Ελληνάρας

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ετσι ορίζεται από το πολίτευμα της χώρας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Για την ακρίβεια: "Η εξουσία από το Λαό, διά το Λαό και προς το Λαό"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Mην διανοηθείς ούτε για μια στιγμή οτι τους υπερασπίζομαι, όμως αυτοί όλοι που περιγράφεις, είναι εκλεγμένοι από εμάς. Καλά να πάθουμε. Γιατί κάθε φορά λέμε τα ίδια, τους βρίζουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ, κι όμως στις εκλογές ξεπουλιόμαστε για ένα ρουσφέτι αποκλειστικά ατομικού ενδιαφέροντος. Δεν έχεις φίλε μου (γενικά μιλάω) δικαίωμα να κρίνεις τον τάδε υπουργό που έκανε παιχνίδι με τα ομόλογα, γιατί όταν έγιναν εκλογές εσύ ψήφιζες με διαφορετικά κριτήρια δικού σου ενδιαφέροντος.
Αρα είσα συνυπεύθυνος. Δεν χρειάζεται καμια 17 νοέμβρη ή 25 δεκέμβρη, έχουμε το μεγαλύτερο και ισχυρότερο όπλο στο χέρι μας, κι αυτό είναι η ψήφος μας, και το σπαταλάμε άδικα, και μετά φταίνε αυτοί. Αυτοί όμως είναι εκεί επειδή εμείς τους επιλέξαμε.
Εχουμε την (εκάστοτε) κυβέρνηση που μας αξίζει.

Σορυ φιλε αλλα δεν εκλεχθηκαν ουτε απο μενα αλλα
ουτε κι απο σενα (απ'οτι καταλαβα).

Κι επειδη δεν ειναι και δικια μας υποθεση (απο τη στιγμη που δεν ειμαστε πολιτικοι) να "πεισουμε" τους υπολοιπους να μην τους ψηφισουν, δεν βλεπω πως ειναι εκλεγμενοι απο εμας...

Και τα κλισε του στυλ "το κρατος ειμαστε εμεις" κτλ κτλ μου φαινονται εφευρεσεις πολιτικων (ή πολιτικαντηδων)


Επιτέλους φτάσαμε σ' ένα σημείο που αρχίσαμε να γινόμαστε ουσιαστικοί, αφού μέχρι τώρα αναλωθήκαμε στο να συνηθίσουμε ο ένας τον άλλο, ως προς το ύφος γραφής, το στυλ κλπ.
Αν αντιπαραβάλει κανείς τα posts του Καπετάνιου και του bisbi θα παρατηρήσει ότι μαζί θέτουν έναν προβληματισμό και οριοθετούν ένα πλαίσιο σκέψης. Η αλήθεια, κατά τη γνώμη μου, κινείται ανάμεσα στις δύο απαντήσεις.
Από τη μια μεριά, συμφωνώ ότι οι πολίτες είναι υπεύθυνοι για τις κυβερνήσεις που εκλέγουν. Πράγματι, η αποποιήση της ατομικής ευθύνης από πλευράς του πολίτη και η μεταβίβαση όλων των δικαιοδοσιών στους πολιτικούς, τον υποβιβάζει από πολίτη σε υπήκοο!! Επίσης βλέπω ότι συμφωνείς Καπετάνιο κι εσύ στο ότι τους ψηφίζουμε όχι γιατί τους πιστεύουμε, αλλά για λόγους συναλλαγής. Φυσικά καταλαβαίνεις ότι αυτά περί Νοέμβρη, Οκτώβρη κλπ ήταν αστειάκια. Δεν πρέπει κανείς να περιμένει αδρανής και να περιμένει το Ζορρό να τον σώσει!!!
Από την άλλη πλευρά, είναι σαφές ότι αυτοί που δεν τους ψηφίζουν αποτελούν μειοψηφία, η οποία δεν έχει τη δυνατότητα να αλλάξει τα μυαλά των υπολοίπων. Αυτό συμβαίνει γιατί η κρίση των ψηφοφόρων δεν διαμορφώνεται μέσα από πραγματικό διάλογο, έστω μέσω χώρων ζύμωσης όπως είναι ένα φόρουμ, αλλά από ισχυρούς διαμορφωτές της κοινής γνώμης, όπως λέγονται, δηλαδή από τα ΜΜΕ, που δεν αφήνουν Καραγκιόζη, λαλάκα και χαζογκόμενα που να μην προωθήσουν, αφού αυτοί κατά τη γνώμη τους προσφέρουν θέαμα. Είναι αυτό που λένε ότι τα "νούμερα" ανεβάζουν τα νούμερα (της τηλεθέασης).
(Λαζόπουλος-Σταρόβας: Ρε σύ, ξέρεις γιατί η Καϊλή κοιτάει κάτω όταν της κάνουν ερωτήσεις στην τηλεόραση; Γιατί ρε σύ, επειδή ντρέπεται που είναι ηλίθια; Όχι ρε, της στέλνουν τις απαντήσεις με SMS:D).
Επίσης ας μην ξεχνούμε η εκλογή εξαρτάται από τους μεγαλοκαρχαρίες πλουτοκράτες, αφού αυτοί χρηματοδοτούν τις πανάκριβες προεκλογικές εκστρατείες, όποιων αυτοί επιλέγουν (με τι κριτήρια άραγε;;)), αφού χωρίς τη σπατάλη τεράστιων χρηματικών ποσών δεν μπορεί πλέον κανείς να εκλεγεί. Περιμένω μετά, εγώ ο κουτός πολίτης, να εξυπηρετήσει ο πολιτικός τα δικά μου συμφέροντα (τα συλλογικά εννοώ), και όχι του αφεντικού μου; Ε καλά να πάθω!!
Έχετε για παράδειγμα προσέξει, ότι ενώ έχουμε εδώ και χρόνια διπλάσιους ρυθμούς ανάπτυξης από το μέσο όρο της ΕΕ, οι πολίτες δεν καρπώνονται απολύτως τίποτα, αφού έχουμε τους χαμηλότερους μισθούς στην Ευρώπη;
Προσέξατε ότι, σύμφωνα με επίσημες φετινές στατιστικές, το 30% των Ελλήνων ζει με εισόδημα κάτω των 300 Ευρώ το μήνα; Σκεφτήτε λοιπόν πόσοι είναι αυτοί που ζούνε με 500 Ευρώ. Πέστε μου εσείς, σας φτάνουν 500 Ευρώ; Έχετε μάθει ότι είμαστε η πιο ακριβή χώρα της Ευρώπης, ακόμη και σε απόλυτες (όχι μόνο σχετικά με τους μισθούς εννοώ) τιμές; Κάθε καταπιεστικό και αντιλαϊκό μέτρο που λαμβάνεται δικαιολογείται γιατί "Έτσι μας επιβάλει η Ευρώπη". Μόλις κάποιος απαιτήσει τα όποια καλά ισχύουν στην Ευρώπη να ισχύσουν και για μας, η απάντηση είναι αποστομωτική: "Εδώ είναι Ελλάδα, τι ψάχνεις;" Ξέρετε ότι, σύμφωνα με τη Γιούροστατ, είμαστε ο πιο σκληρά εργαζόμενος λαός στην Ευρώπη; Μόλις όμως δεν τους συμφέρει, θυμούνται ότι ο Έλληνας είναι τεμπέλης και γλεντζές.
Μας έπεισαν να δεχθούμε, για λόγους ηθικής λέει, οι πολιτικοί μας να είναι επαγγελματίες (και κατά τ' άλλα ανεπάγγελτοι), αφού μέσω συνταγματικής ρύθμισης τους απαγορεύεται να έχουν άλλη εργασία, χωρίς κανείς να προσέξει ότι έτσι υποσκάπτεται το δημοκρατικό πολίτευμα και μετατρέπεται σε ολιγαρχικό. Οι μόνοι που αντέδρασαν (προς τιμήν τους) ήταν ο Ασκητής και ο Λυκουρέζος, οι οποίοι προτίμησαν το επάγγελμά τους από τη βολή (βουλή συγνώμη). Για όποιον διαφωνεί: Αναρωτιέμαι αν εγώ προσωπικά έχω κατ' ουσίαν το δικαίωμα του εκλέγεσθαι, εσείς τι λέτε, το έχω;;;;. Ξέρω βέβαια ότι το συγκεκριμένο μέτρο πρόκειται να καταργηθεί στην επόμενη συνταγματική αναθεώρηση, όμως σχολιάζω ότι πειστήκαμε να δεχθούμε αμάσητη μια διάταξη που φαλκιδεύει το δημοκρατικό πολίτευμα.
Ας μην επεκταθώ άλλο. Σήμερα, ευτυχώς, ολοένα και πληθαίνουν οι φωνές που ζητούν μια εναλλακτική λύση ώστε να ξεφύγουμε από αυτούς που εναλλάσσονται στην εξουσία για να μας πουν ότι οι προηγούμενοι τα έφαγαν όλα, για να τα φάνε κι αυτοί, ώστε όταν ξαναέρθουν στην εξουσία οι προηγούμενοι, να μας πουν κι αυτοί ότι βρήκαν άδεια ταμεία, κοκ... Πόσες φορές πρέπει ρε λαλάκα Έλληνα να σου πουν το ίδιο ψέμα για να σταματήσεις να το τρως; Ο θείος Αδόλφος έλεγε περί αυτού: "Ο λαός έχει μια τεράστια ικανότητα να πιστεύει αυτό που θες εσύ να πιστέψει και μια ακόμη μεγαλύτερη να ξεχνάει αυτό που θες εσύ να ξεχάσει". Ο θείος Αδόλφος πέθανε. Οι ιδέες του όμως εφαρμόζονται στην πράξη....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα ήθελα πάρα πολύ να σου παραθέσω μερικά επιχειρήματα για να σου αποδείξω πόσο λάθος κάνεις να πιστεύεις όλα αυτά τα παραπάνω.
Αλλά δυστυχώς δεν έχω κανένα, :( το παραπάνω ποστ είναι ολόκληρη η έλληνική πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Απο το ΑΚΟΥ, ΑΝΘΡΩΠΑΚΟ! του ΒΙΛΧΕΛΜ ΡΑΙΧ

"Σε ονομαζουν 'Ανθρωπακο', 'Κοινο Ανθρωπο'.
Λενε οτι μια νεα εποχη αρχισε, η 'Εποχη του Κοινου Ανθρωπου'
Δεν το λες εσυ αυτο, Ανθρωπακο. Το λενε αυτοι, οι αντιπροεδροι των μεγαλων εθνων, οι εκλεγμενοι ηγετες της εργατιας, οι μετανιωμενοι απογονοι των μπουρζουαδων, οι πολιτικοι και οι φιλοσοφοι. Σου δινουν το μελλον μα δε ρωτανε για το παρελθον σου.
Εισαι κληρονομος ενος φοβερου παρελθοντος. Η κληρονομια σου ειναι σαν πυρωμενο διαμαντι στο χερι σου. Αυτο σου λεω εγω.
Καθε γιατρος, τσαγγαρης, τεχνιτης ή εκπαιδευτικος πρεπει να γνωριζει τις ατελειες του, αν θελει να κανει τη δουλεια του και να βγαλει το ψωμι του. Εδω και καμποσες δεκαετιες, εχεις αρχισει να παιζεις διοικητικο ρολο στη γη. Απο τις σκεψεις σου και τις πραξεις σου, εξαρταται το μελλον της ανθρωποτητας. Μα οι δασκαλοι σου κι οι αφεντες σου ποτε δε σου λενε ποιος εισαι και πως σκεφτεσαι. Κανεις δεν τολμα να σε επικρινει στο μονο σημειο που θα μπορουσε να σε κανει στιβαρο κυβερνητη της μοιρας σου. Εισαι 'ελευθερος' μονο με μια εννοια : ελευθερος απο μορφωση για το πως θα ρυθμιζεις μονος σου τη ζωη σου, ελευθερος απο αυτοκριτικη.
Ποτε δε σε ακουσα να παραπονεθεις: 'Με προαγετε σε μελλοντικο αφεντη του εαυτου μου και του περιβαλλοντος μου, μα ποτε δε μου ειπατε με ποιο τροπο μπορει καποιος να γινει αφεντης του εαυτου του και ποτε δε μου δειξατε τα λαθη στις σκεψεις μου και στις πραξεις μου'.
Αφηνεις τους ανθρωπους της εξουσιας να αναλαβουν δυναμη 'για το καλο του Ανθρωπακου'. Μα εσυ ο ιδιος μενεις σιωπηλος. Δινεις στους ανθρωπους της εξουσιας ή σε ατομα με κακοβουλες προθεσεις τη δυναμη να σε αντιπροσωπευουν. Και πολυ αργα ανακαλυπτεις οτι εισαι παντα το κοροιδο"

Σε νιωθω.


-------------------------------------------------------------------------------------
Ανακοινωση: Κατόπιν συνενόησης με τον bisbiriko έγινε ένα split που θα βρείτε εδώ σχετικό με το έργο του Βιλχελμ Ράϊχ ώστε να μπορέσουν τα δύο θέματα να αναπτυχθουν αυτούσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
α) Eιστε προπαγανδιστές και επίσης β) Κάτω οι μετα-Φρόυντ προφήτες.

Α) Με έπιασες την ώρα που έπερνα την επιταγή από τη CIA, την KGB, τη Μοσάντ και τον Κόκκαλη για να υποσκάψω τα ακλώνητα θεμέλια της ιδεατής μας Ελλάδας, γενέτειρας της δημοκρατίας. Δυστυχώς η Ελλάδα είναι επίσης η πατρίδα της Τραγωδίας!!!
Β) Αυτός ο Φρόυντ δεν ήταν που δίδαξε ότι πρώτα σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι και μετά με το πάνω; Θάνατος σε όλους τους υπόλοιπους!!! (Και επιτέλους σκασμός, οι ρήτορες πολύ μιλήσανε, στο εξής θα παίζουμε σ' αυτόν το θίασο μόνο ως φαντάσματα. Κώστας Τριπολίτης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και τα κλισε του στυλ "το κρατος ειμαστε εμεις" κτλ κτλ μου φαινονται εφευρεσεις πολιτικων (ή πολιτικαντηδων)

To 58% (αν θυμάμαι καλά) των πολιτών που συμμετείχαν στις εκλογές ψηφίζοντας, κι εξέλεξαν όποιον εξέλεξαν, είναι απο άλλο κράτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ακομα δεν καταλαβες απο ποιο κρατος ειναι? :D

Κριμα, γιατι μου φαινοσουν εξυπνη κοπελα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Β) Αυτός ο Φρόυντ δεν ήταν που δίδαξε ότι πρώτα σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι και μετά με το πάνω; Θάνατος σε όλους τους υπόλοιπους!!!
Μπορείς να τον κατηγορήσεις? Δίδαξε αυτό που παρατηρούσε γύρο του…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
@chaos
Α) Με έπιασες την ώρα που έπερνα την επιταγή από τη CIA, την KGB, τη Μοσάντ και τον Κόκκαλη για να υποσκάψω τα ακλώνητα θεμέλια της ιδεατής μας Ελλάδας, γενέτειρας της δημοκρατίας. Δυστυχώς η Ελλάδα είναι επίσης η πατρίδα της Τραγωδίας!!!



Μα τον Κόκκαλη?!?! Άσε του κάνα φράγκο να δούμε καμμία μεταγραφή :mad:


Αυτός ο Φρόυντ δεν ήταν που δίδαξε ότι πρώτα σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι και μετά με το πάνω;

...Και ο Αϊνστάιν δηλαδή μας δίδαξε πως "τα πάντα είναι σχετικά"; :P

Πλάκα πλάκα, δεν χρειαζόταν ο Φρόυντ για να το πει, το βλέπουμε ξεκάθαρα γύρω μας.


@bis
Ποια ευτραπελα εννοεις?
Ασχολουμαι με το Ραιχ 15 χρονια και δε βρηκα κανενα τετοιο.



O συσσωρευτής απαιτεί να είμαστε τσίτσιδοι. Θυμάσαι τι λέει ο Ράιχ για τα "πειραματόζωα" του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μπορείς να τον κατηγορήσεις? Δίδαξε αυτό που παρατηρούσε γύρο του…

@chaos
...Και ο Αϊνστάιν δηλαδή μας δίδαξε πως "τα πάντα είναι σχετικά"; :P

Πλάκα πλάκα, δεν χρειαζόταν ο Φρόυντ για να το πει, το βλέπουμε ξεκάθαρα γύρω μας.
@bis
O συσσωρευτής απαιτεί να είμαστε τσίτσιδοι. Θυμάσαι τι λέει ο Ράιχ για τα "πειραματόζωα" του;

Αυτό παρατήρησα κι εγώ. Γιατί αν ο Ράιχ δεν ήθελε τσίτσιδα τα πειραματόζωά του μπορεί να μην βρίσκαμε τίποτε άλλο να πούμε γι' αυτόν. Η ηθικολογία δεν αποτελεί επιστημονικό επιχείρημα.

Όσο για τον Αϊνστάιν, πράγματι αυτό μας δίδαξε! Η φυσική είναι βασική επιστήμη. Ό,τι ισχύει εκεί, παρατηρείται και στις άλλες θετικές επιστήμες, όπως η χημεία και η βιολογία. Ό,τι ισχύει στη βιολογία ισχύει και στην κοινωνία, αλλά και στο άτομο. Γι' αυτό δεν θεωρείται σώφρον να έχεις αποκρυσταλλωμένες απόψεις για οτιδήποτε, ειδικά για όσα δεν έχουν απαντηθεί με σαφήνεια ακόμη. Ένας καθηγητής του πολυτεχνείου μου είπε πρόσφατα: "Σήμερα εύκολα μιλούμε για μετα-βιολογία, μετα-χημεία, μετα-υλικά, όμως αν τολμήσει κανείς να μιλήσει για μετα-φυσική, τον κοιτάν όλοι στραβά". Να θυμάστε ότι αυτά που γνωρίζετε ως μοντέρνα φυσική είναι τουλάχιστον 50 ετών παλαιά. Οι φυσικοί σήμερα έχουν φτάσει σε συμπεράσματα που θα έκαναν έναν αλχημιστή να χαμογελά χαιρέκακα!!!

Και ένα ανέκδοτο: Ο Θεός έπλασε τον Αδάμ και καθώς τον παρατηρούσε, άρχισε κι ο ίδιος να θαυμάζει το έργο του. "Λοιπόν Αδάμ του είπε, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σου έφτιαξα έναν αυτοσυντηρούμενο οργανισμό, σου έδωσα δυο πόδια για να κινείσαι, δυο χέρια για να εργάζεσαι και το καλύτερο: Σου έδωσα δυό κεφάλια, ένα για να διαλογίζεσαι, να μιλάς, να βλέπεις κλπ, κι ένα για να περνάς καλά και να διασκεδάζεις".
"Ευχαριστώ πολύ παντοδύναμε και πάνσοφε" είπε ο Αδάμ.

"Μόνο ρε Αδάμ, είπε ο Θεός, που υπάρχει ένα μικρό τεχνικό πρόβλημα, το οποίο δεν κατάφερα να επιλύσω. Το αίμα δεν φτάνει και για τα δυο κεφάλια. Ή το ένα θα δουλεύει ή το άλλο"!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αν είναι ρε παιδιά. Απαντάει η Ρενό στον Ελληνάρα το εξής (και δεν κάνω πλάκα)


Dear Mr. K...
We have received and analyzed your complaint letter
regarding the "arhidia kivotio" issue on Renault Megane cars.
Unfortunately, we were unable to find this term
(arhidia kivotio) in our databases and we kindly ask you to send to us
more detailed specification about.
Also, please be so kind to translate in English the
following expressions: "gamo to aftokinito sas", "valte to ston kolo sas" and "gamo tin kariola tin Renault".
Sincerely yours,

M... M...
Customer Service Representative

Α, ρε Ελληνάρα αθάνατε καλαμαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ακομα δεν καταλαβες απο ποιο κρατος ειναι? :D

Κριμα, γιατι μου φαινοσουν εξυπνη κοπελα. :whistle:

Είμαι πολύ περίεργη να μάθω απο ποιο είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
To 58% (αν θυμάμαι καλά) των πολιτών που συμμετείχαν στις εκλογές ψηφίζοντας, κι εξέλεξαν όποιον εξέλεξαν, είναι απο άλλο κράτος;

Και το 42%, μεταξύ των οποίων κι εγώ, που δεν θεώρησαν ότι κάποιο από τα υπάρχοντα πολιτικά κόμματα μπορούν να τους εκφράσουν, είναι αμελητέα ποσότητα, ή μήπως ζουν σε άλλη χώρα; Μάλλον σε άλλη διάσταση θα έλεγα σωστότερα. Το 40% του 60% = 24% του συνόλου του ελληνικού λαού. Μας κυβερνά μια ισχνή μειοψηφία και αυτό το λέτε εσείς δημοκρατία; Νόμιζα suspiria ότι είχες αντιρρήσεις επ' αυτού του ζητήματος. Τελικά σου αρέσει η δημοκρατία μας ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και το 42%, μεταξύ των οποίων κι εγώ, που δεν θεώρησαν ότι κάποιο από τα υπάρχοντα πολιτικά κόμματα μπορούν να τους εκφράσουν, είναι αμελητέα ποσότητα, ή μήπως ζουν σε άλλη χώρα; Μάλλον σε άλλη διάσταση θα έλεγα σωστότερα. Το 40% του 60% = 24% του συνόλου του ελληνικού λαού. Μας κυβερνά μια ισχνή μειοψηφία και αυτό το λέτε εσείς δημοκρατία; Νόμιζα suspiria ότι είχες αντιρρήσεις επ' αυτού του ζητήματος. Τελικά σου αρέσει η δημοκρατία μας ή όχι;

Όχι βέβαια! Και ούτε το λέω αυτό δημοκρατία (το λέω εικονική δημοκρατία), και όχι τόσο για το ποστοστό αλλά για τη νοοτροπία και τη πολιτική συνείδηση που την ορίζει! Προς θεού, δεν ήθελα να πω κάτι τέτοιο, ήθελα να καταλήξω στο οτι το 58% που ψήφισε, και όπως είπα, εξέλεξε ότι εξέλεξε, είναι Έλληνες. Δηλαδή αυτοί που βγήκαν ως πολιτικοί ηγέτες, σε μικρές η μεγάλες καρέκλες, δεν ήρθαν απο το πουθενά, ήρθαν απο εμάς, ή τέλος πάντων απο όσους ψήφισαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αφού λοιπόν είναι έτσι, αντί να κατηγορούμε τον Έλληνα ότι δεν οδηγάει καλά (που είναι αλήθεια πάντως), μπορούμε να τον κατηγορούμε για τη χαμηλή πολιτική του συνείδηση και τις κακές του επιλογές. Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι, κι αυτό να το θυμάσαι. Η κάθε εξουσία διαπαιδαγωγεί τους πολίτες στο να συνηθίσουν και να θεωρούν ως φυσιολογικά αυτά που η ίδια επιλέγει και πράττει. Δεν σας κάνει εντύπωση ότι έχουμε τόσο χαμηλό επίπεδο παιδείας; Ποιον συμφέρει άραγε αυτό; Τα ελληνικά σχολεία, όλων των βαθμίδων, προσφέρουν εκπαίδευση αντί για παιδεία, στη χώρα που γέννησε την έννοια της Παιδείας. Τελικά πράγματι εδώ είναι η πατρίδα της Τραγωδίας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η κάθε εξουσία διαπαιδαγωγεί τους πολίτες στο να συνηθίσουν και να θεωρούν ως φυσιολογικά αυτά που η ίδια επιλέγει και πράττει.

Αυτό είναι κάτι που δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα και δεν αφορά μόνο το θέμα της δημοκρατίας. Είναι βασική αρχή για χειραγώγηση της μάζας. Σου δίνει κάτι δεδομένο δηλαδή δεν σου αφήνει το περιθώριο να κρίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω παντος που ζω σε τουριστικο νησι βλεπω οτι πολλες γυναικες του εξωτερικου ερχονται μονο για τους ελληνες τουS αντρες Κ εχουμε περιπου 1500 γυναικες απο εξωτερικο που εχουν παντρευτει ελληνα νομιζω οτι κατι λεει αυτο?
ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η σχετική συζήτηση για τον Βιλχελμ Ράϊχ μεταφέρθηκε εδώ:
[Split]Ο Βίλχελμ Ράϊχ και το έργο του.

Προσπάθησα να κάνω ότι μπορούσα για να μη χάσει καμία από τις δύο συζητήσεις το ύφος και το χαρακτήρα της. Αν μου ξέφυγε τίποτα, να με συμπαθάτε! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
εγω παντος που ζω σε τουριστικο νησι βλεπω οτι πολλες γυναικες του εξωτερικου ερχονται μονο για τους ελληνες τουS αντρες Κ εχουμε περιπου 1500 γυναικες απο εξωτερικο που εχουν παντρευτει ελληνα νομιζω οτι κατι λεει αυτο?
ετσι

γούστα είναι αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top