντικο ή ασημαντο.

ολα στη ζωη ειναι επιλογες....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε: στις 13:08, 17-05-09:

Παλιοτερα εκραζα ασυστολα τα ατομα που καιγοντουσαν στην τηλεοραση..Απο την αλλη σκεφτηκα σε καποια φαση οτι και εγω καιγομαι στο ιντερνετ πολλες φορες..Οποτε ποιος ειμαι εγω για να κραξω??

Απλα στο ιντερνετ οπως ειπε και ο τσιπουρος επιλεγω εγω τι θα δω και τι θα κανω..Που ειναι πολυ βασικο για μενα..Δεν βλεπω τηλεοραση οχι γιατι ειμαι ψευτοκουλτουριαρης, απλα επειδη δεν εχει πολλες εκπομπες ή σιριαλ που μου αρεσουν και οσα απο αυτα μου αρεσουν μπορω να τα δω στο διαδικτυο..

Και φυσικα καποιος που βλεπει πολυ τηλεοραση δεν ειναι απαραιτητος χαζος..Εχω γνωρισει ατομα που ενω γενικα δεν ειναι αποβλακωμενα καθονται και βλεπουν καμμενες (για μενα) εκπομπες..Δεν το κατανοω μεν, δεν το κραζω απολυτα δε..Και δεν θα ριξω χ σε ενα ατομο αν βλεπει τηλεοραση..Θα κοιταξω να τον γνωρισω και μετα θα του ριξω χ για αλλους λογους ή θα κανουμε παρεα και θα προσπαθησω να καταλαβω γιατι καιγεται στην tv..

Παν μετρον παντως αριστο..

Ειρηνη αδερφια..(Μιλαει ο χιπης τωρα μεσα μου..)
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε: στις 11:41, 20-05-09:

το πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηρισθεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος/χαζός , κατά την άποψη μου έχει
να κάνει με το τι εννοεί ο καθένας μας με τον όρο "διασκέδαση" - με το τι τον χαλαρώνει

απ όσα διάβασα, το θέμα εστιάστηκε στη τηλεόραση - κάπου λοιπόν πριν από χρόνια είχε πάρει το μάτι μου μια
δήλωση του Μίκη Θεοδωράκη ο οποίος είπε ότι έβλεπε ανελλειπώς "Λάμψη" και δεν έχανε επεισόδιο

εγώ πάλι είναι ζήτημα να έχω δει όλα κι όλα πέντε επεισόδια της σειράς αυτής (και όχι ολόκληρα)
αυτό με κάνει "ποιοτικότερη" ως άνθρωπο από τον Μίκη ??

όχι βέβαια !!!

εμένα μου αρέσει να διαβάζω βιβλία τσέπης (paperback) στην αγγλική γλώσσα "εμπορικών" συγγραφέων που
βρίσκω στο τμήμα contemporary literature του βιβλιοπωλείου - με χαλαρώνει, με ξεκουράζει, με βοηθάει να
κρατώ την επαφή μου με την αγγλική γλώσσα και συλλέγω ένα σωρό πληροφορίες για ότι μπορεί να φανταστεί
κανείς πίσω από τις ιστορίες που αφηγούνται οι συγγραφείς τους

ο πατέρας μου προτιμά τα ιστορικά βιβλία και ένας από τους φίλους μου επιλέγει μόνο πολιτικά/κοινωνικά/
φιλοσοφικά θέματα
και οι δύο ισχυρίζονται ότι σπαταλώ το χρόνο μου με άχρηστα πράγματα και τρέφω το μυαλό μου με σκουπίδια
ενώ θα μπορούσα να επιλέξω κάτι "υγιεινότερο" από τα χαζά και ανούσια αναγνώσματα που προτιμώ

αυτό σημαίνει ότι εκείνοι είναι "ποιοτικότεροι" ως άνθρωποι από εμένα ??
όχι βέβαια !!

γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη, η ποιότητα ενός ανθρώπου καθορίζεται από ένα πλήθος στοιχείων ανάμεσα
στα οποία συμπεριλαμβάνεται ο τρόπος διασκέδασης αλλά, ικανότητα του να έχεις ανοικτό μυαλό και να μην
απορρίπτεις τίποτα συλλήβδην χωρίς να διαμορφώσεις ίδια άποψη και η ικανότητα του να κατανοείς (και να
αποδέχεσαι) το γιατί κάποιος συνάνθρωπος σου λειτουργεί με τρόπο διαφορετικό από εσένα

το ότι κατακλυζόμαστε από "εύπεπτες" εκπομπές και "εύπεπτα" αναγνώσματα και "εύπεπτη" μουσική δηλώνει
κάτι : το ότι δεν επιθυμούμε να παιδεύουμε το νου μας, το ότι κρυβόμαστε πίσω από τη κόπωση της
καθημερινής ρουτίνας και δεν χρησιμοποιούμε τον ελεύθερο χρόνο μας για να κάνουμε κάτι που θα απαιτήσει
επιπλέον κόπο και προσπάθεια

(προσωπικά κατατάσω στην ίδια ακριβώς κατηγορία αυτούς που βλέπουν μανιωδώς Ανίτα Πάνια με αυτούς
που δηλώνουν ότι παρακολουθούν μόνο ντοκυμονταίρ και "ποιοτικές" εκπομπές με συζητήσεις - είναι
μονοσήμαντοι και περιορισμένοι ηθελημένα)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 23:27, 24-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο , μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;
Κατακριτεο...δεν ειναι η καλυτερη λεξη...ο καθενας ας κανει οτι θελει στη ζωη του...αλλα και οι υπολοιποι δικαιουνται να εχουν την αποψη τους. Αν καποιος κανει αυτο που λες, σιγουρα σημαινει κατι απο Χ περιπτωσεις. Ειτε αυτες που ειπες, ειτε δεν εχει ζωη, ειτε δεν εχει άλλα ενδιαφεροντα, ειτε δεν διψαει για κατι πιο χρησιμο ή πιο καλλιεργημενο κλπ.

Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
Ασκουν, επειδη καταλαμβανουν πολλες τηλεοπτικες ωρες, σε πολλα καναλια, λεγοντας συνεχως τις ιδιες σαχλαμαρες και αρα ειναι ενα ικανοτατο μεσο πλυσης εγκεφαλου.

Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
Το ενα δεν αποκλειει το αλλο. Εκει εγκειται και μια απο τις κρυφες ικανοτητες της τηλεορασης. Σε αποβλακωνει ενω χαλαρωνεις και δε παιρνεις χαμπαρι με τον καιρο. Εξ ου και το "χαζοκουτι".

Είναι κατακριτέα η μανία και ο άκρατος ενθουσιασμός των τηλεθεατών ορισμένων ψυχαγωγικών-μουσικών εκπομπών;
Ναι. Μπορουν να ψυχαγωγουνται χωρις να παθιαζονται. Δεν ειναι εκπομπες τοσο σημαντικες.

Ποιος είναι ο ορισμός σου για το "καλό" είτε είναι εκπομπή είτε οτιδήποτε;
Τι κανει σε ατομικο επιπεδο, τι κανει σε συλλογικο επιπεδο. Καλλιεργει; Και αν ναι, τι. Μορφωνει ; Και αν ναι ποσο. Παιδαγωγει ; Και αν ναι, με τι σοφια και συνεση ; stuff like that...

Παντως μη συγκρινουμε τωρα τηλεοραση με ίντερνετ...το ενα ειναι δεκαετιες εδω και αποτελει μεσο ελεγχου και αποβλακωσης πληρως ελεγχομενο...το αλλο ειναι εδω 30 χρονια χοντρικα, και χριζει ασυγκριτα περισσοτερης ελευθεριας και ποικοιλιας. Οταν ελεγχθει πληρως και το ίντερνετ, μπορουμε απλα να φουνταρουμε ολοι. Να μου το θυμηθειτε.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια