Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
^^ Noμίζω πως πρόκειται για καλώδιο usb, στο οποίο: το άκρο που υποδέχεται εντός του το βύσμα λέγεται θηλυκό. Το άκρο που εισχωρεί σε υποδοχή - το λεπτό- είναι το αρσενικό. Αυτή η ονοματολογία ισχύει για όλες τις συνδέσεις με καλώδια. Παραπέμπει στη λειτουργία που πιθανολογείς, έτσι θα τα ξεχωρίζεις.
Μάλιστα.

Τι μαθαίνει κανείς;!:P

edit: Ευχαριστώ κι εσένα, Γιώργη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Παιδιά, δείτε τι έπαθα πριν από 5 λεπτά ο υπολογιστής μου και πείτε μου αν ξέρετε τι έγινε γιατί θα τρελαθώ..

Λοιπόν... Έτσι όπως ήμουνα στο ischool και διάβαζα ένα θέμα, πάτησα το βελάκι που βρίσκεται δεξιά στην taskbar των Windows 7 που δείχνει κάποια προγράμματα που τρέχουν, για να δω με πόσο κατεβαίνει κάτι που κατέβαζα με το utorrent.. Από εκείνη τι στιγμή ξεκίνησαν όλα.. Αυτό το κουτάκι άρχισε να τρεμοσβήνει, μόλις έβαζα τον Chrome σε ελαχιστοποίηση ξανάνοιγε, μετά άνοιξε μόνη της η Έναρξη και στη συνεχεία άνοιξαν η μουσική, οι εικόνες, το camstasia studio, το Alice Madness Returns, και σε κάποια στιγμή εξαφανίστηκαν τα πράγματα που είχα βγάλει στην επιφάνεια εργασίας από την εργαλειοθήκη και μου εμφάνισε την εξής εικόνα:



Εδώ και λίγα λεπτά όλα είναι εντάξει.. Τι συνέβη όμως;; :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μηπως πατησες Απενεργοποιηση; Εστω και κατα λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Μηπως πατησες Απενεργοποιηση; Εστω και κατα λαθος;

Μπορεί όταν αναβόσβηνε η Έναρξη να πατήθηκε κατά λάθος ο Τερματισμός Λειτουργίας.. Αλλά γιατί άνοιξαν τα προγράμματα μόνα τους;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Για να σου εβγαλε την οθονη που εβαλες θεωρω οτι ειχες ανοικτα καποια προγραμματα (σε ελαχιστοποιηση ή οχι) και με καποιο τροπο πατησες το κουμπι για απενεργοποιηση ή επανεκκινηση (μπορει καπως να πατηθηκε απο το κουτι) και ετσι το συστημα για να απενεργοποιηθει επρεπε αυτοματα να κλεισει τα ενεργα προγραμματα (η τρελα που λες) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μηπως πατησες Απενεργοποιηση; Εστω και κατα λαθος;

Αυτό θα έλυνε μόνο το ζήτημα του τελευταίου που εμφανίστηκε στην οθόνη...


Επειδή όμως τα πισι που και που τους γυρνάνε τα μυαλά χωρίς λόγο(τουλάχιστον τα δικά μου), δεν θα ανησυχούσα... Αν στο ξανακάνει καλύτερα να το ψάξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Για να σου εβγαλε την οθονη που εβαλες θεωρω οτι ειχες ανοικτα καποια προγραμματα (σε ελαχιστοποιηση ή οχι) και με καποιο τροπο πατησες το κουμπι για απενεργοποιηση ή επανεκκινηση (μπορει καπως να πατηθηκε απο το κουτι) και ετσι το συστημα για να απενεργοποιηθει επρεπε αυτοματα να κλεισει τα ενεργα προγραμματα (η τρελα που λες) .

Όχι, όχι.. Κάτσε να το ξαναπιάσω από την αρχή για να μην μπερδευτούν και άλλοι.. Όταν άρχισε να αναβοσβήνει η Έναρξη, μετά από λίγο σταμάτησε και άνοιξαν τα προγράμματα που είπα στην αρχή.. Και όταν γράφω άνοιξαν, εννοώ άνοιξαν κανονικά με όλη την εκκίνηση που χρειάζονται - δεν τα'χα σε ελαχιστοποίηση ή τίποτε άλλο.. Τα μόνο προγράμματα που είχα ανοικτά ήταν ο Google Chrome και το Utorrent..
Αφού έκλεισα όλα τα προγράμματα που'χαν ανοίξει, τότε εξαφανίστηκαν τα πράγματα που είχα βγάλει από την Πλευρική Εργαλειοθήκη και εμφανίστηκε η εικόνα που πρόσθεσα στο πρώτο μήνυμα.. Επίσης, αν είχα πατήσει -έστω και κατά λάθος - τον Τερματισμό Λειτουργίας, ο υπολογιστής έπρεπε να κλείσει μετά την εξαφάνισή της εικόνας.. Αν'αυτού, όταν η εικόνα εξαφανίστηκε, επέστρεψα στην επιφάνεια εργασίας και όλα λειτουργούσαν όπως πριν..

Το ξέρω ότι ο υπολογιστής μου είναι σούπερ, αλλά αυτό δεν το περίμενα.. :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Προφανώς, πάτησες "cancel" και όχι "shut down", γι'αυτό επέστρεψες στην επιφάνεια εργασίας:P

Κι εμένα το βγάζει αυτό (έχω windows vista), όταν έχω προγράμματα στο παρασκήνιο, άλλα δεν κάνει τέτοια τρελά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Προφανώς, πάτησες "cancel" και όχι "shut down", γι'αυτό επέστρεψες στην επιφάνεια εργασίας:P

Κι εμένα το βγάζει αυτό (έχω windows vista), όταν έχω προγράμματα στο παρασκήνιο, άλλα δεν κάνει τέτοια τρελά:P
Το θέμα, όμως, είναι ότι δεν πάτησα τίποτα, γι'αυτό και περίμενα να κλείσει αντί να παραμείνει ανοικτός.. Έτσι κι αλλιώς κράτησε τη συγκεκριμένη οθόνη για περίπου 3-4 δεύτερα, οπότε είναι σα να μην την έβγαλε για μένα.. Έτσι δεν αντέδρασα.. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
λοιπον παιδια εμενα ο υπολογιστησ μου υπερθερμαινεται και μετα απο λιγο κλεινει οταν τον πιανω καιει στο πισω μερος και συνηθωσ μετα μου καιει το καλωδιο που συνδεω το κουτι με το ρευμα ειχα κατεβασει ενα προγραμμα που ελγχει τισ θερμοκρασιεσ και δειχνει φυσιολογικεσ πραγμα που δεν ισχυει
τι να κανω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολα αυτα που λες λενε τροφοδοτικο..

θα παθεις καμια ζημια,,αλλα ξε το πριν γινει καμια ζημια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
γεια σε ολους θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο και φτηνο αν γινεται (δεν ξερω πως το λενε) για να παιρνω internet απο το router με το σταθερο pc....(οχι καλωδιο το αλλο το stikaki....)
thanx,αν γινετε θα ηθελα απο το πλαισιο μοντελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ο γειτονας εχει να σου προτείνει κανενα;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω εχει

εχω και γω που πηρα απο το οτεσοπ ιδια μαρκα με το μοντεμ,αλλα ηταν αργο σε σχεση με το καλωδιο ,και του εβαλα καλωδιο

τι ρουτερ εχεις?

(α,,και συγγνωμη..:worry::ermm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
οκ φιλε thanx ποια ειναι καλυτερη;;https://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Network-Cards/Wireless-Network-Cards/TP-Link-Wireless-USB-Adapter-N150-TL-WN723N.htm ή https://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Network-Cards/Wireless-Network-Cards/Belkin-Wireless-USB-Adapter-Surf-N150-F7D1101NT.htm ή https://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Network-Cards/Wireless-Network-Cards/Belkin-Wireless-USB-Adapter-Surf-plus-N-F7D2101NT.htm
με την 1η κανω την δουλεια μου δλδ να παιρνω σημα απο router ενα οροφο max αποσταση;;;(μονοκατοικια μικρη αποσταση:whistle:)


εχω και γω που πηρα απο το οτεσοπ ιδια μαρκα με το μοντεμ,αλλα ηταν αργο σε σχεση με το καλωδιο ,και του εβαλα καλωδιο
το ξερω οτι ειναι αργο σε σχεση με το καλωδιο αλλα τι να κανουμε,δεν μπορω να εχω ενα τοσο μεγαλο καλωδιο να συνδεει τον router με το σταθερο pc....


(α,,και συγγνωμη..:worry::ermm:)
δεν πειραζει man;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οκ φιλε thanx ποια ειναι καλυτερη;;
ειλικρινα δεν ξερω.. δεν εχω εμπειρια πρακτικη σε αυτο το θεμα
απλα googlαρε το,,μαρκα vs μαρκα και θα δεις..
και γω αυτο κανω αλλωστε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dukem93

Νεοφερμένος

Ο dukem93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα στον υπολογιστή μου το σταθερό...
Τον άφησα μια μέρα ανοιχτό για μία ώρα περίπου και όταν γύρισα ακουγόταν πως ήταν σε λειτουργία, κουνούσα το ποντίκι αλλά η οθόνη δεν άναβε, πατούσα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο αλλά τίποτα... Έτσι πάτησα το κουμπί που ανοίγει τον υπολογιστή, και πριν μπει στα windows έβγαλε ένα πλαίσιο γραφικών μπλέ όπου έγραφε συνέχιση των windows και φόρτωνε... Επειδή, όμως, αργούσε τον έκανα επανεκκίνηση χειροκίνητα από το κουμπάκι.. Και πάλι έπεσαν τα γράμματα κανονικά αυτά περί BIOS και BOOT MENU ( όπως κάθε φορά που ανοίγεις υπολογιστή)αλλά πριν μπει στα windows σταματάει σε μία σελίδα με μαύρο πλαίσιο και γράφει:

Πρόγραμμα φόρτωσης για τη συνέχιση των windows
Η τελευταία προσπάθεια συνέχισης του συστήματος από την προηγούμενη θέση του απέτυχε. Να γίνει νέα προσπάθεια συνέχισης?

και οι επιλογές είναι:

Συνέχιση επαναφοράς συστήματος

Διαγραφή δεδομένων αποκατάστασης και μετάβαση στο μενού εκκίνησης

και είναι επισημασμένη η 2η επιλογή

Όμως το πληκτρολόγιο δεν λειτουργεί και δεν μπορώ να επιλέξω και δεν έχει αντίστροφη μέτρηση... Στις προηγούμενες σελίδες περί BIOS κλπ λειτουργεί και μπορώ να μπω στο BIOS

Έτσι κολλάει εκεί και κάθε φορά που τον ανοίγω σταματάει σε αυτή τη σελίδα:(

Έχω windows vista
αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση θα το εκτιμούσα..

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα στον υπολογιστή μου το σταθερό...
Τον άφησα μια μέρα ανοιχτό για μία ώρα περίπου και όταν γύρισα ακουγόταν πως ήταν σε λειτουργία, κουνούσα το ποντίκι αλλά η οθόνη δεν άναβε, πατούσα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο αλλά τίποτα... Έτσι πάτησα το κουμπί που ανοίγει τον υπολογιστή, και πριν μπει στα windows έβγαλε ένα πλαίσιο γραφικών μπλέ όπου έγραφε συνέχιση των windows και φόρτωνε... Επειδή, όμως, αργούσε τον έκανα επανεκκίνηση χειροκίνητα από το κουμπάκι.. Και πάλι έπεσαν τα γράμματα κανονικά αυτά περί BIOS και BOOT MENU ( όπως κάθε φορά που ανοίγεις υπολογιστή)αλλά πριν μπει στα windows σταματάει σε μία σελίδα με μαύρο πλαίσιο και γράφει:

Πρόγραμμα φόρτωσης για τη συνέχιση των windows
Η τελευταία προσπάθεια συνέχισης του συστήματος από την προηγούμενη θέση του απέτυχε. Να γίνει νέα προσπάθεια συνέχισης?

και οι επιλογές είναι:

Συνέχιση επαναφοράς συστήματος

Διαγραφή δεδομένων αποκατάστασης και μετάβαση στο μενού εκκίνησης

και είναι επισημασμένη η 2η επιλογή

Όμως το πληκτρολόγιο δεν λειτουργεί και δεν μπορώ να επιλέξω και δεν έχει αντίστροφη μέτρηση... Στις προηγούμενες σελίδες περί BIOS κλπ λειτουργεί και μπορώ να μπω στο BIOS

Έτσι κολλάει εκεί και κάθε φορά που τον ανοίγω σταματάει σε αυτή τη σελίδα:(

Έχω windows vista
αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση θα το εκτιμούσα..

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποψη μου:
1)Βαλε το cd των vista στο θηκη cd/dvd
2)κλεισε τον υπολογιστη
3) ανοιξε τον και οταν σου βγαλει την πρωτη οθονη με το bios και ολα αυτα κανε boot με το cd
4)θα ανοιξει το cd και οταν σε παει σε μια οθονη με την επιλογη Εγκατασταση τωρα/install now κοιτα αριστερα που θα σου εχει μια επιλογη repair your computer/Eπιδιορθωση του υπολογιστη.
5)Επιλεξε την.
6)Αφου βρει τα vista σου τοτε επελεξε την επιλογη που λεει να επιδιωρθωσει την εκκινηση του υπολογιστη (ή κατι τετοιο λεει).
7)Αφου τελειωσει καπου θα λεει επανεκκινηση . Πραγματοποιησε μια και δες αν αλλαξε κατι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dukem93

Νεοφερμένος

Ο dukem93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αποψη μου:
1)Βαλε το cd των vista στο θηκη cd/dvd
2)κλεισε τον υπολογιστη
3) ανοιξε τον και οταν σου βγαλει την πρωτη οθονη με το bios και ολα αυτα κανε boot με το cd
4)θα ανοιξει το cd και οταν σε παει σε μια οθονη με την επιλογη Εγκατασταση τωρα/install now κοιτα αριστερα που θα σου εχει μια επιλογη repair your computer/Eπιδιορθωση του υπολογιστη.
5)Επιλεξε την.
6)Αφου βρει τα vista σου τοτε επελεξε την επιλογη που λεει να επιδιωρθωσει την εκκινηση του υπολογιστη (ή κατι τετοιο λεει).
7)Αφου τελειωσει καπου θα λεει επανεκκινηση . Πραγματοποιησε μια και δες αν αλλαξε κατι !
Οκ σε ευχαριστώ για τη συμβουλή,θα το δοκιμάσω και θα σου πω ξανά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ ερώτηση:P

Πώς μπορώ να βάλω τα service packs στο cd αποκατάστασης, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να τα εγκαθιστώ από την αρχή; (δεν έχω cd των windows, έχω cd αποκατάστασης προϊόντος:P).

Χρησιμοποιώ Windows Vista.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top