Αυτοάμυνα: Υπάρχουν όρια;

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

Έχετε σκεφτεί τι θα κάνατε στην περίπτωση που απειλούνταν η ζωή σας ή κάποιου αγαπημένου σας?
(Δεν ρωτώ εάν σας έχει ήδη συμβεί γιατί φυσικά κάποια γεγονότα στη ζωή μας επιθυμούμε να τα αφήσουμε πίσω μας εκεί που δικαιωματικά ανήκουν και κανείς δε νομιμοποιείται να τα ανασύρει.)

Έχετε σκεφτεί αν υπάρχουν όρια στην αυτοάμυνα για τη ζωή κάποιου ή στην αυτοπροστασία για την τιμή και την αξιοπρέπεια του?

(Σύμφωνοι πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα, αλλά για κάποιους έχουν την ίδια ακριβώς αξία…)

Μπορεί να θεωρηθεί ο αμυνόμενος εγκληματίας και από ποιο σημείο και μετά?

Θεωρείτε ότι η δικαιοσύνη θα πρέπει να επιλαμβάνεται και των περιπτώσεων αυτοάμυνας και με ποιο τρόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όρια υπάρχουν πιστεύω, και διδάσκονται από τους δασκάλους αυτοάμυνας.
Το ζήτημα είναι όμως, όταν κινδυνεύει η ζωή η δική μας ή και κάποιου αγαπημένου μας, αν καν θα διανοηθούμε να υπακούσουμε σε αυτά τα όρια. Γιατί ο φόβος και ο κίνδυνος της απώλειας είτε της ίδιας της ζωής μας είτε ενός δικού μας ανθρώπου, γεννούν στον άνθρωπο ένστικτα πρωτόγονα. Άρα στην ουσία υπάρχει μία μεγάλη διαμάχη απέναντι στα φυσικά ένστικτα του ανθρώπου και τον προσωπικό του χαρακτήρα...
Χρειάζεται μεγάλη αυτοπειθαρχία και έλεγχο για να μην περάσεις από την αυτοάμυνα στην "επίθεση" ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
το δίκιο είναι πάντα με τους νικητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.

Έχετε σκεφτεί τι θα κάνατε στην περίπτωση που απειλούνταν η ζωή σας ή κάποιου αγαπημένου σας?


Δεν έχω σκεφτεί, αλλά πιστεύω πως θα προσπαθούσα να το ανατρέψω, με ποιον τρόπο;
"μην με ρωτάς", είναι της στιγμής.







Έχετε σκεφτεί αν υπάρχουν όρια στην αυτοάμυνα για τη ζωή κάποιου ή στην αυτοπροστασία για την τιμή και την αξιοπρέπεια του?



Όσο αφορά την αυτοάμυνα για την ζωή πρέπει να αποδειχθεί πως ο επιτιθέμενος είχε
σκοπό να σου αφαιρέσει την ζωή αλλά και πάλι νομίζω πως δεν αθωώνεσαι
πλήρως.

Στην αυτοπροστασία για τιμή και αξιοπρέπεια, πρέπει, σίγουρα.
Λάβε υπόψιν σου μια συγκεκριμένη περιοχή της Κρήτης "τους κοιτάς και σε μαχαιρώνουν".




Μπορεί να θεωρηθεί ο αμυνόμενος εγκληματίας και από ποιο σημείο και μετά?



Γενικά δεν μπορείς να προξενήσεις περισσότερο κακό,
από αυτό που θα σου προξενούσε ή σου προξένησε ο επιτιθέμενος.




Θεωρείτε ότι η δικαιοσύνη θα πρέπει να επιλαμβάνεται και των περιπτώσεων αυτοάμυνας και με ποιο τρόπο?




Επιλαμβάνεται μέσο κανόνων δικαίου, νομίζω του ποινικού ή μιας υποκατηγορίας του αστικού.

- Αν υπάρχει δικηγόρος ανάμεσά μας θα βοηθούσε, πιστεύω.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
επαναφερω το θεματακι για να κανω μια ερωτηση...ποσοι απο εσας κουβαλατε κατι πανω σας η ξερετε πολεμικες τεχνες για αυτοαμυνα?
τελευταια κυκλοφορω σε λιγο περιεργες περιοχες και δεν μπορω να το αποφυγω οποτε σκεφτομαι να παρω η ενα σπρει πιπεριου η ενα τασερ (απο κινεζο) για να ειμαι καπως πιο προστατευμενη, τι γνωμη εχετε γι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κουβαλάω το νυστέρι μου μαζί. Αν ο άλλος όμως έχει πυροβόλο όπλο την έκατσα, θα μου την ανάψει πριν προλάβω να τον πετσοκόψω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
καλα ναι...το θεμα ειναι να εχεις την ψυχραιμια να μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις οταν χρειαστει....γι αυτο σκεφτηκα το τασερ που ακινητοποιει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κουβαλάω το νυστέρι μου μαζί. Αν ο άλλος όμως έχει πυροβόλο όπλο την έκατσα, θα μου την ανάψει πριν προλάβω να τον πετσοκόψω :(

Χαχαχα!! Λολ!!!

Εμένα πάλι αν μου την πέσουν με φάγανε...:P

Επί του θέματος...
Σαφώς και έχει όρια η αυτοάμυνα... Δηλαδή παύει να είναι αυτοάμυνα αν κάποιος σου επιτεθεί ακομή και για να σε σκοτώσει κι εσύ να τον κάνεις χίλια κομμάτια και να τον πετάξεις στην θάλασσα... Αυτό είναι δολοφονία... Αλλά είναι αυτοάμυνα το να σου επιτεθεί ο άλλος και να τον χτυπήσεις με ότι βρεις μπροστά σου για να τον απωθήσεις, ακόμη κι αν τον σκοτώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κουβαλάω το νυστέρι μου μαζί
Δεν θα κάνεις τίποτα αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς (εκτός πτωμάτων) το πιο πιθανό είναι να αυτοτραυματιστείς! :worry:

Δυστυχώς, ζούμε σε μια χώρα που ακόμη και ένοπλο εισβολέα στην οικία σου αν τραυματίσεις θανάσιμα, θα χρειαστείς από Κούγια και πάνω για να ξεμπλέξεις. Νωρίτερα εννοώ μη φανταστείτε πως θα υπάρξει απαλλαγή.
Και μπορεί πριν μερικές 10ετίες κάτι τέτοιο να είχε μια σκοπιμότητα που λειτουργούσε αποτρεπτικά στο να γίνουμε πιστολέρο έστω με κάποια ελάχιστα θύματα στο βωμό του γενικότερου "καλού", σήμερα όμως επιβάλλεται να ακολουθήσουμε τα...υπερατλαντικά πρότυπα περί αυτοπροστασίας και οπλοφορίας, διότι με την εισαγόμενη εγκληματικότητα οι νομοταγείς Έλληνες πολίτες μοιάζουν πρόβατα επί σφαγή!

Μια καλή...πρόταση είναι η παρακάτω, ειδικά για γυναίκες . Eννοείται πως επιβάλλεται πρώτα η εγγραφή σε κάποιον σκοπευτικό όμιλο, η νόμιμη αγορά και η πλήρης εκπαίδευση, μέχρι να γίνει από απλή νοικοκυρά, κανονική...αμαζόνα! :P

Ακολουθεί περιγραφή και φωτο από την σελίδα guns-gr

Η Boberg XR9 σειρά πιστολιών είναι η μόνη σειρά όπλων στον πλανήτη που δίνουν τη δύναμη ενός πλήρους μεγέθους 9mm/9mm + P πιστολιού στο μέγεθος ενός πιστολιού τσέπης. Ο επαναστατικός, κατοχυρωμένος με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας σχεδιασμός του XR9 βάζει μιά πλήρους μεγέθους κάννη σε ένα εύκολης απόκρυψης όπλο, δημιουργώντας 25% περισσότερη ενέργεια στο στόμιο της κάννης από κάθε άλλο του ιδίου μεγέθους και διαμετρήματος πιστόλι τσέπης σε όλο τον κόσμο! Συγκρίνετε τα Boberg XR9 πιστόλια με οποιοδήποτε άλλο όπλο με παρόμοιες διαστάσεις και τα ίδια πυρομαχικά, και μπορείτε να δείτε γιατί το XR9 είναι μια επανάσταση στα πιστόλια τσέπης. Χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε εργοστασιακά πυρομαχικά (συμπεριλαμβανομένων + P) μπορείτε να έχετε πλέον την απόδοση ενός πιστολιού πλήρους μεγέθους σε ένα πιστόλι μεγέθους τσέπης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 10000.jpg
    10000.jpg
    65.8 KB · Εμφανίσεις: 234
Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειλικρινα δεν ξερω πως θα αντιδρουσα. Και να πω τωρα τι θα εκανα μπορει να μου βγαινε τελικα κατι εντελως διαφορετικο.
Σχετικα με το αν υπαρχουν ορια, οταν απειλειται η ζωη σου ή η ζωη καποιου δικου σου, δε νομιζω οτι μπορουμε να μιλαμε για ορια:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Συμφωνώ με την mindcircus, όταν απειλείται η ζωή σου δεν έχεις περιθώριο να σκεφτείς ούτε όρια ούτε τίποτα, το ένστικτο της επιβίωσης ξεπερνά τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top