Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ηρθα να δωσω data. Το λοιπον, εγω μια χαρα καπνιζω μεχρι στιγμης. Για φαγητο που πηγα σημερα, καθησα μεσα λογω καιρου, μη πιασει καμμια μπορα, κοντα στο εξωτερικο του μαγαζιου και μου εφεραν τασακι χωρις να προλαβω να το ζητησω. Μια χαρα εφαγα παντως και μια χαρα καπνισα.
Δεν εχω επηρεαστει καθολου απο την ολη κατασταση. Μηπως εχω τρομερη διαισθηση.....- οπως παντα:D- η μηπως ειμαι εντελως αναισθητη?:P

συμφωνώ απόλυτα

τι νόημα έχει το σαββατόβραδο ; :/:


Σιγα μωρε,θα καλεις παρεα και καλυτερα θα τα περνατε! Ελα ελα παιδια καιρος για ποδαροδρομους και για πιο στενες μαζωξεις!!! Ας πω μια εκδοχη που εμενα μου αρεσει πολυ- θα προτιμουσατε οι καπνιστες ενα σαββατοβραδο στο ρουφ του χιλτον με την ωραια θεα ή μια ωραια μακρινη βολτα με το αμαξι με το τσιγαρακι μεχρι το σουνιο? Me, ειμαι του δευτερου, ευτυχως

Αιντε, ισως μπω και σε κανα κλαμπακι, πιω δυο τρια σφηνακια, ριξω και κανα χορο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι, άρα το κάπνισμα απαγορεύεται και σ' αυτά. Κάποιος μπορεί να καπνίζει μόνον έξω από το κτήριο.
Πηγή

Ναι, οκ, ακούγεται "γελοίο", αλλά είναι ο τρόπος να αποφύγουν τα παραθυράκια, και τις δικαιολογίες. Αν μιλάμε για καθολική απαγόρευτη, ας την κάνουμε καθολική. Γι'αυτό λένε "μόνο έξω από το κτίριο".
Τι να το κάνω εγώ το μέτρο, αν έχουν τραπεζάκια στο μπαλκόνι, ανοιχτές μπαλκονόπορτες, έξω καπνίζουν και μου έρχεται ολο μέσα;

Ηρθα να δωσω data. Το λοιπον, εγω μια χαρα καπνιζω μεχρι στιγμης. Για φαγητο που πηγα σημερα, καθησα μεσα λογω καιρου, μη πιασει καμμια μπορα, κοντα στο εξωτερικο του μαγαζιου και μου εφεραν τασακι χωρις να προλαβω να το ζητησω. Μια χαρα εφαγα παντως και μια χαρα καπνισα.
Δεν εχω επηρεαστει καθολου απο την ολη κατασταση. Μηπως εχω τρομερη διαισθηση.....- οπως παντα:D- η μηπως ειμαι εντελως αναισθητη?:P

:(
Μην καμαρώνεις βρε καλό μου... Το ότι δεν μπορούμε να διατηρήσουμε ή σεβαστούμε μία επίσημη πολιτική, δεν τιμάει κανένα μας, έστω κι αν κάποιοι "τη γλιτώνουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ηρθα να δωσω data. Το λοιπον, εγω μια χαρα καπνιζω μεχρι στιγμης. Για φαγητο που πηγα σημερα, καθησα μεσα λογω καιρου, μη πιασει καμμια μπορα, κοντα στο εξωτερικο του μαγαζιου και μου εφεραν τασακι χωρις να προλαβω να το ζητησω. Μια χαρα εφαγα παντως και μια χαρα καπνισα.

Το αυτο ισχυει και για μενα παντως...:)
Μεχρι στιγμης δεν ειχα θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μην καμαρώνεις βρε καλό μου... Το ότι δεν μπορούμε να διατηρήσουμε ή σεβαστούμε μία επίσημη πολιτική, δεν τιμάει κανένα μας, έστω κι αν κάποιοι "τη γλιτώνουν".

Βασικα, δεν καμαρωνω, ουτε καν. Απλως κοροιδευω μεχρι στιγμης, οπως με κοροιδευουν κι εμενα.
Και μεταξυ μας χεστηκα κιολας αν γινει η δε γινει, αν το απαγορεψουν ακομα και στο αμαξι, εγω τροπο και μερη να καπνιζω νομιμοτατα θα βρισκω, σε ενα που ειμαι καλη ειναι να βρισκω χρυσες τομες στη ζωη μου ωστε να μη με ξεβολευουν με το ετσι θελω. Αδιαφορω, κανω αυτο που θελω τελικα χωρις να ενοχλω, πως να το πω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ απλά θα 'θελα να πιστεύω ότι δεν εθελοτυφολούμε τόσο πρόθυμα όσο μοιάζει.
Ότι δεν περιμένουμε να έρθουν να μας κάνουν πατ-πατ στον ώμο, για να συμμορφωθούμε.

Λέω εγώ τώρα, γενικά.

Αλλά έχουμε μάθει να νιώθουμε μακάκες εάν κάνουμε το σωστό... κι είναι φαύλος κύκλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ετσι οπως το παμε σε λιγο θα κανονιζουμε meetings καπνιστων ιστεκιστων και meetings μη καπνιστων ιστεκιστων.
δυο δτρατοπεδα. :P

εγω ως πρωην καπνιστρια μπορω να ερχομαι και στα δυο?:P

Ναι, οκ, ακούγεται "γελοίο", αλλά είναι ο τρόπος να αποφύγουν τα παραθυράκια, και τις δικαιολογίες. Αν μιλάμε για καθολική απαγόρευτη, ας την κάνουμε καθολική. Γι'αυτό λένε "μόνο έξω από το κτίριο".
Τι να το κάνω εγώ το μέτρο, αν έχουν τραπεζάκια στο μπαλκόνι, ανοιχτές μπαλκονόπορτες, έξω καπνίζουν και μου έρχεται ολο μέσα;
καλα αυτο που λες εδω ειναι λιγο υπερβολη βρε γιδι! :)
θα ναι ο αλλος σε ολοκληρη ταρατσα, και θα ερχεται ο καπνος του πανω μου? :P ή ολοκληρο μπαλκονι και ο αερας θα φυσαει τον καπνο μεσα στο κτιριο?? :P

με αυτη τη λογικη στις υπαιθριες καφετεριες γιατι επιτρεπεται το καπνισμα? :P το καλοκαιρι, στο διπλα τραπεζι απο εμενα, αν καθεται καπνιστης παλι θα ερχεται ο καπνος πανω μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ετσι οπως το παμε σε λιγο θα κανονιζουμε meetings καπνιστων ιστεκιστων και meetings μη καπνιστων ιστεκιστων.
δυο δτρατοπεδα. :P

εγω ως πρωην καπνιστρια μπορω να ερχομαι και στα δυο?:P

καλα αυτο που λες εδω ειναι λιγο υπερβολη βρε γιδι! :)
θα ναι ο αλλος σε ολοκληρη ταρατσα, και θα ερχεται ο καπνος του πανω μου? :P ή ολοκληρο μπαλκονι και ο αερας θα φυσαει τον καπνο μεσα στο κτιριο?? :P

με αυτη τη λογικη στις υπαιθριες καφετεριες γιατι επιτρεπεται το καπνισμα? :P το καλοκαιρι, στο διπλα τραπεζι απο εμενα, αν καθεται καπνιστης παλι θα ερχεται ο καπνος πανω μου!

Ναι, το ξέρω ότι είναι υπερβολή. :P
αλλά ερμηνεύω το νόμο, λέγοντας οτι μπορεί να θέλουν να αποφύγουν αυτό το ενδεχόμενο... λέω εγώ.
Και κυρίως τα παραθυράκια. Κυριολεκτικά και μεταφορικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ απλά θα 'θελα να πιστεύω ότι δεν εθελοτυφολούμε τόσο πρόθυμα όσο μοιάζει.
Ότι δεν περιμένουμε να έρθουν να μας κάνουν πατ-πατ στον ώμο, για να συμμορφωθούμε.

Λέω εγώ τώρα, γενικά.

Αλλά έχουμε μάθει να νιώθουμε μακάκες εάν κάνουμε το σωστό... κι είναι φαύλος κύκλος.

Μα...
κατσε να σου πω- ρε συ αμα μου δωσουν ενα τασακι γιατι να μην το χρησιμοποιησω? Αν δε μου δωσουν δε το ζηταω. Γενικα αν θελεις να κανεις κατι και σου δινουν το ελευθερο γιατι να μην το κανεις? Αν δε γινεται οκευ, δεκτο, σεβαστο, παμε παρακατω. Γενικα προσαρμοζομαι δεν εχω θεμα, αλλα απο τη στιγμη που μου δινουν την αδεια, να μην ''περασω'' αφου θελω?
Αφου ειμαι κατα να κοπει το καπνισμα στους δημοσιους χωρους, ας κανουν ενα κομματι για τους μη αλλο για τους δε. Τι φταιω γω που βαζουν ολα τα φραγκα ΜΟΥ στην τσεπη ΤΟΥΣ και δεν ανοιγουν τους χωρους, δε τα σκανε γιαυτο? Και πληρωνω και το βουλωνω? Ξαναλεω, ας ερθει πελατης να μου πει ''θα μπορουσες να το σβησεις, κοριτσακι μου?'' Θα τσακιστω. Αλλα μη μου το παιζουν μαγκες, αυτο δε θελω και το παρατηρω πολυ στο θεμα κι απο μερικους αντικαπνιστες(ειναι στανταρ συζητηση στις παρεες αυτην την περιοδο), βασικα δε περναει η μαγκια. Θελω ναμαι σωστη και αντικειμενικη και σιγουρα το αντικειμενικο και λογικο λεει' ΔΩΣΤΕ ΧΩΡΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα...
Ωραια κατσε να σου πω- ρε συ αμα μου δωσουν ενα τασακι γιατι να μην το χρησιμοποιησω? Αν δε μου δωσουν δε το ζηταω. Γενικα αν θελεις να κανεις κατι και σου δινουν το ελευθερο γιατι να μην το κανεις? Αν δε γινεται οκευ, δεκτο, σεβαστο, παμε παρακατω. Γενικα προσαρμοζομαι δεν εχω θεμα, αλλα απο τη στιγμη που μου δινουν την αδεια, να μην ''περασω'' αφου θελω?
Αφου ειμαι κατα να κοπει το καπνισμα στους δημοσιους χωρους, ας κανουν ενα κομματι για τους μη αλλο για τους δε. Τι φταιω γω που βαζουν ολα τα φραγκα ΜΟΥ στην τσεπη ΤΟΥΣ και δεν ανοιγουν τους χωρους, δε τα σκανε γιαυτο? Και πληρωνω και το βουλωνω? Ξαναλεω, ας ερθει πελατης να μου πει ''θα μπορουσες να το σβησεις, κοριτσακι μου?'' Θα τσακιστω. Αλλα μη μου το παιζουν μαγκες, αυτο δε θελω και το παρατηρω πολυ στο θεμα απο μερικους, βασικα δε περναει η μαγκια, τουλαχιστον σεμενα, προσπαθω ναμαι σωστη και αντικειμενικη και σιγουρα το αντικειμενικο και λογικο λεει' ΔΩΣΤΕ ΧΩΡΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Κοίτα. Εφ'όσον ο νόμος υπάρχει, θα έπρεπε να τον σέβονται ΟΛΟΙ.
Και να μην κάνουμε επί τόπου σταυροφορίες, διαπραγματευόμενοι την ισότητα που θα θέλαμε, ή και που θα δικαιούμασταν.

Εγώ απλά λέω ότι το κάπνισμα απαγορεύεται και για το μαγαζάτορα, και για τον πελάτη.
Κι αν περιμένεις κάποιον να σου παραπονεθεί ή να σου βάλει πρόστιμο, είναι επιλογή σου.

Αλλά είναι και ο λόγος που πολλά πράγματα δε λειτουργούν στη χώρα μας: εθελοτυφλούμε, δεν υπάρχει επιτήρηση, δεν ισχύουν σοβαρά πρόστιμα, κοιτάει ο καθένας τον εαυτό του... και μετά κατηγορούμε όλοι μαζί Αυτούς.

Παράλογο; Θα απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι παραλογο Γιδι, δικιο εχεις, τα ξερω ολαυτα και πιστεψε με τα σκεφτομαι, κι οταν τα σκεφτομαι ειμαι σε καλο δρομο. Κι επειδη ΔΕΝ μπορω ομως να τους ανεχομαι με το κρατος τους και τα πολλαα πολλααα λαθη τους και να ειμαι δικαιη εγω μονιμως οταν αλλοι με αδικουν, τους γραφω και παλω βολτα στο Σουνιο.:P
Δεν θα τους στηριξω οταν τρωνε τα λεφτα μου και δεν κανουν κατι και για μενα παρα φτιαχουν βιλαρες και σαμποταρουν τον κοσμο για οικονομικη κριση. Ηδη το μπουκοταζ μου ξεκινησε απο τον χειμωνα που μας περασε, οταν εγω προσωπικα το παρτυ ανιμαλ των κλαμπακιων για μια φαση που υπηρξε στη ζωη μου, σταματησα καθε παρεδωσε με τις εισοδους των μαγαζιων. Εχουμε οικον κριση? Βγαλτε εισοδους οπως σε αλλες χωρες τις ΕΕ. Θελετε να συνεισφερω στην οικον της χωρας ΜΑΣ με το να βγαινω στα μαγαζια σας? Φτιαξτε μου χωρους.
Απο μενα μετα συγχωρησεως, στις επομενες εκλογες θα παρουν μια σκατουλα.
Αυτο συμβαινει κι ολοι εμεις ερχομαστε σε αντιπαραθεσεις οταν καπου κει εξω αυτοι γελανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κρίμα όμως που μόνο σε κάτι τέτοια μπορούμε ή επιλέγουμε να αντιδράσουμε... :(

Κι επειδή πάω για ύπνο, επαναφέρω δύο απαντήσεις που κολλάνε καλά:

...
Υ.Γ. Οσο για το φασιστικο του θεματος που επικαλουνται πολλοι καπνιστες μου προκαλει πολυ γελιο..Ρε ελληναρα καπνιστη (που θα κανεις οτι γουσταρεις και εδω δεν θα περασει ο νομος,γιατι εδω ειναι ελλαδα:mad:) εδω και χρονια τρως καταπιεστικους και φασιστικους νομους και απο την πολυθρονα σου δεν σηκωνεσαι..Για το τσιγαρο που βλαπτεις τους αλλους θυμηθηκες την επαναστατικοτητα σου?



...
Από τη στιγμή που παραβαίνεις ένα νόμο με ποιο σκεπτικό δεν έχεις ευθύνη; Με ποιο σκεπτικό δεν έχεις ευθύνη για την αποτυχία του προηγούμενου νόμου αφού δεν τον τηρούσες; Ο νόμος δε δίνει μόνο στο μαγαζάτορα νομική ευθύνη αλλά και στον πελάτη. Εξήγησε μου σε παρακαλώ υπό ποία έννοια δεν έχεις, έστω νομική ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ρε Λόρυ, γιατί στεναχωριέσαι παιδί μου;
Ο νόμος το απαγορεύει σε κλειστό χώρο. Πρέπει να τηρηθεί. Αν λοιπόν πας σε κλειστό χώρο και ανάψει κανείς τσιγάρο, πολύ απλά απαίτησε να εφαρμοσθεί ο νόμος.Έχεις κάθε δικαίωμα και καλά θα κάνεις!
Στενοχωριεμαι για αυτο που ειπε ο jrot και ο gademis και παρεθεσε τωρα το Γιδι, και τη νοοτροπια μας γενικοτερα. Οκ, δεν ειναι το βασικοτερο προβλημα ουτε το μονο μας. Αλλά...

αστοχη αναλογια, η οποια δεν αποδεικνυει τη θεση σου.
Γνωμη σου που...ω τι εκπληξη...παλι δεν τεκμηριωνεις ;)

τη λεξη φιλε μου την καταλαβαινουμε, ομως δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τι εννοει ο συνομιλητης, οταν χρησιμοποιει λανθασμενα τις λεξεις.
Μιλα για τον εαυτο σου. Αλλοι καταλαβαν. Γιατι πηγε το μυαλο τους στο τι εννοει, απο τα συμφραζομενα.

το αντιπαραδειγμα μου αποδεικνυει την υπαρξη εστω και μιας κοινωνιας διαφορετικης απο αυτη που περιεργαψες (δηλαδη κοινωνιες που δεν ειναι αποδεκτος ο φονος. εσυ υποστηριξες οτι ειναι ολες ετσι). Εν ολιγοις, το "επιχειρημα" σου δεν ειναι αληθες.
Πουθενα δεν ειπα οτι σε ολες τις κοινωνιες ο φονος ειναι μη αποδεκτος. Υποτιθεται ομως οτι μιλαμε για πολιτισμενες κοινωνιες, και συ μου φερνεις παραδειγματα από πιο ζωωδεις κοινωνιες. Δλδ άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε...Και για να υποστηριξεις τι ; Οτι η υγεια δεν ειναι πολυτιμοτερη απο την απολαυση ; Ελεος...

Ενα αλλο σοβαρο σφαλμα, ειναι οτι μιλας για αντιπροσωπευτικη κοινωνια, ενω υπαρχουν τοσα διαφορετικα ηδη κοινωνιων, που πραγματικα δεν εχει νοημα αυτη η εννοια, δηλαδη το τι ειναι αντιπροσωπευτικο ή οχι. Θα ηταν ισως πολυ πιο εξυπνο εκ μερους σου να σκεφτεσαι λιγο πριν γραψεις κατι, και να μην αρχισεις τις ηλιθιες ειρωνιες για να μειωσεις τον συνομιλητη σου.
Μαλλον εσυ θα επρεπε να σκεφτεις οτι με το αντιπροσωπευτικη, αναφερομαι σε μια κοινωνια με καποιον στοιχειωδη πολιτισμο, ωριμοτητα και επιπεδο. Προσπαθεις απεγνωσμενα, με κουτοπονηριες, να αποδειξεις οτι επειδη ο φονος σε καποιες κοινωνιες ειναι αποδεκτος,και η ζωη λιγοτερο σημαντικη, οτι δεν ειναι και γενικοτερα στην ανθρωποτητα. Συγνωμη αλλα΄δε θα χασω το χρονο μου να σε πεισω για κατι τοσο αυτονοητο.

φόρα γυαλια φιλε μου, και κοιταξε τις παραθεσεις που εκανα(το "ιστορικο" της συνομιλιας με τις πολλαπλες παραθεσεις!).
Φοραω φακους επαφης πειραζει ; Συνεχιζω να μη βλεπω ουτε μια θεση μου που δεν τεκμηριωσα. Και διάφορες δικες σου που δεν τεκμηριωνεις.

περιεργο, εγω δεν θεωρω απλα ανυπαρκτα αυτα που γραφεις, αλλα ακομα χειρότερα, και γελοια, επειδη ακριβως δεν υπαρχει αποδειξη. (ακους εκει, το οτι ειναι εννοια δεν χρειαζεται να το αποδειξω! γιατι κυριε μου; α, γιατι ειναι σαν την κινητικη ενεργεια)
Εσυ δεν την βλεπεις. Θα σου συνιστουσα να ασχοληθεις με τις δικες σου αποδειξεις...ωπ, συγνωμη..δεν εχεις. :whistle: Εσυ σε λιγο θα ζητησεις να σου αποδειξω και αξιωματα των μαθηματικων, το οτι γη δεν ειναι επιπεδη, οτι γυριζει γυρω απο τον ηλιο...Σχολιο δεν πηγαμε ;

εγω το ΕΧΩ κοιταξει φιλε μου! και γνωριζω αν τελικα αυτο που εγραψα ειναι σωστο ή λαθος.
Ε τοτε τι με πρηζεις 5 σελιδες τωρα. Εαν το εχεις ψαξει σωστα τοτε συμφωνεις μαζι μου και καθεσαι και λογομαχεις ;
Εαν δεν συμφωνεις μαζι μου, και εχεις βρει οτι οι θανατοι απο τροχαια που οφειλονται σε αλκοολ, ειναι περισσοτεροι απο θανατους οφειλομενους στο καπνισμα, τοτε κατι εχεις διαβασει λαθος. Αλλά τι συζηταω τωρα...οταν σαν θανατο απο καπνισα λαμβανεις υποψιν σου τον πνιγμο απο καταποση..οτι να ναι...

ομως απορω που ακομα, οπως ενας γαιδαρος, αρνεισαι να τεκμηριωσεις τις αποψεις σου. ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να αποδειξεις τη θεση σου (αν θυμαμαι καλα ηταν και ορος στο παλιο ischool, κριμα που δεν τον εντοπιζω και εδω).
Εχεις πλακα τελικα. Υποχρεωση μου να τρεξω να σου φερω αποδειξεις για να πειστει η αφεντια σου οτι ειπες μπαρουφα ; Τι λες ανθρωπε μου, συνελθε....Με ξερεις κι απο χτες και σου οφειλω κατι ; Καμια υποχρεωση δεν σου εχω, οπως κι εσυ σε μενα. Και ειδικα για ατομα που κανουν τον εξυπνο, ή εχουν ασχημο υφακι μαζι μου, δε θα ξοδεψω ουτε δευτερολεπτο αν δε θελω. Οκ ; Κανε μου μυνηση. Και γαιδαρο να πεις αυτον που βλεπεις στον καθρεπτη. Προφανως η ανατροφη σου ειναι τετοια που βριζεις χωρις να σε βρισουν καν. (και σβηστηκε και αλλος χαρακτηρισμος σου).

μη με κατηγορεις περι "μασημενης τροφης", ειναι απλη λασπη και το γνωριζεις.
Μπα. Καμια σχεση. Ζητας να κανω ερευνα που εχω ηδη κανει για τον εαυτο μου, ωστε να πληροφορηθεις εσυ επειδη βαριεσαι να την κανεις μονος σου. Τοση ωρα που γραφεις εδω για να προσπαθεις να μου την πεις, θα το ειχες βρει και θα ειχαμε ησυχασει.

μου λες οτι ειπα μπαρουφα. σου λεω γιατι ειπα μπαρουφα. μου λες "ε ου α, εισαι ηλιθιος και θες μασημενη τροφη". ε, τραβα και μαθε να συζητας χωρις να προσβαλεις τους αλλους, γιατι ακριβως εκφραζουν και στηριζουν με δομημενο λογο αποψεις διαφορετικες απο τις δικες σου.
Τον εαυτο σου περιγραφεις. Εγω καταρχας δε σε χαρακτηρησα ουτε σε εβρισα. Οπότε μη βαζεις λογια στο στομα μου. Δε διστασες να το κανεις εσυ ομως. Μια χαρα δομημενος ειναι ο λογος μου, ασχολησου καλυτερα με τον δικο σου (βαζε κανενα επιχειρημα αναμεσα στις αυθαιρετες και ειρωνικες δηλωσεις σου).

Το συμπερασματα στην μεταξυ μας (ο θεος να την κανει) συζητηση, ειναι :

1.η υγεια ειναι σημαντικοτερη απο την απολαυση τσιγαρου.
2.Το δικαιωμα καποιου σε μια απολαυση, χανει προτεραιτοτητα οταν με την απολαυση αυτη βαλει κατα του δικαιωματος στην υγεια αλλων.
3.Οι θανατοι απο καπνισμα ειναι πολλες φορες περισσοτεροι απο θανατους απο τροχαια λογω αλκοολ.
4.Εισαι κακος συνομιλητης. (θα το πεις και συ για μενα, αλλα το σεβομαι)
5. Η υγεια δεν ειναι εννοια.
6.Το αν μια κοινωνια πανω στον πλανητη, ειναι καφροι και ζωα, δεν μας ενδιαφερει και δεν αποτελει επιχειρημα, οτι ενα αγαθο,ενα δικαιωμα κλπ, δεν εχουν τη σημασια που εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τι να το κάνω εγώ το μέτρο, αν έχουν τραπεζάκια στο μπαλκόνι, ανοιχτές μπαλκονόπορτες, έξω καπνίζουν και μου έρχεται ολο μέσα;

Έλα ρε Γιδάκι τώρα!
Είπαμε, καλά κάνουν και το απαγορεύουν σε κλειστούς χώρους, αλλά μην τρελαθούμε ... αν είναι να ενοχλεί και στα μπαλκόνια, να το βγάλουν παράνομο να τελειώνουμε.


Κοίτα. Εφ'όσον ο νόμος υπάρχει, θα έπρεπε να τον σέβονται ΟΛΟΙ.
Και να μην κάνουμε επί τόπου σταυροφορίες, διαπραγματευόμενοι την ισότητα που θα θέλαμε, ή και που θα δικαιούμασταν.
Σε αυτό θα συμφωνήσω.
Δε νομίζω ότι πρέπει κανείς να περιμένει μόνο από το μαγαζί να εφαρμόσει το νόμο.
Εφόσον υπάρχει νόμος, οφείλει ο καθένας απο εμάς, μόνος του να φροντίσει να τον τηρεί.



Στενοχωριεμαι για αυτο που ειπε ο jrot και ο gademis και παρεθεσε τωρα το Γιδι, και τη νοοτροπια μας γενικοτερα. Οκ, δεν ειναι το βασικοτερο προβλημα ουτε το μονο μας. Αλλά...
Βρε Λόρυ μου, εσύ περίμενεις ν' αλλάξουμε νοοτροπία από τη μια μέρα στην άλλη;
Νομίζω ότι περισσότερο πείσμα είναι όλη αυτή η αντίδραση, παρά πραγματικότητα.
Θα τον σεβαστούν το νόμο, όπως σεβάστηκαν και ένα σωρό άλλους. Παραβάτες βέβαια θα υπάρχουν, όπως υπάρχουν και σε όλους τους άλλους νόμους (μη γίνουν και οι δικηγόροι κλέφτες), αλλά νομίζω πως δεν θα είναι και τόοοσοοο συχνό.
Τώρα, αν φτάσουμε σε υπερβολές του τύπου "ούτε στα μπαλκόνια", ε εκεί θα έχουμε λίγο παραπάνω θέμα.
Τέλος πάντων, δώστε λίγο χρόνο και οι καπνιστές και οι μη καπνιστές .... νομίζω ότι στο τέλος όλοι ευχαριστημένοι θα είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω ότι είναι υπερβολή. :P
αλλά ερμηνεύω το νόμο, λέγοντας οτι μπορεί να θέλουν να αποφύγουν αυτό το ενδεχόμενο... λέω εγώ.
Και κυρίως τα παραθυράκια. Κυριολεκτικά και μεταφορικά. :P

Είπαμε καλέ! :P

Τώρα, το ότι απαγορεύεται στον όγκο του κτιρίου γενικότερα, απλά ισχύει, από το νόμο.

Όσο για το ότι θέλουμε χρόνο, συμφωνώ. Δεν καταδικάζουμε ακόμα κανέναν, και σίγουρα καλό είναι να μην έχουμε τα νύχια έξω, αλλά νομίζω ότι πολλοί σκέφτονται ότι "αυτή τη φορά, ας πετύχει", και γι'αυτό προσωπικά παρατηρώ όχι τόσο τα μεμονωμένα περιστατικά, που κάποιος άναψε τσιγάρο, αλλά τη νοοτροπία μας, που ελπίζω να αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε Λόρυ μου, εσύ περίμενεις ν' αλλάξουμε νοοτροπία από τη μια μέρα στην άλλη;
Οχι, αλλά δε θα με χαλουσε. Μη ξεχνας ομως οτι δεν ειναι ενα νεο θεμα για να αλλαξουν νοοτροπια απο την μια μερα στην αλλη. Χροοοονια διαφωνιων προηγουνται....Αλλά εδω δε βλεπω προθυμια να αλλαξει νοοτροπια ο καπνιστης, αλλά το αντιθετο. Λες να ειναι απλα πεισμα ; Λες να φυγει σε λιγο καιρο ; Μακαρι. Οσον αφορα την δικη μου αντιδραση παντως (ισως και αλλων), δεν ειναι πεισμα, ειναι χρονια ανοχης σε συνδιασμο με το θρασος-αδιαφορια των καπνιστων, που εξοργιζει.

Δε ξερω αν θα τον σεβαστουν ολοι το νομο, δεν εχουμε τετοιες συνηθειες εδω στην Ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε ξερω αν θα τον σεβαστουν ολοι το νομο, δεν εχουμε τετοιες συνηθειες εδω στην Ελλαδα...

Εσυ σεβεσαι τους νομους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Οχι, αλλά δε θα με χαλουσε. Μη ξεχνας ομως οτι δεν ειναι ενα νεο θεμα για να αλλαξουν νοοτροπια απο την μια μερα στην αλλη. Χροοοονια διαφωνιων προηγουνται....Αλλά εδω δε βλεπω προθυμια να αλλαξει νοοτροπια ο καπνιστης, αλλά το αντιθετο. Λες να ειναι απλα πεισμα ; Λες να φυγει σε λιγο καιρο ; Μακαρι. Οσον αφορα την δικη μου αντιδραση παντως (ισως και αλλων), δεν ειναι πεισμα, ειναι χρονια ανοχης σε συνδιασμο με το θρασος-αδιαφορια των καπνιστων, που εξοργιζει.

Δε ξερω αν θα τον σεβαστουν ολοι το νομο, δεν εχουμε τετοιες συνηθειες εδω στην Ελλαδα...

Δεν υπάρχει νόμος χωρίς παραβάτες, όμως καλό θα ήταν να έχει όσο το συνατόν λιγότερους, όπως βέβαια θα έπρεπε να ισχύει και για όλους τους άλλους νόμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αντιγραφω συνοπτικά καποια αποσπασματα άρθρου εφημεριδος απο την καθηγητή καρδιολογιας του Πανεπιστημιου Αθηνων κ.Κρεμαστινό :

"
1. 5 εκατομυρια ανθρωποι χανονται καθε χρονο απο το καπνισμα (WHO).
2. 3 στους 4 θα παθουν σιγουρα καποιο καρδαγγειακο επεισοδιο στη ζωή τους, ενώ τον 4ο τον διεκδικεί ο καρκινος.
3. Ο παθητικός καπνιστης κινδυνευει εξισου με τον καπνιστη, αλλά είναι και δυνατόν ο καπνιστης να μην παθει ουτε καρκινο πενυμονος, ουτε εμφραγμα, εαν ανηκει στο προνομιουχο 20% του πληθυσμου που προστατευεται απο τα γονιδιά του...ενω ο παθητικός καπνιστης κινδυνευει να νοσησει οταν υποκειται στο 80% του πληθυσμου που στερειται γονιδιακης προστασιας!

Ετσι, τα ηθικά ερεισματα οτι δηθεν η απαγορευση του καπνισματος στερει τον καπνιστη απο το δικαιωμα της ελευθεριας του να αποφασιζει για τον τροπο ζωής του, καταρρεουν, γιατι στην πραγματικοτητα επιτρεπει στον καπνιστη να γινεται επικινδυνος για τη ζωη του συντροφου του ή του διπλανου του.

4. Η χωρα μας ειναι πρωτοπορος στο καπνισμα σε ολη την Ευρωπη (περιπου 4200 τσιγαρα ανα ετος ! ), ενω το προσδοκιμο επιβιωσης του πληθυσμου μας που ηταν εκ των πρωτων, κατήλθε στη 10η θεση.

5. Συμφωνα με το εγκυρο British Medical Journal, ολοκληρωμενη επιστημονικη μελετη, εδειξε οτι μετα την ολόσχερη απαγορευση του καπνισματος στην Αγγλια , που εγινε τον Ιούλιο του 2007, υπήρξε ετησια ελλάτωση κατα 1200 σε περιπτωσεις εισαγωγων ασθενων σε νοσοκομεια με διαγνωση οξειας καρδιακης προσβολής."



Σε καποιο άλλο αρθρο, καποια στοιχεια για την Τουρκια που εφαρμοσε ικανοποιητικα το νομο και ειχε χιλιαδες κοσμο που εκοψε το καπνισμα τελειως. Εμεις ομως...ειμαστε ελληναραδες πολιτισμενοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αντιγραφω συνοπτικά καποια αποσπασματα άρθρου εφημεριδος απο την καθηγητή καρδιολογιας του Πανεπιστημιου Αθηνων κ.Κρεμαστινό :

"
1. 5 εκατομυρια ανθρωποι χανονται καθε χρονο απο το καπνισμα (WHO).
2. 3 στους 4 θα παθουν σιγουρα καποιο καρδαγγειακο επεισοδιο στη ζωή τους, ενώ τον 4ο τον διεκδικεί ο καρκινος.
3. Ο παθητικός καπνιστης κινδυνευει εξισου με τον καπνιστη, αλλά είναι και δυνατόν ο καπνιστης να μην παθει ουτε καρκινο πενυμονος, ουτε εμφραγμα, εαν ανηκει στο προνομιουχο 20% του πληθυσμου που προστατευεται απο τα γονιδιά του...ενω ο παθητικός καπνιστης κινδυνευει να νοσησει οταν υποκειται στο 80% του πληθυσμου που στερειται γονιδιακης προστασιας!

Ετσι, τα ηθικά ερεισματα οτι δηθεν η απαγορευση του καπνισματος στερει τον καπνιστη απο το δικαιωμα της ελευθεριας του να αποφασιζει για τον τροπο ζωής του, καταρρεουν, γιατι στην πραγματικοτητα επιτρεπει στον καπνιστη να γινεται επικινδυνος για τη ζωη του συντροφου του ή του διπλανου του.

4. Η χωρα μας ειναι πρωτοπορος στο καπνισμα σε ολη την Ευρωπη (περιπου 4200 τσιγαρα ανα ετος ! ), ενω το προσδοκιμο επιβιωσης του πληθυσμου μας που ηταν εκ των πρωτων, κατήλθε στη 10η θεση.

5. Συμφωνα με το εγκυρο British Medical Journal, ολοκληρωμενη επιστημονικη μελετη, εδειξε οτι μετα την ολόσχερη απαγορευση του καπνισματος στην Αγγλια , που εγινε τον Ιούλιο του 2007, υπήρξε ετησια ελλάτωση κατα 1200 σε περιπτωσεις εισαγωγων ασθενων σε νοσοκομεια με διαγνωση οξειας καρδιακης προσβολής."



Σε καποιο άλλο αρθρο, καποια στοιχεια για την Τουρκια που εφαρμοσε ικανοποιητικα το νομο και ειχε χιλιαδες κοσμο που εκοψε το καπνισμα τελειως. Εμεις ομως...ειμαστε ελληναραδες πολιτισμενοι..

Δηλαδη εγω τωρα πρεπει να παρω σοβαρα αυτο το "εξισου", σωστα? :worry:
Yeah, right...:confused:

υ.γ Ξεχασες να μου απαντησεις στην ερωτηση μου περι νομων...
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νέα Υόρκη: Επίσημη απαγόρευση του καπνίσματος


Η απαγόρευση του καπνίσματος που ήδη ισχύει στα μπαρ και στα εστιατόρια στη Νέα Υόρκη, θα "επεκταθεί" πλέον στα πάρκα, αλλά και στις παραλίες, τόνισε σήμερα ο δήμαρχος της μεγαλούπολης, Μάϊκλ Μπλούμπεργκ.
"Η επιστήμη είναι, σχετικώς, σαφής: παρατεταμένη έκθεση στο ΄παθητικό΄ κάπνισμα, από τσιγάρο, σε εσωτερικό ή και εξωτερικό χώρο, ζημιώνει την υγεία. Αναλαμβάνω, λοιπόν, δράση", υπογράμμισε ο πρώτος πολίτης της Νέας Υόρκης, που είναι πρώην καπνιστής, όμως τώρα φανατικός αντι-καπνιστής.

Η έγκριση της απόφασης αυτής του κ. Μπλούμπεργκ από το δημοτικό συμβούλιο κρίνεται ως ΄τυπική΄ διαδικασία από τους πολιτικούς αναλυτές.

Ηδη, η κυρία Κριστίν Κιν, μέλος του δημοτικού συμβουλίου, εκθείασε την απόφαση του δημάρχου, οι πολίτες να κάνουν περίπατο στο πάρκο ή να κάνουν το θαλάσσιο μπάνιο τους, χωρίς όμως να εισπνέουν καπνό τσιγάρων.

Η Νέα Υόρκη εκτός από το φημισμένο Σέντραλ Παρκ, έχει 1.700 πάρκα, αλλά και 22,5 χλμ. ακτών για θαλάσσιο μπάνιο.

υπερβολικο και υποκριτικο για μενα..ειδικα σε μια χωρα οπως η αμερικη που η μαριχουανα παει συννεφο,ακομα και σε πανεπιστημια και δημοσιως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top