Ελληνάρας

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
...Η σημερινή μου απάντηση σε αυτό το ταλαίπωρο thread:

Έκπληξη ή αλλιώς Ελληνικό Τάϊ Τσί (το παρατράβηξα?)

Μάθε περισσότερα εδώ

Είναι κι αυτά ο Ελληναράς. ;)

...Ναι!
Ακόμα!:)

Πρόσφατα είχα πάει στη Μυτιλήνη και στην Αγιάσο συγκεκριμένα οπου όπως μας είπαν υπάρχουν 17 παιδιά που μαθαίνουν σαντούρι! Νομίζω είναι μεγάλος αριθμός για τον αριθμό παιδιών της Αγιάσου και μπράβο που μπορούν και κρατούν κάτι τέτοιο. Όπως επίσης μου έκανε εντύπωση οτι στην Αγιάσο κατοικούν περίπου 4000 άνθρωποι ενώ στα δικά μας χωριά στη Χίο κατοικούν 30-40 το πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σήμερα θα ήθελα να θίξω μια άλλη πλευρά που αφορά στη συζήτηση που έχουμε εδώ. Πριν μερικές εβδομάδες κατέβηκα στην Αθήνα για να παρακολουθήσω ένα workshop (κάτι σαν σεμινάριο) για κάποιες τεχνικές της μοριακής βιολογίας, που διοργάνωνε μια πολυεθνική εταιρεία. Κύρια ομιλήτρια στο σεμινάριο αυτό ήταν μια Γερμανίδα βιολόγος, η οποία ήταν επικεφαλής ολόκληρου του Ευρωπαϊκού τμήματος της εταιρείας. Μάλιστα, όπως διαπίστωσα, οι γνώσεις της ήταν σε άριστο επίπεδο και είχε αρκετή εμπειρία στη δική μας δουλειά.
Το περίεργο ποιο είναι; Η συγκεκριμένη κυρία είχε ένα προφανές σωματικό μειονέκτημα και μάλιστα κληρονομικής φύσης, όχι από ατύχημα. Είχε ένα μόνο χέρι!!! Το αριστερό της ήταν κανονικό μέχρι τον καρπό και μετά είχε μια μικροσκοπική παλάμη με υπολειματικά δακτυλάκια. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν καθαρή απορία, πώς είναι δυνατόν κανείς να είναι εργαστηριακός με μόνο ένα χέρι. Με κάποιον τρόπο τα κατάφερνε μια χαρά. Αμέσως μετά έκανα και μια δεύτερη σκέψη, η οποία έχει σχέση με το θέμα μας:
Στην Ελλάδα αυτή η γυναίκα θα βρισκόταν στα αζήτητα. Όχι μόνο δεν θα την έκανε κανείς επικεφαλής διεθνούς τμήματος, όχι μόνο δεν θα την προσλάμβαναν για μια δουλειά που έχει επαφή με πολύ κόσμο, αλλά στην πράξη ούτε για να καθαρίζει τις σκάλες δεν θα την έπαιρναν. Αυτή θα ζούσε από την Πρόνοια και θα ζητιάνευε έξω από το γραφείο κάποιου βουλευτή μπας και τη βολέψουν σε κάποια θέση για ΑΜΕΑ.
Ο τρόπος που φέρεται μια κοινωνία στους αναπήρους δείχνει και το επίπεδο πολιτισμού της. Πρέπει να ομολογήσω ότι εδώ οι Ευρωπαίοι (στη συγκεκριμένη οι Γερμανοί) μας έδωσαν μαθήματα. Η συμπεριφορά του συνόλου της ελληνικής κοινωνίας και του κράτους απέναντι στους αναπήρους είναι ρατσιστική. Ο ανάπηρος προκαλεί οίκτο μέχρι και απέχθεια (ίσως θα πείτε ότι είμαι υπερβολικός, αλλά αυτά τα λένε και πολλοί κοινωνιολόγοι). Φαίνεται ότι η παράδοση του Καιάδα δεν έχει εξαλειφθεί ακόμη. Οι Έλληνες φαινομενικά αναγνωρίζουν βέβαια το δικαίωμα του αναπήρου στη ζωή, όμως στην πράξη δεν του αναγνωρίζουν το δικαίωμα να ζει ανάμεσά μας, αλλά συνήθως τον καταδικάζουν στο περιθώριο της κοινωνίας, όπως καταγγέλουν και οι οργανώσεις τυφλών, παραπληγικών και άλλων ΑΜΕΑ.
(Τι τα συζητάς ρε Χάος, θα πει κανείς, εδώ δεν βρίσκουν οι Έλληνες επιστήμονες με δύο χέρια δουλειά, περιμένεις να βρουν αυτοί με ένα;;; )
Περιμένω τις γνώμες σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
A, καλα.
Στη Γερμανια ειχα γνωρισει εναν που εφτιαχνε υπολογιστες για να χρησιμοποιουνται απο τυφλους. Μου ειπε οτι ολο και περισσοτεροι τυφλοι βρισκουν δουλεια ευκολα με υπολογιστες (ακομα και σε κρατικους φορεις) και οτι φυσικα και νοιωθουν πολυ καλυτερα και πιο ολοκληρωμενοι γιατι μπορουν κι αυτοι να προσφερουν.
Ακριβως οπως στην Ελλαδα δλδ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ο τρόπος που φέρεται μια κοινωνία στους αναπήρους δείχνει και το επίπεδο πολιτισμού της.
Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Νομίζω είχαμε αναφερθεί σε κάτι παρόμοιο και στο θέμα που αφορούσε τα δύο κορίτσια που ζουν σε ένα σώμα και έτυχε να το συζητώ και πρόσφατα με ένα φίλο και κατλήξαμε στο οτι ο Ελληνικός λαός δεν είναι έτοιμος να δεχτεί το διαφορετικό γενικότερα αν αυτό δεν ανήκει στις κατηγορίες "μόδα","τηλεόραση","κατανάλωση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ασπάζομαι το :
Η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα της Δύσης και η πρώτη χώρα της Ανατολής....


Νομίζω ότι αυτό εξηγεί (και δικαιολογεί) πάρα πολλά πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νομίζω είχαμε αναφερθεί σε κάτι παρόμοιο και στο θέμα που αφορούσε τα δύο κορίτσια που ζουν σε ένα σώμα και έτυχε να το συζητώ και πρόσφατα με ένα φίλο και κατλήξαμε στο οτι ο Ελληνικός λαός δεν είναι έτοιμος να δεχτεί το διαφορετικό γενικότερα αν αυτό δεν ανήκει στις κατηγορίες "μόδα","τηλεόραση","κατανάλωση".

Πραγματικά έχεις δίκιο. Μόνο αν δεήσει η Αννίτα Πάνια να τους βάλει να τραγουδήσουν, ξαφνικά τα ΑΜΕΑ γίνονται συμπαθή στην ελληνική κοινή γνώμη. Αλλιώς...Καιάδας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πραγματικά έχεις δίκιο. Μόνο αν δεήσει η Αννίτα Πάνια να τους βάλει να τραγουδήσουν, ξαφνικά τα ΑΜΕΑ γίνονται συμπαθή στην ελληνική κοινή γνώμη. Αλλιώς...Καιάδας!!


να με συγχωρείς πολύ αλλά ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΑΘΗ δεν γίνονται
θύματα για να γελάσουν οι "έξυπνοι" γίνονται
έρμαια στα χέρια επιτήδειων που εκμεταλλεύονται ανθρώπους με πρόβλημα

Η κυρία Πάνια θα έβαζε ποτέ έναν παραπληγικό να τον δείξει πως τρώει για να γελάσουμε? Κάποιον κουτσό να χορεύει? Όχι βέβαια... γιατί τότε θα έπεφτε η οργή του κόσμου πάνω της....
Γιατί βάζει ανθρώπους με κάτω του μέσου όρου ευφυίας να τραγουδήσουν????
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ότι τους κοροϊδεύουν και είναι ασφαλής! κι αυτή... κι όλοι όσοι γελάνε μαζί τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ενα απ΄τα πραγματα που με φοβιζουν αν κανω τετειο παιδι ειναι ακρυβος αυτο κ οι υποδομες βεβαια στην ελλαδα για αυτα τα παιδια


οχι για την πανια δεν συμφωνω αλλα με το οτι η ελλαδα δεν ειναι ετοιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
να με συγχωρείς πολύ αλλά ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΑΘΗ δεν γίνονται
θύματα για να γελάσουν οι "έξυπνοι" γίνονται
έρμαια στα χέρια επιτήδειων που εκμεταλλεύονται ανθρώπους με πρόβλημα

Η κυρία Πάνια θα έβαζε ποτέ έναν παραπληγικό να τον δείξει πως τρώει για να γελάσουμε? Κάποιον κουτσό να χορεύει? Όχι βέβαια... γιατί τότε θα έπεφτε η οργή του κόσμου πάνω της....
Γιατί βάζει ανθρώπους με κάτω του μέσου όρου ευφυίας να τραγουδήσουν????
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ότι τους κοροϊδεύουν και είναι ασφαλής! κι αυτή... κι όλοι όσοι γελάνε μαζί τους

Οι ίδιοι οι άνθρωποι που κάνουν το show κι έχουν χαμηλό δείκτη ευφυίας δεν ξέρουν οτι κοροϊδεύονται οπότε νιώθουν ασφαλείς. Σύμφωνοι.

Οι άνθρωποι που ξέρουν οτι αυτά τα άτομα, με τα οποία γελάνε, έχουν νοητική στέρηση, γιατί το κάνουν; Κι αφού το κάνουν με έναν καθυστερημένο γιατί να μην το κάνουν και με ένα χαζό; Κι αν δεν το κάνουν αμέσως, ίσως τους έρθει πιο εύκολο αν τους το περάσει σιγά σιγά η τηλεόραση.

Ωστόσο εγώ δεν είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο ,και νομίζω και ο Great Chaos το ίδιο, γιατί αν έβγαινε το 'διαφορετικό' που συζητάμε στην Ανίτα Πάνια ο ελληνικός λαός δεν θα το δέχοταν αλλά θα το αναγνώριζε πάλι ως διαφορετικό και θα γελούσε μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
να με συγχωρείς πολύ αλλά ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΑΘΗ δεν γίνονται
θύματα για να γελάσουν οι "έξυπνοι" γίνονται
έρμαια στα χέρια επιτήδειων που εκμεταλλεύονται ανθρώπους με πρόβλημα

Η κυρία Πάνια θα έβαζε ποτέ έναν παραπληγικό να τον δείξει πως τρώει για να γελάσουμε? Κάποιον κουτσό να χορεύει? Όχι βέβαια... γιατί τότε θα έπεφτε η οργή του κόσμου πάνω της....

Την ίδια γνώμη μ' εσένα έχω κι εγώ Κουέ, όμως το παρουσίασα με πικρόχολο τρόπο, εννοώντας ότι στην Ελλάδα έτσι συμπεριφερόμαστε στους αναπήρους κάθε είδους. Δυστυχώς η πολιτιστική μας ανάπτυξη έχει σταματήσει στο επίπεδο του να διασκεδάζουμε με "freak shows". Ξέρεις ότι τα λέω λίγο ανάποδα μερικές φορές, αλλά έτσι είναι το Χάος, τι να κάνουμε;:)

Οι ίδιοι οι άνθρωποι που κάνουν το show κι έχουν χαμηλό δείκτη ευφυίας δεν ξέρουν οτι κοροϊδεύονται οπότε νιώθουν ασφαλείς. Σύμφωνοι.

Οι άνθρωποι που ξέρουν οτι αυτά τα άτομα, με τα οποία γελάνε, έχουν νοητική στέρηση, γιατί το κάνουν; Κι αφού το κάνουν με έναν καθυστερημένο γιατί να μην το κάνουν και με ένα χαζό; Κι αν δεν το κάνουν αμέσως, ίσως τους έρθει πιο εύκολο αν τους το περάσει σιγά σιγά η τηλεόραση.

Από την αρχαιότητα οι Έλληνες θεωρούσαν ότι ο "λώλος" όπως χαρακτήριζαν τα συγκεκριμένα άτομα, είναι άτομο ιερό, αφού βλέπει τα πράγματα με άλλο τρόπο από τους υπόλοιπους (σύγκρινε και με την παροιμία: "Από τρελλό κι από μικρό..."). Αυτή είναι η καλή πλευρά του θέματος, αφού οδηγεί στην ανοχή της κοινωνίας απέναντι σε αυτά τα άτομα. Η κακή πλευρά, την οποία σήμερα βλέπουμε σε εκπομπές τύπου Πάνια ή trash TV, είναι ότι έχουμε παραδοσιακά τη νοοτροπία να τους τσιγκλίζουμε χειροκροτώντας τους για να γελούμε μαζί τους. Αυτά από κοινωνιολογικής άποψης. Αν το δούμε από την ψυχολογική σκοπιά, οι Έλληνες θέλουν να νιώθουν ότι κάποιος είναι πιο βλαξ απ' αυτούς, ώστε να αισθάνονται υπέρτεροι. (βλέπουμε τα χάλια του άλλου και ξεχνούμε την καμπουρίτσα μας κοντολογίς). Αν σας φαίνεται τραβηγμένο το τελευταίο, θα σας πω ότι με αυτό το σύστημα (κάνοντας τον βλάκα) γλίτωνα τις τιμωρίες στο στρατό. Ο μέσος καραβανάς αισθανόταν τόσο καλά που ένας από αυτούς τους μορφωμένους είναι πιο ηλίθιος απ' αυτόν, που ουδέποτε με τιμώρησαν:stupid:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν σας φαίνεται τραβηγμένο το τελευταίο, θα σας πω ότι με αυτό το σύστημα (κάνοντας τον βλάκα) γλίτωνα τις τιμωρίες στο στρατό. Ο μέσος καραβανάς αισθανόταν τόσο καλά που ένας από αυτούς τους μορφωμένους είναι πιο ηλίθιος απ' αυτόν, που ουδέποτε με τιμώρησαν.
Πολύ φοβάμαι αγαπητέ Χάος ότι «το σύστημα» χρησιμοποιείται ήδη ως ένα είδος ηθοποιίας από τα αστέρια της Πανια. Είναι εις γνώσιν τους ότι προκαλούν λύπηση και γέλιο. Η συγκεκριμένη συμπεριφορά φέρνει λεφτά οπότε παίζουν το ρόλο του φτωχομυαλου. Αν θες… του καραγκιόζη…

Απορώ πώς μπορούν μερικοί να γελανε με αυτό το ανθρώπινο εξευτελισμό…:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαλα ισως καποια απο αυτα τα ατομα να ξερουν οτι θα γελασει κοσμος μαζι τους (δε θελει αι πολυ μυαλο) αλλα το κανουν γιατι η καψουρα να βγουν τηλεοραση ειναι ισχυροτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παιδιά εγώ ειλικρινά δεν παίρνω κι όρκο ότι καταλαβαίνουν τι τους γίνεται αυτά τα άτομα.... δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνουν την κοροϊδία εις βάρος τους....

το λέω αυτό σκεπτόμενη μια θεία που έχω (ναι η ντροπή της οικογένειας ένα πράγμα :P) ότι θα μπορούσαμε πολύ εύκολα ξαφνικά να την δούμε σε καμιά Πάνια και να μην το πάρουμε χαμπάρι από πριν....
Η γυναίκα είναι απλά κάτω του μέσου όρου ευφυίας... τι να κάνουμε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μιας και μιλαμε για την Πανια, προσωπικα πιστευω οτι το να θεωρουμε οτι αυτα τα ατομα κανουν οτι κανουν εν γνωση τους ειναι και λιγο "ζαχαρωμα του χαπιου" για να μην βγουμε και να πουμε (δεν κατακρινω καποιον εδω) οτι "Ναι η κ.Πανια βγαζει ατομα με καποιο προβλημα,τα περιφερει οπως καναν καποτε τις τερατογενεσσεις στα τσιρκα κι εμεις γελαμε."
Οχι οτι ολοι εχουν καποιο προβλημα,αλλα πολλοι που περασαν απο εκει ναι ειχαν και ειναι οφθαλμοφανες.Δεν ειναι ολοι γεννημενοι τοσο καλοι ηθοποιοι πια.
Και δεν φταιει τοσο το κοινο.
Γιατι ειναι παραλογο καποιος να δει τον Κατελη και τον καθε Κατελη να τραγουδαει ή να τον ντυνουν γαλοπουλα ή Θεο ερωτα και να ΜΗΝ γελασει.Δεν γινεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μιας και μιλαμε για την Πανια, προσωπικα πιστευω οτι το να θεωρουμε οτι αυτα τα ατομα κανουν οτι κανουν εν γνωση τους ειναι και λιγο "ζαχαρωμα του χαπιου" για να μην βγουμε και να πουμε (δεν κατακρινω καποιον εδω) οτι "Ναι η κ.Πανια βγαζει ατομα με καποιο προβλημα,τα περιφερει οπως καναν καποτε τις τερατογενεσσεις στα τσιρκα κι εμεις γελαμε."
Οχι οτι ολοι εχουν καποιο προβλημα,αλλα πολλοι που περασαν απο εκει ναι ειχαν και ειναι οφθαλμοφανες.Δεν ειναι ολοι γεννημενοι τοσο καλοι ηθοποιοι πια.
Και δεν φταιει τοσο το κοινο.
Γιατι ειναι παραλογο καποιος να δει τον Κατελη και τον καθε Κατελη να τραγουδαει ή να τον ντυνουν γαλοπουλα ή Θεο ερωτα και να ΜΗΝ γελασει.Δεν γινεται!

διαφωνώ κάθετα οριζόντια και πλάγια :P
πρώτον, αν δεν υπήρχε τέτοιο κοινό δεν θα υπήρχε η εκπομπή
δεύτερον, έχεις υπόψη σου πόσοι πολλοί άνθρωποι είναι εν δυνάμει αστείοι-γελοίοι αν δεν σε καταβάλει το συναίσθημα? όπως είπα και πριν... παραδείγματα με αρρώστους χιλιάδες!
Γιατί το συναίσθημα υπερισχύει για κάποιον που θα ξέρει ότι τον κοροϊδεύουμε και δεν ισχύει για κάποιον που δεν το ξέρει ρε συ?
Μήπως τελικά δεν είναι το συναίσθημα αλλά ο φόβος αυτό που μας φρενάρει απ το να γελάσουμε με ένα κουτσό που τρέχει?
Γιατί είναι καλύτερο θέαμα ένας χαζός με ένα δόντι που τραγουδάει?
Έχεις προσέξει ότι πάνε ΣΧΟΛΕΙΑ και επισκέπτονται την εκπομπή και τα παιδιά γελάνε και διασκεδάζουν? Οτι σχολεία επισκέπτονται μια εκπομπή που κοροϊδεύει νοητικά καθυστερημένους?
Και γελάνε μαζί τους!
Αυτή είναι η μια πλευρά του Έλληνα.... η κατάντια του να μην μπορούμε να σεβαστούμε ούτε άρρωστους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ειπα δεν φταιει τοσο το κοινο!Οχι δεν φταιει καθολου.:)
Δηλαδη ιεραρχικα πρωτα βαζω (εγω)τους παρπανω και μετα το κοινο.(με ελαχιστη διαφορα,αλλα πρωτα βαζω τα μυαλα που σκεφτηκαν να κανουν καραγκιοζηδες καποιους με προβλημα.
Και το κοινο της Πανια:
A)Δεν απαρτιζεται απο ιδιατερα "εξυπνα" ατομα.(στην πλειοψηφια του)Τουλαχιστον ετσι εχω διαπιστωσει εγω οταν βλεπω οτι τα 2/3 του κοινου να λαμβανει μερος και σθεναρα στις χαζομαρες της Πανια.
Β)Απο την στιγμη που πανε 100χρονων ατομα και κανουν το κοινο και γελανε ή παιδια δημοτικου εγω τι να πω?Αφενως για τους πρωτους δεν μπορω να πω κατι και αφετερου για τους δευτερους δεν φταινε τα παιδια αλλα αυτοι που τα αφηνουν να πανε.
Γ)Φυσικα υπαρχουν και οι μεσες ηλικιες που πανε εκει.Αλλα οπως ειπα προσωπικα δεν εχω κοψει και καμια ιδιαιτερα εξυπνη φυσιογνωμια στο κοινο.Ισως να πεφτω κι εξω

Και εν κατακλειδι προσωπικα εαν διαβασες πιο πανω ειπα οτι προσωπικα πιστευω οτι τα ατομα εχουν "προβλημα" και ειμαι αντιθετος απο παρα πολλους που λενε οτι το προσποιουνται.
Και οτι να λεει καποιος οτι και καλα το παιζουν "ετσι" ειναι για να χρυσοσουμε το χαπι μας.
Κι επειδη δεν εχεουν ολοι τις ιδιες ευαισθησιες (υπαρχουν πολλοι που σου λεει "χεστηκα αν εισαι χαζος,εγω θα σε κοροιδεψω.Ναι εχω γνωρισει πολλα τετοια ατομα) τον πρωτο λογο στο "κατηγορω" τον εχουν ολοι εκεινοι που εχουν στησει την παραπανω επειχηρηση.
Και φυσικα σε δευτερο λογο το τηλεοπτικο κοινο το οποιο και το κραταει σταθερα.
Γιατι αν κατσουμε και σκεφτουμε αυτο γινεται απο την εποχη με το χρυσο κουφετο.
Απλως τοτε δεν τους εγραφε τραγουδια...Τους κοροιδευε μονο στην μια ωρα της εκπομπης.
Αρα μιλαμε για καμποσα χρονια οπου το Ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο αδρανει πληρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι αγαπητέ Χάος ότι «το σύστημα» χρησιμοποιείται ήδη ως ένα είδος ηθοποιίας από τα αστέρια της Πανια. Είναι εις γνώσιν τους ότι προκαλούν λύπηση και γέλιο. Η συγκεκριμένη συμπεριφορά φέρνει λεφτά οπότε παίζουν το ρόλο του φτωχομυαλου. Αν θες… του καραγκιόζη…
Απορώ πώς μπορούν μερικοί να γελανε με αυτό το ανθρώπινο εξευτελισμό…:/:

Αυτό ακριβώς που λες εννοούσα Ρουμάνα μου, το γνώρισα και στο στρατό και σε διάφορες δουλειές. Οι λεγόμενοι "χαζοί" έχουν παραδόξως αρκετό μυαλό για να εκμεταλλεύονται την κατάσταση και να κάνουν τη δουλίτσα τους με τον καλύτερο τρόπο, ή να λουφάρουν αν αυτό τους ευχαριστεί. Έφτασα κάποτε ν' αναρωτιέμαι αν υπάρχουν πράγματι χαζοί, με την έννοια ότι το μυαλό τους δεν είναι δυσλειτουργικό, αλλά τόσο επιθυμούν να σκέφτονται. Δεν υπάρχει πιο επικίνδυνος αντίπαλος από έναν "χαζό", ποτέ μη τους υποτιμάς.

Kαλα ισως καποια απο αυτα τα ατομα να ξερουν οτι θα γελασει κοσμος μαζι τους (δε θελει αι πολυ μυαλο) αλλα το κανουν γιατι η καψουρα να βγουν τηλεοραση ειναι ισχυροτερη.

Και αυτό παίζει, η καψούρα που λες Lory λέγεται και "ψώνιο". Αυτό προσφέρει η "ελεύθερη" (ηθικών αναστολών) τηλεόραση, αυτό που έλεγε και ο Κραουνάκης: "Ευρύχωρα μπαλκόνια να βγαίνουνε τα ψώνια."

πρώτον, αν δεν υπήρχε τέτοιο κοινό δεν θα υπήρχε η εκπομπή
Αυτή είναι η μια πλευρά του Έλληνα.... η κατάντια του να μην μπορούμε να σεβαστούμε ούτε άρρωστους ανθρώπους.

Ένα κυνικό μοτό των διαφημισταράδων είναι: "Το κοινό καταπίνει ό,τι το ταΐζεις". Ο Θεός να μη μας δώσει αυτά που μπορούμε να συνηθίσουμε καλή μου Κουέ. Όπως στον άνθρωπο καλλιεργείται ο πολιτισμός και η παιδεία, η φιλοκαλία, η φιλανθρωπία κλπ, έτσι καλλιεργείται και η βία, η καφρίλα, η αγριότητα. Αυτό μας διδάσκει η κοινωνία μας, αυτό είμαστε (Εικόνα σου είμαι κοινωνία και σου μοιάζω)

"Ναι η κ.Πανια βγαζει ατομα με καποιο προβλημα,τα περιφερει οπως καναν καποτε τις τερατογενεσσεις στα τσιρκα κι εμεις γελαμε."

Να σημειώσω ότι αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έγραφα για freak shows. Λυπάμαι που σας ρίχνω τέτοιες αγγλικούρες, αλλά εγώ τις γνωρίζω ως όρους και τις χρησιμοποιώ έτσι. Ευτυχώς βρίσκεται και κανένας καλός άνθρωπος να κάνει τη μετάφραση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδια τωρα καταλαβα ακριβως τι λεει η Κακη Επιρροη πιο πανω για τα παιδια που πανε στην...."εκπομπη" της "κυριας" Πανια.
Σορυ Κ.Ε. εχεις δικιο,αλλα μιλουσα εχοντας εντελως αλλη εικονα στο μυαλο μου...πιο παλια.
Μιλαω για εποχη "παρατραγουδων" οπου ηταν πιο μαζεμενο το κοινο και απαρτιζοταν απο εκεινα τα ατομα που περιγραφω πιο πανω.
Το λοιπον, ετυχε και ειδα προσφατα αποσπασματα εκπομπων (μεσω internet) του Ζε-Τεμ και πραγματικα ειναι εξωφρενικο το γεγονος οτι το στουντιο ειναι γεματο με πιτσιρικαρια που πραγματικα τα δινουν ολα.αλλα εκεινη εκει εχει καθε φορα το στουντιο γεματο.
Μεχρι και το στουντιο πλεον ειναι πιο μεγαλο απο τα παλια που την ειχαν...
Εγω δεν ξερω τι ειναι πιο τραγικο...
Το οτι εκμεταλευονται ατομα με διανοητικα προβληματα ορισμενοι εδω και χρονια και το Ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο το κανει γαργαρα (τον Μικρουτσικο τον κλεισανε,αλλα μετα καπου ξεχαστηκαν) ή το γεγονος οτι βλεπω τοοοοοοοοσες πολλες παιδικες φατσες πραγματικα να κοπανιουνται και να βρισκονται μεσ την τρελη χαρα οταν βγαινει η Μαλαμω και τραγουδα...
Και δεν λεω.Και να γελασει ενα παιδι με χαζομαρες ΔΕΝ ειναι κακο, αλλα εκεινη πλεον εχει καταντησει την εκπομπη της σε συγχρονο freak show!(πολυ σωστη η τοποθετηση το Great Chaos!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα σας παρακαλέσω θερμά καλοί μου συνομιλητές να μην με κράξετε για όσα θα γράψω σε αυτό το post, αυτό που θέλω να δείξω είναι μια άλλη πλευρά των πραγμάτων η οποία λείπει από την όμορφή μας ομήγυρη. Ξέρετε, το Μέγα Χάος μου έχει δόσει μια ευχή και κατάρα: Πάντα να βλέπω και μια πλευρά περισσότερη στα γεγονότα, ακόμη και όταν θεωρητικά έχω "κατασταλάξει" σε μια άποψη.

Λοιπόν: Η άλλη άποψη λέει πως η Πάνια μπορεί να εκτελεί κοινωνικό έργο. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα ήταν τα φρικιά της κοινωνίας, άνθρωποι δυστυχισμένοι και απόβλητοι με τεράστια λαχτάρα για δημοσιότητα, ψώνιο τρελλό για την τέχνη, πράγμα που πιστέψτε με πονάει όσο κι ένας ανεκπλήρωτος έρωτας, αν δεν ήταν εκεί η θεία Πάνια. Με τη θεία Αννίτα παρούσα και με το μαγικό της ραβδάκι, τα τέρατα μεταμορφώνονται σε παιδιά θαύματα, εκπληρώνουν τον πόθο τους και γίνονται και οι πρώτες μουράκλες. Εάν τους δεις λίγο καλύτερα στα μάτια, αυτοί οι άνθρωποι είναι ευτυχισμένοι! Ξαφνικά το Μέγα Χάος υλοποιεί αυτό που ποθούσαν περισσότερο. Η απόδειξη ότι και οι πιο τρελλλλές ευχές πραγματοποιούνται. Μα γελάνε θα μου πείτε μαζί τους και τους κοροϊδεύουνε. Ε και τι μ' αυτό; Με τον Κωνσταντάρα και το Βέγγο δεν γελούνε; (Πω πω ασέβεια να συγκρίνεις αλήτη τον μεγάλο Κωνσταντάρα με τον Κάτμαν, φωτιά να σε κάψει αιρετικό κάθαρμα:D). Κι όμως ακόμη και ο μεγάλος Κωνσταντάρας ήταν ευτυχισμένος μόνο όταν έκανε το κοινό του να γελά. Και ο Βέγγος πού κολλάει σ' αυτήν την ιστορία; Ο Βέγγος προκαλούσε τους άλλους να τον κοροϊδέψουν, να του χώσουν σφαλιάρα, να τον τρέξουν ανελέητα. Ήταν ο αρχετυπικός χαρακτήρας του παλιάτσου, του παραδοσιακού Καραγκιόζη, του κλόουν που με τα παθήματά του οι άνθρωποι γελούν και κλαιν, ώστε μέσα στην ψυχή τους να επέλθει κάθαρση. Τι λιγότερο έχει ένας Κάτμαν; Δεν δικαιούται αυτός να γίνει ευτυχισμένος και να κάνει τον κόσμο να χαμογελάσει; Ο καθένας έχει το χάρισμά του και αυτό ισχύει για όλους χωρίς εξαίρεση ("Κάθε άνδρας και κάθε γυναίκα είναι ένα αστέρι", έλεγε ο Άλιστερ Κρόουλυ). Ευτυχισμένος κι ευλογημένος είναι αυτός που θα το βρει. Δεν είμαι εγώ, που είμαι επιστήμονας, σε τίποτε καλύτερος από τον Σχιζοφρενή Δολοφόνο με Το Πριόνι, μη σας πω ότι είμαι και αντάξιός του δηλαδή. Γιατί εγώ πρέπει να έχω το δικαίωμα να κυνηγήσω την τρέλλα μου και όχι ο Κολλημένος; Ήμουν εγώ λιγότερο καραγκιόζης όταν έπαιζα και χτυπιόμουν στα ροκ συγκροτήματα; Ίσως. Η γιαγιά μου όμως είχε άλλη γνώμη:D.

Μα θα μου πείτε, η Αννίτα βγάζει λεφτά από αυτό. Γιατί ηθικολογούμε κυρίες και κύριοι; Εμείς δεν επιλέξαμε τον καπιταλιστικό τύπο κοινωνίας που μεταφράζει τα πάντα σε οικονομική αξία; Εμείς δεν διδάσκουμε στα παιδιά μας ότι τα λεφτά είναι το παν; Εμείς δεν αντιμετωπίζουμε καθημερινώς τον διπλανό μας ως κινούμενο δεκάευρο;(ευτυχώς που κάποιοι ακόμη αντιστέκονται, όπως οι τρελλοί Γαλάτες του Αστερίξ). Η Αννίτα μας έφταιξε; Τι το μεμπτό βλέπετε σ' αυτήν τη συναλλαγή; Όλες οι πλευρές λαμβάνουν το αντίτιμό τους. Οι δυστυχισμένοι ευτυχούν, το κοινό λαμβάνει την καθαρτήρια δόση του γέλιου του και η θεία Αννίτα τα φράγκα. Good deal for everybody. Αν δεν μας αρέσει η εικόνα που βλέπουμε στον καθρέφτη μας όταν κοιτιόμαστε, το να σπάμε τον καθρέφτη δεν θα απαλύνει την ασχήμια μας (δεν μιλώ για κανέναν από εσάς προσωπικά, μη θιγεί παρακαλώ κάποιος. Σκεφτήτε καλά πριν με βρίσετε.

Μια άλλη πλευρά του ίδιου ζητήματος είναι η περίφημη αίσθηση του Καλτ. Καλτ είναι μια κάπως εξεζητημένη αλλά και προχωρημένη αίσθηση περί τέχνης που στο εξωτερικό χαίρει μεγάλης εκτίμησης εδώ και κάποιες δεκαετίες (κυρίως από το '60 ή '70, δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό). Καλτ σημαίνει η τέχνη εκείνη που έχει μεν αξία όμως δεν έχει αυτοεπίγνωση. Οι κυριότεροι εκφραστές του Καλτ στην ελληνική τηλεόραση είναι ο Θέμος Αναστασιάδης και η Αννίτα. Έτσι ιστορικές μορφές της τέχνης που στα χρόνια τους παραγνωρίστηκαν, είναι για παράδειγμα ο Φλωρινιώτης, Ο Γιώργος Μαργαρίτης και φυσικά ο Απόστολος Σουγκλάκος (Θεός σχωρέστον, καλό ταξίδι μεγάλε Αποστόλη). Καλτ είναι και η ταινία της Λίντα Λοβλαίης "Το βαθύ λαρύγκι". Καλτ είναι και οι ταινίες του Ταραντίνο. Με την ίδια λογική εμένα μου αρέσει ο Βας Βας Βας Παρασκευάς και δεν σηκώνω κουβέντα!!! Επίσης το ποιο αστείο πράγμα που έχω δει τα τελευταία χρόνια, είναι μια θείτσα με ένα μόνο δόντι που τραγουδά "Έξω απ' τα δόντια" και "Δεν με πονά για σένα το δοντάκι". Μια διεστραμμένη αίσθηση της τέχνης ίσως, αλλά για όσους έχουν διαβάσει Μαρκήσιο Ντε Σαντ αυτό είναι απλό πταίσμα.
Γιατρέ μου είμαι καλά;;; Γιατί ο καταραμένος Χαοτικός Νους να θέτει τέτοια δύσκολα ερωτήματα που δεν μπορώ, όσο κι αν θέλω, να βρω επιχειρήματα εναντίον τους, ενώ όλοι ξέρετε ότι δεν μου λείπει αυτή η ικανότητα; Βοηθήστε με καλοί μου μοντεράτορες, τρελαίνομαι. Βάλτε τους όμορφους κανόνες του στεκιού και στο μυαλό μου! Ας δώσει κάποιος μια απάντηση στους δαιμονικούς μου συλλογισμούς! Ας μην επιτρέπονται πλέον οι αιρετικές σκέψεις μέσα στο βολεμένο, βαρετό και πουλημένο μου τομάρι. Περιμένω τις απαντήσεις σας. Μη βιαστείτε να προτρέξετε. Δεν μπορείτε να ξέρετε τι σας επιφυλλάσει το Χάος για τη συνέχεια. :P:D:D

Παρακαλώ μόνο να λάβετε υπόψιν σας ως δικαιολογητικό μου, ότι τα παραπάνω δεν είναι ακριβώς δικές μου απόψεις, τα έγραψα ως εκπρόσωπος του Συλλόγου Τεράτων και Φρικιών Ελλάδας "Ο Άγιος Παντελεήμονας" (βοήθειά μας) του οποίου τυγχάνω ιδρυτικό μέλος και επίτιμος πρόεδρος. Τα μέλη του συλλόγου μάλιστα μου είπαν πως αν δεν αφήσουμε την θεία Αννίτα ήσυχη θα προβούν σε όλα τα νόμιμα και παράνομα μέσα που διαθέτουν. :kill::knife::alljumpy:

Όλα είναι ένα παιχνίδι αγαπητοί μου συνταξιδιώτες....Όλα είναι δρόμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top