Χρειαζόμαστε έναν επαναστάτη;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ναι, ωραία τα λέει. Πολλοί διαβάζω κι ακούω να τα λένε ωραία.
Ωραία, αλλά εγώ δεν τα πάω καλά με τη θεωρία. Πρακτικά δηλαδή, καθημερινά τι να κάνουμε; Δε μας λέει....
Γιατί τελικά έχουμε φτάσει όλοι να συμφωνούμε σε πολλά αλλά να φτάνουμε σε αδιέξοδο, είτε γιατί στην πορεία μας βγήκε μάπα το καρπούζι, είτε γιατί δε διαβάσαμε προσεχτικά το εγχειρίδιο χρήσης νωρίτερα

Εχειρίδιο χρήσης


  • Αν δεν τα πηγαίνεις καλά με τη θεωρία θα τα πάς ακόμη χρειρότερα στην πράξη.
  • Αν θεωρείς ότι όλοι συμφωνούν, και όμως εξακολουθείς να διαπιστώνεις τεράστιο πρόβλημα τότε έχεις σκεφτεί πολύ λίγο.
  • Οι κοινωνίες φτιάχνουν και τους σπόρους του καρπουζιού και το καρπούζι. Ο σπόρος είναι η σκέψη, (η θεωρία) και το καρπούζι είναι το πόσο θα φροντίσεις αυτή τη σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
επανάσταση χωρίς ηγέτες Κι αυτή η επανάσταση θα πετύχει μόνο αν γίνει χωρίς ηγέτες...


τι να κάνουμε; Δε μας λέει



...μας λέει να σταματήσουμε να ρωτάμε "τι να κάνουμε" περιμένοντας τη λύση ως το Μάννα έξ ουρανού
από κάποιου είδους "αυθεντία".

αλλά πως μπορούμε να σκεφτούμε μόνοι μας τρόπους (ή τον τρόπο) να αποκαταστήσουμε την χιλιοπληγωμένη έννοια της δημοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχειρίδιο χρήσης


  • Αν δεν τα πηγαίνεις καλά με τη θεωρία θα τα πάς ακόμη χρειρότερα στην πράξη.
  • Αν θεωρείς ότι όλοι συμφωνούν, και όμως εξακολουθείς να διαπιστώνεις τεράστιο πρόβλημα τότε έχεις σκεφτεί πολύ λίγο.
  • Οι κοινωνίες φτιάχνουν και τους σπόρους του καρπουζιού και το καρπούζι. Ο σπόρος είναι η σκέψη, (η θεωρία) και το καρπούζι είναι το πόσο θα φροντίσεις αυτή τη σκέψη...

Mάλιστα.

Ωραία, για να καταλάβω. Αν συμφωνήσω όμως -αν θελήσω να συμφωνήσω δηλαδή με τη θεωρία κι αν θελήσω βασικά να τα πάω καλά με τη θεωρία- όπως το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον θα πρέπει να πάρω και πρωτοβουλίες εφόσον φτιάχνω γω μαζί με 5 ακόμα τον σπόρο και έπειτα να περάσω στην πράξη. Με πρωτοβουλίες ποιών; Δικές μου; Καθε θεωρία έχει κι ένα πλάνο δράσης, συμφωνείς; To πλάνο αυτό ποιός θα το φτιάξει; Εγω κι εσύ κι ο δίπλα, ε; Ισως εχεις δίκιο. Ομως μήπως αυτός που το έγραψε, θα'πρεπε να μας δώσει και το δικό του πλάνο; Eγω αυτό ρωτάω. Προσωπικά αν με ρωτήσεις, ακούω συνεχώς και διαβάζω τη μια έτσι τα λενε, την άλλη αλλιώς και μ'εχουν κουράσει τα λόγια. Θελω να δω ξεκάθαρα ένα πλάνο που να βολεύει εμένα και τον συνάνθρωπό μου.

...μας λέει να σταματήσουμε να ρωτάμε "τι να κάνουμε" περιμένοντας τη λύση ως το Μάννα έξ ουρανού
από κάποιου είδους "αυθεντία".

Ναι. Αλλά αυτό θέλει πρόγραμμα. Ποιός το καθορίζει το πρόγραμμα, πώς δημιουργείται το πρόγραμμα, ας πούμε δεν απαιτείται κι ένας συντονιστής, ας μην τον πούμε ηγέτη αφού δεν αρέσει σα λέξη. Ουτε εμένα πλέον μου αρέσει. Θα μου πεις, ετσι δε λειτουργησαμε κάποτε (και λειτουργούμε ακόμα; Με συντονιστές; ) Kι αυτό μόνο δημοκρατία δεν ηταν. Δεν ξερω, δεν ξερω. Δεν ξέρω πραγματικά τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Mάλιστα.

Ωραία, για να καταλάβω. Αν συμφωνήσω όμως -αν θελήσω να συμφωνήσω δηλαδή με τη θεωρία κι αν θελήσω βασικά να τα πάω καλά με τη θεωρία- όπως το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον θα πρέπει να πάρω και πρωτοβουλίες εφόσον φτιάχνω γω μαζί με 5 ακόμα τον σπόρο και έπειτα να περάσω στην πράξη. Με πρωτοβουλίες ποιών; Δικές μου; Καθε θεωρία έχει κι ένα πλάνο δράσης, συμφωνείς; To πλάνο αυτό ποιός θα το φτιάξει; Εγω κι εσύ κι ο δίπλα, ε; Ισως εχεις δίκιο. Ομως μήπως αυτός που το έγραψε, θα'πρεπε να μας δώσει και το δικό του πλάνο; Eγω αυτό ρωτάω. Προσωπικά αν με ρωτήσεις, ακούω συνεχώς και διαβάζω τη μια έτσι τα λενε, την άλλη αλλιώς και μ'εχουν κουράσει τα λόγια. Θελω να δω ξεκάθαρα ένα πλάνο που να βολεύει εμένα και τον συνάνθρωπό μου.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, και όταν αυτό το λέει συγγραφέας ίσως κάτι μετράει.

Οι άνθρωποι έχουν δυο πράγματικές θέσεις και όχι χίλιες. Η μία είναι με τον εαυτό τους, που τελειώνει στον τάφο τους, και η άλλη μέσα στον κόσμο, που δεν τελειώνει στον τάφο τους. Οι πολιτικές εφαρμογές ανάλογα το ποιόν και τις αντιλήψεις των ηγετών τους, ποικίλουν απο το 100% για τον εαυτό μας και όλοι οι άλλοι τσιμέντο να γίνουν (φασισμός) έως την σταύρωση του Χριστού για τη σωτηρία του κόσμου (ο αγιος) που είναι το άλλο άκρο.

Το πλάνο λοιπόν είναι η ισσοροπία ανάμεσα σ΄αυτά τα δυο υπαρξιακά σημεία. Γιι'αυτό άλλωστε και η έκφραση ανισσόροπος, υποδηλώνει τον τρελό, τον επικίνδυνο άνθρωπο τόσο για τον εαυτό του όσο και για το κοινωνικό σύνολο. Ο Βενιζέλος ας πουμε ή ο Πάγκαλος είναι προφανές πόσο επικίνδυνοι είναι απο αυτή την άποψη. Και με γνώμονα αυτή την ριζική θέση, μπορείτε να κρίνετε εύκολα και γρήγορα χιλιάδες άλλους πολιτικούς

Παραδόξως, επανάστση θα είναι να ισσοροπήσουμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παραδόξως, επανάστση θα είναι να ισσοροπήσουμε !

Ωραία ναι, συμφωνώ μαζί σου, μ'αρέσει κι αυτή η θεωρία. Και πώς γίνεται αυτό;
Στις 6 Μαίου υποτίθεται έχουμε εκλογές, υποτίθεται θα πάμε να υποστηρίξουμε ''έναν'' για να κάνει ''κάτι''. Κι αν δεν πάμε, δε θα είναι σα να μη μετέχουμε στα κοινά; Μοιάζουν όλα βουνό και μπλοκαρισμένα, ελπίζω να μην είμαι η μόνη που έχει μπερδευτεί τόσο. Σίγουρα δεν ονειρευόμουν στα 25 μου να ζω σε ένα τέτοιο τόπο και να βλέπω καθημερινά τόσα περίεργα πράγματα πέραν του φυσιολογικού. Αν δε γίνει κάτι, θα πάθουμε ανοσία στο αφύσικο, νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Επειγόντως!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Και να ρθει η επανασταση τι να την κανεις??

εστω οτι ερχεται το κουμουνιστικο/σοσιαλιστικο/θεοκρατικο/φραπεδολαγνικο/οτισκαταθελειοκαθενας συστημα.

Ειναι καταδικασμενο να αποτυχει αμα δεν εχει την στηριξη του κοσμου.

Ειναι εδω που το ισχυον συστημα εχει πετυχει. Με τον εναν ή τον αλλον τροπο εχει κανει τον κοσμο να το στηριζει.

αρα η εννοια του επαναστατη δεν πρεπει να ειναι ενας απλος ηγετης. αλλα αντιθετα θα ειναι αυτος που θα κανει τον κοσμο να ξυπνησει. Αυτο βεβαια δεν προυποθετει μια κεντρικη ηγεσια αλλα και μεσα απο τις καθημερινες συναναστροφες.

εν ολιγοις ο καθενας μπορει να γινει επαναστασης (τι ειπα τωρα??!:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εστω οτι ερχεται το φραπεδολαγνικο συστημα.


παρακαλώ να μη βάζουμε όλα τα συστήματα ίσα και όμοια. φχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
παρακαλώ να μη βάζουμε όλα τα συστήματα ίσα και όμοια. φχαριστώ

ζηταω ταπεινα συγνωμη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ειναι καταδικασμενο να αποτυχει αμα δεν εχει την στηριξη του κοσμου.

Εδώ είναι όλη ουσία του πράγματος και πολλές φορές την αγνοούν οι δυνάμεις του ρεφορμισμού (από ΚΚΕ μέχρι και ΑΝΤΑΡΣΥΑ). Δεν δημιουργείται πρώτα η ηγεσία και μετά έρχεται ο λαός να την στηρίξει, αλλά το αντίθετο. Είναι σαν να θέλουμε να κτίσουμε την κορυφή σε μια πυραμίδα χωρίς να έχουμε κτίσει πρώτα τη βάση.

Και για να απαντήσω και στο θέμα συνοπτικά, δεν χρειάζεται να βγει ένας γαμάτος επαναστάτης και με αριστερίστικους ακτιβισμούς να ξυπνήσει τον κόσμο γιατί πολύ απλά δεν θα το πετύχει και δεύτερον δεν είναι ανάγκη των καιρών. Ανάγκη των καιρών είναι να ξεσηκωθεί όλος ο λαός και να δημιουργήσει ένα μέτωπο αντίστασης και πάλης στη βάρβαρη πολιτική του καπιταλιστικού ιμπεριαλιστικού συστήματος, χωρίς αυταπάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Και για να απαντήσω και στο θέμα συνοπτικά, δεν χρειάζεται να βγει ένας γαμάτος επαναστάτης και με αριστερίστικους ακτιβισμούς να ξυπνήσει τον κόσμο γιατί πολύ απλά δεν θα το πετύχει και δεύτερον δεν είναι ανάγκη των καιρών. Ανάγκη των καιρών είναι να ξεσηκωθεί όλος ο λαός και να δημιουργήσει ένα μέτωπο αντίστασης και πάλης στη βάρβαρη πολιτική του καπιταλιστικού ιμπεριαλιστικού συστήματος, χωρίς αυταπάτες.

:redface:: Συμφωνώ απόλυτα, ότι οι περιρρέουσες αντικειμενικές συνθήκες σε παγκόσμιο επίπεδο είναι παραωριμασμένες, για παγκόσμια επαναστατική ρήξη, με όλα τα συστήματα που αυτοσυντηρούνται στο ηθικό υπόβαθρο της "εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο". Προς την κατεύθυνση αυτή, από τα απλέον ανασταλτικά εμπόδια της διαμόρφωσης, δημιουργίας και εμφάνισης του υποκειμενικού παράγοντα της επανάστασης είναι η κάθε είδους ανάμνηση του Λενινισμού-Σταλινισμού. Η σύγχρονη κρίση των συστημάτων εξουσίας, διοίκησης και ρύθμισης των σχέσεων του ανθρώπου, με τον εαυτό του και το περιβάλλον του, ξεπερνάει κάθε ταξική ανάλυση. Πρόκειται για κρίση του ζώντος ανθρώπου, αδιακρίτως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όλοι δυστυχώς μιλάτε για "επανάσταση" εννοώντας την κλασσική βίαιη ανακατανομή πλούτου. Αυτό δεν ήταν ποτε επανάσταση. Η Νέα Ταξη Πραγμάτων, των Μπους Ροτσιλντ, Κισσιγκερ κλπ, δεν ήταν ποτέ Νέα. Είναι η ίδια η παλιά, η παρα πολύ παλιά, του ανθρώπου του Νεάντερνταλ. Απλά με καλύτερα όπλα.

Στα όπλα συμπεριλάβετε το μαρκετιγκ, την ψυχολογία και το Ιντερνετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
κανενα επαναστατη
καθενας επαναστατης για τον εαυτο του
και μονο για αυτον
αν ηταν να αλλαζε ο κοσμος ετσι ,τωρα θα ζουσαμε σε παραδεισο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

Poetofmadness

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ο μόνος επαναστάτης ειναι ο Κυρίαρχος λαός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top