Το επίθετο των παιδιών

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
r u sure?
Εχω την εντύπωση ότι δεν μπορούν τα αδέλφια (επίσημως) να έχουν διαφορετικά επώνυμα [όταν είναι παιδιά της ίδιας μάνας και του ίδιου πατέρα--τουλάχιστον στα μάτια του νόμου :P- εννοώ]

Απότι θυμάμαι τα κορίτσια είχαν 2 επίθετα και τα αγόρια μόνο ένα :P
Το θυμάμαι πολύ καλά γιατί μου είχε κάνει εντύπωση!Ήμουν και μικρούλι τότε,οπότε..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
να πώ στον αρραβωνιαστικό μου οτι ο όταν κανουμε παιδί θα του δώσω δικο μου επιθετο και οχι δικο του μάλλον θα πάθει κρίση....:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
να πώ στον αρραβωνιαστικό μου οτι ο όταν κανουμε παιδί θα του δώσω δικο μου επιθετο και οχι δικο του μάλλον θα πάθει κρίση....:D:P
Μπορεί να πάρει και τα δύο, αυτό πραγματεύεται το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Tι σημασία μπορεί να έχει πιο επίθετο θα πάρει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Tι σημασία μπορεί να έχει πιο επίθετο θα πάρει;
μην ξεχναμε οτι τα επιθετα ξεκινησαν ως παρατσουκλια,ή επαγγελματα...

οποτε σημαινουν πολλα.περα απο το απο ποιον θα το παρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Tι σημασία μπορεί να έχει πιο επίθετο θα πάρει; :hmm:
Αν νομίζεις ότι δεν έχει σημασία, δοκίμασε να πεις στον άντρα σου (όταν έχεις και προκύψει τέτοιο θέμα) να πάρει μόνο το δικό σου. Θα καταλάβεις αμέσως πόσο σοβαρό θέμα είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λολ!
Πλέον δε νομίζω ότι ισχύει σαν παρατσούκλι αλλά ως προσωπική ταυτότητα.
Άλλωστε είναι τόσο λίγοι αυτοί που ξέρουν πως τους βγήκε το επίθετο. Άσε που ακούς και πολλές εκδοχές.
Αν νομίζεις ότι δεν έχει σημασία, δοκίμασε να πεις στον άντρα σου (όταν έχεις και προκύψει τέτοιο θέμα) να πάρει μόνο το δικό σου. Θα καταλάβεις αμέσως πόσο σοβαρό θέμα είναι. :P

Δε μ' έχει απασχολήσει το θέμα (λογικό :P) αλλά δε νομίζω να ζητούσα κάτι τέτοιο. Το επίθετο δε δηλώνει ποιανού είναι το παιδί, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Προσωπικά, δε μου αρέσει καθόλου το παιδί μου να εχει 500 επίθετα. Προτιμώ να πάρει του άντρα μου και για λόγους παράδοσης και γιατί το προτιμώ από το να έχει και τα δύο. Μου κακοφαίνεται, δε ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά, δε μου αρέσει καθόλου το παιδί μου να εχει 500 επίθετα. Προτιμώ να πάρει του άντρα μου και για λόγους παράδοσης και γιατί το προτιμώ από το να έχει και τα δύο. Μου κακοφαίνεται, δε ξέρω.
Μπορεί μετά τα 18 να διαλέξει ένα από τα δύο το ίδιο (ούτως ή άλλως θα διαλέξει όταν κάνει εκείνο παιδιά, δεν γίνεται να καταλήξουν να έχουν 4, δεν επιτρέπεται κιόλας). Του δίνεις και δικαίωμα επιλογής έτσι, αντί να του φορτώσεις του πατέρα με το έτσι θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tα επίθετα των παιδιών πρέπει να είναι από του άντρα ΤΕΛΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Tα επίθετα των παιδιών πρέπει να είναι από του άντρα ΤΕΛΟΣ.

Μπορεις να μου εξηγησεις το...ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορεί μετά τα 18 να διαλέξει ένα από τα δύο το ίδιο (ούτως ή άλλως θα διαλέξει όταν κάνει εκείνο παιδιά, δεν γίνεται να καταλήξουν να έχουν 4, δεν επιτρέπεται κιόλας). Του δίνεις και δικαίωμα επιλογής έτσι, αντί να του φορτώσεις του πατέρα με το έτσι θέλω.
Με αυτή τη λογική με το έτσι θέλω τους δίνουμε και το όνομα.
Δεν είναι λίγες οι φορές που λένε τα παιδιά ''γιατί μου δώσατε αυτό το όνομα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεις να μου εξηγησεις το...ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;

αν ένα παλικάρι είχε 2 επίθετα και παντρευόταν με μια κοπελιά που είχε και αυτή 2 επίθετα το παιδί τους θα πρέπει να έχει 4 και το εγγόνι τους 8
φαντάσου αν ίσχυε αυτό τα ονόματα των παιδιών αυτή της οικογένειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν ένα παλικάρι είχε 2 επίθετα και παντρευόταν με μια κοπελιά που είχε και αυτή 2 επίθετα το παιδί τους θα πρέπει να έχει 4 και το εγγόνι τους 8
φαντάσου αν ίσχυε αυτό τα ονόματα των παιδιών αυτή της οικογένειας

Μπορεί μετά τα 18 να διαλέξει ένα από τα δύο το ίδιο (ούτως ή άλλως θα διαλέξει όταν κάνει εκείνο παιδιά, δεν γίνεται να καταλήξουν να έχουν 4, δεν επιτρέπεται κιόλας). Του δίνεις και δικαίωμα επιλογής έτσι, αντί να του φορτώσεις του πατέρα με το έτσι θέλω.
:crazy::crazy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Προσωπικά, δε μου αρέσει καθόλου το παιδί μου να εχει 500 επίθετα. Προτιμώ να πάρει του άντρα μου και για λόγους παράδοσης και γιατί το προτιμώ από το να έχει και τα δύο. Μου κακοφαίνεται, δε ξέρω.
Το οτι κατι ειναι "παραδοση" δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.Ξερεις ποσες παραδοσεις καταπατουν ανθρωπινα δικαιωματα; Παραδοση ειναι και το να μην πηγαινουν στο σχολειο οι γυναικες σε καποια μουσουλμανικα κρατη,παραδοση ειναι και η μπουρκα,παραδοση ειναι καποια εθιμα στη αφρικη,που παραβιαζουν ασυστολα τα ανθρωπινα δικαιωματα..οι παραδοσεις πηγαζουν απο τα κατεστημενα της καθε εποχης...γιατι θα πρεπει να το συνεχιζουμε αυτο;;.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μην καταλαβαινει οτι οι περισσοτερες παραδοσεις ειναι φαλλοκρατικες και οχι μονο..διοτι αυτες οι αντιληψεις επικρατουσαν εκεινες τις εποχες.
Δυστυχως ετσι μας εμαθαν...και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι δεν μπορουμε να απαγγιστρωθουμε απο αυτες...ευτυχως οχι ολοι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μετά τα 18 φτιάχνεις δικό σου επίθετο σημασία έχει να δούμε τι θα κάνουμε πριν τα 18

Φαντάσου ένα παιδάκι μικρό από την Κρήτη (όπως ο μικρός Δημητράκης από το νησί) να έγραφε το όνομα του μετά την ορθογραφία στο μάθημα η Γλώσσα μου.

Δημητράκης Μανουσολουκολακης Παπακωνστατάκαράκης. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μπορεί μετά τα 18 να διαλέξει ένα από τα δύο το ίδιο (ούτως ή άλλως θα διαλέξει όταν κάνει εκείνο παιδιά, δεν γίνεται να καταλήξουν να έχουν 4, δεν επιτρέπεται κιόλας). Του δίνεις και δικαίωμα επιλογής έτσι, αντί να του φορτώσεις του πατέρα με το έτσι θέλω.

:confused:
Βασικά ελπίζω ο άντρας μου να μη θεωρει βάρος και φόρτωμα τα παιδιά μας.
Αν τα θεωρεί, τότε δε θα θα τον θεωρώ και εγώ για πολύ ακόμα άντρα μου. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ξέρω ότι η γκρίνια είναι έμφυτο στοιχείο μιας γυναίκας. Αλλά παρακαλώ καταλαβετε μας αν πάρει το παιδί το επίθετο της γυναίκας θα μας σχολιάζει όλη η τοπική κοινωνία. Βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας, έχετε ένα σωρό σοβαρά θέματα να γκρινιάξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το οτι κατι ειναι "παραδοση" δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.Ξερεις ποσες παραδοσεις καταπατουν ανθρωπινα δικαιωματα; Παραδοση ειναι και το να μην πηγαινουν στο σχολειο οι γυναικες σε καποια μουσουλμανικα κρατη,παραδοση ειναι και η μπουρκα,παραδοση ειναι καποια εθιμα στη αφρικη,που παραβιαζουν ασυστολα τα ανθρωπινα δικαιωματα..οι παραδοσεις πηγαζουν απο τα κατεστημενα της καθε εποχης...γιατι θα πρεπει να το συνεχιζουμε αυτο;;.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μην καταλαβαινει οτι οι περισσοτερες παραδοσεις ειναι φαλλοκρατικες και οχι μονο..διοτι αυτες οι αντιληψεις επικρατουσαν εκεινες τις εποχες.
Δυστυχως ετσι μας εμαθαν...και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι δεν μπορουμε να απαγγιστρωθουμε απο αυτες...ευτυχως οχι ολοι..:)
Η συγκεκριμένη όμως παράδοση δε νομίζω να καταπατά κάποιο δικαίωμα.
Απλά το βλέπω (τώρα γιατί μετά μπορεί να αλλάξω οπτική) προσπάθεια των γυναικών για ισότητα για κάτι που δεν έχει σημασία.
Μετά τα 18 φτιάχνεις δικό σου επίθετο σημασία έχει να δούμε τι θα κάνουμε πριν τα 18

Φαντάσου ένα παιδάκι μικρό από την Κρήτη (όπως ο μικρός Δημητράκης από το νησί) να έγραφε το όνομα του μετά την ορθογραφία στο μάθημα η Γλώσσα μου.

Δημητράκης Μανουσολουκολακης Παπακωνστατάκαράκης. :worry:
Λίγο άσχετη συσχέτιση αλλά δε βαριέσαι. :P
Έλεγες για 4 επίθετα και μετά για το Δημητράκι (btw δε βλέπω νησί :P)

Η Μαρία-Ειρήνη γιατί να γράψει και τα 2 ονόματα;:P

Βασικά ελπίζω ο άντρας μου να μη θεωρει βάρος και φόρτωμα τα παιδιά μας.
Αν τα θεωρεί, τότε δε θα θα τον θεωρώ και εγώ για πολύ ακόμα άντρα μου. :look:
Να φορτώσεις στα παιδιά το επίθετο του άντρα εννοεί, όχι να φορτώσεις τα παιδιά στον άνδρα.

Νυστάξατε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έλεγες για 4 επίθετα και μετά για το Δημητράκι (btw δε βλέπω νησί :P)

Η Μαρία-Ειρήνη γιατί να γράψει και τα 2 ονόματα;:P

Γιατί την μία γιαγιά την λέγανε Μαρία και την άλλη Ειρήνη και για να αποφύγει την γκρίνια ο άνθρωπος έδωσε και τα δύο. Προσωπικά πιστεύω αν είναι αγόρι πρέπει να παίρνει το όνομα του παππού του άντρα και αν είναι γυναικά το όνομα της γιαγιας της γυναίκας. Σε όλες τις περιπτώσεις το επίθετο θα είναι του άντρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top