Kινέζικα μαγαζιά και αν πρέπει να ψωνίζουμε..

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
απλα το μελλον με απασχολει...τι θα γινει θα δουλευουν μονο οι κινεζοι και εμεις θα καταναλωνουμε?και αν εμεις δεν εχουμε δουλειες πως θα καταναλωνουμε?σαν κατοικος αυτης της χωρας απλα ανησυχω..


Μπορούμε να γίνουμε όλοι τραγουδιστές , ηθοποιοί και κριτές σε ριάλιτι για τραγουδιστές και ηθοποιούς . Οι κινέζοι θα δουλεύουνε και θα ψηφίζουνε στα λάιβ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
και ολα αυτα που περνουνε και αυτες και ο υπολοιπος κοσμος τους δειχνει στα ματια μου ολους ιδιους(λογικο αφου φορανε σχεδον τα ιδια ολοι) και φαινονται φτωχοι να το πω ?τα ρουχα απο τα κινεζικα ειναι κακης ποιοτητας συνηθως, κοινως:φθηνιαρικα.ε ευσι φαινεται και καποιος που τα φοραει.
βεβαια να λεμε και την αληθεια φερνουν και μερικα πολυ ωραια πραγματα που ε δε φαινονται φθηνιαρικα ή που ειναι ιδιας ποιοτητας με αλλα μαγαζια.
Eχω δει ανθρώπους με πανάκριβα κοστούμια που φαίνονταν φτηνιάρικοι και ανθρώπους με κινεζικα ρούχα που ήταν θαυμάσιοι.
Ο ανθρωπος δεν είναι τα ρούχα του. Είναι η ψυχή του.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
απλα το μελλον με απασχολει...τι θα γινει θα δουλευουν μονο οι κινεζοι και εμεις θα καταναλωνουμε?και αν εμεις δεν εχουμε δουλειες πως θα καταναλωνουμε?σαν κατοικος αυτης της χωρας απλα ανησυχω..

Αγοράζεις ελληνικά ρούχα τώρα? Τα zara, h&m, nike, polo, ... που φτιάχνονται? Εδώ? Μην τρελλαθούμε! Και τα burberry's ή άλλα επίσης κυριλέ ονόματα?
Πολύ θα'θελα να ξέρω ποιά ρούχα φτιάχνονται εδώ ακόμα και από ελληνικές εταιρείες. Γιατί από ότι έχω ακούσει οι μισές έχουν πάει στα βαλκάνια για να μειώσουν το εργατικό κόστος.
Εκτός αν εννοείς τους εμπόρους (που ως γνωστόν την σκέφτονται την τσέπη του Έλληνα και γι'αυτό έχουν το περιθώριο κέρδους που έχουν!) και τις πωλήτριες... πάλι όμως το εμπόριο χωρίς παραγωγή κάποια στιγμή την φαλιρίζει την χώρα.
Δεν ψωνίζω από κινέζικα γιατί δεν μου αρέσει η αισθητική τους και βαριέμαι να ψάχνω 2 ώρες να βρω το 1 κομμάτι που μου αρέσει και γιατί στα κυβικά μου δεν ξέρω πόσα Χ να βάλω μπροστά στο κινέζικο L. Αλλά όχι και να πούμε ότι αυτοί φταίνε για τα δεινά της χώρας μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
εκτος απο την ποιοτητα αυτων των πουχων ειναι και στιλιστικα απαισια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
εκτος απο την ποιοτητα αυτων των πουχων ειναι και στιλιστικα απαισια!

χμμ μην το λες...και εγω δεν ψωνιζα απο κινεζικα αλλα εχουνε πολλες φορες ιδια πραγματα με τα αλλα μαγαζια στη μιση τιμη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
οι κινεζοι τα ρουχα που πουλανε τα λενε κινεζικα οι ελληνες παλι τα κινεζικα ρουχα τα λενε ελληνικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
οι κινεζοι τα ρουχα που πουλανε τα λενε κινεζικα οι ελληνες παλι τα κινεζικα ρουχα τα λενε ελληνικα...

Το χιούμορ σου είναι ποιητικό!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ina10039

Νεοφερμένος

Η ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εντάξει δεν είναι το ίδιο να αγοράζεις από το Zara ας πούμε αλλά σκέψου: Αγόρασες εσύ μια μπλούζα 71 ευρώ και μετά από 2 μέρες το βαριέσαι . τι? θα πάρεις άλλο ? Έλεος εγώ δεν τρέπομαι καθόλου που αγοράζω από κινεζικό αλλά δε λέω ότι η ντουλάπα μου είναι γεμάτη "κινεζικά" αγοράζω και απ'τα δυο .. Προσωπικά έχω δει ένα μαγαζί που έλεγε ότι ήταν όλα φερμενα από Ιταλία και μπενω και βλέπω "Made in china":beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εντάξει δεν είναι το ίδιο να αγοράζεις από το Zara ας πούμε αλλά σκέψου: Αγόρασες εσύ μια μπλούζα 71 ευρώ και μετά από 2 μέρες το βαριέσαι . τι? θα πάρεις άλλο ? Έλεος εγώ δεν τρέπομαι καθόλου που αγοράζω από κινεζικό αλλά δε λέω ότι η ντουλάπα μου είναι γεμάτη "κινεζικά" αγοράζω και απ'τα δυο .. Προσωπικά έχω δει ένα μαγαζί που έλεγε ότι ήταν όλα φερμενα από Ιταλία και μπενω και βλέπω "Made in china":beating:

ακριβως ετσι ειναι,πολλα μαγαζια που δηθεν εχουν ελληνικα ρουχα πουλανε ακριβως τα ιδια με τα κινεζικα....μπορει ολα τα ρουχα τους να μην ειναι τελεια αλλα ξεχωριζουν αρκετα ωραια κομματια,εχω φορεσει αρκετες φορες κατι απο το κινεζικο αλλα φαινοταν τοσο ωραιο που ολοι με ρωτουσαν απο που το ειχα αγορασει και φυσικα το κοστολογουσαν πολυ πιο παραπανω απ'οτι ειχα το ειχα αγορασει...περσι εψαχνα για ενα ασπρο παλτο,στα μαγαζια συνηθως εχει απο 100 ευρω και πανω,ετυχε και το πηρα απο το κινεζικο με 45 ευρω,να πω οτι ακομα μια χαρα εινα το ρουχο και το φοραω και καθημερινα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.. .. Προσωπικά έχω δει ένα μαγαζί που έλεγε ότι ήταν όλα φερμενα από Ιταλία και μπενω και βλέπω "Made in china":beating:

......περσι εψαχνα για ενα ασπρο παλτο,στα μαγαζια συνηθως εχει απο 100 ευρω και πανω,ετυχε και το πηρα απο το κινεζικο με 45 ευρω,να πω οτι ακομα μια χαρα εινα το ρουχο και το φοραω και καθημερινα....

Γι' αυτό ακριβώς προτείνω: "Κινέζοι όλου του κόσμου ενωθείτε":redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αν έχεις φράγκα, μια χαρά τα βάζεις με τον Κινέζο και πας και αφήνεις Gold κάρτα στην Τσακάλωφ. Τον φτωχό μεροκαματιάρη φουκαρά και την κυρία που καθαρίζει σπίτια και σκάλες για να ζήσει το παιδί της, πιστεύεις ότι την ένοιαξε το ΤΕΒΕ ή η "ζημία" που κάνει στην ελληνική αγορά...; Και εγώ και η οικογένειά μου ψωνίσαμε κατά καιρούς κάτι από αυτά τα μαγαζιά, δεν καταλαβαίνω αυτόν τον ρατσισμό. Σίγουρα κατανοώ και τους ανθρώπους που νόμιμα έχουν κάποιο μαγαζί και βάλλονται από αυτό το παρεμπόριο, αλλά... "welcome to Greece"...! Μην μασάτε, γιατί αυτό θέλουν οι "από πάνω". Νομίζεις ότι οι κυβερνήσεις και οι αρμόδιοι φορείς δεν βγάζουν χοντρή κονόμα από το παρεμπόριο...; Σίγουρα κάποιος κρύβεται πίσω από όλα αυτά και σίγουρα όχι ο φουκαράκος Κινέζος ή Έλληνας που θέλει να βγάλει το ψωμάκι του για μια πιο αξιοπρεπή ζωή αυτού και της οικογενείας του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top