Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Επισης εχω να πω οτι ολη αυτη η συζητηση ειναι θεωρητική. Η Ελλαδα δεν βγαινει ουτε απο Ευρω ουτε απο Ευρωπη. Μολις τα δουν σκουρα οι Ελληνες απο τις ταλαιπωριες των ελιγμων του Συριζα θα το ξανασκεφτουν.

Τρίτη δεν πληρώνουμε το ΔΝΤ...Τετάρτη τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τρίτη δεν πληρώνουμε το ΔΝΤ...Τετάρτη τι γίνεται;
Σε σχέση με αυτό τώρα πέρα από το μνημόνιο και όλα αυτά θέλω να δω τι θα λένε όλοι μετά από λίγο καιρό με τη δραχμή που πολύ πιθανό να εξαθλιθούμε. Θα βαράνε λίγο το κεφάλι τους που την είδαν επαναστάτες σε μια τέτοια φάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Σε σχέση με αυτό τώρα πέρα από το μνημόνιο και όλα αυτά θέλω να δω τι θα λένε όλοι μετά από λίγο καιρό με τη δραχμή που πολύ πιθανό να εξαθλιθούμε. Θα βαράνε λίγο το κεφάλι τους που την είδαν επαναστάτες σε μια τέτοια φάση;

Φυσικα και οχι, θα κατηγορουν τους ξενους και τα νεφελημ ή, ακομα καλυτερα, θα λενε οτι ψηφησαν Ναι και μισουν ΣΥΡΙΖΑ. Νομιζετε οτι υπαρχει ανθρωπος που να παραδεχεται τωρα οτι ψηφηζε πασοκ? Το ιδιο θα γινει και με τη ΣΑΝΕΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τρίτη δεν πληρώνουμε το ΔΝΤ...Τετάρτη τι γίνεται;
Δεν προκειται να στείλουν τα τανκς. Θα τραβηξει οσο νομιζει ο Τσιπρας ο, τι τον βολευει (να τρομοκρατηθει λιγο ο κοσμος απο το αναμενομενο χαος) και μετα θα παει να υπογραψει. Μετα θα θριαμβολογει «ο λαος δεν εκβιαστηκε, επιμεναμε και πετυχαμε, καναν υποχωρησεις κλπ» Πιστευω οτι και οι Ευρωπαιοι θα κανουν εν τω μεταξυ καποιες υποχωρησεις και θα μπει το νερο στο αυλακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν προκειται να στείλουν τα τανκς. Θα τραβηξει οσο νομιζει ο Τσιπρας ο, τι τον βολευει (να τρομοκρατηθει λιγο ο κοσμος απο το αναμενομενο χαος) και μετα θα παει να υπογραψει. Μετα θα θριαμβολογει «ο λαος δεν εκβιαστηκε, επιμεναμε και πετυχαμε, καναν υποχωρησεις κλπ» Πιστευω οτι και οι Ευρωπαιοι θα κανουν εν τω μεταξυ καποιες υποχωρησεις και θα μπει το νερο στο αυλακι.

Ιστορικά απ' όσο γνωρίζω "μη πληρωμή ΔΝΤ=πιστωτικό γεγονός"...τι αλλάζει στην περίπτωση μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ήδη με τα capital controls έχει γίνει μεγάλη ζημιά στην οικονομία που θα φανεί ακόμα και συμφωνία να υπάρξει.
οι τουρίστες ακυρώνουν τις κρατήσεις.. με χρεωκοπία δεν θα έρθει κανεις οπότε χάθηκε ολόκληρη η σεζόν φέτος

Αν όμως πάμε σε δραχμή,μέσα σε λίγες μέρες η δραχμή θα υποτιμηθέι 50% σε σχέση με το ευρώ, τραγικές απώλειες θα έχει και το αέπ της χώρας,
ενω η τιμή όλων των εισαγώμενων προιόντων θα αυξηθεί άνω του 50% μαζί με καύσιμα φάρμακα και τρόφιμα
οι φτωχοί οι σοβαρά άρρωστοι, όσοι έχουν παιδιά, και οι ηλικιωμένοι θα έχουν σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης
οι μισθοι θα έχουν αγοραστική δύναμη 200-300 ευρώ με σημερινές αναλογίες
οι κρατικές δαπάνες θα πρέπει να μειωθούν αισθητά, και θα έρθει και επιπλέων μείωση στους μισθούς και απολύσεις, ανεξάρτητα απο την υποτίμηση.

και πρόσοχή!! το χρέος της ελλάδας ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ! θα συνεχίσουμε να το πληρώνουμε σε ευρω,
επομένως μετα την υποτίμηση το χρέος θα διπλασιαστεί σε μία μέρα..
θα το πληρώνουμε για πάρα πολλά χρόνια πνίγοντας το κράτος μέχρι και για τα εγγόνια μας

θα χάσουμε για πάντα αγροτικές επιδοτήσεις, κοινοτικές επιδοτήσεις, εσπα..

και γεωπολιτικά, η χώρα φτωχη και εκτός εε, θα είναι σε χειρώτερη θέση και απο την αλβανία.

τότε στην ελλάδα θα έχει έρθει κανονική ανθρωπιστική κρίση και η ελλαδα του σήμερα θα μοιάζει με ουτοπία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Φυσικα και οχι, θα κατηγορουν τους ξενους και τα νεφελημ ή, ακομα καλυτερα, θα λενε οτι ψηφησαν Ναι και μισουν ΣΥΡΙΖΑ. Νομιζετε οτι υπαρχει ανθρωπος που να παραδεχεται τωρα οτι ψηφηζε πασοκ? Το ιδιο θα γινει και με τη ΣΑΝΕΛ
Βασικός λόγος που δεν ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ ήταν ότι ήξερα πως εκεί μέσα ήταν το μισό ΠΑΣΟΚ. Ναι αλλάξανε βιτρίνα και κάτι έγινε. Προσωπικά αν γίνει το δημοψήφισμα θα ψηφίσω ναι. Δεν είναι πλούσιοι οι γονείς μου ορ σάμθινγκ τσίμα τσίμα τα βγάζουν αλλά από το να στηρίξω την ανευθηνότητα του Αλέκου το προτιμώ. Εδώ δεν μπορεί να πάρει αυτός πάνω του ευθύνη για να μείνουμε στην Ευρώπη όταν χρεοκοπήσουμε τι θα κάνει; Φυσικά φοβάται μη χάσει την εξουσία και δεν υπογράφει αλλά δε νομίζω να τη βγάλει καθαρή αν αρχίσουμε να πεινάμε σε επίπεδο Βουλγαρίας εδώ πέρα.
θα το πληρώνουμε για πάρα πολλά χρόνια πνίγοντας το κράτος μέχρι και για τα εγγόνια μαςα
Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια αλλα ακομα και αν επιλέξουμε τον "ασφαλή" δρομο και πουμε το ναι ώστε να μειωθει η πιθανότητα να μπούμε στη δραχμή,τι καλυτερο θα γίνει δηλαδη; Τόσος κόσμος ήδη πεινάει,οι μισθοί εχουν μειωθεί κτλ. Ναι τα προβλήματα θα ειναι τεράστια αν μπούμε στη δραχμή αλλα να πουμε ναι δηλαδη και μετα να θελουν να περάσουν αλλα τόσα μέτρα και παλι να πεινάσουμε; Θα σταματήσει ποτε ολο αυτο; Πραγματικα δεν θα βρεθεί ποτε καποια ακρη. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις ναι και σου λενε οτι μαλλον εισαι καποιος πλούσιος που δεν εχει ανάγκη και δεν θέλει να χάσει τα λεφτα του. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις οχι και σου λενε οτι θα γίνουμε τριτοκοσμική χώρα. Και μετα σκέφτεσαι οτι και οι δυο πλευρές εχουν τα δικια τους αλλα εμεις τι πρεπει να κανουμε τελικα; Υπαρχει λυση; Δεν ξερουμε τι μας ξημερώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
ήδη με τα capital controls έχει γίνει μεγάλη ζημιά στην οικονομία που θα φανεί ακόμα και συμφωνία να υπάρξει.
οι τουρίστες ακυρώνουν τις κρατήσεις.. με χρεωκοπία δεν θα έρθει κανεις οπότε χάθηκε ολόκληρη η σεζόν φέτος

Αν όμως πάμε σε δραχμή,μέσα σε λίγες μέρες η δραχμή θα υποτιμηθέι 50% σε σχέση με το ευρώ, τραγικές απώλειες θα έχει και το αέπ της χώρας,
ενω η τιμή όλων των εισαγώμενων προιόντων θα αυξηθεί άνω του 50% μαζί με καύσιμα φάρμακα και τρόφιμα
οι φτωχοί οι σοβαρά άρρωστοι, όσοι έχουν παιδιά, και οι ηλικιωμένοι θα έχουν σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης
οι μισθοι θα έχουν αγοραστική δύναμη 200-300 ευρώ με σημερινές αναλογίες
οι κρατικές δαπάνες θα πρέπει να μειωθούν αισθητά, και θα έρθει και επιπλέων μείωση στους μισθούς και απολύσεις, ανεξάρτητα απο την υποτίμηση.

και πρόσοχή!! το χρέος της ελλάδας ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ! θα συνεχίσουμε να το πληρώνουμε σε ευρω,
επομένως μετα την υποτίμηση το χρέος θα διπλασιαστεί σε μία μέρα..
θα το πληρώνουμε για πάρα πολλά χρόνια πνίγοντας το κράτος μέχρι και για τα εγγόνια μας

θα χάσουμε για πάντα αγροτικές επιδοτήσεις, κοινοτικές επιδοτήσεις, εσπα..

και γεωπολιτικά, η χώρα φτωχη και εκτός εε, θα είναι σε χειρώτερη θέση και απο την αλβανία.

τότε στην ελλάδα θα έχει έρθει κανονική ανθρωπιστική κρίση και η ελλαδα του σήμερα θα μοιάζει με ουτοπία

Ένα μάτσο λοβοτομημένα κοτόπουλα που μέχρι χθές τσακώνονταν για το ποιό iphone θα πάρουν μας οδηγεί ολοταχώς στη δραχμή....Αν έβλεπα φτωχό και άστεγο κόσμο που κοιμάται στις πλατείες να φωνάζει, τότε θα έλεγα ΝΑΙ αυτοί οι άνθρωποι έχουν ΔΙΚΙΟ επαναστατούν επειδή πράγματι θίγονται από την κατάσταση αλλά αυτή η υποκρισία και χειραγώγηση που εξελίσσεται αυτή τη στιγμή μέσω internet δεν έχει προηγούμενο.

Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα των τελευταίων 20 και βάλε ετών πληρώνει αυτή τη στιγμή τα λάθη του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια αλλα ακομα και αν επιλέξουμε τον "ασφαλή" δρομο και πουμε το ναι ώστε να μειωθει η πιθανότητα να μπούμε στη δραχμή,τι καλυτερο θα γίνει δηλαδη; Τόσος κόσμος ήδη πεινάει,οι μισθοί εχουν μειωθεί κτλ. Ναι τα προβλήματα θα ειναι τεράστια αν μπούμε στη δραχμή αλλα να πουμε ναι δηλαδη και μετα να θελουν να περάσουν αλλα τόσα μέτρα και παλι να πεινάσουμε; Θα σταματήσει ποτε ολο αυτο; Πραγματικα δεν θα βρεθεί ποτε καποια ακρη. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις ναι και σου λενε οτι μαλλον εισαι καποιος πλούσιος που δεν εχει ανάγκη και δεν θέλει να χάσει τα λεφτα του. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις οχι και σου λενε οτι θα γίνουμε τριτοκοσμική χώρα. Και μετα σκέφτεσαι οτι και οι δυο πλευρές εχουν τα δικια τους αλλα εμεις τι πρεπει να κανουμε τελικα; Υπαρχει λυση; Δεν ξερουμε τι μας ξημερώνει.
η λυση είναι να κάτσουμε και να ξεχρεώσουμε όπως έκαναν οι μαλάκες οι ιρλανδοί και οι πορτογάλοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια αλλα ακομα και αν επιλέξουμε τον "ασφαλή" δρομο και πουμε το ναι ώστε να μειωθει η πιθανότητα να μπούμε στη δραχμή,τι καλυτερο θα γίνει δηλαδη; Τόσος κόσμος ήδη πεινάει,οι μισθοί εχουν μειωθεί κτλ. Ναι τα προβλήματα θα ειναι τεράστια αν μπούμε στη δραχμή αλλα να πουμε ναι δηλαδη και μετα να θελουν να περάσουν αλλα τόσα μέτρα και παλι να πεινάσουμε; Θα σταματήσει ποτε ολο αυτο; Πραγματικα δεν θα βρεθεί ποτε καποια ακρη. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις ναι και σου λενε οτι μαλλον εισαι καποιος πλούσιος που δεν εχει ανάγκη και δεν θέλει να χάσει τα λεφτα του. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις οχι και σου λενε οτι θα γίνουμε τριτοκοσμική χώρα. Και μετα σκέφτεσαι οτι και οι δυο πλευρές εχουν τα δικια τους αλλα εμεις τι πρεπει να κανουμε τελικα; Υπαρχει λυση; Δεν ξερουμε τι μας ξημερώνει.

Ποιός πεινάει ρε, αφήστε τα ψόφια και τους λαικισμούς. Αυτοί που πεινάνε ούτε τηλεόραση δεν έχουν, ούτε facebook και υπολογιστή για να γράψουν τις παπαρι.ς τους. Υποκριτές του κερατά ,επαναστάτες του πληκτρολογίου, αιώνιοι φοιτητές, κομπλεξικοί νεοέλληνες. Τόσα χρόνια τι κάνατε για τους πεινασμένους που κοιμόντουσαν στα παγκάκια; Τώρα ξυπνήσατε; Έχετε βοηθήσει ποτέ φτωχό άνθρωπο ρε καθίκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ποιός πεινάει ρε, αφήστε τα ψόφια και τους λαικισμούς. Αυτοί που πεινάνε ούτε τηλεόραση δεν έχουν, ούτε facebook και υπολογιστή για να γράψουν τις παπαρι.ς τους. Υποκριτές του κερατά.
Εχεις δουλεψει εστω ενα πληρες ετος στη ζωή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ένα μάτσο λοβοτομημένα κοτόπουλα που μέχρι χθές τσακώνονταν για το ποιό iphone θα πάρουν μας οδηγεί ολοταχώς στη δραχμή....
Πες τα. Βλέπω κάτι ποστ και λάικ στο facebook από άτομα που πηγαίναν κλαμπ 3 φορές τη βδομάδα και ξοδεύουν όπως να ναι τα λεφτά τους να λένε πάμε δραχμή και τέτοια. Που μέχρι χθες αν τους κόβαν οι γονείς το χαρτζιλίκι έβαζαν τα κλάματα. Αλλά οκ αν γίνει καμιά στραβή να τους δω πάνε στο μήνα τι θα κάνουν με την κατάσταση που θα έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ποιός πεινάει ρε, αφήστε τα ψόφια και τους λαικισμούς. Αυτοί που πεινάνε ούτε τηλεόραση δεν έχουν, ούτε facebook και υπολογιστή για να γράψουν τις παπαρι.ς τους. Υποκριτές του κερατά. Εσύ που τα γράφεις έχεις ζήσει πείνα ρε;

Α οκ,επειδη εγω δηλαδη εχω ακομα να φαω,δεν θα πρεπει να με νοιάζει για τους συνανθρώπους μου ε; Δεν γνωρίζω άτομα δηλαδη που σκέφτονται ακομα και τα 50 λεπτά και μετράνε μέχρι και το τελευταιο ευρώ,ουτε εχω συγγενείς που με δυσκολία τα βγάζουν πέρα. Να καθίσω στο σπιτάκι μου και να αδιαφορώ για τα παντα τοτε μονο και μονο επειδη εγω δεν εχω ζήσει ακομα τοσο τραγικές καταστάσεις,αν και δεν ξερω αν οι γονεις μου θα εχουν ακομα τη δουλεια τους αυριο :) Οκ,καλη σκέψη. Πρεπει καποια στιγμη να σταματήσετε να βγάζετε τόση χολή για τη νεολαία. Οταν δείχνουμε ενδιαφέρον για το μέλλον μας και των γύρω μας (ωωω απίστευτο να μας νοιάζει κατι αλλο πέρα απο τα iPhone),ειμαστε υποκριτές. Να αφήσουμε εσας τους μεγαλύτερους να βγάλετε ακρη τοτε,μιας και είστε σοφότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εχεις δουλεψει εστω ενα πληρες ετος στη ζωή σου;
Nαι και υπό άσχημες συνθήκες; Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Δεν βλεπω, πως δεν θα παμε στην δραχμη, αν βγει το οχι.
Θα εχουμε ηδη χρεοκοπησει σαν κρατος και θα ειναι κοντα σε χρεοκοπια και οι τραπεζες. Τι περιμενετε να γινει μετα; Οτι θα κατσουμε στο ευρω να χρεοκοπουμε απανωτα όποτε πρεπει να πληρωνουμε δοσεις ή συνταξεις; Ή μηπως ξαφνικα η Μερκελ θα πει ας υποχωρησουμε και να συμφωνησουμε;

Βλεπω οτι στα θετικα της δραχμης, συμπεριλαμβανετε την αυξηση των εξαγωγων και την βελτιωση της ανταγωνιστικοτητας της οικονομιας.Η παραγωγη της Ελλαδας ειναι ανυπαρκτη εδω και δεκατιες. Στην πραγματικοτητα, με το ευρω οι εξαγωγες της ελλαδας υπερδιπλασιαστηκαν, σε σχεση με την δραχμη.Για τοσο αθλια κατασταση μιλαμε. Οριστε αρθρο του Μαρδα απο το 2011.https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=11186

Αλλα, δεν πειραζει μωρε, ας γυρισουμε στην δραχμη να ειμαστε εθνικα κυριαρχαχαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Α οκ,επειδη εγω δηλαδη εχω ακομα να φαω,δεν θα πρεπει να με νοιάζει για τους συνανθρώπους μου ε; Δεν γνωρίζω άτομα δηλαδη που σκέφτονται ακομα και τα 50 λεπτά και μετράνε μέχρι και το τελευταιο ευρώ,ουτε εχω συγγενείς που με δυσκολία τα βγάζουν πέρα. Να καθίσω στο σπιτάκι μου και να αδιαφορώ για τα παντα τοτε μονο και μονο επειδη εγω δεν εχω ζήσει ακομα τοσο τραγικές καταστάσεις,αν και δεν ξερω αν οι γονεις μου θα εχουν ακομα τη δουλεια τους αυριο :) Οκ,καλη σκέψη. Πρεπει καποια στιγμη να σταματήσετε να βγάζετε τόση χολή για τη νεολαία. Οταν δείχνουμε ενδιαφέρον για το μέλλον μας και των γύρω μας (ωωω απίστευτο να μας νοιάζει κατι αλλο πέρα απο τα iPhone),ειμαστε υποκριτές. Να αφήσουμε εσας τους μεγαλύτερους να βγάλετε ακρη τοτε,μιας και είστε σοφότεροι.
Καλά μη κάνεις έτσι με τη δραχμή λογικά ούτε εσύ θα έχεις. Όλοι ίσοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Α οκ,επειδη εγω δηλαδη εχω ακομα να φαω,δεν θα πρεπει να με νοιάζει για τους συνανθρώπους μου ε; Δεν γνωρίζω άτομα δηλαδη που σκέφτονται ακομα και τα 50 λεπτά και μετράνε μέχρι και το τελευταιο ευρώ,ουτε εχω συγγενείς που με δυσκολία τα βγάζουν πέρα. Να καθίσω στο σπιτάκι μου και να αδιαφορώ για τα παντα τοτε μονο και μονο επειδη εγω δεν εχω ζήσει ακομα τοσο τραγικές καταστάσεις,αν και δεν ξερω αν οι γονεις μου θα εχουν ακομα τη δουλεια τους αυριο :) Οκ,καλη σκέψη. Πρεπει καποια στιγμη να σταματήσετε να βγάζετε τόση χολή για τη νεολαία. Απο τη μια οταν δείχνουμε ενδιαφέρον για το μέλλον μας και των γύρω μας (ωωω απίστευτο να μας νοιάζει κατι αλλο πέρα απο τα iPhone),ειμαστε υποκριτές. Να αφήσουμε εσας τους μεγαλύτερους να βγάλετε ακρη τοτε,μιας και είστε σοφότεροι.

Aν σε νοιάζει πράγματι ο συνάνθρωπος σου, θα το δείξεις με τις πράξεις σου. Πάρε έναν άστεγο σπίτι σου, δώσε λεφτά στα παιδιά που καθάριζαν τα παρμπρίζ τόσα χρόνια και ο Ελληνάρας που τώρα σκούζει τα παραμέριζε...Όλα τα άλλα είναι υποκρισία. Με ένα όχι που ρίχνεις σε μία κάλπη δεν φτιάχνεις την κοινωνία, ούτε η επανάσταση μέσω πληκτρολογίου γεννάει χρήματα. Ξύπνα.

Οι Ευρωπαίοι πολίτες αναρωτιέμαι αν γελάνε μαζί μας ή μάς λυπούνται με αυτά που κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ιστορικά απ' όσο γνωρίζω "μη πληρωμή ΔΝΤ=πιστωτικό γεγονός"...τι αλλάζει στην περίπτωση μας;
Το πιστωτικο γεγονος θα γραφτει στα χαρτια, δεν γινεται αλλιως, εκτος αν εχουμε ραγδαιες εξελιξεις πριν την κηρυξη του. Μετα ξεκιναει μια διαδικασια χρεωκοπιας που μπορει να τρεναρει λιγο. Αν ο Τσιπρας κανει ελιγμο πρεπει μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα να καταφερει εναν «σοκ» στον ελληνικο λαο, ωστε να τον αφησουν ησυχο να κανει τη συμφωνια. Το προβλημα ειναι οτι το ΔΝΤ επηρεαζει ολα τα υπολοιπα οποτε τα περιθωρια ελιγμων ειναι ελαχιστα και ειναι μια κουρσα κοντρα στο χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγω ειμαι μεσα. Οσοι, ομως, ψηφισετε ναι, να παρετε πανω σας και το χρεος.

Στην πραγματικότητα τα μέτρα που έχουν ήδη αποσυρθεί δεν είναι πρόταση των θεσμών αλλά του ΣΥΡΙΖΑ. Το ΔΝΤ αρχικά πρότεινε μειώσεις μισθών, συντάξεων και δραστική μείωση του κράτους μέσω ιδιωτικοποιήσεων. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν τα δεχόταν και αντιπρότεινε ισοδύναμα με συνέπεια την αύξηση της φορολογίας. Αυτό βγαίνει από τις ομιλίες των εκπροσώπων των θεσμών και γι' αυτό είναι εξοργισμένοι με τη προπαγάνδα του ΣΥΡΙΖΑ στο εσωτερικό της Χώρας.

Οι θεσμοί έχουν δηλώσει σαφέστατα ότι το δημοψήφισμα είναι (ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην Ευρώπη). Όταν ο λαός ψηφίζσει "ΝΑΙ" το δημόσιο και ο κομματικός στρατός του ΣΥΡΙΖΑ δεν επηρεάζονται. Προφανώς θα υπάρχει ύφεση στο ιδωτικό τομέα. Στη περίπτωση του "ΟΧΙ" δίνει λευκή επιταγή στο ΣΥΡΙΖΑ που θα μας οδηγήσει σε επικίνδυνες καταστάσεις (κουμουνιστικό καθεστώς) στο οποίο όλοι εκτος από το "κυβερνητικούς" θα υποφέρουν.

Αυτό είναι ο λόγος που θεωρούν και πολύ σωστά πραξικόπημα το δημοψήφισμα. Το καλύτερο είναι να ψηφίσουμε ΝΑΙ με την ελπίδα ότι η κυβέρνηση θα φθαρεί και θα πέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top