Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το χειρότερο όλων δεν είναι οτι αυτοί οι άνθρωποι δε θα αποκτήσουν ποτέ τα δικαιώματα που τους ανήκουν, αλλά το οτι υπάρχουν κάποια άτομα που κάθονται στο θρόνο του "φυσιολογικού" τους και μοιράζουν με το μαγικό ραβδάκι δικαιώματα σε κάποιους που το μόνο που τους κάνει να διαφέρουν από τους ίδιους είναι με ποιον κοιμούνται το βράδυ...
Είναι απολύτως εγωιστικό και κατ' επέκταση ανασφαλές, όταν λές πως το ένα ή το άλλο, ή κάτι τέλος πάντων, σου ανήκει.
Εδώ έχουμε έρθει όλοι δίχως τίποτα δικό μας και έτσι θα φύγουμε, άρα οι σχέσεις μας έχουν καθορισθεί, ύστερα απο θέσπιση κανόνων ή νόμων, ανάλογα με τις ανάγκες που κατα καιρούς έχουν προκύψει και δεν είναι εύκολο κάποιος να πεί πως κάποτε θα σταματήσουν προκύπτουν.
Όσο για ομοφοβικούς ή για οτιδήποτε άλλο που βλέπουν οι ομοφυλόφιλοι μπροστά τους σαν εμπόδιο δέν υπάρχει.
Εμπόδιο είναι η σκέψη τους και όλη η μπερδεμένη ζωή τους που δεν τους αφήνει να δούν καθαρά και την αντίθετη άποψη απο την δική τους.
Έ πώς να το κάνουμε, αυτοί αποτελούν παρ έκλυση. Αυτοί πρωτίστως οφείλουν να ερευνήσουν με ποιόν τρόπο είναι δυνατό να δούν την άλλη πλευρά.
Πώς να καταλάβουν όμως την άλλη πλευρά αφού δέν την γνωρίζουν καθόλου ;
Ενώ απο την μιά μεριά δεν έχουν προλάβει να ανδρωθούν , ισχυρίζονται τα δικά τους και εμείς πρέπει να τα δεχθούμε.
Πώς γίνεται αυτό ;
Μήπως θα μας πούν και να δοκιμάσουμε ;
Τί να κάνουμε ; Να τα ισοπεδώοσουμε όλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με διδαξαν να σεβομαι τη διαφορετικοτητα, να εχω κριτικη σκεψη και να στεκομαι απεναντι σε οτιδηποτε και οποιονδηποτε προσπαθει να στερησει απο τον οποιονδηποτε ανθρωπο τα βασικα του δικαιωματα και ελευθεριες που δικαιως πρεπει να εχουν ολοι ανεξαιρετως.
διαφορετικοι ειναι και οι κτηνοβατες,σαδιστες 9που το κανουν με τη συναινεση των μαζοχιστων),αυτοι που τρωνε τα κοπρανα τους και αυτοι που κοβονται με ξυραφια..

εχω δικαιωμα οποιαδηποτε διαφορετικοτητα-φαινομενο συμπεριφορα να την κρινω και κανεις δεν θα μου αφαιρεσει αυτο το δικαιωμα...
και αν πιστευες τα λογια του Βολταιρου θα υπερασπιζοσουν το δικαιωμα μου να λεω τη διαφορετικη αποψη περι ομοφυλοφλιας πχ..
τα πιστευεις?

πιστευεις και σεβεσαι τη διαφορετικη αποψη μου περι ομοφυλοφλιας?
ή προτιμας συγκεκριμενες διαφορετικοτητες?
(σεβομαι τη διαφορετικοτητα αλλα οι φασιστες δεν εχουν το δικαιωμα να μιλανε..)

ουαι υμίν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται...
(τι λες ορθολογιστρια Μισελ?:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εισαι ελευθερος να κινεισαι και να ομιλεις οπως θελεις, γιατι ζεις σε μια δημοκρατικη χωρα. Αυτο ομως δε σημαινει οτι οποιαδηποτε εκφανση συμπεριφορας ειναι θεμιτη και αποδεκτη. Δε ζεις μονος σου, αλλα σε μια κοινωνια οπου αλληλεπιδρας με αλλους ισους προς εσενα ανθρωπους.
Το κοινοτοπο, αλλα πολυ ουσιωδες, οτι "η ελευθερια καποιου σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου", δεν το εχεις υπ' οψιν?
Τα ορια της ελευθεριας με της ασυδοσιας δεν τα γνωριζεις?


Το πως κανεις διαχειριζεται της ελευθερια που του παρεχει η κοινωνια στην οποια ζει, εχει να κανει προφανως με την παιδεια του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτο που εχει τη μεγαλυτερη σημασια ειναι ενα παιδι να μεγαλωσει με πολλη αγαπη...ακομα και εαν αυτη προερχεται απο ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων.

Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολυ πιο περίπλοκα. Προέρχομαι απο πολυ διαταραγμένη οικογένεια. Δύσκολο να περιγράψω πώς και πόσο.Δεν ντρέπομαι να το πω αφού δεν ήταν κάτι που το επέλεξα. Όμως όταν ήταν να κάνω παιδιά είχα επιλογή. Ξέρετε πόσες φορές σκέφτηκα, πρίν κάνω παιδιά, αν είμαι κατάλληλος, ιδεολογικά και ψυχικά, για να τα κάνω; Και πόσες φορές έχω σκεφτεί, και σκέφτομαι κάθε μέρα αφότου τελικά προχώρησα, αν τα αγαπάω γι'αυτό που εκείνα θέλουν να γίνουν, ή γιατί εκφράζουν αυτό που εγώ είμαι;

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω Νεράιδα, ότι πολλοί γονείς, αγαπάνε τα παιδιά τους παρα πάρα πολύ, ίσα και επειδή τους υπακούουν. Ετσι ονομάζουν, τις ανταμοιβές που τους δίνουν ύστερα. Αγάπη... Αν όμως έβλεπες σε τί ζητάνε, πολλοί γονείς, τα παιδιά τους να τους υπακούσουν, τότε θα αμφέβαλλες παρα πολύ για την τρυφερή όντως πραγματικότητα αυτής της αγάπης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε ζεις μονος σου, αλλα σε μια κοινωνια οπου αλληλεπιδρας με αλλους ισους προς εσενα ανθρωπους.
Το κοινοτοπο, αλλα πολυ ουσιωδες, οτι "η ελευθερια καποιου σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου", δεν το εχεις υπ' οψιν?
Τα ορια της ελευθεριας με της ασυδοσιας δεν τα γνωριζεις?


Το πως κανεις διαχειριζεται της ελευθερια που του παρεχει η κοινωνια στην οποια ζει, εχει να κανει προφανως με την παιδεια του.
γιαυτο υπαρχουν νομοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ρε παιδιά γιατί δεν διαχωρίζουμε ένα πράγμα! Όταν είσαι ομοφυλόφιλος(τις περισσότερες φορές) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ! Είναι μέσα σου ρε αδερφέ πως να το κάνουμε πια? Άγγελε άλλο να σου αρέσουν τα.... κόπρανα, να κόβεσαι με ξυράφι, και γενικά να είσαι άρρωστος, και άλλο να είσαι γεννημένος έτσι!(γενικά μιλάω απλά εσύ το ανέφερες)
Πρέπει να τα ξεχωρίσουμε λίγο αυτά δεν είναι το ίδιο...
Και στο κάτω κάτω πρωκτικό σεξ κάνουν και πολλές γυναίκες με τον σύντροφο τους... Αυτό μπορεί να θεωρηθεί.......... ανωμαλία κατά κάποιο τρόπο και όχι η ομοφυλοφιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, γενικότερα τις σεξουαλικές προτιμήσεις δεν τις διαλέγει κάποιος συνειδητά. Είτε γεννιέται με αυτές, είτε τις αποκτά σε πολύ μικρή ηλικία χωρίς να το επιλέξει (περίπου όπως διαμορφώνεται ο χαρακτήρρας μας, κανείς δεν επιλέγει συνειδητά να είναι πχ εγωιστής ή αλτρουιστής)
Και το να είναι πχ μαζοχιστής ή σαδιστής ή φετιχιστής, δεν το αποφάσισε κανείς μια μέρα για να κάνει πιο spicy τη σεξουαλική ζωή του. Όλοι θα προτιμούσαν να τη βρίσκουν 100% με το ετεροφυλοφιλικό vanilla sex, διότι πολύ απλά τότε όλοι θα ικανοποιούνταν πάρα πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ρε παιδιά γιατί δεν διαχωρίζουμε ένα πράγμα! Όταν είσαι ομοφυλόφιλος(τις περισσότερες φορές) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ! Είναι μέσα σου ρε αδερφέ πως να το κάνουμε πια? Άγγελε άλλο να σου αρέσουν τα.... κόπρανα, να κόβεσαι με ξυράφι, και γενικά να είσαι άρρωστος, και άλλο να είσαι γεννημένος έτσι!(γενικά μιλάω απλά εσύ το ανέφερες)
Πρέπει να τα ξεχωρίσουμε λίγο αυτά δεν είναι το ίδιο...
Και στο κάτω κάτω πρωκτικό σεξ κάνουν και πολλές γυναίκες με τον σύντροφο τους... Αυτό μπορεί να θεωρηθεί.......... ανωμαλία κατά κάποιο τρόπο και όχι η ομοφυλοφιλία.
Άντε και το διαχωρίσαμε και αυτό (μεταξύ όλων των άλλων που διαχωρίστηκαν με επικοδοκομητική συζήτηση :)) και πάλι δεν βρίσκω γιατί έχει τόση σημασία. Ακόμα και αν είναι επιλογή είναι δικαίωμα τους και δεν νομίζω ότι επηρεάζει άμεσα κανέναν από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σε ενα μάτς ποδοσφαίρου ο στόχος είναι το γκόλ. Σε έναν λεκτικό διαξιφισμό ο στόχος συχνά δεν φαίνεται, ειδικά όταν οι συνομιλητές τον κρύβουν. Οι δικοί μου στόχοι αο την συζήτηση πιστεύω ότι αρκετές φορές, στα 1000 αυτά ποστ, έχουν διατυπωθεί, ωστόσο, απο απαντήσεις διάφορες αντιλαμβάνομαι ότι οι συνομιλητές μου συχνά κάνουν σαν να μήν τους είπα. Προσπαθώντας να με σείρουν σε μια αντιπαράθεση παιδαριώδη, με επιχειρήματα απο ανόητα έως πρόσυχα, και με μόνο στόχο , τί να πώ; Την ακροαματικότητα του θέματος; Τα μπάνερς απο πάνω ενδιάμεσα κι από κάτω;

Ολοι ξέρετε ότι είμαι συγγραφέας. Δεν γράφω στο θέμα λοιπόν για να μαλώνω ούτε βέβαια με πληρώνει το στέκι για να ανεβάζω ακροαματικότητα. Αναρωτιέμαι λοιπόν: διαβάζει κανείς με προσοχή άλλες γνώμες πέραν απο απόψεις του καυβά, ή μόνο ο καυγάς έχει σημασία; Ετσι για το χαβαλέ, για να περνάει η ώρα, για να βγάζουμε τα απωθημένα μας; Αυτός είναι ο στόχος ορισμένων που συμμετέχουν, αυτό είναι το γκόλ; Στο οποίο, ακουσίως συμμετέχω και εγώ;

Μια τελευταία φορά λοιπόν θα προσπαθήσω να εκτρέψω την συζήτηση απο το γκέυ-στρειτ ματς κλωτσοπατινάδας, σε μια πολύ γόνιμη συζήτηση που θέλω να έχω με τους γκέυ συμφορουμίστες. Και θα πώ: Ποιό είναι πραγματικά το πρόβλημα σας με τους στρέιτ; Λέτε ότι το γκέυ δεν είναι επιλογή, όμως συμπεριφέρεστε στους στρέιτ σαν να είχαν αυτήν την επιλογή, και να μήν την πήραν. Λέτε, να σας σέβονται, υπεραμύνεστε της ελευθερίας του λόγου και της αξιοπρέπειας, όταν εσείς δημιουργείτε λόμπυ συμφερόντων χειρότερα κι απο τα εβραικά, τόσο κλειστά σκοτεινά και οργισμένα. Λόμπυ στα οποία κάπόιος, ανεξάρτητα ποιότητας χαρακτήρα, γίνεται δεκτός απλά και μόνο..... με τις σεξουαλικές του προτιμήσεις! Κι αυτό το κάνετε εσείς, που φωνάζετε διαρκώς ΕΝΑΝΤΙΟΝ των σεξουαλικών διακρίσεων !!!

Γιατί τόση οργή εναντίον των στρέιτ; Γιατί οι στρέιτ πρέπει οπωσδήποτε να είναι ομοφοβικοί για να αντιπαθούν τις προτιμήσεις σας; Αν δεν τις αντιπαθούσαν, δεν θα τις υιοθετούσαν και οι ίδιοι; Και τέλος, αλήθεια, όλες οι παραπάνω, δεν είναι λογικές ερωτήσεις; Με τόση οργή δεν γίνεται συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Με τόση οργή δεν γίνεται συζήτηση...
Νομίζω πως εσύ είσαι σίγουρα οργισμένος (αν και δεν ξέρω γιατί) και επίσης αν και δεν είμαι ομοφυλόφιλη νομίζω πως η οργή προκλήθηκε από την προκατάληψη που βίωσαν αυτοί οι άνθρωποι από τους ετεροφυλόφιλους. Και μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλούπι. Πολλοί μπορεί να μην είναι οργισμένοι, απλά πικραμένοι και απογοητευμένοι από την αντίδραση πολλών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νομίζω πως εσύ είσαι σίγουρα οργισμένος (αν και δεν ξέρω γιατί) ...

Μα μόλις το είπα. Γιατί η συζήτηση γίνεται κλωτσοπατινάδα, αν δεν περιφερόμαστε γύρω απο κλισέ (που πολλές φορές είναι απλά υποκρισία) του στύλ όλοι σεβόμαστε όλους κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Άντε και το διαχωρίσαμε και αυτό (μεταξύ όλων των άλλων που διαχωρίστηκαν με επικοδοκομητική συζήτηση :)) και πάλι δεν βρίσκω γιατί έχει τόση σημασία. Ακόμα και αν είναι επιλογή είναι δικαίωμα τους και δεν νομίζω ότι επηρεάζει άμεσα κανέναν από εμάς.

Όταν κάτι δέν μας αρέσει, λέμε μακρυά απο εμάς και .....
Όμως εδώ δέν καλούμαστε να πούμε άν θέλουμε ή όχι να γίνουμε εμείς ομοφυλόφιλοι, αλλά να δούμε τον εαυτό μας θεατή σε μιά υιοθεσία ενός αγοριούή κοριτσιού, απο ομοφυλόφιλους άνδρες.
Τί θα ήταν σε θέση να προσφέρουν ;
Την φυσική ανάπτυξη του παιδιού είναι σε θέση να εξασφαλίσουν ;
Προκύπτουν κίνδυνοι για τα παιδιά, απο την σεξουαλική άποψη ομοφυλόφιλων ατόμων ;
Η ζωή που κάνουν, εκθέτει τους εαυτούς τους έτσι ώστε κάποια στιγμή ενώ το παιδί έχει υιοθετηθεί, να βιώσει μιά απώλεια ;
Δέν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλοι μου.
Όσον αφορά για την θρησκεία μας, είναι τόσο μεγάλη ώστε να συγχωρεί τους ειλικρινά μεταννοούντες. Άρα δεν καταδικάζει κανέναν νεαρό επειδή του προέκυψε μιά αδυναμία.

Δέν εξετάζουμε να δούμε αν κινδυνεύουμε εμείς προσωπικά, αλλά άν είναι αποδεκτές οι απαιτήσεις των ομοφυλόφιλων στον γάμο.

Το σίγουρο είναι οτι δεν θα συζητούσαμε καθόλου άν ήταν κατοικήσιμο το φεγγάρι ή ο Άρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, γενικότερα τις σεξουαλικές προτιμήσεις δεν τις διαλέγει κάποιος συνειδητά. Είτε γεννιέται με αυτές, είτε τις αποκτά σε πολύ μικρή ηλικία χωρίς να το επιλέξει (περίπου όπως διαμορφώνεται ο χαρακτήρρας μας, κανείς δεν επιλέγει συνειδητά να είναι πχ εγωιστής ή αλτρουιστής)
Και το να είναι πχ μαζοχιστής ή σαδιστής ή φετιχιστής, δεν το αποφάσισε κανείς μια μέρα για να κάνει πιο spicy τη σεξουαλική ζωή του. Όλοι θα προτιμούσαν να τη βρίσκουν 100% με το ετεροφυλοφιλικό vanilla sex, διότι πολύ απλά τότε όλοι θα ικανοποιούνταν πάρα πολύ εύκολα.

Εγω πάλι νομίζω ότι το σέξ είναι σαν οποιαδήπότε τέχνη ή σπόρ. Δηλαδή όσο επιδίδεσαι σ'αυτό, τόσο σου προσφέρει... Οπότε και με τις παραλλαγές δεν αποκλείεται να συμβαίνει το ίδιο... Άρα να είναι θέμα επιλογής αν θα αποφασίσεις να μάθεις τένις ή μπασκετ ας πούμε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Είναι η ομοφυλοφιλία πάθος ή όχι; Θα βγουν βέβαια πολλοί και θα πουν ότι όχι, είναι κληρονομική, αποτέλεσμα γονιδίων κλπ. Βρήκα λοιπόν σε αυτήν τη σελίδα κάποια στοιχεία για το πώς τα επιστημονικά συμπεράσματα μεταφέρονται τελείως διαφορετικά στα ΜΜΕ απ' ό,τι στα πανεπιστήμια.

(Η ιστοσελίδα είναι εκκλησιαστικοί περιεχομένου αλλά ας μην με κατηγορήσει κάποιος για μεροληψία. Λόγια επιστημόνων μεταφέρει και όχι Πατέρων της Εκκλησίας)

Αλλά ας αφήσουμε τους επιστήμονες και ας δούμε τί λέει ο μεγάλος ποιητής και αποδεδειγμένα ομοφυλόφιλος, Κωνσταντίνος Καβάφης για αυτό του πάθος σε ένα ποίημά του:

Ομνύει

«Ομνύει κάθε τόσο νʼ αρχίσει πιο καλή ζωή.
Aλλʼ όταν έλθʼ η νύχτα με τες δικές της συμβουλές,
με τους συμβιβασμούς της, και με τες υποσχέσεις της·
αλλʼ όταν έλθʼ η νύχτα με την δική της δύναμι
του σώματος που θέλει και ζητεί, στην ίδια
μοιραία χαρά, χαμένος, ξαναπηαίνει. »

Πώς αντιμετωπίζει την ομοφυλοφιλία του ο Κ. Καβάφης σε αυτό το ποίημα; Είναι περήφανος γι'αυτήν; Δεν νομίζω...

Γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι έχουν αυτό το πάθος. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση αυτός που θα τους καταδικάσει. Έχω κι εγώ τα πάθη μου. Καταλαβαίνω ότι τους βασανίζει τόσο πολύ το πάθος τους που πολλοί προσπαθούν με νύχια και με δόντια να απεξαρτηθούν. Ελπίζω να το καταφέρουν όσο γίνεται περισσότεροι.

Υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι οι οποίοι πλέον έχουν φθάσει στην κατάσταση της πόρωσης και πλέον έχουν χάσει κάθε «τσίπα» όπως λένε και στο χωριό μου και προσπαθούν και τους υπολοίπους να τους τραβήξουν στον βούρκο που οι ίδιοι έχουν πέσει. Να τους «απενοχοποιήσουν». Αυτοί είναι που πάνε στα «gay pride parade» ή βγαίνουν στην τηλεόραση σαν τον Βαλλιανάτο και κάποιους άλλους και προσπαθούν να μας πείσουν ότι συνιστούν «ευαίσθητη κοινωνική ομάδα» η οποία θα πρέπει να εξασφαλίσει «δικαιώματα» που δεν της δίνονται!

Πάμε όμως στις «κοινωνικές παροχές». Πότε στην Ελλάδα ο ομοφυλόφιλος αντιμετωπιζόταν με ρατσιστικό τρόπο από το κράτος; Δεν είχε τα ίδια δικαιώματα από το κράτος; Προσφάτως πέθανε ιδιοκτήτης μεγάλου συγκροτήματος ΜΜΕ ο οποίος ήταν ομοφυλόφιλος... και αυτός ανεβοκατέβαζε και κυβερνήσεις κιόλας...Μπορούν να συγκριθούν όμως τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις που δίνει κάθε κράτος στους πολίτες του ανεξαρτήτως αν είναι ομοφυλόφιλοι ή όχι με το να αναγνωρισθεί η ομοφυλοφιλική σχέση ως ισόκυρη της ετεροφυλοφιλικής έστω και σε ένα κοσμικό επίπεδο (αν βγάλουμε έξω την διδασκαλία της Εκκλησίας); Πώς γίνεται μια σχέση η οποία στηρίζεται στην συνέχιση ενός τόσο τραγικού πάθους να θεωρείται ισότιμη με την σχέση ενός άντρα και μίας γυναίκας. Συγχωρήστε με, αλλά εδώ νομίζω ότι και πολλοί ομοφυλόφιλοι δεν θα έχουν την ίδια γνώμη. Διότι πολλοί, παρά το πάθος τους, καταλαβαίνουν ακόμα να διαχωρίζουν κάποια πράγματα.

Και όσον αφορά στην υιοθεσία του παιδιού: Πόσο διεστραμμένος θα είναι κάποιος που θα νομοθετήσει και θα στερήσει από ένα παιδί το δικαίωμά του να έχει πατέρα και μητέρα και θα το δώσει να υιοθετηθεί από μια οικογένεια δύο ομοφυλοφίλων; Πώς θα δεχθούν ιδρύματα όπως το «Μητέρα» κλπ να δώσουν τα παιδιά για υιοθεσία σε ένα τέτοιο «ζευγάρι»; Τί είναι το παιδί; Παιχνίδι; Ποιός θα πάρει αυτήν την ευθύνη χωρίς να σκεφτεί το παιδί;

Καταλήγοντας, θέλω να πω ότι είναι τραγικό λάθος να αντιμετωπίζεται η ομοφυλοφιλία απλώς ως μία «εναλλακτική μορφή σεξουαλικότητας». Δεν θα κρίνω εγώ κάποιον επειδή είναι ομοφυλόφιλος (σαν να είμαι εγώ ο καλύτερος), όμως δεν μπορώ να βλέπω ανθρώπους με αυτό το πάθος να θέλουν να το επιβάλουν ως φυσιολογική μορφή σεξουαλικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πριν από μερικές ημέρες καθόμουν σε ένα παγκάκι,σε μια κεντρική πλατεία μιας μεγάλης ευρωπαΐκής πόλης μαζί με έναν έλληνα φίλο μου.Κάποια στιγμή,μας πλησιάζει ένας ντόπιος (γκέυ) και αρχίζει να μας μιλάει.Ξαφνικά,μόλις συνειδητοποίησε ότι στο απέναντι παγκάκι καθόταν ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλων,στράφηκε προς το μέρος μου και μου είπε:"Δε σου προκαλεί αηδία αυτό το θέαμα;Εάν μπορούσα να τους διώξω,θα το έκανα (κτλ... κτλ...)".Του απάντησα ότι όχι μόνο δε μου προκαλούσε αηδία,αλλά χαιρόμουν γιατί έβλεπα ένα ζευγάρι τόσο αγαπημένο.Με αυτό το περιστατικό θέλω να δείξω ότι-προσωπικά,τουλάχιστον-ούτε τους ετεροφυλόφιλους θέλω να "εκθρονίσω" ούτε μίσος υπάρχει ούτε οποιουδήποτε είδους κόντρα.Επίσης,όταν πολλοί σ'αυτό το forum ισχυρίζονται ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους και (φράση κλισέ) "δεν τους ενδιαφέρει τι κάνουν στο κρεβάτι τους",εμένα αυτές οι δηλώσεις δε με συγκινούν πάρα πολύ.Σημασία δεν έχει το να μη χαρακτηρίζεις,π.χ.,έναν θηλυπρεπή άνδρα ως ***στη ευθέως,αλλά το να μην ανέχεσαι τέτοιου είδους σχόλια και συμπεριφορές από κανέναν,όπως θα έκανες για οποιονδήποτε αδικαιολόγητο αρνητικό σχολιασμό προς οποιοδήποτε άτομο (ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού).Και το σαθρό επιχείρημα-καραμέλα "οι ομοφυλόφιλοι δε συμβάλλουν στη διαιώνιση τους είδους και από εξελικτικής άποψης είναι άχρηστοι" έχει καταντήσει αστείο-ανοίξτε και κανένα βιβλίο Κοινωνιοβιολογίας...Δεν είμαστε ανίκανοι-μπορούμε να αποκτήσουμε παιδιά (όπως και να τα μεγαλώσουμε προσφέροντάς τους ότι μας πρόσφεραν κι εμάς οι γονείς μας).Και ομόφυλες οικογένειες υπάρχουν αρκετές στην Ελλάδα (ιδιαίτερα,λεσβιών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω πάλι νομίζω ότι το σέξ είναι σαν οποιαδήπότε τέχνη ή σπόρ. Δηλαδή όσο επιδίδεσαι σ'αυτό, τόσο σου προσφέρει... Οπότε και με τις παραλλαγές δεν αποκλείεται να συμβαίνει το ίδιο... Άρα να είναι θέμα επιλογής αν θα αποφασίσεις να μάθεις τένις ή μπασκετ ας πούμε :whistle:
Οι περισσότεροι άνθρωποι πάντως με σεξουαλικές προτιμήσεις διαφορετικές από τις εντελώς vanilla (δεν αναφέρομαι καν σε ομοφυλοφιλία, η ομοφυλοφιλία δεν έχει να κάνει μόνο με το σεξ) είτε τις είχαν από τότε που άρχισαν να πρωτοανακαλύπτουν τη σεξουαλικότητα τους (από φαντασιώσεις κτλ), είτε δεν ευχαριστιόντουσαν εξ αρχής το σεξ μέχρι που κάποια στιγμή "ανακάλυψαν" την εν λόγω προτίμηση τους από κάποιον σεξουαλικό σύντροφο με σχετικές προτιμήσεις. Αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει από σχετικές συζητήσεις με φίλους κτλ.

Οι μετέπειτα πειραματισμοί είναι άλλο πράγμα. Είναι περιπτώσεις όπου ευχαριστέται κανείς μια χαρά το σεξ, και απλά θέλει να το ευχαριστηθεί περισσότερο, δοκιμάζοντας διάφορες παρεκκλίσεις στην πιο light μορφή τους. Δεν το ευχαριστιέται ΜΟΝΟ έτσι.

Τέσπα, είμαστε εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και όσον αφορά στην υιοθεσία του παιδιού: Πόσο διεστραμμένος θα είναι κάποιος που θα νομοθετήσει και θα στερήσει από ένα παιδί το δικαίωμά του να έχει πατέρα και μητέρα και θα το δώσει να υιοθετηθεί από μια οικογένεια δύο ομοφυλοφίλων;
Ε ναι, γιατί τα ετερόφυλα ζευγάρια κάνουν ουρές στα ιδρύματα για να υιοθετήσουν παιδιά, οπότε δεν μας περισσεύουν να δώσουμε και σε ομόφυλα ζευγάρια.

Μιλάς σαν να απαγάγουν το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ε ναι, γιατί τα ετερόφυλα ζευγάρια κάνουν ουρές στα ιδρύματα για να υιοθετήσουν παιδιά, οπότε δεν μας περισσεύουν να δώσουμε και σε ομόφυλα ζευγάρια.

Μιλάς σαν να απαγάγουν το παιδί.

Τί είδους ποσοτική ανάλυση είναι αυτή; Αριθμοί είναι τα παιδιά; Δηλαδή μας περισσεύουν παιδιά και τα δίνουμε στους ομοφυλόφιλους.

-Και αυτό είναι χειρότερο από απαγωγή. Είναι συνεχής βιασμός της προσωπικότητάς του και της ψυχικής του υγιείας. Πολύ περισσότερο από το να μεγαλώσει μόνο του...

Υ.Γ. Και δεν είμαι pitg21. Έχω αλλάξει το όνομα χρήστη εδώ και μια εβδομάδα (ενημερωτικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σε χώρες όπου επιτρέπεται η υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια,έχει διαπιστωθεί ότι τα παιδιά αυτά μεγαλώνουν τόσο φυσιολογικά όσο και τα παιδιά ενός ετερόφυλου ζευγαριού,με συγκριτικό πλεονέκτημα την ανοχή στη διαφορετικότητα-ενάντι των παιδιών ετερόφυλων ζευγαριών (όλοι καταλαβαίνουμε γιατί)...Και μιλώ ως ειδικός ψυχικής υγείας Πατρεύς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ερώτηση: Δηλαδή αν εγώ που είμαι ετεροφυλόφιλη την βρίσκω κατά την διάρκεια του σεχςςς να χαρακώνομαι, να μαστιγώνομαι, να παίζω μπουνιές ή οτιδήποτε άλλο θεωρείται γενικά μη αποδεκτός τρόπος σεξουαλικής επαφής, πως είναι δυαντόν οι κοινωνικοί λειτουργοί να το καταλάβουν και να ''προστατεύσουν'' το παιδί από μενα;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top