Κλασική και ακουστική κιθάρα

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιτα μου ειπαν πολλα ατομα οτι σιγουρα θα θελησω να παρω και αλλη κιθαρα μετα και γι'αυτο να μην δωσω πολλα λεφτα για την πρωτη μου. Πιστευω οτι μεχρι 300 ευρω μπορω να δωσω. (Οχι οτι μου περισσευουν, αλλα προτιμω να στερηθω ρουχα-καφεδες κλπ για να μαζεψω λεφτα για κατι που πραγματικα θελω)

Ευχαριστω που εγραψες ολο αυτο το ποστ για την απορια μου :)

Ειναι πολλα τα 300! Εφοσων δεν σου περισευουν δεν θα στο προτινα! Γυρο στα 150 ευρο που σου προτινε και ο parafernalia καλα ειναι νομιζω, αντε να πας και μεχρι τα 200...! Και υπολογισε οτι θα θες και υποποδιο και κουρδιστηρη, κανα 20αρικο και τα δυο μαζι.

Εγω εχω μια prudencio Saez, αγορασμενη πριν 15-20 χρονια, το καμαρι τις (μικρης) συλλογης μου! Αν και δεν ειμαι κλασικος, ειναι η πιο παλια και πιο ακριβη κιθαρα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και μια φιλη μου εχει αυτην : https://www.amazon.com/Yamaha-Full-Nylon-String-Classical-Guitar/dp/B00004UE2D
και την πηρε 155. Οποτε μαλλον κι εγω καπου τοσα θα δωσω.

Ακουστικη ή κλασσικη; Τι προτεινετε;

(Να ευχαριστήσω και τον parafernalia)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακουστικη ή κλασσικη; Τι προτεινετε;

Αυτο ειναι καθρα θεμα του τι θες να μαθεις, τι θες να παιζεις και τις δικης σου οπτικης στην κιθαρα!

Θες να παιζεις κλασσικη μουσικη και να ασχολιθεις με την μελετη της κλασικης μουσικης, μουσικης θεωριας, αρμονιας και αλλα "επιστιμονικα"; Τοτε κλασσικη!
Θες να παιζεις κομματια στην παραλια γυρο απο φωτια, να παιζεις μπαλαντες/ "εντεχνα" και αλλα τετοια κομματια; Σε ενδιαφερει περισσοτερο να μαθεις τα βασικα ωστε να παιζεις τα τραγουδια που σου αρεσουν παρα να παρεις πτυχεια και να παιζεις εξιδικευεμενα πραγματα; Τοτε ακουστικη!
Θες αργοτερα να μεταπηδισεις στην ηλεκτρικη; Ασε τα σαπια και πιασε το ρευμα με την μια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αυτο ειναι καθρα θεμα του τι θες να μαθεις, τι θες να παιζεις και τις δικης σου οπτικης στην κιθαρα!

Θες να παιζεις κλασσικη μουσικη και να ασχολιθεις με την μελετη της κλασικης μουσικης, μουσικης θεωριας, αρμονιας και αλλα "επιστιμονικα"; Τοτε κλασσικη!
Θες να παιζεις κομματια στην παραλια γυρο απο φωτια, να παιζεις μπαλαντες/ "εντεχνα" και αλλα τετοια κομματια; Σε ενδιαφερει περισσοτερο να μαθεις τα βασικα ωστε να παιζεις τα τραγουδια που σου αρεσουν παρα να παρεις πτυχεια και να παιζεις εξιδικευεμενα πραγματα; Τοτε ακουστικη!
Θες αργοτερα να μεταπηδισεις στην ηλεκτρικη; Ασε τα σαπια και πιασε το ρευμα με την μια!

Θελω βασικα να παιζω τα κομματια που μου αρεσουν.. Αυτο κυριως..
την θελω και την ηλεκτρικη πιο μετα ειναι η αληθεια :P
Τωρα, ο κολλητος μου μου εδωσε αυτη : https://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=4496
πως σου φαινεται; Εγω δε καταλαβαινω αν ειναι καλη ή οχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν αυτο που θες ειναι ηλεκτρικη θα σου ελεγα να πας αμεσως στην ηλεκτρικη. Πολοι λενε να αρχισεις απο κλασσικη για να παρεις τις βασεις κλπ, ειναι ομως δυο εντελος διαφορετικα οργανα, οσο ομοια και αν μοιαζουν! Θα παρεις μονο βασης μουσικης θεωριας, τα οποια μπορεις να τα μαθεις και με την ηλεκτρικη! Στην πραξη θα μαθεις διαφορετικα πραγματα σε καθε οργανο, θα παιζεις διαφορετικα, και θα βρησκεσε σε εντελος αλλο κομματι της μουσικης θεωριας. Δεν υπαρχει λογος να κουραζεσε με την κλασσικη για να περασεις στην ηλεκτρικη, χανοντας χρονο απο αυτο που θες να κανεις.
Για την ακουστικη τωρα, θα εισαι πιο κοντα στην φιλοσοφια της ηλεκτρικης, αλλα και παλι εχει μεγαλες διαφορες.

Η κιθαρα που μας δειχνεις, κρινοντας μονο απο την τιμη θα σου πω οτι ειναι η σαπια που λεγαμε μερικα ποστ πιο πριν:P

Και να εχεις υποψην σου οτι αν πας για ηλεκτρικη τελικα θα ανεβει το κοστος αν πας για μια καλη κιθαρα για αρχαριο και εναν ενυσχιτη που να αξιζει τον κοπο. (στα 300 που προανεφερες βρησκεις πολυ καλο συνδιασμο, στα 150 ομως μονο κουπι θα παρεις...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αν αυτο που θες ειναι ηλεκτρικη θα σου ελεγα να πας αμεσως στην ηλεκτρικη. Πολοι λενε να αρχισεις απο κλασσικη για να παρεις τις βασεις κλπ, ειναι ομως δυο εντελος διαφορετικα οργανα, οσο ομοια και αν μοιαζουν! Θα παρεις μονο βασης μουσικης θεωριας, τα οποια μπορεις να τα μαθεις και με την ηλεκτρικη! Στην πραξη θα μαθεις διαφορετικα πραγματα σε καθε οργανο, θα παιζεις διαφορετικα, και θα βρησκεσε σε εντελος αλλο κομματι της μουσικης θεωριας. Δεν υπαρχει λογος να κουραζεσε με την κλασσικη για να περασεις στην ηλεκτρικη, χανοντας χρονο απο αυτο που θες να κανεις.
Για την ακουστικη τωρα, θα εισαι πιο κοντα στην φιλοσοφια της ηλεκτρικης, αλλα και παλι εχει μεγαλες διαφορες.

Η κιθαρα που μας δειχνεις, κρινοντας μονο απο την τιμη θα σου πω οτι ειναι η σαπια που λεγαμε μερικα ποστ πιο πριν:P

Και να εχεις υποψην σου οτι αν πας για ηλεκτρικη τελικα θα ανεβει το κοστος αν πας για μια καλη κιθαρα για αρχαριο και εναν ενυσχιτη που να αξιζει τον κοπο. (στα 300 που προανεφερες βρησκεις πολυ καλο συνδιασμο, στα 150 ομως μονο κουπι θα παρεις...:P)

Το περιμενα κι εγω οτι θα πεις αυτο,οταν ειδα την τιμη.Θα βολευτω ομως με αυτην μεχρι να μαζεψω τα λεφτα...
Ετσι οπως μου τα λες για ακουστικη το παω..
Δεν θελω ηλεκτρικη ακομα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το περιμενα κι εγω οτι θα πεις αυτο,οταν ειδα την τιμη.Θα βολευτω ομως με αυτην μεχρι να μαζεψω τα λεφτα...
Ετσι οπως μου τα λες για ακουστικη το παω..
Δεν θελω ηλεκτρικη ακομα... :hmm:

Το τζαπα ειναι παντα καλο! :D
Κανε την αρχη με αυτην, και οταν ερθει η ωρα θα εχεις αποκτισει και μια δικη σου αποψη για να επιλεξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ξεκάθαρα για ακουστική πας.Θεωρώ πως καλό θα ήταν να πάρεις ένα καλό όργανο για αρχή που θα σου είναι πιο ευκολόπαιχτο.Ηχητικές διαφορές μεγάλες δεν θα παρατηρήσεις.Διαφορές θα παρατηρήσεις σε αίσθηση από κιθάρα σε κιθάρα.Με ένα όργανο αξίας 200+- ευρώ θα είσαι καλυμένη.Κοίτα τις Cort σίγουρα.Πολύ τίμια όργανα με λίγα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Dark_kronos και Rosstrobon.. ευχαριστω παρα πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είχα ξεκινήσει μικρή την κιθάρα, μετά σταμάτησα. Ενήλικη ξανάρχισα αλλά το πάθος μου είχε μεταφερθεί αλλού κι έτσι ξανασταμάτησα. Το πιο φοβερό απ''ολα είναι η εκσταση που αισθάνομαι όταν συναντώ παθιασμένους κιθαρίστες, γνωστούς και μη. Τα καλοκαίρια μου στις παραλίες πάντα περιέχουν βραδιές κιθάρας - να παίζουν άλλοι- και στο τραγούδι εγώ, με φωτιά και ποτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγω παιζω με guernica 60A. Καταπληκτικος ηχος, πολυ καθαρος ειδικα αν συνδυαστει με χορδες hannabach gold...

btw Πεμπτη δινω εξετασεις για μεση με Lute prelude (Bach), El vito, El abejorro (Pujol) , Feste Lariane (Mozzani) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$Johnny$

Νεοφερμένος

Ο $Johnny$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
A και εγω τοτε εδωσα ....αλλα με romance de amor , το lute prelude του Bach ,και δυο σπουδες του carcassi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά της ακουστικής με την κλασική κιθάρα;

Θέλω να ξεκινήσω μαθήματα.Έχω βρει ένα παιδί που μπορεί να μου μάθει αλλά είναι στο μέρος που σπουδάζω οπότε αν ξεκινήσουμε τώρα θα έχουμε μόνο 2 μήνες στη διάθεσή μας.
Φοβάμαι μήπως δεν αξίζει να ξεκινήσω τώρα γιατί το χρονικό διάστημα είναι πολύ μικρό και υπάρχει και μια εξεταστική στη μέση.
Εσείς τι λέτε;Αξίζει ή να περιμένω τον Σεπτέμβριο;:)
Υ.Γ. Δεν έχω δική μου κιθάρα εδώ που σπουδάζω οπότε πρέπει να καλυφθεί κι αυτό κάπως! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά της ακουστικής με την κλασική κιθάρα;
η διαφορά είναι στις χορδές.
η κλασική έχει 3 συνθετικές χορδές και 2 μεταλλικές
η ακουστική 5 μεταλλικές.

στην κλασική συνήθως παίζεις με δάκτυλα ενω στην ακουστική με πένα.
προτείνω ακουστική. η κλασική είναι για πιο εξειδικευμένη χρήση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
η διαφορά είναι στις χορδές.
η κλασική έχει 3 συνθετικές χορδές και 2 μεταλλικές
η ακουστική 5 μεταλλικές.

Εξι χορδές έχουν και οι δύο, τρεις μεταλλικές και τρεις πλαστικές η κλασική, έξι μεταλλικές η ακουστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ξεκινα με κλασσικη γιατι αν ξερεις να παιζεις σε κλασσικη, μπορεις να παιξεις ευκολοτερα και τις αλλες, η κλασσικη δηλαδη ειναι η βαση. Εγω ετσι ειχα κανει οταν ειχα ξεκινησει να μαθω να παιζω, μου το ειχαν προτεινει στο Ωδειο κι ετσι εκανα. Στο Ωδειο το ιδιο θα σου πουν!

Εφοσον θα σε βοηθησει καποιος φιλος, ξεκινα απο τωρα. Καλο ειναι να ακολουθησεις ενα σταθερο προγραμμα, γιατι αν βγαινεις συνεχεια εκτος, θα κουραστεις. Ας πουμε ξεκινηστε με μια ωρα τη βδομαδα, νομιζω ειναι καλα.

Σχετικα με την αγορα κιθαρας, υπαρχουν και οι μεταχειρισμενες και στο διαδικτυο θα βρεις πολλες. Εξω ξεκινησα με μεταχειρισμενη και με τον καιρο που εμαθα να παιζω κομματια πλεον, αγορασα την ''καλη''!

Πως και το αποφασισες? Πρεπει να εισαι μουσικοφιλη, σωστα? Εχεις καλο αυτι? Εγω επαιζα πιο νεα και ειχα συμμετεχει και σε αρκετες συναυλιες, ομως μετα τα παρατησα γιατι μπηκαν αλλα πιο σημαντικα στη ζωη μου κι ετσι εμεινε. Καποια στιγμη ειχα πει θα την ξαναπιασω αλλα... η μερα εχει 24 ωρες και ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων ;) Ειναι ωραια ενασχοληση! Καλη αρχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
ΠουΙαω,stratocaster feder,ηΙεκτρικη,αγορασμενη,600,ΕΥΡΩ,τη πουΙαω 380Ευρω
https://www.musiciansfriend.com/guit...tocaster-electric-guitar-with-maple-fretboard


Μαζι με ενισχυτη,70wαττ MarsaI,αριστης ποιοτητας ,500,ευρω,μαζι,με,την,κιθαρα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ξεκινα με κλασσικη γιατι αν ξερεις να παιζεις σε κλασσικη, μπορεις να παιξεις ευκολοτερα και τις αλλες, η κλασσικη δηλαδη ειναι η βαση. Εγω ετσι ειχα κανει οταν ειχα ξεκινησει να μαθω να παιζω, μου το ειχαν προτεινει στο Ωδειο κι ετσι εκανα. Στο Ωδειο το ιδιο θα σου πουν!

Εφοσον θα σε βοηθησει καποιος φιλος, ξεκινα απο τωρα. Καλο ειναι να ακολουθησεις ενα σταθερο προγραμμα, γιατι αν βγαινεις συνεχεια εκτος, θα κουραστεις. Ας πουμε ξεκινηστε με μια ωρα τη βδομαδα, νομιζω ειναι καλα.

Σχετικα με την αγορα κιθαρας, υπαρχουν και οι μεταχειρισμενες και στο διαδικτυο θα βρεις πολλες. Εξω ξεκινησα με μεταχειρισμενη και με τον καιρο που εμαθα να παιζω κομματια πλεον, αγορασα την ''καλη''!

Πως και το αποφασισες? Πρεπει να εισαι μουσικοφιλη, σωστα? Εχεις καλο αυτι? Εγω επαιζα πιο νεα και ειχα συμμετεχει και σε αρκετες συναυλιες, ομως μετα τα παρατησα γιατι μπηκαν αλλα πιο σημαντικα στη ζωη μου κι ετσι εμεινε. Καποια στιγμη ειχα πει θα την ξαναπιασω αλλα... η μερα εχει 24 ωρες και ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων ;) Ειναι ωραια ενασχοληση! Καλη αρχη!
Ευχαριστώ πολύ! :)
Αγαπώ την μουσική.Και γενικά ναι, έχω μουσικό αυτί και μου έχουν πει ότι τραγουδάω και ωραία αλλά αυτό αν θέλω το πιστεύω!:P
Είχα ξεκινήσει μαθήματα στο δημοτικό αλλά σαν παιδάκι βαριόμουν να ασχολούμαι και να πρέπει να μελετάω στο σπίτι κι έτσι τα παράτησα.Τώρα φυσικά το μετανιώνω.
Θα ήθελα να ασχοληθώ με την μουσική σαν χομπι ή και αργότερα να φτιάξω κανένα γρουπάκι με φίλους.Ωραία θα ήταν! :)
Η μουσική είναι η καλύτερη και η ομορφότερη διέξοδος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top