Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν βγαίνω με το αγόρι μου, πληρώνει μόνο αυτός.Όταν κάνω κίνηση να πληρώσω και εγώ τσαντίζεται και δεν θέλει καθόλου να πληρώσω εγώ.
Εγώ όμως δεν αισθάνομαι καλά , δεν μπορώ να έχω κάποιον που να με πληρώνει συνέχεια :/:

Προφανώς εννοείς πως δεν μπορείς να τα έχεις με κάποιον που να σε κερνάει συνέχεια..
Γιατί αυτό που έγραψες είναι λίγο.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Την οικονομική μου κατάσταση, το μέρος που θα βγούμε πρώτο ραντεβού - αν θέλει εστιατόριο, ειδικά τέτοιες εποχές, λυπάμαι αλλά δεν - και φυσικά, την κοπέλα! Αν περάσω όμορφα με την κοπέλα, δηλαδή είναι πολύ καλός χαρακτήρας, φυσικά και θα προσφερθώ να κεράσω.Τότε είναι που θα έχει και ουσία το κέρασμα και δεν θα είναι τυπική διαδικασία!
Αν είναι ό,τι να 'ναι, που θα με κάνει να σκέφτομαι "άντε να περάσει η ώρα, τις κόβω", λυπάμαι, αλλά ίσως να με κεράσει κιόλας για το μαρτύριο που πέρασα. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μ' αρέσει να με κερνάει κανένας (ούτε εν δυνάμει boyfriend, ούτε φίλοι κλπ). Τουλάχιστον, όχι κατ' εξακολούθηση, γιατί το θεωρώ εκμετάλλευση και με κάνει να νιώθω άβολα/αμήχανα κι άσχημα. Ίσα ίσα που αν έχω θέλω να κερνάω πάντα εγώ. Όχι για να το παίξω κάποια, απλώς μ' αρέσει, με γεμίζει... το θέλω πώς-το-λεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Αμφιλεγόμενο το ζήτημα.
Μια φορά μου είχε τύχει να μου την πει η κοπέλα επειδή πήγα να την κεράσω,ισχυριζόμενη ότι δε σέβομαι τις γυναίκες,την ανεξαρτησία τους και όλα αυτά τα φεμινιστικά:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αμφιλεγόμενο το ζήτημα.
Μια φορά μου είχε τύχει να μου την πει η κοπέλα επειδή πήγα να την κεράσω,ισχυριζόμενη ότι δε σέβομαι τις γυναίκες,την ανεξαρτησία τους και όλα αυτά τα φεμινιστικά:confused:
Αλλά άμα δεν κεράσεις, θα είσαι "γύφτος και τσιγκούνης"... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εμενα παντως το αγορι μου θελει να πληρωνει παντα!!αν παω εγω να πληρωσω τις πιο πολλες φορες μαλωνουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Είμαι χαρούμενος που έγινα μέλος στο φόρουμ του i-school/e-steki. Επίσης αυτό είναι το πρώτο comment μου! :)

Χαίρομαι που βλέπω αρκετά κορίτσια στο φόρουμ να αντιμετωπίζουν με ισότητα τα δυο φυλά άλλα η πραγματικότητα έξω από το φόρουμ είναι πάρα πολύ διαφορετική. :warn: Μόλις η 1 στις 10 κοπέλες κάνουν αυτήν την κίνηση, στο να πληρώσουν μισά μισά και πολύ χαμηλότερα είναι τα ποσοστά για να πάρουν την πρωτοβουλία και να κεράσουν το αγόρι τους. Αυτό με θλίβει αρκετά γιατί ακούω από πάρα πολλά κορίτσια για το θέμα περί ισότητας των 2 σε ποσοστό σχεδόν 100% άλλα στην πραγματικότητα άπλα πρόκειται για εκμετάλλευση του συντρόφου σε θέμα οικονομικό, συναισθηματικό, δημοκρατικό και το ασκούν αυτό τα 9 στα 10 κορίτσια. :/: Άλλα το κυρίως πρόβλημα βρίσκεται στην ρίζα. Γιατί υπάρχουν αυτά τα στερεότυπα που λένε ότι το αγόρι πρέπει να κερνάει πάντα, μισά μισά η τέλος η κοπέλα? :hmm: Η απάντηση βρίσκεται στην οικογένεια. Οι οικογένειες και κυρίως η μητέρες πάντα άλλα ειδικότερα στις μέρες μας μαθαίνουν τις κόρες τους να λειτουργούν κατά αυτό τον τρόπο ώστε μπορούν με την σειρά τους να χειραγωγούν ευκολότερα τον σύντροφο τους στα 3 παραπάνω θέματα που ανάφερα. :confused: Επίσης συντελεί η ζωή που κάνουν στις μέρες μας που πλέον οι κοπέλες κάθονται δίχως να κάνουν κάτι δημιουργικό ώστε να συντελέσει θετικά ως προς σε αυτές η έμμεσα στην σχέση τους πάρα μονό τα βασικά όπως το διάβασμα και ίσως κάποιο hobby και απλώς βασίζονται στα έτοιμα πράγματα. :wacko: Εντούτοις το 90% των κοριτσιών όταν συνάψουν μια σχέση το μονό που περιμένουν είναι τα έτοιμα γιατί έτσι τις μάθανε και έτσι τις έμαθαν. Τέλος ενώ γνωρίζουν οι κοπέλες ότι δεν είναι σωστό εξακολουθούν να διαιωνίζουν το πρόβλημα αυτό. :worry: Ίσως η απάντηση να βρίσκεται στο κείμενο. :hmm:

Ως προς τις περιπτώσεις που αναφέρουν πάρα πολλά αγόρια όταν μια κοπέλα την κέρνα κάνει παράπονα και τον αναφέρει ότι θέλει να έχει συνέχεια το πάνω 'χέρι' και όταν δεν την κέρνα τον αποκαλεί τσιγκούνη. Εδώ το πρόβλημα δεν είναι αν την κεράσει η όχι άλλα το θέμα είναι ότι πρέπει να φερθεί σαν άνδρας και στις δυο περιπτώσεις. Μια κοπέλα σε μια σχέση θέλει έχει σύντροφο άνδρα, άλλα ούτε το κάλο παιδί ούτε το κακό παΐδι, επίσης ο άνδρας βρίσκεται κάπου στην μέση του κάλου και του κακού παιδιού.

Προσωπικά είμαι υπέρ μισά μισά, μια ο ένας μια ο άλλος και οπότε θέλει κάποιος από τους δυο για τον χ,ψ λόγο να κεράσει. :D Γιατί πολύ άπλα δημιουργείται οικονομική αλληλεγγύη και με βάση αυτό γνωρίζεις ότι αν δώσεις κάτι παραπάνω θα πάρεις και κάτι παραπάνω. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Είμαι χαρούμενος που έγινα μέλος στο φόρουμ του i-school/e-steki. Επίσης αυτό είναι το πρώτο comment μου! :)

Χαίρομαι που βλέπω αρκετά κορίτσια στο φόρουμ να αντιμετωπίζουν με ισότητα τα δυο φυλά άλλα η πραγματικότητα έξω από το φόρουμ είναι πάρα πολύ διαφορετική. :warn: Μόλις η 1 στις 10 κοπέλες κάνουν αυτήν την κίνηση, στο να πληρώσουν μισά μισά και πολύ χαμηλότερα είναι τα ποσοστά για να πάρουν την πρωτοβουλία και να κεράσουν το αγόρι τους. Αυτό με θλίβει αρκετά γιατί ακούω από πάρα πολλά κορίτσια για το θέμα περί ισότητας των 2 σε ποσοστό σχεδόν 100% άλλα στην πραγματικότητα άπλα πρόκειται για εκμετάλλευση του συντρόφου σε θέμα οικονομικό, συναισθηματικό, δημοκρατικό και το ασκούν αυτό τα 9 στα 10 κορίτσια. :/: Άλλα το κυρίως πρόβλημα βρίσκεται στην ρίζα. Γιατί υπάρχουν αυτά τα στερεότυπα που λένε ότι το αγόρι πρέπει να κερνάει πάντα, μισά μισά η τέλος η κοπέλα? :hmm: Η απάντηση βρίσκεται στην οικογένεια. Οι οικογένειες και κυρίως η μητέρες πάντα άλλα ειδικότερα στις μέρες μας μαθαίνουν τις κόρες τους να λειτουργούν κατά αυτό τον τρόπο ώστε μπορούν με την σειρά τους να χειραγωγούν ευκολότερα τον σύντροφο τους στα 3 παραπάνω θέματα που ανάφερα. :confused: Επίσης συντελεί η ζωή που κάνουν στις μέρες μας που πλέον οι κοπέλες κάθονται δίχως να κάνουν κάτι δημιουργικό ώστε να συντελέσει θετικά ως προς σε αυτές η έμμεσα στην σχέση τους πάρα μονό τα βασικά όπως το διάβασμα και ίσως κάποιο hobby και απλώς βασίζονται στα έτοιμα πράγματα. :wacko: Εντούτοις το 90% των κοριτσιών όταν συνάψουν μια σχέση το μονό που περιμένουν είναι τα έτοιμα γιατί έτσι τις μάθανε και έτσι τις έμαθαν. Τέλος ενώ γνωρίζουν οι κοπέλες ότι δεν είναι σωστό εξακολουθούν να διαιωνίζουν το πρόβλημα αυτό. :worry: Ίσως η απάντηση να βρίσκεται στο κείμενο. :hmm:

Ως προς τις περιπτώσεις που αναφέρουν πάρα πολλά αγόρια όταν μια κοπέλα την κέρνα κάνει παράπονα και τον αναφέρει ότι θέλει να έχει συνέχεια το πάνω 'χέρι' και όταν δεν την κέρνα τον αποκαλεί τσιγκούνη. Εδώ το πρόβλημα δεν είναι αν την κεράσει η όχι άλλα το θέμα είναι ότι πρέπει να φερθεί σαν άνδρας και στις δυο περιπτώσεις. Μια κοπέλα σε μια σχέση θέλει έχει σύντροφο άνδρα, άλλα ούτε το κάλο παιδί ούτε το κακό παΐδι, επίσης ο άνδρας βρίσκεται κάπου στην μέση του κάλου και του κακού παιδιού.

Προσωπικά είμαι υπέρ μισά μισά, μια ο ένας μια ο άλλος και οπότε θέλει κάποιος από τους δυο για τον χ,ψ λόγο να κεράσει. :D Γιατί πολύ άπλα δημιουργείται οικονομική αλληλεγγύη και με βάση αυτό γνωρίζεις ότι αν δώσεις κάτι παραπάνω θα πάρεις και κάτι παραπάνω. :clapup:

Επίσης πιστεύεις πως και οι δουλειέες του σπιτιού πρέπει να γίνονται μισές μισές? Δεν είμαι off-topic απλά προσπαθώ να δω μέχρι που φτάνει η ισότητα. Όλα τα ίδια λοιπόν, οι υποχρεώσεις να είναι μοιρασμένες, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Να πω την μαύρη αλήθεια εγώ είμαι φεμινίστρια και όταν βγαίνω με έναν άνδρα του ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι θα πληρώνω μόνη μου ό,τι φάω ή πιω κατά τη διάρκεια της εξόδου μας. Επίσης, δεν δέχτηκα ποτέ να με βοηθήσει ένας άνδρας να κουβαλήσω τα πράγματά μου. Δεν είναι χαμάλης ο άλλος ούτε είναι υποχρεωμένος να πληρώνει ό,τι καταναλώνουμε. Βάζω στη βαλίτσα μου όσα πράγματα μπορώ να σηκώσω μόνη μου. Είναι και θέμα στοιχειώδους τακτ και ευγένειας και όχι μόνο φεμινισμού. Στην αρχή ο άνδρας αντιδρά αρνητικά, αλλά στην πορεία κολακεύεται όταν τον συνοδεύει μια δυναμική και ανεξάρτητη γυναίκα. Νιώθει ασφάλεια. Τι να κάνουμε; Είμαι σκληρή γυναίκα. Πότε δεν ήθελα να δείχνω γλυκιά και ρομαντική (άσχετα αν στο βάθος της ψυχής μου υπάρχουν κι αυτά τα στοιχεία). Με έκανε αντράκι ο πατέρας μου!:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Επίσης πιστεύεις πως και οι δουλειέες του σπιτιού πρέπει να γίνονται μισές μισές? Δεν είμαι off-topic απλά προσπαθώ να δω μέχρι που φτάνει η ισότητα. Όλα τα ίδια λοιπόν, οι υποχρεώσεις να είναι μοιρασμένες, σωστά?

Προσωπικά θεωρώ είτε μισά μισά, επίσης και η κατανομή των υποχρεώσεων με κάποια βάση ως προς αυτήν, είναι δίκαιο. Θα δώσω και 1 παράδειγμα για την κάθε περίπτωση. Παράδειγμα εάν ξέρει το ζευγάρι να κάνει καλά μια εργασία εξίσου καλά και τα δυο μέλη του τότε μπορεί να γίνει κατά την πρώτη περίπτωση δηλαδή μισά μισά. Κατά την δεύτερη περίπτωση μπορεί να γίνει κατά την εμπειρία που διαθέτουν τα μέλη του ζευγαριού, είτε η κοπέλα είτε το αγόρι. Δηλαδή εάν μια εργασία ξέρει να την κάνει καλύτερα εμπειρικά το αγόρι μπορεί να την κάνει εκείνος, μόνος του και μια άλλη που την γνωρίζει καλύτερα η κοπέλα μπορεί να την κάνει εκείνη.

Τι κάνει η πραγματικότητα όμως? Η πραγματικότητα επικροτεί την εκμετάλλευση. Όσοι ποιο δυνατών γίνεται καθολική. Αυτό κυρίως συμβαίνει από τα κορίτσια. Ίσως να συμβαίνει λόγο ότι έτσι έμαθαν και τις έμαθαν. Σίγουρα όμως δεν υπάρχει κινητοποίηση πάνω σε αυτό το θέμα ή τουλάχιστον υπάρχει μια ελάχιστη προσπάθεια. Μάλλον οι λόγοι δεν υπάρχει προσπάθεια και αν υπάρχει είναι ελάχιστη πολύ πιθανόν να σημαίνει ότι, όταν κάποιος συνηθίσει σε έναν τρόπο ζωής δεν δέχεται να τον αλλάξει, ειδικότερα όταν έχει και ένα συμφέρον από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ποια εκμετάλλευση από τα κορίτσια μιλάς? Μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα για να καταλάβω τι θες να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Δεν μ' αρέσει να με κερνάει κανένας (ούτε εν δυνάμει boyfriend, ούτε φίλοι κλπ). Τουλάχιστον, όχι κατ' εξακολούθηση, γιατί το θεωρώ εκμετάλλευση και με κάνει να νιώθω άβολα/αμήχανα κι άσχημα. Ίσα ίσα που αν έχω θέλω να κερνάω πάντα εγώ. Όχι για να το παίξω κάποια, απλώς μ' αρέσει, με γεμίζει... το θέλω πώς-το-λεν.
Αυτό. (όχι βέβαια πως διάβασα και άνω των 2 σελίδων για να δω μήπως κάτι άλλο με καλύπτει ακόμη περισσότερο:P)

Μου αρέσουν πολύ και κάτι φάσεις που μια θα είναι ο ένας ταπί και θα έχει ο άλλος και το αντίθετο οπότε η εξόδος πέφτει πότε στον έναν και πότε στον άλλον. Είναι γλυκό.^^
Βέβαια τώρα που δεν έχουμε έτερον ήμισυ αυτό γίνεται με φίλους/ φίλες κι είναι επίσης όμορφο.
Κι αν ποτέ βρισκόμουν με τον φίλο μου στη θέση του να πάμε να μαλώσουμε γιατί θα θέλει να κεράσει ενώ εγώ θα διαφωνώ πραγματικά πιστεύω πως δεν θα με κατάφερνε ποτέ. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
οταν ειμαι με ανθρωπους που ξερω καλα δεχομαι να με κερασουν γιατι μια αλλη μερα θα κερασω εγω!!!;););););););)Για καποιο ραντεβου(που στην τελικη μπορει να μην υπαρχει κι επομενο:( οχι,μονο μισαμισα.Διοτι οπως τονισε η λυσιστρατη ειναι και θεμα φεμινισμου.Και μην τα θελουμε ολα δικα μας .Απτην μια να σ αναβει το τσιγαρο και να σου ανοιγει πορτες κι απτην αλλη θες ισοτητα στις ευκαιριες για δουλια κοκ Και στην τελικη δεν ειναι μπατλερ σου.Αμα ειναι να ανοιξεις κι εσυ καμια πορτουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Προτιμω ο καθενας τα δικα του...
Τωρα,ειναι υποχρεωμενος ο αλλος να πληρωνει οτι παρεις εσυ??:worry: και αν εμενα μου ερθουν λιγουρες και παρω μια βαφλα με παγωτο,με σιροπια και παει λεγοντας???:hmm: (δεν τρωω τοσο πολυ,ετσι το ειπα..:P)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Για ποια εκμετάλλευση από τα κορίτσια μιλάς? Μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα για να καταλάβω τι θες να πεις?

Δεν βλέπεις έξω στον κόσμο τι γίνετε? :confused: 'Οποιος έχει φράγκα εχει πόλλες γκόμενες, ε΄τε είναι ωραίος είτε είναι χάλια. :confused: Μέτα που σου λένε να είσαι καλός να την πήγαινεις βόλτες και να την κάνεις τα χατήρια για να σε λέει οτι είσαι ευγενικός? :eek: Να μην φέρνεις πότε αντίρηση γιατί τοτε θα είσαι ανώριμος? :rolleyes: Αν δεν έχεις αμάξι η έστω μηχανάκι είσαι χάλια σε ομορφιά και άβγαλτος? :hypno: Δεν τα έχεις δει ποτέ αύτα? :hmm:

Συγνώμη αν είμαι λίγο offtopic από το κυρίως θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν βλέπεις έξω στον κόσμο τι γίνετε? :confused: 'Οποιος έχει φράγκα εχει πόλλες γκόμενες, ε΄τε είναι ωραίος είτε είναι χάλια. :confused: Μέτα που σου λένε να είσαι καλός να την πήγαινεις βόλτες και να την κάνεις τα χατήρια για να σε λέει οτι είσαι ευγενικός? :eek: Να μην φέρνεις πότε αντίρηση γιατί τοτε θα είσαι ανώριμος? :rolleyes: Αν δεν έχεις αμάξι η έστω μηχανάκι είσαι χάλια σε ομορφιά και άβγαλτος? :hypno: Δεν τα έχεις δει ποτέ αύτα? :hmm:

Συγνώμη αν είμαι λίγο offtopic από το κυρίως θέμα.

Δε νομίζω ότι οι γυναίκες κοιτάνε τα λεφτά, όχι οι περισσότερες πάντως. Τα λεφτά ναι παίζουν ρόλο στις εφήμερες σχέσεις, στις ''γκόμενες'' που λες, αλλά γιατί αυτό είναι εκμετάλλευση? Ο τύπος με τα λεφτά ξέρει πολύ καλά τι θέλουν από αυτόν οι γκόμενες, όπως και αυτές ξέρουν τι θέλει αυτός. Για τις σοβαρές σχέσεις τώρα με νορμάλ ανθρώπους δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο τα λεφτά. Εγώ δηλαδή δεν θα έριχνα άκυρο ποτέ σε κάποια λόγο κακής οικονομικής κατάστασης. Το θεωρώ γελοίο να έχεις βρεις έναν άνθρωπο που να σου ταιριάζει και να τον πετάς για τα λεφτά.

Τώρα εντάξει όταν ο στόχος σου είναι οι γκόμενες που πάνε με τους λεφτάδες, τότε ναι προφανώς και δεν μετράς αν δεν έχεις λεφτά,αμάξι κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι οι γυναίκες κοιτάνε τα λεφτά, όχι οι περισσότερες πάντως. Τα λεφτά ναι παίζουν ρόλο στις εφήμερες σχέσεις, στις ''γκόμενες'' που λες

Το αντίθετο. Τα λεφτά παίζουν ρόλο μόνο στις σοβαρές σχέσεις. Στις εφήμερες καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι οι γυναίκες κοιτάνε τα λεφτά, όχι οι περισσότερες πάντως. Τα λεφτά ναι παίζουν ρόλο στις εφήμερες σχέσεις, στις ''γκόμενες'' που λες, αλλά γιατί αυτό είναι εκμετάλλευση? Ο τύπος με τα λεφτά ξέρει πολύ καλά τι θέλουν από αυτόν οι γκόμενες, όπως και αυτές ξέρουν τι θέλει αυτός. Για τις σοβαρές σχέσεις τώρα με νορμάλ ανθρώπους δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο τα λεφτά. Εγώ δηλαδή δεν θα έριχνα άκυρο ποτέ σε κάποια λόγο κακής οικονομικής κατάστασης. Το θεωρώ γελοίο να έχεις βρεις έναν άνθρωπο που να σου ταιριάζει και να τον πετάς για τα λεφτά.

Τώρα εντάξει όταν ο στόχος σου είναι οι γκόμενες που πάνε με τους λεφτάδες, τότε ναι προφανώς και δεν μετράς αν δεν έχεις λεφτά,αμάξι κτλ.

Φίλε μου μακάρι να ήταν έτσι όπως τα λες. Και τα λες ωραία. :) Εκεί έξω όμως στην πραγματικότητα υπάρχουν άλλοι "Θεσμοί" και δεν είναι τόσο όμορφοι. Πολύ δύσκολα θα βρεις κάποια που να μην κοιτάει αυτό όπως και τα υπόλοιπα που ανάφερα. Σε παλαιότερο post είπα ότι μονό το 10% το κάνουν αυτό. :( Επίσης μην πλανάσαι από μια σχέση γιατί η γυναίκα πρώτα αγάπα και μετά ποθεί, αυτό κράτα περίπου 6 - 7 μήνες εάν η κοπέλα δεν γνωρίζει καλά το αλλό ατόμο που θα κάνει σχέση μαζί του και την "πατήσει". :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το αντίθετο. Τα λεφτά παίζουν ρόλο μόνο στις σοβαρές σχέσεις. Στις εφήμερες καθόλου.

Tα λεφτά μπορεί να παίζουν ρόλο σε μια απόφαση γάμου πχ. σε μια σοβαρή σχέση αλλά σίγουρα ΟΧΙ στο ποιός θα κεράσει τον καφέ.

Και εδώ η συζήτηση υποτίθεται ότι είναι για τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αντίθετο. Τα λεφτά παίζουν ρόλο μόνο στις σοβαρές σχέσεις. Στις εφήμερες καθόλου.

Φίλε μου μακάρι να ήταν έτσι όπως τα λες. Και τα λες ωραία. :) Εκεί έξω όμως στην πραγματικότητα υπάρχουν άλλοι "Θεσμοί" και δεν είναι τόσο όμορφοι. Πολύ δύσκολα θα βρεις κάποια που να μην κοιτάει αυτό όπως και τα υπόλοιπα που ανάφερα. Σε παλαιότερο post είπα ότι μονό το 10% το κάνουν αυτό. :( Επίσης μην πλανάσαι από μια σχέση γιατί η γυναίκα πρώτα αγάπα και μετά ποθεί, αυτό κράτα περίπου 6 - 7 μήνες εάν η κοπέλα δεν γνωρίζει καλά το αλλό ατόμο που θα κάνει σχέση μαζί του και την "πατήσει". :smoke:

Ίσως να έχετε δίκιο δε ξέρω... απλά πιστεύω πως τα λεφτά τα φτιάχνεις και στην πορεία, σε αντίθεση με κάποια άλλα πράγματα που πρέπει να έχει ο άλλος απ'την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top