Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πάμε ανάποδα: υπάρχει κάτι που ΔΕΝ σου δουλεύει; Γιατί αυτά τα προβλήματα (αν είναι) θα σου υπήρχαν από πριν. Αυτή η διαδικασία δεν επηρέασε τα windows ούτε στον ελάχιστο βαθμό.

Δεν λεω οτι η προηγουμενη διαδικασια δημιουργησε αυτα τα θαυμαστικα..Αυτα προυπηρχαν.
Παιρνοντας το wireless adapter ειχε ενα driver μαζι .Κατα την εγκατασταση μου εβγαζε ενα προβλημα (δεν θυμαμαι τι ακριβως, νομιζω με το λειτουργικο συστημα) και ετσι πηγα απο το site και εγκατεστησα τον driver για win 7 θεωρωντας οτι θα ειναι και ποιο ενημερωμενος απο τον αλλον. Η συσκευη λειτουργουσε και πριν λιγο καιρο κατεβασα και εγκατεστησα το driver genius το οποιο κατα τη διαρκεια ενος scan μου βρικε ενα driver για τον adapter οπου και εγκατεστησα. Παω στην διαχειριση συσκευων και μου βγαζει αυτα. Ο adapter που και που μου κανει κατι κολπα (προβλημα dns ή δεν συνδεεται) και θα ηθελα να δω αν διορθωσω αυτα τα θαυμαστικα αν αλλαξει κατι . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ολα καλα..
Αν μπορει δε την εικονα και πες που τι μπορω να κανω ωστε να φυγουν τα θαυμαστικα (λογικα καπου υπαρχει προβλημα).Ευχαριστω
Δεξί κλικ>ενημέρωση προγράμματος οδήγησης>και επέλεξε μία από τις δύο ενέργειες που θα σου βγάλει (προτείνω την προτεινομενη:P)

Λογικά, είναι πρόβλημα των οδηγών:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
λοιπον παιδια θελω μερικες συμβουλες..ευχαριστω οποιον απαντησει...θελω να εξοπλισω καλα το καινουριο λαπτοπ μου με προγραμματα εννοω...προς το παρων το μονο που κατεβασα ειναι το vlc media player...με ηρθε μια χαρα εδω στον επιτραπεζιο και κατεβασα παλι αυτο...ξερω πως η ερωτηση ειναι πολυ γενικη αλλα τι αλλα προτεινετε? π.χ για nero Ποιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καπιο antivirus, αν δεν θες να πληρωσεις για αδεια σου προτινω το avg free, προγραματα συντιρης, ενα defragmenter (εμενα με εχει βολεψει το smart Defrag 2 αλλα δεν εχω δοκιμασει αρκετα για να μπορω να σου προτινω καπιο), κατι για malware και spybot (spybot search and destroy νομιζω ειναι το πιο γνωστο), και απο εκει και περα ειναι ολα θεμα δικης σου χρησης.

Εγω πχ δεν μπορω να διανοηθω τον υπολογιστη μου χωρις winamp, vlc, media player clasic και kazaa codec pack για video και μουσικη, daemon tools για να τραχω image, skype και msn για εποικινωνια, mozila firefox για browser, acrobat reader για pdf, open office για το word και το excell, μTorrent για torents....
Απο εκει και περα εχω και καπια αλλα προγραμματα τα οπια ομως ειναι εξηδικευμενα σε καπια πραγματα.

Για το nero που ρωτησες, πλεων δεν το χρησιμοποιω ποτε, εχω μεινει στην εκδοση 7, αλλα νομιζω 9,κατι ειναι η πιο προσφατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Σήμερα - αύριο δίνω το Dell 1750, και παραγγέλνω από Αγγλία ένα Dell Inspiron™ One 2310.

Οθόνη: 23" touch
Επεξεργαστής: Intel® P610
Μνήμη RAM: 4GB (με 50€ αναβαθμίζεται στα 8GB)
Σκληρός δίσκος: 500GB
Εγγύηση: 3 έτη on site

Τιμή: 580€ μαζί με τα μεταφορικά.
Πώς σας φαίνεται; Ελλάδα ένα παρεμφερές με 21.5" που αυτός ο πωλητής το έχει 35€ φθηνότερα, έχει 200€ παραπάνω με 1 έτος εγγύηση λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καρτα γραφικων?

οντως σπανιο ειδος υπολογιστη,,δεν τα βλεπω συχνα,,tablet με πληκτρολογιο βασικα..
κατα ποσο ειναι βολικος τετοιος υπολογιστης?

βλεπω οτι οντως εδω τα παρομοια ή καπως καλυτερα ειναι τα 900 ευρω..δεν φερνουν τετοια βασικα τοσο..

εχει καποιες αλλες μαρκες βεβαια,,σε κοντινες τιμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
οντως σπανιο ειδος υπολογιστη,,δεν τα βλεπω συχνα,,tablet με πληκτρολογιο βασικα..
κατα ποσο ειναι βολικος τετοιος υπολογιστης?

Γιατι οχι;... Δεν ειναι tablet, ειναι ενα desktop που αντι να εχει ολοκληρο πυργο τα εχει χωσει ολα σε μια οθονη... Σαν τα imac...
Δεν τον βρησκω μη βολικο, σε οτιδηποτε λειτουργικο ειναι ακριβος ιδιος με οπιοδηποτε αλλο υπολογιστη. Τα αρνητικα του ειναι στο οτι δεν μπορεις να ανοιξεις τον πυργο και να αποκαταστησεις οπιαδηποτε ζημεια κλπ τετιου βελινικους... Τα οπια περνανε αδιαφορα σε πολυ κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ειναι tablet, ειναι ενα desktop που αντι να εχει ολοκληρο πυργο τα εχει χωσει ολα σε μια οθονη..

το τι θερμοκρασια θα ανεβαζει,,ασε..που να παιξεις κανα βαρυ παιχνιδι ή να τον χρησιμοποιησεις για πολλη ωρα,,εδω ο σταθερος μου ανεβαζει 85 βαθμους καρτα γραφ..

αυτα ειναι για λαιτ χρηση,,νετ και οφις..


Τα αρνητικα του ειναι στο οτι δεν μπορεις να ανοιξεις τον πυργο και να αποκαταστησεις οπιαδηποτε ζημεια κλπ τετιου βελινικους.
αναβαθμιση,,προβλημα σχετικα,,

γενικα σε ολα εχει συν και πλην,,αλλα ταμπλετ χωρις να ειναι μεταφερομενο..και να θελει μπριζα,,κουφο μου φαινεται,,καλυτερα ο πυργος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σαφως δεν ειναι για βαρια χρηση!
Και οσο για της αναβαθμισεις κλπ εγω προσωπικα συμφωνω μαζι σου. Αλλα υπαρχουν και αυτοι που δεν τους ενδιαφερουν αυτα, που θελουν οσο το δυνατων λιγοτερα καλωδεια και να μπορουν να σερφαρουν στο νετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Λοιπόν,επιλογή ανάμεσα σε:

Sennheiser PC-151

και

Razer Piranha

και επίσης πού και πού ο υπολογιστής κάτι παθαίνει και βγάζει μια μπλε οθόνη οπού γράφεται με άσπρα γράμματα ότι αν βλέπω πρώτη φορά το μήνυμα απλώς να επανεκκινήσω τον υπολογιστή,αν όμως το έχω ξαναδεί να ακολουθήσω κάτι βήματα που δεν έκανα τον κόπο να διαβάσω:redface::redface:

Άπαξ και εμφανιστεί μπορώ ΜΟΝΟ επανεκκίνηση να κάνω,κι αυτό από το κουμπί στην κάσα:(
Τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
και επίσης πού και πού ο υπολογιστής κάτι παθαίνει και βγάζει μια μπλε οθόνη οπού γράφεται με άσπρα γράμματα ότι αν βλέπω πρώτη φορά το μήνυμα απλώς να επανεκκινήσω τον υπολογιστή,αν όμως το έχω ξαναδεί να ακολουθήσω κάτι βήματα που δεν έκανα τον κόπο να διαβάσω:redface::redface:

Άπαξ και εμφανιστεί μπορώ ΜΟΝΟ επανεκκίνηση να κάνω,κι αυτό από το κουμπί στην κάσα:(
Τι είναι;
Μπλε οθόνη του θανάτου. Μουχαχα:devil:(:P)

Συνήθως, εμφανίζεται όταν κάτι δεν πηγαίνει σωστά στο σύστημα και η μοναδική διέξοδος είναι η επανεκκίνηση:P Όπως και να 'χει, κάνε τον κόπο να διαβάσεις τι σου λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Η δουλειά μου είναι μόνο Internet παιδιά, οπότε δεν με νοιάζουν ούτε οι μεγάλοι σκληροί, ούτε οι τρελές κάρτες γραφικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καπιο antivirus, αν δεν θες να πληρωσεις για αδεια σου προτινω το avg free, προγραματα συντιρης, ενα defragmenter (εμενα με εχει βολεψει το smart Defrag 2 αλλα δεν εχω δοκιμασει αρκετα για να μπορω να σου προτινω καπιο), κατι για malware και spybot (spybot search and destroy νομιζω ειναι το πιο γνωστο), και απο εκει και περα ειναι ολα θεμα δικης σου χρησης.
πολυ καλα,,εκτος απο το αντιικο..
για ελαφρυτερο και καλυτερο ψαξιμο avira καλυτερα
και malwarebytes antimalware ισως για εξτρα ψαξιμο για περιεργα spyware

βαλε σιγουρα το kmplayer για να παιζει τα παντα σε αψογη ποιοτητα χωρις codecs,powerdvd κλπ μπουρδες κλπ..

και για καθαριστικο advanced system care που κανει απειρες ρυθμισεις,,δοκιμασμενο ασφαλεστατο..

επισης εγω εχω το revo uninstaller για απεγκατασταση προγραμματων ,,πιο γρηγορο και βαθυ αν θελεις απο το πολυ αργο των windows

επισης hwmonitor για να βλεπω με ενα κλικ τις θερμοκρασιες και στροφες του συστημτος ανεμιστηρων κλπ μολις ακουσω πολυ βουητο..

και το απιστευτα χρησιμο startup monitor δοκιμασμενο και αψογο,,μπαινει στην εκκινηση προγραμματων.. και καθε φορα που αλλο προγραμμα προσπαθει να βαλει κατι μεσα να ξεκιναει με το λειτουργικο..σε ρωταει.."να το αφησω ή οχι?"

ετσι αποφευγεις τη σαβουρα στην εκκινηση και τα εικονιδια δεξια..αν μπει πρωτο στο συστημα,,η σαβουρα δεν μπαινει καθολου..αντι να τη βγαζεις μετα..


αυτα ειναι τα απαραιτητα μου προγραμματα μετα απο πολυ ψαξιμο κατι χρονων με πολλες σαβουρες και δοκιμες,,ολα τσαμπα εννοειται..τα χρησιμοποιω καθημερινα γιαυτο και τα προτεινω αλλωστε..

(εχω ακομα και το alcohol 120% σπασμενο για διαβασμα και δημιουργια εικονικων δισκων που κατεβαζω απο το νετ..αλλα και το alcohol 52% free παλι καλο ειναι.. ειναι πολυ χρησιμο να κρατας τα cd dvd σου σε ψηφιακη μορφη,,και να τα παιζεις οποτε θες..γρηγορα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια για ενα προγραμμα microsoft security essentials ξερεται?? ειναι καλο να το κατεβασω για προστασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εμενα που το δοκιμασα μου φανηκε περιεργο αργο,,και μπλοκαρε το συστημα..

βαλε avira και δεν θα νιωσεις οτι υπαρχει,,και θα πιανει τα περισσοτερα απο τους περισσοτερους..γιαυτο το λατρευω,,γιατι δεν μου καθυστερει καθολου το συστημα,,σερφαρισμα κλπ,,ουτε με εμποδιζει να μπω οπουδηποτε..

https://dottech.org/freeware-reviews...nti-malware-security-software-you-should-use/



δες παλαβο βιντεο..:D το mic essentials βρισκει σε δισκο μονο 2 ιους,,που δεν μπορει να τους διαγραψει καν..
το avira βρισκει 43 που τους διαγραφει ολους..:confused:


(παντως απο οτι διαβαζω τωρα,,το mse ειναι πιο ευκολο για απλο χρηστη,,και κανει λιγοτερα λαθη σε διαγνωσεις,,που το avira κανει που και που..κοντα τα φερνουν,,οποτε θα το σκεφτω και εγω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αλλη μια ερωτηση..πως μπορω να δω αν η καρτα γραφικων του υπολογιστη μου εχει μνημη 1gb?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
αλλη μια ερωτηση..πως μπορω να δω αν η καρτα γραφικων του υπολογιστη μου εχει μνημη 1gb?

Αν γνωριζεις τη μαρκα και το μοντελο της τοτε απλα γουγλαρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εναρξη/ εκτελεση ή run ,,και πατα dxdiag και εντερ εκει θα δεις ολο το συστημα σου,,και στη καρτελα οθονη..θα δεις τη μνημη της καρτας μοντελο κλπ,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :) τελευται ερωτηση..αγορασα μια τηλεοραση για το καινουριο σπιτι και πηρα ενα καλωδιο για να συνδεεται με το λαπτοπ..ας πουμε οτι βαζω ενα cd να δω στο λαπτοπ..πως μπορω να δω την ταινια στην τηλεοραση? χρειαζεται καποιο προγραμμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :) τελευται ερωτηση..αγορασα μια τηλεοραση για το καινουριο σπιτι και πηρα ενα καλωδιο για να συνδεεται με το λαπτοπ..ας πουμε οτι βαζω ενα cd να δω στο λαπτοπ..πως μπορω να δω την ταινια στην τηλεοραση? χρειαζεται καποιο προγραμμα?



Εγώ που έχω συνδέσει την tv με το λαπτοπ μου παίζει μια χαρά και χωρίς κάποιο ειδικό πρόγραμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top