Το επίθετο των παιδιών

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αγαπητε μου αγγελε..γιατι ειναι αδικια;;; ΤΟ ΠΑΙΔΙ θα αποφασισει...ουτε ο ενας ουτε ο αλλος...το επιθετο θα ειναι του παιδιου..δεν εχει κανενα δικαιωμα να ανακατευτει πλεον ο γονειος..παπαλα...το παιδακι..απαξ και ενηλικιωθει..
μεχρι να ενηλιωθει μιλαμε...και ειναι σημαντικο ζητημα


τωρα το επιθετο ειναι πιο ευκολο να αλλαξει..και ο καθενας μπορει να το αλλαξει. όπως και οι ηθοποιοι τραγουδιστες πχ...
η μεγαλη πληγη ειναι το ονομα..αυτο δεν αλλαζει με τιποτα,,ουτε καν οι σειρα εγγραφης δυο ονοματων..

οποτε ειναι πολυ μεγαλυτερο ζητημα το ονομα που δινουν στο παιδι,και οχι το επωνυμο..



Το παιδί ως τα 18 έχει δύο επίθετα (της μαμάς και του μπαμπά) και στα 18 κρατάει το ένα.
θα προτιμουσα να εχω τρια επιθετα και με την ενηλικιωση να διαλεγω το μακρυτερο..:worry::confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,402 μηνύματα.
:(
Οφείλω να ομολογήσω οτι αυτή η άποψη μου είναι είναι απολιθάβι της παλιάς νοοτροπίας που ήθελε τις γυναίκες κατώτερες του άντρα και με βάλατε σε σκέψεις. Δε νομίζω να μαλώσω ποτέ για ένα όνομα και ένα επίθετο σημασία έχει το περιεχόμενο.

:mad: Mια παράδοση που κρατάει χιλιετίες οι σύγχρονες γυναίκες θέλουν να την αλλάξουν. :(

αγαπημενε μου fockos...κατασταλαξε τελος παντων καπου...τη μια ετσι..την αλλη γιουβετσι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αγαπημενε μου fockos...κατασταλαξε τελος παντων καπου...τη μια ετσι..την αλλη γιουβετσι..:)

:D με έπιασες στην φάκα


Να ναι καλά τα παιδιά και να πάρουν όποιο όνομα να ναι.

θα πάρω το γιουβέτσι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,402 μηνύματα.
μεχρι να ενηλιωθει μιλαμε...και ειναι σημαντικο ζητημα
ειναι σημαντικο...ΓΙΑΤΙ;;; ξερεις ποσους μαθητες εχω..που εχουν δυο επιθετα;;; Πχ... Αννα Πλεσσα Χαραλαμπους....πανεμορφο δεν ειναι;;; που ειναι το προβλημα; Όταν ενηλικιωθει..θα διαλλεξει αυτη το επιθετο της..οιπως και εχει το καθε δικαιωμα (για να μην υπαρχει προβλημα με τα δικα της παιδια και τα πολλα επιθετα() αρα;;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
εγω δεν εχω ουτε της μαμας ,ουτε του μπαμπα,το αλλαξα και σκεφτηκα ενα δικο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εγω δεν εχω ουτε της μαμας ,ουτε του μπαμπα,το αλλαξα και σκεφτηκα ενα δικο μου

Σίγουρα το επίθετο δεν κάνει τους δεσμούς,αλλά εκτός από επαγγελματικούς λόγους,δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.Ως γονιός θα άφηνα το παιδί μου να διαλέξει,αλλά μέσα μου δε θα ένιωθα και τέλεια αν μου έλεγε πως σκοπεύει να αλλάξει το επίθετο του,όπως κι εγώ κράτησα το δικό μου.Το θεωρώ απλά ένα στοιχείο που ξεχωρίζει τη δική σου οικογένεια από τον υπόλοιπο κόσμο.

Όσο για το αν η γυναίκα θέλει να δώσει στα παιδιά και το δικό της επίθετο το συζητάμε και γιατί όχι,αν επιθυμεί δεν έχω κανένα λόγο να μην το θέλω.Το θέμα είναι πως κανείς δε ρώτησε το παιδί αν στο μέλλον θέλει να έχει δυο επίθετα.Κι αν κάθε παιδί έχει δυο,το εγγόνι θα έχει τέσσερα?

Καλύτερα το παιδί να παίρνει το ένα από τα δυο επίθετα εξ αρχής,είτε του πατέρα είτε της μητέρας,ώστε αν είναι για παράδειγμα κορίτσι,και θέλει να κρατήσει και του άντρα της όταν παντρευτεί,να μη χρειαστεί να σβήσει ένα από τα άλλα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσο για το αν η γυναίκα θέλει να δώσει στα παιδιά και το δικό της επίθετο το συζητάμε και γιατί όχι,αν επιθυμεί δεν έχω κανένα λόγο να μην το θέλω.Το θέμα είναι πως κανείς δε ρώτησε το παιδί αν στο μέλλον θέλει να έχει δυο επίθετα.Κι αν κάθε παιδί έχει δυο,το εγγόνι θα έχει τέσσερα?
Όχι, δεν επιτρέπεται πάνω από δύο. Έχουν απαντηθεί εκατό φορές στο θέμα αυτά.
Και αν του δώσεις ένα, κανείς δεν το ρώτησε ποιο προτιμά, οπότε χειρότερο είναι. Πχ εμένα της μητέρας μου είναι ένα υπέροχο επίθετο, ένω του πατέρα μου εντελώς κοινότυπο. Αν η μαμά δεν ήταν πιο ...μαχητική θα είχα μείνει με του πατέρα μου μόνο, μπλιαχ (ενώ τώρα που έχω και τα 2, χρησιμοποιώ κυρίως της μαμάς).

Καλύτερα το παιδί να παίρνει το ένα από τα δυο επίθετα εξ αρχής,είτε του πατέρα είτε της μητέρας,ώστε αν είναι για παράδειγμα κορίτσι,και θέλει να κρατήσει και του άντρα της όταν παντρευτεί,να μη χρειαστεί να σβήσει ένα από τα άλλα δύο.
Κι αν είναι αγόρι;

(το να κρατήσει το αγόρι το επίθετο της γυναίκας του δεν το συζητάμε καν δηλαδή; Προσωπικά μου φαίνεται η καλύτερη λύση: Να παίρνει ο ένας το επίθετο του άλλου (καταλήγοντας σε 2) και τα παιδιά να παίρνουν αυτά τα 2, ώστε όλη η οικογένεια να έχει το ίδιο χωρίς να θυσιάσει το identity του κανείς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
(το να κρατήσει το αγόρι το επίθετο της γυναίκας του δεν το συζητάμε καν δηλαδή; Προσωπικά μου φαίνεται η καλύτερη λύση: Να παίρνει ο ένας το επίθετο του άλλου (καταλήγοντας σε 2) και τα παιδιά να παίρνουν αυτά τα 2, ώστε όλη η οικογένεια να έχει το ίδιο χωρίς να θυσιάσει το identity του κανείς).

Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να πάρω της κοπέλας μου το επίθετο.Όταν αγαπάς κάποιον σου αρέσει κάθε τι δικό του.Το θέμα είναι τι θα γίνει αν τα παιδιά μας παντρευτούν κάποια άλλα παιδιά με άλλα δυο επίθετα,με καταλαβαίνεις?Τότε το παιδί μας πρέπει να κρατήσει μόνο του μόνο το επίθετο του ενός γονέα,και το άλλο παιδί το ίδιο.Ώστε τα εγγόνια να έχουν δυο κι όχι τέσσερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να πάρω της κοπέλας μου το επίθετο.Όταν αγαπάς κάποιον σου αρέσει κάθε τι δικό του.Το θέμα είναι τι θα γίνει αν τα παιδιά μας παντρευτούν κάποια άλλα παιδιά με άλλα δυο επίθετα,με καταλαβαίνεις?Τότε το παιδί μας πρέπει να κρατήσει μόνο του μόνο το επίθετο του ενός γονέα,και το άλλο παιδί το ίδιο.Ώστε τα εγγόνια να έχουν δυο κι όχι τέσσερα.
Ακριβώς, ο καθένας κρατάει από ένα. Το κακό που είναι;
Το θέμα είναι ότι είναι προτιμότερο να επιλέξει το ίδιο το παιδί σε ώριμη ηλικία χρησιμοποιώντας διάφορα κριτήρια (πχ πιο είναι πιο ωραίο, ποιό θα το ωφελήσει περισσότερο κοινωνικά), παρά να επιλέγουν άλλοι γι'αυτό, πόσο μάλλον με σεξιστικά κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ακριβώς, ο καθένας κρατάει από ένα. Το κακό που είναι;
Το θέμα είναι ότι είναι προτιμότερο να επιλέξει το παιδί σε ώριμη ηλικία χρησιμοποιώντας διάφορα κριτήρια (αισθητικά πχ), παρά να επιλέγουν άλλοι γι'αυτό, πόσο μάλλον με σεξιστικά κριτήρια.

Ναι,δεν υποστηρίζω πως αυτό το ένα πρέπει να είναι το αντρικό.Απλά καλύτερα κατ'εμέ να διαλέγουν οι γονείς το ένα από τα δύο,ώστε να αποφεύγεται αυτό το μπέρδεμα:στην αρχή έχω των δυο γονιών,μετά το ένα του γονέα και το άλλου του/της συζύγου,και μετά το παιδί μου στην αρχή έχει το δικό μου και του/της συζύγου αλλά με τη σειρά του μετά αφαιρεί το ένα από τα δύο,και κρατάει και το ένα από τα δύο του/της συζύγου(επειδή το άλλο αφαιρέθηκε.)

Να δεχθώ το ιδεατό της υπόθεσης,αλλά δυστυχώς προβλέπω κυρίως μπέρδεμα,παρεξηγημένους γονείς,τεράστια γραφειοκρατεία και καινούριο θέμα όσον αφορά τις κληρονομιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όταν λες να επιλέγουν ένα επίθετο, εννοείς μαμά-μπαμπάς να έχουν κοινό επίθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όταν λες να επιλέγουν ένα επίθετο, εννοείς μαμά-μπαμπάς να έχουν κοινό επίθετο;

Οχι,εννοώ να αποφασίζουν ποιο από τα δυο θα πάρει το παιδί εκ των προτέρων.Κι αν εκείνο ενηλικιωθεί κι επιμένει να αλλάξει,ας το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Οχι,εννοώ να αποφασίζουν ποιο από τα δυο θα πάρει το παιδί εκ των προτέρων.Κι αν εκείνο ενηλικιωθεί κι επιμένει να αλλάξει,ας το κάνει.
Με βάση ποια κριτήρια θα αποφασίσουν;
Ποιος θα δεχτεί να κάνει πίσω;
Καλύτερα να πάρει και τα 2 και να αποφασίσει πιο θέλει να κρατήσει, παρά να δημιουργηθούν έριδες μεταξύ των δύο οικογενειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οχι,εννοώ να αποφασίζουν ποιο από τα δυο θα πάρει το παιδί εκ των προτέρων.Κι αν εκείνο ενηλικιωθεί κι επιμένει να αλλάξει,ας το κάνει.
Και να υπάρχει το σημερινό φαινόμενο που έχει ο πατέρας με το παιδί κοινό επίθετο και η μητέρα νιώθει outcast?
Διάβασε το θέμα να δεις τι πρακτικά προβλήματα προκαλεί αυτό στις μαμάδες, έχουν γράψει αρκετές.
Το μόνο που βελτιώνει αυτό που προτείνεις είναι ότι δεν θα είναι πάντα η γυναίκα ο ...outcast. Αλλά δεδομένου του κοινωνικού κατεστημένου, αμφιβάλλω και γι'αυτό, οι περισσότερες θα κάνουν πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Με βάση ποια κριτήρια θα αποφασίσουν;
Ποιος θα δεχτεί να κάνει πίσω;
Καλύτερα να πάρει και τα 2 και να αποφασίσει πιο θέλει να κρατήσει, παρά να δημιουργηθούν έριδες μεταξύ των δύο οικογενειών.

Σκέψου έξυπνα:

Πότε το αποφασίζει ένα ζευγάρι ευκολότερα?Τον πρώτο καιρό που θα κάνουν το παιδί και τους απασχολεί κυρίως το παιδί που γεννήθηκε,ή μετά από πόσα χρόνια που θα έχει και τα δυο επίθετα,θα είναι ευκολότερο να πει,αποφασίζω πως θα κρατήσω του μπαμπά/της μαμάς?Στη δεύτερη περίπτωση μπορεί κάλλιστα να δημιουργηθεί έριδα γιατί "απορρίπτεις",και τονίζω τα εισαγωγικά,το ένα από τα δύο.Ενώ στην πρώτη αποφασίζουν οι γονείς μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σκέψου έξυπνα:

Πότε το αποφασίζει ένα ζευγάρι ευκολότερα?Τον πρώτο καιρό που θα κάνουν το παιδί και τους απασχολεί κυρίως το παιδί που γεννήθηκε,ή μετά από πόσα χρόνια που θα έχει και τα δυο επίθετα,θα είναι ευκολότερο να πει,αποφασίζω πως θα κρατήσω του μπαμπά/της μαμάς?Στη δεύτερη περίπτωση μπορεί κάλλιστα να δημιουργηθεί έριδα γιατί "απορρίπτεις",και τονίζω τα εισαγωγικά,το ένα από τα δύο.Ενώ στην πρώτη αποφασίζουν οι γονείς μαζί.
Καταρχήν νυστάζω άρα κάνε μικρές προτάσεις να καταλαβαίνω. :redface:

Αν αποφασίσει το παιδί πιο θέλει δε θα γυρίσει ο γονιός να του πει ''δε μ'αγαπάς, δε θέλεις το επίθετό μου'' ή οτιδήποτε άλλο.
Στην περίπτωση όμως που αποφασίσουν οι γονείς, ο άνδρας θα ισχυριστεί την παράδοση ενώ η γυναίκα το σεξιστικό κατεστημένο και αμφιβάλλω αν θα βρουν κάποια άκρη που να συμφωνούν και οι 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και να υπάρχει το σημερινό φαινόμενο που έχει ο πατέρας με το παιδί κοινό επίθετο και η μητέρα νιώθει outcast?
Διάβασε το θέμα να δεις τι πρακτικά προβλήματα προκαλεί αυτό στις μαμάδες, έχουν γράψει αρκετές.
Το μόνο που βελτιώνει αυτό που προτείνεις είναι ότι δεν θα είναι πάντα η γυναίκα ο ...outcast. Αλλά δεδομένου του κοινωνικού κατεστημένου, αμφιβάλλω και γι'αυτό, οι περισσότερες θα κάνουν πίσω.

Όταν ένας καθηγητής Οργανικής,ρώτησε πως θα διορθώναμε ένα πρόβλημα σε μια ένωση,σήκωσα το χέρι για να απαντήσω.Ενώ μου λέει "Απάντησε" γέλαγε.Με το που άκουσε την απάντηση,μου λέει "κι εγώ αυτό είχα πει.Συγχαρητήρια,έλυσες αυτό το issue.Βέβαια δημιούργησες άλλα τρία κι η ένωση είναι για πέταμα:P."

Κάτι τέτοιο βλέπω κι εδώ.Λύνεται ένα θέμα αλλά ταυτόχρονα δημιουργούνται τρία,τέσσερα.

Δεν μπορώ να καταλάβω το εξής:Αν υποστηρίζετε πως το επίθετο δεν είναι τέτοιας σημασίας θεσμός ώστε να μπαίνει πάντα πάνω από τη γυναικεία αξιοπρέπεια,τότε γιατί ο γονέας που συμφωνεί να δώσει ο άλλος το επίθετό του στο παιδί (κι αν εκείνο θέλει το αλλάζει),να είναι outcast?Σε τι να είναι outcast?

Στην τελική,με ανθρώπους που έχουν τέτοια κόμπλεξ και μας κάνουν να αισθανόμαστε μειονεκτικά με οποιοδήποτε τρόπο δεν κάνουμε σχέση,πόσο μάλλον παιδιά.

Τώρα με ποιους λόγους μπορεί να διαλέγει ένα ζευγάρι ποιο θα κρατήσει?Ας πούμε πως τον έναν τον λένε Παπαδόπουλο και τον άλλο Χατζηπαπαμιχαλογεωργοδημητρακόπουλο.Δε θα επέλεγαν πολλοί το δεύτερο.Και πάλι αν το αποφασίσουν μαγκιά τους.
Αν αποφασίσει το παιδί πιο θέλει δε θα γυρίσει ο γονιός να του πει ''δε μ'αγαπάς, δε θέλεις το επίθετό μου'' ή οτιδήποτε άλλο.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα κόμπλεξ, και πραγματικά δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ξαναγραφτεί στο θέμα πολλάκις.
Υπάρχουν πρακτικά προβλήματα όταν του ενός γονίου το επίθετο είναι τελείως διαφορετικό από των παιδιών. Διάβασε το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Υπάρχουν πρακτικά προβλήματα όταν του ενός γονίου το επίθετο είναι τελείως διαφορετικό από των παιδιών. Διάβασε το θέμα.

Είναι μια άποψη.Αλλά οποιαδήποτε οδός κι αν ακολουθηθεί υπάρχει κάποιο τίμημα.Απλά καθένας προτιμά άλλη οδό.


ΥΓ.Οσον αφορά το κόμπλεξ,το έχει αυτός που αρνείται ότι και μια γυναίκα μπορεί να δώσει επίθετο,ή αυτή,που θεωρεί πως αν δεν το δώσει σώνει και ντε απέτυχε.Αν σε τοποθετούσα σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες,θα το είχα ήδη καταστήσει σαφές.Χωρίς να λέω πως εσύ το εξέλαβες έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να πάρω της κοπέλας μου το επίθετο.Όταν αγαπάς κάποιον σου αρέσει κάθε τι δικό του.Το θέμα είναι τι θα γίνει αν τα παιδιά μας παντρευτούν κάποια άλλα παιδιά με άλλα δυο επίθετα,με καταλαβαίνεις?Τότε το παιδί μας πρέπει να κρατήσει μόνο του μόνο το επίθετο του ενός γονέα,και το άλλο παιδί το ίδιο.Ώστε τα εγγόνια να έχουν δυο κι όχι τέσσερα.
Αν μη τι άλλο αλτρουιστής. Δεν είναι ότι δεν θες να δώσεις και τα δύο επίθετα στα παιδιά σου, είναι ότι θες να τα προφυλάξεις από το δίλλημα ποιο απ' τα δύο τους επίθετα να κρατήσουν για να δώσουν στα εγγόνια τους. Truly remarkable. :loltooth:

Ίσα-ίσα, του δίνεις και επιλογές, ονομάζοντάς το Γουιζαρντόπουλος - Σεντάξιος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top