Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι ολα τα δικαιωματα για ολους,ή οι υποχρεωσεις..
η κοινωνια πρεπει να τα δινει εκει που ειναι καλυτερα γιαυτην..

μην ειμαστε με προοδευτικες παρωπιδες..

ΔΕΝ είμαστε έτοιμοι σαν λαός για κάτι τέτοιο.
όπως και το 99% του παγκοσμιου πληθυσμου στο θεμα του γαμου ομ/φυλων τουλαχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
δεν ειναι ολα τα δικαιωματα για ολους,ή οι υποχρεωσεις..
Αν θες, εξήγησέ το λιγάκι αυτό. Τί δικαιούσαι εσύ που δεν δικαιούμαι εγώ; Άγγελε, έχω την εντύπωση πως ψηφίζεις Καρατζαφέρη, κάνω λάθος; :redface:

η κοινωνια πρεπει να τα δινει εκει που ειναι καλυτερα γιαυτην..
Και αυτό να φανταστώ το καθορίζεις εσύ, ο Άγγελος Παντογνωστίδης. :rolleyes:

μην ειμαστε με προοδευτικες παρωπιδες..
Αν κάποιος φίλε μου Άγγελε βάζει παρωπίδες σε αυτή τη συζήτηση, τότε σίγουρα δεν είμαι εγώ. Άλλωστε, το να υποστηρίζεις μια άποψη με μηδέν επιχείρημα μετά από 187 σελίδες είναι τουλάχιστον αφελές (sic).

όπως και το 99% του παγκοσμιου πληθυσμου στο θεμα του γαμου ομ/φυλων τουλαχιστον..
Δεν κατάλαβες το μήνυμά μου, προφανώς. Διαφέρουμε σε σχέση με τους άλλους λαούς στο εξής: Δεν μπαίνουμε καν στη διαδικασία να συζητήσουμε ένα θέμα, είτε γιατί είμαστε από τη φύση μας ισχυρογνώμονες είτε γιατί είμαστε νούμερα. Πες το όπως θες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του πολιτισμού μας είναι το πρόσφατο επεισόδιο στην πορεία των μουσουλμάνων όπου γριές πετούσαν -κρεμάμενες από τα μπαλκόνια- αβγά σε ανθρώπους που απλά προσεύχονταν σε δημόσιο μέρος χωρίς ωστόσο να προκαλέσουν στο ελάχιστο. Κι όλα αυτά γιατί όπως λες και συ, δεν έχουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα... Και φαντάσου ότι ζούμε στη χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία (!!!).

Αυτό που βλέπει κάποιος στις προηγούμενες σελίδες btw, είναι μηδαμινά επιχειρήματα (από την πλευρά αυτών που εναντιώνονται στη νομιμοποίηση) να αντικρούονται επανειλημμένα. Κάνε τον κόπο να ξαναδιαβάσεις όσα ειπώθηκαν και θα δεις ότι κάπου κάνεις λάθος.


Φιλικά



Ps: Επίτρεψέ μου να μην επανέλθω επί του θέματος, καθώς αναλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια. Η άποψή μου ταυτίζεται με την άποψη πολλών άλλων, οπότε και δεν έχει νόημα να ξαναπώ αυτά που έχεις ήδη διαβάσει ( ; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν θες, εξήγησέ το λιγάκι αυτό. Τί δικαιούσαι εσύ που δεν δικαιούμαι εγώ; Άγγελε, έχω την εντύπωση πως ψηφίζεις Καρατζαφέρη, κάνω λάθος;

δεν δικαιουμαι να ψηφιζω νομους πχ...οπως οι βουλευτες..δεν δικαιουμαι πραγματα που δικαιοται μια μανα..
και απειρα αλλα παραδειγματα..

υπαρχουν καποια βασικα ανθρωπινα δικαιωμα που ειναι για ολους,,και αλλα που διαφερουν..
δεν εχει ενας αμερικανος πολιτης το δικαιωμα εκλεγειν και εκλεγεσθαι στην ελλαδα πχ,,τοσο απλα..

δεν τα λεει ο κατατζαφυρερ αυτα..αλλα η απλη κοινη λογικη..

σκεψου πιο πλατια..

για να εχουμε ολοι τα ιδια δικαιωματα θα επρεπε να εχουμε τις ιδιες υποχρεωσεις,,κατι που δεν ισχυει..

ο γαμος πχ,, ανήκει στα θεμελιωδη πυρηνικα δικαιωματα για ολους τους ανθρωπους ή οχι?ιδου το ερωτημα που δεν εχει απαντηθει ακομα..τι ειναι πιο επωφελες για την κοινωνια?

Και αυτό να φανταστώ το καθορίζεις εσύ, ο Άγγελος Παντογνωστίδης
οχι,,ποιος το ειπε αυτο,,απλα η φυση των πραγματων ειναι,,οι κοινωνιες προσπαθουν να κανουν νομους που να τις ωφελουν..και συνθως οι πλειοψηφιες αποφασιζουν,,τουλαχιστον στις δημοκρατιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
αποχωρω απο την συζητηση ως ενδειξη διαμαρτυριας για το λογω οτι στα παραδειγματα που αναφερω αντιδρατε σαν οργανα της χουντας ( ολοι μαζι παμε να το φαμε τον τεντιμποι ) .
συνεχιστε να στηριζετε τα δικαιωματα των γκει . εγω οχι δεν τα στηριζω
στηριζω τα δικαιωματα τους μεχρι ενος σημειου . απο εκει και περα νομιζω πως το κατι παραπανω ειναι υπερβολη και οι υπερβολες δεν μου αρεσουν .
στηριζω το δικαιωμα της εκφρασης και τα δικαιωματα των ανθρωπων που ζουν σε μια κοινωνια με κανονες . καμια κοινωνια η οποια δεν ειναι πανω απο το 5% του πλυθησμου δεν μπορει να επιβαλει την θεληση της και τις ιδιαιτεροτητες της . ας προσαρμοστει στην κοινωνια και οχι η κοινωνια σε αυτην .
αν ειναι ετσι τοτε στην ελληνικη κοινωνια ας παρουν δικαιωματα ολοι . χωρις εξαιρεση .
τι θα γινει μετα ? το απολυτο χαος ?
αν αυτο θελετε . χαρισμα σας .
οσο για τα επιχειρηματα που αναφερατε οτι μου λενε και οτι απανταω με προσβολες ας δουνε καλυτερα τις απαντησεις μου .
για το ποιος δινει επιχειρηματα - παραδειγματα - λυσεις . και ποιος μιλαει με τα ιδια και τα ιδια σε καθε ποστ.
φιλια σε ολους .
και οπως ξαναειπα δεν ξανααναφερομαι στο ποστ

Ποια επιβολλη?Σου επεβαλλε να γινεις gay?Εσυ γιατί θέλεις να του στερησεις δικαιωματα?Κι αν δε γουσταρω κατι δικο σου,γιατι εσυ να μπορεις να το απολαμβανεις?Κανεις δε σε αναγκασε,και δε σου απαγορευσε να συμμετεχεις σε συναντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φαίνεται πως σε κάποιες κοινωνίες αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα:


Για την προέλευση της δικής μας ηθικής, φαντάζομαι γνωρίζεις...

Ωστόσο ποιο είναι το νορμάλ, θα σε γελάσω.
Αποφεύγοντας τηνπολυλογία, θα σου πω οτι οι αρχαίοι Ελληνες είχαν βαθειά επίγνωση της χρυσής τομής και της αρμονίας.
Η τέχνη είναι κάτι το εντελώς αντίθετο με την ατσουμπαλοσύνη μερικών και αντενδείκνυται για παράδειγμα προς αντιπαράθεση σε αυτό το θέμα.
Εξ' άλλου, θεωρώ αδιανόητο να το ποθετήσεις πλάι στην Αρφοδίτη της Μήλου ένα σωρό απο παλιοσίδερα και να πεις οτι είναι νορμάλ, γιατι είναι τέχνη το ένα και το άλλο.
Αν δεν αναζητήσετε την χρυσή τομή στις απόψεις σας, καμιά διαφορά δεν έχεται απο αυτό που αποκαλείτε ρατσισμό.
Δεν είναι δυνατό να έχετε δίκιο εσείς μοναχά. Το κοινό αίσθημα, δε σας λέει τίποτα ; Μοναχά εσείς έχετε άποψη ;
Η μήπως η ισοπέδωση των όποιων διαχρονικών αξιών, θα φέρει την ισορροπία στον άνθρωπο ; Μήπως θα του δώσει ώθηση να ανέβει ακόμα ένα σκαλί στην πορεία του ; Μήπως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που βοηθά τελικά ;
Αν ναι, να ψηφιστεί νόμος γι' αυτό. Απο το δημοτικό, να φροντίζει η πολιτεία για την μύηση των παιδιών.
Εξ' άλλου αφού θα είναι νόμος, θα πρέπει να είναι και αποδεκτό .
Θα προάγει ! Οσο για το τί θα προάγει, είναι μεγάλο ερώτημα τελικά. Αλλά ως συνήθως εσείς ξέρετε.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αποφεύγοντας την πολυλογία,θα σου πω οτί μ'αυτά που θα έβλεπες στην αρχαία Ελλάδα,θα απαιτούσες οι μισοί συμπολίτες σου να πνιγούν μέσα σε κώνειο.


(Νόμος για ετεροφυλοφιλία-έλεος :confused: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αποφεύγοντας την πολυλογία,θα σου πω οτί μ'αυτά που θα έβλεπες στην αρχαία Ελλάδα,θα απαιτούσες οι μισοί συμπολίτες σου να πνιγούν μέσα σε κώνειο.


(Νόμος για ετεροφυλοφιλία-έλεος :confused: )
Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις καλύτερα και όταν αποκωδικοποιήσεις τα λεχθέντα, τότε κάθισε λίγο ακόμα να σκεφτείς.
Πάντως, αν κρίνω απο την μπερδεμένη απάντηση, λόγω μη κατανόησης του κειμένου, θα αμφέβαλα για το αν είσαι σε θέση να κατανοήσεις και αυτά που θα απαντούσες, σε τελική ανάλυση.

Υ.Γ. Μήπως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που βοηθά τελικά ;
Αν ναι, να ψηφιστεί νόμος γι' αυτό.

Το επίμαχο σημείο, που δεν κατανόησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις καλύτερα και όταν αποκωδικοποιήσεις τα λεχθέντα, τότε κάθισε λίγο ακόμα να σκεφτείς.
Πάντως, αν κρίνω απο την μπερδεμένη απάντηση, λόγω μη κατανόησης του κειμένου, θα αμφέβαλα για το αν είσαι σε θέση να κατανοήσεις και αυτά που θα απαντούσες, σε τελική ανάλυση.

Ειμαι σε θεση να κατανοησω πολυ περισσότερα απο πολλούς,trust me,ακόμη κι αν είμαι 19,ίσως γιατί έχω έρθει σε επαφή με περισσότερες πηγές από αυτά που βλέπουν τα δικά μου ματάκια όταν ξυπνάω.

Αν εσύ καταλαβαίνεις,γιατι σε αυτό το θεμα δε σε παιρνει και πολύς κόσμος στα σοβαρα,είναι όλοι τους κρυφές?

Βαρεθηκα και την επιθετικότητα,και τις προσωπικες μπηχτές και όλα.

Οχι μονο δεν εχεις ανοιξει ενα απλο βιβλιο Βιολογιας ποτέ,ούτε καν δημοτικού,αλλα κι η μόνη ιστορία που έχεις ανοιξει πρέπει να ειναι αυτή του Γυμνασίου.

Στην Αρχαία Ελλάδα που λες ίσχυαν πράγματα που ούτε εγώ (ο μαλάκας προοδευτικός )επικροτώ,δηλαδή ο νέος αρκετές φορές ερχόταν σε επαφή με την ομοφυλοφιλία,ακόμη κι αν δεν ήταν ομοφυλόφιλος.

Ω ναι:

Στην αρχαιότητα

Ένα από τα αρχαιότερα κείμενα που αναφέρονται στην ομοφυλοφιλία είναι η Παλαιά Διαθήκη. Η ιστορία των Σοδόμων, απ΄ όπου προέρχεται και η λέξη σοδομισμός, δείχνει ότι αυτή η σεξουαλική συμπεριφορά ήταν γνωστή τουλάχιστον από το 2000 π.Χ. Τόσο ο ιουδαϊσμός όσο και ο χριστιανισμός καταδίκασαν την ομοφυλοφιλία.

Δε συνέβαινε όμως το ίδιο σε άλλους πολιτισμούς όπως οι Αιγύπτιοι, οι Πέρσες, οι Ετρούσκοι, οι Ρωμαίοι, οι Κέλτες ή οι Έλληνες. Σχετικά με την αρχαία Ελλάδα, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το τι ακριβώς συνέβαινε στην καθημερινή ζωή των πόλεων-κρατών, τόσο διαφορετικών μεταξύ τους όπως η Σπάρτη και η Αθήνα.

Είναι γνωστός βέβαια ο μύθος σύμφωνα με τον οποίο ο Δίας θαμπώθηκε από την ομορφιά του νεαρού Γανυμήδη και μεταμορφωμένος σε αετό τον άρπαξε και τον ανέβασε στον Όλυμπο, όπου έγινε οινοχόος των θεών. Ο Πλάτωνας στο Συμπόσιο αναφέρει έναν άλλο μύθο με τον οποίο εξηγεί την έλξη προς το ίδιο ή το αντίθετο φύλο.

Οι πρώτοι άνθρωποι, είπε, αποτελούνταν ο καθένας από δύο μισά, δύο άντρες, δύο γυναίκες ή έναν άντρα και μία γυναίκα. Ήταν όμως αλαζονικοί και θέλησαν να σκαρφαλώσουν στον ουρανό. Για να τους αποδυναμώσουν, οι θεοί τους έκοψαν στα δύο. Από τότε ο καθένας αναζητά το άλλο του μισό, που μπορεί να ανήκει είτε στο ίδιο είτε στο αντίθετο φύλο. Σύμφωνα με τις υπάρχουσες μαρτυρίες, η ομοφυλοφιλία με τη μορφή της παιδεραστίας φαίνεται ότι διαδόθηκε στον ελλαδικό χώρο μετά την κάθοδο των Δωριέων.

Είχε ως αφετηρία τη ζωή του στρατοπέδου και εστία της τα γυμνάσια, όπου κάποιος μπορούσε να θαυμάσει τα ωραία σώματα των πλούσιων νέων που αθλούνταν γυμνοί. Ο εραστής ήταν συνήθως ένας ώριμος άντρας που αναλάμβανε την ηθική και πνευματική καθοδήγηση του νεαρού ερωμένου του, παράλληλα με τη σκληρή στρατιωτική εκπαίδευση.

Στην Ηλεία και στη Βοιωτία η σχέση του εραστή και του ερωμένου γινόταν γνωστή δημοσίως (Πλάτωνας 182 b), ενώ στη Σπάρτη ο εραστής (εισπνήλας) αναγνωριζόταν ως κηδεμόνας και ήταν υπεύθυνος απέναντι στην πολιτεία για τις παρεκτροπές του ερωμένου (άιτας). Όπως μας πληροφορεί ο Στράβων, στο θεσμό απέδιδαν παιδαγωγικό χαρακτήρα και οι Κρήτες. Εξάλλου ο Ιερός Λόχος των Θηβών, ονομαστός για την ανδρεία των πολεμιστών του, αποτελούνταν από εραστές και ερωμένους (Πλούταρχος, Ερωτικός, 761 d).

Όμως στο βαθμό που υπήρχε σαρκική σχέση μεταξύ εραστή και ερωμένου το πρωκτικό σεξ ήταν απαγορευμένο. Αντ΄ αυτού, όπως αναφέρει ο Τζ. Μάικλ Μπέιλι, καθηγητής ψυχολογίας στο Northwestern University, στο βιβλίο του The Man Who Would Be Queen (Joseph Henry Press), "ο εραστής έτριβε το πέος του ανάμεσα στα μπούτια του ερωμένου". Η αγοραία παιδεραστία διωκόταν, όπως και η διαιώνισή της έξω από το εκπαιδευτικό τυπικό.

Παρ΄ όλα αυτά, τα ερωτικά εγκλήματα μεταξύ ομοφυλόφιλων ήταν συχνά. Το πιο γνωστό είναι η δολοφονία του Ίππαρχου το 514 π.Χ. από τους τυραννοκτόνους Αρμόδιο και Αριστογείτονα. Ο Θουκυδίδης και ο Αριστοτέλης αναφέρουν ότι ο Ίππαρχος ερωτεύτηκε τον Αρμόδιο, ο οποίος ήταν ερωμένος του Αριστογείτονα. Ο τελευταίος, από φόβο μήπως χάσει τον αγαπημένο του, άρχισε να σχεδιάζει την ανατροπή του τυράννου και τελικά τον δολοφόνησε μαζί με το σύντροφό του.

Τέλος, σχετικά με την ιδιωτική ζωή της λυρικής ποιήτριας Σαπφώς, η οποία ύμνησε τη γυναικεία ομορφιά και διηύθυνε στη Λέσβο ένα είδος οικοτροφείου για κορίτσια, οι απόψεις διίστανται. Σε πείσμα της γνωστής φημολογίας, ο Μάξιμος ο Τύριος αποφαίνεται ότι, όπως η Γοργώ ή η Ανδρομέδα, η σχέση της Σαπφώς με το γυναικείο κύκλο γνωριμιών της ήταν καθαρά παιδαγωγική και μορφωτική. Στους ρωμαϊκούς χρόνους είναι γνωστός ο έρωτας του αυτοκράτορα Αδριανού για το νεαρό Αντίνοο, ενώ ο Ιούλιος Καίσαρας διατηρούσε ομοφυλοφιλικές σχέσεις.


Καταλαβαίνεις,ακόμα και straight να σουν,καμιά φορά σε ανάγκαζε η κοινωνία!Ελεινό?Συμφωνώ!Αλλά και το ανάποδο,αυτό που θέλετε να κανετε εσείς στους ομοφυλόφιλους,είναι εξίσου ελεινό.Ειναι αμαρτια να θελεις να καταπιεσεις εναν ανθρωπο να γινει εσυ.Επειδη δεν μπορεις να δεχθεις τη διαφορετικοτητα του.

Κι αυτό που με εξοργίζει ειναι που χρησιμοποιείτε βιολογικές,ψυχολογικές,ή ιστορικές πηγές,χωρίς να έχετε μια ελάχιστη ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
και τι ακριβως σημαινει αυτο?

και ποια ειναι δικαιωματα?που ειναι τα ορια,,?

Ρε συ Αγγελε μετα απο 187 σελιδες μη αποδοχης των ομοφυλοφιλων απο μερους σου, με ρωτας τι σημαινει η αποδοχη??? Ακριβως το αντιθετο απο αυτο που κανεις...

Οσον αφορα τα δικαιωματα και τα ορια, ουτε τα ξερω ουτε και μπορω να θεσω εγω το πλαισιο τους... Αυτο ειναι κατι που πρεπει να γινει απο ολοκληρη την κοινωνια...

Αν δεν αναζητήσετε την χρυσή τομή στις απόψεις σας, καμιά διαφορά δεν έχεται απο αυτό που αποκαλείτε ρατσισμό.
Δεν είναι δυνατό να έχετε δίκιο εσείς μοναχά. Το κοινό αίσθημα, δε σας λέει τίποτα ; Μοναχά εσείς έχετε άποψη ;
Η μήπως η ισοπέδωση των όποιων διαχρονικών αξιών, θα φέρει την ισορροπία στον άνθρωπο ; Μήπως θα του δώσει ώθηση να ανέβει ακόμα ένα σκαλί στην πορεία του ; Μήπως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που βοηθά τελικά ;
Αν ναι, να ψηφιστεί νόμος γι' αυτό. Απο το δημοτικό, να φροντίζει η πολιτεία για την μύηση των παιδιών.
Εξ' άλλου αφού θα είναι νόμος, θα πρέπει να είναι και αποδεκτό .
Θα προάγει ! Οσο για το τί θα προάγει, είναι μεγάλο ερώτημα τελικά. Αλλά ως συνήθως εσείς ξέρετε.:redface:

Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις καλύτερα και όταν αποκωδικοποιήσεις τα λεχθέντα, τότε κάθισε λίγο ακόμα να σκεφτείς.
Πάντως, αν κρίνω απο την μπερδεμένη απάντηση, λόγω μη κατανόησης του κειμένου, θα αμφέβαλα για το αν είσαι σε θέση να κατανοήσεις και αυτά που θα απαντούσες, σε τελική ανάλυση.

Να υποθεσω πως η πρωτη παραθεση ειναι το ακατανοητο κομματι, που δεν δειχνει καταφωρο ρατσισμο κατα των ομοφυλοφιλων, αλλα καποιο βαθυτερο νοημα που οι υπολοιποι αδυνατουμε να καταλαβουμε??

Και δηλαδη τι θελεις να πουμε?? Αν καλη η ομοφυλοφιλια??? Οχι δεν ειναι... Ειναι κακη μηπως?? Οχι δεν ειναι...
Απλως ειναι μια αλλη αποψη κι ενας αλλος τροπος ζωης... Τοσο μα τοσο απλα...

Α, κι επισης... Κανεις δεν μιλησε για ισοπεδωση των διαχρονικων αξιων, αλλα για ανανεωση των απαρχαιωμενων προκαταληψεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ρ

Και δηλαδη τι θελεις να πουμε?? Αν καλη η ομοφυλοφιλια??? Οχι δεν ειναι... Ειναι κακη μηπως?? Οχι δεν ειναι...
Απλως ειναι μια αλλη αποψη κι ενας αλλος τροπος ζωης... Τοσο μα τοσο απλα...

Α, κι επισης... Κανεις δεν μιλησε για ισοπεδωση των διαχρονικων αξιων, αλλα για ανανεωση των απαρχαιωμενων προκαταληψεων...

Οχι Ακριβέ,δεν είναι άποψη.Γιατί δεν το διαλέγεις!Αυτό δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι ανθρωποι.Πως καταδικάζεις καποιον για κάτι διαφορετικό που έχει,όταν πρωτον δε βλάπτει εσένα,και δεύτερον,ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οχι Ακριβέ,δεν είναι άποψη.Γιατί δεν το διαλέγεις!Αυτό δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι ανθρωποι.Πως καταδικάζεις καποιον για κάτι διαφορετικό που έχει,όταν πρωτον δε βλάπτει εσένα,και δεύτερον,ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙ?

Οντως, ατυχης η επιλογη της λεξης...


Αυτο αναρωτιεμαι και εγω... Αλλα ειλικρινα δεν περιμενω να παρω απαντηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Οχι Ακριβέ,δεν είναι άποψη.Γιατί δεν το διαλέγεις!Αυτό δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι ανθρωποι.Πως καταδικάζεις καποιον για κάτι διαφορετικό που έχει,όταν πρωτον δε βλάπτει εσένα,και δεύτερον,ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙ?

Βασικα εγω πιστευω πως ολοι αυτοι που εναντιωνοντε εντονα προς τους ομοφιλοφιλους δεν στεκοντε στο γεγονος αν ειναι ή οχι δικη τους επιλογη ή αν δεν υφισταται τελικα επιλογη οπως λες
Απλα στεκοντε στο αποτελεσμα,στην εικονα που βγαινει προς τα εξω, στο οτι ξεφευγει απτα στερεοτυπα της κοινωνιας,ειναι διαφορετικο,για πολλους αντιαισθητικο να βλεπεις 2 αντρες ή 2 γυναικες να φιλιουντε κλπ,και θεωρουν λανθασμενο αυτον τον τροπο ζωης
Εγω δεν εχω καποιο προβλημα με τους ομοφιλοφιλους, εχει τυχει αρκετες φορες να δω στο δρομο να φιλιουντε,οκ προκαλει εντυπωση αλλα ποτε δεν θα τους κατεκρινα για αυτη την επιλογη τους,εχουν καθε δικαιωμα,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κοιτα Δημητρη,ουτε εγω,αλλα ουτε οι ομοφυλοφιλοι αρεσκονται παντως στα καραγκιοζιλικια που τα ΜΜΕ προβαλλουν στο θεμα της ομοφυλοφιλιας (βλεπε Ψινακης και δε συμμαζευεται ) αλλα αυτο δε σημαινει πως πολλοι καθως πρεπει αλλα διαφορετικοι συνανθρωποι μας πρεπει να βραζουν στο ιδιο καζανι.


Ετσι για πλακα παντως,μετεφερα αυτη τη συζητηση και στο οικογενειακο τραπεζι που τρωγαμε ολοι μαζι (6 ατομα ) μεσημεριανο,κι έγινε debate αναμεσα στους γονεις μου.

Α ρε e-steki! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ετσι για πλακα παντως,μετεφερα αυτη τη συζητηση και στο οικογενειακο τραπεζι που τρωγαμε ολοι μαζι (6 ατομα ) μεσημεριανο,κι έγινε debate αναμεσα στους γονεις μου.

Α ρε e-steki! :D

Και δεν το περιμενες να γινει καπως ετσι δηλαδη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μου κάνει τεράστια εντύπωση, το γεγονός ότι ο αγαπητός Κορωνεύς έχει απαντήσει σε όλες τις φωνασκίες, ωστόσο απέφυγε να τοποθετηθεί επί των νηφάλιων ερωτήσεων που του απεύθυνα, καταγγέλλοντας ωστόσο την απέναντι πλευρά για έλλειψη επιχειρημάτων. Φαίνεται πως ο γνωστός καυγάς επί του θέματος είναι τελικά το ζητούμενο και όχι η ανταλλαγή απόψεων. Όσο για το εάν η έκφραση αντίθετης άποψης συνιστά φασισμό, δεν θα μπω στον κόπο να το σχολιάσω, αφού άλλωστε δεν έλαβα κάποιο επιχείρημα ως απάντηση στην σχετική ερώτηση που έθεσα...

Εδώ όμως θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο της συζήτησης, το οποίο θεωρώ ότι δεν έχει αναλυθεί όσο θα έπρεπε, ενώ η αντιομοφυλοφιλική πλευρά το έχει θέσει επανειλημμένως στη συζήτηση. Θα στηριχθώ (όποιο κάθαρμα ρωτήσει "πού-στη ρίζεσαι;" την κατάρα μου νά' χει βρε!! :hehe:) στην άποψη που εξέφρασε ο Άγγελος λίγα ποστ παραπάνω, η οποία με προβλημάτισε και θα ήθελα ν' ακούσω και τις γνώμες των υπόλοιπων επ' αυτού:

Ο φίλος Άγγελος λοιπόν, έθεσε μια σημαντική παράμετρο στο θέμα: "Εντάξει", είπε, "ας δεχτούμε ότι κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται πράγματι ομοφυλόφιλοι και δεν έχουν καμμία δυνατότητα επιλογής της σεξουαλικής τους ταυτότητας. Ωστόσο υπάρχουν και άνθρωποι και μάλιστα αρκετοί, οι οποίοι βρίσκονται κάπου στη μέση, οι οποίοι μπορούν να επιλέξουν και η επιλογή τους αυτή συναρτάται από τις κοινωνικές συνθήκες και από την εν γένει αποδοχή της ομοφυλοφιλίας στον καιρό τους. Έτσι, η προβολή των ομοφυλοφιλικών προτύπων ως αποδεκτών ή φυσιολογικών, αυξάνει τις πιθανότητες τούτοι οι ενδιάμεσοι να στραφούν προς το ίδιο φύλο, αντί να επιλέξουν την ετεροφυλοφιλία".

Κατ' αρχήν, τούτη η άποψη στέκει επιστημονικά, αφού για παράδειγμα ο Κίνσλεϋ, μετά από εκτεταμένη κι εμπεριστατωμένη έρευνα, κατέληξε ότι στο θέμα της ομοφυλοφιλίας θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τους ανθρώπους σε μια κλίμακα από το 1 έως το 5, όπου με 1 βαθμολογούνται οι 100% ετεροφυλόφιλοι, ενώ με 5 οι 100% ομοφυλόφιλοι. Οι υπόλοιπες βαθμολογίες ανήκουν σε όσους βρίσκονται κάπου ανάμεσα, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία του πληθυσμού. Δεν θεωρείτε λοιπόν εύλογο αγαπητοί συνομιλητές, το ότι μια κοινωνία ΔΕΝ θα έπρεπε να προβάλλει σωρηδόν ομοφυλοφιλικά πρότυπα, έτσι ώστε να μην αυξηθεί ο αριθμός των gay σε ποσοστά τα οποία θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο κοινωνικό σύνολο; Εάν κάποιος μπορεί να επιλέξει μεταξύ ομοφυλοφιλίας κι ετεροφυλοφιλίας, δεν θα ήταν καλύτερο η κοινωνία να τον καθοδηγεί προς τη δεύτερη επιλογή;

Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να διαβάσω τα επιχειρήματά σας επ' αυτού του ζητήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο φίλος Άγγελος λοιπόν, έθεσε μια σημαντική παράμετρο στο θέμα: "Εντάξει", είπε, "ας δεχτούμε ότι κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται πράγματι ομοφυλόφιλοι και δεν έχουν καμμία δυνατότητα επιλογής της σεξουαλικής τους ταυτότητας. Ωστόσο υπάρχουν και άνθρωποι και μάλιστα αρκετοί, οι οποίοι βρίσκονται κάπου στη μέση, οι οποίοι μπορούν να επιλέξουν και η επιλογή τους αυτή συναρτάται από τις κοινωνικές συνθήκες και από την εν γένει αποδοχή της ομοφυλοφιλίας στον καιρό τους. Έτσι, η προβολή των ομοφυλοφιλικών προτύπων ως αποδεκτών ή φυσιολογικών, αυξάνει τις πιθανότητες τούτοι οι ενδιάμεσοι να στραφούν προς το ίδιο φύλο, αντί να επιλέξουν την ετεροφυλοφιλία".

Κατ' αρχήν, τούτη η άποψη στέκει επιστημονικά, αφού για παράδειγμα ο Κίνσλεϋ, μετά από εκτεταμένη κι εμπεριστατωμένη έρευνα, κατέληξε ότι στο θέμα της ομοφυλοφιλίας θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τους ανθρώπους σε μια κλίμακα από το 1 έως το 5, όπου με 1 βαθμολογούνται οι 100% ετεροφυλόφιλοι, ενώ με 5 οι 100% ομοφυλόφιλοι. Οι υπόλοιπες βαθμολογίες ανήκουν σε όσους βρίσκονται κάπου ανάμεσα, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία του πληθυσμού. Δεν θεωρείτε λοιπόν εύλογο αγαπητοί συνομιλητές, το ότι μια κοινωνία ΔΕΝ θα έπρεπε να προβάλλει σωρηδόν ομοφυλοφιλικά πρότυπα, έτσι ώστε να μην αυξηθεί ο αριθμός των gay σε ποσοστά τα οποία θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο κοινωνικό σύνολο; Εάν κάποιος μπορεί να επιλέξει μεταξύ ομοφυλοφιλίας κι ετεροφυλοφιλίας, δεν θα ήταν καλύτερο η κοινωνία να τον καθοδηγεί προς τη δεύτερη επιλογή;

Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να διαβάσω τα επιχειρήματά σας επ' αυτού του ζητήματος...

καλα,,με συγκλονισες τωρα...:P

ειπα και κατι σωστο?:worry:;)

εγω ξερεις τι πιστευω,,σε αυτο..
να δουμε τι λενε οι υπολοιποι υποστηρικτες της ομοφυλοφιλιας εδω μεσα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
καλα,,με συγκλονισες τωρα...:P

ειπα και κατι σωστο?:worry:;)

εγω ξερεις τι πιστευω,,σε αυτο..
να δουμε τι λενε οι υπολοιποι υποστηρικτες της ομοφυλοφιλιας εδω μεσα..:hmm:

Εγω δεν υποστηριζω την ομοφυλοφιλια.

Λεω πως υπαρχει,για καποιο λογο που δεν μπορουμε με αυτην την τεχνογνωσια που εχουμε να εξηγησουμε ακομη,κι υποστηριζω πως δεν μπορουμε να διαχωριζουμε ανθρωπους βαση αυτης.


Επισης πιστεύω,πως ειτε εισαι ομοφυλόφιλος είτε όχι.Κι αν ειναι καποιος τελικα να καταληξει στο οτι με συντροφο ιδιου φιλου νιωθει πιο γεματος,γιατι καποιος να του αλλάξει αποψη σώνει και ντε?Απο φοβο μηπως πεσουν τα δικα μας στατιστικα?Μηπως οι gay γινουν πιο πολλοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω δεν υποστηριζω την ομοφυλοφιλια.

Λεω πως υπαρχει,για καποιο λογο που δεν μπορουμε με αυτην την τεχνογνωσια που εχουμε να εξηγησουμε ακομη,κι υποστηριζω πως δεν μπορουμε να διαχωριζουμε ανθρωπους βαση αυτης.

με απογοητευεις..;)

αφου η ομοφυλοφιλια δεν ειναι κατι κακο σε καμια περιπτωση,,γιατι να αρνηθεις οτι την υποστηριζεις?

μην τα κανετε αυτα ρε παιδια..

που ειναι το κακο στο να υποστηριζεις την ομοφυλοφιλια?αμαρτια ειναι?:confused:

Επισης πιστεύω,πως ειτε εισαι ομοφυλόφιλος είτε όχι.Κι αν ειναι καποιος τελικα να καταληξει στο οτι με συντροφο ιδιου φιλου νιωθει πιο γεματος,γιατι καποιος να του αλλάξει αποψη σώνει και ντε?Απο φοβο μηπως πεσουν τα δικα μας στατιστικα?Μηπως οι gay γινουν πιο πολλοι?

ειπαμε να λεμε τα πραγματα και τις αποψεις μας καθαρα,,οχι να στριβουμε δια του αρραβωνος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κατ' αρχήν, τούτη η άποψη στέκει επιστημονικά, αφού για παράδειγμα ο Κίνσλεϋ, μετά από εκτεταμένη κι εμπεριστατωμένη έρευνα, κατέληξε ότι στο θέμα της ομοφυλοφιλίας θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τους ανθρώπους σε μια κλίμακα από το 1 έως το 5, όπου με 1 βαθμολογούνται οι 100% ετεροφυλόφιλοι, ενώ με 5 οι 100% ομοφυλόφιλοι. Οι υπόλοιπες βαθμολογίες ανήκουν σε όσους βρίσκονται κάπου ανάμεσα, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία του πληθυσμού. Δεν θεωρείτε λοιπόν εύλογο αγαπητοί συνομιλητές, το ότι μια κοινωνία ΔΕΝ θα έπρεπε να προβάλλει σωρηδόν ομοφυλοφιλικά πρότυπα, έτσι ώστε να μην αυξηθεί ο αριθμός των gay σε ποσοστά τα οποία θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο κοινωνικό σύνολο; Εάν κάποιος μπορεί να επιλέξει μεταξύ ομοφυλοφιλίας κι ετεροφυλοφιλίας, δεν θα ήταν καλύτερο η κοινωνία να τον καθοδηγεί προς τη δεύτερη επιλογή;

Φαντάζομαι πως αυτοί που το "παίζουν σε διπλό ταμπλό", δηλαδή οι αμφιφυλόφιλοι, μπορεί σε κάποια φάση της ζωής τους να έχουν σχέση με άτομο του άλλου φύλου ενώ σε κάποια άλλη στιγμή να συνάψουν σχέση με άτομο του ίδιου φύλου. Δηλαδή τα άτομα που βρίσκονται μεταξύ του 1 και του 5 στην κατάταξη που αναφέρεις δεν θα είναι ούτε ομοφυλόφιλοι ούτε ετεροφυλόφιλοι, αλλά κάτι ενδιάμεσο.
Πιο πιθανό βρίσκω να αυξηθεί ο αριθμός των bisexuals με την προβολή τέτοιων προτύπων, παρά το να αυξηθούν οι ομοφυλόφιλοι.
Τι προβλήματα ακριβώς θα δημιουργούνταν στο κοινωνικό σύνολο σε αυτή την περίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
με απογοητευεις..;)

αφου η ομοφυλοφιλια δεν ειναι κατι κακο σε καμια περιπτωση,,γιατι να αρνηθεις οτι την υποστηριζεις?

μην τα κανετε αυτα ρε παιδια..

που ειναι το κακο στο να υποστηριζεις την ομοφυλοφιλια?αμαρτια ειναι?:confused:



ειπαμε να λεμε τα πραγματα και τις αποψεις μας καθαρα,,οχι να στριβουμε δια του αρραβωνος..

Μα δεν καταλαβαινεις?ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΜΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ.Εννοω δεν ενθαρρύνω κανεναν να γινει gay,αν δε γεννιέται έτσι.

ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ,ΟΤΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ,κατανοητό τώρα?


Ποιος εστριψε δια του αρραβωνος,ο Chem?Σε γελάσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top