Συζήτηση για... τρίχες!

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αν μιλάμε για απλό τράβηγμα και ξερίζωμα, φυσικά και θα βγουν πάλι. Αν ήταν να μην έβγαιναν, δεν θα είχα φάει μια περιουσία σε κεριά.

Το θέμα είναι ότι δεν ήταν απλό τράβηγμα και ξερίζωμα.
Έγινε σε μηχάνημα στη δουλειά,και η διάρκεια ήταν μεγάλη μέχρι να το πάρουν χαμπάρι και να το κλείσουν, για αυτό έχω πανικοβληθεί.
Τώρα θα μου πεις, πάλι καλά που βγήκα ζωντανή από εκεί μέσα, αλλά τώρα όσο το σκέφτομαι όλα με πειράζουν και μου χαλάνε τη διάθεση. Μακάρι να είναι όπως τα λες γιατί έχω τρελαθεί με όλο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Νομίζω πως η περίπτωση σου πιάνεται για απλό τράβηγμα και ξερίζωμα. Εχω δει περιπτώσεις που δεν ξαναφύτρωσαν μαλλιά, αλλά αυτό ήταν μετά από έγκαυμα που κατέστρεψε τους θύλακες. Εσένα ακούγεται απλώς επιφανειακό ατύχημα και πρακτικά αδύνατον να πειράχτηκαν τα "εργοστάσια" των τριχών που είναι κάτω από την επιδερμίδα.
Εκανα εντιτ για τα χτενίσματα πιό πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αν μιλάμε για απλό τράβηγμα και ξερίζωμα, φυσικά και θα βγουν πάλι. Αν ήταν να μην έβγαιναν, δεν θα είχα φάει μια περιουσία σε κεριά. Θα πάρει καιρό βέβαια να μακρύνει σαν τα άλλα μαλλιά, οπότε αναγκαστικά θα χτενίζεσαι με τέτοιον τρόπο ώστε να κρύβεται η καράφλα. Μετά από λίγο καιρό μπορείς να κολλήσεις extensions εκεί και καθάρισες.
Για τα πιασίματα τώρα, δεν κατάλαβα ακριβώς τι σε προβληματίζει. Μια λες πως έχεις πολύ όγκο, την άλλη πως δεν έχεις αρκετό και μπερδεύτηκα. Το πρώτο πιάσιμο είναι πανεύκολο πάντως αν έχεις ίσια μαλλιά. Ακόμα κι αν δεν έχεις ολόισια, πάλι είναι απλό. Χτενίζεσαι καλά, σκύβεις το κεφάλι, πιάνεις τα μαλλιά σφιχτά εκεί που τα θες με λεπτό λαστιχάκι και αφήνεις μια τούφα έξω. Μετά σηκώνεσαι και τυλίγεις την τούφα να κρύψει το λαστιχάκι, την στερεώνεις με 1-2 τσιμπιδάκια. Στο τέλος περνάς λακ να στρώσεις τυχόν φύτρες και αν χρειάζεται ισιώνεις λίγο την άκρη χωρίς να τραβήξεις πολύ και σου χαλάσει.
Για το δευτερο, πάλι απλό. Βάζεις πρώτα τη στέκα, αφήνεις λίγο μαλλί να εξέχει ανάμεσα (το κρεπάρεις αμα δεν κάθεται) και πιάνεις έναν στριφογυριστο κότσο στον οποίον εξέχουν μερικές τούφες της άκρης. Αν σου φαίνεται πολύ μικρός, υπάρχουν κάτι "σφουγγαράκια" σαν κουλούρια που τα περνάς στην αλογοουρά και στρώνεις τούφες από πάνω. Ετσι κάνουν και τους τεράστιους κότσους στα κομμωτήρια, έχει διάφορα μεγέθη "κουλουράκια" και είναι πάμφτηνα (1-2 ευρώ). Απλά παίρνεις στο χρώμα των μαλλιών σου για να καμουφλαριστεί καλά (έχει μαύρο, καφέ, ξανθό και κόκκινο).

αυτο το σφουγγαρακι το εχω εγω και ειναι ΤΕΛΕΙΟ!! ενω το μαλλι μου σε κοτσο βγαινει μια κουτσουλια αυτο πραγματικα κανει εναν τελειο κοτσο και ειναι και πανευκολο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Περαστικά βρε καλούλι μου....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αν μιλάμε για απλό τράβηγμα και ξερίζωμα, φυσικά και θα βγουν πάλι. Αν ήταν να μην έβγαιναν, δεν θα είχα φάει μια περιουσία σε κεριά. Θα πάρει καιρό βέβαια να μακρύνει σαν τα άλλα μαλλιά, οπότε αναγκαστικά θα χτενίζεσαι με τέτοιον τρόπο ώστε να κρύβεται η καράφλα. Μετά από λίγο καιρό μπορείς να κολλήσεις extensions εκεί και καθάρισες.
Για τα πιασίματα τώρα, δεν κατάλαβα ακριβώς τι σε προβληματίζει. Μια λες πως έχεις πολύ όγκο, την άλλη πως δεν έχεις αρκετό και μπερδεύτηκα. Το πρώτο πιάσιμο είναι πανεύκολο πάντως αν έχεις ίσια μαλλιά. Ακόμα κι αν δεν έχεις ολόισια, πάλι είναι απλό. Χτενίζεσαι καλά, σκύβεις το κεφάλι, πιάνεις τα μαλλιά σφιχτά εκεί που τα θες με λεπτό λαστιχάκι και αφήνεις μια τούφα έξω. Μετά σηκώνεσαι και τυλίγεις την τούφα να κρύψει το λαστιχάκι, την στερεώνεις με 1-2 τσιμπιδάκια. Στο τέλος περνάς λακ να στρώσεις τυχόν φύτρες και αν χρειάζεται ισιώνεις λίγο την άκρη χωρίς να τραβήξεις πολύ και σου χαλάσει.
Για το δευτερο, πάλι απλό. Βάζεις πρώτα τη στέκα, αφήνεις λίγο μαλλί να εξέχει ανάμεσα (το κρεπάρεις αμα δεν κάθεται) και πιάνεις έναν στριφογυριστο κότσο στον οποίον εξέχουν μερικές τούφες της άκρης. Αν σου φαίνεται πολύ μικρός, υπάρχουν κάτι "σφουγγαράκια" σαν κουλούρια που τα περνάς στην αλογοουρά και στρώνεις τούφες από πάνω. Ετσι κάνουν και τους τεράστιους κότσους στα κομμωτήρια, έχει διάφορα μεγέθη "κουλουράκια" και είναι πάμφτηνα (1-2 ευρώ). Απλά παίρνεις στο χρώμα των μαλλιών σου για να καμουφλαριστεί καλά (έχει μαύρο, καφέ, ξανθό και κόκκινο).

Με τα μαλλιά όλα καλά. Πήγα σε δερματολόγο και από ότι μου είπε θα κάνει αρκετό καιρό να ξανά βγει μαλλί, όμως το καλό είναι ότι θα ξαναβγεί, το μόνο θέμα είναι ότι ίσως καθώς βγαίνουν νιώθω κάποιες ενοχλήσεις με το καιρό και πως τα "πρώτα μαλλιά" θα είναι κάπως αδύναμα.
Ο άνθρωπος το σταυρό του έκανε και απορούσε γιατί λέει έχω πολύ σκληρή και δυνατή τρίχα, με τέτοιο τράβηγμα κανονικά έπρεπε να φύγει και το δέρμα, δεν έχει ιδέα πως τι γλύτωσα, μέσα στην ατυχία μου στάθηκα τυχερή σε αυτό, υποθέτει ότι επειδή είναι μακρύ το μαλλί μου μάλλον πιάστηκε από πολύ κάτω και έτσι το τράβηγμα δεν ήταν κοντά στο δέρμα.
Μου έδωσε και κάποιες αλοιφές για 3-4 μήνες και μετά μου ζήτησε να ξανά πάω, αν νιώθω κάτι περίεργο όμως να πάω νωρίτερα.
Όσο για τα χτενίσματα, έχω πάρα πολύ όγκο στα μαλλιά μου γιατί είναι υπερβολικά πολλά και πολύ μακρυά, και έτσι η αλογουρά όσο ίσια και να τα κάνω τα μαλλιά μου μετά χαλάνε και δημιουργείται ένας απαίσιος όγκος σαν μπάλα ένα πράγμα.
Όσο για τον άλλο το κότσο (ντοματούλα), εκεί που θέλω τον όγκο, εξαφανίζεται. Γίνεται μια κουτσουκέλα.
Μάλλον θα διαφύγω στη λύση που πρότεινες με το σφουγγαράκι μιας και είδα θετικό σχόλιο από μια άλλη κοπέλα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες, να΄σαι καλά. :hug:
αυτο το σφουγγαρακι το εχω εγω και ειναι ΤΕΛΕΙΟ!! ενω το μαλλι μου σε κοτσο βγαινει μια κουτσουλια αυτο πραγματικα κανει εναν τελειο κοτσο και ειναι και πανευκολο!!
Όπως είπα και πιο πάνω, θα το δοκιμάσω και θα γράψω μετά και εγώ τις εντυπώσεις μου. (:
Περαστικά βρε καλούλι μου....:(
Περαστικά και αγύριστα τέτοια πράγματα, πιο πολύ δε τρόμαξα ποτέ στη ζωή μου.
Σε ευχαριστώ και εσένα πολύ. :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έγινε σε μηχάνημα στη δουλειά,και η διάρκεια ήταν μεγάλη μέχρι να το πάρουν χαμπάρι και να το κλείσουν, για αυτό έχω πανικοβληθεί.
Τώρα θα μου πεις, πάλι καλά που βγήκα ζωντανή από εκεί μέσα,
αμαν:eek:

περαστικα

τι μηχανημα ηταν?:confused:

να σαι καλα
και προσοχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Χθες έβαψα τα μαλλια μου μετα απο εξι μηνες. Ηταν καστανοξανθα με ξανθιες ανταυγειες και εγιναν μαυρα. Λατρεψα το μαυρο, που πηγε τελεια αλλα υπαρχει προβλημα. Επειδη ειμαι σχετικα μικρη(17) η μαμα μου δεν με αφηνει να τα ξαναβαψω μεχρι τα δεκαοχτω εκτος και αν ανοιξουν πολυ. Επομενως θελω να βρω τροπους για να διατηρησω το χρωμα τους. Σκεφτηκα να χρησιμοποιω χρωμοσαμπουαν ή κατι παρομοιο...δεν ξερω! περιμενω συμβουλες σας:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αν το φυσικό σου είναι καστανόξανθο και απλά εσύ είχες κάνει ανταύγιες ξανθές, μη περιμένεις απλά ότι θα ανοίξει, αλλά ότι θα βγει και η ρίζα, οπότε δε νομίζω η μαμά σου να σε αφήσει να είσαι σαν τον καρνάβαλο.
Και τι κόλλημα και αυτό; Αφού σε αφησε, μια φορά, δύο φορές εε λογικά θα σε αφήσει και τρίτη που είναι σίγουρο ότι θα κάνει μπαμ!
Όπως θα δεις και μόνη σου το μαύρο είναι σαν το κόκκινο, ξεβάφει. Μη φρικάρεις αν τα μαξιλάρια σου γίνουν μαύρα και στο μπάνιο πέφτει μαύρο νερό. (μη τρομάζεις, δεν είναι μόνιμο, απλά στα πρώτα λουσίματα συμβαίνει)
Τα χρωμοσαμπουάν κατά τη γνώμη μου είναι απάτη και έχουν άθλιο απότελεσμα.

Κοινώς δε γλυτώνεις τη βαφή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Αν το φυσικό σου είναι καστανόξανθο και απλά εσύ είχες κάνει ανταύγιες ξανθές, μη περιμένεις απλά ότι θα ανοίξει, αλλά ότι θα βγει και η ρίζα, οπότε δε νομίζω η μαμά σου να σε αφήσει να είσαι σαν τον καρνάβαλο.
Και τι κόλλημα και αυτό; Αφού σε αφησε, μια φορά, δύο φορές εε λογικά θα σε αφήσει και τρίτη που είναι σίγουρο ότι θα κάνει μπαμ!
Όπως θα δεις και μόνη σου το μαύρο είναι σαν το κόκκινο, ξεβάφει. Μη φρικάρεις αν τα μαξιλάρια σου γίνουν μαύρα και στο μπάνιο πέφτει μαύρο νερό. (μη τρομάζεις, δεν είναι μόνιμο, απλά στα πρώτα λουσίματα συμβαίνει)
Τα χρωμοσαμπουάν κατά τη γνώμη μου είναι απάτη και έχουν άθλιο απότελεσμα.

Κοινώς δε γλυτώνεις τη βαφή :P

Η ριζα μου ειναι πολυ σκουρη...σχεδον μαυρη οπως και τα φρυδια μου...αυτο που φαβαμαι ειναι να μην ανοιξει επειδη οι ανταυγεις εγιναν με ντεκαπαζ! θα προσπαθησω να την πεισω να τα ξαναβαψω γιατι πραγματικα αυτο το χρωμα ειναι θεικο:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nadja1770

Νεοφερμένος

Η nadja1770 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Φοβάσαι μην ανοίξει η ρίζα? Μη στενοχωριέσαι καθόλου, όπως είναι, σχεδόν μαύρη θα ξαναβγεί! :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θα χρειαστείς οπωσδήποτε να τα ξαναβάψεις.
Τα' χα κι εγώ κάποτε πολύ ανοιχτά και τα' χα βάψει καστανά [ούτε καν μαύρα] και σε λίγες βδομάδες είχε γίνει πάλι ξανθοκάτι.
Ανοίγει με τα λουσίματα, κι ειδικά αν έχει ντεκαπάζ θα ανοίγει συνέχεια, οπότε θα το βάφεις και συνέχεια μέχρι να σκουρίνει αρκετά.

νε,νε,νε το ξανθό είναι μπελάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να βάψω τα μαλλιά μου για πρώτη φορά στην ζωή μου. Έχω πολύ σκούρο καστανό και θα ήθελα να κάνω πάλι κάτι καστανό (όχι μαύρο), αλλά πιο γλυκό...ίσως σοκολατί...

Τι λέτε; Τι πρέπει να προσέξω στις βαφές; Έχετε να προτείνετε κάποια καλή; Πόσο πολύ καταστρέφει το μαλλί το βάψιμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να βάψω τα μαλλιά μου για πρώτη φορά στην ζωή μου. Έχω πολύ σκούρο καστανό και θα ήθελα να κάνω πάλι κάτι καστανό (όχι μαύρο), αλλά πιο γλυκό...ίσως σοκολατί...

Τι λέτε; Τι πρέπει να προσέξω στις βαφές; Έχετε να προτείνετε κάποια καλή; Πόσο πολύ καταστρέφει το μαλλί το βάψιμο;

Αν θες απλά μια αλλαγή κάνε ανταύγειες θα έλεγα εγώ. Μην μπλέξεις με βαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Οι ανταυγιες είναι χειρότερες από τη βαφή, ασε που δεν είναι ωραίο, το ομοιόμορφο φαίνεται πιο ωραίο και πιο προσεγμενο.

Νοις έχεις σκοπό να τα βαψεις μόνη ε;
Μια φορά που τά' χα σκουρινει είχα πάρει της κολεστον σε σοκολατι και είχε βγει πολύ λαμπερό το χρώμα, από κει και πέρα υπάρχουν ένα σωρό άλλες μάρκες πιο ανώνυμες και πιο επαγγλατικες. Αν πας σε κανα χοντος και ζητήσεις άποψη/βοήθεια θα το κάνουν.

Όσο για τη καταστροφη, δε ξέρω για άλλες, αλλά εγώ που βαφω χρόνια τα μαλλιά και εχω περάσει από πολλά χρωματα, δεν μου' χει προκαλέσει τόσο κακό. Δλδ αν καίγονται τα μαλλιά μου είναι από το ισιωμα και όχι από τη βαφή. Σίγουρα τα επιβαρύνει αλλά μη φανταστείς. Εκτός αν πας σε ντεκαπαζ που εκεί όντως στο καταστρέφει. Υπάρχουν και βαφες χωρίς αμμωνία, φυτικες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Αν δοκίμαζε χέννα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γενικά, επειδή το μαλλί μου τώρα επανέρχεται στα φυσιολογικά του από ατασταλίες του παρελθόντος, θέλω αλλαγή αλλά θέλω αλλαγή που δεν θα προκαλέσει κακό...και επειδή κούρεμα δεν θέλω να αλλάξω (κουρεύτηκα πρόσφατα και γενικά θέλω να τα μακρύνω πολύ), είπα να αλλάξω το χρώμα, μιας και στο τόσο σγουρό μαλλί μου το χρώμα μου, μου φαίνεται κάπως "θαμπό".

Ναι, πρινς, μόνη μου θα τα βάψω αν είναι. ;)

Η χέννα τι λέει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μπορείς να δοκιμάσεις αυτές χωρίς αμμωνία που λέει η Πρινς πιο πάνω.
Υπάρχουν αυτές που δεν είναι μόνιμες βαφές (τέτοιες έπαιρνα εγώ στο Λύκειο που τα έβαφα μόνη μου), αλλά έχει πολύ περιορισμένη γκάμα αποχρώσεων και σε σκούρο μαλλί όπως το δικό σου δεν θα βγει το φωτεινό που θέλεις.

Αν πας σε πολυκατάστημα θα σε συμβουλέψουν.
Για την χέννα πρέπει να υπάρχει ειδικό θέμα εδώ στο στέκι, ρίξε μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ γενικά είμαι υπέρ του κομμωτηρίου, όταν πρόκειται για αλλαγή χρώματος.
Αν κάποια πρόκειται να βάψει απλά τα φυσικά της μαλλιά για πρώτη φορά, οκ, γιατί το αποτέλεσμα θα έιναι ομοιόμορφο.
Θα πρέπει απλά να διαλέξει το σωστό χρώμα.

Όμως αν πρόκειται να πάτε από ανταύγιες σε βαφή, ή το αντίθετο κτλ. βουρ στο κομμωτήριο.
Συνήθως τα πειράματα στο σπίτι, βγάζουν ένα αποτέλεσμα πολύ δεύτερο, με διαφορετικές αποχρώσεις και σε καμία περίπτωση δεν είναι φινετσάτο.
(Με εξαιρέσεις φυσικά, υπάρχουν κοπέλες που τα καταφέρνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κοίτα επειδή βάφω τα μαλλιά και της μητέρας μου αλλά και μιας φίλης τακτικά, απ'ό,τι έχω παρατηρήσει, όσο περισσότερο ασχολείσαι, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις. Δηλαδή η φίλη μου, επειδή τα βάφει πάνω από 3-4 χρόνια και σε δύσκολο χρώμα, όπως είναι το κόκκινο, έχει γίνει μάστερ! Ξέρει ποια βαφή/τι οξυζενέ να πάρει, για να πετύχει ακριβώς το χρώμα που θέλει, από βαθύ κόκκινο μέχρι καροτί που έχει τώρα. Γενικά κι εγώ εμπιστεύομαι πολύ δύσκολα τους κομμωτές, οπότε είμαι κάπως προκατειλημμένη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Είσαι λοιπόν μια από τις εξαιρέσεις..
Καλή επιτυχία λοιπόν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top