Θα μονάζατε ποτέ για την εμπειρία;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μάλλον δεν κατάλαβες.
Εγώ είπα ελεύθερο κάμπινγκ, όχι οργανωμένο.
Σκηνή κάτω από τα δέντρα, δίπλα στη θάλασσα, εσύ και.... καλή παρέα.
Κανείς άλλος.......

Καλό κι αυτό, αλλά θα το βαριόμουν. Βλέπω τα ελεύθερα κάμπινγκ που υπάρχουν στην παραλιακή προς Σούνιο και δεν μου αρέσουν καθόλου. 'Οπου υπάρχει εύκολη πρόσβαση δεν έχει ενδιαφέρον. Το καλοκαίρι που πήγαινα σε μια παραλία στην Ανάβυσο και χρειαζόταν να κατεβαίνω από κάτι κατσάβραχα και πάλι ήταν γεμάτη σκουπιδαριό και εκεί με έβρισκαν. Γκλότερταλ στη νότεια Γερμανία και σύνορα Γαλλίας - Γερμανίας έχει φοβερά ησυχαστήρια μέσα στην άγρια φύση. Θέλω κάπου να βλέπω ελάφια, να ακούω κελαηδίσματα και ρυάκια μακρυά από αυτό το χάλι που λέγεται ''πολιτισμός''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mα κι εσύ δίπλα στην Αθήνα τι περίμενες;
Εγώ μιλάω για ελαφόνησο, η χιλιαδού στην εύβοια, ή νότια κρήτη (π.χ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Mα κι εσύ δίπλα στην Αθήνα τι περίμενες;
Εγώ μιλάω για ελαφόνησο, η χιλιαδού στην εύβοια, ή νότια κρήτη (π.χ.)
Όλα αυτά πλέον έχουν γίνει σχεδόν σαν τις παραλίες δίπλα στην Αθήνα. Είναι "της μόδας". Τα καλύτερα είναι τα μικρά (ή και μεγάλα) νησιά της άγονης γραμμής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Mα κι εσύ δίπλα στην Αθήνα τι περίμενες;
Εγώ μιλάω για ελαφόνησο, η χιλιαδού στην εύβοια, ή νότια κρήτη (π.χ.)

Ε ναι, Εύβοια έχω πάει πολλές φορές, πράγματι πολύ όμορφα εκεί. Νότια Κρήτη που ακριβώς ? Πες κάποια περιοχή να έχω υπόψην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ακόμα καλύτερα αυτά που λες.....
Αν και πέρσι ελαφόνησο, μια χαρά ήταν......
Από τότε που ξήλωσαν το μπαράκι με τους κορμούς των δέντρων δεν έχει και πολύ κόσμο.



Απέναντι στο Γαϊδουρονήσι........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όλα αυτά πλέον έχουν γίνει σχεδόν σαν τις παραλίες δίπλα στην Αθήνα. Είναι "της μόδας". Τα καλύτερα είναι τα μικρά (ή και μεγάλα) νησιά της άγονης γραμμής!

Αυτό το υπογράφω ναι ! Αυτά μου αρέσουν αν μιλάμε για Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
όχι,δεν θα το έκανα.. αν ήθελα απλά να περάσω κάποιο χρόνο μόνη μου με τον εαυτό μου,χωρίς να μ'ενοχλεί κανείς,να ησυχάσω,να ξεκουραστώ,κλπ,κλπ,θα προτιμούσα να πάω σ'ένα ήρεμο μέρος,να κλείσω και το κινητό μου και να μείνω όσο μόνη θέλω + χρειάζομαι.. :)

το να πήγαινα σε μοναστήρι,μόνο εμπειρία δεν θα το θεωρούσα και μόνο την ησυχία μου δεν θα έβρισκα... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Οχι. Ουτε για εμπειρια, ουτε για τιποτα.

Εξ αλλου ειμαι αντιθετος στον μοναχισμο. Αμα θεωρεις οτι θελεις να "αγιασεις" μεινε αναμεσα στους ανθρωπους. Αλλιως σε ποιον θα δειξεις "αγαπη προς τον πλησιον"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Οχι. Ουτε για εμπειρια, ουτε για τιποτα.

Εξ αλλου ειμαι αντιθετος στον μοναχισμο. Αμα θεωρεις οτι θελεις να "αγιασεις" μεινε αναμεσα στους ανθρωπους. Αλλιως σε ποιον θα δειξεις "αγαπη προς τον πλησιον"?
Αγαπητέ φίλε,έχω την εντύπωση ότι η ερώτηση, δεν είναι αν θα μόναζε κάποιος για ν'αγιάσει , αλλά για την εμπειρία !!! Και σας παρακαλώ,διορθώστε με , άν κάνω λάθος !:/:

Εγώ, σ'αυτή την ερώτηση θ'απαντήσω....., και θα απαντήσω : " Ναι , είναι κάτι που το έχω σκεφτεί αρκετές φορές και θα ήθελα να το κάνω! Έχω βρεί και τό πού θα πάω ( προβληματίζομαι μόνο στο γεγονός ό,τι πρέπει να ξυπνάς στις 05.00 για την "λειτουργία" , κι αυτό δεν το αντέχω:redface: ).

Σαν εμπειρία όμως, είναι κάτι που πραγματικά θα ήθελα να δοκιμάσω, καί γιατί νοιώθω την ανάγκη να "μείνω μόνη" σ'έναν τέτοιο "χώρο",( να ηρεμήσω,να σκεφτώ, χωρίς να μου αποσπά κανείς την προσοχή, χωρίς να δέχομαι άλλα εξωτερικά ερεθίσματα) , αλλά και για να "δω" μέχρι πόσο μπορώ " ν'αντέξω". Επίσης , έχω σοβαρά σκεφτεί , να "προσπαθήσω" και την "σιωπή". Θεωρώ πώς είναι κάτι πού μπορεί να με βοηθήσει να ενισχύσω την "θέλησή μου"....πού θα με κάνει "πιό δυνατή"....να "βουτήξω" στα βαθιά και να "βάλω" στον εαυτό μου "δύσκολα"....απλά και μόνο για να διαπιστώσω μέχρι που μπορώ ν' αντέξω, όχι με σκοπό να μονάσω για πάντα !!! ( μη τρελλαθούμε κιόλας.) Σαν δοκιμασία...ή....σαν εμπειρία αν προτιμάτε, (εγώ επιλέγω βέβαια τό 'σαν δοκιμασία' )
Δεν είναι το ίδιο να το κάνεις αυτό στο σπίτι σου, όπως αναφέρθηκε. Στον χώρο μας αισθανόμαστε διαφορετικά. Έστω κι αν κλείσουμε τα κινητά,την τηλεόραση κλπ κλπ....Σ' ένα μοναστήρι " η ατμόσφαιρα γενικότερα" εκπέμπει κάτι εντελώς διαφορετικό, μιά γαλήνη ίσως...δεν μπορώ να βρώ την κατάλληλη λέξη για να το περιγράψω...απλά το νοιώθω. Έχω στο μυαλό μου "την εικόνα" , τού να είμαι εκεί...με τα εντελώς απαραίτητα μαζί μου ( δεν θα κουβαλήσω κι ολόκληρη την ντουλάπα μου :D ), 2-3 ρούχα και πολλές λευκές κόλλες από χαρτί , για να μπορώ να "γράφω"...Έχω την εντύπωση πώς σε κάτι τέτοιο αναφέρεται ο Dr....love.!!! :hmm:
Για να μην "φλυαρήσω" άλλο, θα ήθελα μόνο να εκφράσω το "παράπονό " μου στο ζήτημα ότι δεν επιτρέπονται γυναίκες στο Άγιο Όρος, Είναι μία "τοποθεσία" , πού θα ήθελα, να μπορούσα, να επισκεφτώ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε φανταστω ως μοναχή ρε συ PYLH, όπως και τον εαυτό μου... Πραγματικά θα είχες πολύ πλάκα, και θα είχες αναστατώσει το μοναστήρι, καρδιακές και αγχωτικές θα είχες κάνει τις άλλες καλόγριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για να μην "φλυαρήσω" άλλο, θα ήθελα μόνο να εκφράσω το "παράπονό " μου στο ζήτημα ότι δεν επιτρέπονται γυναίκες στο Άγιο Όρος, Είναι μία "τοποθεσία" , πού θα ήθελα, να μπορούσα, να επισκεφτώ !!!

Eσένα ειδικά, καλά λέει ο άλλος, δεν μπορώ να σε φανταστώ με τίποτα εκεί μέσα :D:D:D Πολύ bold προσωπικότητα, αυτά είναι για πειθαρχημένα παιδάκια. Και γω τότε που έκανα την ερώτηση, ήμουν σε άλλη ψυχολογική φάση. Ναι για την εμπειρία το είπα, όχι για να αγιάσω, κι αν ήταν θα πήγαινα σε καθολικό ή βουδιστικό μοναστήρι, τίποτα άλλο. Καμμιά σουίτα με ac πολύ θα την προτιμούσα φυσικά στην Μονή. Μονή είπα και θυμήθηκα το ανέκδοτο που μου'λεγε ο παππούς μου αλλά άστο γιατί μας διαβάζουν και μικρά παιδιά. 'Ας μένει το βύσινο προς το παρόν όσον αφορά την μοναστική ζωή. Θυμάσαι την ταινία ''Οι γαμπροί της Ευτυχίας'' που επειδή ο Μάχος (Νίκος Ρίζος ή αλλιώς βολβός σύμφωνα με Ευτυχία) δεν έκατσε στην Βασιλειάδου, ήθελε να πάει στο μοναστήρι ? Και είχε διαλέξει και όνομα μάλιστα, αδελφή Καμίλ. Και κάθε τόσο ο Αυλωνίτης έλεγε ''άντε πάλι η Γκαμήλα''. Τελικά κέρδισε ένα θησαυρό η γκαμήλα και δεν πήγε ποτέ στο μοναστήρι. Το'ριξε στην ντόλτσε βίτα. Προτείνω επίσης να δείτε την ταινία ''Ο 'Αγιος'' (αν δεν απατώμαι αυτός είναι ο τίτλος), που ο Βιτόριο Γκάσμαν υποδύεται έναν κοσμοκαλόγερο που κάνει τα χίλια αίσχη, με το ένα πόδι στην αγιότητα με το άλλο στην αμαρτία. Το γέλιο !!! 'Ετσι που το προγραμματίζω εγώ το μοναστήρι, δεν θα'χει όμοιό του. Αν είναι μοναστήρι με σέξυ καλόγριες, δεν θα'λεγα όχι, αλλά πρέπει να φοράω ζώνη αγνότητας :D. Ε μετά λογικά, τί θα γίνει, όλο και κάποια θα παρασυρθεί από τον πειρασμό. Είναι η τελευταία μου ελπίδα :D:D για να σπάσω την γκίνια.

'Ασε το μοναστήρι και πιάσε το μπανιστήρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν θα πήγαινα σε μοναστήρι, γιατί πέρα από την ησυχία και την "αρετή" προσεύχεσαι και τηρείς κάποιες υποχρεώσεις που δεν είναι σύμφωνα με τα πιστεύω μου.

Πάντως το σκέφτομαι σοβαρά όταν μεγαλώσω να φτιάξω ένα αυθαιρετάκι στην άκρη μιας απόμακρης παραλίας, ωσάν τον ασκητή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν θα πήγαινα σε μοναστήρι, γιατί πέρα από την ησυχία και την "αρετή" προσεύχεσαι και τηρείς κάποιες υποχρεώσεις που δεν είναι σύμφωνα με τα πιστεύω μου.

Πρέπει να ακολουθείς κάποιους τύπους, αυτό είναι πολύ δύσκολο για μένα που από μικρός έχω μάθει να είμαι το μαύρο πρόβατο. Εγκατέλειπα λιμάνια, πόλεις, γονείς, συγγενείς, δουλειές κλπ με τεράστια ευκολία. Δυστυχώς το ίδιο δεν μπορώ να κάνω με το ''ασθενές'' φύλο, κι αυτό είμαι σίγουρος ότι είναι βασικός λόγος που με φοβούνται. Τους τυπικά ορθόδοξους τύπους δεν τους ακολούθησα ποτέ, για παράδειγμα δεν έχω φιλήσει ποτέ χέρι ιερέα, κάποτε μου άπλωσε χέρι ένας ιερέας και απομακρύνθηκα. Εκείνη την ώρα το θεώρησα λες και μου απλώνει το χέρι κάποια lady. Εκείνο ήταν πολύ αστείο. Την τελευταία φορά που φίλησα το χέρι μιας γυναίκας δεν μου το άπλωσε εκείνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Προσωπικά, τώρα λέω πως θα μπορέσω κάποια στιγμή να μονάσω αν το θελήσω. Σε τι είδους μοναστήρι δεν ξέρω. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, όταν ξες πως "πρέπει" να κάνεις κάτι, τότε αφήνεσαι από τους "πειρασμούς" της καθημερινής ζωής. Δηλαδή, το να απομομωθώ στο σπίτι μου, για 'μένα τουλάχιστον, σημαίνει μόνο ξεκούραση. Γιατί και στο internet θα μπω και τα πάντα θα κάνω. Φυσικά δεν ξέρω πως θα αντιδράσω στα "πρέπει" της κάθε μονής, γιατί και εγώ δεν πολυασχολούμαι με θρησκείες(ειδικά με τη δικιά μας:P ) και δεν είμαι άνθρωπος που ακολουθώ πιστά "εντολές". Αλλά εδώ είναι που έχω μια απορία. Δεν μπορείς να πας σε ένα μοναστήρι και να κάνεις ό,τι θες εσύ; Δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να πας το πρωϊ εκκλησία κτλ κτλ κτλ;

Και το τελευταίο πράγμα που έχω να πω, είναι πως ο μόνος λόγος που φοβάμαι να πάω σε ένα μοναστήρι, είναι η πιθανή "πλύση εγκεφάλου", που στην κάνουν πάνω σε μια αδυναμία σου. Έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, αλλά ρε παιδιά, άνθρωποι είμαστε και μπορεί πολλές φορές να "αφεθούμε" και να μας εκμεταλλευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Π Δεν μπορείς να πας σε ένα μοναστήρι και να κάνεις ό,τι θες εσύ; Δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να πας το πρωϊ εκκλησία κτλ κτλ κτλ;

Μόνο πρωί πρωί εκκλησία;

Από ό,τι ξέρω κοιμούνται στις 7 το απόγευμα και ξυπνάνε στις 5 το πρωί και προσεύχονται 50 φορές την ημέρα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Από ό,τι ξέρω κοιμούνται στις 7 το απόγευμα και ξυπνάνε στις 5 το πρωί και προσεύχονται 50 φορές την ημέρα :confused:

Ναι καλά, άλλη δουλειά δεν έχουμε, θα προσευχόμαστε 50 φορές τη μέρα. Αυτό είναι χειρότερο κι από πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ναι καλά, άλλη δουλειά δεν έχουμε, θα προσευχόμαστε 50 φορές τη μέρα. Αυτό είναι χειρότερο κι από πανελλαδικές.

Βασικά το μοναστήρι είναι κάτι που δεν σου λέει απλά "μην κάνεις έρωτα" για παράδειγμα, αλλά σου λέει "μη σκεφτείς οτι θέλεις να κάνεις έρωτα".

Και είναι λογικό, αφού οι 50 προσευχές την ημέρα σου υπενθυμίζουν τον Θεό και τα "πρέπει" του, και σε κάνουν να πιστεύεις σε αυτόν και να τον έχεις κάθε στιγμή στο μυαλό σου. Αν σκεφτείς οτι θέλεις να κάνεις έρωτα στο μοναστήρι είναι αμαρτία και πέφτουν μετάνοιες :P (πους-απς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Sex μπορείς να κάνεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και είναι λογικό, αφού οι 50 προσευχές την ημέρα σου υπενθυμίζουν τον Θεό και τα "πρέπει" του, και σε κάνουν να πιστεύεις σε αυτόν και να τον έχεις κάθε στιγμή στο μυαλό σου. Αν σκεφτείς οτι θέλεις να κάνεις έρωτα στο μοναστήρι είναι αμαρτία και πέφτουν μετάνοιες :P (πους-απς)

:D:D:D Κέφια σήμερα και οι δυο. Οι κάμψεις είναι το λιγότερο, αντέχω. Αλλά φαντάσου να κάνεις κάμψεις και ξαφνικά να νοιώσεις από πίσω κάτι σκληρό. Ουπς, μου έπεσε το σαπούνι, όπως στη φυλακή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Να μονάσω; Πλάκα κάνουμε τώρα;
Θέλω να μονάσω στην ελαφόνησο στην παραλία του Σίμου για όλο το καλοκαίρι.
Μπορώ;:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top