Επεξεργασία PDF αρχείων

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να προτείνουμε προγράμματα επεξεργασίας .pdf αρχείων σε linux (ή και windows, αλλά λίγο που έψαξα μου φάνηκαν ευκολότερα τα πράγματα).

Ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι πως είχα deadline μέχρι σήμερα για να ανεβάσω ορισμένα αρχεία σε μια ηλεκτρονική αίτηση, υποχρεωτικά με τη μορφή .pdf κι όχι ως .zip. Υποτίθεται πως το μέγιστο μέγεθος/αρχείο ήταν τα 5ΜΒ, παρ' όλα αυτά εμένα δεν μου φόρτωνε με τίποτα το τελευταίο μου .pdf μεγέθους 3,5ΜΒ.

Προσπαθούσα χθες το βράδυ για ώρες κι αποφάσισα να συνεχίσω σήμερα τα χαράματα, μήπως έφταιγε που ανεβάζαμε ταυτόχρονα πολλά άτομα, αλλά και πάλι τίποτα. Οπότε, ψάχνοντας λίγο, βρήκα και έκανα αυτό και κατάφερα να το πάω στα 1,2ΜΒ. Πάλι δεν ανέβαινε για κανένα μισάωρο (όταν ξεκίνησα να γράφω το θέμα για να ζητήσω συμβουλές), αλλά τελικά φόρτωσε!

Είπα να διατηρήσω το θέμα (μιας και το είχα ήδη γράψει) σε περίπτωση που βρεθεί κανένας άλλος απροετοίμαστος στη θέση μου ή αν έχετε να προτείνετε κάποιο σχετικό πρόγραμμα που καλό θα ήταν να υπάρχει σε κάθε υπολογιστή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εάν θυμάμαι καλά, είxα χρησιμοποιήσει το pdf compress-διαδικτυακό δωρεάν πρόγραμμα, για να συμπιέσω ένα αρχείο pdf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για manipulation πλην επεξεργασίας της ίδιας της σελίδας, όπως κόψιμο-ράψιμο, περιστροφή σελίδων, κλπ:

Code:
apt-get install pdftk

Πολύ αγαπημένο, με έχει σώσει πόσες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εάν θυμάμαι καλά, είxα χρησιμοποιήσει το pdf compress-διαδικτυακό δωρεάν πρόγραμμα, για να συμπιέσω ένα αρχείο pdf.

Προσπάθησα σε ό,τι υπήρχε online και δυστυχώς δεν δούλεψε κανένα. Υποθέτω πως θα έχουν αποτέλεσμα σε μεγαλύτερου μεγέθους αρχεία, το δικό μου ήταν έτσι κι αλλιώς αρκετά μικρό από μόνο του, απλά το σύστημα που το ανέβασα ήταν για τα μπάζα. :/:

@Γιώργο κάτι τέτοιο εννοούσα, θα το δοκιμάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υποθέτω πως θα έχουν αποτέλεσμα σε μεγαλύτερου μεγέθους αρχεία
Όταν πρέπει να παίξεις με το μέγεθος των αρχείων, να ένα γρήγορο κολπάκι:

Code:
convert old.pdf -quality 90 new.pdf

Όταν έχεις να συνενώσεις pdf αρχεία ειδικά, βοηθάει. Μπορείς είτε να ρίξεις την ποιότητα των επιμέρους αρχείων πριν την συνένωση ή μετά -- συνήθως το former είναι καλύτερο. Για τιμές τύπου πάνω από 60-70% δεν βλέπει διαφορά το ανθρώπινο μάτι, ωστόσο στο μέγεθος θα δεις.

Φυσικά όλα τα παραπάνω υποθέτουν ότι έχεις linux. Όποιος έχει Windows ή MAC ας πληρώσει την Microsoft ή την Apple για τεχνική υποστήριξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Προσπάθησα σε ό,τι υπήρχε online και δυστυχώς δεν δούλεψε κανένα. Υποθέτω πως θα έχουν αποτέλεσμα σε μεγαλύτερου μεγέθους αρχεία, το δικό μου ήταν έτσι κι αλλιώς αρκετά μικρό από μόνο του, απλά το σύστημα που το ανέβασα ήταν για τα μπάζα. :/:

@Γιώργο κάτι τέτοιο εννοούσα, θα το δοκιμάσω!

Μα κι εγώ το αρχείο που ήθελα να συμπιέσω πρέπει να ήταν της τάξης των 5-8 MB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φυσικά όλα τα παραπάνω υποθέτουν ότι έχεις linux. Όποιος έχει Windows ή MAC ας πληρώσει την Microsoft ή την Apple για τεχνική υποστήριξη...
εγω που είχα Linux ούτε ένα driver για το scanner της προκοπής δεν βρήκα.... Γυρισα σε windows και ησύχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Όταν πρέπει να παίξεις με το μέγεθος των αρχείων, να ένα γρήγορο κολπάκι:

Code:
convert old.pdf -quality 90 new.pdf
Όταν έχεις να συνενώσεις pdf αρχεία ειδικά, βοηθάει. Μπορείς είτε να ρίξεις την ποιότητα των επιμέρους αρχείων πριν την συνένωση ή μετά -- συνήθως το former είναι καλύτερο. Για τιμές τύπου πάνω από 60-70% δεν βλέπει διαφορά το ανθρώπινο μάτι, ωστόσο στο μέγεθος θα δεις.

Φυσικά όλα τα παραπάνω υποθέτουν ότι έχεις linux. Όποιος έχει Windows ή MAC ας πληρώσει την Microsoft ή την Apple για τεχνική υποστήριξη...

Oh la la, κάτι τέτοιο έψαχνα! Ήμουν σίγουρη πως και να μην τα είχα καταφέρει μόνη μου κάποιος εδώ μέσα θα μου έδινε λύση. :D

Μα κι εγώ το αρχείο που ήθελα να συμπιέσω πρέπει να ήταν της τάξης των 5-8 MB.

Α τότε δεν ξέρω. Tο 3,5MB σε δύο σάιτ έμεινε ολόιδιο, ενώ σε ένα πήγε στα 3,4ΜΒ. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Oh la la, κάτι τέτοιο έψαχνα!

Α τότε δεν ξέρω. Tο 3,5MB σε δύο σάιτ έμεινε ολόιδιο, ενώ σε ένα πήγε στα 3,4ΜΒ. :loltooth:

Τουλάχιστον με το ένα σάιτ είδες μια πρόοδο. Σκέψου ότι αν το συμπιεσμένο αρχείο το ανέβαζες διαδοχικές φορές στο σάιτ, μετά από πολλές ώρες θα είχες το αποτέλεσμα που ήθελες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να "κλειδώσεις" ένα pdf? Για παράδειγμα, αν ρίξεις κάποιο pdf στο Photoshop ή στο illustrator της adobe, μπορεί κάποιος να του κάνει αλλαγές, να αλλάξει γραμμές, το κείμενο κτλ. Υπάρχει τρόπος να το κλειδώσω ώστε να μην μπορεί κανείς να το πειράξει? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top