Το επίθετο των παιδιών

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω ότι η μοναδική λύση για να λυθεί αυτή η παρεξήγηση των δυο φύλων είναι να αλλάξει η μεθοδολογία του ονομασίας ενός παιδιού


Βασικά κάθε παιδί πρέπει να ονομάζεται έτσι:
μικρό όνομα παιδιού - όνομα μητέρας (οι γυναίκες προηγούνται) - όνομα πατέρα

Δηλαδή αν το παιδί το λένε Βρασίδα και έχει για πατέρα τον Γιώργη και για μητέρα την Ελευθερία το πλήρες όνομα του παιδιού θα είναι

Βρασίδας Ελευθερίας Γεωργίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Σίγουρα το επίθετο δεν κάνει τους δεσμούς,αλλά εκτός από επαγγελματικούς λόγους,δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.Ως γονιός θα άφηνα το παιδί μου να διαλέξει,αλλά μέσα μου δε θα ένιωθα και τέλεια αν μου έλεγε πως σκοπεύει να αλλάξει το επίθετο του,όπως κι εγώ κράτησα το δικό μου.Το θεωρώ απλά ένα στοιχείο που ξεχωρίζει τη δική σου οικογένεια από τον υπόλοιπο κόσμο.

Όσο για το αν η γυναίκα θέλει να δώσει στα παιδιά και το δικό της επίθετο το συζητάμε και γιατί όχι,αν επιθυμεί δεν έχω κανένα λόγο να μην το θέλω.Το θέμα είναι πως κανείς δε ρώτησε το παιδί αν στο μέλλον θέλει να έχει δυο επίθετα.Κι αν κάθε παιδί έχει δυο,το εγγόνι θα έχει τέσσερα?

Καλύτερα το παιδί να παίρνει το ένα από τα δυο επίθετα εξ αρχής,είτε του πατέρα είτε της μητέρας,ώστε αν είναι για παράδειγμα κορίτσι,και θέλει να κρατήσει και του άντρα της όταν παντρευτεί,να μη χρειαστεί να σβήσει ένα από τα άλλα δύο.

ναι το αλλαξα γιατι δεν τρελαινομουν κιολλας για το επιθετο του μπαμπα..οσο το να παρω της μαμας δεν το σκεφτηκα..παντως το επιθετο μου δεν ειναι τελειως διαφορετικο απο του μπαμπα απλα λιγο αλλαγμενο...ειναι και αλλοι λογοι που το αλλαξα ,παντως οταν το αλλαξα οι δικοι μου δεν μου ειπαν και τιποτα...ειχα καποιουσ δικουσ μου λογους το καταλαβαν και το σεβαστηκαν..και στο κατω κατω τι σημασια εχει πια ποιο επιθετο θα παρει....το παιδι μου φανταζομαι θα παρει το ανδρα μου και οταν μεγαλωσει και δεν του αρεσει ας αλλαξει..αρκει ναι ειναι γερο και ευτιχισμενο δεν θα χαλασουμε και τι ζαχαρενια μας εκει.εχω ακουσει και πολλα για τα ονοματα που πρεπει να παιρνουν τα παιδια,και ποιας γιαγιας η του παππου θα παρει και διαφορα...ελεος...εμενα το ιδιο μου κανει...ας παρει το ονομα της πεθερας η του πεθερου ..αρκει φυσικα να ειμαι καποιο τελειως κουλο ονομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Επίθετα... πολύς ντόρος για το τίποτα. Ένας προσδιορισμός είναι. Προσωπικά προτιμώ να προσφωνώ τους ανθρώπους με τα μικρά τους ονόματα γιατί το θεωρώ πιό προσωπικό και στενό σαν επαφή και εκτίμηση. Θέλω να ξέρει ο άλλος/η ότι τον εκτιμώ σαν πρόσωπο και δεν τον βλέπω σαν άλλο ένα σύνολο από 7-15 χαρακτήρες πάνω σε μια ταυτότητα... ειδικά όταν αυτοί οι χαρακτήρες σε φέρνουν σε αμηχανία και μόνο που τους προφέρεις:

πχ. Μαρία Κωλομπούρδα

Και σου λέει ύστερα:

"Αγάπη μου θα δώσεις μια κράτηση για δείπνο απόψε στ' όνομά μου;"

και απαντάς γεμάτος φυσικότητα:

"Φυσικά ματάκια μου, αρκεί να πας να φας μόνη σου το δείπνο!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή ρε Valder τι προτείνεις; Να μην έχουμε επίθετα; Συνειδητοποιείς πόσο ανεφάρμοστο είναι αυτό;
Φώναζε εσύ τον κόσμο με τα μικρά του, αλλά κάτι πρέπει να γράφει η ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Δηλαδή ρε Valder τι προτείνεις; Να μην έχουμε επίθετα; Συνειδητοποιείς πόσο ανεφάρμοστο είναι αυτό;
Φώναζε εσύ τον κόσμο με τα μικρά του, αλλά κάτι πρέπει να γράφει η ταυτότητα.

Καταρχάς δε με λένε "ρε". Και δεν είπα να μην έχουμε επίθετα. Φυσικά και να γράφει κάτι η ταυτότητα. Είπα απλά τι προτιμώ να κάνω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως το ονομα στην ταυτοτητα δεν αλλαζει με τιποτα
ενω το επιθετο αν δεν το θελεις το αλλαζεις πανευκολα..

οποτε..οντως ειναι πιο χαρακτηριστικο το ονομα ακομα και νομικα..

μαζι σου valder..;)

οι γονεις πρεπει πανω απο όλα να διαλεξουν με πολλη προσοχη το ονομα,,και πολυ μετα να σκεφτουν το επωνυμο..

Σε είπα "ρε Valder" :D
ειναι σαν Von Valder.. που λεμε..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις και όνομα. (βλ. διάσημους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις και όνομα. (βλ. διάσημους)

ναι μπορεις να αλλαξεις και ονομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις και όνομα. (βλ. διάσημους)
πως?
επαγγελματικα ψευδωνυμα ειναι,,στην ταυτοτητα δεν αλλαζει..

η αδελφη μου προσπαθησε να αλλαξει την σειρα των ονοματων της και ουτε αυτη μπορει να αλλαξει..συμφωνα με τους Ελληνικους νομους τουλαχιστον..

για πειτε μου καποιο παραδειγμα που αλλαξε το επισημο κρατικο ονομα καποιοι στην Ελλαδα πχ..ή εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
για πειτε μου καποιο παραδειγμα που αλλαξε το επισημο κρατικο ονομα καποιοι στην Ελλαδα πχ..ή εξωτερικο

Συγγενείς μου. Λέγονταν "Σκουλήκας" και το άλλαξαν εδώ και καμιά 10αριά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λέγονταν "Σκουλήκας"
μικρο ονομα Σκουλήκας?:worry:

αλλαξε τωρα ο νομος? τι εγινε?
πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο τωρα..σχεδον αδυνατον ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συγγενείς μου. Λέγονταν "Σκουλήκας" και το άλλαξαν εδώ και καμιά 10αριά χρόνια.
Πάντως κι εγώ από όσο ξέρω δεν γίνεται... Όπως το λέει ο Άγγελος.
Στο συγγενικό μου περιβάλλον έχω οικογένεια που "σκοτώθηκε" επειδή το παιδί λέγεται "Αλφα"-"Βήτα" και όταν ρώτησαν αν μπορούν να το αλλάξουν σε μόνο "Άλφα" τους είπαν πως απαγορεύεται*. Το ίδιο και η ξαδέλφη μου, σαν την αδελφή του Άγγελου, την έχουν βαφτίσει "Γάμα"-"Δέλτα" και χρησιμοποιεί μόνο το "Δέλτα" και δεν μπορεί ούτε να σβήσει το "Γάμα" ούτε να αλλάξει τη σειρά.

*εκτός κι αν αλλάξει θρήσκευμα, οπότε ξαναβαφτιστεί, οπότε μπορεί να άλλαξει στο νέο όνομα που θα πάρει με τη νέα βάφτιση. Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα ότι μιλάμε για μικρά ονόματα.
Εγώ για επίθετο είπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειπα και εγω...

οποτε πανω απο όλα...πρωτα το μικρο ονομα, να προσεχουμε,,γιατι θα ακολουθει ολη τη ζωη..
και μετα το επωνυμο που αλλαζει ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
πως?
επαγγελματικα ψευδωνυμα ειναι,,στην ταυτοτητα δεν αλλαζει..

η αδελφη μου προσπαθησε να αλλαξει την σειρα των ονοματων της και ουτε αυτη μπορει να αλλαξει..συμφωνα με τους Ελληνικους νομους τουλαχιστον..

για πειτε μου καποιο παραδειγμα που αλλαξε το επισημο κρατικο ονομα καποιοι στην Ελλαδα πχ..ή εξωτερικο
εγω το αλλαξα...μαζι με το επιθετο

Πάντως κι εγώ από όσο ξέρω δεν γίνεται... Όπως το λέει ο Άγγελος.
Στο συγγενικό μου περιβάλλον έχω οικογένεια που "σκοτώθηκε" επειδή το παιδί λέγεται "Αλφα"-"Βήτα" και όταν ρώτησαν αν μπορούν να το αλλάξουν σε μόνο "Άλφα" τους είπαν πως απαγορεύεται*. Το ίδιο και η ξαδέλφη μου, σαν την αδελφή του Άγγελου, την έχουν βαφτίσει "Γάμα"-"Δέλτα" και χρησιμοποιεί μόνο το "Δέλτα" και δεν μπορεί ούτε να σβήσει το "Γάμα" ούτε να αλλάξει τη σειρά.

*εκτός κι αν αλλάξει θρήσκευμα, οπότε ξαναβαφτιστεί, οπότε μπορεί να άλλαξει στο νέο όνομα που θα πάρει με τη νέα βάφτιση. Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις δλδ.

εγω το καλοκαιρι το αλλαξα...γινεται να αλλαξεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγω το καλοκαιρι το αλλαξα...γινεται να αλλαξεις....

Αν θέλεις μου απαντάς:
τι διαδικασία χρειάστηκε? Πήγες στο δημαρχείο πχ. και είπες " γεια σας δεν θέλω να με λένε Μαρία Παπαδοπούλου αλλά Κωνσταντίνα Χατζημιχάλη" και έτσι απλά άλλαξες? Χρειάστηκε να δώσεις κάποιο λόγο για την αλλαγή?
Από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον ρωτάω (last time anyone i know checked ήταν πριν 2-3 χρόνια) και μου κάνει εντύπωση για αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και εγω εχω την ιδια απορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Αν θέλεις μου απαντάς:
τι διαδικασία χρειάστηκε? Πήγες στο δημαρχείο πχ. και είπες " γεια σας δεν θέλω να με λένε Μαρία Παπαδοπούλου αλλά Κωνσταντίνα Χατζημιχάλη" και έτσι απλά άλλαξες? Χρειάστηκε να δώσεις κάποιο λόγο για την αλλαγή?
Από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον ρωτάω (last time anyone i know checked ήταν πριν 2-3 χρόνια) και μου κάνει εντύπωση για αυτό...
λοιπον,αφου πηρα την αποφαση ποιο ονομα θα παρω πηγα στη δικηγορο μου και της ανακοινωσα οτι θελω να μου αλλαξει το ονομα και το επιθετο,αρχισε τις διαδικασιες,επειδη οι γονεις μου ειναι δημοτες της Φλωρινας και ειμαι γραμμενη και εγω εκει ,εστειλε μια αιτηση που λεει ειμαι η ταδε και θελω να αλλαξω αυτο και αυτο..δεν ξερω ακριβως τι εκαναν εκει,αλλα δημοσιευθηκε σε και μια εφημεριδα οτι αλλαζω το ονοματεπωνυμο και αν καποιος εχει αντιρρηση και τετοια,ηρθε το χαρτι πηγα στη νομαρχια μου το επικυρωσαν,υστερα σταλθηκε στο ληξιαρχειο της Αθηνας και μου εστειλαν το πιστοποιητικο οτι μπορουσα να τα αλλαξω.πηγα στην αστυνομια και εβγαλα καινουργεια ταυτοτητα και μου πηραν την παλια...αυτα..το πιστοποιητικο το εχω παντα μαζι μου,ολα αυτα μεσα σε ενα μηνα,και μου κοστισε 100ευρω...τωρα ακριβως τις διαδικασιες δεν τις γνωριζω γιατι οπως ειπα το ανελαβε η δικηγορος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
λοιπον,αφου πηρα την αποφαση ποιο ονομα θα παρω πηγα στη δικηγορο μου και της ανακοινωσα οτι θελω να μου αλλαξει το ονομα και το επιθετο,αρχισε τις διαδικασιες,επειδη οι γονεις μου ειναι δημοτες της Φλωρινας και ειμαι γραμμενη και εγω εκει ,εστειλε μια αιτηση που λεει ειμαι η ταδε και θελω να αλλαξω αυτο και αυτο..δεν ξερω ακριβως τι εκαναν εκει,αλλα δημοσιευθηκε σε και μια εφημεριδα οτι αλλαζω το ονοματεπωνυμο και αν καποιος εχει αντιρρηση και τετοια,ηρθε το χαρτι πηγα στη νομαρχια μου το επικυρωσαν,υστερα σταλθηκε στο ληξιαρχειο της Αθηνας και μου εστειλαν το πιστοποιητικο οτι μπορουσα να τα αλλαξω.πηγα στην αστυνομια και εβγαλα καινουργεια ταυτοτητα και μου πηραν την παλια...αυτα..το πιστοποιητικο το εχω παντα μαζι μου,ολα αυτα μεσα σε ενα μηνα,και μου κοστισε 100ευρω...τωρα ακριβως τις διαδικασιες δεν τις γνωριζω γιατι οπως ειπα το ανελαβε η δικηγορος μου...

Έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα και το αναφέρεις και πιο πάνω πως δεν το άλλαξες,
αλλά το "συμμόρφωσες". Γενικά νομίζω πως για να βγάλει θετική απόφαση ο αρμόδιος εισαγγελέας πρέπει να υπάρχει
σπουδαίος λόγος, ή εξελληνισμός του ονόματος, ή για λόγους αισθητικής, παπαρόπουλος - ταπαρόπουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top