Ελληνάρας

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συμφωνώ με Γίδι και Ifrit. Ναι, έχουμε πολλά αρνητικά σαν λαός, αλλά και άπειρα θετικά. Από το να απαριθμούμε τα πρώτα, καλύτερο είναι να κάνουμε μικρές κινήσεις να βελτιωθούμε. Από το να αναφέρουμε τι ωραία είναι στα ξένα, ας ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε ότι υπερτερούμε σε πολλά από λαούς που και καλά θαυμάζουμε και φθονούμε! Βρίζουμε την μιζέρια του Έλληνα, αλλά με αυτό τον τρόπο γινόμαστε ακόμα πιο μίζεροι από αυτόν.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η κοινωνική σάτιρα έχει ένα και μόνο σκοπό…την βελτίωση.

Σιγά μην είσαι και προδότη που δεν αγαπάς τον τόπο σου, επειδή τολμάς να πεις ότι δεν σου αρέσει που παρα πολλοί Έλληνες βρίζουν μια γυναίκα που οδιγαει αργά-προσεκτικά και κοιτάει τρεις φορές στα φανάρια μην την χτυπήσουν…

Διαφωνούμε μέσο σάτιρας … είναι το πιο εύκολο και ευχάριστο τρόπο να αλλάξουμε κάτι προς το καλύτερο…
Σατιρίστε λοιπόν «τα λάθη» επειδή αγαπάτε τον τόπο σας…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά, αλλά η απαξίωση σε τι ωφελεί; Φτάνει στα όρια της εμπάθειας,
Κάποια στιγμή,ifrit,ίσως γράψω κι εγώ ένα "πόνημα" περί...Ανθελλήνων,Μισελλήνων και Υπνελλήνων(θα το εξηγήσω κι αυτό);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η κοινωνική σάτιρα έχει ένα και μόνο σκοπό…την βελτίωση.

Σιγά μην είσαι και προδότη που δεν αγαπάς τον τόπο σου, επειδή τολμάς να πεις ότι δεν σου αρέσει που παρα πολλοί Έλληνες βρίζουν μια γυναίκα που οδιγαει αργά-προσεκτικά και κοιτάει τρεις φορές στα φανάρια μην την χτυπήσουν…

Διαφωνούμε μέσο σάτιρας … είναι το πιο εύκολο και ευχάριστο τρόπο να αλλάξουμε κάτι προς το καλύτερο…
Σατιρίστε λοιπόν «τα λάθη» επειδή αγαπάτε τον τόπο σας…:)

Εμένα πάλι μου φαίνεται χιουμοριστικό να είσαι έλληνας.

Aλλο σατιρα, αλλο προκληση...
Αλλο σατιριζω μια κατασταση κι αλλο το "Ελληνες ειστε και φαινεστε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Εμένα πάλι μου φαίνεται χιουμοριστικό να είσαι έλληνας.

Κι εμένα μου φαίνεται αηδιαστκό να υπάρχουν Έλληνες που νοιώθουν έτσι αλλά δεν το κάνω θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εμένα μου φαίνεται αηδιαστκό να υπάρχουν Έλληνες που νοιώθουν έτσι αλλά δεν το κάνω θέμα!
Το κάνεις όμως. Και δεν σκέφτεσαι οτι μπορεί κάποιος να αηδιάζει με μια στάση σαν τη δική σου (το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε θέμα, όχι μόνο για το συγκεκριμένο και δεν αναφέρομαι ειδικά σε εσένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το κάνεις όμως. Και δεν σκέφτεσαι οτι μπορεί κάποιος να αηδιάζει με μια στάση σαν τη δική σου (το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε θέμα, όχι μόνο για το συγκεκριμένο και δεν αναφέρομαι ειδικά σε εσένα).


:hmm: θα έλεγα ότι κι αυτό είναι μια νοοτροπία του νεοέλληνα (για να επιστρέψουμε και στο θέμα )
είναι μέσα στα πλαίσια του δεν κοιτάω και πολύ τι παίζει τριγύρω....
κι αυτο το γραφω σαν τροφή για συζήτηση κι όχι για να θίξω τον ειλικρινή γιατί δεν ξέρω αν όντως το κάνει αυτό ο ειλικρινής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε, δεν κατάλαβα καθόλου το ποστ σου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οκ.. να το αναλύσω λίγο :P

Η νοοτροπία του κρίνω τον δίπλα μου και δεν περνάει καν απ το μυαλό μου ότι οι δικές μου θέσεις ότι μπορεί να είναι εξίσου κατακριτέες από κάποιον άλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Το κάνεις όμως. Και δεν σκέφτεσαι οτι μπορεί κάποιος να αηδιάζει με μια στάση σαν τη δική σου (το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε θέμα, όχι μόνο για το συγκεκριμένο και δεν αναφέρομαι ειδικά σε εσένα).

Μα εμένα μου το δείχνουν με την πρώτη ευκαιρία!
Εγώ ακόμη δεν το έχω δείξει...πίστεψέ με!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
οκ.. να το αναλύσω λίγο :P

Η νοοτροπία του κρίνω τον δίπλα μου και δεν περνάει καν απ το μυαλό μου ότι οι δικές μου θέσεις ότι μπορεί να είναι εξίσου κατακριτέες από κάποιον άλλον
Αχα, συμφωνούμε στο παρόν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ντάξ' μωρέ, υπάρχουν παντού στερεότυπα και άτομα που τα αντιπροσωπεύουν πολύ καλά...
Το θέμα είναι, ακόμα κι όταν τα σατυρίζουμε, να μην επικρατεί η οργή και το "τσουρέκια με την χρυσή καδένα στο λαιμό και το νυχάκι εκσκαφέα"...
Όλα καλά είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ασχετο, αλλα εμενα παλι αυτη η λεξη "Ελληναρας" οποτε την ακουω με χτυπαει κατευθειαν στον κουτελο!:|
Σαν να μου βιδωνει σκουριασμενη προκα και να με πιανει πονος μεχρι την παρεγγεφαλιδα!
Δεν ξερω, αλλα προτιμω να πει καποιος σε περιπτωση θυμου πουχου "τι μαμακας εισε ρε νεο-Ελληνα" παρα το "Ελληναρας"...:| :worry:
Απο εκει και περα μπορω να πω οτι με καλυψε πολυ το κειμενο του ifrit.
Απο την μια πιστευω (πραγματικα το πιστευω) οτι υπαρχουν παααααααρα πολλοι συμπατριωτες μας οι οποιοι πραγματικα αξιζουν (δεν ξερω πως αλλιως να το θεσω) και απο την αλλη ολο και κατι γινεται και λεω..."μα καλα ρε γαμ@τη μου!Τοσο πολυ σκατα γιναμε;"
Αλλα θελω να πιστευω πως το δευτερο ισχυει γιατι οι αδιοι τενεκεδες κανουν περισσοτερο θορυβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.


Υπάρχουν τα μαγικά ροζ γυαλιά της αγάπης μας για ένα μέρος, που μας κρατάνε εκεί ή πας εκτοξεύουν πιο πέρα.
:):):):):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ ακόμη δεν το έχω δείξει...πίστεψέ με!:)

Απειλείς;;; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Σιγουρα κατι το οποιο με ικανοποιει οταν βγαινω εκτος ελληνικων συνορων ειναι ακριβως αυτο. Οτι αποτοξινωνομαι απο την παρουσια αυτου του ανθρωπινου ειδους που λεγεται "Ελληναρας".

Καποια απο τα χαρακτηριστικα του Ελληναρα κατα τη γνωμη μου...

1) Καπνιζει οπου γουσταρει χωρις να τον ενδιαφερει αν ενοχλειται ο διπλανος του. Ειναι φοβερο το οτι στην Ελλαδα οι Ελληναρες εχουν καταφερει να υποβιβασουν τους μη-καπνιστες σε περιθωριακη μειοψηφια.

2) Φερεται σαν μ....ς στο δρομο. Νομιζει οτι ολοι πρεπει να του κανουν χωρο να περασει. Ποτε μα ποτε κανενας μπροστινος του δεν εχει το δικαιωμα να κοντοσταθει με το αμαξι του για κανεναν λογο, εκτος αν ειναι ο ιδιος. Κανει σαν τρελλος να προσπερασει και ολα αυτα ακομα και οταν δεν βιαζεται καθολου. Για τον Ελληναρα το αμαξι ειναι επεκταση του κορμιου του και η οδηγηση ειναι μαγκια...

3) Παταει το γκαζι οσο γουσταρει ακομα και οταν ειναι σε δρομο που δεν τον παιρνει να το κανει. Τα ατυχηματα ειναι για τους αλλους. Σε αυτον δεν προκειται ποτε να συμβει τιποτα. Οπως το να πεταχτει μπροστα του κανα παιδακι ή ενα ζωο ή κατι αλλο...Και αμα αυτο συμβει,τοτε δε πα να ετρεχε με 200, ο Σουμαχερ που κρυβει μεσα του θα κοκκαλωσει με τη μια το αμαξι του... Σιγουρα. Δεν χωραει αμφιβολια....

4) Το σεξ ειναι μαγκια... Ειδικα δε αμα κανει και πρωκτικο που ειναι η πεμπτουσια του σεξ, ειναι βασιλιας!

5) Ο φραπες ειναι το επισημο ροφημα του Ελληναρα! Δε πα να ειναι ο χειροτερος καφες? Δε πα να ειναι ουσιαστικα το κατακαθι των εργοστασιων? Δε πα να ειναι ο μονος στον κοσμο που πινει φραπε? Οοοχι. Χωρις φραπε δεν γινεται...

6) Τι ειναι μια γυναικα που φοραει μινακι και δεν εχει ντυθει σαν καλογρια? Μα φυσικα... ξεκωλο!...

Συμφωνώ στα 1 έως και 4, και ίσως και στο 5.

Ο τύπος Ελληνάρα για μένα δε σημαίνει ότι δε θα δώσει στον έρανο ή ότι δε θα χαιρετήσει το γείτονα. Για μένα η έννοια του Ελληνάρα σημαίνει τον άνθρωπο που γουστάρει ρε παιδί μου να παραβαίνει τους κανόνες και να μην έχει κοινωνική συνείδηση. Δε με νοιάζει τι κάνει στη ζωή του. Δεν πάει να πίνει τους φραπέδες του και να πηγαίνει στα μπουζούκια. Δε με απασχολεί. Αυτό που με απασχολεί είναι το να μη σέβεται το ότι ζει σε κοινωνία που τη διέπουν κανόνες και τους οποίους θα έπρεπε να τους σέβεται στην τελική.

Δηλαδή το να λες στον κάθε π@π@ρα ότι απαγορεύεται το κάπνισμα σε κάποιο χώρο και να συνεχίζει (και δεν το κάνουν λίγοι, believe me) ή να επιμένεις να πας το αυτοκίνητό σου αν είναι δυνατόν 10 μέτρα μπροστά από το κόκκινο φανάρι για να φύγεις ΠΡΩΤΟΣ, ή να πετάς κάτω το περίβλημα από το πακέτο τσιγάρων....:mad: Όταν τα βλέπω αυτά ανάβουν τα λαμπάκια μου.... :mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Απειλείς;;; :redface:

Γιατί θα μου κάνεις μύνηση?:P:D

Αυτό που με απασχολεί είναι το να μη σέβεται το ότι ζει σε κοινωνία που τη διέπουν κανόνες και τους οποίους θα έπρεπε να τους σέβεται στην τελική.:mad17:

Δηλαδή αυτούς που καταλαμβάνουν σχολές με το έτσι θέλω,αυτούς που καίνε περιουσίες και αυτοκίνητα,που κλείνουν δρόμους,που καταπατούν κάθε νόμο και έννοια "κοινωνίας"...αυτούς θεωρείς "Ελληνάρες"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Δηλαδή αυτούς που καταλαμβάνουν σχολές με το έτσι θέλω,αυτούς που καίνε περιουσίες και αυτοκίνητα,που κλείνουν δρόμους,που καταπατούν κάθε νόμο και έννοια "κοινωνίας"...αυτούς θεωρείς "Ελληνάρες"?

Κοίτα, στο προσωπικό μου λεξικό "Ελληνάρας" είναι αυτά που είπα. Αυτοί που κάνουν όσα λες στο μυαλό μου λέγονται "Κάφροι". Δεν μπορώ να πω κάφρο έναν ελληνάρα ούτε το αντίθετο. Πώς λέμε, σοκολάτα για εμένα μπορεί να σημαίνει κάτι πολύ γλυκο και για εσένα κάτι απειλητικό που σε παχαίνει;;; Είναι πώς το βλέπει ο καθένας. Επίσης, στο ίδιο ύφος με την απορία σου, θα μπορούσα να σου κάνω και εγώ και άλλες ερωτήσεις και να επεκταθεί το θέμα πολύ (...) ε και δε λέει... :|

Επειδή όμως από ό,τι βλέπω το πας αλλού το θέμα... και όπως σου έχω πει και σε άλλο post, δεν πρόκειται να αναλύσω παραπάνω τις σκέψεις μου γιατί απλούστατα θεωρώ ότι όποιες συζητήσεις έχουν θέμα πολιτικές πεποιθήσεις, "εθνικιστικές" και θρησκευτικές για μένα δεν έχουν νόημα επιπλέον ανάλυσης. Γιατί όλοι έχουμε την εικόνα μας και τα πιστεύω μας για κάποιες έννοιες και ό,τι και να λεχθεί δεν πρόκειται να αλλάξουν...

Εγώ λέω τη γνώμη μου και από εκεί και πέρα ΤΕΛΟΣ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Μα δεν μπορεί να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά σε όσους καταπατούν τους νόμους και τους κανόνες!
Κι εγώ αντέδρασα με τον ίδιο τρόπο στον χαρακτηρισμό "Ελληνάρες"!

Το θεωρώ ιεροσυλία να χρησιμοποιείς τον όρο Έλληνας η παράγωγό του για να περιγράψεις τον Μ@λάκα!
(Όλα αυτά που περιγράφεις τα κάνει κάποιος μ@λάκας ανεξαρτήτου εθνικότητας...εκτός ίσως από το Νο 4:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Μα δεν μπορεί να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά σε όσους καταπατούν τους νόμους και τους κανόνες!
Κι εγώ αντέδρασα με τον ίδιο τρόπο στον χαρακτηρισμό "Ελληνάρες"!

Μάλλον δεν κατάλαβες το κομμάτι που έλεγα για τις έννοιες...

Ο Ελληνάρας στο δικό μου μυαλό θα φορέσει το μοδάτο ρουχαλάκι του, θα έχει το "φτιαγμένο" αυτοκινητάκι του, θα πάει στην In καφετέρια της Γλυφάδας, θα το παίξει και μάγκας "άμα λάχει να ούμε" :P

Ο κάφρος από την άλλη (που καίει σημαίες, που σπάει βιτρίνες, που... που... που...) είναι ο γυφταλέος, που τον ρωτάς γιατι το έκανε και σου απαντά "επειδή το λέει ο Μπάμπης ο Σουγιάς".

Ο ένας μπορεί να μπει στη φυλακή (λέμε τώρα... σιγά μη μπει) ενώ ο άλλος δεν πρόκειται να πάθει τίποτα, επειδή π.χ. πέταξε κάτω το χαρτομάντηλο ή το τσιγάρο. Οπότε εκεί είναι τα 2 μέτρα και 2 σταθμά. Γιατί η μία κατηγορία είναι η επικρατούσα ενώ η άλλη είναι η περιθωριοποιημένη. Άλλη βαρύτητα έχουν οι "παραβάσεις" του ενός και άλλη του άλλου...

Έγινα σαφής;;;;;;;;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top